Mevrouw M. P. de Oude-van Sluis: honderd en nog steeds vitaal Schouwen-Duiveland kampt met een fiks tekort aan woningen iqvqhsq 'Johannes de kapper' Nieuwe aanhouding schietpartij Officiële opening van Rode Kruis- gebouw Deur voor zevende keer platgelopen „Als je een gezin hebt, heb je het gewoon drufc" 'Een terechte waarschuwing aan politiek Den Haag VRIJDAG 7 JANUARI 1994 NR 25492 3 Verwachting t/m dinsdag 11 januari TECHNISCH INSTALLATIE BURQ. 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZtESCHE® NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie \na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Konfrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuid 5 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuid 6 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan.Zon op 08.45, onder 16.43 Maan op 05.10, onder 13.37 9 jan. Zon op 08.45, onder 16.44 Maan op 06.16, onder 14.30 10 jan. Zon op 08.44, onder 16.46 Maan op 07.13, onder 15.33 Nieuwe Maan: 12 jan. (00.11). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het. wordt eindelijk wat droger in Nederland. Een lagedruk gebied boven het midden van de Noordzee trekt naar zuid-Noorwe- gen. Een zwakke rug van hogedruk boven de Britse Eilanden trekt in onze richting en passeert ons land morgenmiddag. De komende nacht wisselen wolken en opklaringen el kaar af. We bevinden ons dan in wat koudere lucht. Het kwik zakt in het binnenland tot dicht in de buurt van het vriespunt, waardoor natte weg gedeelten glad kunnen worden. Overdag schijnt af en toe de zon en blijft het op de meeste plaatsen droog. In de middag wordt het een graad of 6. Deze weersverbetering is echter maar van korte duur. Een Oceaanfront laat zondag in de loop van de dag de neerslagkansen weer toenemen. Ook begin volgende week kan er af en toe wat regen val len en van winterkou is geen sprake, want de middagtemperatuur is met 7 graden wat te hoog voor deze tijd van het jaar. DEN HAAG - Koningin Bea trix zal dit jaar Koninginnedag meevieren in Emmeloord en Urk. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst donderdag be kendgemaakt. De koningin be zoekt elk jaar op 30 april twee plaatsen in één provincie. BRUINISSE - Zaterdag 8 ja nuari is er 's middags vanaf half vier tot zes uur gelegen heid om afscheid te nemen van de voormalige en inmiddels met een ridderorde bekroonde dorpsbarbier 'Johannes de kapper'. Iedereen die Johannes en Rika van der Velde een warm hart toedraagt wordt uitgenodgd om het echtpaar in café Cen trum de hand te dx'ukken. Boe ren, burgers en buitenlui, laat de vrienden en vriendinnen van de 'knippende ridder' niet in de kou staan. Het eerste half uur van de bijeenkomst is er gelegenheid voor het houden van toespraken. GOES - Naar aanleiding van de beschieting van een perso nenauto op oudejaarsavond in 's-Heer Hendrikskinderen heeft de politie een 31-jarige inwoner van Goes in verzeker de bewaring gesteld. Het was de broer van de 34- jarige inwoner van 's-Heer Hendrikskinderen, die door de politie op nieuwjaarsdag werd aangehouden vanwege de schietpartij waarbij een inzit tende van de auto gewond raakte aan het been. De 34- jarige man bleek het schot niet gelost te hebben, hij werd op vrije voeten gesteld. Het schot werd gelost door zijn broer, eén 31-jarige inwoner uit Goes. Die meldde zich donderdag bij het politiebureau in Goes en gaf toe dat hij had geschoten. Hij deed dat omdat vanuit de auto vuurwerk werd gegooid in de richting van de woning van de 34-jarige inwoner van 's-Heer Hendrikskinderen. BURGH-HAAMSTEDE - Op vrijdag 28 januari wordt in Haamstede het nieuwe Rode Kruisgebouw aan de Schuit kant 5 in gebruik genomen. Het gaat om de voormalige brandweergarage die, mede door inspanning van Rode Kruisvrijwilligers, is ver bouwd tot onderkomen van de afdeling Schouwen-Westhoek van het Nederlandse Rode Kruis. De officiële openings handeling wordt om ongeveer 10.30 uur verricht door de Com missaris der Koningin in Zee land, drs W. T. van Gelder. Voorafgaand daaraan vindt in het nieuwe gebouw een bijeen komst plaats voor genodigden. Na afloop van de officiële han deling worden enkele toespra ken gehouden en