'Politie moet met plannen op tafel' Kunstenaars voor Sarajevo succes ondanks bom-melding- fteeeu 'Meneer de Koekepeer' maakt zijn opwachting Huldiging van jubilarissen brandweer Middenschouwen Ouders van gokverslaafden vaak niet streng genoeg Ongeveer vijftigduizend gulden opgehaald CDA-Tweede Kamerlid Van der Heijden: Minister Ien Dales plotseling overleden Denktank wil nationaal debat, over problemen landbouw Racistische leuzen in Rozenburg 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vervolg van paq. 1 opvang. Iets wat tot nu toe no de werd gemist. Die buiten schoolse opvang biedt een kind de mogelijkheid om na school in het kinderdagverblijf die dingen te doen die het anders na schooltijd thuis deed: een spelletje doen, lezen, buiten ra votten en huiswerk maken. Daarvoor is zelfs een rustig hoekje gereserveerd. Ook wordt overwogen om in de va kantieperiode opvang voor de gehele dag mogelijk te maken, maar dat idee moet volgens Lutz nog helemaal worden uit gewerkt. Wachtlijst Dit tweede kinderdagverblijf biedt werkende en/of studeren de ouders in Westerschouwen niet alleen de mogelijkheid van professionele opvang dicht bij huis, maar geeft ook wat verlichting voor het Zierikzee- se kinderdagverblijf De Pette- flet. Voor dit kinderdagverblijf voor kinderen van 0 tot 4 jaar bestaat inmiddels een wacht lijst van een paar maanden. Hoewel de belangstelling voor kinderopvang zeker groeiende is, is een kinderdagverblijf vol gens Lutz nog altijd niet volle dig geaccepteerd. ,,De gedachte dat kinderopvang een basis voorziening is moet nog groei en, zeker bij werkgevers" zegt hij. Die houding van werkge vers is niet alleen voor de wer kende ouders van belang, maar zeker ook voor de beide kin derdagverblijven en het gastouderbureau van de Stich ting Kinderopvang Schouwen- Duiveland. Om niet in de rode cijfers te belanden moet 70 tot 75 procent van de kindplaatsen door het bedrijfsleven worden betaald. Na een wat aarzelend begin loopt dat bij de Petteflet nu goed, alleen de financiële be trokkenheid van het bedrijfsle ven met het gastouderproject zit nog ver onder die 70, 75%. De kosten van het huren van zo'n kindplaats weerhouden werkgevers er volgens Lutz van om voor hun werknemers der gelijke voorzieningen te tref fen. Een kindplaats voor vijf dagen opvang kost al gauw 16.000,- per jaar. Dat bedrag behoeft de werkgever overi gens nooit te betalen, want door rijkssubsidie, de ouder bijdrage die varieert tussen de 90,- en 1000,- per mèand en een aantal fiscale voordelen kost een kindplaats hem ge middeld vijfduizend gulden. En omdat een werkend ouder paarmeestal ook twee werkge vers heeft, kan dat bedrag nog4 worden gehalveerd. Bovendien kan een kindplaats nog worden verdeeld over meerdere kinde ren, zodat de kosten voor de werkgever in feite nog maar een fractie van de werkelijke kosten zijn. Voelt de werkgever er niets voor om een kindplaats te hu ren en geeft ook de CAO daar voor geen richtlijnen, dan kan het ouderpaar proberen om in aanmerking te komen voor een particuliere kindplaats bij de kinderopvang. Een kwart van de beschikbare plaatsen - in Burgh-Haamstede zijn dat er maximaal twintig - is gereser veerd voor particulieren. Zijn die plaatsen bezet en wil je als particulier toch een kindplaats huren dan wordt dat alleen op basis van een contract van drie maanden gedaan. Het accent, zo zegt Lutz, ligt immers op de betrokkenheid van het be drijfsleven. Hoe de belangstel ling van het bedrijfsleven voor Meneer de Koekepeer zal zijn is op dit moment nog niet te zeggen, de eerste officiële aan vragen moeten immers nog