Vakantiebeurs: ware schatkamer vol nuttige kampeerinformatie Vierhonderd geneesmiddelen in assortiment van drogisten stukken streeknieuws Jacht op verwilderde duiven en postduiven Over kamperencampingstochten en caravanrally's één geneesmiddel tegen alle kwalen. Weet u wel genoeg van geneesmiddelen De ont goocheling Tien vrachtjes schelpdieren 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Bij de ACSI stand op de Vakantie beurs vindt men een schat aan informatie over kam peren en campings, de ACSI Internationale Cam- pinggids 1994 en het tot 21 tochten uitgebreide ACSI caravanrally-programma. Op de ACSI stand op de Vakantiebeurs 1994 (Jaarbeurs Utrecht, 12 t/m 16 ja nuari 1994, Bernhardhal III, stand 3240) vindt de kampeerder dit jaar extra veel informatie. Zo bevat de editie '94 van de ACSI Internationale Camping- gids meer gegevens dan tevoren. Bovendien zijn er informatie brochures verkrijgbaar over honderden Europese cam pings. En het ACSI reispro gramma 1994 is met 21 rally's - 3 nieuwe - het meest omvang rijke ooit door ACSI uitge bracht. Een bezoek aan de stand loont dus alleszins de moeite. De ACSI Internationa le Campinggids is in meer dan een opzicht groeiende. Zijn po pulariteit neemt toe. In 1993 was het naslagwerk totaal uit verkocht en dus verschijnt de - alweer 29e - editie '94 in een verhoogde oplage van 71.000 stuks. De groei is echter ook in houdelijk. Uitgave '94 telt voor het eerst meer dan 1.000 blad zijden. Aanbod Het aanbod gegevens en dien sten is weer verder uitgebreid, onder meer met faxnummers van de campings. Een extra beursservice van ACSI is een grote displaybak met informa tiefolders over honderden per land gesorteerde kampeerter reinen in Europa. Bovendien zullen campingselekteurs op de stand gedetailleerde, even eens per land gesplitste cam pinginformatie verstrekken. Onlangs heeft ACSI een rond vraag onder de gidsgebruikers gehouden. Gevraagd werd on der meer naar hun redenen om voor de ACSI gids te kiezen. Een greep uit de reacties: de gids is actueel en betrouwbaar doordat elke camping elk jaar wordt bezocht; duidelijke rou tebeschrijvingen; de mogelijk heid om selekteurs telefonisch naar hun persoonlijke indruk ken te vragen; gunstige ver houding tussen het gebodene en de prijs; de gids is al in ja nuari verkrijgbaar; en last but not least, het gemak van de reserverings-coupons in zes ta len. De campings melden een gesta ge groei van het gebruik van deze coupons. Voorts wordt op prijs gesteld dat de selekteurs op elke camping de gasten naar hun indruk van het terrein vra gen en de antwoorden ook daadwerkelijk in hun rappor tage aan de gidsredactie ver werken. Het belang van jaar lijkse inspecties mag niet wor den onderschat. Zo leidden de recente ervaringen van selek teurs tot de verwijdering van Bulgarije uit de editie 1994. De voedselschaarste daar bleek zodanig dat ACSI het voorlo pig onverantwoord acht om het land als kampeerbestemming te handhaven, temeer daar Bulgarije slechts in zeer be perkte mate invoer van le vensmiddelen toestaat. De ca ravanrally - overigens, on danks de naam, zeker geen snelheidsrit; het is een trek tocht met vaste etappeplaatsen - wordt stilaan een onverbidde lijk succesnummer bij caravan- nend Nederland. Dat geldt zeker voor het 50+ segment van deze groep, men sen die nog best kunnen en wil len reizen maar niet (meer) zo van improvisatie gediend zijn. Een rally is voor velen een ma nier om een droom uit te laten komen: een lange kampeer- trektocht door Europa.' Via deelname aan een rally wordt het lastige aspect van zo'n tocht, de planning en voorbe reiding, geëlimineerd terwijl men toch alle individuele vrij heid behoudt. Dit speelt des te meer bij minder vertrouwde bestemmingen zoals Oost- Europa, Turkije, Griekenland of Portugal. De feiten staven de beweringen. In 1993 noteerde ACSI 15% meer rallyboekin gen dan in het voorgaande sei zoen. Gelet op de neergaande trend bij de vakantie-industrie mag dat best een succes heten. Het ACSI rallyprogramma is voor 1994 met drie nieuwe ral ly's uitgebreid en telt nu 21 tochten. Nieuwe bestemming-en De nieuwe bestemmingen zijn Bohemen (19 dagen, afwisse lend programma), Polen (38 da gen, op historie gent) en Zwe den/Noorwegen (41 dagen, veel natuurgenot). Over deze nieu we en uiteraard de achttien an dere bestaande rally's kan de geïnteresseerde bezoeker op de ACSI stand op diverse manie ren informatie inwinnen. Hij of zij kan er alles over le2en in het zojuist verschenen, 24 pagi na's dikke, geheel in kleur uit gevoerde magazine 'Caravan Rally's 1994'. Het is, evenals de campinggids, op de beurs ver krijgbaar maar kan ook direct bij ACSI (08880-52055) aange vraagd worden. Een tweede mogelijkheid is een gesprek met de aanwezige 'rally cap tains' van de diverse rally's. Zij hebben routeboeken en fo toreisverslagen bij zich en be spreken 'hun' reis graag met potentiële deelnemers. ZIERIKZEE - Weet u wel genoeg van geneesmidde len? Wie te kampen heeft met een lichte, maar hin derlijke aandoening of de naweeën daarvan, kan in ons land terecht bij een van de ruim 4000 drogisterij en. Zoals bekend is de drogisterij in ons land van oudsher het be langrijkste verkooppunt voor eenvoudige, lichte geneesmid delen tegen allerlei aandoenin gen van voorbijgaande aarcf. Om maar wat te noemen: hoofdpijn, griep, hoest, ver koudheid en keelpijn, voet schimmel, nervositeit, maag- en darmklachten, huidaandoe ningen, allergiën, aambeien, reisziekte, winterhanden en - voeten enzovoorts. Teveel om op te noemen. Geregistreerd Het assortiment van de drogist bestaat uit zo'n 400 gere gistreerde geneesmiddelen. Deze geregistreerde genees middelen - herkenbaaraan het zogenaamde RVG-nummer op de verpakking en de bijsluiter - zijn tevoren uitgebreid onder zocht op een aantal strenge cri teria. Zo mogen ze bijvoor beeld geen ernstige bijwerkin gen hebben; verder mogen ze bij gelijktijdig gebruik met an dere zelfzorgmiddelen geen ge vaar opleveren voor de gezond heid; zelfs een drievoudige overschrijding van de aanbevo len dosis mag niet leiden tot ernstige vergiftigingsver schijnselen. Strikte veiligheidseisen En tenslotte moeten ze bedoeld zijn voor niet al te lang ge bruik. Met andere woorden: deze geneesmiddelen voldoen por definitie aan strikte veilig heidseisen. Dat is dan ook de reden, waarom ze zonder re cept* mogen worden verkocht. Ook de homeopathische mid delen, waarvan de drogist een groot assortiment heeft, zijn officieel geneesmiddelen, on danks het feit dat ze geen RVG- nummer hebben. Wie niet vraagt wie niet weet Veel mensen, die een drogiste rij binnenstappen en op zoek zijn naar een geneesmiddel, weten tevoren niet precies welk middel zij nodig hebben. Dan doet u er verstandig aan even naar de drogist zelf te vragen. Essentiële informatie Nu is het zo dat geregistreerde geneesmiddelen moeten zijn voorzien van essentiële infor matie op de verpakking en/of de bijsluiter. Het probleem is echter dat veel mensen die in formatie pas gaan lezen als ze het produkt al hebben aange schaft. Daarom doet u er ver standig aan om zonodig voor de aanschaf eerst de drogist in persoon om informatie te vra gen. Een andere mogelijkheid is om in de drogisterij zelf, dus voor de koop, de tekst van de bijsluiter in te zien. Voor dat doel staat er in veel drogisterij en een speciale informatiezuil. Hierin vindt u kaarten met bijsluiterteksten van de ge neesmiddelen die de drogist verkoopt. Samenstelling Op deze kaarten staan aange geven de samenstelling, de werking, de gebruiksaanwij zing, de dosering en de even tuele bijwerkingen; verder eventuele waarschuwingen en voorzorgsmaatregelen, de ver- pakkingsvorm en het inschrij vingsnummer in het genees- middelenregister (het zoge naamde RVG-nummer). Er is overigens nogal veel kritiek op klant-onvriendelijke teksten van sommige geneesmiddelen bijsluiters, in het bijzonder bij recept geneesmiddelen. De Consumentenbond pleit er al jaren voor die teksten gemak kelijker leesbaar te maken en onnodig vakjargon te vermij den. Dat is uiteraard een goede zaak. Wat de drogisterijge neesmiddelen betreft: hier is de bijsluitertekst gelukkig meestal goed te volgen. Maar mocht u er toch niet helemaal uitkomen, vraagt u dan gerust nadere uitleg aan de drogist. Hij zal u graag helpen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitehd voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zi|n Het jaar van de ouderen is voorbij. Een jaar lang mochten de ouderen op de eerste rij in het maatschappelijke zonnetje zitten Opstelwedstrijden, sportieve krachtmetingen, een nationale krant die aangebo den is aan de burgemeester, modeshows en vooral onder zoeken door geldverslindende instituten haar de gevolgen van het ouder worden. Ouder worden doen de mensen al tien duizenden jaren, wat is daar bijzonder aan? Genoemde acti viteiten waren best aardig, ze ker als je nog wat geld in de portemonnee had. Van de over heid had je dit ouderenjaar ook wat stimulerende maatregelen mogen verwachten. Bij voor beeld door als overheid eens in de portemonnee van AOW-ers te kijken. Het beetje luxe dat deze AOW-ers nog hadden is door de overheid de laatste ja ren grondig wegbezuinigd. Me nig AOW-er heeft aan het begin van '93 gedacht dat er in dit ou derenjaar wat meer financiële ruimte zou komen. Huurverho ging en verlaging huursubsi dies, verhoging reinigingsrech ten, afschaffing van kwijt scheldingsregelingen, bezuini gingen op de bejaardenoorden, tariefsverhogingen in het openbaar vervoer, ziekte kosten omhoog en tevens hoge re prijzen voor levensonder houd. Kortom, volgens een on derzoek van Konsumenten Kontakt en de FNV is de koop kracht in '93 met 5,3% afgeno men. Voor '94 heeft de regering alweer een koopkrachtverlies van 2,5% toegezegd. Het is hel der en duidelijk dat juist in het ouderenjaar de ouderen met een minimuminkomen de das is omgedaan. Dit jaar is naar ik meen het jaar van het gezin. Kunnen de bijstandsgezinnen naar uitkijken, ze weten nu waar ze aan toe zijn. Dirk Jeroense. secretaris FNV- werkgroep Uitkerings gerechtigden en Oude ren, Zierik zee. ZIERIKZEE Opbrengst kinderpostzegels en kaarten De verkoop van kinderpostze gels en wenskaarten in de hal van het postkantoor in Zierik- zee bracht dit jaar 7814,50 op. Van dat bedrag werd 4014,60 bijeen gebracht via de verkoop van kinderpostzegels en 3799,90 door wenskaarten die werden verkocht. De totale op brengst was iets minder dan vorig jaar. Namens het kinder postzegel-comité Zierikzee wordt iedereen die aan dit re sultaat meewerkte hartelijk bedankt. Borstvoeding Rond het geven van borstvoe ding zijn veel fabeltjes waar door moeders onzeker worden of ze wel borstvoeding kunnen geven. Toch kan bijna iedere vrouw borstvoeding geven als ze maar goed geïnformeerd is en goede hulp krijgt bij proble men. Deze informatie en steun wil La Leche League geven. De organisatie wil moeders infor meren over allerlei aspecten van borstvoeding en houdt daartoe regelmatig borstvoe- dingsinformatieavonden. Er is telkens een cyclus van vier avonden over: de voordelen van borstvoeding, de kraamtijd, het voorkomen en oplossen van problemen en overgaan,op an der voedsel. Moeders kunnen de avonden los van elkaar be zoeken en er is er gelegenheid ervaringen te delen. De eerste borstvoedingsinformatieavond in 1994 wordt woensdagavond 12 januari gehouden op het adres Schouwenbank 111 in Zierikzee en begint om 20.00 uur. De avonden zijn bedoeld voor voedende en aanstaande moeders. Moeders kunnen hun baby meenemen. Voor vragen over het geven van borstvoe ding en/of problemen kan men bellen naar Kitty Bin (01110- 17776) of Sophie Bin (01110- 15588). Daar kan men ook te recht voor het huren van een elektrische kolf of het kopen van een draagdoek. Nieuwjaars bijeenkomst UW De afdeling Zierikzee van de Unie van Vrijwilligers (UW) houdt woensdag 12 januari een Nieuwjaarsbijeenkomst. De bijeenkomst wordt gehouden in het UVV-gebouw aan Kerk hof Zz en begint om 09.30 uur. Nieuwjaarsbal Nehafennia Volksdansvereniging Nehal- lennia houdt vrijdag 28 januari een Nieuwjaarsbal in gebouw De Driehoek aan Kerkhof Nz in Zierikzee. Het Nieuwjaars bal begint om 19.45 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Aan de avond werkt mee het Volks- dansorkest Cosninix. Het re pertoire zal bestaan uit een in ternationaal programma. Voor opgave of meer informatie: 