DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 OUDEJAARSBIJLAGE 21 W. W. Jumelet (Algemeen Belang) de officiële openingshandeling. In verband met de te verwachten sluiting van de stortplaats aan de Hoosjesweg per 1 januari 1995 is de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland genoodzaakt om het afval elders af te voeren. De gemeenteraad van Middenschouwen is voor toetreding tot de stortplaats Midden-Zeeland. Het dertiende Any wave festival in Zierikzee is ook dit jaar weer een groot succes. Het is feitelijk het grootste festival dat Zeeland kent. Enkele duizenden bezoekers komen over de drempel van podium voor theater en muziek Brogum. