De trein rijdt op tijd in het Tonnenmagazijn Directeur Paul Wezenberg AZC Burgh-Haamstede neemt afscheid Motorrijder gewond bij eenzijdig ongeval Belangstelling voor elfde modelspoorbeurs valt tegen Schoorsteen brandje Commissie onderwijs vergadert Commissie financiën vergadert Kandidaten lijst SGP/RPF Midden- schouwen Ledenwinst WNF zierikzeescheh nieuwsbode!! De heer J. Burger benoemd tot opvolger MAANDAG 10 JANUARI 1994 NR 25493 Treinen, treinen en nog eens treinen in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Weieens kennisgemaakt met de familie Spoor? Wie daar wel oren naar heeft, had za terdag naar het Tonnenmagazijn in Brouwershaven moeten komen. Daar waren heel veel telgen uit dit door reclamecampagnes bekend geworden geslacht present. Niet voor een reünie maar om zich te vergapen aan treinen in allerlei soorten en maten, schilderachtige stationnetjes en huizen en spoorbanen die zich door idyllische landschappen slingeren. Maar al dat fraais ten spijt viel de belangstelling voor deze elfde mo delspoorbeurs zaterdag wat tegen. Zo tegen 14.30 uur komt organi sator F. Krikke uit op zo'n drie honderdvijftig bezoekers. Een aantal dat wat magertjes af steekt tegen de negenhonderd belangstellenden die vorig jaar deze Brouwse modelspoor- beurs bezochten. Een reden voor die wat tegenvallende be langstelling? Die heeft Krikke niet. ,,Ik zou het echt niet we ten" zegt hij. Bij veel model spoor-hobbyisten is de Brouw se beurs, die steevast ,,op een zaterdag ergens tussen 4 en 10 januari wordt gehouden" in middels een begrip en ook de Voor de Nieuwjaarsreceptie en het afscheid van Wezenberg en Versteeg was een groot aantal externe contacten uitgenodigd. Tesamen met het personeel, de vrijwilligers en natuurlijk de bewoners werd op een ontspan nen wijze in de eetzaal van het AZC Burgh-Haamstede terug- publiciteit via krant, omroep en verzamelbladen is zijns in ziens toch voldoende geweest. Middenmoter 't Begon allemaal in 1984 toen Krikke en een makker het heft in handen namen om Schou- wen-Duiveland zijn eigen mo; delspoorbeurs te geven. Een beurs waar je als spoorliefheb- ber niet alleen je ogen uit kon kijken maar ook een beurs om te ruilen, te kopen of om je ver zameling te laten taxeren of te geblikt op de anderhalf jaar dat Wezenberg de leiding had over het centrum waar onge veer zo'n driehonderd asielzoe kers zijn gehuisvest. Enthousiasme Paul Wezenberg en Jack Bur- laten repareren. Met zijn circa vijfhonderd m- noemt Krikke zijn modelspoorbeurs een mid denmoter. Voor een echt grote beurs moet je in Amersfoort zijn, daar is ook hij ooit een van de deelnemers geweest, na dat hij door zijn kinderen in de ban van de trein raakte. Dat er mensen zijn die dat „spelen met treintjes" maar kinderachtig vinden, neemt hij op de koop toe. „De een spaart suikerzakjes, de ander be steedt zijn vrije tijd aan trei nen. Dat is ieders vrijheid, het ger vormden vanaf de opening van het AZC Burgh-Haamste de, in augustus 1992, de directie van het centrum. In zijn ope ningswoord, begeleid door ach tergrondmuziek gespeeld op piano door Liesbeth Versteeg, memoreerde Jack Burger aan de tijd dat hij samen met We zenberg de leiding had over het centrum. Vanaaf de basis, de inrichting van het voormalige conferentiecentrum, werd er, zo werd duidelijk, hard ge werkt om te komen tot een cen trum waar vluchtelingen uit allerlei verschillende landen op een sobere doch humane manier konden worden opge vangen. „Wat daarbij opval lend was, was de niet aflatende inzet en het grote enthousias me waarmee jij te werk bent gegaan", zo sprak Burger tot zijn voormalige compagnon. De visie waaraan Wezenberg vasthield was dat aan de bewo ners van het centrum zóveel mogelijk eigen verantwoorde lijkheid werd gegeven. Belang- gaat om een voor jou zinvolle invulling van de vrije tijd." Laat het publiek het een beetje afweten, heel anders ligt dat met de belangstelling van de deelnemers aan de beurs: hob byisten en handelaren. Want hoewel de opzpt een echte ruil beurs is, worden er ook allerlei spoorattributen verkocht en zelfs ook getaxeerd en gerepa reerd. Voor veel