01119-2124. BROUWERSHAVEN Jaaruitvoering muziekvereniging Apollo Op zaterdag 22 januari houdt de Brouwse muziekvereniging Apollo haar jaaruitvoering in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. Het evenement be gint om 19.30 uur. De jaaruit voering omvat optredens van de brassband, de drumband en de blaaskapel van de muziek vereniging en wordt afgesloten met een bal waarbij de muziek wordt verzorgd door de groep Window. Cursussen Noordwal Kreatief Het nieuwe cursusaanbod van Noordwal Kreatief uit Brou wershaven is uit. Ook in 1994 zijn er weer volop creatieve mogelijkheden. Op maandag ochtenden kan men bij Noord wal Kreatief terecht voor de cursus zijde schilderen. Maan dagmiddag wordt de cursus kantklossen gegeven en maan dagavond kan men er terecht voor de cursus calligrafie. Op dinsdagmorgen wordt de cur sus knipkunst gegeven. Vol gens de cursusleiders kan men na ongeveer vijf lessen met het geleerde uit de voeten. Dins dagmiddag kan er weer ge- kantklost worden en dinsdag avond worden afwisselend dc lessen houtsnijden en origami gehouden. Woensdag kan men bij Noordwal Kreatief terecht voor de cursus calligrafie en woensdagmiddag is het tijd voor een cursus origami voor kinderen. Volgens de cursuslei ders is dc Japanse vouwkunst niet alleen leuk om te doen maar heeft het ook een grote ZIERIKZEE - Vanwege de schade die jaarlijks door verwilderde duiven wordt aangericht aan land- en tuinbouwgewassen, hebben de georganiseerde land- bouwverenigingen alle Zeeuwse jagers verzocht om van 8 tot en met 22 januari extra te jagen op deze vo gels. Aan de gemeenten in Zeeland heeft het Landbouwschap ge vraagd om in die periode (met uitzondering van de zondagen) een ophokplicht voor postdui ven in te stellen. Men vraagt dat mede namens de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Bond van Zaterdag vliegers, de afdeling Zeeland van de Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhouders, de af deling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en de contactambtenaar Faunabeheer van het ministe rie van landbouw en visserij in de provincie Zeeland. Via het instellen van een op hokplicht kan worden voorko men dat duiven van duiven- houders onbedoeld ten prooi vallen aan de jagers. Postdui venhouders wordt daarom ge vraagd zich stipt te houden aan het ophokgebod. Omdat iedere jachthouder in zijn eigen jachtgebied duiven mag beschieten vraagt het Landbouwschap aan de jagers in Zeeland om tijdens de op- hokperiode extra op deze vo gels te jagen. In overleg met de Koninklijk Nederlandse Ja gers Vereniging worden verder (in de hele provincie) ongeveer dertig jagers extra ingezet, spe ciaal voor de jacht op verwil derde duiven. Zij krijgen daar voor een speciale vergunning in het kader van artikel 54 van de Jachtwet. Het is de bedoe ling dat een jager met zo'n ver gunning, voor hij met zijn acti viteiten begint, overlegt met de in het gebied aanwezige jacht houder. Via deze gerichte actie hoopt het Landbouwschap te berei ken dat de schade aan land bouwgewassen in het komende voorjaar wordt beperkt. Ook wil men op die manier overlast ten gevolge van vervuiling op en rond openbare gebouwen verminderen. Rustig rond de jaarwisseling BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de laatste week van 1993 passeerden tien ladingen mossels over de mos- selklok in Yerseke, met een totaal gewicht van 4.622 ton netto. Alle aangeboden partijen gingen in han den van de koopmannen over. De gemiddelde prijs bedroeg 67,30 per ton. De verzending was voor zo ver bekend: België 2.754 ton, Frankrijk 1.203 ton, di verse landen 282 ton en de binnenlandse handel nam 1.640 ton over. In de week voor de jaarwisse ling maakte de handel op maandag 27 december keuze uit vier kleine vrachtjes, met daaronder een hoogste aan voerder van 444 brutotonnen. Roem van Yerseke nam er drie over, de vierde partij verdween naar de verwaterlappen van Hollestelle. Op donderdag 29 december verwisselden zes la dingen van vijf aanvoerders van eigenaar. Met een lading van 1.613 tonnen uit het Ooste- rom bleek de YE 80 die dag een opvallend grote aanvoerder. Deze vracht