Schouwen-Duiveland geeft royaal aan actie Limburg OPRUIMING JACQUARD PULLOVERS PARTIJ ROKKEN streeknieuws In drie dagen tijd ruim dertien mille ingezameld Nu voordelig kopen CHENILLE PULLOVERS van 139,- nü 59," „u29,- MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Aanpak iepziekte gaat in de papieren lopen Nieuwe ipplf.wiizp Cafetaria Vlissingen gedeeltelijk uitgebrand GGD-enquête onder 55-plussers HET BESTE MAANDAG 10 JANUARI 1994 NR 25493 Behalve in een aantal supermarkten stond er ook bij het BP-station in Serooskerke een collectebus voor de gedupeerden van de watersnood in Limburg. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het gegeven dat veel gezinnen in januari „op de kleintjes" moeten letten, is niet van invloed geweest op het vullen van de collectebussen in het ka der van de actie 't Is een ramp. Door drie dagen lang - van donderdag tot en met zaterdag - te collecteren bij diverse supermarkten in de regio en bij een aantal plaatselijke middenstanders zamelden de vijf Schouwen-Duivelandse afdelin gen in totaal 13.126,- in. van 109,- nu 49,- Kerkring 31Nieuwerkerk Krediet van honderdvijfentwintig mille nodig BURGH-HAAMSTEDE - Hoe ga je de iepziektepro- blematiek te lijf? Op basis van de nota iepziektebe- leid zijn er drie mogelijkheden aangedragen. Over deze drie beleidsvarianten discussieert de raad van Westerschouwen maandag 17 januari. Deze gemeen teraadsvergadering wordt vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis in Haamstede gehouden. Een CD op de markt brengen, een meterslang Perzisch tapijt in gedeelten verkopen, een spe ciaal lied over de wateroverlast waarmee Limburg kort voor Kerstmis werd geconfronteerd, dansmarathons, benefietcon certen, noem maar op. Als het erom gaat om voor het goede doel geld in te zamelen, dan zijn mensen vaak uiterst crea tief in het bedenken van een BEEK - Een lestoestel van de Nationale Luchtvaartschool in Beek is zaterdagmiddag ten westen van Straatsburg veron gelukt. De twee inzittenden, leerlingvliegers; zijn daardoor om het leven gelcomen. De oor zaak is nog niet bekend, aldus directeur B. M. van Balen van de school zondag. manier daarvoor. De Vijf uur show van RTL 4, die vrijdag middag geheel in het teken stond van de actie 't Is een ramp bewees het. In korte tijd werd op deze manier een be drag van 1,4 miljoen gulden op gehaald. Doeltreffend Niet zozeer ludiek maar zeker AMSTELVEEN - Op zaterdag 5 februari vindt in het Cultureel Centrum in Amstelveen het Voices Festival plaats. In deze voorstelling staat de menselij ke stem centraal. Nederlandse a-capellagroepen zoals The Oom Maw Maw, Herenkwintet Intermezzo en Montezuma's Revenge doen er aan mee. doeltreffend was de actie door vrijwilligers van het Rode Kruis om voor het Rampen fonds drie dagen lang te collec teren bij de kassa's van super markten en enkele plaatselijke middenstanders. Deze actie kwam in korte tijd van de grond, nadat Ahold met het aanbod kwam om in de AH- filialen te collecteren. Dat ini tiatief trok ook andere super- DEN HAAG - Het Landbouw schap wil dat staatssecretaris Gabor (landbouw) de deze maand ingevoerde hogere keu ringstarieven voor noodslach- tingen intrekt. Volgens het schap moet de Tweede Kamer de bewindsman om intrekking vragen omdat er sprake is van een onhoudbare situatie. marktketens over de streep, zo dat vrijwilligers van de Rode Kruisafdelingen met de bus op' pad konden gaan. Op Schou wen-Duiveland deden alle Ro de Kruis-afdelingen mee en hoe. In drie dagen tijd werd met dubbeltjes, kwartjes en guldens maar ook met papier geld een bedrag van 13.126,- ingezameld. ,,Een berg geld in zo'n korte tijd" aldus kringdi recteur J. J. Marteijn van het Rode Kruis in Zeeland. Alleen in centrumgemeente Zierikzee al werd 6045,- opgehaald. De vrijwilligers van de afde ling Schouwen/Westhoek za melden met hun bussen 5100,- in. In Duiveland werd een be drag van 948,- opgehaald en in Brouwershaven en Bruinisse bedroeg de opbrengst respec tievelijk 500,- en 533,-. Hoe veel de 24 Zeeuwse Rode Kruis afdelingen met deze driedaag se collecte hebben ingezameld was zaterdagavond nog niet exact te melden omdat nog