&ee& Amerikaanse journalisten mogen Hollanders niet meer beledigen Vuurwerkvandalisme Kamer buigt zich volgende week over de wateroverlast 1993 aan de warme en de natte kant DEURLOO B.V. De Maas bij Borgharen zal opnieuw flink stijgen Politieke correctheid ten top gedreven in VS Dertien jaar en tbs geëist in zaak Nymphe Poolman 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op verzoek van D66 en WD DEH HAAG - Een deel van de Tweede Kamer keert vrijdag 7 januari terug' van kerstreces voor beraad met het kabinet over de gevolgen van de waterover last in zuidelijk Nederland. Het spoedoverleg heeft plaats op verzoek van de fracties van D66 en VVD. De kamercommissies voor bin nenlandse zaken, economische zaken en voor landbouw, na tuurbeheer en visserij bespre ken met de betrokken bewinds lieden de gevolgen van de wa tersnood in de provincies Lim burg, Gelderland en Overijs sel. Het D66-kamerlid Tommei en zijn VVD-collega Van Rey vinden dat gezien de ernstige financiële nood waarin veel be drijven en burgers zijn komen te verkeren, alsmede de groei ende onzekerheid bij deze ge dupeerden, het ingelaste mon deling overleg geen nader uit stel verdraagt. Met name het midden- en kleinbedrijf en de landbouwsector hebben het zwaar te verduren door de wa teroverlast. Tommei en Van Rey willen dat de betrokken bewindslieden ter voorberei ding van het spoedberaad uiterlijk woensdag komen met een brief waarin zij onder meer uit de doeken doen hoe de scha devaststelling en -vergoeding aan de gedupeerden wordt ge organiseerd. De vaste kamer commissie voor landbouw en natuurbeheer heeft haar be windslieden donderdag, los van het spoedoverleg komende week, verzocht om een notitie met een overzicht van bedrij ven die schade hebben opgelo pen door de watervloed. Aan de hand van die inventari satie wil de commissie na het reces een mondeling overleg beleggen. Voorafgaand daar aan zal de commissie de be trokken bedrijven in Limburg en Brabant bezoeken. Dat werkbezoek heeft plaats in sa menwerking met de afdeling Limburg van het Landbouw schap. KNMI: DE BILT - Het bijna afgelopen jaar was volgens het KNMI in De Bilt aan de warme en aan de natte kant. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was 9,6 graden tegen een langjarig gemid delde van 9,4 graden. Het was het zesde achter eenvolgende jaar met een hogere temperatuur dan het langjarig gemiddelde. De lente van '93, en vooral de maand april, behoorde tot de zachtste van deze eeuw. Het KNMI turfde 66 warme dagen en 13 zomerse dagen met een temperatuur van meer dan 25 graden. Van een tropische dag met een temperatuur van boven de 30 graden mochten de Ne derlanders dit jaar niet ge nieten. In totaal telde het instituut 60 vorstdagen (mi nimumtemperatuur minder dan 0 graden) en 8 ijsdagen (maximumtemperatuur on der het vriespunt). Regen was er in overvloed. Gemid deld viel er in 1993 circa 850 mm hemelwater. Normaal moet er zo'n 792 mm vallen. Maar liefst ruim 820 uur moest de paraplu op tegen 604 uur normaal. Het aantal uren zonneschijn kwam'uit op 1495 uur. Het langjarige gemiddelde is 1477 uur. Bij na 80 dagen bleef de zon ge heel uit het zicht. In de laat ste maand van dit jaar be droeg de gemiddelde tempe ratuur in- De Bilt ruim 5 gra den tegen een langjarig ge middelde van 3,2 graden. Daarmee valt de maand de cember volgens het KNMI in de categorie zacht". In Den Helder (De Kooy) zul len ze deze maand snel wil len vergeten. Het regende er zo'n beetje alle decemberda gen. In totaal viel er gemiddeld in december in Nederland 140 mm regen tegen 78 mm normaal. December wordt voorts gekenmerkt door stormen, gladde wegen en hoge waterstanden. DEN HAAG - Het water in de Maas bij Borgharen zal van daag, vrijdag, opnieuw flink stijgen. Rijkswaterstaat in Den Haag gaat er van uit dat het niveau in de Maas bij Borgharen-dorp in de loop van zaterdag kan stijgen tot 45,30 meter boven NAP. Dat is 60 centimeter lager dan het hoog ste peil dat op 22 december werd bereikt. Rijkswaterstaat sluit een verdere