Delta Expo extra open 'Iedere houding is een beeld' HOEVE DE TERP Stichting Federatie Thuiszorg Zeeland Concert Man or Astroman 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Zeeland is weer een nieuwe stichting rijker. Door een verregaande regiona le samenwerking tussen instel lingen voor Kruiswerk ener zijds en instellingen voor Ge zinszorg/Maatschappelijk Werk anderzijds is de Stich ting Federatie Thuiszorg Zee land ontstaan. De Provinciale Vereniging voor Kruisorganisaties is daarvoor omgezet in een Federatie. Naast de taken die voortvloei en uit de beoogde samenwer king zal de nieuwe stichting zich met name richten op dienstverlening aan de Stich ting Provinciale Kraamzorg Zeeland, de Provinciale Entad ministratie en het Coördinatie punt Vrijwilligerswerk. De taken op het gebied van ver pleging en verzorging worden uitgevoerd door de regionale organisaties. De nieuwe stichting is geves tigd in gezondheidscentrum Magnolia in Goes, telefoon 01100-49215. Jannie de zorg voor haar kroost, de gulle, uitstekend voor haar taak bere kende gastvrouw en degene, die de touwtjes van het financieel beleid op het bedrijf stevig in handen hield. Hij zelf de man, die de hoeve mèt personeel en dieren kende en die ervoor zorgde, dat het geld binnenkwam en tevens op een doelbewuste manier werd uitgege ven. Het aantal korte of langere reizen, dat hij maakte, ging, nu hij zich zo goed als uitsluitend van het snelle vliegtuig bediende, met sprongen om hoog. Een paar keer al had Jannie hem vergezeld, droomde er nu al van om, als de kinderen wat ouder zouden zijn, nog eens naar Amerika te kunnen gaan. Het land en ook het werken daar, waaraan ze zulke goede herinneringen met zich omdroeg! Doordat haar kroost nog klein was, maakte Dirk zijn drietal lang niet zo vaak mee als dat met Jannie het geval was. Ze had ze op de uren, waarop ze in het dorp op school waren na, de hele dag om zich heen. Het borrelde in Dirk weer eens van nieuwe plannen. Nu ging het om het bouwen van een nieu we koestal. Hij moest meer ruimte hebben; hij had zijn licht elders op gestoken. Het moest zo worden, dat de koeien voortaan los zouden staan. Van zelfsprekend had je in dat geval meer ruimte nodig. Dan moest hij ook een grotere ruimte hebben, waar ze elek trisch gemolken werden. Niet alleen 's winters, maar ook 's zomers. Het hele jaar door dus. Zolang ze nog op stal stonden, zou dat dan van binnenuit kunnen. In de zomer zou het zo moeten worden, dat ze op de gezette tijd van buitenaf naar de melkmachines kwa men. Gijsbert zou dit werk op die ma nier gemakkelijk alleen af kunnen. Jannie wist al lang dat de plannen in een vergevorderd stadium verkeerden. Ook dat Dirk er haar misschien nog het meest in betrok, omdat het hem rust zou geven, als ook zij in deze dure investering heil zag. Ze had gerekend en gerekend. Ze had feitelijk nog al leen maar ja te zeggen en alles wat Dirk had uitgedacht, zou binnen niet al te lange tijd een voldongen feit zijn. Wat het bedrijf betrof was het eigenlijk een ideale samenwerking. Maar het had toch oqk kwalijke gevolgen gehad, doordat Dirk de scheidingslijn te dik had aangezet. Naast de verantwoorde lijkheid voor hoeve De Terp had hij die net zo goed wat zijn drie kinderen be trof. Maar ook daarin had hij de schei dingslijn, voor een deel wie weet onbe wust, doorgetrokken. Deel twee: Elke dag is er één Door MIEN VAN 'T SANT 49 Jannie had er al eens iets van gezegd, laten merken, dat ze dit liever anders zag. Meer als een zaak, die beide ou ders aanging en waarover ze met el kaar moesten kunnen praten en hande len om wel echt één lijn te trekken. Dirk had er een beetje om gelachen, haar woorden niet serieus genomen blijkbaar. 'Het gaat alleen maar pri ma, zoals jij ze opvoedt', had hij haar geprezen. 