niet alle afdelingen hun resultaat hadden doorgegeven. Naar ver wacht zal die totaalopbrengst ergens tussen de 45.000 en 50.000 gulden liggen en dat is volgens Marteijn „iir korte tijd veel geld ".Dit bedrag komt bo venop de kleine elf miljoen die via giro 777, de RTL 4 actie en de marathon-radiouitzending van radio Limburg (opbrengst 3,6 miljoen) is verzameld. Wel licht is die gulheid van de Ne derlanders een aansporing voor het kabinet om iets min der krenterig te zijn, zeker wat het door de watersnood getrof fen bedrijfsleven betreft. Vrij dag kreeg het kabinet in de Tweede Kamer dan ook de wind van voren en werd het verweten zich aan zijn verant woordelijkheid te onttrekken. Als Nederlanders zich via een gift solidair tonen met de gedu peerden in Limburg dan kan een kabinet, dat mensen aan spoort om vooral toch gul te ge ven, niet achterblijven bij een royale greep in de geldkist. BROUWERSHAVEN Bingomiddag Poortershof In het Brouwse woonzorgcen trum Poorterghof wordt woens dag 12 januari een bingomid dag gehouden die toegankelijk is voor iedere belangstellende oudere. Het evenement is in de recreatieruimte van de Poor tershof en begint om 14.00 uur. GOES Films in 't Beest In het podium voor muziek, theater, film en literatuur 't Beest in Goes worden in janua ri de films The piano en Het is een schone dag geweest ver toond. The piano is te zien op donderdag 13, vrijdag 14, don derdag 20 en vrijdag 21 janua ri. De regisseuse van de Jane Campion wordt gerekend tot de beste regisseurs van dit mo ment. The piano gaat over de heftige passies rond de piano van een stomme Schotse vrouw, die in de vorige eeuw met haar dochter naar Nieuw- Zeeland verhuist en geen con tact heeft met de man aan wie ze is uitgehuwelijkt. De film begint om 20.30 uur en op vrij dag 21 januari om 22.30 uur. De film Het is een schone dag ge weest werd gemaakt door Jos de Putter. De film gaat over het leven van zijn ouders op een boerderij in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De film is op vrijdag 21 januari te zien om 20.30 uur, za terdag 22 januari om 14.00 en 16.00 uur en dinsdag 25 en woensdag 26 januari om 20.30 uur. OOSTKAPELLE Beestenboelmiddag Woensdag 19 januari wordt in' het Zeeuws Biologisch Mu seum een Beestenboel-middag gehouden rond het thema Die ren in de winter. Die middag begint om 14.00 uur en is toegankelijk voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Tijdens deze middag komt aan de orde hoe verschillende die ren de winter doorkomen. Het maximum aantal deelnemers bedraagt dertig. Een plaatsje reserveren is dan ook gewenst en is mogelijk via telefoonnummer 01188-2620. Op basis van ervaring vanaf het begin van de jaren zeventig gaat de nota iepziektebeleid er van uit dat met de nu aanwezi ge middelen de iepziekte niet beheersbaar is. Vanuit die ge dachte is geprobeerd een oplos sing te vinden voor deze pro blematiek waarbij de kosten binnen de perken blijven en de landschapsbeleving zo min mo gelijk afbreuk wordt gedaan. Daarvoor zijn door de dienst gemeentewerken drie moge lijkheden genoemd. De eerste, ook wel de nul-variant ge noemd, gaat uit van het zoveel mogelijk beperken van ge meentelijke activiteiten op dit terrein. In de tweede variant is zowel aan het landschaps- schoon als aan de veiligheid aandacht besteed. Hierbij wordt uitgegaan van een plan matige omvorming en herin- plant, uiteraard afhankelijk van het beschikbare geld hier voor. De derde variant gaat uit van de huidige aanpak, aange vuld met planmatige herin- plant en omvorming. Op grond van de commissie openbare werken en financiën ARNHEM - Theater van het Oosten speelt van 12 januari t/m 3 maart „Comedie" van Frans Strijards in de regie van Moniek Kramer. Comedie gaat over de verwarrende (to neelwerkelijkheid, waarin geen zekere ijkpunten te vin den zijn. De première is op 15 januari in het Theater aan de Rijn, het eigen theater van het gezelschap, in Arnhem. VLISSINGEN - Een cafetaria aan de Bloemenlaan te Vlissin- gen is zaterdagmiddag gedeel telijk uitgebrand. De brand ontstond om onge veer 16.00 uur toen de eigenaar hst gas had aangedaan om fri tes te gaan voorbakken. Tben