stijging tot 45,60 meter niet uit. Na het weekeinde zal de waterstand dalen. De komende dagen zal de wa terstand in de Rijn bij Lobith verder dalen met een snelheid van enkele decimeters per dag. De neerslag zal pas begin vol gende week enige stijging van de waterstand veroorzaken. Het peil bij Lobith zal dan on geveer drie meter beneden de topstand van afgelopen zater dag liggen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 1 januari 05.45 166 11.45 -154 18.10 181 23.55 -120 2 januari 06.20 160 12.30 - 157 18.50 .175 - 3 januari 06.55 154 00.3^ - 118 19.30 168 13.10 - 160 1 januari 03.50 179 10.10 - 156 16.10 198 22.25 - 121 2 januari' 04.35 173 11.00 - 158 16.50 191 23.10 - 117 3 januari 05.15 165 11.50 - 157 17.40 179 1 januari 06.20 172 11.45 - 162 18.40 189 - 2 januari 05.30 166 00.00 -128 19.20 182 12.25 - 165 3 januari 06.15 161 00.45 - 126 20.00 175 13.05 - 168 1 januari 05.55 169 11.45 -159 18.20 185 23.55 -125 2 januari 06.15 162 12.30 -163 19.00 180 - 3 januari 06.40 158 00.45 - 123 19.45 173 13.10 - 165 WEMELDFNGE Springtij 31 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Politieke correctheid, de mode in de Verenigde Staten om te voor komen dat minderheden zich gediscrimineerd kunnen voelen, kende in 1993 een topjaar. Zelfs de hoogste macht in Amerika laat er zich inmiddels door leiden. Zo staat momenteel voor het Witte Huis in Washington D.C. niet alleen een kerstboom maar ook een, even groot, Hanukkahmenora. Want de joodse ge meenschap zou eens mogen gaan denken dat president Bill Clinton geen oog heeft voor hun cultuur... Het aantal kranteartikels over politieke correctheid .politi cal correctness") bedroeg vol gens een computertelling van de New York Times het afgelo pen jaar ruim 10.000. Tbr verge lijking zocht de krant ook in de kranten van 1988. Het verschil was opmerkelijk: vijf jaar ge leden werd slechts 103 maal ge refereerd aan deze gedragslijn. Positieve discriminatie .Political correctness" be heerst vooral de discussie op de Amerikaanse universiteiten. Daar wordt op grote schaal po sitieve discriminatie toege past. Vaak geldt dan de richt lijn dat etnische minderheden vanuit hun eigen perspectief onderwijs moeten krijgen. Dat leidt tot merkwaardige uitwas sen. Zo wordt Shakespeare vaak geboycot door zwarten en vrouwen omdat hij een blanke seksist zou zijn. Ook Ameri kaanse schrijvers als William Faulkner en Ernest Heming way zijn bij leden van deze groepen verdacht. Sommige ra dicale zwarten vinden dat in plaats van Henry James een Nigeriaanse schrijver verplicht op de literatuurlijst moet ko men. En de geschriften van Thomas Jefferson zijn volgens hen voor een goed begrip van de Amerikaanse geschiedenis minder relevant dan die van de Algerijnse bevrijdingstheore- ticus Frantz Fanon. Het academisch niveau heeft vaak te lijden onder de ver doorgevoerde positieve dis- erminatie. Want om maar zo veel mogelijk zwarten, vrou wen en Hispanics tot de univer siteiten toe te kunnen laten, worden voor hen geregeld min der zware toelatingseisen ge hanteerd. Gedachtenpolitie Op sommige universiteiten waakt een soort van „gedach tenpolitie" over de „taalzuiver heid" en bestrijdt te pas en te onpas elke vorm van (vermeen de) discriminatie. Zo werd een hoogleraar geschiedenis tot de orde geroepen omdat hij de po litiek incorrecte term „India nen" bezigde in plaats van „na tive Americans", inheemse Amerikanen. Een universi teitsdecaan kreeg de wind van voi'en omdat hij de bestudering van de westerse beschaving aanbeval. Want die is ra cistisch. En toen de Harvard- historicus Bernard Bailyn in zijn werkcollege over de ont wikkeling van de Amerikaan se bevolking een brief van een slavenhouder behandelde, eisten radicale zwarte studen ten dat hij ook een brief van een slaaf voorlas; Zijn reactie dat dat niet mogelijk is want slaven konden lezen noch schrijven, omdat hen het leren daarvan werd onthouden, was aanleiding het gehele werkcol lege te schrappen. Antioch College in Ohio zette zichzelf dit jaar in