Nog geen ontspanning aan het hoogwaterfront Doden door vuurwerk en steekpartij tijdens 'rustige' jaarwisseling Afscheid Hendrikse van raad Duiveland Bewoners langs Linge nemen maatregelen Leeuwarder overleden na zware mishandeling Twee ernstige incidenten Hoewel kritieke waterstand niet is bereikt Hoofdkantoor FNV onder- gekalkt met hakenkruizen 'Britse kroon juwelen weg uit Tower' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vervolg van pag. 1 zonden die godslasterlijke za ken bevatten. Ik weet wel dat ik als raadslid voor een hele ge meenschap moet beslissen die ook mensen met andere gods dienstige achtergronden om vat. Maar ik laat me bij mijn stemgedrag toch vooral leiden door mijn principes". Hendrik- se zegt daarbij niet de illusie te hebben iedereen zijn wil op te kunnen leggen. ,,Ik stem prin cipieel tegen, maar wat de meerderheid beslist ligt demo cratisch vast. Daar zal ik me niet tegen verzetten". De spanningen binnen de SGP- fractie werden groter toen Hen drikse ook als enige tegen de gemeentelijke verordening op de kansspelen stemde en tegen de recreatievisie Ouwerkerk. ,,De andere raadsleden waren meer geneigd tot een compro mis. Maar ik houd liever vast aan de oude lijn van de SGP die een beginselpartij is. Daar bij komen principes op de eer ste plaats". Vier jaar geleden toen de SGP/RPF-fractie na het ver trek van Van Klinken een nieu we wethouder moest leveren, merkte Hendrikse voor het eerst dat men niet zo blij was met zijn (stem)gedrag in de ge meenteraad. Twee maanden geleden werd hem definitief te kennen gegeven dat een ver kiesbare plaats op de kandida tenlijst er voor hem niet meer in zat. ,,Ik heb altijd geprobeerd om in goede harmonie samen te werken met de andere SGP- leden. Maar door het verschil in inzicht ontstond een verwij- dering. Voor mij was dat niet zo'n probleem, maar zij willen tijdens de gemeenteraadsver gaderingen een unaniem stand punt van alle SGP-fractiele- den". Hendrikse blijft wel lid van de SGP, maar na maart 1994 zal de adviseur water systemen van Rijkswaterstaat zich in zijn vrije tijd met ande re zaken gaan bezig houden. Op oudjaarsnacht LEEUWARDEN - Een 18-jarige inwoner uit Leeu warden is zondagochtend in het Academisch Zieken huis in Groningen overleden als gevolg van zware mishandeling op oudjaarsnacht. Dat heeft een woordvoerder van de Leeuwarder politie zondag be kend gemaakt. De politie heeft drie Leeuwarders (twee van 25 en één van 20 jaar) aangehouden. Zij hebben bekend. Het slachtoffer was oudjaars nacht met de drie naar een feest in de Frieslandhal in Leeuwarden gegaan. Daar kre gen de vier ruzie. Het latere slachtoffer werd in de auto meegenomen naar Wijtgaard waar hij door zijn drie belagers met een zwaar voorwerp meer dere malen op het hoofd werd geslagen. Ook probeerden ze hem in een sloot te verdrinken. In de veronderstelling dat hun slachtoffer dood was, legden de drie Leeuwarders hem in de kofferbak van de auto met de bedoeling het lichaam ergens te begraven of in het water te gooien. Toen bleek dat de jongen nog leefde, verzonnen ze het ver haal dat ze hem uit een sloot hadden gered en leverden hem af in een Leeuwarder zieken huis, waarvandaan het slacht offer later werd overgebracht naar het AZG. De politie ver trouwde de zaak echter niet en stelde een onderzoek in. Dit is nog niet afgerond, de drie heb ben inmiddels wel een bekente nis Zandzakken voor de deur LEERDAM - Het peil in de Linge is de afgelopen da gen dermate gestegen dat bij enkele huizen in Leer dam uit voorzorg zandzakken voor de deur zijn ge legd. Bovendien hebben huizen op een traject van vijftig kilometer tussen Gorkum en Geldermalsen last van de hoge waterstand. Ook