kan het ge bouw bezichtigd worden. Advertentie in de praktijk wel ver van el kaar af liggen en ook nog eens totaal anders zijn." Het ontbreekt Den Haag vol gens Van Doorne aan het voe ren van een samenhangend be leid. .Natuurlijk is de aan dacht voor het milieu belang-, rijk, maar soms gaat die aan dacht me te ver, wanneer je ziet dat er ineens niet gebouwd mag worden omdat er bijvoor beeld een bepaald soort wormpje op het betreffende terrein leeft." De directeur vindt verder dat er op een zo minst bezwaarlijk mogelijke manier behoort te worden ge bouwd, maar signaleert wel dat bezwaarschriften die tegen een bestemmingsplan worden ingediend, soms een bijna on aanvaardbaar vertragende uit werking hebben op de daad werkelijke bouw. Wat de verschillende gemeen ten op Schouwen-Duiveland betreft, komen Westerschou- wen en Zierikzee er het slechtst af, wat de verhouding vraag en aanbod van woningen aangaat. In Zierikzee gaat het vooral om woningnood in de binnenstad en de wijk Malta en dan met name om ouderen- en jongeren huisvesting. „Ook in Wester- schouwen kun je spreken van feitelijke woningnood. De wachttijd kan daar oplopen tot twee of drie jaar", zegt Van Doorne. Volgens hem komt dit onder meer omdat die gemeen te het langst strikte planologi sche beperkingen kent en er door de recreatieve ontwikke ling behoorlijk wat personeel uit die sector komt wonen in die gemeente. Kortom, de vraag is er, de bouwmogelijk heden zijn beperkt. „Gelukkig zit er nu meer beweging in. De planologische beperkingen worden niet meer zo hard neer gelegd. Om het probleem te verlichten bouwen we, mede dankzij de huidige lage ren testand en door ondersteuning van de gemeente bij het vast stellen van een lage grondprijs, dertig huurwoningen in de vrije sector". In de overige gemeenten op het eiland bestaan minder proble men op het gebied van huis vesting. Van Doorne: „In Brui- nisse is de woningmarkt in ba lans terwijl voor de kernen Sir- jansland, Ouwerkerk, Kerk- werve en Serooskerke niet zo veel vraag bestaat." In Nieuwerkerk. Oosterland en Scharendijke bestaat weer wel een behoorlijke vraag, maar omdat de woningbouwvereni ging daar regelmatig wat heeft kunnen bouwen, loopt de huis vesting daar toch redelijk. Een oplossing voor de proble men op Schouwen-Duiveland kan volgens Van Doorne liggen in de realisatie van gecombi neerde projecten met medewer king van de gemeenten. Het gaat hierbij om de bouw van huur- en koopwoningen in gro tere kernen, waarbij de winst van ontwikkeling en verkoop, wordt aangewend om subsidie loos huurwoningen te bouwen. De verkoop van een aantal van de in totaal 4000 huurwoningen die Beter Wonen bezit of be heert, kan volgens hem .op de langere termijn een oplossing zijn om de woningnood op het eiland het hoofd te bieden. Verkoop Van Doorne denkt hierbij dan bijvoorbeeld aan de verkoop van woningen uit het bestand die door de maatschappelijke veranderingen minder in trek of nodig zijn. Met de opbrengst zouden dan subsidieloos, nieu we woningen kunnen worden gebouwd. Van Doorne: „Je ver wacht vanuit Den Haag beleid maar wanneer ze zoals jaren het geval is geweest, achter de feiten aan blijven hollen, moe ten we als woningbouwvereni ging samen met de gemeenten hier, oplossingen zoeken om het woningtekort op te van gen." (Advertentie) ZIERIKZEE - "Er lijkt geen kruid tegen opgewassen" Aldus de lieer Goudswaard van dc gelijknamige kado-. lederwaren- en rietshop in de Poststraat nr. 3-5. "En toch blijven de lederen attachée koffers 30% goedkoper, ik laat me niet kennen door een paar voordeuren". boenen en schrobben aanmer kelijk vergemakkelijkte. Hoeveel Brouwenaren ze in al die jaren op de wereld heeft ge holpen zou ze niet meer precies weten, maar dat het er heel wat zijn geweest, dat is zeker. „Als ik langs de kleuterschool liep dan hoorde ik mijn naam nog weieens noemen, daar heb je De Oude hoorde ik dan" ver telt ze met een glimlach. Dat bakeren heeft ze tot haar 75ste gedaan. Haar laatste baker- dienst, ze weet het nog heel goed, was bij de familie Panne- koek. Samen met dochter Na een leven lang in Brouw te hebben gewoond en gewerkt, is de Corneliastichting in Zierik zee sinds 