deelnemers is de modelspoorbeurs van Krik ke een vaste prik. Elk jaar ko men ze vanuit heel Nederland naar Brouw om er te ruilen of rijk om ook na een verblijf in het centrum in de maatschap pij op eigen benen te kunn.en staan. Burger blikte eveneens terug op de carrière van Liesbeth Versteeg als Introductiemede werkster in het centrum. Lies beth, evenals Wezenberg vanaf de oprichting van het AZC werkzaam in het centrum, was met name belast met het intro duceren van nieuwkomers in hun nieuwe woonomgeving, het organiseren en begeleiden van activiteiten en het bijstaan van de tientallen vrijwilligers bij hun werkzaamheden. „Wat ik vooral zal missen zijn de ve le activiteiten die jij met name voor de jongere bewoners hebt georganiseerd, je muzikale kwaliteiten die je regelmatig tentoonspreidde, je gulle lach en je verwonderde blik als het een keer niet ging zoals je wil de", aldus Burger. Na deze woordbn van de pas benoemde nieuwe directeur, was het de beurt aan Linda Sies om na mens de vrijwilligers de beide personeelsleden te bedanken voor hun inzet en succes te wensen in hun nieuwe baan. Uitdaging In zijn slotwoord liet Wezen berg de verschillende secties van het cehtrum waarmee hij de afgelopen anderhalf jaar sa menwerkte de revue passeren. Duidelijk werd hierin het goe de contact dat Wezenberg had met al zijn personeelsleden, de vrijwilligers en de prettige wijze waarop hij tesamen met Jack Burger invulling had kunnen geven aan het beleid. Vandaar ook dat Wezenberg toegaf het erg moeilijk te heb ben met zijn besluit om het centrum in Burgh-Haamstede de rug toe te keren. De uitda ging om in Gilze-Rijen leiding te geven in een nog groter cen trum bleek echter de doorslag te geven in zijn keuze. „Boven dien weet ik dat het centrum bij Jack in goede handen is". Het afscheid van Wezenberg en Versteeg werd na de toespra ken afgesloten met een gezelli ge Nieuwjaarsreceptie waarbij de verschillende aanwezigen onder het genot van een hapje en een drankje de gelegenheid kregen om op informele wijze met elkaar bij te praten. te verkopen. Die vaste kern van zo'n vijftien tot twintig personen is met name op de be gane grond te vinden, 't Is soms wel even zoeken om tus sen de stapels dozen met de meest uiteenlopende treinen, stationnetjes, seinhuisjes en andere accessoires een mens te ontdekken. Een treinfanaat die 's avonds het liefste op zolder „aan het sporen" is moet dan ook van goede huize komen om al die verleidingen te weer staan. Krikke erkent dat, „'t is een hobby waarin je je kunt uitle ven, maar je moet wel je eigen grenzen stellen. Echt, er zijn zelfs huwelijken op stukgelo pen" zegt hij. 't Lijkt wellicht een tikkeltje overtrokken, maar wie prijzen hoort van en kele duizenden guldens voor een topstuk, kan zich wel iets indenken, want stel dat paps dat geld uit het huishoudpotje haalt, dan zal dat thuis wel de nodige discussies geven. Snuf felt jong en oud beneden in op perste concentratie langs de lange rij tafels vol spoor- heerlijkheden, boven op de eer ste verdieping is het vooral voor kinderen een eldorado. Op de knietjes of zelfs liggend op de buik volgt het kinder volkje de immer op tijd rijden de treinen - getuige allerlei be richten haast een unicum in Nederland - en de elektrische autootjes die heen en weer zoe ven. Op die bovenverdieping heeft spoorliefhebber Harten- berg uit Numansdorp samen met nog twee confraters een paar complete banen uitge legd. Station Op zijn „traject" rijdt een trein getrokken door een unieke 99- 601 loc. Een kostbaar exem plaar omdat er van dit type in werkelijkheid ooit maar een exemplaar is gebouwd. Die loc, de enige in de wereld, rijdt nog altijd in het Harzgebergte rond. Deze „zware .jongen" passeert talloze keren het pittoreske stationnetje van Stein, zo'n ty pisch Zwitsers station dat wei eens op de wikkels van Zwit serse chocolade wordt afge beeld. Dat station met de grootte van een poppenhuis is door zijn vader met afvalmate- riaal en heel veel geduld ge bouwd. Een opmerkelijkepres- tatie voor iemand, die volgens zijn zoon, altijd heeft beweerd nog niet een spijker in de muur te