PvdA Westerschouwen wil gemeentepanel instellen 1 GRATIS ADVERTENTIE Brouwse Sint Nicolaaskerk wordt na restauratie 'levend monument' UW KRANT VAN SCHOUWEN-OUIVELAND r Cebeco-Handelsraad denkt eind 1994 optimaal te functioneren ImmMU uctnderheijden hr: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ÏÉI Behalve kerkdiensten ook concerten, tentoonstellingen, trouivplechtigheden en mortuarium in het kerkgebouw Na overgangsfase van een a twee jaar Verkiezingsprogramma: Samen op weg naar het jaar 2000 2 O 3 0 6 7 Terneuzenaar overvalt postkantoor te Koewacht dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25488 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het bord dat al ruim drie jaar voor de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven staat kan binnen enkele weken worden opgeruimd. (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - Het uit 1721 daterende model van een konvooischip, zoals dat toentertijd op de rede van Brouwershaven lag, moet nog worden opgehangen voor het orgel en het orgel zelf moet nog worden ont daan van zijn beschermende laag. Wanneer met behulp van een hoogwerker dan ook het stof uit het gebouw is weggeblazen is de restauratie van de Grote- of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven helemaal gereed. Naar verwachting wordt de driejaar durende en bijna zes miljoen kostende klus eind januari afgerond. Een mijlpaal voor de eigenaar van het gebouw: de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk Brouwers haven. Terwijl men zich daar nog vol op bezig houdt met het bijeen brengen van het bedrag van 120.000 gulden, dat men aan de restauratie moet meebetalen, wordt ook gewerkt aan plan nen voor het beheer en gebruik van het, uit de dertiende eeuw daterende kerkgebouw, na de restauratie. ,,We willen er een levend monument van maken", aldus de voorzitter van de kerkvoogdij van de Nederland se Hervormde Kerk Brouwers haven, L. W. van der Mark-de Bruijn. Dat houdt in dat men de kerk, behalve voor de zon dagse kerkdiensten ook wil ge bruiken voor activiteiten die passen bij de sfeer van het ge bouw. Men denkt daarbij aan culture le evenementen als tentoonstel lingen en concerten, onder meer bij kaarslicht. Het be schikbaar stellen van de kerk voor huwelijkssluitingen en het inrichten van het, afsluit bare, voorportaal van de kerk als mortuarium. „Daarmee zou in een behoefte kunnen worden voorzien, omdat een dergelijke voorziening niet be schikbaar is in Brouwersha ven. En de kerk heeft nog drie andere toegangsdeuren die we kunnen gebruiken", aldus me vrouw Van der Mark. Verder is het de bedoeling om het kerk gebouw in de zomerperiode ge durende vijf dagen per week (van dinsdag tot en met zater dag) open te stellen voor be zichtiging door publiek. „Het liefste willen we daarbij regelmatig rondleidingen on der leiding van een gids organi seren". Om al die plannen te kunnen realiseren heeft de kerkvoog dij veel vrijwilligers nodig. ZIERIKZEE - „Alle maatregelen moeten er toe leiden dat Cebeco-Handelsraad na een overgangsfase van een a twee jaar, eind 1994/begin 1995 weer optimaal kan functioneren en presteren. 1993 en 1994 zullen dus jaren zijn waarin de nood zakelijke en wenselijke aanpassingen gerealiseerd moeten worden". Dat schrijft lid hoofddirectie drs W. Ad erna in het tijdschrift van Cebeco-Handelsraad, Ce- becoskoop. Via de rubriek Ba rometer kijkt hij terug op het afgelopen jaar en vooruit naar de komende periode. Adema stelt daarbij vast dat Cebeco-Handelsraad, evenals de agrarische sector, wordt ge confronteerd met de algemene economische recessie en de pro blemen in de land- en tuin bouw. „Na een reeds tegenval lend 1992 zal dat ook in 1993 zijn weerslag hebben op de re sultaten". Omdat de externe omstandig heden ook het ondernemings beleid beïnvloeden hebben be stuur en directie van Cebeco- Handelsraad zich beraden op noodzakelijke actieplannen. Men heeft daarbij gekozen voor het aanhouden van het reeds ingezette beleid waarbij Cebeco probeert een schaal grootte te bereiken waarbij men ook internationaal een factor van betekenis kan zijn. Verder wil men het tempo van de uitbreiding aanpassen. On der meer door een aantal niet tot de kernactiviteiten beho rende bedrijven af te stoten om de financiële draagkracht van Cebeco te vergroten. „Ook hier geldt dat succesvol blijven wer ken in een veranderende omge ving soms tot andere keuzes en prioriteiten dwingt", aldus Adema. Tenslotte gaat Cebeco door met de stringente kostenbeheer sing