in dit gebied heb ben veel bewoners uit voorzorg zandzakken neerge legd, aldus een woordvoerder van waterschap de Linge. De stand in de Linge is extreem hoog, aldus G. Steketee, hoofd technische dienst van het wa terschap. ,,De stand in de Linge is een meter boven het normale niveau. Twee dagen geleden is er bovendien in de Betuwe op één dag 52 millimeter water neergekomen. Normaal kun nen we 7 millimeter per dag af malen en juist nu zitten we met het probleem dat het Gelderse water zoveel mogelijk moet worden opgehouden ten voor dele van het Zuid-Hollandse water. Het gemaal in Hardinxveld-Giessendam dat in staat is zestig kubieke meter water per seconde te verzetten, kan het werk niet meer aan." Steketee ontkent dat de water afvoer hermetisch is afgeslo ten. Wel is het voor de eerste keer sinds de bouw van het kolfgemaal in de oorlogsjaren dat de watermassa niet meer te verwerken is, aldus Steketee. Volgens de woordvoerder is het ophouden van het Gelderse wa ter noodzakelijk omdat anders de dijken langs het Merwede- kanaal overstromen. In de Over- en Nederbetuwe zijn echter de problemen ook groot. Daar zijn ook hele gebie den overstroomd. In dat gebied is er volgens Steketee sprake van een vrije afstroming en zijn er geen uiterwaarden. De laatste jaren is er volgens Ste ketee met toestemming ge bouwd in de Zuidhollandse uit erwaarden, maar is huiseige naren wel off het risico van wa teroverlast gewezen. Lozen op de Merwede verloopt volgens het waterschap ook niet geheel probleemloos omdat de rivier onder invloed van eb en vloed staat. ,,Door de vrij ingewik kelde waterhuishouding van de Linge is het heel moeilijk een voorspelling te doen voor de komende dagen", aldus Ste ketee. Tijden cn standen volgens getijdctafcl Hydro-melcocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 januari 07.35 149 01.20 -117 20.15 159 13.55 -159 ROOMPOT BUITEN 4 januari 06.05 155 00.05 -1)4 18.45 164 12.40 -156 BRUfNISSE 4 januari 07.15 155 01.25 -125 20.40 170 13.55 -168 WEMELDINGE 4 januari 07.35 154 01.25 -122 20.25 167 13.50 -165 Doodtij: 7 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De jaarwisseling is in het hele land redelijk rustig verlopen. Er deden zich twee ernstige incidenten voor met dodelijke afloop. In de Utrechtse gemeente Amerongen kwam in de Nieuwjaarsnacht een 25-jarige Vlaardinger om het leven door vuurwerk. Een steekpartij in Rotterdam kostte een 36-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats het leven. Ondanks deze ernstige inci denten spreekt de politie over het algemeen van een rustige jaarwisseling. Het ernstigste ongeluk met vuurwerk deed zich rond half een 's nachts voor in Ameron gen. Een aantal mensen uit Vlaardingen had in de Utrecht se gemeente een gebouwtje ge huurd om oud-en-nieuw met veel vuurwerk te vieren. Toen een zeer grote vuurpijl weiger de, voorzag een van de Vlaar- dingers het stuk vuurwerk van een nieuwe lont. Zeventig centimeter Bij de poging om de lont aan te steken, explodeerde de enorme pijl op de grond waardoor de Vlaardinger op slag werd ge dood. Twee andere mannen uit het gezelschap, 27 en 30 jaar oud, liepen letsel aan handen en hoofd en ogen op, maar kon den na behandeling naar huis. De uit België afkomstige vuur pijl van 70 centimeter lang en 10 centimeter doorsnee mocht eigenlijk alleen door een des kundige worden afgeschoten. In Rotterdam werd een 36- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats door een steekpartij gedood. De man werd omstreeks half vier door de chauffeur van een borrelbus bloedend aangetroffen bij een bushalte aan de Abtsweg. Hij overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Inmiddels heeft de politie twee