het middel punt van de belangstelling door een seksueel correctheids jargon op te stellen, een afge leide van de „political correct ness". In de trant van „zegt een meisje nee, dan bedoelt ze ook nee" wordt voor elke fase van de seksuele relatie verbale co des vastgelegd. En op de Penn State University moest een re- produktie van Goya's „Naakte Maya" worden verwijderd. Het kunstwerk zou een sfeer van seksueel geweld oproepen. De universitaire „gedachten politie" heeft tot vele polemie ken geleid. Haar belangrijkste tegenstander, de reactionaire, maar humoristische, radiopre sentator Rush Limbaugh, spreekt van linkse „inquisi tie". Hij groeide dit jaar uit tot een van de populairste Ameri kanen. Richtlijnen Het beschermen van minderhe den kende onlangs een nieuwe uitwas. De directie van de Los Angeles Times, een van de grootste kranten van de VS, verspreidde een lijst onder haar medewerkers van maar liefst 19 A-4tjes met „richtlij nen voor etnische en raciale aanduidingen". Journalisten werd voorgehou den nooit het woord „joods" te gebruiken en te voorkomen dat wordt geschreven over Afri kaanse stammenoorlogen. Want dat zou wel eens zwarten kunnen beledigen. Zwarten in de VS noemen zichzelf vaak Afro-Amerikanen. De LAT- directie stelt dat dit begrip voorzichtig moet worden ge bruikt. „Een zwart persoon is niet per definitie een Afro- amerikaan en een Afro- amerikaan is niet per definitie zwart", aldus de directie. Eski mo's mogen niet meer zo heten, want, zo wordt beweerd, zij vormen geen homogene groep en de aanduiding kan negatief worden geïnterpreteerd. Maar écht kwetsende begrip pen zijn niet in de lijst opgeno men. De directie gaat er blijk baar vanuit dat haar medewer kers weten dat niet gesproken mag worden van spleetogen wanneer Aziaten bedoelt wor den. Ook smous voor een jood, nikker voor een zwarte en hoer voor een vrouw zijn scheld woorden die nergens zijn terug te vinden. Wat staat er dan wel op de lijst? Bijvoorbeeld „Dutch treat" (Hollandse wijze). De in de An gelsaksische taalwereld alom gebruikte omschrijving voor een drankje of een etentje waarbij ieder voor zichzelf be taald. De LAT-directie meent waarschijnlijk dat deze term de Hollanders beledigt en stig matiseert als gierigaards. „Dutch treat" is afkomstig uit een periode in de 18e eeuw waarin anti-Hollandse gevoe lens hoog opliepen. En is, net als „Dutch courage" (dat staat voor overmoedig gedrag door drankmisbruik) niet bepaald positief. Maar het lijkt vrij on waarschijnlijk dat Nederland se burgers hierover ooit een klacht hebben ingediend of zullen indienen bij de Ameri kaanse of de Britse autoritei ten. De journalisten bij de Los Angeles Times hebben furieus gereageerd op de lijst. Zij be schouwen dergelijke voor schriften als censuur. De direc tie beweert echter bij hoog en laag dat er slechts sprake is van aanbevelingen en geen en kel woord taboe is. ROTTERDAM - In het Holland Casino Rotterdam is donder dagmiddag een Mega Jackpot van 1.734.825 gulden uitge keerd aan drie Rotterdamse .vrienden. Het is de hoogste Me ga Jackpot in de geschiedenis; van' Holland Casino's. Dat heeft het .bedrijf-meegedeeld. AURICH/DEN HAAG - Tegen de 29-jarige man die wordt ver dacht van de dood van Nymp he Poolman en het seksueel misbruiken van twee andere Nederlandse meisjes is don derdag voor de rechtbank in Aurich in Duitsland dertien jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling geëist. De Duitse officier van justitie mr. H. Schmidt zei niet genoeg bewijzen te hebben om Georg- Dietrich A. (Adler) te'laten ver oordelen voor moord of doodslag. Hij achtte de opzet tot het doodmaken van Nymp he Poolman niet aanwezig. De aanvankelijke tenlastelegging van moord danwel, doodslag veranderde hij in seksueel mis bruik met de dood tot gevolg. De verwachte levenslange ge vangenisstraf werd daarmee aanzienlijk korter. Volgens ad vocaat Smeding betekent de eis dat wanneer de rechtbank A. daartoe veroordeelt, de ver dachte eerst naar een psychia trische inrichting gaat. Psy