Laatste ZOC-prijsuitreiking HOEVE DE TERP cda- stukken Nieuwe kandidaten lijst y vd kandidaten- lijst Bruinisse Brouwse jazzmiddag Kinder exploitatie in de wereld 4 ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De jeugdige Eline Praet uit Zierikzee ioas degene wiens naam op de ZOC-zegelkaart stond, die door de notaris werd getrokken uit de grote stapel kaarten die de afgelopen weken door het winkelend publiek in Zierikzee bijeen werd gebracht. In eet huis Marktzicht reikte ZOC-voorzitter T. van Wijk aan Eline de cadeaubon van duizend gulden uit, die bij de eerste prijs hoort. Eline was in gezelschap van haar broertje, terwijl haar ouders op de achtergrond toekeken. Het ging om de laatste prijsuitreiking in het kader van de ZOC-actie van dit jaar. Behalve de familie Praet werden daarbij nog tachtig andere mensen gelukkig gemaakt met een cadeaubon van 25 gulden. (Foto: Marijke Folkertsma). LEEUWARDEN - Een 15-jarige jongen uit Leeuwarden is zon dagmiddag ernstig gewond ge raakt door het experimenteren met vuurwerk. SCHARENDIJKE - De huidige Middenschouwse VVD-wet- houder L. C. Hart staat op de eerste plaats van de VVD- kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in Middenschouwen op 2 maart 1994. Het bestuur van de plaatselij ke VVD-afdeling heeft het hui dige raadslid J. M. van Lange- raad als tweede op de lijst ge plaatst. Verder omvat de lijst achtereenvolgens de namen H. Coomans, L. J. Elenbaas, J. S. M. Hanse, Joh. van de Slikke en J. Vis. BRUINISSE - Tijdens de le denvergadering van de CDA- afdeling in Bruinisse is de kan didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen in 1994 sa mengesteld. De lijst wordt aangevoerd door wethouder J. Huizer, met op de tweede plaats de secretaris van de plaatselijke afdeling, de heer N. P. de Danschutter. De volgende personen bezetten achtereenvolgens de derde tot en met de elfde plaats: C. H. Knop, H. Groeneveld, W. Ok- kerse, N. Vogel-Knoester, J. S. Wiebrens, B. de Groot, J. de Keijzer, W. Verwijs en L. Ot- tens. ZIERIKZEE Vakantiemogelijkheden voor lichamelijk gehandicapten De stichting Werken voor licha melijk en zintuiglijk gehandi capte mensen biedt aan gehan dicapten individuele vakantie mogelijkheden en groepsva kanties. Via het Vakantiebe middelingsbureau van de stichting Werken wordt een vrijwilliger gezocht.die zo goed mogèlijk past bij de gehandi capte die individueel op vakan tie wil. Hierbij wordt onder meer gelet op leeftijd, woon plaats en interesses. De' gehan dicapte bepaalt het reisdoel en de duur van de vakantie. Ver der organiseert de stichting Werken groepsvakanties in het Drenthse Ermelo en Lemele voor oudere lichamelijk gehan dicapte mensen. De vakantie gangers worden daar verzorgd door vrijwilligers waaronder een arts, verpleegkundigen en ziekenverzorgenden. Zowel vrijwilligers die bereid zijn ge handicapten te begeleiden, als gehandicapten die gebruik wil len maken van de vakantiemo gelijkheden van de stichting Werken kunnen telefonisch contact opnemen met de stich ting via telefoonnummer 070- 3649920. BROUWERSHAVEN Kerstviering NBvP De leden van de afdeling Brou wershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hielden een kerstviering waar aan werd meegewerkt door het Smalstads Gemengd Koor on der leiding van Bert Gebben. De leden van de afdeling wer den in het Tonnenmagazijn ontvangen met koffie en een appelbol waarna het koor zin gend de zaal" binnen kwam met het lied Dona nobis pacem. Het koor zong vele liederen die werden afgewisseld met sa menzang en het voorlezen van gedichten. Presidente M. Gra vendeel las het kerstevangelie voor en vertelde een kerstver haal. Na de pauze was er een- gezamenlijke maaltijd met on der meer warme wijn. De vol gende bijeenkomst van de af deling is op 19 januari. NIEÜWERKERK Kruisvereniging naar servicewoningencomplex