die in de verschillende be drijfsonderdelen van het con cern moet worden doorgevoerd om de winstgevendheid ten op zichte van 1992 te herstellen. De drie bovengenoemde be leidsmaatregelen werden al eerder in gang gezet. In het eer ste half jaar van 1993 werd hieraan nog het 80+plan toege voegd. Het gaat om een plan waarmee men de kosten van het bedrijf verder terug wil dringen om het rendement te verbeteren. Aan alle werkmaatschappijen en stafafdelingen van Cebeco is in het kader van het 80+plan een bijdrage gevraagd aan kostenverlaging, balansver korting en margevergroting. Op die manier wil men in 1995 een rendement van minstens dertien procent op het eigen vermogen hebben. Mensen die als suppoost willen fungeren, gids willen zijn, wil len helpen bij de organisatie van concerten en tentoonstel lingen of die zelf met ideeën komen voor gebruik van het kerkgebouw. Met behulp van hun inzet wil de kerkvoogdij de drempel van het enorme kerkgebouw zo laag mogelijk maken, zowel letterlijk als fi guurlijk. Dat eerste houdt in dat de Sint Nicolaaskerk toe gankelijk wordt gemaakt voor invaliden. Een ingang wordt aangepast en men zoekt naar subsidiemogelijkheden om een invalidentoilet te realiseren. Vanwege al die nieuwe plannen en de verantwoordelijkheid die men heeft voor het onder houd van het kostbare gebouw heeft de kerkvoogdij besloten lid te worden van de Vereni ging van Beheerders van Mo numentale Kerkgebouwen in Nederland. Die vereniging helpt het kerkbestuur om de 'stichting Grote- of Sint Nico laaskerk' te vormen. Een stich ting die zich gaat bezig houden met het beheer van de kerk. Behalve de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk kunnen in die stichting ook an dere belanghebbende instan ties zitting nemen, zoals de ge meente Brouwershaven, cultu rele verenigingen of andere kerkgenootschappen Het is de bedoeling dat de nieu we stichting Grote- of Sint Ni colaaskerk in september van 1994 een feit zal zijn. Voor de feestelijke heropening van het gerestaureerde kerkgebouw, die gepland is op 3 september. Maar ook in de komende maan den zijn er al de nodige activi teiten in de kerk. In het vroege voorjaar wordt het gebouw weer ingewijd als kerk, waar na de leden van de Nederland se Hervormde Kerk er weke lijks op zondag bijeen komen voor de dienst. Het is verder de bedoeling dat het kerkgebouw al deze zomer open wordt ge steld voor publiek. „Er zijn nu al veel mensem die-om het- ge bouw heen lopen om het te be kijken, dus de belangstelling zal wel groot zijn", verwacht mevrouw Van der Mark. De kerkvoogdij is heel blij met de restauratie waarbij de na tuurstenen buitenmuren, de wit gestucte binnenmuren en de open houten kap van de Sint Nicolaaskerk in oude luister werden hersteld. Van het be drag van 5,9 miljoen gulden dat daarvoor nodig was, wordt bijna tachtig procent betaald door de rijksoverheid via haar TRIBK-regeling voor grote mo numenten. Verder betalen het provinciaal bestuur van Zee land, de gemeente Brouwers haven en de kerkvoogdij van de Nederlandse hervormde Kerk Brouwershaven een deel van de kosten. De kerkvoogdij probeert dat geld bijeen te brengen via het aanschrijven van fondsen en ei gen acties als bazaars, verlotin gen, kaartverkoop en de ramen-sponsoractie, waarbij mensen een of meerdere glas- in-loodraampjes van de kerk kunnen sponsoren. Op dit mo ment heeft men, vooral via toe zeggingen van fondsen, al een groot deel bijeengebracht van de 120.000 gulden die men aan de restauratie moet bijdragen. „We zijn hard bezig met het resterende gat te dichten. Het moet lukken", aldus mevrouw Van der Mark. Zo gaat de ra- mensponsoractie de hele zomer door en houdt men op 18 juni een snuffelmarkt op het gras veld rondom de kerk. WESTERSCHOUWEN - Om doorlopend op de hoog te te zijn van wat er onder de bevolking leeft is de Partij van de Arbeid voornemens een zogenaamd ge meentepanel in te stellen. Dit panel moet worden sa mengesteld uit ongeveer 200 inwoners die represen tatief zijn voor de bevolking van Westerschouwen. Dit staat in het verkiezingsprogramma van de PvdA voor de gemeenteraad Westerschouwen. Het gemeentepanel zou twee drie keer per jaar gevraagd worden een door de gemeente opgestelde vragenlijst te beantwoorden over actuele on derwerpen betreffende het te ontwikkelen beleid. De partij stelt in haar programma Op Weg Naar het Jaar 2000 een aantal belangrijke standpun ten aan de orde over onder meer het te volgen beleid wat betreft de recreatie. Deze is binnen de gemeente Wester