Rotter dammers van 36 en 42 jaar aan gehouden. Zij verdenkt hen er van betrokken te zijn geweest bij de dodelijke steekpartij. In de regio Rotterdam- Rijnmond raakten verder tal van mensen min of meer ern stig gewond als gevolg van steek- en schietpartijen, brand en vuurwerk. Tbch sprak de po litie van een rustige nacht. Een 20-jarige inwoner van Utrecht verloor in Spijkenisse een hand door een zelfgemaakte vuurwerkbom. In Oud-Beijer- land raakte iemand een voet en mogelijk een deel van zijn been kwijt. In Ouddorp kreeg een inwoner een vuurpijl in zijn keel. Schotwond Door steek- en schietpartijen liepen in Rotterdam twee men sen verwondingen op. Boven dien zag de politie zich op de Nieuwe Binnenweg genood zaakt een 35-jarige man zonder vast woon- of verblijfplaats in de benen te schieten omdat de man hen bedreigde met een mes. Met twee schotwonden in de benen is de man opgenomen in een ziekenhuis. Elders in Rotterdam Vuurden agenten een waarschuwings schot af in een vechtpartij met vijf mannen. Zij konden na het schot worden aangehouden we gens openlijke geweldpleging. Door het inicident raakten twee politiemannen licht ge wond. Door een keukenbrand in Hoogvliet, veroorzaakt door een vlam vattende frituurpan, raakte een man gewond aan ar men en handen. In Amsterdam vielen bij zeven steekpartijen minstens vier ge wonden. In de hoofdstad werd de Nieuwjaarsnacht echter vooral gekenmerkt door een zeer lawaaiig vuurwerk. In Den Haag verrichte de poli tie weliswaar 35 aanhoudin gen, maar er deden zich geen grote incidenten voor. ,,We kun nen zeggen dat we op de goede weg zijn in Den Haag", zo meldde de politie Haaglanden zaterdagmiddag. De Haagse politie had ruim vijftig beken de relschoppers huisarrest op gelegd. In Utrecht hoefde de politie weinig in actie te komen. Er vielen drie gewonden door vuurwerk: een inwoner liep een ernstige hoofdwond op. In Rijswijk en in de tot de poli tieregio Hollands Midden be horende steden Alphen aan den Rijn, Schoonhoven en Gou da kwam de ME korte tijd in actie tegen relschoppers. In Schoonhoven werden twee winkels in elektronica geplun derd. Daar werden zes mensen werden aangehouden. Eenzelf de aantal aanhoudingen had ook plaats in Alphen aan den Rijn en Katwijk. In Gouda wer den vier mensen aangehou den die de brandweer belaag den toen die een kerstboom- brand wilde blussen. Baldadigheid In Delft ontruimde de politie zaterdagmorgen gedurende enige tijd twee flats toen een tankauto met 1.500 liter diese lauto vermoedelijk door vuur werkbaldadigheid in brand vloog. In Opperdoes (Noord-Holland) loste een agent een waarschu wingsschot toen de brandweer en politie door een groep „rad draaier" werden gehinderd bij het blussen van een brand. In Bellingwolde (Groningen) hield de politie een man in een militair-uniform aan omdat hij op straat met een wapen in de lucht had geschoten. In de regio Kennemerland raakte een man uit Halfweg ernstig gewond toen vuurwerk in zijn kruis ontplofte. In Limburg gebeurde weinig. Zowel heit gevreesde wassende water als het vuurwerk bezorg de de politie weinig proble men. In Overijssel, Friesland, Gro ningen er.i Gelderland waren er slechts de „gebruikelijke" schermutselingen. De politie sprak daarom van „doorsnee" oud-en-nieuwvieringen. Het enige dat daarin niet paste ge beurde in Groningen waar een politie-auto werd bekogeld met een molotov-cocktail die niet tot ontbranding kwam. MAASTRICHT - Hoewel de Maas met de jaarwisse ling niet de gevreesde kritieke stand heeft bereikt en er geen sprake was van nieuwe overstromingen, is er nog geen ontspanning gekomen aan het hoogwa terfront. Dat geldt ook voor de gebieden langs de Rijn, Moezel en Saar in