1 uw krant m schouwen-duiveland 'Politieke leven houdt voor mij nooit op. Dat zit in me' GRATIS ADVERTENTIE 9 0 Invoeren betaald parkeren leidt tot sterke daling bezoekersaantal ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE TAXATIE? HANSE VERBEEK Brouwse wethouder S. C. J. B Loschacojf-de Kanter stapt na twintig jaar uit gemeentepolitiek dé krant van schouwen - duiveland! Nog" meer mensen uit Yerseke aangehouden Commissie bestuurszaken Volgens enquête Ondernemersvereniging Brouwersdam: Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 HET WEER Vannacht opklaringen en een en kele mistbank. Minimumtempera tuur rond het vriespunt. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 3 a 4. a VRIJDAG 7 JANUARI 1994 150e JAARGANG NR 25492 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE V*G A-f#r> n«r\ w GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koJlektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtmü bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110 - 1Gb5l Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking 3 WONINGTEKORT Schouwen-Duiveland kampt met een fiks tekort aan woningen. O 5 LOVE LETTERS Voor het eerst deden Zeeuwse kandidaten mee aan het TROS-televisieprogramma Love Letters. 6 VAKANTIEBEURS De Vakantiebeurs in Utrecht: een ware schatkamer van kampeerinformatie. 6 INTEGRATIE De sporters van het Asielzoekerscentrum willen inte greren in bestaande sportclubs. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, IK WIL EEN I O kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement a f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar. wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar C> Zierikzeesche Nieuwsbpde abonnementenadminisir CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. EILj YERSEKE - De regiopolitie van het district Oosterschelde- bekken heeft in Yerseke nog zes jongeren aangehouden die in de nacht van oud op nieuw in Yerseke een politie-agent mishandelden en vernielingen aanrichtten. Hun leeftijden variëren van zestien tot twintig jaar. De po litie verwacht de komende da gen nog meer inwoners van Yerseke aan te houden. Afhan kelijk van hun activiteiten in de oudejaarsnacht zullen de verdachten worden voorgeleid aan de officier van justitie of worden heengezonden. De vier jongeren die al eerder werden aangehouden moeten zich bin nenkort voor de rechter verant woorden voor hun gedrag. Drie van hen zijn in afwachting daarvan door de rechter commissaris in verzekerde be waring gesteld. aan een betere, meer rechtvaar dige verdeling". Mevrouw Lo- schacoff kreeg deze instelling in eerste instantie van huis uit mee. „Mijn ouders waren lid van de SDAP. Als kind bracht ik al propaganda-materiaal rond wanneer er verkiezingen ih aantocht waren". Tijdens haar studie geschiedenis in Leiden besloot zij lid te worden van de PvdA. Zij was daar on der meer actief als voorzitter van de PvdA-afdeling Noord. Haar activiteiten voor de ge meentepolitiek begonnen na dat zij in 1967 naar Schouwen- Duiveland verhuisde, waar haar echtgenoot voor de Delta dienst nauw was betrokken bij de afsluiting van het Brou- wershavense gat. Loschacoff kwam graag naar Zeeland. Hoewel zij werd geboren in Den Haag liggen haar wortels op Schouwen-Duiveland. „Mijn voorouders van vaders kant, de familie De Kanter, woonde van oudsher in Zierik zee. Tijdens de revolutie van 1787 werden zij daar verjaagd omdat ze de kant van de staats- gezinden kozen". De De Kanterlaan in Zierikzee herinnert aan een van de poli tiek actieve voorvaderen van de Brouwse wethouder. In 1970 stond de naam van Lo schacoff op de PvdA-kandida- tenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen in haar toenmalige woonplaats Zierik zee. „Tijdens een afdelingsver gadering werd mij gevraagd of ik mij beschikbaar wilde stel len als raadslid. „Ik beschouw de dat als een eer en een voor recht en vond het ook heel spannend". Zij kwam toen net niet in de gemeenteraad, maar bij de volgende gemeente raadsverkiezingen, vier jaar later was dat wel het geval. Het gezin Loschacoff woonde in- vervolg pagina 2 de Brouwersdam betaald par keren ingevoerd zou worden. Uit de enquête blijkt dat het overgrote deel van de bezoe kers van de Brouwersdam uit Nederland en Duitsland komt. Van de bezoekers is ongeveer 20 procent dagrecreant terwijl zo'n 80 procent het gebied be zoekt vanuit de vakantiever blijfplaats. Voor een behoor lijk aantal gasten is die vakan tieverblijfplaats gelegen in de gemeente Middenschouwen, maar ook Westerschouwen blijkt populair onder de bezoe kers van de Brouwersdam. Veel van de bezoekers van de Brou wersdam komen met caravan of camper naar het gebied. Een relatief klein deel van de be zoekers brengt de nacht door in tent of hotel. In totaal zestien ondervraagden antwoordden op de vraag Waar verblijft U? met: op de boot. Van de 382 ondervraagden zijn er 37 die zeggen elk weekend af te reizen naar het Brouwers- damgebied. Tijdens hoogtijda gen als Pasen, Hemelvaart en Pinksteren blijkt de Brouwers dam zowel bij Nederlanders als bij Duitsers zeer in trek. Bijster tevreden zijn de bezoe kers niet met de sanitaire voor zieningen aan de Brouwers dam. Aan de Noordzee-zijde is circa 60 procent van de onder vraagden van mening dat er onvoldoende sanitaire voorzie ningen aanwezig zijn. Dit ter wijl aan de Grevelingenmeer- zijde meer dan 