1983 haar nieuwe thuis. Samen met haar dochter Martina, die, zo vertelt ze met enige trots, 41 jaar lang ver pleegster is geweest woont ze daar nu, nadat haar man in 1976 overleed. Na een hersenin farct werd haar dochter in de Cornelia opgenomen en was er ook voor de honderdjarige een plaatsje. In eerste instantie zag het ernaar uit dat ijievrouw De Oude tijdelijk in de Cornelia zou blijven, zelf was ze immers nog „te goed" voor het ver pleeghuis. Na een gesprek met haar arts waarin ze duidelijk maakte toch wel heel graag dicht bij haar dochter te willen blijven, werd het tijdelijke ver blijf omgezet in een vast ver blijf. Spijt heeft ze daar niet van, want in de Cornelia heeft ze het best naar haar zin. Speciale dag Haar dagen vult ze met haken, want „een pannelap haken" gaat haar nog goed af en ook de breinaalden laat ze nog aardig tikken. Haar belangrijkste be zigheid is echter dochter Marti na, met wie ze vaak naar de re creatieruimte bij de ingang gaat, daar zie je immers nqg eens wat. Een heel enkel keer tje, als het 's zomers mooi weer is maakt ze nog weieens een ommetje en soms ook kijkt ze 's avonds televisie. Da's geen probleem want de televisie staat in Polderland, de afde ling waar zij verblijft, de hele dag aan. Vandaag, vrijdag is het echter een speciale dag en staat mevrouw De Oude als honderdjarige volop in de be langstelling. Daar heeft ze, ge zien alle drukte, wel een beetje tegenop gezien. Want hoewel ze haar familie niet speciaal heeft uitgenodigd, „die moeten uit zichzelf komen vindt ze" ver wachtzé wel hét nodigè be zoek. Onder hen ook burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs die de eeuwlinge in de morgenuren volgens goed ge bruik gaat feliciteren. aan bepaalde veranderingen in de maatschappij die de bouw van meer huizen noodzakelijk maken: „Ouderen wonen bij voorbeeld langer zelfstandig, dat wordt zelfs vanuit Den Haag gestimuleerd, het aantal echtscheidingen neemt toe: ontwikkelingen die in de afge lopen jaren niet zijn vertaald in de bouw van kleinere wonin gen." En wat hem betreft had de overheid deze verschuivin gen allang kunnen zien aanko men, als beter op de situatie in een land als Zweden was gelet. „De ontwikkelingen die daar plaatsvinden, doen zich, zo- leert de praktijk, enige tijd la ter ook in Nederland voor." Van Doorne zegt dat de bezet ting per woning daar, behoor lijk is gedaald in de loop van de tijd en al lang lager is dan in Nederland. 'Enigszins onge lukkig', noemt hij de manier waarop nu de groeiende stroom migranten wordt aan gewend om de aandacht op de dreigende woningnood te vesti gen. Naar zijn zeggen vormt de huisvesting van statushouden- de vluchtelingen op Schouwen- Duiveland, absoluut niet de grootste factor van het huis vestingsprobleem. Hij meent dat daarvoor hun aantal te klein is. Doorn in het oog Een andere, zeker zo grote doorn in het oog van de direc teur, is de manier waarop het ministerie van Volkshuis vesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) in Zeeland de situatie in ogen schouw neemt wat betreft de woningbehoefte. „Het tekort op Schouwen-Duiveland werd en wordt gesaldeerd met de leegstand in Zeeuwsch-Vlaan- deren". Volgens hem is zo het beeld ontstaan dat er in Zee land niets aan de hand is, dat de zaak in evenwicht is. „Maar Den Haag vergeet daarbij dat liet hier om volstrekt verschil lende gebieden gaat, die he melsbreed wellicht niet, maar ZIERIKZEE - Haar laatste bakerdienst draaide ze toen ze al vijfenenzeventig was en in al die jaren dat ze in Brouwershaven bakerde heeft ze heel wat Brouwenaren op de wereld geholpen. Mevrouw M. P. de Oude van Sluis bereikt vandaag, vrijdag, een andere mijlpaal; in de Corneliastichting viert ze haar honderdste verjaardag', samen met familie en hekenden. Mevrouw De Oude is de vijfde eeuwlinge in Zierikzee. Honderd jaar worden is tegen woordig niet meer zo uitzon derlijk, regelmatig wordt in de redactionele kolommen aan dacht besteed aan een honderd jarige. De manier waarop mevrouw De Oude een eeuw oud wordt is echter lang niet iedereen gege ven. Nog behoorlijk goed ter been en goed bij de tijd, neen over haar gezondheid heeft zq geen klagen. Een