Bombardement Prins Hendrik was geen tragische vergissing Gemeente Zierikzee komt met brochure over basisonderwijs Drie nieuwe uitgaven in Zeeuwse Slibreeks Joop van Loo in Kroniek van Stad en Lande Tips voor dieren- bezitters Werkgroep Ontwikke lingssamen werking Keuze van een school vaak niet eenvoudig Lijsttrekkers van de PvdA in Wester- sehouwen VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 NR 25488 3 Schroef-stoomschip Prinses Juliana, voorheen Prins Hendrik, in de haven van Zierikzee. (Foto: collectie W. J. J. Boot, Opperdoes). ZIERIKZEE - „Op dezelfde avond van de derde mei (1946) staat op de Roomskatholieke begraafplaats de moeder van matroos Van Wanrooy met diens beide jonge kinderen. De stille stoet trekt voorbij. Op het graf van haar zoon worden geen bloemen gelegd. Zij vraagt zich af waarom, is hij soms niet voor de vrijheid gestorven?" Van Wanrooy was één van de eenentwintig slachtoffers van het bombardement op de Prins Hendrik van vrijdag 3 september '43. Deze tragische gebeurtenis is door Zierikzeeënaar Joop van Loo be schreven in de Kroniek van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Drie jaar lang. zij het niet onaf- gebroken is Van Loo bezig ge weest met zijn onderzoek naar deze laatste vaart van de Prins Hendrik; de boot die in de oor logsjaren door de Provinciale Stoombootdiensten Wester- schelde/Oosterschelde werd gehuurd voor het onderhouden van de veerdienst Zierikzee- Katseveer. Als achtjarig jonge tje werd Van Loo persoonlijk geconfronteerd met de gevol gen van dit bombardement; zijn vader die op verzoek van een van zijn collega's een dienst had geruild en daardoor gespaard bleef, verloor door deze aanval vanuit de lucht op één dag zes collega's. Deze gebeurtenis, die zich op vrijdag 3 septërtïbfcr'1943-af speelde, heeft met name bij de. oudere medewerkers van de Stoombootdienst een diepe in druk achtergelaten, hetgeen bij jubilea en afscheidsrecepties vaak naar voren kwam. Veel groter nog was het leed voor de nabestaanden van de eenen twintig omgekomen Zeeuwen. Voor hen geen slachtofferhulp maar wel veel vragen over hoe de tragedie zich op die vroege ochtend heeft voltrokken. Be halve die persoonlijke betrok kenheid hebben ook de vele on- duidelijkheden meegespeeld bij de keuze van Van Loo voor dit onderwerp. In zijn verhaal probeert Van Loo een antwoord te vinden op de vraag of het bombarderen van de Prins Hendrik op 3 sep tember '43 door de geallieer den een weloverwogen op dracht dan wel een noodlottige vergissing was. Om een genu anceerd antwoord op die vraag te kunnen geven schetst Van Loo eerst een kort tijdsbeeld en gaathij vervolgens in op de achtergronden van het getrof fen schip en het squadron dat het bombardement uitvoerde. Verder belicht hij zeer sum mier de achtergronden van de slachtoffers, de geringe inspan ningen van de autoriteiten om de Prins Hendrik te bergen en de berichtgeving in de Zeeuwse pers. Twee van de drie kranten, de Provinciale Zeeuwsche Cou rant en de Zierikzeesche Nieuwsbode omschreven dit bombardement als „een ter- reuraanval". „Het is moeilijk in te zien waarom een aantal Nederlandse burgers in de vroege morgenuren op weg naar werk en bedrijf, in de gol ven de dood moet vinden, om dat er in Europa een oorlog woedt" zo becommentarieerde de Zierikzeesche Nieuwsbode de gebeurtenissen. Transport Aanvankelijk was de afspraak (tussen Geallieerden en de Ne derlandse regering in balling schap) dat de burgerbevolking zoveel mogelijk zou worden ontzien bij het bombarderen van doelen in bezet gebied. In 1943 kwam die afspraak in het gedrang omdat Roosevelt en Churchill bepaalden dat de transportverbindingen in de, door Duitsland bezette gebie den moesten worden uitgescha