60 procent te vreden is over de hoeveelheid aan sanitaire voorzieningen. De meeste bezoekers van de Brouwersdam hebben onder ideale omstandigheden voor keur voor een bezoek aan het Noordzeestrand. Is het met het weer wat minder gunstig ge steld dan verkiest men de Grevelingenmeer-zijde boven de Noordzee-zijde. Een van de hoogst genoteerdè wensen van de bezoekers van de Brouwers dam was de wens tot het instel len van een snelheidsbeper king. Ook blijkt de vraag naar meer afvalbakken en afvalcon tainers fors te zijn. Zowel on der Nederlanders als onder Duitsers leeft de roep om meer politiecontrole. NIEUWERKERK - Op woens dag 12 januari vergadert de Duivelandse adviescommissie bestuurszaken in het gemeen tehuis te Nieuwerkerk. Men brengt daarbij advies uit over het plan van bouwbedrijf Boogert in relatie met de ge plande uitbreiding van Ooster- land. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. Advertentie Woensdag, 2 februari a.s. „Verre reizen"- presentatie in „de Concertzaal", Zierikzee Vraag informatie... reisburo von oeveren DAM 3, ZIERIKZEE. 01110-15036 S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter: ,,Ik heb altijd gevonden dat de wereld niet ophoudt bij Brouwershaven. Ik vind dat we daar niet voldoende van doordrongen zijn". (Foto: Marijke Folkertsma). NOORDGOUWE - Haar politieke interesse voor de gemeenschap, zowel op Schouwen-Duiveland als in wij der verband, is nog steeds zeer sterk aanwezig. „Het politieke leven houdt voor mij nooit op. Dat "zit in me". Toch heeft de 56-jarige Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter uit Noordgouwe besloten om haar werkzaamheden als gemeentebestuurder met ingang van de nieuwe raadsperiode te beëindigen. Na twintig jaar actief te zijn geweest in de Brouwse gemeentepolitiek, komt haar naam niet meer voor op de PvdA-kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart aanstaande. „Ik vind het jammer. Maar het is mijn tijd. Twintig jaar is eigenlijk al te lang. De democratie wordt onder meer in stand gehou den door tijdige afwisseling van bestuurders. Daarom zie ik het als een democratische plicht om op tijd weg te gaan". De Brouwse wethouder zoekt meer rechtvaardige wereld. er me van bewust dat de wereld deeld. Toevallig ben ik aan de nu naar andere wegen om een Het ideaal dat zij reeds van oneerlijk in elkaar zit; dat vre- gelukkige kant geboren. Daar- steentje bij te dragen aan een jongsaf aan nastreeft. „Ik ben de en rijkdom slecht zijn ver- om wil ik een bijdrage leveren bezoekers van het gebied. Om die vermoedens op juistheid te toetsen heeft de ondernemers vereniging in het afgelopen zo merseizoen een enquête gehou den onder de gasten van de Brouwersdam. De uitkomsten van de enquête geven volgens de ondernemersvereniging een goede indruk van hoe de bezoe kers van de Brouwersdam den ken over een aantal zaken. Er werden 400 enquêteformulie ren verspreid onder de leden van de ondernemersvereniging die op hun beurt hun gasten vroegen de vragenformulieren in te vullen. Daarnaast zijn er door studenten enquêtes ge houden aan de binnen- en bui tenzijde van de Brouwersdam. In totaal leverde dat 382 inge vulde enquêteformulieren op. Van de ondervraagden is een overgroot deel tegen de invoe ring van betaald parkeren. Van de 195 Nederlanders die de enquête-vragen beantwoord den lieten 116 weten tegen be taald parkeren te zijn. Ook de Duitse bezoekers blijken er niet veel te voelen om voortaan te moeten betalen voor een par- keerplaatsje aan de Brouwers dam. Van de 159 ondervraagde Duitsers spraken 108 zich uit tegen betaald parkeren. De Ne derlanders bleken iets soepe ler: 43 reageerden op de vraag of zij voor of tegen betaald par keren waren met de opmerking dat dat afhangt van het bedrag. Op de vraag of men de Brou wersdam zou blijven bezoeken in de toekomst, ook als men dan voor een parkeerplaatsje zou moeten betalen reageerden 132 Nederlandse ondervraag den negatief. Ook het meren deel van de ondervraagde Duitsers liet weten een ander stekje te zullen zoeken als op De meerderheid van de bezoekers van de Brouwersdam is tegen invoering van betaald parkeren. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSDAM - De Ondernemersvereniging Brouwersdam is bang dat als er op en rond de Brouwersdam betaald parkeren ingevoerd wordt het 'vrije' karak ter van de Brouwersdam verdwijnt waardoor het aantal bezoekers van Brou wersdam en Grevelingenmeer drastisch af zal nemen. Dat schrijft de onderne mersvereniging in een toelichting op de uitkomsten van een enquête onder be zoekers van het gebied. Enige jaren geleden is onder zoek gedaan naar de ontwikke lingsmogelijkheden \{an de Brouwersdam en de damaan- zetten. Uit dat onderzoek kwa men aanbevelingen voor (her)- inrichting en beheer van de Brouwersdam. Mede naar aan leiding van die aanbevelingen is destijds de Ondernemersver eniging Brouwersdam (OVB) opgericht. Deze behartigt de belangen van 38 ondernemers op de Brouwersdam en de dam- aanzetten. Om voldoende fi nanciële middelen bij elkaar te kunnen krijgen voor de realise ring van de uit het onderzoek voortgekomen plannen is eer der voorgesteld om betaald parkeren in te voeren. De OVB ziet daar echter geen heil ïn. Enquête Volgens de OVB zou invoering van betaald parkeren op de Brouwersdam een negatieve invloed hebben op het aantal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1