binnenkomen. Zijn de eerste aanmeldingen binnen dan kan Meneer de Koekepeer gaan draaien. De bedoeling is dat hij van maandag tot en met vrij dag van 08.00 tot 18.00 uur als gast optreedt. Maar ook kinde ren die opvang voor halve da gen nodig hebben, zijn in be perkte mate welkom bij deze kindervriend, die via telefoon nummer 01115-4360 te bereiken „Hulpverlenen zit er blijkbaar gewoon ingebakken" aldus Dorreman die met een knipoog naar de jubilarissen vaststelde dat die nog wel een tijdje bij het korps mogen blijven. Certificaten De resultaten van menig avondje met de neus in de stu dieboeken werden deze avond duidelijk zichtbaar in een aar dige stapel certificaten. En daarbij waren de diploma's voor instructeur, die J. Stouten en J. Wandel afgelopen jaar hebben behaald nog niet eens inbegrepen. C. Dorreman ont ving het certificaat Onderbrandmeester-materieel en het diploma Onderbrand meester. P. Berrevoets behaal de hetzelfde certificaat en di ploma. B. C. Plaisier en J. W. van den Hoek slaagden voor de certificaten Brandwacht le klasse; pompen algemeen, hulpverlening algemeen en hulpverlener. Ook behaalden zij het diploma Brandwacht le klasse. A. P. J. Hage en W. C. van Kampen scoorden met de certificaten Brandwacht; le vensreddende handelingen, re pressie, persoonlijke bescher ming en het diploma Brand wacht.' J. M. van de Velde en C. J. Coomans slaagden voor de certificaten Brandwacht; le vensreddende handelingen en repressie. Daarnaast behaalde Van de Velde nog het certifi caat Brandwacht persoonlijke bescherming en het diploma Brandwacht. UTRECHT - Ouders en part ners van gokverslaafden heb ben grote moeite met het stel len van grenzen. Ze lossen te vaak de financiële problemen van de verslaafden op, in ruil voor de belofte dat het afgelo pen is met het gokken. Maar de verslaafden doen die toezeg ging slechts zelden gestand. Korrelatie, de organisatie die vragen opvangt na bepaalde tv-programma's, leidt dit af uit honderd telefoontjes na twee uitzendingen over gokversla ving. Hoewel stelen soms het alternatief is, heeft het geven of lenen van geld volgens vol gens Korrelatie geen zin. Gok verslaafden zullen pas hulp zoeken als ze hun verslaving zelf als een probleem zien. Zo lang ze het hoofd financieel nog boven water kunnen hou den, zijn ze daar nauwelijks toe te motiveren. Dit blijkt ook uit telefoongesprekken met de gokverslaafden zelf. De in de loop der jaren opge bouwde schulden variëren vol gens de bellers van 5.000 tot 60.000 gulden. Schattingen over het aantal gokverslaafden in Nederland lopen uiteen van 30.000 tot 75.000. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 januari 02.50 157 08.40 -141 15.20 173 21.05 -126 ROOMPOT BUITEN 11 januari 01.05 160 07.25 -143 13.25 177 19.40 -130 BRUINISSE 11 januari 03.20 166 08.45 - 151 15.50 185 21.05 -135 WEMELDINGE 11 januari 03.05 162 08.45 -147 15.30 179 21.10 -132 Springtij 14 januari Actuele informatie over afwijkingen Ofi-91122353 AMSTERDAM - De manifestatie Kunstenaars voor Sarajevo die zaterdagavond in Paradiso in Amster dam werd gehouden, is ondanks de valse bom melding, een „absoluut succes" geworden. Dat zegt initiatiefneemster Helena Hanselaar. „We hebben ongeveer vijftig duizend gulden opgehaald, en dat is meer dan we vooraf had den gehoopt. Daarbij was de sfeer goed, kwam er een geva rieerd publiek en heeft het aantal bezoekers mij het gevoel gegeven dat mensen bereid zijn uit hun huisjes te komen om hun morele steun te geven. Dat is een goed teken, een goed sig- naai." Het opgehaalde geld gaat naar Haris Pasovic, theaterregis seur in de Bosnische hoofd stad. Het is bedoeld om de cul tuur in Sarajevo gaande te hou den. De avond in Paradiso, waaraan dichters, schrijvers, acteurs en regisseurs belange loos meededen, werd door on geveer duizend mensen bijge woond. De kleine zaal met op tredens van onder meer Rudy Kousbroek en Adriaan Mor- riën, zat voortdurend stamp vol. Teleurstellend Teleurstellend was het geringe aantal politici dat was geko men. Minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking), die in het comité van aanbeveling zat, liet zonder bericht verstek gaan. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam (ook in het co mité) had afgebeld. Dat de „po litieke kunstbroeders" er niet waren, getuigt volgens Hanse laar van weinig betrokken heid. „Het hoort bij hun be roep om er te zijn." De bom-melding die in de loop van de avond binnenkwam, verstoorde de manifestatie wreed. Tbch had de ontruiming van een uur niet veel invloed op het aantal mensen dat de avond uiteindelijk bezocht, denkt Hanselaar. Het publiek en de kunstenaars zijn niet naar huis gegaan, maar hebben een uur lang gewacht. „Dat was hartverwarmend." Bóven- dien is het Paradisopubliek ge wend laat te komen. Een groot aantal mensen wist zelfs niet dat er een bom-melding was ge weest. De melding kwam kort voor half tien 's avonds bij Paradiso zelf binnen. Wie ervoor verant woordelijk moet worden ge steld, is niet bekend. Juist om dat d$ manifestatie door zowel Serviërs, Kroaten als Bosniërs werd bijgewoond, had de orga nisatie absoluut geen rekening gehouden met een dergelijk alarm. Voor organisator Karen de Bok geeft het de situatie in het voormalige Joegoslavië weer. „Het is daar niet voor niets oorlog." Tijdens de ontruiming zei De Bok rekening te houden met een tweede bom-melding. Ze vreesde te maken te hebben met een groep die de mani festatie koste wat het kost wil de verhinderen. De grote zaal in het nabijgelegen theater De Balie werd daarom alvast klaar gemaakt, voor een even tueel aangepast programma. Zover hoefde het gelukkig niet te komen. In Paradiso werd de boel, met een uur vertraging, gewoon voortgezet. Veiling Een latertje werd het daardoor wel. De veiling, die onder auspiciën van Sotheby's werd gehouden, begon pas na mid dernacht en duurde tot onge veer half drie. Dat was, erkent Hanselaar, erg jammer. Het was de bedoeling dat mensen na twaalven konden gaan swingen. De bezoekers wilden dat ook. De veilingmeester had dan ook grote moeite de zaal stil te krijgen. „Ik voel me net een schoolmeester dat ik u tot stilte moet manen." Zijn plei dooi voor rust had weinig ef fect. Tbch heeft Hanselaar zeker geen spijt van de veiling. De avond was bedoeld om geld op te halen en dat hebben we daarmee gedaan, stelt ze. In to taal werd op de veiling ruim 21.000 gulden vergaard. De rest van de opbrengst kwam van donaties en entreegelden. In geld uitgedrukt was het topstuk van de veiling een te kening van Gerti Bieren- brootspot. Het kunstwerk bracht 2600 gulden op. De ge signeerde basgitaar van Henny Vrienten die in de categorie „hilaria" werd aangeboden, le verde 1150 gulden op. Teleurstellingen waren er ze ker. De inzet van driehonderd gulden voor de Nipkovschijf van de directeur van het Film festival Rotterdam, Emile Fal- laux bleek te hoog. De prijs kwam uiteindelijk op 160 piek. Het Gouden Kalf van filmre gisseur Marleen Gorris wissel de voor het betrekkelijk lage bedrag van vijfhonderd gulden van eigenaar. Stedelijk Museumdirecteur Rudi Fuchs, die ook in het co mité van aanbeveling zat, deed wel goede zaken; hij zal voor drie honderdjes een rondlei ding door zijn museum geven. AMSTERDAM - Als de Nederlandse politie meer geld wil, zal zij eerst met een „buitengewoon scherp onderbouwd verhaal" op de proppen moeten ko men. „Wat ik wil is een plan", aldus het CDA- Kamerlid J. F. van der Heijden zondag in het televi sieprogramma Het Capitool tegen de Amsterdamse hoofdcommissaris E. Nordholt. „Wijs mij precies aan wat u no dig hebt." Van der Heijden rea-« geerde daarmee op de recente lijk door Nordholt herhaalde roep om meer geld voor de poli tie. Van der Heijden is naar zijn zeggen momenteel bezig te on derzoeken wat de politie echt nodig heeft en wat haalbaar is. Nordholt gaf aan dat de politie landelijk 10.000 toezichthou dende krachten in dé gelederen moet gaan opnemen. Daarvoor moet een half miljard gulden worden uitgetrokken. „Het getal 10.000 overtuigt mij niet", aldus Van der Heijden, „ik geloof niet dat het hem al leen maar zit in meer mensen. Ik wil goeie, concrete plannen, op basis waarvan jaarlijks de balans kan worden opge maakt." Nordholt is van mening dat het CDA thans, zo kort voor de ver kiezingen, „helderheid moet betrachten" en dat het voor een onderzoek naar bedrijfsresul taten van de politie te laat is. Bovendien zijn die resultaten voor zijn eigen, Amsterdamse korps bevredigend. „De Am sterdamse politie heeft vorig jaar haar reorganisatie doorge voerd, van centraal naar decen traal", aldus Nordholt. „De aangiftecijfers zijn omgebogen van een stijgende naar een da lende lijn. De resultaten zijn er bij ons. Wij hebben in 1993 het resultaat geboekt dat Van der Heijden wil. Maar het moet wel kunnen worden doorge zet." Toezeggingen van de politiek zijn daarom noodzakelijk, zegt de Amsterdamse korpschef, zo dat de Nederlandse kiezer kan zien of voor de verkiezingen ge dane beloften ook daarna stand houden. „Er moet een grote stap gemaakt worden, niet een beetje-bij-beetje- politiek." Ook op het gebied van het poli- tiematerieel vindt Nordholt de tijd rijp voor een flinke finan ciële injectie, eveneens ter grootte van een half miljard. „Verbindingsmiddelen, auto matisering, gebouwen, oplei ding - we zullen enorm veel moeten investeren. Daar is toch geld voor nodig? Wij kun nen niet meer werken met rooksignalen." Op 62-jarige leeftijd DEN HAAG - Minister Dales van binnenlandse zaken is in de nacht van zondag op maandag in haar woonplaats Utrecht plotseling overleden. Mevrouw C. I. (Ien) Dales is 62 jaar geworden. Een woordvoerder van haar departement heeft dat mee gedeeld. Dales trad op 7 november 1989 aan als PvdA-minister van binnenlandse zaken in het kabinet Lubbers/Kok. Zij had als burgemeester van Nijmegen openlijk blijk gegeven van interesse in een ministerspost in het geval haar partij zou toetre den tot het nieuwe kabinet. Dales, geboren 18 oktober 1931, belandde in september 1981 voor het eerst in de lan delijke politiek. Zij werd staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid in het kabinet-Van Agt/Den Uyl dat het slechts uithield van september 1981 tot mei 1982. Dales en haar minister Den Uyl kwamen in fronta le botsing met de vakbewe ging wegens hun omstreden plannen met de ziektewet. Na de val van dat kabinet trad mevrouw Dales toe tot de Tweede Kamer voor de PvdA. Zij bleef Kamerlid van 1982 tot haar benoe ming in Nijmegen in mei 1987. Dales deed na haar HBS- opleiding de cursussen Jeugdwerkleidster en evan gelist. Zij behaalde in 1987 het doctoraal examen an dragogische wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Dales was van 1956 tot 1974 werkzaam bij de stichting Kerk En Wereld in Drieber gen, in 1968 werd zij daar di recteur. Daarna werkte zij enige jaren