Zierikzeeënaar B. den Boer wordt tot priester gewijd Slaapkamer Bruse woning uitgebrand Honderdduizendste zwemmer in Onderdak Inbraak- poging J van der have Kaarten voor Bertolt Brecht Vergadering van openbare werken Snelheids controle bij Weg naar de Val Te veel alcohol gedronken De Europese Commissie steunt Zeeuwse projecten 'Ik wil mensen hun waardigheid teruggeven' Voor het eerst sinds zes jaar DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 NR 25487 3 Verwachting t/m maandag 3 jan. ZtERIKZEESCHE$$ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 our. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. 47,00 Per jaar 1 187,00 Bij autom. afschr. 1 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht zuidwest 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 6 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 7 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 31 dec. Zon op 08.48, onder 16.33 Maan op 20.00, onder 09.52 Laatste Kwartier: 5 jan. (01.01) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Oceaandepressies bren gen de komende dagen nog veel zachte en vochtige lucht naar West- Europa. Vandaag passeert eerst een gebied met buien ons land. Daarbij kan het onweren en ook flink waaien. Vanmiddag wordt het tijdelijk wat beter, maar al heel snel krijgt een depressie invloed op ons weer. In de nacht van donderdag op vrijdag gaat er veel regen vallen. Vrijdag regent het ook nog een deel van de dag. Aan de kust komt enige tijd een stormachtige wind te staan. Tijdens de jaarwisseling kan het droog zijn, maar de eerste dag van het nieuwe jaar is waarschijnlijk weer een winderige regendag. BRUINISSE - De R. uit Brui nisse deed bij de politie aan gifte van een poging tot in braak in zijn garage aan de Meekrapstraat te Bruinisse. De inbraakpoging vond dins- ïg plaats. Omdat het bij een poging bleef werd uit de gara ge niets ontvreemd. Advertentie Wij wensen u veel voorspoed en geluk in St Joostdijk 45 Oosterland St Joostdijk 45 Oosterland Telefoon 01114-1743 b.g.g.3166 Tijdens afwezigheid beivoners BRUINISSE - Tijdens afwezigheid van de familie Van de O. uit Bruinisse werd een slaapkamer van hun woning aan de Meekrapstraat door brand ge heel vernield. Door snel ingrijpen van de Bruse brandweer werd voorkomen dat het vuur zich uit breidde naar de aangrenzende woningen. Volgens brandweercommandant M. Jumelet bedraagt de schade vele duizenden guldens. Nadat de familie Van de O. dinsdagmorgen was vertrok ken, ontdekten buren om onge veer 17.45 uur dat rook vanon der de dakpannen van de wo ning kwam. De Bruse brand weer die snel ter plaatse was, moest de voordeur forceren om het pand binnen te kunnen. Zij gaven daarbij de vrijheid aan twee luid miauwende katten die zich in het brandende huis bevonden. De brandhaard bevond zich in een van de slaapkamers bij het bed. Volgens de politie is de brand vermoedelijk ontstaan via kortsluiting in het televi sietoestel of de videorecorder die bij het bed stonden. De technische recherche verricht een onderzoek naar de precieze oorzaak van de brand. De vier brandweermensen die het huis, met persluchtmaskers op, binnen gingen bestreden het vuur met twee hoge- drukstralen. Vanuit de slaap kamer was het vuur ook al doorgedrongen naar de vlie ring van de woning. De ruiten van de slaapkamer waren gesprongen en volgens Jumelet kon maar net worden voorko men dat het vuur, via de open gaten veroorzaakt door de ka potte ruiten, overging naar de huizen van de buren. Brand meester Na ongeveer een half uur was men de brand meester. De slaapkamer was inmiddels he lemaal uitgebrand. Ook bij de buren veroorzaakte de brand veel rook- en waterschade. ZIERIKZEE - In de aankondi ging van de première van het toneelstuk Angst van Bertolt Brecht in de krant van maan dag 27 december, is een foutje geslopen wat betreft de kaart verkoop. In de aankondiging stond dat kaarten voor de voorstellingen in Zierikzee en Vlissingen kon den worden gereserveerd bij de VVV's. Dit kan echter alleen bij de VVV in Zierikzee, niet in Vlissingen. Voor de voorstel ling in Vlissingen kan men bij het Arsenaaltheater reserve ren. Verder kunnen reserverin gen voor alle voorstellingen doorgegeven worden op de tele foonnummers 01110-17149 of 01114-1460. ZIERIKZEE - De commissie openbare werken en milieu vergadert donderdag 6 januari in het stadhuis in Zierikzee. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Een van de punten waarover de% commissie spreekt is een kre diet voor meer openbare ver lichting in het bestemmings plan Kaaskenswater. Volgens een offerte van de NV Delta Nutsbedrijven is hiermee een bedrag van 60.630,- gemoeid (inclusief BTW en afronding). Voor dit bedrag willen b en w gebruik maken van de reserve stadsuitleg. Een ander krediet wordt gevraagd voor de aan koop van een klepelmaaier. Deze moet de nu in gebruik zijnde cirkelmaaier vervangen. Voor deze vervanging is een be drag van 13.840,- nodig. In het bestedingsplan voor '94 is reke ning gehouden met een uitgave van 16.000.-. ZIERIKZEE - Tijdens een snel heidscontrole bij de Weg naar de val tussen Zierikzee en de Zeelandbrug heeft de politie twaalf overtredingen vastge steld. De controle werd woensdag tussen 17.20 en 18.15 uur gehou den met behulp van radarappa- ratuur. In totaal passeerden in die periode 585 voertuigen. Twaalf daarvan reden harder dan de negentig kilometer per uur, terwijl ter plaatse een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur geldt. De snelheid van de overtreders va rieerde van 91 tot 109 kilometer per uur. Zij krijgen binnen en kele weken een proces-verbaal in de brievenbus mei' acceptgi ro "voÓT betaling van dé boete.' ZIERIKZEE - Tijdens een sur veillance hield de politie De W. uit Zierikzee aan. De man be stuurde een auto terwijl hij (veel) te veel alcohol had ge bruikt. De W. werd aangehouden toen hij over de Lange Blokweg bij Zierikzee reed. Hij werd mee genomen naar het politiebu reau in Zierikzee waar uit een proef met het ademanalyseap paraat bleek dat de hoeveel heid alcohol in zijn lichaam 315 ug/1 was (maximaal toegestane hoeveelheid 220 ug/1). De over treding werd direct afgehan deld met het opleggen van een boete van 400 gulden en een rij verbod van enkele uren. ZIERIKZEE - De Europese Commissie heeft alle Zeeuwse projecten goedgekeurd die waren inge diend ter compensatie van het verlies aan douane- en expeditie-activiteiten als gevolg van het wegval len van de Europese binnengrenzen. Het gaat om projecten in Reimerswaal, Sluis, Vlissingen, Hans- weert en Sas van Gent. Namelijk onderzoek naar de mogelijkheid van een logistiek centrum aan het kanaal door Zuid-Beveland. Aanvrager: de gemeente Reimerswaal. De ontwikkeling van een vrieslo- katie in Sluis. Aanvrager: douane-expediteur Van de Vij ver te Sluis. Een haalbaar heidsstudie Transportcentrum Vlissingen, aangevraagd door de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zee land, Stichting Vlissingse Ha- venbelangen en gemeente Vlis singen. Een onderzoek naar herstructurering van douane- bedrijven. Aanvrager: Comex BV te Hansweert en Verex BV te Sas van Gent. Tbchnologi- sche en innovatieve vernieu wing van het bedrijf. Shipping Trading and Transport BV te Vlissingen. In totaal ontvan gen de Zeeuwse indieners van de projecten 370.000,- waar van 235.000,- van de EG. Het ministerie van economische za ken heeft 135.000,- bijgedra gen. De Europese eenwording en de opheffing van de binnengren zen betekent voor de groep douane-expediteurs in Europa een belangrijke terugval in hun activiteiten. Dit heeft ook gevolgen voor de grensregio's waar zich veel van deze bedrij ven bevinden. Berekend is dat in Europa rond 63.000 banen in deze sector zullen verdwijnen. Voor Nederland geldt dit voor circa 2800 arbeidsplaatsen. Daarbij komen nog dè indirec te effecten. In verband hiermee heeft de Europese Commissie een pro gramma goedgekeurd, waarbij 30 miljoen ECU (1 ECU 2,16) beschikbaar is gesteld voor het oplossen van de pro blemen in deze sector en in de regio's waar veel van deze be drijven zijn gevestigd. Neder land heeft hiervan circa 1,5 miljoen ECU ontvangen. Het ministerie van economische za ken is verantwoordelijk voor het bpstellen van dit EU-pro- gramma en draagt er ook fi nancieel aan bij. De provincie Zeeland, onder aanvoering van gedeputeerde voor economische zaken D. J. P. Bruinooge, heeft de uitvoering van dit EG-programma in Zee land gecoördineerd. moestuin, of timmeren, schil deren, nou ja, eigenlijk van al