chiaters en psychologen con cludeerden eerder tot een ver minderde toerekeningsvat baarheid. Hoe lang die behan deling in de psychiatrische inrichting gaat duren is niet bekend. Iedere drie of vier jaar moet de rechter opnieuw be oordelen of de tbs verlengd wordt. Wel is zeker dat als A. bijvoorbeeld dertien jaar tbs heeft gehad de gevangenisstraf daarmee vervalt. NOORDGOUWE - De blusploeg Dreischor van de brandweer Brouwershaven moest woensdag avond in actie komen vanwege een brandje dat werd veroorzaakt door jongeren, die met vuurwerk experimenteerden. Zij waren actiefin de Pauwstraat te Noordgouwe. Met tot gevolg dat brand ont stond in een papierbak, vlak naast het praathuis in die straat. Omdat de vlammen vanuit de pa pierbak hoog oplaaiden, sloeg het vuur over naar de achtergelegen coniferenheg, waaronder een stapel droge bladeren lag die vlam vatte. Omwonenden sloegen alarm waardoor beide blusploegen van de Brouwse brandweer uitrukten. De vlammen in de prullenbak waren toen al uitgewoed. De blusploeg Dreischor had het vuur onder de heg met behulp van een hogedrukstraal binnen een mi nuut onder controle. De blusploeg Brouwershaven hoefde niet in actie te komen. De schade door de brand bleef beperkt, maar niettemin zorgde het vuurwerkvandalisme voor de nodige onrust. (Foto: Joop van Houdt). AMSTERDAM - De regionale brandweer Amsterdam en om streken gaat in de regio Maas tricht assistentie verlenen in de strijd tegen het wassende water. Vrijdagmorgen vroeg is een uit 120 medewerkers be staande brandweercompagnie naar Limburg vertrokken. LICHTENVOORDE - Hevige regenval heeft donderdag avond tot probelemen geleid in het oosten van het land. In de gemeente Lichtenvoorde wer den twee gezinnen door water ingesloten en vier a vijf wonin gen bedreigd door de ernstige wateroverlast. ZEVENHUIZEN - Twee kinde ren en hun moeder zijn donder dagavond verdronken nadat de auto waarin zij zaten in Zeven huizen van een brug was afge reden. De vader kon het voer tuig op tijd verlaten. Een derde kind kon in het ziekenhuis worden gereanimeerd. gesiMrf SfM< iysf.'iicMt- wrWMtM Z4A Qtf l< 1 '/Oi nKwaiiA i. -fccM 1 J door Mare Legendre Zetas it ibcH w jt tó eijx üüc&X PAT (cÉLP AJierf ueee eatox&j* Ooot jè iS- T/m zondag 9 januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum (met uitzondering van nieuwjaarsdag); dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 31 december Kerkwerve Oliebollenactie onderhouds- commissie Hervormde Ge meente Kerkwerve. Bruinisse Oliebollenverkoop door en voor de CJV Bruinisse. Het is ook mogelijk om oliebollen te kopen in het clubgebouw aan de Molenstraat. Vanaf 09.00 Zaterdag 1 januari Bruinisse Nieuwjaarsbijeenkomst. Jeugdsoos De Pul. 00.30 uur. Zondag 2 januari Serooskerke Zangdienst. Nederlandse Her vormde kerk. 19.00 uur. Dinsdag 4 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Ren esse Nieuwjaarsreceptie NBvP af deling Noordwelle en omstre ken. Apollo Hotel. 10.00 uur. Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 5 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NCVB. Zaal Christelijke Gereformeer de kerk. 14.00 uur. Bruinisse Vergadéring adviescommissie OW. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 21.00 Donderdag 6 januari Zierikzee Commissievergadering open bare werken en milieu in stad huis. 19.30 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst ZOC, VW en Zierikzee Aktief. Con cordia. 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 januari Burgh Concert viool en alt-viool. Ne derlandse Hervormde kerk. 16.00 uur. Brouwershaven Modelspoorbeurs. Tbnnenma- gazijn. 09.30-15.30 uur. Maandag 10 januari Zierikzee Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Vergadering CPB met Schou- wenoord. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Donderdag 13 januari Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen bond in zaal Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBHIHS TEL. BTUtMffiK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2