'Dat ons drietal zich, als er hier vreemden komen, altijd zo ingeto gen, zo welopgevoed gedraagt, je krijgt er van mij een tien voor, vrouw van me'. Ze had maar mee gelachen. Dit allgs had destijds ook nog niet zo zwaar ge wogen. Ze gunde het haar bijna altijd opgeruimde, hardwerkende man graag, dat hij tegenover hun kroost als de vrolijke, bijna volmaakte vader uit de bus kwam. Een vader, die in zijn hem schaars toebedeelde vrije uren met hen dolde en pret maakte. Die zijn twee jongens, de weinige keren, dat hij nog paard reed, voor zich op de brede paarderug zette, trots met hen rondstapte. Die van zijn reizen naar verre landen vaak de meest zonderlin ge, vaak onpraktische dingen mee naar huis bracht. (wordt vervolgd Vrijdag 31 december NEDERLAND 1 07.U0 uur Journaal. 07.07 uur Alles kits. Geva rieerd kinderprogramma met om: 7.07 uur Black Beauty. 7.35 uur KRO's tekenfilmfesti val. 8.00 uur Journaal. 8.07 uur Boggle. Spelprogram- ma. 8.32 uur 1 love Lucy. Ameri kaanse comedyserie. 9.00 uur Journaal. 9.07 uur Prettig weekend, Ne derland. 10.00 uur Total work out. Li chaamstraining. 10.16 uur Kaleidoscoop. 11.12 uur The promise of Christmas. 12.00 uur Italiaans voor begin ners, Pronto? 12.30 uur Engels voor begin ners, You're welcome. 13.00 uur Journaal. 13.07 uur Oppassen!!! 13.31 uur Lingo. 13.55 uur Jules unlimited. 14.20 uur Twaalf steden, der tien ongelukken. 14.45 uur De ronde van Witte- man. 15.30 uur De wereld van Bou- dewijn Büch. 16.00 uur Journaal. 16.09 uur Young riders. Ameri kaanse westernserie. t 16.58 uur Tee vee studio, pro gramma over televisie. 17.37 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.07 uur Nijntje. Tekenfilmse rie. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Klokhuis. 18.59 uur Dieren in het wild. Natuurfilmserie. 19.26 uur Made in Holland. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Ambulance. Docu mentaire. 20.57 uur Meeste stemmen gel den. Discussieprogramma. 21.47 uur Reporter. Thema tisch actualiteitenmagazine. 22.22 uur Drop dead Fred. Amerikaanse comedy uit 1991. 23.57 uur Beschuit met muis jes. 00.27 uur Clockwise. Engelse comedy uit 1985. NEDERLAND 2 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur De Notekrakersuite. Een geschaatste fantasie. 15.32 uur Grafin Mariza. Ope rette in drie bedrijven. 17.18 uur Foreign Affairs, Ne derlandse soapserie. 17.43 uur Tv dokter. 17.58 uur 2 vandaag. 18.00 uur Journaal 18.15 uur De besten van 10 jaar Bananasplit. 19.00 uur Natte neuzen, spel- programma. 19.34 uur De leukste thuis. Amusementsprogramma. 20.08 uur Hoogtepunten Gala of the stars. Circusprogram ma. 21.04 uur TROS TV-show. Talkshow. 22.00 uur Oudejaarsloterij- show. Spelshow in het teken van oud en nieuw. 23.55 uur Klok en vuurwerk. 00.10 uur In concert: Aretha Franklin Duets. 01.15 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur VPRO's Laurel Hardy Kerstmatinee.Met om: 16.00 uur Laurel Hardy: Co me clean, Amerikaanse slap stickfilm. 16.21 uur Laurel Hardy: Sons of the desert. 17.30 uur Villa achterwerk: Potje sport II. 18.00 uur Journaal. 18.18 uur Comedy op 3: Taxi. 18.50 uur Lingo. 19.20 uur Midas. 19.50 uur Police rescue. 20.40 uur Trekking dagelijkse lotto. 20.45 uur Het zonnetje in huis. 21.20 uur De schreeuw van de Leeuw 1993/94. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 07.05 uur Pinocchio. 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.35 uur Eigen huis tuin. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie (deel 1). 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie (deel 2). 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop. 11.25 uur Clip van de dag. 11.30 uur Rad van fortuin. Spelprogramma. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur Special: Lionel Ri chie. 14.00 uur Home Improvement 14.30 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.15 uur RTL 4 shop 15.20 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.10 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club. Magazine. 18.30 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.00 uur Avondnieuws. 19.20 uur Weer. 19.30 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse soap. 19.55 uur Goede tijden, slechte tijden, Nederlands dramaserie 20.25 uur Jaap Aap. André van Duin kijkt als zijn creatie Jaap Aap terug op het jaar 1993. 20.35 uur Vrienden voor het le ven. (Slot). 