Kritiek op rijksoverheid aan vooravond overleg wateroverlast Neef Koekoek mikt op angstgevoelens kiezer waterstanden Afscheid Brouwse wethouder Loschacoff-de Kanter Brinkman het bekendst, Van Mierlo het aardigst Rode Draad Nieuwe water overlast vrijwel uitgesloten Dode bij brand in Haarlem HEEKEIMICEMSï DEUIWO B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 middels in hun tot woning ver bouwde boerderij in Noord- gouwe, zodat Loschacoff haar politieke loopbaan in 1974 be gon als PvdA-raadslid in de ge meente Brouwershaven. De heer Schouwenaar was in die tijd burgemeester. Ze herinnert zich uit die perio de de discussie over het be stemmingsplan Den Osse. Het beleid waarmee de mogelijk heid werd geschapen voor een compleet recreatiedorp met ve le tientallen vakantiehuizen op een steenworp afstand van de kern Brouwershaven. ,,Ik was daar niet gelukkig mee omdat Brouwershaven zelf vrij klein was. Ik dacht dat het niet goed zou zijn daar zoveel vakantie huizen vlakbij te bouwen". Nu het plan is gerealiseerd is Loschacoff achteraf wat terug gekomen op haar mening. „Landschappelijk gezien is het echt lelijk, al die vakantiehui zen in de polder. Maar voor de gemeente Brouwershaven heeft het ook zijn voordelen. Het brengt werkgelegenheid met zich mee en extra inkom sten voor de Brouwse midden stand, ook voor de gemeente via de onroerende zaakbe lastingen". Vanaf het begin van* haar raadslidmaatschap zette Lo schacoff zich in om het gebruik van tweede woningen in de ou de kernen van de gemeente te beperken. „Dat is een heel ge vaarlijke ontwikkeling. Wan neer in de winterperiode veel woningen niet gebruikt wor den heeft dat een negatieve in vloed op allerlei voorzieningen en daarmee op de leefbaarheid van het dorp". Die leefbaar heid stond ook centraal bij haar inspanningen om op Schouwen-Duiveland filialen van de algemene bibliotheek te realiseren. „Iben we hier in 1972 kwamen wonen leenden we boeken voor onze kinderen in Den Haag. Er was hier geen openbare ibliotheek". Inmid dels is de openbare biblio theekvoorziening op Schou wen-Duiveland vertegenwoor digd met drie vaste voorzienin gen en de bibliobus die in vele kernen komt. „Een geweldige vooruitgang, waar ik heel blij om ben". Tijdens haar tweede raadsperi ode, in 1981, werd een beroep gedaan op Loschacoff om wet houder te worden. „Dat kwam omdat mijn voorgangster L. Schouwenaar-Korstanje onver wachts met die functie op hield". Ook nu beschouwde Lo schacoff het als een eer dat men haar die functie aanbood. „Natuurlijk vond ik het een beetje eng. Dat heeft iedereen, mannen net zo goed als vrou wen. Het verschil is dat man nen net doen alsof ze er geen last van hebben. Dat deed ik ook". Met burgemeester C. Slabbekoorn en (VVD)- wethouder Ph. J. van Ast vormde Loschacoff het college van b en w dat de gemeente raad beleidsplannen voorlegt. Natuurlijk zaten er ook officië le werkzaamheden aan de functie vast. „Het eerste dat ik deed was de eerste paal slaan voor het dorpshuis in Noord- gouwe. Heel leuk omdat ik als raadslid bij de voorbereidin gen was betrokken". De nieu we wethouder nam met veel plezier deel aan het overleg dat vooraf ging aan de invoering van de basisschool in 1985. „Ik ontdekte daarbij tot mijn ver bazing dat de essentie van het Montessori-onderwijs, dat ik in mijn jeugd volgde, werd ge presenteerd als de nieuwe vorm van lager onderwijs; het basisonderwijs". Het meest teleurstellend tij dens haar periode als wethou der vond Loschacoff het mis lukken van de pogingen om in Zonnemaire een samenwer kingsschool tot stand te bren gen. „Het was duidelijk dat in zo'n kleine kern geen twee ba sisscholen konden blijven be staan. Maar ik had graag ge zien dat de ene school die over bleef niet alleen toegankelijk zou zijn voor alle kinderen uit het dorp, maar ook voor alle ouders". De .wethouder doelt daarmee op het