keld om zo het militaire en eco nomische verkeer lam te leg gen. In juni '43 voerde de Royal Air Force dan ook verschillen de bombardementen uit op schepen en andere doelen in de bezette gebieden. Een van de eerste schepen die op de Oos- terschelde onder vuur werd ge nomen was het stoomschip Zie rikzee. Drie maanden later volgde het rampzalig bombar dement op de Prins Hendrik, een schip dat in de vooroorlog se jaren onder de naam Prinses Juliana tussen Rotterdam en Hoek van Holland voer. Vanaf 16 juli 1940 werd het schip ver huurd aan de Provinciale Stoombootdiensten. Op last van de Duitse bezetter werd de naam Prinses Juliana begin 1943 veranderd in Prins Hen drik, want namen van het ko ninklijk huis waren voor de mof taboe. Vermist Op die beruchte vrijdag ver trok het schip om 06.30 uur vanuit Zierikzee richting Kat- seveer, met aan boord tien be manningsleden en zeventien passagiers. Onder hen twee Duitse militairen. Ter hoogte van de Katshoek voor de kust van NoordBeve- land doemde dan plots het squadron van de Royal Air For ce op, dat eerst de sleepbdot En Avant XVIII onder vuur nam. Direct daarop gevolgd door het bombardement van de Prins Hendrik. Het schip werd daar bij getroffen door drie bom- Binnen de kortste keren maak te het schip slagzij, waardoor er nauwelijks gelegenheid was om gebruik te maken van de reddingsmiddelen aan boord. Het drama voltrok zich zo snel dat slechts weinigen - in totaal zes personen - de ramp overle ven. Ze werden gered door de te hulp geschoten bemanning van de En Avant XVIII en door een aantal mensen die het bombar dement vanaf de vaste wal had den gezien. Eenentwintig an deren vonden aan boord van de Prins Hendrik de dood. Velen van hen werden lange tijd later nog altijd vermist, waardoor de nabestaanden zich door een tijd van martelende onzekerhe den heen moesten worstelen. Zelfs een maand later nog werd in het Havenkanaal het stoffe lijk overschot van een van de slachtoffers aangetroffen. Berging Met de berging van het wrak van de Prins Hendrik en de vermisten werd door de autori teiten blijkbaar niet veel haast gemaakt. Weliswaar meldde de waarnemend commissaris Die- leman dat er pogingen gedaan zouden worden om het wrak te bergen of om in ieder geval de slachtoffers te bergen. Dit met bemiddeling van Rijkswater staat. Van Loo heeft in zijn on derzoek echter nergens aanwij zingen gevonden dat die pogin gen ook daadwerkelijk zijn on dernomen. Gezien de gevaarlij ke omstandigheden op het wa ter tijdens de oorlog -zelfs gezonken schepen waarvan nog slechts een deel boven water zichtbaar was werden bescho ten - kan de schrijver dat nog wel begrijpen. Waarom er ech ter na de oorlog geen pogingen meer zijn ondernomen om het wrak te bergen, dat blijft een open vraag. Wellicht waren er kort na de oorlog andere zaken die een grotere prioriteit had den, maar ook kan het zijn dat men de kwestie omwille van de nabestaanden heeft laten rusten. Pogingen om het schip alsnog te bergen zouden alle wonden opnieuw hebben open gereten. Wat wel vaststaat is dat de ber ging van de Prins Hendrik geen enkel economisch belang diende; de waarde van het schip was minimaal en de kos ten van berging hoog. Dat het bombarderen van de Prins Hendrik een weloverwo gen daad en geen vergissing was staat volgens Van Loo vast. „Gezien de feiten kan van een vergissing geen sprake zijn" stelt hij aan het eind van zijn verhaal. Daarbij baseert hij zich onder meer op de opdracht van het squadron, het uitscha kelen van de scheepvaart in de Scheldemonden en de duidelij ke omschrijving van de doelen in het vluchtrapport. Behalve het beantwoorden van de vraag opzet of vergissing wil zijn ver haal ook de herinnering levend houden aan de „dappere man nen van de Provinciale Stoom bootdienst en alle andere slachtoffers die bij deze droeve gebeurtenis in de regionale his torie het leven lieten". Kroniek De achttiende jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin,, zoals het jaar boek van Stad en Lande voluit heet, bevat daarnaast nog een artikel van J. W. Hagen over de twee Petersburgse reizen van Zierikzeeenaar Johannes van der Harten (1815, 1830). De ach tergronden van de Strao, een Schouws dorpsfeest worden belicht door H. Uil, M. K. Buth en J. J. B. Kuipers. Het wel en wee van de bierbrouwerijnij verheid in Zierikzee is beschre ven door drs A. C.J. Ha- gesteijn. Drs P. Sevestre, orga nist heeft zich verdiept in de kerkorgels op Schouwen-Dui veland. Hoe en op welke wijze het dialect en de standaardtaal op Schouwen-Duiveland op ge spannen voet met elkaar ston den is uitgewerkt door J. B. Bems, terwijl F. Beekman de fotobeelden van de storm vloed, gemaakt door Rykel ten Kate als uitgangspunt voor een verhaal heeft gekozen. J. D. Vlot tenslotte laat in een arti kel de geschiedenis van het Zeeuwse oorlogsschip Zierik zee 'herleven. De achttiende Kroniek (ISBN-nummer 90- 70511-24-x) is te koop bij de boekhandel of kan worden be steld bij R. de Jongh, telefoon 01110-16582. ZIERIKZEE - De afde ling Noord- en Midden- Zeeland van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren informeert de eigenaren van dieren via een spe ciale campagne over de wijze waarop hun dieren de oudejaarsnacht zo goed mogelijk doorko men. De tips die daarbij wor den gevolgd luiden als volgt: Op Oudejaars avond uw hond vroeg uitlaten. Zo mogelijk een uitlaatplaats zoeken buiten de bebouwde kom waar het dier misschien minder last heeft van vuurwerk dat te vroeg wordt afgestoken. Doe gewoon tegen uw dier, schenk geen overdreven aandacht. Laat zien dat er niets is om bang voor te zijn. Laat uw dier niet alleen of zorg dat er ie mand aanwezig is die uw dier kent. Katten kun nen het beste binnen worden gehouden. Een kat in paniek zal moge lijk ver van huis dwalen. Men kan eventueel con tact opnemen met de die renarts om het dier een kalmerend middel te la ten toedienen. Doe uw huisdier een naam/ adreskokertje of plaatje om. Aan vuurwerkge bruikers wordt geadvi seerd om alleen goedge keurd vuurwerk te ge bruiken en te kijken of er geen dieren in de buurt zijn voor men het afsteekt. Men kan beter sier- dan knalvuurwerk kopen. ZIERIKZEE - Het bezoek aan M[aore door Mascha Geleijnse én een tentoonstelling over ontwikkelingssamenwerking in bibliotheek De Stolpe. Dat zijn enkele onderwerpen die worden besproken tijdens een openbare vergadering van de Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Zierikzee. De leden van de werkgroep ko men op maandag 10 januari bijeen in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis. Op de agenda staat verder het lespak ket van het Landelijk steun punt Educatie Ontwikkelings samenwerking. Het pakket omvat een Thnzania-project en is bedoeld voor de bovenbouw van de basisscholen. Men praat over de kerstmarkt die werd gehouden en een bijeenkomst van de werkgroep Boot die is gepland op 20 januari. De ver gadering kan door iedere be langstellende worden bijge woond. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft een nieu we voorlichtingsbrochure over de mogelijkheden voor basisonderwijs in Zierikzee uitgegeven. In deze brochure staat informatie over de zes basisscholen en de school voor speciaal onderwijs in Zierikzee. Nieuwe inwoners van Schouwen-Duivelands cen trumgemeente krijgen dit drukwerk in een informa tiepakket. Andere geïnteresseerden kunnen deze brochure afhalen bij het bureau voorlichting van de gemeente in het stadhuis. De keuze van een school is niet altijd eenvoudig. Vaak zoeken ouders een school binnen rede lijke afstand van hun woning. Daarnaast vinden velen het be langrijk dat de grondslag van de school aansluit bij de eigen geloofs- of levensovertuiging. Ook de manier waarop het on derwijs wordt gegeven, het functioneren van de school, het onderwijsresultaat en de sa- Eén van de openbare basisscholen in Zierikzee: de Theo Thijssen- school. (Foto: Joop van Houdt). menwerking met de ouders zijn belangrijke aspecten waarover belanghebbenden eerst infor matie willen hebben voordat zij definitief een keuze van de school bepalen. Uitgebreid Zierikzee telt zes basisscholen en één school voor speciaal on derwijs. Drie basisscholen zijn openbaar, één basisschool is van Rooms-Katholieke signa tuur en drie basisscholen zijn protestants-christelijk. In de brochure wordt - per school - ingegaan op een heleboel ver schillende aspecten van het on derwijs. Niet alleen wordt be schreven vanuit welke invals hoek men het onderwijs vorm geeft, maar ook wordt inge gaan op de onderwijsdoelstel lingen en eventuele buiten schoolse activiteiten. Op de Theo Thijssenschool bijvoor beeld is er voor de kinderen de mogelijkheid om een EHBO- en een schaakdiploma te beha len. Basisschool 't Kofschip heeft - zo blijkt uit de beschrij ving - ter ondersteuning van de expressievakken contact met het Steunpunt voor Kunstzin nige Vorming. In de school worden ook regel matig tentoonstellingen met begeleidende lesbrieven ge houden. Het spel in al zijn vormen neemt een belangrijke plaats in op Binnen de Veste en het zelfde geldt voor het groeps werk. Met de invoering van de nieuwe wet op het basisonder wijs hebben 'vakken' als inter cultureel onderwijs, Engels en bevordering gezond gedrag hun intrede gedaan op de school. Op grond van leerlin genweging krijgt de school ex tra hulp toegekend die het mo gelijk maakt om kinderen die om wat voor redenen dan ook moeite hebben met bepaalde onderdelen van de leerstof nog een extra steuntje in de rug te geven. De Rooms-Katholieke Willibrordusschool organiseert in nauwe samenwerking met de oudervereniging een breed scala van activiteiten zoals een schoolreis, een vijfdaags schoolkamp voor de drie hoog ste groepen, een driedaags schoolverlaterskamp voor de leerlingen van groep acht en evenementen als een School feestdag, Sinterklaasfeest, Fancy-fair en dergelijke. Op de Jan Wouter van den Doelschool en de Johan Louis de Jongeschool is de bijbel de leidraad. Op beide scholen wordt vanzelfsprekend alle in de wet op het basisonderwijs genoemde vakken gegeven maar wordt wel geprobeerd het protestant-schristelijke karak ter van de scholen door te laten klinken daar waar dat moge lijk is. Veel aandacht wordt ook besteed aan onderwerpen als samenleving, wereldoriën tatie en natuur. De Johan Louis de Jongeschool heeft het Jood se monument aan de Gracht- weg in Zierikzee geadopteerd. De Beatrixschool is een school voor speciaal onderwijs met een afdeling voor zeer moeilijk lerende kinderen. De school beschikt over een speciaal be geleidingsteam bestaande uit een psycholoog, een jeugdarts en een maatschappelijk wer kende. Aan de school wordt zo wel godsdienstonderwijs als humanistisch vormingsonder wijs gegeven. ZIERIKZEE - Sinds juni zijn er nu drie nieuwe uit gaven in de Slibreeks verschenen. Het eerste nieuwe boekje dat door toedoen van de Stichting Kunstuit leen na de zomer is verschenen is Tijger en lam van Andreas Oosthoek. De twee andere uitgaven zijn Een cirkel van saamhorigheid van Kreek Daey Ou- wens en Odysseus' reis naar Walcheren van Marion Crezée. Deze Slibreeks is een initiatief van de Stich ting Kunstuitleen Zeeland. Tijger en lam van Andreas Oosthoek