'Voor mij hebben Gods wetten altijd boven de landelijke wetten gestaan' GRATIS ADVERTENTIE UW KR/IUTI(AU SCHOUWEN-DUIVELAND r Extra openstelling Harlekijn vindt commissie geen probleem ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SGP-raadslid L. J. van den Bos zwaait na bijna 20 jaar af Twee middagen extra open b-' ic- Kop/staart- aanrijding in de mist 3 O 5 0 7 9 Nieuwjaars bijeenkomst ondernemers Hillebrand bovenaan lijst PvdA Duiveland Actie Citrus voor Limburg THEATER-MENU MONDRAGON i- dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE DINSDAG 11 JANUARI 1994 150e JAARGANG NR 25494 SGP-raadslid L. J. van den Bos: Nooit spijt van beslissing gehad". (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Nee, spijt heb ik nooit van die beslissing gehad. Ik heb er veel van geleerd, maar er komt een tijd dat je jezelf terug moet trekken en jongeren een kans moet geven". Aan het woord is L. J. van den Bos uit Bruinisse. Na bijna twintig jaar raadslidmaatschap trekt hij zich terug van het politieke toneel in het oude vissersdorp. ,,In het begin lag ik weieens wakker van de gemeentepolitiek, maar dat is gelukkig over gegaan", aldus Van den Bos. Bijna 20 jaar geleden, om pre cies te zijn in september 1974, werd Van den Bos naar zijn zeggen 'in het diepe gegooid'. ,,Ik was al wel lid van de SGP, maar ik hield me niet actief met de politiek bezig", aldus de gepensioneerde havenwer ker. Dat veranderde op slag in dat bewuste najaar. Eigenlijk voordat Van den Bos besefte wat hem overkwam. Het zit tende raadslid voor de SGP, de heer Bolier, nam toen afscheid van de politiek en toenmalig SGP-wethouder Van Gilst leg de aan Van den Bos de vraag voor of hij de plaats van Bolier niet in wilde nemen, ,,Ik weet niet meer waarom, maar ik heb toen ja gezegd", aldus Van den Bos. Beschouwingen Nog maar nauwelijks had Van den Bos zijn entree in de Bruse gemeenteraad gemaakt toen de behandeling van de gemeente begroting zich aandiende. ,,De nieuwe raad trad toen in sep tember aan", legt Van den Bos uit. Consequentie daarvan voor hem was dat hij zich met een op de gemeentebegroting moest storten en algemene be schouwingen in elkaar moest zetten. ,,Ik vroeg nog aan Van Gilst of hij dat niet kon doen, maar dat kon natuurlijk niet, want hij maakte deel uit van het college", aldus Van den Bos. Met de moed der wanhoop begon hij aan het karwei. „En uiteindelijk heb ik er toch een blad vol over geschreven", al dus Van den Bos. Die eerste pe riode bestond de raadsfractie SGP/RPF/GPV uit twee men sen: Van Gilst en Van den Bos. Na het aftreden van Van Gilst kwam G. E. Houtekamer - de huidige fractievoorzitter - de gelederen versterken. Bij de raadsverkiezingen leed de SGP echter zetelverlies en kwam Van den Bos er alleen voor te staan. ,,En dat was niet leuk hoor, dan voel je je echt al leen staan", aldus Van den Bos. ,,Maar het was nou eenmaal zo. En ik heb wel altijd samen met Houtekamer de stukken voor de gemeenteraad doorgeno men". In de gemeentepolitiek is voor Van den Bos de Bijbel altijd de leidraad geweest aan de hand waarvan hij de politie ke lijn van zijn fractie uitstip pelde. „Voor ons staan Gods wetten boven de landelijke wetten", aldus Van den Bos. Voor hem houdt dat in de prak tijk in dat met name zaken als de zondagsrust nauwlettend in de gaten worden gehouden, maar ook springt de SGP op de bres als verloedering van de normen en zeden dreigt. Be langrijk voor Van den Bos is daarbij altijd eensgezindheid binnen de fractie geweest. „Ik vind dat je als fractie als een heid naar buiten moet komen. Je moet één blok zijn". Hij beseft dat niet iedereen be