Accent op meer kwaliteit 'In België kun je zonder problemen grootste en gekste vuurwerk kopen' Beleidsplan Arbeidsvoorziening: De eerste paal voor een Zeeuwse composteringsinstallatie in het Sloegebied Vuurwerk Kandidaten lijst Lijst v/d Velde Peil Rijn blijft voor lopig dalen Vuurwerkverkoper Kik ergert zich aan verschil in wetgeving: DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 NR 25487 5 ZIERIKZEE - Komend jaar zullen alle Arbeidsbu reaus de beschikking krijgen over een vernieuwd In formatiecentrum. In dit centrum worden allerlei klantgerichte activiteiten uitgevoerd zoals het in schrijven van werkzoekenden en het geven van in formatie over opleidingen en arbeidsovereenkomst en. Dit meldt het Beleidsplan van de Arbeidsvoor ziening Zeeland voor '94. Duidelijk is dat het Ar beidsbureau zich wil profileren als dé personele partner bij openstaande vacatures en wervingspro blemen. Voor dit beleidsplan heeft de Arbeidsvoorziening gekozen voor het thema Kwaliteit. Vol gens de samenstellers van dit beleidsplan moet dit tot uit drukking komen in een duide lijke produkt- en marktgerich te organisatie van het werk, waarbij een duidelijk onder scheid wordt gemaakt tussen directe bemiddeling en activi teiten om de entree op de ar beidsmarkt te vergroten. Bij die directe bemiddeling geldt het principe dat elke werkge ver contact heeft met een vaste consulent die inzicht heeft in het reilen en zeilen van de des betreffende branche. Hierdoor wil de Arbeidsvoorziening snel kunnen inspelen op de wensen van de werkgever. Dit geldt niet alleen voor het vervullen van vacatures maar ook voor het adviseren van de werkge ver bij wervings- en scho lingsproblemen van personeel. De acht arbeidsbureaus bieden deze werkgevers een volledig dienstenpakket aan, met daar in opgenomen zaken als scho ling op maat, bemiddeling, in formatie en advies. De dienstverlening aan werk zoekenden bestaat ofwel uit dienstverlening ofwel uit een activiteitenprogramma dat er toe moet leiden dat de werk zoekende sneller aan de bak komt. Afgelopen jaar is de Ar beidsvoorziening Zeeland er aardig in geslaagd om een aan tal werkzoekenden aan een baan te helpen. De taakstelling voor 1993 van 3900 plaatsingen is dan ook gerealiseerd. Daar om ook is de taakstelling voor komend jaar nog wat bij gesteld. Komend jaar wil de Arbeidsvoorziening zo'n vier duizend werkzoekenden onder brengen op de arbeidsmarkt, het grootste gedeelte betreft mensen die op dit moment geen werk hebben. Ook voor komend jaar is weer een aantal sectoren aangewe zen die speciale aandacht krij gen. Deze speerpuntsectoren zijn: landbouw, metaal, bouw, horeca/recreatie, detailhandel, transport, gezondheidszorg en schoonmaak. Met verschillen de sectoren heeft de Arbeids voorziening een samenwer kingsovereenkomst afgesloten. Kern van deze overeenkomsten is om in de betreffende sector tot een goede afstemming van de vraag naar en aanbod van arbeidskrachten te komen. Via scholing, training, werker varing en/of intensieve bege leiding of een combinatie daar van wordt geprobeerd om een werkzoekende wat gemakke lijker aan werk te helpen. Voor het welslagen van deze reïnte gratie is het nodig dat Arbeids voorziening en organisaties en instellingen op het gebied van uitkeringen, scholing en bege leiding samenwerken. Met de ze reïntegratie-activiteiten richt de Arbeidsvoorziening zich met name op langdurig werklozen, minderheden, vrouwen, jongeren en hoger opgeleiden. Op basis van arbeidsmarkton derzoek, informatie van ar- beidsconsulenten en gegevens vanuit de sectoren maakt de Arbeidsvoorziening jaarlijks een schatting over de te ver wachten behoefte aan scholing. Zo'n planning vergroot de kans om op een bepaald moment te kunnen putten uit een voldoen de gekwalificeerd aanbod. Scholing en training door de Arbeidsvoorziening is gericht op uitoefening van een beroep of functie, doordat het voorziet in het wegwerken vah leemtes in kennis, vaardigheden en houding van de werkloze. In bepaalde omstandigheden, bij voorbeeld bij dreigend ontslag, kan scholing ook worden gead viseerd voor werkenden. Praktijkgerichte scholing en training wordt verzorgd door het Centrum Vakopleiding, het Centrum voor Beroepsoriënta tie en Beroepsoefening, de Vrouwenvakschool en de Solli citatieclubs. Regelingen waar van de Arbeidsvoorziening ge bruik kan maken om een werk