feit dat alleen ouders van christelijke huize lid kunnen worden van het schoolbestuur. „Ik vind dat heel jammer. Vooral omdat het een teken is van intolerantie. En vandaag de dag is het meer dan ooit nodig dat kinderen van jongsaf aan tolerantie wordt bijgebracht. Dat kan al tijd nog het beste door als vol wassenen het 'goede voorbeeld te geven". De prettigste periode als wet houder vond Loschacoff de af gelopen vier jaar. „Ik heb veel bewondering voor de wijze waarop burgemeester Labruyè- re allerlei dingen tot stand wist te brengen, onder meer het woonzorgcentrum Poor tershof in zijn huidige vorm". Zelf was Loschacoff nauw be trokken bij de plannen voor nieuwbouw van het dorpshuis in Dreischor en verbouwing van het dorpshuis in Zonne maire, die nu voor de deur staan. En de regeling waarmee Brouwershaven (als enige ge meente in Nederland) de laat ste winkel in een kleine kern via subsidie probeert te behou den. Ook zette zij zich als wet houder van cultuur actief in voor het in gebruik nemen van de hal van het Brouwse stad huis voor tentoonstellingen en concerten. Het tot stand komen van een sociaal cultureel nood fonds, waaruit mensen met een minimaal inkomen een finan ciële bijdrage kunnen krijgen voor contributie van een ver eniging of een bibliotheek abonnement, stemt haar tot te vredenheid. „Het is een van de mogelijkhe den om te komen tot een recht vaardiger maatschappij". De wethouder vindt het heel be langrijk om dat uitgangspunt in een breder perspectief te be kijken. „Ik heb altijd mijn best gedaan voor de inwoners van de gemeente Brouwersha ven. Maar ik ben me er ook al tijd van bewust geweest dat de wereld hier niet ophoudt. Ik denk dat het nodig is dat we wat wijder om ons heen kij ken, over de landsgrenzen heen. Bij de problemen die daar zijn, vallen die van ons in het niet. Het is heel belangrijk dat we meeleven met de men sen daar en dat ook laten blij ken". DEN BOSCH - De 50ste viering van de bevrijding van Noord- Brabant wordt benut om dui delijk te benadrukken dat de provincie inmiddels een multi- raciaal karakter heeft. Dat zei de Brabantse Commissaris van de Koningin mr. F. Houben donderdag in zijn nieuwjaars rede. DEN HAAG - De Zuidholland se Milieufederatie wil dat de gemeente Rotterdam stopt met het lozen van verontreinigde bagger uit de Rotterdamse ha ven in de Noordzee. Donderdag heeft de federatie bij de Raad van State geëist dat de vergun ningen-voor de stort worden in getrokken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 januari 11.45 138 05.20 -114 18.05 -135 9 januari 00.35 141 06.40 -123 13.00 148 19.15 - 134 10 januari 01.45 148 07.45 -133 14.20 162 20.10 -131 8 januari 10.35 139 04.15 -108 23.10 142 17.00 -128 9 januari 11.40 151 05.35 -116 18.10 -129 10 januari 00.10 151 06.30 -131 12.30 166 18.55 -131 8 januari 11.50 153 05.15 -121 18.00 -141 9 januari 00.25 153 06.40 -130 12.50 160 19.20 -142 10 januari 01.30 155 07.45 -142 14.45 165 20.15 -140 8 januari 11.50 147 05.20 -118 18.05 -139 9 januari 00.35 149 06.40 -128 13.00 155 19.15 -139 10 januari 01.45 154 07.50 -139 14.25 166 20.20 -137 Springtij 14 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Rijksoverheid stelt zich zeer krenterig op'' DEN HAAG - De ondernemersorganisatie KNOV heeft felle kritiek op de wijze waarop de rijksover heid ondernemers die door de Limburgse waters nood gedupeerd zijn, tot nu toe tegemoet is getre den. De organisatie komt met zijn boosheid naar buiten aan de vooravond van overleg tussen de meest betrokken ministers en de Tweede Kamer. Ook de voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor Zuid-Limburg, ir. W. Schiffe- lers, zei donderdag tijdens zijn nieuwjaarsrede dat de rijks overheid zich zeer krenterig opstelt ten aanzien van de ge dupeerden. De regering moet niet wachten tot anderen over de brug komen, maar zelf het goede voorbeeld