De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde heeft met in gang van 1 januari haar vaste honk in Duiveland in het servi cewoningencomplex Steen- zwaenshof aan de Burgemees ter van Eetenstraat in Nieu- werkerk. De kruisvereniging zat tot nu toe in een gebouw aan de Badhuistraat. De kruis vereniging houdt in de Steen- zwaenshof spreekuur op maan dag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 13.30 uur. De kruisver eniging is dan ook telefonisch te bereiken onder nummer 01114-1228. Het telefoonnum mer waaronder de kruisvereni ging altijd bereikbaar is luidt 01100-51177. MIDDELBURG Opep dag PABO De sector PABO van de Hoge school Zeeland - de Pedagogi sche Academie voor leraren Basis Onderwijs - houdt don derdag 13 januari een open dag. Het is in het schoolge bouw aan de Kruitmolenlaan 60 te Middelburg. De PABO leidt op voor leraar basison derwijs aan scholen voor open baar, algemeen bijzonder, pro testant christelijk en katholiek onderwijs. Belangstellenden krijgen op deze dag informatie over de inhoud van de oplei ding en kunnen tevens wat van de sfeer binnen de academie proeven. Het programma be gint voor allen tegelijk om half tien en duurt tot twee uur. Na ontvangst, rondleiding en alge mene informatie bestaat het programma uit het bijwonen van lessen, bekijken van video presentaties en gesprekken met huidige studenten en do centen. VLISSINPEN Thunder- and lightning- weekend Op vrijdag 7 en zaterdag 8 ja nuari wordt in De Piek in Vlis- singen een thunder- and light - ningweekend gehouden dat in het teken staat van Phil Lynott en Thin Lizzy. Op vrijdag 7 ja nuari treden de death/trash metalformaties Burial en Pol luted Inheritance op en zater dag 8 januari Live Dange rous, een band die is gespecia liseerd in het spelen van Thin Lizzy nummers. Beide concert avonden beginnen om 22.00 uur. ROTTERDAM - Door een com puterstoring in de 06- nummercentrale van de PTT in Rotterdam waren vanaf zater dagochtend half zeven tot za terdagmiddag twee uur vrijwel geen 06-nummers bereikbaar. Thuis hoefde ik met mijn revolutionai re plannen geenszins aan te komen. Pas op! De toekomstige boer van va ders spul móest minstens een HBS- diploma hebben. Toen ik een keer bak te, werd ik naar een behoorlijk streng internaat gestuurd. Er waren ook ex ternen. Ook ik had gemakkelijk op en neer kunnen fietsen. Geen sprake van! 'Je blijft er maar van maandag tot za terdag', was vaders uitspraak. Een uit spraak, waaraan niet viel te tornen'. Ze was hem in de rede gevallen. 'Nu zie je eens! Een uitspraak, waaraan niet te tornen valt! Zo mag ik het horen. Onze Dirk Jan mag dan nog jong zijn, een vaste hand mag hij al best voelen. Dan zal hij naarmatejïij ouder wordt niet beter weten'. J Hij was allerminst overtuigd geweest. 'Andere tijden, andere zeden! Ik weet best, ik beken het eerlijk: als mijn va der me destijds niet had gedwongen naar dat internaat te trekken, dan zat ik hier nu niet op de hoeve. Het was, als ik er nu nog wel eens aan terugdenk, lang mijn beroerdste tijd nog niet. We moesten stug werken, maar we hebben er wat afgelachen ook. Op zijn tijd kon de directeur zelf de boel op zijn kop zet ten, dat het niet mooi meer was. Ik ge loof nu nog, dat het voor een deel dót was, dat ons daarna weer aan de studie zette. De man was zo puur menselijk, wist van zichzelf dat hij ter wille van de goede zaak dikwijls een kwelgeest voor zijn pupillen moest zijn. Maar hij heëft wat pubers door de moeilijke schooljaren heen geholpen. Als ik ie mand een rustige oude dag gun, is het hem wel'. 'Voor onze oudste in de toekomst dan ook maar iets dergelijks' had ze met een ondertoon van ernst gezegd. 'Als hij de HBS haalt tenminste!' Dirk was ineens kwaad geworden, was behoorlijk opgestoven ook nog. 