zoekende aan werk te krijgen zijn de Kaderregeling Scho ling, de Kaderregeling Ar- beidsinpassing en de Kaderre geling Uitzendarbeid, maar ook de regeling Kinderopvang is een onderdeel van deze ver zameling regelingen. ZIERIKZEE - In het Sloegebied werd de eerste paal geslagen voor de Zeeuwse composteringsinstallatie. In deze installatie kan vanaf september 1994 het door de gemeente ingezamelde groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval) worden verwerkt tot compost. De capaciteit van de installatie bedraagt 45.000 ton op jaarba sis. De installatie is een geza menlijk project van de beide Openbare lichamen voor de af valstof fenverwij dering in Zee land (AVZV en OLAZ) en het bedrijf Verstraten/Verbrugge. Met de installatie is een in vestering van ruim twintig miljoen gulden gemoeid. Gescheiden inzameling Op het moment dat de installa tie operationeel, wordt, starten de Zeeuwse gemeenten met de gescheiden inzameling. Het is de bedoeling dat alle huishoudens eind volgend jaar hun GFT-afval apart kunnen aanbieden. Alle huishoudens krijgen dan van hun gemeente één of twee minicontainers of een duobak. Met het oog op een goede coördinatie bij de invoe ring van de gescheiden inzame ling door de gemeenten wordt bij het OLAZ een coördinator aangetrokken. Om de huishou dens goed te informeren over de ingrijpende veranderingen bij de inzameling wordt ook een gezamenlijke voorlich tingsactie voorbereid. BRUINISSE - De huidige frac tievoorzitter Chris van deq Berge staat bij de gemeente raadsverkiezingen op 2 maart 1994 in Bruinisse als kopman op de gecombineerde Lijst van der Velde/PvdA. De Bruse kiesvereniging wil de partij tijdens de komende ver kiezingscampagne op een ge combineerde lijst met de Partij van de Arbeid introduceren om een betere herkenbaarheid. Met name in de richting van de nieuwe bewoners gaat Lijst Van der Velde de sociale demo cratie nadrukkelijk onderstre pen. De Bruse politieke'groe pering hoopt verder dat de kie zers de dorpspolitiek duidelijk op het plaatselijk gebeuren zullen beoordelen en niet in re latie brengen met de politiek op het landelijk niveau. Op de tweede plaats staat raadslid Jan Kempe, op de voet gevolgd door Ria Feytel-van Popering op de derde plaats. Verder om vat de lijst achtereenvolgens: Otto Kostense, Koos van Pope- ring, oud-wethouder M. J. van der Velde, Aric Roon, Dies Fey- tel, Jan Bal, Nelleke Meertens, Hans Schults, Ab Jumelet en Andries Lock. DEN HAAG - Ondanks de be richten over neerslag en smel tend sneeuw in Duitsland ver wacht rijkswaterstaat de eerstkomende dagen nog een daling van de waterstand in de Rijn bij Lobith met enkele de cimeters per dag. Het peil bij Lobith zal dan on geveer drie meter beneden de topstand van afgelopen zater dag liggen. De waterstand in de Maas bij Borgharen blijft de komende twee dagen langzaam dalen. De verwachte neerslag en de dooi heeft hierop weinig invloed. Ook de waterstanden in de Maas in Frankrijk en de meeste zjjrivieren in België blijven dalen. ten de keuring om wordt afge voerd. ,,Als je op Nieuwjaarsdag een rondje over straat loopt, kan je aan de achtergebleven rommel zien waar het afgestoken vuur werk vandaan komt", meent Kik. Niet dat hij zich er druk om kan maken waar iemand zijn knallers of sierfonteinen nou precies vandaan heeft ge haald: „Dat doet me verder niks, zolang ze de regels in de buurlanden niet veranderen zijn die verschillen tenslotte onvermijdelijk." Kik is wel té spreken over de strengere regels die er dit jaar vanuit Den Haag zijn ingesteld wat betreft het afsteken van vuurwerk. Zo mag alleen vuur werk worden afgestoken op 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Wie toch eer der afsteekt of het vuurwerk eerder dan toegestaan in zijn bezit heeft, krijgt zonder par don een boete. Voor personen onder de 16 jaar is dat 70 gul den waarbij voor overtreders uit deze groep in bepaalde ge vallen een alternatieve straf kan volgen via buro HALT. Een overtreder boven de 16 jaar moet 100 gulden betalen. Kik meent dat er dankzij de uitge breide controles op naleving van dit vuurwerkbesluit in Haamstede in de afgelopen tijd in elk geval beduidend minder is geknald dan in voorgaande jaren. Ook de uitgebreide campagne tegen onveilig gebruik van vuurwerk vindt Kik een prima zaak: „Ze mogen van mij goed aan de man brengen wat je wel en niet moet