geven, aldus Schiffelers. Vrijdag overlegt de Tweede Ka mer over de gevolgen van de wateroverlast. Dan zullen on der andere de toezeggingen van het kabinet aan de diverse noodfondsen (voor particulie ren en bedrijfsleven) aan de or de komen. Overigens is het nog lang niet zeker dat de overheid niet opdraait voor de schade die is geleden door particulie ren. Dat zegt althans de Am sterdamse advocaat en schade- deskundige mr. B. Th. Moer- koert. Het KNOV, dat veel midden- en kleinbedrijven vertegenwoor digt, vindt dat de overheid niet adequaat gereageerd heeft op de ramp. Het feit dat de onder nemers zelf de helft van de gel den in het noodfonds moeten leveren, vindt het KNOV „veel te mager". De organisatie wijst erop dat alleen al in de horeca de schade 50 miljoen gulden beloopt. Het KNOV noemt het onbegrijpe lijk dat het zoveel moeite kost enige miljoenen bij elkaar te schrapen voor een noodfonds, op het moment dat de schatkist een onverwachte meevaller van ruim 4 miljard kan noteren. Burgers hoeven geen genoegen te nemen met een bijdrage uit het rampenfonds, vindt mr. B. Th. Moerkoert. De advocaat, die ook betrokken was bij de Bijlmerramp in oktober 1992, is onder meer gespecialiseerd in civiele schadeprocedures te gen de Staat. Hoewel bij de vliegramp de zaken duidelij ker lagen, ziet Moerkoert ook nu mogelijkheden voor gedu peerden van de overstromings ramp om niet met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Zoals de zaken nu staan ziet het ernaar uit dat gedupeerde burgers (voor bedrijven gelden andere regelingen) slechts een deel van hun schade betaald zullen krijgen uit het Rampen fonds. Terugvallen op inboe delverzekeringen is niet moge lijk. Na de watersnoodramp van 1953 is risicodekking in ge val van overstroming uit ieder verzekeringspakket geschrapt. Alleen allrisk-verzekerden krijgen hun autoschade ver goed. Volgens Moerkoert is iedere ge meente volgens de Rampenwet verplicht een rampenplan te hebben en dit zo nodig uit te voeren. „Een belangrijk onder deel van dit plan is het waar schuwen van burgers bijeen (naderende) ramp. Wanneer die informatie door gemeente besturen niet of niet goed gege ven is, kan de burger de over heid onzorgvuldig handelen verwijten. Dit levert volgens het Nieuw Burgerlijk Wetboek een onrechtmatige daad op, waarbij de overheid door de rechter'volledig schadeplichtig gesteld kan worden", aldus Moerkoert. Het verwijt van te lage dijken of helemaal geen dijken doet volgens hem geen opgeld. Eén van die gemeenten waar de burgers nagenoeg overval len werden door het water, was de Limburgse gemeente Arcen en Velden. Mede daardoor werd de burgemeester gedu rende ruim een week op non- actief gesteld en vervangen door een van zijn wethouders. Diezelfde gemeente stuurde donderdag een brandbrief naar de Tweede Kamer waarin om extra steun werd gevraagd. Ar cen en Velden ziet zichzelf als de zwaarst getroffen gemeente van Limburg. Overigens heeft het feit dat Arcen zo zwaar is getroffen niets te maken met de late signalering van het wassende water, aldus waarne mend burgemeester Hafmans. De totale schade voor Arcen en Velden beloopt volgens het ge meentebestuur 30 miljoen gul den. Per woning bedraagt de schade gemiddeld 25.000 gul den. De landelijke inzameling voor de gedupeerden van de water overlast in Limburg verloopt volgens het Nederlandse Rode Kruis overigens zeer voorspoe dig, Donderdagochtend was op giro 777 ruim 5 miljoen gulden binnengekomen. Woensdag was dit nog 4 miljoen. Enquête onder kiezers ROTTERDAM - Wie op straat een groep toevallige voorbijgangers vraagt wie de lijsttrekker van het CDA is, maakt grote kans het goede antwoord te krijgen. Dat blijkt uit een enquête die twee Rotter damse economen hebben gehouden onder 400 aan staande kiezers. Van de ondervraagden wist 65 procent de naam van Brink man spontaan te noemen; 