Scherpe kritiek hoofdcommissaris politie, Nordholt op de politiek Duizenden arbeidsplaatsen in zuivelindustrie bedreigd Nationale Woningraad vreest woningnood Gennep opnieuw bedreigd door hevige regenval Politiek draait bevolking rad voor ogen D66 wil opheldering over belastingmeevaller Volgens Produktschap voor Zuivel: Pronk wil militaire actie in Bosnië Drugskotter dumpte lading bij Spanje 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bouw nieuwe woningen naar laagterecord DEN HAAG - In Nederland ontstaat voor het eerst na de oorlog weer woningnood als er geen ingrijpende maatregelen worden genomen. De ze waarschuwing uit directeur B. Kempen van de Nationale Woningraad (NWR). Hij vreest dat dit jaar de bouw van nieuwe woningen een laagterecord zal bereiken. Kempen noemt als kernpro bleem het tekort aan bouw- lokaties voor grootschalige projecten. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is de druk op de woningmarkt wel hevig, maar het gaat de ze gemeenten te ver om nu al voor 1994 de noodklok te luiden. De Dienst Woon ruimtezaken in Utrecht deelt daarentegen de be zorgdheid van de raad volle dig. Afspraken De regeringspartijen CDA en PvdA willen naar aanlei ding van de noodkreet van de Nationale Woningraad zo snel mogelijk van het Kabi net weten hoe het nu precies zit met de woningbouw plannen voor de Randstad. Zij willen weten welke af spraken daarover met de grote vier steden zijn ge maakt. Volgens de NWR wordt de vraag naar woningen beïn vloed door de sterke in stroom van migranten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) schat die voor de komende vijf jaar op 50.000 personen per jaar. Kempen stelt dat deze groep meteen behoefte heeft aan zelfstandige woonruimte. Ook kinderen die met el kaar zorgen voor een jaar lijks geboorte-overschot van 70.000 zullen zich op de langere termijn op de wo ningmarkt storten, aldus Kempen. ,,Dan wordt het weer dringen; ook al omdat de levensverwachtingen van mannen en vrouwen nog steeds toenemen en er der halve minder woningen vrijkomen door overlijden dan eerder werd aangeno men." Kempen meent verder dat niet valt te ontkomen aan de sloop van grote aantallen na-oorlogse woningen, zo als in Den Haag-zuidwest waar er 700 tegen de grond gaan voor 3000 nieuwe, en enkele flats in de Bijlmer. Tot nu toe heeft de vrije sec torbouw voor een goede op vang gezorgd, mede veroor zaakt door een sterk dalen de rente. ,,Maar als door een onverhoopt oplopende rente voor hypotheken de koop sector zich minder floris sant zou ontwikkelen - er zijn daar toch al de nodige onevenwichtigheden - zal het tekort sneller oplopen", stelt Kempen. Het Centraal Planbureau (CPB) rekent volgens hem al op een te kort van ongeveer 250.000 woningen in 1995/1996 en verwacht als gevolg daar van „aanzienlijke maat schappelijke spanningen". In Amsterdam staan 50.000 woningzoekenden geregi streerd en de wachttijd kan oplopen tot 4,5 jaar. Rotter dam telt 65.000 geregistreer de woningzoekenden, van wie 3.000 mensen op de ur- gentielijst staan. Op jaarba sis komen er 30.000 inschrij vingen bij. In de Maasstad komen per'jaar 20.000 huur woningen tot de huursubsi- diegrens van 913 gulden huur per maand vrij. In Den Haag wachten 41.000 mensen, van wie 2.500 ur- genten, op woonruimte. In de regio Utrecht moeten nieuwkomers op de woning markt gemiddeld vijf jaar wachten. Ook in de vrije huursector loopt de wacht tijd al op tot drie jaar. In de Domstad zijn elk jaar ongeveer 3.200 woningen beschikbaar voor 30.000 in geschreven woningzoeken den. Waterstand hoger dan aanvankelijk gedacht GENNEP - Het water in de Maas en de Niers komt de komende dagen toch hoger te staan dan aanvan kelijk door Rijkswaterstaat werd verwacht. In plaats van een piekhoogte van 11,35 meter boven NAP, zal het peil van de Maas nabij de Loswal waar schijnlijk een maximale hoogte van 11,80 meter be reiken. Bij hevige regenval betekent dit dat meer straten dan verwacht in Gennep het risico van over stroming lopen, aldus de gemeente maandagmid dag. krijgen. Het enige wat de ge meente tegen de wateroverlast kan doen is pompen. Bij een maximale waterstand van 11,35 meter zou alleen de omgeving van het Laagland in Hei jen met wateroverlast te maken kunnen krijgen. Door dat de schuif van het rioolstel sel van Milsbeek dicht staat, kunnen bij hevige regenval de straten bij het Laagland onder lopen. Als het water stijgt tot 11,80 meter, moeten