Duitsland. De ontwikkelin gen in de komende dagen hangen af van de hoeveel heid neerslag. Meterologen verwachtten zon dag in ieder geval dat er in de Ardennen en Noord-Frankrijk de komende dagen veel regen en sneeuw zal vallen. Volgens Rijkswaterstaat stijgt de stand van de Maas de komende dagen daardoor weer. Dinsdag wordt bij Borgharen een stand van 44.30 meter verwacht, een stij ging van veertig centimeter ten opzichte van zondag. Een woordvoerder van Rijkswater staat noemde die verhoging „niet kritiek". Stabiel De stand van het water in de Maas in Limburg was zondag middag stabiel. Bij Borgharen was het peil toen 4,3,83 meter boven NAP. Dat was ruim een halve meter lager dan op Oude jaarsavond, toen een maximale stand van 44,38 meter boven NAP werd geregistreerd. Ook op andere plaatsen aan de Maas werd weinig verandering waargenomen. Ook in Duitsland is er aan de waterstand van de rivieren niet veel veranderd. De Rijn, de Moezel en de Saar zijn licht gestegen. Ook voor deze rivie ren geldt dat de hoeveelheid neerslag in de komende dagen zal bepalen of de waterstanden stabiel blijven. Inmiddels zijn de meeste (nood)dijken in de Noordlim burgse gemeente Gennep weer op volle sterkte gebracht. Al leen de werkzaamheden aan de Niersdijk moeten nog worden afgerond. Die dijk, waar mili tairen vorige week dinsdag twee gaten hebben gedicht, wordt maandag verder verste vigd om de veiligheid van de achterliggende woongebieden te garanderen. De top in de waterstand die op Oudejaarsavond bij Borgharen werd gemeten, arriveert maan dag bij Milsbeek, waar een stand wordt verwacht die onge veer 1,35 meter lager is dan het maximale niveau van het Kerstweekeinde. Milsbeek loopt een gering risico omdat de schuif van het riool daar nog is afgesloten. Op andere plaat sen hoeven bij de te verwach ten waterstand de schuiven van het rioolstelsel net niet dicht. Financiële steun De financiële steun aan de door de wateroverlast gedupeerde particulieren en ondernemers is de afgelopen dagen toegeno men. Ondernemers en particu lieren uit Venlo en omgeving hebben op oudejaarsavond meer dan een half miljoen gul den bijeengebracht voor het Rampenfonds via een actie van de lokale tv. Het Nederlands Christelijk Ondernemers Ver bond (NCOV) heeft samen met de Limburgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers (LOZO) opgeroepen financiële hulp te verlenen aan de zwaar getroffen Limburgse onderne mers. Daarvoor is een speciale bankrekening geopend. Ook minister Andriessen van eco nomische zaken heeft laten we ten iets extra's voor de getrof fen Limburgse ondernemers te willen doen. Hij wil de rente van het bestaande mid denstandskrediet halveren en de provisie laten vervallen. In het kabinet wordt maandag be keken hoe de overheid de door de wateroverlast getroffen par ticulieren nog meer tegemoet kan komen. Op die dag begint ook een inzamelingsactie van het Rampenfonds en de publie ke omroepen. Die actie bestaat uit radio- en tv-spotjes en ad vertenties in kranten waarin wordt ópgeroepen geld over te maken op giro 777. Op die ram- penrekening stond op Oude jaarsavond ruim anderhalf muiljoen gulden. AMSTERDAM - Het hoofdkan toor van de FNV in Amster dam is in het nieuwjaarsweek- einde ondergekalkt met ha kenkruizen en racistische leu zen. Het is volgens een woord voerder van de vakcentrale nog onduidelijk wie hiervoor verantwoordelijk is. De FNV vermoedt dat de leu zen te maken hebben met de ac tieve stellingname van de vak centrale de afgelopen maanden tegen extreem-rechts. Als ge volg daarvan zijn in december een kaderlid van de Vervoers- bond en één van de Industrie bond geroyeerd. De twee zijn eveneens actief binnen de Cen