grip kan opbrengen voor de principes van de SGP. „Maar ik vind dat je de mening van anderen altijd moet respecte ren, ook al hou je er zelf een heel andere mening op na. Er is weieens een tijd geweest dat er een paar raadsleden waren die altijd op de SGP zaten te kap pen, maar dat is gelukkig voor bij. Ik vind dat de sfeer de laat ste jaren heel goed is. Dat is weieens anders geweest". Wat Van den Bos betreft hoeft het er tijdens een Gemeenteraads vergadering ook niet altijd bloedserieus aan toe te gaan. „Een kwinkslag op z'n tijd, dat moet kunnen", aldus Van den Bos. In de bijna twintig jaar dat hij deel uitmaakt van de gemeenteraad van Bruinisse is er heel wat veranderd. Zowel in de politiek als in Bruinisse zelf. De voertaal tijdens de meeste gemeenteraadsvergaderingen in de regio is algemeen be schaafd Nederlands, maar in Bruinisse wordt door nogal eens een uitzondering op ge maakt. „Ik doe het ook maar het liefst gewoon op z'n Bru's", bekent Van den Bos. Het af scheid nemen van de Bruse ge meenteraad valt hem niet echt zwaar. Alweer een tijdje gele den droeg hij het fractievoor zitterschap over aan G. E. Hou tekamer en van die beslissing heeft hij nog geen seconde spijt gehad. Van den Bos is er dan ook van overtuigd dat de frac tie onder leiding van Houteka mer een vaste koers zal varen. Van den Bos heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij absoluut niets ziet in het op gaan van Bruinisse in één ge meente Schouwen-Duiveland. „Natuurlijk hadden we liever ons onszelf willen blijveq", al dus Van den Bos. Deze week worden in verschillende ge meenten op Schouwen-Duive land hoorzittingen gehouden waarbij de inwoners hun zegje mogen doen over de plannen voor gemeentelijke herinde ling. Of hun stem gehoord wordt en de provincie zich iets aan het commentaar vanuit de bevolking gelegen zal laten lig gen is voor Van den Bos nog maar de vraag. „Maar één ding weet ik en dat is dat wij vech tend ten onder zullen gaan. Maar het lijkt mij niks als je naar Zierikzee moet om je rij bewijs te laten verlengen of zo iets". Latertje In de tijd dat hij zijn entree maakte als raadslid kwam het nog met enige regelmaat voor dat er een borreltje of een pan mosselen op tafel kwam en er na de officiële raad soms nog lang informeel nagepraat werd. „Ik heb weieens op het punt gestaan om de fiets uit het schuurtje te halen om hem te gaan zoeken. Dan dacht ik echt •dat er iets met hem gebeurd was, zo laat werd het soms", herinnert mevrouw Van den Bos zich. De tijd dat een verga dering tot in de late uurtjes duurde is ook in Bruinisse voorbij, maar dat wil volgens Van den Bos geenszins zeggen dat het werk er makkelijker op is geworden, integendeel. „Het raadslidmaatschap is wel veel zwaarder geworden. Je nToet nu echt bergen papier door- worstelën en dat was er vroe ger niet bij", aldus Van den Bos. „Ik moet wel zeggen dat ik heel veel geleerd heb van het raadswerk. Je komt veel onder de mensen, je leest veel". In die bijna 20 jaar politiek le ven in Bruinisse heeft Van den Bos niet alleen veel letters moeten eten, maar ook meer dan eens smakelijk moeten la chen. Een van de fraaiste voor beelden van wat er zich tijdens een gemeenteraadsvergadering in Bruinisse kan voordoen is het verhaal van de begrotings behandeling. „Vroeger werd die vaak nog paginagewijs doorgenomen en op gegeven moment waren we aangeland bij, zeg maar, pagina zestien. Een van de raadsleden had een vraag naar aanleiding van wat daar stond. Een ander raadslid kon de betreffende passage niet vinden en toen bleek dat hij de begroting van het jaar daarvoor voor zich had liggen. Dat verhaal