ietsiepietsie doof, maar dat is dan ook alles. Zelfs nu ze al behoorlijk op leeftijd is, denkt ze er nog niet over om 's middags na de war me maaltijd even een dutje te doen. Rusten 's middags heeft ze nooit gedaan zegt ze. Bakeren Daar zal ze gezien haar werk zaamheden ook niet veel gele genheid voor hebben gehad. Als oudste dochter in een gezin met zes kinderen en een winkel moest ze flink aanpakken. Ook later toen ze zelf twee kinderen had en haar huishouden combi neerde met het bakeren was het, zoals ze zegt een kwestie van goed organiseren en regel maat. Dat bakeren heeft ze haar leven lang met plezier ge daan. Op aanraden van dokter Ittman, die vond dat ze er goed aan deed om een cursus voor kraamverzorgster te volgen, behaalde ze zelfs haar ooie vaartje. Iets waarop ze best een beetje trots is, te meer omdat ze dat ooievaartje behaalde toen de twee kinderen er al wa ren. Overal op Schouwen-Dui veland heeft ze in die jaren ge bakerd, zoals ze het werk van de kraamverzorgster nog altijd noemt. Ze deed dat werk maar wat graag, al vergde het in combi natie met haar gezin de nodige organisatie. „Als je je werk op regel doet en alles op vaste tij den doet, dan kan het" zegt ze nu. Als ze ergens kraamde en dus niet thuis was dan zorgde haar moeder, zuster en schoon zuster voor man en kroost. Kwam ze na haar bakerdienst weer thuis dan aarzelde ze niet om de boel thuis eens een flin ke beurt te geven. Moest de was worden gedaan dan was ze soms al om 04.00 uur uit de ve ren zodat de was al om 08. 00 uur aan de lijn hing te wappe ren. Veel huishoudelijke werk jes moesten niét' borstel, stoffer en blik, maar later maakten üe wasmachine en andere huis houdelijke apparatuur hun en tree in het Nederlandse huis houden, hetgeen het poetsen, ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland kampt volgens directeur ing Ph. H. van Doorne van de woningbouwvereniging Beter Wonen in Zierikzee, momenteel met een feitelijk woningtekort van zes- tot zevenhonderd woningen. Van Door ne, die voornoemd getal 'van een historisch hoog niveau' noemt, kan zich dan ook helemaal vinden in de waarschuwing die directeur B. Kempen van de Natio nale Woningraad (NWR) deze week hij de Haagse politiek deponeerde. Hij stelde dat wanneer ingrijpende maatregelen uitblijven, er in Nederland voor het eerst na de oorlog weer woningnood zal ontstaan. Kempen vreest dat dit jaar de houw van nieuwe woningen een laagterecord zal bereiken. Een stelling die Van Door ne onderschrijft, omdat zegt hij 'de politiek jarenlang achter de feiten heeft aan gehold en er van een beleid dat meegaat met de maatschappelijke veranderin gen, nauwelijks sprake is geweest'. „Eigenlijk voltrekt de neer gaande ontwikkeling in de wo ningbouw zich hier op Schou wen-Duiveland al een aantal jaren. Vooral de afgelopen vijf jaar zijn we behoorlijk achter uit geboerd", aldus Van Door ne. In 1991 is op SchouwenDui- veland een woningmarkt-on derzoek gehouden waaruit bleek dat er tot het jaar 2010 zo'n 1000 nieuwe woningen bij moesten komen. Politiek Den Haag vond dat een belachelijk hoge uitkomst, terwijl volgens Van Doorne nu wel blijkt dat dit cijfer helemaal niet te hoog gegrepen was. Hij meent dat uit de resultaten van een nieuw woningmarkt-onderzoek momenteel uitgevoerd door de Nationale Woningraad over het hele Oosterscheldebekken - zal blijken dat het cijfer inmiddels alleen maar hoger is komen te liggen. Van Doorne verwijt politiek Den Haag een gebrek aan aan dacht voor de woningbouw. Zo is onder meer het recht op ei gen huisvesting vanaf achttien jaar komen te vervallen. „Fei telijk komt men nu pas in aan merking vanaf 23 jaar omdat men dan huursubsidie kan krijgen", zegt Van Doorne. Sa men met enkele andere maat regelen zorgde deze ontwikke ling voor een verkeerd beeld van het aantal woningzoeken den. namelijk een lager getal dan eigenlijk het geval was. De mogelijkheden voor nieuwbouw van woningen op Schouwen- Ook is de politiek, volgens Van Duiveland zijn in veel kernen zeer beperkt Doorne, te lang voorbij gegaan Mevrouw M. de Oude vierde vandaag, vrijdag, haar honderdste verjaardag. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3