met een tarraper- centage van 14,5 procent no teerde bij èen stukstal van 127 een vleesgewicht van 26,8 kilo. De YE 57 loste verder 1.237 ton nen in twee partijen van de Zeeuwse stromen. In de Ham men viste deze kweker 643 ton nen met een vleesgewicht van 22 kilo en een stukstal van 142. Prins Dingemanse drukte hiervoor tyet hoogst a.f. De an dere iets kleinere lading van bijna 600 tonnen telde een stukstal van 166 en een vlees gewicht van 20,1 kilo. Deze par tij verhuisde naar de verwater- percelen van Triton. De YE 156 arriveerde op oudejaarsdag met 395 tonnen uit de Zand- kreek. Met de aankoop van de ze lading werd Roem van Yer seke de nieuwe eigenaar van schelpdieren met een stukstal van 142 en een vleesgewicht van 19 kilo. ontwikkelingswaarde voor het kind. Donderdagmorgen wordt de cursus strovlechten gegeven. Er wordt gevlochten met het stro van de Zeeuwse Vlegel. Le ren borduren op papier kan op donderdagmiddag en op don derdagavond wordt er de knip kunstcursus gehouden. Op vrijdagen is er ruimte voor pri- vélessen en workshops. Het cursusprogramma gaat van start in de week van 24 januari. Voor meer informatie: 01119- 1704. OOSTERLAND Woord en Daad Het Comité Schouwen-Duive- land van de Stichting Reforma torische hulpactie Woord en Daad heeft enkele activiteiten gepland voor het jaar 1994. Op zaterdag 2 april om 19.30 uur wordt in de Nederlandse Her vormde kerk in Dreischor een zangavond gehouden met me dewerking van het Duivelands Mannenkoor en het mannen koor Jeduthun uit Krabbendij- ke. Zaterdag 28 mei is er op het schoolplein van dc Bogerman- school aan de Weelstraat in Oosterland een rommelmarkt van 10.00-15.0S0 uur. Op zater dag 2 juli om 19.30 uur is er in Dreischor een muziek- en zang avond in de Nederlandse Her vormde kerk. Medewerking wordt verleend door Fred Mann, panfluit; Jantine van Voorden, mezzosopraan; Johan Baaij, tenor; Bram Bout, orgel en Cor Ploeg, piano. Tenslotte wordt er op zaterdag 20 augus tus van 9.00-15.00 uur een ver koping en rommelmarkt ge houden in de Beuze aan het Ha venplein in Zierikzee. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdagavond 11 januari om half acht komen de dames van de Hervormde vrouwenvereni ging bijeen in het verenigings gebouw van Bruinisse. Aan dc hand van een diavertoning zal deze avond nog eens worden stilgestaan bij de viering van het 525-jarig bestaan van het vissersdorp in september 1993. Gasten zijn als vanouds van harte welkom. 't Beest In het podium voor muziek en theater 't Beest in Goes is op vrijdag 14 januari het derde solo-programma van Helmert Woudenberg, Milarepa te zien. Dit waargebeurde verhaal gaat over het leven van de Tibetaan se yogi Milarepa die in 1052 ge boren werd. De yogi was bezig door middel van zwarte magie op een verschrikkelijke wijze het onrecht dat zijn moeder werd aangedaan te wreken. Tbtdat hij op een buitengewoon bizarre manier door zijn leer meester Marpa tot inzicht wordt gebracht. Later woont Milarepa als kluizenaar in de bergen en trekt als een havelo ze zwerver door Tibet om ieder een te bestoken met zijn excen trieke, niets verhullende le vensvisie. Aanvang 20.30 uur. Op 15 januari spelen er twee bands in Podium 't Beest, Han- niball en Eat Roadkill. Als eer ste komt het Zeeuws/Amster dams noise-combo Hanniball aan bod. Ze omschrijven zelf hun muziek als ruw, hard cn bot. Eat Roadkill verstaat de kunst om vrolijke melodietjes om te smelten tot gemene trek kende undergroundpop. De band werd in augustus 1992 op gericht cn werd november jongstleden uitgeroepen tot Zeeuwse Belofte. Aanvang 22.00 uur. MIDDELBURG Nieuwjaarsreceptie Zaterdag 8 januari wordt in het Statenzaalcomplex in Middel burg de Nieuwjaarsreceptie van de provincie gehouden. Dc receptie wordt opgeluisterd met twee optredens van caba retière Els Austmann. begeleid door haar vaste pianiste Domi nique Mars. De receptie begint om 16.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Aansluitend op het tweede optreden van Els Austmann houdt Commissaris van de Ko ningin drs. W. T. van Gelder zijn nieuwjaarstoespraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6