hij even later terug kwam in de keuken zag hij dat er sprake was van 'vlam in de pap'. Hij trachtte het vuur te doven met een C02-blusser, maar dat luk te niet. De Vlissingse brand weer rukte met voertuigen uit en had de brand binnen een kwartier onder controle. Het vuur had toen al het hele bak- gedeelte vernield en er was veel roet- en waterschade. De politie sprak het vermoeden uit dat de thermostaat van de bakoven niet goed meer werk te. Naar de oorzaak van de brand wordt door de politie een onderzoek ingesteld. zijn b en w voorstander van de tweede mogelijkheid. Om dat uit te kunnen voeren is een kre diet van 125.000 gulden nodig. Dit geld is nodig voor het ver wijderen van aangetast iep hout en een eerste aanzet voor herinplant en omvorming. De raad van Westerschouwen moet maandagavond beslissen of de ze de voorkeur van b en w deelt. Verder moet de raad ook een besluit nemen over een voorbereidingsbesluit voor on der meer de Burghsering 1 en 2. Voor deze lokatie (waar nu nog een supermarkt is) zijn al ver schillende plannen ingediend om daar appartementen te mo gen bouwen. Tot nu toe zijn alle plannen afgekeurd. Momenteel is er een ander plan ingediend, waarin ook de wel standscommissie en de omwo nenden die aanvankelijk be zwaren hadden zich kunnen vinden. Om het plan uit te kun nen voeren moet het bestem mingsplan worden gewijzigd en daarvoor moet de raad eerst akkoord gaan met een voorbe reidingsbesluit. ZIERIKZEE - In de periode van maandag 10 tot en met dinsdag 18 januari houdt de GGD-Zeeland een enquête on der 55-plussers op Schouwen- Duiveland. Via deze steek proef wil de GGD aan de weet komen hoe de voorlichting over gezondheid en zorgvoor zieningen is overgekomen. Daarvoor wordt een aantal ou deren telefonisch benaderd. Deze ouderen zijn hierover schriftelijk benaderd. Tijdens het project Voorlichting aan Ouderen, dat in de periode van januari '93 tot mei '94 op Schouwen-Duiveland wordt uitgevoerd, worden in totaal vijf telefonische enquêtes ge houden. De komende steek proef is de vierde in deze reeks. Met deze enquête wil de GGD peilen in hoeverre de voorlich ting de ouderen heeft bóreikt, hoe ze de informatie hebben gewaardeerd en wat ouderen met deze informatie hebben ge daan. Met deze gegevens wil de GGD eventuele tekortkomin gen in de voorlichting bijstel len. De ouderen die voor deze telefonische steekproef worden benaderd zijn willekeurig uit de bevolkingsregisters van de gemeenten getrokken. De gege vens van de enquêtes blijven anoniem. De uitkomsten van alle enquêtes zullen medio 1994 worden gepubliceerd. ZIERIKZEE - Dinsdag 11 ja nuari ondertekent de Hoofdin genieur-directeur ir. T. G. van der Meer van directie milieu en waterstaat van de provincie Zeeland overeenkomsten tus sen de deelnemers van het pro ject Toekomstgerichte akker bouw en de provincie. De ondertekening vindt plaats vanaf 14.30 uur in het Gemeen schapscentrum De Vlaschaard in Koewacht. Gedurende de projectduur van twee jaar schakelen de deelnemers over van een gangbare teeltwijze naar een meer toekomstgerich te teeltwijze. Dit houdt in dat ze bewuster gebruik gaan ma ken van (minder milieube- lastende( gewasbeschermings middelen en meststoffen. Be drijf sdeskundigen van het DLV-team akkerbouw (Dienst landbouwvoorlichting) bege leiden de deelnemers. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk aan de gestelde reducties uiF het Meerjarenplan Gewasbe scherming en de derde fase mestbeleid te voldoen. Met de zorg voor een beter milieu is behoud van bedrijfssaldo één van de belangrijkste voorwaar den. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wierden J. E. de Groot te Gorinchem; te Mas tenbroek M. J. Middelkoop, 1.1. zendingspredikant te Zimbab we (GZB), wonende te Babylo- niënbroek; \e 's-Gravenhage als pred. buitengew. werkz. (geestelijk verzorger prot.chr. bejaardencentrum Het Uiter- joon te Scheveningen) mevr. F. Hemrica, eervol ontheven pre dikant wonende te 's- Gravenhage, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Neerlandia (Can. Ref. Church) L. S. K. Hoogendoorn te Waddinxveen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Zwijndrecht C. A. van Dieren te Stolwijk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Tbrneuzen F. Mal- lan te Alblasserdam. Mevr. ds. H. A. Klip ontving beroep NIEUWERKERK - Mevrouw ds. H. A. Klip. predikant van de Hervormde Gemeente te Nieuwerkerk (Zld.), heeft het beroep aangenomen dat was uitgebracht door de Generale Synode tot zendingspredikant (docent Oude Tbstament ten dienste van de Presbyterian Church in Kameroen). Mevrouw ds. Klip werd gebo ren op 28 maart 1962 en is sinds 1990 predikant in Nieuwerkerk in Duiveland. Heerlijk! Weer eens een ouderwetse penne- strijd in de Nieuwsbode. Even voor degenen die het niet gevolgd hebben: in de week voor kerst werd er in de Nieuwe Kerk een koor- en samenzangavond gehouden onder de titel 'Komt allen tezamen'. Na ruim een week ver scheen er een recensie in de krant van een on bekende grootheid uit het zuiden des lands, waarin drie van de vier koren kritiek kregen en één koorde hemel in geprezen werd. De man vond zijn eigen mening zo belangrijk dat hij 'spontaan' dit stuk schreef en dat meende te moeten 'aanbieden' aan de redaktie van de Nieuwsbode. Edelmoedig als hij is wilde hij er deze ene keer zelfs geen geld voor hebben. Het getuigt van opperste wijsheid dat de re daktie het maar als een ingezonden stuk heeft opgevat. Jammer dat ik deze avond er niet bij kon zijn. In dat geval had ik kunnen vaststellen of de man echt zo daast als wel gezegd wordt. Wel krijg ik af en toe een vermoeden, bijvoorbeeld als hij schrijft dat hij geen zangtechnische zaken wil bespreken, maar gelijk daarna wel het schreeuwen van de tenoren en de helder heid van de sopranen aan de orde stelt. 'Komt allen tezamen' luidde de oproep van de ad- ventskoren- en samenzangavond. Deze op roep mondt uit in het 'Komt laten wij aanbid den'. Het laatste heeft de man niet begrepen. In plaats van te aanbidden begon hij het schreeuwen van de tenoren te vergelijken. De man die nog nooit van de vier koren ge hoord had eindigt wel met de opmerking dat het CJ+ koor uit Nieuwerkerk op weg is het beste jongerenkoor van Zeeland te worden. Het is te hopen dat de koorleden dit niet gele zen hebben want dit is van de pedagoog met veertig jaar ervaring een misser van de eerste orde. Bovendien toont hij dan ook van het doel van het koor niets begrepen te hebben. Ja, bij een koor met een C in de naam moet het altijd om het beste gaanNiet om het goede, niet om het betere, maar om het beste. Maar niet om het beste te zijn of om het beste te worden Maar om het beste te geven. En als het waan denkbeeld in je hoofd gaat spoken dat je de beste of de grootste bent dan heeft Van Wes ten gelijk, dan ben je geen 'amateur', geen 'liefhebber' meer, maar kom je in een kramp terecht. Ik denk dat de Eeuwige meer gediend is met lofzangen van koren die het beste willen geven dan van koren die het beste denken te zijn. Van herders die met ongevormde stem men Godlovend de stal verlaten geniet Hij meer dan het professionele engelenkoor. Zodra het C J+koor uit Nieuwerkerk, hoe goed ook, gaat denken dat ze het beste zijn wordt hetCJ+ koor uit Zierikzee beter. Bij het Corne lia Jongeren koor voelen we ons jong al zijn we vierennegentig, de sopranen zijn soms niet helder en een tenor kan ook wel eens schreeuwen en van de 'timing' zou Van Wes ten gruwen. Maar toch: ze geven het beste van zichzelf. Het valt niet mee. Ook voor mij is het 'de ander uitnemender te achten dan zichzelf' een schroeiend bijbelwoord. Maar zo moeten we het toch proberen op ons eiland. 'Blij zijn met zo'n koor uit Nieuwerkerk', schrijft Van Wes ten. 'Amen' zeg ik, maar, voeg ik er in één adem aan toe, ook blij zijn met een schitteren de groep zingende schoolkinderen uit Zierik zee, blij zijn met alle aktiviteiten die Elvira Vos in Burgh opzet en blij zijn dat in de Oosterland- se kern nog steeds zo'n koor is. En in een re censie niet gaan vergelijken, maar het beste van elk koor naar voren halen en het minder goede na afloop in het oor van de dirigent flui steren. Datiskerstelijk. En de volgende keer je opschrijfboekje maar thuislaten. Dat is het al lerbeste. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5