als onafhanke lijk organisatieadviseur en als directeur van de ge meentelijke sociale dienst in Rotterdam (1977-1981). DEN HAAG - Een groep zoge heten wijze mannen wil in Ne derland een nationaal land- bouwdebat opstarten om de agrarische sector uit het dal te halen. De denktank zal zich volgende week presenteren on der de naam Terzake. Tbt die tijd willen de betrokke nen geen nadere mededelingen doen. Zeker is in ieder geval dat de voorzitter van de hoofd directie van de Rabobank, H. Wijffels, zitting heeft in de groep. Ook voorzitter R. Thze- laar van de produktschappen voor Vee, Vlees en Eieren neemt deel. Verder maken de CDA'er Van Gennip en prof. G. van Dijk van de Nationaal Coöperatieve Raad deel uit van de groep. Wie de voorzitter wordt is nog niet bekend. Terzake zou onder meer via. ge sprekken met deskundigen oplossingen willen aandragen voor de economische proble men in de land- en tuinbouw. Het gemiddelde inkomen in de agrarische sector is in twee jaar tijd met 40 procent ge daald. Met name glasgroenten- telers, varkenshouders en ak kerbouwers verkeren in moei lijkheden. ROZENBURG - Onbekenden hebben in de nacht van zater dag op zondag een aantal ge bouwen in de gemeente Rozen burg met racistische leuzen be klad. De leuzen werden zondagoch tend vroeg ontdekt op de mu ren van basisschool De Rank aan de Jan van Goyenstraat, van een gymnastiekzaal en een zwembad en op twee wach- thokjes voor de streekbus. De politie noteerde opschriften als, „White Power", „Neder land schoon" en enkele tekens die op hakenkruizen lijken. door Mare Legendre Maandag 10 januari Zierikzee Commissievergadering jeugd- en jongerenwerk in stadhuis. 16.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Adviescommissie onderwijs. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering CPB met Schou- wenoord. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Jaarvergadering Oranjevereni ging. Gereformeerde Ichtus- kerk. 20.00 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Crea-middag maskers maken. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie in stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Bingomiddag. Woonzorgcen trum Poortershof. 14.00 uur. Film over trekpaarden. Re creatiezaal Poortershof. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie be stuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 13 januari Zierikzee Zitting Kantongerecht. Haven park 33. Vanaf 14.00 uur. Commissievergadering finan ciën, volkshuisvesting en in formatiebeleid in stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen bond in zaal Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie finan ciën en onderwijs. Gemeente huis. 16.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contactorgaan. Zaal van de Ne derlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Tbneelstuk Hollandse Come- die. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Viering 25-jarig bestaan Big S. Jongerencentrum Big S. 21.00 uur. Concert Crosshead. Big S. 22.30 uur. Zaterdag 15 januari Renesse Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 16 januari Zierikzee Demopresentatie Crosshead. De Vlinder. 15.30 uur. Maandag 17 januari Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Donderdag 20 januari Renesse CDA-vergadering met Eerste Kamerlid drs. H. Eversdijk. Dórpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 22 januari Brouwershaven Jaaruitvoering muziekvereni ging Apollo. Tbnnenmagazijn. 19.30 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Crea-middag maskers maken. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2