21.10 uur Jaap Aap. 21.20 uur Wie ben ik? (Slot). 22.10 uur Jaap Aap. 22.20 uur Surpriseshow. 23.50 uur Jaap Aap. 00.15 uur Knallende kurken. Alle RTL 4-sterren blikken te rug op de leukste tv-momenten van 1993. BRT 1 13.00 uur Tartufo. 14.15 uur Gigi. Amerikaanse musical uit 1958. 16.25 uur Samson. Dolle avon turen met Samson en Gert. Met tekenfilms. 17.25 uur Ieder zijn verhaal, jeugdserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 365. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 18.35 uur Topscore. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Drie wijzen extra. Quiz. 21.15 uur Mr. Bean. Engelse co medy. 21.45 uur Het gala van de 'Gou den Beertjes'. 23.00 uur Jacques Vermeire live. Kolderprogramma. 23.30 uur Margriet op Oude jaar. Gevarieerd showpro gramma. 00.30 uur Wild Orchid II. Ame rikaanse erotische thriller uit 1991. 02.15 uur Coda BRT 2 18.50 uur Journaal 19.25 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool. 19.40 uur Het capitool 19.52 uur Kronieken. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland. 20.40 uur The great Caruso. Amerikaanse speelfilm uit 1951. 22.10 uur Couleur locale 22.40 uur Tootsie. Amerikaan se filmkomedie uit 1982. Herdenkitigsexpositie overstromingsramp 1953 verlengd NEELTJE JANS - Vanwege de kerstvakantie is de tentoonstelling Delta Expo in het Topshuis op Neel- tje Jans tot en met zondag 9 januari dagelijks ge- 'opend van 10.00 tot 17.00 uur. In verband met de feestdagen is ook de herdenkingsexpositie over de overstromingsramp 1953 verlengd. Deze expositie is te bezichtigen tot en met 9 ja nuari. Men heeft tot de verlen ging besloten omdat ook in de eerste week van het nieuwe jaar nog veel vakantiegangers in de provincie Zeeland verblij ven. Bezoekers van Delta Expo kun nen daar films zien over de ramp in 1953 en bouw van de Oosterschcldekering. Zij kun nen ook een kijkje nemen in het binnenste gedeelte van de Oosterscheldekering. Verder is de waterbouwexpositie in het Tbpshuis te bezichtigen. Hier bevindt zich ook de herden kingstentoonstelling over de overstromingsramp. Onder meer met authentieke zwart wit amateurfilms, foto's en voertuigen die destijds bij eva cuatie en dijkherstel zijn ge bruikt. Grote blikvanger hier bij is de Sikorski S51 helikop ter. de eerste en enige helikop ter in Nederland ten tijde van de Watersnoodramp. Vier dagen theaterworkshop voor jongeren in Zierikzee GOES - In het podium voor muziek, theater, film en literatuur 't Beest te Goes is op zaterdag 8 ja nuari een concert van de band Man or Astroman. De band wordt gevormd door vier muzikale Ame rikaanse astronauten die zich Star Crunch, dr Deleto His Invisible Vaportron, Coco the electric monkey wizzard en Birdstuff noemen. Ze brachten een CD uit die is gevuld met gitaarinstrinnen- tals aangevuld met stukjes uit jaren vijftig-films. Live presenteren ze een audiovisueel spektakel met televisieschermen, dia's, viewmasters. poppen en een lichtshow. Het thema van de avond is 'zijn het golven of is het muziekofwel 'is it man or astroman'. Het concert in 't Beest begint om 22.30 uur. Reint Laan vliegt tijdens de theaterworkshop rond als vogel. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Je hoeft niet na te denken. Er komt vanzelf een idee op voor een nieuwe houding, als je maar in beweging blijft. Wanneer je blijft stilstaan komt er niets". Terwijl hij enthousiast de ene 'bevroren' hou ding na de andere aanneemt en samenvoegt met het 'standbeeld' dat een van de jongeren reeds vormt, pro beert Reint Laan uit Oosterland over te brengen dat een ontspannen instelling bij het maken van theater heel belangrijk is. „Iedere houding is een beeld. Er is altijd wel iemand anders die het aanvult". Deze week is de trainer van TheaterSportGroep Kiekieres en de helft van het duo Rijn en Trijn gedurende vier dagen be zig met een theaterworkshop voor jongeren. Sinds maandag komen dagelijks om 10.00 uur negen meiden van vijftien jaar en ouder naar het voormalige CSG-schoolgebouw aan de Huybertstraat in Zierikzee, dat. nu een multifunctioneel centrum is. Ook de stichting tot Behoud van Roodkapje en de Boze Wolf heeft in het ge bouw een onderkomen gevon den. Dat was voor de man ach ter deze stichting, Reint Laan aanleiding om in de nieuwe studieruimte; 'lokaal 14' met jongeren en theater aan de slag te gaan via een workshop. Via allerlei improvisatie- en theatersporttechnieken leert hij de deelnemers op speelse wijze om zich verder te ontwik kelen op theatraal gebied. De workshop begint met oefenin gen om de deelnemers over hun verlegenheid heen te helpen en aan elkaar te leren wennen. Terwijl men in een kring op de nieuwe vloer van zwarte plan ken staat, werpen de deelne mers elkaar een korte stok toe. Verontschuldigende kreetjes of gegiechel bij een gemiste worp worden gelijk afgestraft. De overtreder moet in het midden van de kring gaan staan, ter wijl de overige meiden en Reint Laan zzzzzzz sissen en hun handen heen en weer zwaaiend vlak langs het li chaam van de overtreder laten gaan. Verontschuldigen is dus niet nodig. Je mag zijn zoals je bent. Dat laatste wordt gesti muleerd doordat bij het weg werpen van de stok naar een ander zo hard mogelijk diens naam geroepen moet worden. Het spel wordt uitgebreid door het aantal stokken uit te brei den en de opdracht om het ob ject toe te werpen naar degene met wie men oogcontact heeft. Oogcontact speelt vervolgens een centrale rol bij een aantal andere oefeningen. Men moet zich door de ruimte bewegen terwijl men paarsgewijs steeds naar elkaar blijft kijken. „Als of je door draden aan elkaar wordt vast gebonden". Men speplt met oogcontact door het zo lang mogelijk vast te hou den of door te proberen het te vermijden". Men krijgt op dracht bij zichzelf de gevoelens te registreren die het al dan niet hebben van oogcontact oproepen. ,,Het is niet zo leuk als jij wel kijkt en de ander niet", stelt een van de deel neemsters vast, terwijl een an der meisje vindt dat het tot concentratieverlies leidt wan neer beide partners wel naar elkaar kijken. „Dan moet je,zo lachen. Wanneer beiden niet kijken kun je gewoon doorlo pen". Reint Laan legt uit dat de oefe ningen bedoeld zijn om de deelnemers meer bewust te maken van lichaamstaal en ze daarmee te leren spelen. Uit de toneelstukjes op basis van oog contact die vervolgens worden gespeeld blijkt dat de bood schap is overgekomen. Een groepje van drie jongeren im proviseert een scène in een klaslokaal met twee lastige leerlingen waarvan de ene de lerares blijft aankijken bij het standje terwijl de andere 'weg kijkt'. Ook via een straat-scène waarbij jongeren een ander meisje nakijken en uitlachen wordt duidelijk hoe via oog- contact macht kan worden uit geoefend. Reint Laan besteedt vervol gens aandacht aan improvisa tietechnieken via bevroren houdingen; standbeelden. De deelnemers reageren met een bevroren houding op het stand beeld dat hun partner eerst laat zien. Essentieel daarbij is dat beide beelden een eenheid moeten vormen en elkaar er gens aanraken. De techniek wordt verder uitgesponnen door meerdere personen één beeld, schilderij, object of si tuatie te laten uitbeelden. Zo geeft men vorm aan 'de over stromende Maas', de Nacht wacht van Rembrandt, een te lefoon, een stereotoren, een gieter. „Nee, niet praten, niet overleggen. Kijken naar wat een ander doet en dat aanvul len", benadrukt Reint Laan. Het improviseren wordt verder uitgebouwd met theatersport- technieken waarbij het pu bliek (in dit geval de andere jongeren) ideeën aandraagt. Positieve ideeën die inspelen op hetgeen de speler reeds doet op het toneel is de strenge eis die Reint Laan stelt. „Je moet kijken wat er al is en dat ver groten en uitdiepen". Vier da gen werkt de toneelspeler op deze manier aan de theatrale ontwikkeling van zijn pupil len. „Het is de bedoeling om ze via het spelen van een tekst die ze goed kennen te leiden naar het uitbeelden van iets dat ze graag zouden willen". Of dat lukt -blijkt donderdag 30 de cember wanneer de workshop in het multifunctionele ge bouw afgesloten wordt met een presentatie met publiek. Iede re belangstellende is welkom om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4