kunnen slaan. Liefde voor de trein en alles wat daar bij- hoort werkt dus blijkbaar grensverleggend en kan daar door kennelijk ook tot onge kende prestaties leiden. RENESSE - Zondagmorgen moest de bluseenheid Renesse van de brandweer Wester- schouwen in actie komen voor een schoorsteenbrand aan de Hogezoom te Renesse. De brand werd om ongeveer 09.00 uur ontdekt door voorbij gangers. Via hen werd de brandweer gewaarschuwd, die daardoor snel kon ingrijpen. De schade bleef beperkt tot rookschade. Het ongeval deed zich voor op de Bouwmansweg. V. reed daar op zijn motorfiets richting Noordwelle. Op een gegeven moment ftioest V. uitwijken voor een tegenligger, daarbij slipte hij in de zachte berm. De motorfiets raakte door deze on fortuinlijke manoeuvre zwaar beschadigd. In het weekeinde werden drie personen aange houden vanwege het rijden on der invloed van alcohol. In de nacht van vrijdag op zaterdag hield de politie V. uit Brou wershaven aan op de Gracht- weg in Zierikzee. V. kreeg een rijverbod omdat hij onder in vloed van alcohol toch in zijn auto wilde stappen. Drie kwar tier later, omstreeks 03.45 uur trof de politie V. in zijn auto aan. Het rijverbod had de man aan zijn. laars gelapt. V. werd naar het bureau meegenomen voor het afleggen van een blaasproef. Dit weigerde hij waarna zijn rijbewijs werd in genomen en proces-verbaal te gen hem werd opgemaakt. In de nacht van zaterdag op zondag werden eveneens twee personen aangehouden wegens rijden met een glaasje op. De eerste was C. uit Duitsland die ZIERIKZEE - Een wat andere werkwijze van de Jeugdge zondheidszorg van de GGD is een van de punten dié op de agenda staan voor de commis sievergadering onderwijs van dinsdag 11 januari. Vanaf 19.30 uur vergadert de commissie in het Zierikzeese stadhuis. Tbneinde de werkdruk te verla gen heeft het dagelijks bestuur van de GGD wat wijzigingen aangebracht in het takenpak ket van de jeugdhulpverleners. Deze voorgestelde veranderin gen hebben geresulteerd in een aantal bezorgde reacties en vragen. Op grond daarvan heeft de GGD besloten om met ingang van het schooljaar '94- '95 te komen tot een structurele aanpak van de problemen op langere termijn. Ook wil de GGD een gegarandeerd activi teitenprogramma aanbieden. Vaststaat dat de scholen tijdig bij het besluitvormingsproces worden betrokken. Verder bespreekt de commissie ook de renovatie van het schoolplein van de Johan Louis de Jongeschool in 't Vrije. Ge bleken is dat het schoolplein nodig moet worden opgehoogd. De jaarrekening van de DAS- Zeeland komt deze avond even eens aan bod. ZIERIKZEE - Moet de subsidie voor de noodopvang van het Leger des Heils in Zierikzee worden opgetrokken tot een kleine vijfduizend gulden? Op die vraag moet de Zierikzeese commissie financiën donder dag 13 januari een antwoord geven. De commissie vergadert die dag vanaf 19.30 uur in het stadhuis. Doordat het Leger des Heils een mèer professionele opzet van de noodopvang nastreeft zullen de kosten ook toenemen. Daarom heeft het Leger des Heils de gemeente gevraagd om naast de exploitatiekosten ook een deel van de personeels kosten te subsidiëren. Hier voor zou de subsidie verhoogd met een kleine duizend gulden worden opgetrokken tót in to taal vijfduizend gulden. Deze hogere subsidie kan uit de post onvoorzien worden betaald. Na de commissie welzijn wordt nu ook het advies van de commis sie financiën gevraagd. Ook het Regionaal Educatief Centrum voor Volwassenen wil graag een hogere subsidie. Sinds het moment in 1987 dat Schouwen-Duiveland aanslui ting zocht bij het REC wordt per inwoner een gulden subsi die gegeven. Gezien allerlei kostenstijgingen heeft het REC de gemeente gevraagd om de jaarlijkse bijdrage te indexe ren. Voor '94 komt dat neer op een verhoging van de subsidie van een stuiver per inwoner. Verder moet de commissie een advies geven over het verstrek ken van een gemeentegarantie voor de bouw van twaalf wo ningen aan de Gravenstraat en voor de herfinanciering van een negental leningen van de Stichting woningen en woonge bouwen voor bejaarden op Schouwen-Duiveland. over de Zeeanemoonweg in Re nesse