61 procent kon ook nog op Kok komen. Van Mierlo was bij 50 procent bekend, maar Bol- kestein slechts bij 34 procent. De meeste stemgerechtigden weten de naam van de CDA- lijsttrekker moeiteloos te noe men, maar erg vriendelijk wordt hij niet gevonden. Op die eigenschap scoort D66- lijsttrekker Van Mierlo het hoogst, net als overigens op bij na alle negen goede eigen schappen voor lijsttrekkers die de ondervraagden kregen voor gelegd. Meest geloofwaardig Van Mierlo, zo blijkt uit de en quête, is wel de meest ideale politicus. Hij is niet alleen de vriendelijkste, maar ook de meest geloofwaardige lijst trekker. Hij is de grootste per soonlijkheid, spreekt de duide lijkste taal en bezit de beste leidinggevende capaciteiten. Alleen in kennis van zaken en in doortastendheid moet hij volgens de geïnterviewden in Brinkman zijn meerdere er kennen, terwijl PvdA-leider Kok als meer sociaal voelend wordt gezien. Bolkestein WD-leider Bolkestein komt er het slechtst af. Slechts 34 pro cent van de geënquêteerden kan op de naam van de lijst trekker van de liberalen ko men. Op vijf van de negen goe de eigenschappen scoort hij het laagst, waarbij de eigenschap „sociaal voelend" wel het ab solute dieptepunt is. De enquête onder 400 stemge rechtigde Nederlanders werd eind december gehouden onder voorbijgangers in zes steden: Rotterdam, Eindhoven, Utrecht, Delft, Gouda en Den Haag. De twee economen die het onderzoek hielden, zijn bei de verbonden aan de vakgroep Commerciële Beleidsvorming van de Erasmusuniversiteit. Solidariteit Boerenpartij wil zetel HOLLANDSCHE VELD - Als het aan de Solidari teit Boerenpartij ligt, krijgt Nederland na de ver kiezingen weer een Koekoek in de Tweede Kamer. Paul Koekoek, neef van de roemruchte Boer Koe koek, neemt met zijn SBP deel aan de verkiezingen in mei. Voor God, het vaderland en de koningin. Donderdag presenteerde de kersverse SBP in het Drentse Hollandsche Veld het program ma waarmee de verkie zingsstrijd wordt aangegaan. Het zijn vooral gemeenplaat sen waarmee de partij stem men tracht te winnen. Het ver schil tussen bruto en netto lo nen moet kleiner worden; di verse belastingen afgeschaft. Daarnaast moet de krijgsmacht worden ingericht naar het model van de staat Is raël: zowel jongens en meisjes worden onder de wapenen ge roepen. Sociale voorzieningen mogen niet misbruikt worden en de ondernemer moet meer vrijheid krijgen. Maar de Boerenpartij mikt toch vooral op de angstgevoe lens van de kiezer: de toene mende belangstelling voor cri minaliteit en de veiligheid op straat vormen dè speerpunten van de verkiezingscampagne. Althans, dat zegt de secretaris van de partij, Paul Koekoek. „De criminaliteit moet terug. Dat staat het hoogst in ons vaandel. Het moet veiliger worden op straat. Verder wil len wij dat er meer aandacht wordt besteed aan de slachtof fers in plaats van aan de da ders. De straffen moeten in re latie worden gebracht met de misdaad." Ondanks de naam, mikt de SBP niet alleen op het agrari sche deel van de bevolking. „Wij willen stemmen verzame len uit alle lagen van de bevol king. We willen een echte volkspartij zijn. Net als de Boerenpartij dat vroeger was." Waarom dan toch voor deze naam gekozen? Koekoek: „On ze grondbeginselen zijn dezelf de als die van de voormalige BoerenpartijIedereen kent die nog. Dat was een partij die recht door zee was. Dat willen wij ook zijn." Die grondbeginselen zijn er vooral op gericht de normen en waarden van weleer in ere te herstellen. God en de Koningin nemen daarbij een centrale plaats in. De overheid ontleent haar gezag aan Gods souverei- niteit. Ons Koninkrijk dient geregeerd te worden door het Huis van Oranje, zo is te lezen in het verkiezingsprogramma van de SBP, Uiteraard is er ook voor de boeren wat te halen in het pro gramma. Zo worden volgens de SBP de gevolgen van ammoni ak voor de natuur zwaar