'Zeg alsjeblieft niet zulke onzin! Dirk Jan hócilt de HBS. Daarna naar Wagenin- gen. De kans, die mijzelf is ontgaan, zal hij krijgen. Het jong is pienter. Je vraagt die juf maar wat voor boekjes ze gebruikt. Je kunt hem gemakkelijk zelf het nodige bijbrengen. Als je maar op zijn eergevoel werkt, kom je al een heel eind bij onze oudste'. Ze had haar schouders opgehaald. 'Als het op die manier moet, misschien ja. Hoewel? Het is wel overduidelijk ge bleken hoe het hem dwarszit, dat hij van Arend nog steeds niet op Diana mag rijden. Zijn pony kijkt hij al lang niet meer aan'. 'Begrijpelijk! Het jong toont stijl. Nu hij niet op Diana mag, hoeft hij het an dere, veel gemakkelijkere, ook niet. Ik Deel twee: Elke dag is er één Door MIEN VAN 'T SANT 51 zal nog wel eens met hem praten. Wed den, dat ik hem weer zover krijg, dat hij het opnieuw wil proberen? De toe komstige heer van hoeve De Terp, van' het bedrijf, dat in de toekomst de edelste paarden zal afleveren, die er te vinden zijn. En dan zelf niet rijden? Ondenkbaar!' 'Dus toch met dwang?' had ze nog slechts opgemerkt. 'Je zanikt', had hij, dwars tegen de draad in, geantwoord. 'Je wilt onze oudste gewoonweg kleineren. Maar ik durf nu al te beweren, dat Dirk Jan zó'n vent zal worden. Hij heeft nu al zo veel mee. Een knap snuitje, een goede lichaamsbouw, een manneke, dat zich niet gauw uit het veld laat slaan. Kort om: een uitgeslapen kerel, die later precies zal weten waar en wanneer het voordeel aan zijn kant ligt. Meer nog dan nu zullen die dingen gvvicht in de schaal leggen'. Jannie had zich opeens moe gevoeld. Of moe? Geenszins lichamelijk. Ze is sterk en al is haar dag geheel gevuld, ze kan het werk aan. Daarnaast heeft ze de gelukkige eigenschap, dat ze van elk vrij uur kan genieten. Maar ze hóéft tot nog toe ook alle reden tot dankbaarheid. Ze hebben samen een gezond huwelijksleven. (wordt vervolgd) Dinsdag 4 januari NEDERLAND 1 07.00 uur Journaal. 07.07 uur Alles kits. Kinder programma met om: 07.07 uur Black Beauty 07.30 uur Ontbijt TV. 08.00 uur Journaal. 08.07 uur Ontbijt TV. 08.31 uur Topscore met Ted de Braak. Woordspel. 09.00 uur Journaal. 09.07 uur Reisspecial Indone sië. 10.00 uur Total work out. 10.15 uur Rikkie de Raaf. 10.25 uur Casper and his friends. 10.50 uur Voeaal centraal. Mu ziekprogramma. 11.25 uur Candid camera. 11.46 uur Dingbats. 12.10 uur Wetenswaardevol met Wubbo Ockels. 12.31 uur 2 Vandaag. 12.51 uur Politieke barometer. 13.00 uur Journaal. 13.07 uur Lolapaloeza. 13.58 uur Hoffman's honger 15.02 uur Buren. 15.33 uur We zijn weer thuis. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Wildlife internatio nal. Natuurfilmserie. 16.33 uur Reisspecial Frank rijk. Reportage. 17.25 uur Topscore met Ted de Braak. 17.50 uur Oproep spoorloos. 17.56 uur Paperclips. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Klokhuis. 18.57 uur Tafeltennisspecial. 19.26 uur Vinger aan de pols. Medisch magazine. 20.00 uur Journaal. 20.24 uur Spoorloos. 21.18 uur Televizier, actualitei tenrubriek 21.57 uur Rondom tien. 22.41 uur L. A. Law. Ameri kaanse advocatenserie. 23.28 uur Orde op zaken. Maga zine over geld- en beurszaken. 23.53 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 en 15.13 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.20 uur Buitenechtelijke za ken. 15.45 uur The world of survi val. N atuurf ilmserie.^, 16.10 uur Samson. 16.50 uur Club Veronica TV 17.30 uur Wings. 17.58 uur 2 Vandaag 18.00 uur Journaal. 18.15 uur 2 vandaag. Actualitei ten. 18.40 uur Sportjournaal. 18.50 uur Het weer en de hoofd punten uit het nieuws. 18.55 uur Onderweg naar mor gen. 19.55 uur Empty nest. Ameri kaanse comedyserie. 20.25 uur Boobytrap. 21.35 uur In de Vlaamsche Pot. Nederlandse comedyserie. 22.05 uur De ongelofelijke hyp nose show. 22.30 uur Tour of duty. 23.20 uur Overzicht program ma's voorjaar 1994. 23.35 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Villa Achterwerk Aansl. Mevrouw Ten Kate en het beet in de mens. 17.50 uur Mannetje Manne- tje. 18.00 uur Journaal. 