ook schui ven in de rioolstelsels van Gen nep en Ottersum dicht. De schuiven gaan dicht om in stroming van Maaswater te voorkomen. Meer straten kun nen dan, mits het hevig regent, met wateroverlast te maken Breder Maandag worden de werk zaamheden aan de Niersdijk afgerond. Rijkswaterstaat heeft de dijk over de volle leng te aanzienlijk breder gemaakt. De brandweer zal pas over on geveer twee weken in Gennep beginnen met het leegpompen van ondergelopen kelders om dat eerst het grondwater fors moet zakken. Tijden en standen volgens gelijdelafel Hydro-meteocentrnm Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 januari 08.25 145 02.10 -115 21.10 151 14.45 - 155 6 januari 09.25 140 03.05 -113 22.05 142 15.40 -147 ROOMPOT BUITEN 5 januari 07.10 146 01.00 -112 19.50 152 13.35 - 151 6 januari 08.15 139 02.00 -110 20.55 143 14.30 -143 BRUINISSE S januari 08.35 152 02.15 -125 21.20 164 14.40 - 165 6 januari 09.35 151 03.05 - 124 22.20 157 15.35 - 156 WEMELDINGE 5 januari 08.35 151 02.15 -121 21.20 160 14.40 -161 6 januari 09.30 148 03.05 - 120 22.15 151 15.40 -153 Doodtij: 7 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie E. Nordholt heeft in zijn nieuwjaarsrede fel uitgehaald naar „sommige" politieke partijen in de Tweede Kamer. De partijen die kritiek uiten op de politie, maar tegelijker tijd niet bereid zijn meer geld uit te trekken ten behoeve van die politie, draaien de bevolking een rad voor ogen, vindt Nordholt. Volgens hem is het politietoe zicht in het land na de ingrij pende reorganisatie niet ver der te versterken met efficiëncy-verbeterende maat regelen, maar moeten er sim pelweg duizenden mensen ex tra bijkomen. De roep van de politiek om meer veiligheid en de opmer king dat de politie niet moet zeuren, maar boeven vangen, is Nordholt eveneens in het ver keerde keelgat geschoten. „Het tekort aan cellen is nooit zo groot geweest als nu en het wegzendpercentage is nog steeds verbijsterend. Het is dus de vraag of het rechtvaardig is dat de politiek de machteloos heid van de samenleving zo op de politie projecteert", aldus Nordholt. Misleidend De Amsterdamse hoofdcom missaris zegt dit „misleidend, en juist waar het gaat om de veiligheid gevaarlijk" te vin den, omdat een dergelijke stel- lingname suggereert dat de po litie een vraagstuk kan oplos sen dat juist vraagt om een fundamenteel maatschappe lijk antwoord. Nordholt was de enige hoofd commissaris die maandag fel van leer trok tijdens de traditi onele nieuwjaarsredes die korpschefs in het gehele land hielden. Bij de overige politie- bonzen stond centraal dat de burger in 1994 weer alle aan dacht rr^oet krijgen van de poli tie. Ook bij de 25 nieuwe poli- tieregio's wordt volmondig er kend dat de burger vorig jaar een beetje de dupe is geworden van de grote politie reorganisatie. Opvallend vaak werd de hand in eigen boezem gestoken en vrijwel overal viel te beluiste ren dat de politie er komend jaar meer dan ooit zal zijn voor de burger. Die zelfkritiek sluit uitste kend aan bij het groeiend ge voel van onbehagen dat de Ne derlander heeft over het func tioneren van de politie. Niet voor niets leren de jongste cij fers dat in 1993 nog maar 64 procent van het publiek tevre den was over de politie. Een jaar eerder was dat nog 73 pro cent. „Het was onvermijdelijk dat de politie tijdens de reorgani satie veel energie voor zichzelf nodig had", zei mr J. Wiarda, korpschef van de politieregio Utrecht maandag. „Dat ging vaak ten koste van de dienst verlening aan de burgers. Nu de reorganisatie klaar is gaat het weer om de aandacht van de burger." R. H. Hessing, korpschef van Rotterdam-Rijnmond sloot zich in zijn nieuwjaarsrede aan bij de woorden van Wiarda. „De reorganisatie is een onna tuurlijke rem geweest op ons werk en onze prestaties hebben daaronder te lijden gehad. In welke mate dit het geval is ge weest zal nooit precies kunnen worden vastgesteld", aldus Hessing. Intern project De Rotterdamse hoofdcommis saris kondigde aan dat op kor te termijn binnen zijn korps wordt begonnen met een intern projekt dat gericht is op de be roepshouding en de beroepse thiek van de Rotterdamse poli tie. Ook korpschef E. van Hoorn van de regiopolitie Brabant- Noord bepleitte in zijn toe spraak een optimale integriteit van de politie. „Zeker nu aan de effectiviteit van het politie apparaat wordt getwijfeld en de media bol staan van com merciële activiteiten en neven functies