les wat er gedaan moest wor den en 's middags weer naar de 4 kerk. Zo'n klooster is helemaal zelfvoorzienend. Je zou denken hoe houdt iemand het uit-, zes jaar lang, maar ik had het ont zettend naar mijn zin. Tbch dacht ik op een gegeven mo ment: ik kan hier nou nog wel 50 jaar blijven maar ik had zo vaak Gods nabijheid ervaren en een enorme verdieping van mijn geloof verkregen, dat ik vond dat ik er wat mee moest doen. Ik wilde het' delen en werken aan de ongerechtigheid in de wereld." Brazilië Hij keerde terug naar Londen en vervolgde zijn studie voor een jaar en ging toen stage lo pen in Rio de Janeiro in Brazi lië. Daar is hij bijna twee jaar geweest. Na zijn terugkomst rondde hij zijn studie af in Lon den en werkte de laatste drie maanden voor zijn terugkeer naar Nederland onder de dak lozen in Londen. Ben: ,,Ik weet nog dat ik dacht: het is hier ei genlijk precies hetzelfde als in Brazilië. De zwervers slapen op de stoepen van rijke gebouwen en chique winkels. Maar in Brazilië is het verschil tussen rijk en arm nog veel groter. Tien procent van de bevolking is decadent rijk, dan is er wel wat tussenin, maar het meren deel leeft onder het bestaans minimum. De inflatie is er zo groot dat de mensen, als ze loon ontvangen hebben, zoveel mogelijk inkopen doen omdat de prijzen een week later al weer enorm gestegen zijn." De priester in spé is optimistisch en gelooft niet dat de belang stelling voor het priester zijn zal verdwijnen: „Je ziet wel dat er een vergrijzing plaats vindt. De meesten zijn zo rond de zestig jaar. Maar toch zijn er altijd weer jonge mannen die vinden dat ze op deze manier hun geloof moeten uitdragen. Het is heel dankbaar werk. Ze ker in een land als Brazilië, je bent heel nauw. betrokken met het wel en wee-van families die het ontzettend moeilijk heb ben. Je bent aanwezig bij ge boorte, huwelijk en dood en dat geeft, een speciale band. Wat ik graag wil bereiken is dat ze,hun waardigheid terug krijgen. Ze zijn verschoppelin gen of ze worden onderdrukt door de rijken. Ik wil ze leren dat ze daar tegen in opstand moeten komen en hun gevoel van eigenwaarde weer terug krijgen. Maar in een land als Brazilië is dat niet ongevaar lijk. De machtige rijken nemen je dat niet in dank af." Is het nou niet eenzaam om als priester te leven? Ben: „Je bent om te beginnen niet alleen, je bent altijd mei een groep andere missionaris sen. Het ongebonden zijn en in celibaat leven heeft als voor deel dat je je geheel aan je taak kunt wijden. Als dominee ga je bijvoorbeeld met je hele gezin. Die zet je in feite onder druk, het is voor de echtgenotes en de kinderen vaak heel .moeilijk om mee te gaan in zo'n sterke roeping. Je ziet ook vaak dat ze om redenen van het gezin hun taak moeten opgeven. Die last heb ik niet op mijn schouders. Na zijn wijding als priester keert Ben, waarschijnlijk in maart of april, terug naar Rio de Janeiro, dezelfde regio als waar hij zijn stagejaren heeft doorgebracht. Vier bestuursleden van de Stichting Sportcentrum Schou wen Duiveland waren aanwe zig om de honderdduizendste te verwelkomen. De heer L. J. van Gastel, voorzitter van de Stichting stond klaar om de volkomen verraste Sandra te feliciteren en haar een oorkon de aan te bieden. Net toen ze dacht dat het officiële gedeelte achter de rug was wilde ze gauw gaan zwemmen, want daar kwam ze tenslotte voor. Jaar abonnement Tbt haar grote blijdschap kreeg Sandra een jaarabonnement, een taart en een bos bloemen van de andere bestuursleden, penningmeester de heer G. J. Dijkstra, secretaris A. P. den Reijer en wethouder dr, H. J. van Zuylen. Sandra: „Hier ben ik wel blij mee, ik ga meestal één keer in de veertien dagen zwemmen met vriendinnetjes, maar nu ga ik wel vaker denk ik. Ik heb geen zwemdiploma. maar ik kan wel goed zwem men." Goede zomer Volgens penningmeester G. J. Dijkstra waren de 'goede zo mer' en de nieuwe activiteiten de reden van het grote aantal bezoekers. Eén van die nieuwe activiteiten is het watertrai- nen, een soort aerobics maar dan onder water. Hiervoor bleek zo'n grote belangstelling te bestaan dat er een wachtlijst ontstond. Uiteraard is het slechte weer een gunstige om standigheid voor het zwembad- bezoek. De vorige slechte zo mer was in 1987. Tben werd