wordt nog dik wijls opgehaald", aldus Van den Bos. ZIERIKZEE - „Als je anderhalf jaar moet wachten om anderhalf jaar naar de peuterspeelzaal te kun nen, dat is geen goede zaak". Aan een ruimere open stelling van peuterspeelzaal Harlekijn in Zierikzee valt dan ook niet te ontkomen. De gehele commissie jeugd- en jongerenwerk was het maandagmiddag roerend met elkaar eens: Harlekijn moet meer open. Momenteel is deze peuterspeel zaal aan de Basterstraat op werkdagen van 08.45 tot 11.25 uur open. Dat is echter niet vol doende om alle peuters een plaatsje te geven. Er is inmid dels dan ook een wachtlijst van in totaal vijfenveertig tot vijf tig peuters ontstaan. Om meer kinderen de gelegenheid te ge ven naar de peuterspeelzaal te komen wil Harlekijn behalve de genoemde ochtenden ook twee middagen open. Aan die extra openstelling (twee keer twee uur) hangt een prijskaart je van zo'n zevenduizend gul den. Dat bedrag was geen be lemmering voor de commissie om zonder aarzelen te pleiten voor een ruimere openstelling. „We praten hier over een basis voorziening, daarvan moeten alle kinderen die daarvoor in aanmerking komen gebruik kunnen maken" vond het PvdA-commissielid C. Huur ling. Zij pleitte er dan sterk voor om de subsidie voor deze extra openstelling structureel te maken. Een opvatting die ook door de andere commissie leden, mevrouw J. Bos (VVD) en W. de Oude werd gedeeld. Iets anders besluiten zou vol gens mevrouw Bos ook wel een beetje moeilijk zijn, omdat de openingstijden van de andere peuterspeelzaal eveneens zijn verruimd. „Gezien de uitbrei ding van de andere peuter speelzaal kun je hier niet on deruit" vond ze en ook De Ou de stelde zich op het standpunt gelijke monniken, gelijke kap pen. Wat minder enthousiast was de commissie over het aan tal schoonmaakuren voor de beide speelzalen. Deze zijn in middels verdubbeld tot vier uur per peuterspeelzaal. „Dat is minimaal oordeelde wethou der P. de Rijke. Met enig poets- Mevrouw C. Huurling: geen wachtlijsten voor een basis voorziening. en schrobwerk van de leidsters en bereidwillige ouders wordt de boel toch schoongehouden. Driehoek Minder eensgezind was de com missie over het wensenlijst je van het CJV Samen Verder voor het opknappen van De Driehoek. Een deel van die wensen behoren tot het klein onderhoud, niet echt noodzake lijke aanpassingen en de in richting. Dit alles komt voor rekening van het CJV. Wel wil het college een eenmalige sub sidie van 4500,- beschikbaar stellen als waardering en ver goeding van het vele werk dat het CJV zelf gaat uitvoeren. Voor het vernieuwen van de keuken, dat niet zelf kan wor den gedaan, wil het college dan nog eens 2156,- beschikbaar stellen en ook moet in het meerjarenperspectief '95-'98 rekening worden gehouden met het opknappen van de hal. Die oogt op het moment wat troosteloos vond zowel wethou der De Rijke als de voltallige commissie. Een ruime meerderheid schaarde zich zonder aarzelen achter het voorstel van het col lege om die 6656,- beschik baar te stellen. Voor de andere wensen kan het CJV zijn reser ves gebruiken. Alleen me vrouw Bos leek niet gepor teerd te zijn voor zo'n waarde ringssubsidie van 4500,-. Dit omdat het volgens haar niet strookt met de subsidiecriteria die in de nota jeugd en jonge renwerk zijn vermeld. „Zolang ze deze werkzaamheden gelet hun begroting zelf kunnen be talen heb ik moeite met zo'n waarderingssubsidie" vond ze. Een definitief nee liet ze echter niet horen, omdat ze de CJV- kwestie nog in haar fractie moet bespreken. ZIERIKZEE - Op de kruising Weg naar de Val/Julianastraat in Zierikzee gebeurde dinsdag morgen een