18.18 uur Comedy op 3: All in the Family, Amerikaanse co medyserie. 18.42 uur Mr. Magoo. 18.50 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.17 uur Van gewest tot ge west, regionale rubriek. 19.50 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.23 uur Mus, 7-delige serie. 20.56 uur Berlioz - Messe So- lennelle. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Trekking dagelijkse .lotto. 23.03 uur Roerend goed. Weke lijks cultuurmagazine. 23.54 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.30 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 07.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 07.05 uur Pinocchio 07.30 uur Nieuws kranten- overzicht. 07,35 uur Eigen huis en tuin. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.35 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Clip van de dag. 11.30 uur Rad van fortuin. 12.00 uur Telekids 13.00 uur RTL sport: Bundesli- ga. 13.30 uur RTL sport voetbal. 14.00 uur You. Een mode- en lifestyle-magazine. 14.30 uur General Hospital, se rie. 15.15 uur RTL shop. 15.20 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.10 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL Zes uur nieuws 18.15 uur Ooggetuige. 18.30 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.00 uur Avondnieuws 19.20 uur Weer 19.30 uur The bold the beau tiful, serie. 19.55 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.25 uur True stories: Victim of beauty. Amerikaanse speel film uit 1991. 22.10 uur Het leven gaat door. 23.05 uur Who is Julia? Ameri kaanse speelfilm uit 1986. 00.40 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.25 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 02.10 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 02.55 uur Nachtprogramma. 14.55 uur Big steal. Australi sche speelfilm uit 1990. 16.30 uur Samson. 17.30 uur Draaimolen. Kinder magazine. 17.40 uur De boomhut. Kleu termagazine. 17.55 uur Tik tak. Animatiese rie. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Topscore. Quiz. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programmaoverzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur De drie wijzen. Quiz. 20.35 uur Schermen. Talkshow. 21.35 uur Maried with child ren. 22.00 uUr IQ. Quiz. 22.35 uur Vandaag en Sport. 23.00 uur Programma van de Christen-Democratische Om- proep. 23.30 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Jan den Hartog. 2- delig portret. 19.30 uur Het Capitool. 19.52 uur Kronieken. 19.55 uur Niveau 4. 20.30 uur Kijk uit! 20.35 uur Fischer und Bauern am Li-Fluss. Documentaire. 21.30 uur Journaal. 22.00 uur Swich. Amerikaanse speelfilm uit 1991. BROUWERSHAVEN - Aange moedigd door de vele enthou siaste bezoekers, gaat eetcafé 't Swarte Schaep in Brouwers haven ook in het nieuwe jaar door met het organiseren van jazzmiddagen. Op zondag 9 ja nuari wordt de spits afgebeten door de bekende klarinettist Max Simonis, gast bij de Cen trum Jazzband. De gastvrijheid van orkestlei der Anton de Leuw heeft er in middels voor gezorgd, dat 't Swarte Schaep zo langzamer hand ook een trefpunt is ge worden van regionale jazzmu sici die een nummertje meespe len met het New Orleans huis orkest. Tijdens de laatste jazz middag meldde zich onder an dere Jan Canters uit Renesse, een veelzijdig musicus, die trombone, piano, banjo en gi taar speelt. Deze kennisma king beviel zo goed dat hij tweede kerstdag met de band optrad in Dordrecht. Ook de negende januari komt hij weer naar Brouwershaven, zoals on getwijfeld meer bezoekers hun instrument zullen meebrengen of hun zangstem zullen laten horen. De nieuwjaars-jazzmid- dag begint om drie uur en de toegang is vrij. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ouderkerk aan den IJssel (wijk West): M. Baan te Nijkerk; te Schoonrcwoerd: H. Westerhout te Zeist. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zwolle-Centrum: D. J. Zandbergen te Dokkum. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Kalamazoo (USA): C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Rottcrdam- Alexanderpoïder: J. J. Thnis te Lisse; voor Rotterdam-Zuid: A. Moerkerken te Gouda. De redactie behoudt zich hel rechf voor ingekomen stukken in te korien. Piaaismg betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordeli|kheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de bnel- bekend moeten zi|n Miljoenen kinderen hebben ook dit jaar geen kerstfeest ge vierd; zij zullen nooit iets te vieren hebben, omdat zij leven in - letterlijk - slavernij. Een paar maanden geleden heeft een panel van Nobelprijswin naars een hoorzitting belegd over kinderarbeid en de exploi tatie van kinderen, een van de meest voorkomende, meest verzwegen, en ergste schendin gen van de mensenrechten". Dit las ik in een artikel, ge schreven door prof. Tinbergen, de voorzitter van .Nobelprijs winnaars Wereldwijd initiatief tegen Kinderexploitatie. Hij vertelt dat 200 miljoen kin deren noodgedwongen moeten werken. (200 miljoen is gelijk aan het aantal inwoners van Nederland, Engeland, Duits land en Frankrijk tezamen). ,,Zij moeten langer en zwaar der werken dan wij van vol wassenen verwachten, onder ongezonde of zelfs levensge vaarlijke arbeidsomstandighe den. Deze kinderen worden zo beroofd van hun jeugd, van on derwijs, van elke kans op een menswaardige toekomst". Niet alleen in ontwikkelings landen komt het voor maar ook nog in sommige Europese lan den, ondanks allerlei interna tionale verdragen die kinder arbeid verbieden. De meest on- teiende vorm van kinderex ploitatie is kinderprostitutie. We leven in een wereld waar miljoenen kinderen, meisjes, zowel als jongens, gedwongen worden hun lichamen te verko pen; vaak aan westerse toe risten. Scx-tocrismc heeft in de jaren '70 een enorme vlucht ge nomen. Tijdens de vakantie een „exotisch snoepje" ver schalken wordt zelfs in reisfol- ders aan de heren-toeristen als attraktie voorgeschoteld! Rpim zeventig Nobelprijswin naars stellen voor een organi satie in het leven te roepen die zich richt op en publiekelijk rapporteert over kinderexploi tatie. De bedoeling is dat deze orga nisatie steun gaat bieden aan actiegroepen en projecten in die landen waar het probleem zich afspeelt. Maar vooral moet zo'n organisatie druk uit oefenen op wereldorganisaties als de VN, het IMF en de We reldbank en op groepen van landen als het Gemenebest. Maar ook op individuele lan den, om voortdurend afkeu ring uit te spreken over kinder exploitatie. Waar nodig moet bereikt worden dat de westerse wereld economische en finan ciële steun verbindt aan het be strijden van kindeivxploitatie. En tenslotte moet zo'n organi satie, door publieksinformatie, mensen proberen te overtuigen om op individuele basis hun ei gen morele waarden toe te pas sen. Zakenmensen die bepaal de reizen verkopen en toeristen die gebruik maken van kinder prostitutie dienen te beseffen dat ze volstrekt immoreel han delen. De Nobelprijswinnaars den ken niet dat het probleem van vandaag op morgen op te los sen is maar zij geloven wel dat kinderexploitatie op termijn uitgebannen kan worden. Om dat te bereiken, om deze kinde ren weer hoop te geven en een kans op een menswaardige toe komst heeft de initiatiefgroep veel steun nodig, de brede steun van onze hele samenle ving. Omdat ik dit initiatief ontzet tend belangrijk vind cn ook van harte toejuich, wil ik mid dels deze ingezonden brief, hun oproep doorgeven: Wie het ini tiatief van dc Nobelprijswin naars onderschrijft, wordt ge vraagd een (kerst)knart te stu ren aan: ,,Stop Kinderexploita tie", Vondelstraat 120 D. 1054 GS Amsterdam. JESSICA PRAGER-STEIN. Noordgouwc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 4