trumdemocraten. Het is de be doeling dat het FNV-gebouw nog zondag zal zijn ontdaan van de hakenkruizen en leu zen. LONDEN - IDe Britse kroonju welen worden van de Tower in Londen, wa:ar ze zich al eeu wen bevinden, overgebracht naar een tentoonstellings ruimte in Londen waar ze be ter tot hun recht komen. Dit staat zondag in de Mail on Sunday. In 1967 waren de juwelen uit een deel van de toren overge bracht naar een ondergrondse bunker onder het bolwerk, die speciaal gebouwd was om een kernexplosie te doorstaan. Ze worden .daar 'op een hoop' ten toon gesteld en het is moeilijk voor het publiek, de schoon heid ten volle te waarderen. „In het .kader van haar streven de monarchie opener te maken, zal de koningin het publiek toegang geven tot deze collectie waarvan de waarde niet in geld uit te drukken is", schrijft de zondagkrant. In de komende twee weken worden de juwe len, onder zeer strenge bewa king, overgebracht naar een „museum van twee verdiepin gen" in de wijk Waterloo. De deuren gaan voor het publiek open op 24 maart. De juwelen worden apart of in kleine groepjes tentoongesteld in vitrines met gepantserd glas die verlicht worden. Er zullen glasvezels aangebracht worden in'diverse juwelen om bepaal de onderdelen beter uit te laten komen. „Het publiek zal de kroonju welen zien zoals dat nog nooit gekund heeft", verklaart Si mon Thurley, die conservator is bij de dienst voor historische koninklijke paleizen. Hij heeft de supervisie over de operatie. De verzameling van de Britse kroonjuwelen omvat met name de twee kronen die door ko ningin Elizabeth II gebruikt zijn bij haar kroning in 1953, alsook een keizerskroon die in gelegd is met 6.100 diamanten, smaragden en saffieren. Deze kroon is speciaal gemaakt voor koning George V (1865-1936) die hem kreeg tijdens een'bezoek aan Brits-Indië. door Mare Legendre T/m zondag 9 Januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum (met uitzondering van nieuwjaarsdag); dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 4 januari Kerk werve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie NBvP af deling Noordwelle en omstre ken. Apollo Hotel. 10.00 uur. Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 5 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NCVB. Zaal Christelijke Gereformeer de kerk. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie OW. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 21.00 uur. Donderdag 6 januari Zierikzee Commissievergadering open bare werken en milieu in stad huis. 19.30 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst ZOC, WV en Zierikzee Aktief. Con cordia. 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 januari Burgh Concert viool en alt-viool. Ne derlandse Hervormde kerk. 16.00 uur. Brouwershaven Modelspoorbeurs. Tbnnenma- gazijn. 09.30-15.30 uur. Zondag 9 januari Brouwershaven Jazzmiddag. Eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 10 januari Zierikzee Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Vergadering CPB met Schou- wenoord. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Donderdag 13 januari Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen bond in zaal Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vrijdag 28 januari Brouwershaven Familie-avond CPB, CBTB en CPJ. 19.45 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee Première toneelstuk Angst. Concertzaal. 20.30 uur. Dinsdag 1 februari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud ènde. 14.00 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Midwinterfeest. Concertzaal. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Figuurzagen. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2