van politiemensen", aldus Van Hoorn. Hij voegde er aan toe dat „waar integriteit van welke aard en omvang ook in het geding is, het niet langer past te functioneren in een po litiekorps". Van Hoorn opperde tevens het plan om in elk van de vijf dis tricten van de regiopolitie Brabant-Noord een top-tien van verdachten samen te stel len. Die top-criminelen moeten zowel van de politie als van het openbaar ministerie perma nent aandacht krijgen. Volgens een woordvoerder van Van Hoorns korps houdt zo'n aanpak in dat de betreffende verdachten voor zover moge lijk voortdurend zullen wor den geobserveerd. Wanneer het vermoeden bestaat dat ze van plan zijn een misdaad te plegen wordt ingegrepen. Geschat op vier miljard DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Ybema (D66) wil van minister Kok (financiën) opheldering- over de meevaller van ongeveer 4 miljard gulden op de rijksbegroting van vorig jaar, die op oudejaarsdag bekend werd gemaakt. De democraat heeft daarover maandag schriftelijke vragen gesteld aan de be windsman. Enkele weken geleden kondig de premier Lubbers aan dat de belastingdienst over 1993 2,5 miljard extra zou binnenkrij gen. Daags daarna, tijdens het debat over de najaarsnota, temperde Kok de verwachtin gen. Hij verklaarde dat de meevaller vóór het eind van het jaar zou „wegsmelten" tot 1,5 miljard. Ybema wil weten waarom de extra inkomsten plotsklaps zo veel hoger blijken uit te vallen. Kok moet ook aangeven waar uit het bedrag is samengesteld. Voor zover de meevaller blij vend is, dient hij te worden be nut voor het verlagen van de loon- en inkomstenbelasting in de eerste schijf, afcdus het D66- kamerlid. Enkele maanden ge leden sprak de Kamer in grote meerderheid al uit dat structu rele meevallers gebruikt moe ten worden om de lasten aan de onderkant van het loongebouw te verlagen, om zo de werkgele genheid te bevorderen. Bij het debat over de najaarsnota werd die wens nog eens herhaald. Het ministerie van financiën zei maandag nog geen idee te hebben waar de meevaller van 4 miljard vandaan komt. In no vember bleek er 2,8 miljard meer binnengekomen te zijn dan verwacht. Van dat bedrag bestond 2,4 miljard uit extra belastinginkomsten en de rest uit meevallende uitgaven. Ana listen op het departement hiel den er toen rekening mee dat dat bedrag uiteindelijk veel la ger zou uitvallen. Het ministerie kan niet verkla ren waarom het tegendeel ge beurd is. Uitsluitsel daarover kan pas worden gegeven in de zogeheten Februari-brief, waarin Kok terugblikt op de begroting van 1993. Een woord voerster van het departement zegt dat nog volstrekt onduide lijk is in hoeverre de extra in komsten structureel zijn. D66 vindt, evenals de VVD, dat een deel van de meevaller ge bruikt moet worden om de nood in het door wateroverlast getroffen Limburg te lenigen. Het kabinet spreekt maandag in klein comité over de situatie in Limburg. Kok zal daar ove rigens niet bij zijn, want hij is met vakantie. DEN HAAG - In de Nederlandse zuivel verdwijnen de komende jaren duizenden banen. Dat voorspelt het Produktschap voor Zuivel. Volgens voorzitter H. Schelhaas is er zowel in de primaire als in de verwer kende sector sprake van een aanzienlijk afname in werkgelegenheid. Schelhaas zei dat vandaag, dinsdag, in Den Haag bij zijn traditionele nieuwjaarstoe spraak. De zuivelvoorman ba seert zich onder meer op aange kondigde saneringen in de sec tor. Die kosten ten minste 2000 arbeidsplaatsen. Daarnaast kost het Gatt-akkoord circa 500 arbeidsplaatsen, omdat de ge subsidieerde export van kaas terug moet. Daarmee zal het aantal arbeidsplaatsen in de zuivel ver beneden de 16.000 komen, zo verwacht Schelhaas. Dat is nog niet alles. „Het be langrijkste deel van het werk- gelegenheidsverlies laat zich echter verklaren uit de door zettende trend naar schaalver groting." Ook voor de boeren heeft de schaalvergroting gevolgen. Het aantal melkveehouders nam in 1993 af met 2500, een daling van zes procent. In 1992 daalde •het aantal nog met 2000. Mo menteel telt Nederland ruim 40.000 melkveebedrijven. Tien jaar geleden waren dat er ruim 20.000 meer. Schelhaas ver wacht dat er in 2005 nog slechts 26.000 bedrijven over zullen zijn. Die zullen met minder koeien verhoudingsgewijs meer pro duceren. Tien jaar geleden tel de Nederland nog 2,5 miljoen melkkoeien. In 2005 is dat naar verwachting nog slechts de helft. Produceerde een koe in 1983 per jaar