bestaat uit een reeks gedichten met een verhaal. Doordat in beide genres het Oosten en dan met name Thai land centraal staan is er sprake van een eenheid. Daar in de Oriënt vindt de westerling rust en warmte. De teksten van Oosthoek zijn op rijstpapier gedrukt waardoor de vormge vers geprobeerd hebben vorm en inhoud met elkaar in over eenstemming te brengen. J eugdherinner ingen Een cirkel van saamhorigheid is het werk van Kreek Daey Ouwens waarin zij op subtiele wijze jeugdherinneringen weergeeft. Opmerkelijk in dit boekje is de grote aandacht voor details, voor kleine geba ren en spaarzaam gesproken woorden, die zoveel betekenen. Kreek Daey Ouwens schrijft sinds 1986. Behalve haar to neelstuk Sweet, sweet Rose, my darling Rose publiceerde zij in Hollands Maandblad, de Gids, de Revisor, Dietsche Wa rande en Belfort. Haar debuut. Stokkevingers verscheen in 1991 bij Querido's. Beeldend kunstenares Elly Strik met wie de schrijfster al eerder boeken heeft gemaakt, heeft de subtiele sfeer die Een cirkel van saamhorigheid kenmerkt nog versterkt door haar il lustraties. Van Marion Crezée is het op merkelijke boekje Odysseus' reis naar Walcheren. Dit boek je bevat een tekstfragment uit het tiende boek van de Odyssee van Homeros, waarin de tove nares Circe Odysseus de weg wijst naar de onderwereld. Odysseus' reis naar Walcheren is gemaakt naar aanleiding van het boek Waar eens Troje lag van Iman Wilkens, waarin hij zijn theorieën ontvouwt over de oorsprong van de Ilias en de Odyssee van Homeros. Wilkens situeert de plaatsen die Odysseus aandoet in West- Europa. Op zijn zwerftochten komt Odysseus in contact met Circe, volgens Wilkens ontmoet hij haar op de plaats waar nu Zierikzee ligt. Vandaaruit ver volgt hij zijn omzwervingen waardoor hij op Walcheren te recht komt. Deze tocht van Schouwen-Duiveland naar Walcheren is door Marion Cre zée als uitgangspunt voor haar boekje genomen, waarin de op merkelijke illustraties alle aandacht trekken. verwachting t/m dinsdag 4 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 6 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 7 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 08.48, onder 16.35 Maan op 21.20, onder 10.17 2 jan.Zon op 08.48, onder 16.36 Maan op 21.38, onder 10.40 3 jan. Zon op 08.47, onder 16.37 Maan op 23.57, onder 11.02 Laatste Kwartier: 5 jan. (01.01). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na de overvloedige re genval van gisteravond klaarde het in de loop van de nacht op. Opkla ringen worden vandaag afgewisseld door enkele kortdurende regenbui en. Vergeleken met gisteren zijn de1 neerslaghoeveelheden gering. Aan het eind van de dag kan de buiig heid helemaal verdwijnen. Nieuw jaarsdag is op veel plaatsen een droge dag, maar zondag staat het weer opnieuw in het teken van re gen en wind. WESTERSCHOUWEN - In de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid Westerschou- wen is voor de gemeenteraads verkiezingen van 2 maart 1994 de kandidatenlijst vastge steld. Op de lijst staan: 1. Gert Jan van der Salm 2. Jan Hendrikse 3. Kees Verton 4. Cornelis Speelman jr. 5. Floor Fonteyne 6. Mieke Kollen 7. Paul den Hartog 8. Ted Sluyter. In de ko mende jaren zal de PvdA zich voornamelijk richten op de be scherming van woon- en leef omgeving, het landschap en het milieu. Zij wil op basis van een goed financieel onder bouwd collegeprogramma weer zitting nemen in het colle ge van burgemeester en wet houders van Westerschouwen. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEESCHE O NIEUWSBODE Mi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. 1 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt .door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3