reed. Bij het afleggen van de blaasproef werd 290 ug/1 genoteerd. Dit leverde hem niet alleen een rijverbod maar ook een boete van vier honderd gulden op. De Rotter dammer E. werd op de Nieuwe Haven aangehouden. De blaas- px-oef resulteerde in een uit komst van 845 ug/1. De politie nam daarop het rijbewijs van E. in beslag. Voor dit feit moet E. voor de politierechter ver schijnen. Vrijdagmiddag nam de politie de auto van P. uit Zierikzee in beslag. Deze reed met hoge snelheid door het cen trum. Bovendien bleek de auto noch verzekerd noch APK ge keurd te zijn. Ook werd een aantal technische manco's ge constateerd. Tbgen P. is proces verbaal opgemaakt. Een snelheidscontrole die vrij dag tussen 06.45 en 08.30 uur op de Weg naar de Val bij Zierik zee werd uitgevoerd leverde in totaal 43 overtredingen op. In totaal werden 588 voertuigen gecontroleerd. De snelheden van de overtreders varieerden tussen de 91 en 119 kilometer per uur. Verwachting t/m vrijdag 14 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuid 5 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 4 ZON. EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 08.44, onder 16.47 Maan op 07.56, onder 16.43 Nieuwe Maan: 12 jan. (00.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is de komende 24 uur vrijwel overal droog in Nederland. Een zwakke storing trekt weliswaar over het land maar neemt gaande weg in activiteit af zodat er nauwe lijks regen valt. Vannacht is het be wolkt en ligt de minimumtempera tuur rond de 2 graden. Ook overdag is er veel bewolking en mogelijk valt er een spatje regen uit de wolken, veel is het niet. De middagtempera- tuur is ongeveer 4 graden. De wind komt eerst uit het zuidoosten en draait later naar het zuidwesten. Hij is zwak tot matig van kracht, 2 tot 4 Bft. Na dinsdag kunnen storingen wat gemakkelijker tot boven onze omgeving doordringen en nemen de neerslagkansen toe. Het is dan bewolkt en van tijd tot tijd valt er re gen. SCHARENDIJKE - De kandi datenlijst die de SGP/RPF Middenschouwen heeft samen gesteld voor de gemeente raadsverkiezingen op 2 maart aanstaande wordt aangevoerd door het huidige raadslid J. L. F. Bolleman (SGP). Op de tweede plaats staat D. J. Viergever (SGP). Derde staat B. J. Boot (RPF), vierde J. Stouten (SGP), vijfde J. van de Sluis (RPF), zesde J. W. van de Velde (SGP), zevende S. Bij de Vaate (RPF) en achtste J. J. Bil (SGP). DEN HAAG - Het Wereldna- tuurfonds Nederland (WNF) in Zeist heeft vorig jaar-een groot aantal nieuwe leden verwor ven. Het fonds schreef 280.000 nieuwe leden in, waarmee het totaal op 640.000 is gekomen. Het WNF heeft in 1993 een grootscheepse wervingscam pagne gehouden. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. 1 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. InlevertJjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V&% B.T.W. Een taart was één van rle vele cadeautjes die de afscheid nemende directeur Paul Wezenberg en zijn medewerkster Liesbeth Versteeg mochten ontvangen. BURGH-HAAMSTEDE - De heer Paul Wezenberg heeft afgelopen donderdag 6 januari tijdens de Nieuwjaarsreceptie officieel afscheid genomen als directeur van het Asielzoekerscentrum (AZC) Burgh-Haamstede. Wezenberg is namelijk per 1 ja nuari benoemd tot directeur van het asielzoeker scentrum in Gilze-Rijen, een centrum dat hijzelf de afgelopen twee maanden heeft opgestart. In zijn functie als directeur van het centrum in Burgh- Haamstede wordt hij opgevolgd, zo was het die och tend bekend geworden, door de heer Jack Burger, tot dit moment werkzaam als plaatsvervangend direc teur. Tegelijkertijd werd afscheid genomen van Lies beth Versteeg van de Sectie Introductie die evenals Wezenberg een functie heeft aanvaard in het cen trum in Gilze-Rijen. NOORDWELLE, ZIERIKZEE, RENESSE - Vrijdag middag omstreeks 16.15 uur is V. uit Westerschou- wen gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in Noordwelle. De motorrijder brak daarbij zijn sleu telbeen en moest per ambulance naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee worden vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3