over dreven. „Daarom behoren alle beperkende maatregelen te worden opgeheven." AMSTERDAM - De belangen organisatie voor hoeren, Stich ting De Rode Draad, en haar ex-vrijwilliger Vincent willen met elkaar praten, maar of het tot een vergelijk komt, valt sterk te betwijfelen. De uit spraak in een kort geding dat donderdag diende bij de recht bank in Amsterdam, is drie weken aangehouden in afwach ting van de uitkomst van een gesprek. De twee partijen heb ben nog vele conflicten te beslechten. MAASTRICHT - De verwachte stijging van de waterstand in de Maas bij Borgharen tot 44,45 meter boven NAP is uit gebleven. Vrijdagmorgen werd een stand gemeten van 44,23 meter. De kritieke toestand is 45 me ter, maar die wordt vrijwel ze ker niet bereikt, omdat de wa terstand sinds zes uur vrijdag morgen stabiel is of slechts in geringe mate stijgt. Dat heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat vrijdag meegedeeld. De gemeente Maastricht had donderdag avond de bevolking van Borg haren en Itteren opnieuw ge waarschuwd voor dreigende wateroverlast op grond van de voorspelde 44,55 meter. HAARLEM - Een uitslaande brand in een Haarlemse villa heeft vrijdagmorgen een man het leven gekost. De brand in de woning op de hoek van de Zonnelaan en de Spaarnelaan ontstond rond ze ven uur. De oorzaak is volgens de politie niet bekend. Het huis werd bewoond door zes mensen, die aparte woon ruimten hadden. Het slachtof fer is een oudere man. Zijn identiteit is nog niet bekend. Een jonge bewoner is van het dak gesprongen. Hij liep daar bij een schaafwond op. &ee&- os •f/ifëtraoMte - m,t£% 1Mb diBZ door Mare Legendre T/m zondag 9 januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum (met uitzondering van nieuwjaarsdag); dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst ZOC, VVV en Zierikzee Aktief. Con cordia. 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 januari Zierikzee Vakantie-Filmdag CJV Samen Verder in gebouw de Driehoek, Kerkhof NZ 8. 14.00 uur: Klei ne Nemo voor kinderen tot ±8 jaar. 19.00 uur: Dennis the Me nace voor kinderen tot ±14 jaar. Dubbelconcert Ramona's en Sure as Heil. Brogum. 21.00 uur. Kerkwerve Noordgouwe Sehuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Burgh Concert viool en alt-viool. Ne derlandse Hervormde kerk. 16.00 uur. Brouwershaven Modelspoorbeurs. Tonnenma- gazijn. 09.30-15.30 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur Oosterland Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Zondag 9 januari Brouwershaven Jazzmiddag. Eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 10 januari Zierikzee Commissievergadering jeugd- en jongerenwerk in stadhuis. 16.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Adviescommissie onderwijs. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering CPB met Schou- wenoord. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Jaarvergadering Oranjevereni ging. Gereformeerde Ichtus- kerk. 20.00 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Crea-middag maskers ma^en. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Brouwershaven Film over trekpaarden. Re creatiezaal Poortershof. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie be stuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 13 januari Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen bond in zaal Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Brouwershaven Vergadering commissie az. Stadhuis: 19.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contactorgaan. Zaal van de Ne derlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Tbneelstuk Hollandse Come- die. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Viering 25-jarig bestaan Big S. Jongerencentrum Big S. 21.00 uur. Concert Crosshead. Big S. 22.30 uur. Zaterdag 15 januari Renesse Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2