doen met vuur werk. Er kan natuurlijk altijd wat gebeuren maar als de men sen zich houden aan de voor schriften zoals die bij ons op de tasjes staan die iedere vuur werkkoper van ons meekrijgt, dan kan er bijna niets fout gaan. De meeste ongelukken gebeuren toch omdat er nog al tijd mensen zijn die vuurwerk naar elkaar toe gooien, ermee experimenteren of vuurwerk dat niet afgaat, op straat laten liggen. Kinderen gaan op Nieuwjaarsdag zoeken naar dat spul en proberen het alsnog af te steken. Als iedereen z'n weigeraars nu meteen in een emmer water zou stoppen, dan zou dat een hoop ongelukken voorkomen." BURGH-HAAMSTEDE - Voor duizenden 'Bengaalse fakkels', 'Lady crackers', 'Maanraketjes', 'Super pan da's', 'Tropical delights' en, jawel, zelfs 'Terminators', is het einde nabij. Morgenavond zullen ze klokslag twaalf uur, sierlijk rond draaiend dan wel luid knallend in de lucht verdwijnen. Nu mogen deze stukken vuurwerk zich nog even verheugen in een grote belangstelling. In de drogisterij van Leo Kik in Haamstede vliegen de 'Pentagons', 'Pilaren' en wat er door de importeurs al niet meer aan vreemde namen is verzonnen voor bijvoorbeeld rotjes of voetzoekers, in elk geval als zoete broodjes over de toonbank. Sinds gisteren, woensdag, mag Kik, die als enige in Haamste de een vergunning heeft om - goedgekeurd - vuurwerk te ver kopen, ook daadwerkelijk aan zijn klanten leveren. Op zich heeft hij niets tegen deze stren ge Wetgeving, die sinds mei van dit jaar in een nationaal vuurwerkbesluit staat om schreven en waarin verder wet telijke regels staan over de kwaliteit en het afsteken van het vuurwerk. Kik vindt ech ter wel dat er in België dan ook maar eens iets gedaan moet worden aan de regels omtrent vuurwerk: „In Nederland pro beren we wat dat betreft al ja ren roomser dan de paus te zijn. Ik pleit hier niet voor het vrijgeven van de verkoop hoor, maar het zou toch zeker beter op elkaar afgestemd kunnen worden", verzucht Kik. Volgens hem stapt de echte lief hebber van vuurwerk gewoon in de auto om in België eens flink in te slaan, een land waar men overigens het hele jaar door vrij vuurwerk kan kopen. „Je kunt daar zonder proble men het grootste en gekste vuurwerk halen. Er bestaan in dat land wel richtlijnen maar die zijn zo ontzettend ruim. In Nederland mag je bijvoorbeeld geen knalvuurwerk verkopen dat wat kabaal betreft, boven een bepaald aantal decibels uitkomt, in België kijken ze echter lang niet zo nauw." Kik vertelt over zijn leverancier die hij op een beurs in België zag staan met vuurwerk dat hem wel wat leek. „Van die grote pijpen had hij bij zich, waar 'heel lang siervuurwerk uit komt. Nou ja, als ik in België een zaak had gehad, mocht ik die verkopen, nu dus niet." Kik hoopt dat die scheve wet geving in de nabije toekomst met EG-regels veranderd zal worden, want volgens hem kan de Nederlandse wetgever nog zoveel verzinnen, als België niet meedoet heeft het alle maal weinig zin omdat dit land voor veel Nederlanders nu niet bepaald ver weg ligt, en dat geldt zeker ook voor de Zeeu wen. Wat de verkoop van vuurwerk tot nu toe betreft, ziet Kik in zijn zaak weinig verschil met voorgaande jaren. „Het aantal bestellingen blijft eigenlijk hetzelfde, alleen de losse ver koop kan nog iets aan het uit eindelijke cijfer veranderen." Sprake van een groot verschil met vorig jaar zal er volgens hem echter niet zijn: „Je zit hier toch aan een bepaald maximum. Het zijn vaak de zelfde inwoners die kopen en aangezien er relatief maar wei nig mensen bijkomen in dit dorp, blijft de verkoop elk jaar ongeveer gelijk. Het enige ver schil is dat je er nieuwe mensen binnenkrijgt die voor hun kin deren wat vuurwerk kopen. „Van al het vuurwerk dat bij Kik deze dagen over de toon bank gaat, is zo'n twintig pro cent knalvuurwerk, vooral ge liefd onder jongeren, en de rest siervuurwerk. Alles wat hij verkoopt is goedgekeurd en via de officiële kanalen, voorna melijk vanuit China, in Neder land aangekomen en goedge keurd. Dit in tegenstelling tot het zogenaamde illegale vuur werk - waaronder bijvoorbeeld de notoire 'strikers' - dat vaak ongekeurd via België en in mindere mate ook via Duits land, in ons land terecht komt of rechtstreeks wordt aange voerd in Nederlandse havens, waarbij het aanwezige vuur werk op een vrachtschip bui-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5