kop/staartaanrij- ding waarbij twee personenau to's waren betrokken. De si tuatie ter plaatse was zeer on overzichtelijk door mist, glad heid van het wegdek en veel zwaailichten vanwege voertui gen die daar stonden in ver band met wegwerkzaamhe den. Het ongeluk gebeurde om on geveer 9.00 uur toen M. uit Goes met zijn personenauto vanaf de Zeelandbrug in de richting Rijksweg N59 reed. Tbr hoogte van de kruising met de Julianastraat wilde hij aan de rechterkant een aantal voer tuigen passeren die stonden te wachten om linksaf te slaan. Op het moment dat hij passeer de werd M. in verwarring ge bracht door een auto met knip perlicht van Deltan die daar stond omdat een lantaarnpaal ontmanteld moest worden van wege de wegwerkzaamheden. Hij remde en daardoor botste de achter hem rijdende auto die werd bestuurd door me vrouw H. uit Goes achterop zijn voertuig. Bij deze kop/ staarf-aanrijding werd nie mand gewond, maar de auto van H. werd zodanig bescha digd dat hij moest worden weg gesleept. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman fc>v Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Geloof wat ge wilt, maar doe naar uw geloof. Multatuli' Regen HET WEER Bewolkt en overdag van het wes ten uit regen. Minimumtempera tuur omstreeks 3 graden, middag- temperatuur rond 8 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust tot hard, windkracht 7. BIG S Jongerencentrum Big S in Haamstede viert het vijfen twintigjarig bestaan. STOVE 1 OBS De Stove in Noordwelle staat deze week centraal in Uit de school geklapt. FIETSPADEN Het college van b en w van Middenschouwen wil een fietspad langs de Brouwersdam. VOETBAL Libabela Bobutieke en Patrick Emanuel willen een nieuwe voetbalcarrière. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's' ZIERIKZEE - Voor de leden van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland bestaat de mogelijkheid om elkaar op maandag 24 januari het beste voor '94 toe te wensen. Deze bijeenkomst wordt vanaf 16.30 uur in de foyer van Mondragon gehouden 'en duurt ongeveer twee uur. In die «innen de ondernemers met elkaar van gedachten wisselen over het afgelopen jaar. Deze middag .wordt ook het nieuwe leden boek gepresenteerd. N1EUWERKERK - De kandi datenlijst van de PvdA-Duive- land wordt tijdens de gemeen teraadsverkiezingen op 2 maart aanstaande aangevoerd door het huidige raadslid en fractievoorzitter C. J. Hille brand. Tweede op de lijst staat het huidige raadslid A. J. C. Me- lieste en derde het raadslid A. J. Bom. Vierde staat P. A. A. van Oeveren-Pairoux en vijfde P. T. Bolkenbaas. De lijst wordt gesloten met G. B. Reede-Huizer die op de zesde plaats staat. RENESSE - Onder de noemer Citrus voor Limburg wil Su permarkt C1000 van Leeuwen in Renesse geld bijeen brengen voor de actie Help het zuiden, 't is een ramp. De heer Van Leeuwen verplicht zichzelf om bij iedere kilo ci- trusfruit (sinaasappels, citroe nen en grapefruit) die door een klant gekocht wordt een kwartje te storten op giro 777. Deze actie kost de consument niets extra's, alleen het be drijfsleven draagt hiermee zijn steentje bij. De heer Van Leeu wen hoopt dat andere bedrij ven ook mee zullen doen met de actie die loopt van maandag 10 januari tot en met zaterdag 29 januari. Advertentie Op vrijdag 14 januari in RESTAURANT 1 40,- inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~i a f 47.00 f 49,50 a f 177,00 f 187,00 naam adres PQSt&pde Dhr./mevr. plaats: tefWöfen handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar «O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Cd Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1