schouwen de belangrijkste bestaansbron voor de inwo ners. Om deze bron te waarbor gen zal de natuur en het land schap uiterst zorgvuldig be heerd moeten worden. Omdat de natuur en het landschap al te zeer aangetast en op sommi ge plaatsen zelfs onherstelbaar beschadigd zijn door de recrea tie, heeft de PvdA een aantal actiepunten.in haar program ma opgenomen: Geen verdere aantasting van natuur- en re creatiegebieden door uitbrei ding van bungalowparken, campings en door toename in aantallen plaatsen op cam pings. Ook moeten de cam pings gaan voldoen aan de ei sen die gesteld zijn in de kam- peerwet. Beschadigingen of verstoringen van *de natuur moeten worden tegengegaan en het woon en leefmilieu van de eigen inwoners moet niet ver der worden aangetast door re creatieve ontwikkelingen. Bij planologisch ingrijpende be sluiten dient de reguliere rechtsgang te worden gevolgd. Tbepassing van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Orde ning, waarmee deze rechtsgang wordt omzeild, moet worden tegengegaan. In Westerschouwen zal met in gang van 1995 de groene afval container voor groente en tuin afval worden ingevoerd. De partij vindt dat onderzocht moet worden of verdere schei ding van afval haalbaar is. Wat betreft huisvesting constateert de PvdA dat veel mensen in Westerschouwen een woning zoeken. Om te voorkomen dat jongeren de gemeente verlaten wegens een tekort aan betaal bare woonruimte zal aandacht besteed moeten worden aan de mogelijkheden van meer socia le woningbouw. Verkeersbeleid Ook het verkeersbeleid zal veel aandacht krijgen omdat de enorme groei van de recreatie voor problemen zorgt. Verder vindt de PvdA dat cul tuur en kunst geen luxe zijn maar een wezenlijk onderdeel van de kwaliteit van het be staan. Een reële bijdrage in ge zamenlijke voorzieningen als de bibliotheek, muziekschool, theater en kunstzinnige vor ming vindt de partij dan ook vanzelfsprekend. Politiek is geen zaak van beginselen, het is een zaak van tact. Louis Latzarus Opklaringen HET WEER Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui. Middagtemperatuur on geveer 8 graden. Zuidwesten wind, matig tot vrij krachtig, 4 5, langs de kust en op het IJssel- meer krachtig of hard, 6 7, later op de dag geleidelijk afnemend. WEER Volgens de weerdeskundigen van het KNMI is 1993 aan de warme en natte kant geweest. BOMBARDEMENT Het bombardement op de Prins Hendrik in de haven van Zierikzee was geen historische vergissing. MARATHON De discjockeys van Big-S hebben een DJ-marathon van zestig uur volbracht. DRESSUUR Kim en Marieke Heijboer rijden een sterke dressuur- proef in Hippisch Centrum De Grevelingen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's KOEWACHT - In het Zeeuwsch-Vlaamse dorpje Koe wacht werd woensdagmiddag een overval gepleegd op het postkantoor. De politie hield een 23-jarige in woner uit Terneuzen aan, die de overval gepleegd zou hebben. De man kwam het postkantoor om ongeveer 16.20 uur binnen. Hij eiste geld en dreigde te schieten wanneer dat niet snel zóu 'gebeuren. Dë' man richtte daarbij een voorwerp, dat slechts gedeeltelijk zichtbaar was, op een in het postkantoor aanwezige klant. Het zichtbare deel van het voorwerp leek veel op de loop van een vuur wapen. De dienstdoende PTT-beambte overhandigde de inhoud van de kaslade aan de overvaller. De overvaller, die een zwarte inte graalhelm droeg verliet hierna het postkantoor en stapte in een gereed staande personen auto. De politiepatrouille die inmiddels was gewaarschuwd zag die auto toen de overvaller er vanuit Koewacht mee in de richting Axel reed. In de buurt van Axel 'raakte de politie de auto kwijt. Na de eerste onderzoeken hield de politie woensdag om onge veer 20.00 uur in Terneuzen een 23-jarige man aan, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan de overval. Bij zijn aan houding was de man niet in het bezit van het buitgemaakte geld of vuurwapen. De hoogte van het bedrag dat de overval ler in handen kreeg is nog niet bekend gemaakt. De regiopoli tie Zeeland van het district Zeeuwsch-Vlaanderen zet het onderzoek naar de zaak~voort. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie OFFICIAL L E R Zierikzee, Havenpark 5 Dirksland, Schelpenpad 26 tel. 01110-15202 tel 01877-1236 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 C jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres r postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. tO Antwoordnummer 12, 4300 V8 Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1