een bezoekersaantal van 100.377 gehaald. Van Gastel wist ziph, als boer zijnde, de natte zomer van 1984 nog goed te herinne ren, het zwembad haalde toen een recordaantal bezoekers van 101.255. Tijdens de mooie zo mer van 1986 bezochten het minst aantal bezoekers het zwembad sinds de afgelopen tien jaar: 91.954. ZIERIKZEE - De 36-jarige Ben den Boer uit Zierikzee is een man met een hele duidelijke roeping. Hij weet wat hij wil, maar dat is hem niet aan komen waai en. Halverwege de tienjarige opleiding voor priester stopte hij ermee en trok zich zes jaar terug in het trappistenklooster Maria Toevlucht in Zundert. Een klooster waar het de gewoonte is om niet met elkaar te spreken. Na die zes jaar vervolgde hij zijn studie en op zaterdag 15 januari wordt Ben ingewijd tot priester in de Strandkerk Onze Lieve Vrouw op Zee in Haamstede. Na een diepe religieuze erva ring op 19-jarige leeftijd be sloot Ben den Boer om priester te worden. Ook zijn oudere broer wilde priester worden maar deze is jong overleden. Ben: „Mijn ouders hadden een kledingzaak in de Poststraat en ik was op dat moment de enige zoon. Het lag dus voor de hand dat ik de zaak over zou nemen. Maar door die religieu ze ervaring vervielen voor mij eigenlijk alle gangbare nor men en waarden. Ik kreeg het hele sterke gevoel iets te moe ten doen voor de Derde Wereld, er is zoveel ongelijkheid en on gerechtigheid. Wij hebben thuis een zeer religieuze katho lieke opvoeding gehad en dan ga je toch vragen over de zin van het leven in die richting zoeken. Toen kwam er een pe riode van zoeken in welke rich ting, want er zijn binnen de ka tholieke kerk zoveel mogelijk heden. Ik voelde me op dat mo ment erg aangetrokken door het beschouwende, dus het kloosterleven." Ben den Boer begon op zijn twintigste met de priesterstudie in Roosendaal. De eerste twee jaar bestaat uit uitsluitend lessen in filosofie. Ben: „Daarna ben ik naar Lon den gedaan voor de theologie- opleiding. Ik heb me toen aan gesloten bij de Fathers of Mill Hill, een Engelse congregatie die voornamelijk missionaris sen uitzendt naar het zuidelijk halfrond. Want dat is wat ik wilde worden, missionaris. Toen ik daar drie jaar mee be zig was, ik was toen 25, had ik eigenlijk voor een stagejaar naar Afrika gemoeten maar dat heb ik niet gedaan omdat ik vond dat ik er nog niet klaar voor was. Ik heb veel getwij feld, maar ik denk dat niet al leen mijn beroep dat met zich meebrengt. Veel mensen twij felen in hun leven of ze de juiste keuze maken of gemaakt hebben. Maar omdat je de eed van gehoorzaamheid als pries ter voor je leven aflegt, besloot ik langer de tijd te nemen om erover na te denken." Ben den Boer heeft daar inder daad veel tijd voor uitgetrok ken. Zes jaar lang is hij, trap pist geweest in het klooster Maria Toevlucht in Zundert. Ben: „In een klooster leef je contemplatief, dat wil zeggen dat je binnen die vier muren blijft. Het leven bestaat uit bidden, mediteren, onderricht ontvangen en werken met je handen, het is de bedoeling dat je beschouwender wordt en er een verstilling in je geest ont staat. Ik heb dat gedaan om een verdieping van mijn geloof te verkrijgen om zodoende ze ker te weten of ik de juiste be slissing had genomen. In een trappistenklooster werd vroe ger helemaal niet gesproken, men sprak met gebarentaal en de stem werd alleen gebruikt voor de lof van God. Maar te genwoordig is het wat soepeler, alhoewel er zo weinig mogelijk gesproken wordt. We stonden elke dag om vier op en dan gin gen we naar de eucharistievie ring in de kerk en daarna me diteren op je kamer. Daarna kreeg je les en dan ging je aan het werk. Dat kon zijn in de ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds zes jaar haalde sporthal Onderdak in Zierikzee weer de honderd duizend bezoekers van het zwembad. De U-jarige Sandra Kraan uit Zierikzee was gisteren, woensdag, de nietsvermoedende gelukkige. Ze werd verrast door flitsende fotografen, bloemen, taart en een jaarabonnement. Links op de foto de 11-jarige Sandia Kraan uit Zierikzee. de hon derdduizendste bezoekster van zwembad Onderdak. (Foto: Joop van Houdt). Ben den Boer uit Zierikzee wordt volgende maand in Haamstede tot priester gewijd. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3