nog 5600 kg melk, haar afstammeling zal in 2005 jaarlijks 8500 kg produceren. Schelhaas vindt dat Nederland te gemakkelijk besluit goede landbouwgrond om te zetten in natuurgebied. Volgens hem zal het overheidsbeleid op het ter rein van natuur, milieu en ruimtelijke ordening meer in vloed hebben op de melkpro- duktie dan de invoering van de zuivelquota in 1983. „Het ver lies van honderd hectare land bouwgrond betekent het ver lies van dertien arbeidsplaat sen." De Nederlandse zuivel heeft vergeleken met andere agrari sche sectoren een redelijk goed jaar achter de rug. Ook voor de komende jaren wordt, ondanks een wat lagere melkprijs, geen crisis .verwacht. De exportwaarde was vorig jaar met 6,5 miljard gulden en kele procenten hoger dan in 1992. Meer dan de helft van de export bestaat uit kaas. Vorig jaar werd in totaal 500.000 ton uitgevoerd; een nieuw record. HILVERSUM - Minister Pronk vindt dat burgers overal in Eu ropa massaal een actie moeten ontketenen om politici zo ver te krijgen, dat zij met beperkt militair geweld slachtoffers van de Joegoslavische burger oorlog bevrijden uit gevangen kampen. De minister voor ontwikke lingssamenwerking zei maan dagavond voor de NCRV-tv dat het „iets pervers" heeft dat de ze gevangenen vanuit het wes ten alleen voedselpakketten krijgen. „Daarmee accepteer je bijna dat onschuldige mensen zijn vastgezet", aldus Pronk. Burgerprotest op grote schaal heeft volgens Pronk al vaker in de geschiedenis politici een duw in de rug gegeven om han delend op te treden. Pronk er kent overigens dat dit een zwaktebod is van de politiek. ALKMAAR - De bemanning van de donderdag naar IJmui- den opgebrachte Antilliaanse kotter Erva heeft de lading drugs op het schip voortijdig gedumpt. Dat heeft een woord voerder van de regiopolitie Noord-HoIland-noord maan dag bekendgemaakt. Vier van de zeven verdachten hebben bij de verhoren bekend dat zij ongeveer vijf ton hasj Nederland hadden, willen bin nensmokkelen. Een partij van die omvang heeft een straat waarde van bijna 25 miljoen gulden. De verdovende middelen zijn ter hoogte van de Spaanse kust in zee gedumpt toen de beman ning onraad rook. Het Noord hollandse rechercheteam was overtuigd van een grote vangst, maar trof bij de entering van de kotter voor de kust van IJ- muiden slechts een leeg schip aan. Alle zeven verdachten zijn maandag voor de rechter commissaris in Alkmaar ge leid. eto m g£ije£H Atrijo oufterffetipeuve, 4& ce MUAiïriê tiAveer.: door Mare Legendre T/m zondag 9 januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum (met uitzondering van nieuwjaarsdag); dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 4 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde 14.00 uur. Burgh-Haamstede Nieuwjaarsreceptie in het ge meentehuis. Van 19.30 tot 21.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie NBvP af deling Noordwelle en omstre ken. Apollo Hotel. 10.00 uur. Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 5 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NCVB. Zaal Christelijke Gereformeer de kerk. 14.00 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie OW. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 21.00 Donderdag 6 januari Zierikzee Commissievergadering open bare werken en milieu in stad huis. 19.30 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst ZOC, VW en Zierikzee Aktief. Con cordia. 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 januari Zierikzee Dubbelconcert ramona's en Su re as Heil. Brogum. 21.00 uur. Kerkwerve Noordgouwe Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Burgh Concert viool en alt-viool. Ne derlandse Hervormde kerk. 16.00 uur. Brouwershaven Modelspoorbeurs. Tbnnenma- gazijn. 09.30-15.30 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Zondag 9 januari Brouwershaven Jazzmiddag. Eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 10 januari Zierikzee Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Vergadering CPB met Schou- wenoord. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Donderdag 13 januari Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen bond in zaal Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contactorgaan. Zaal van de Ne derlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 15 januari Renesse Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Maskers maken. Pe Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2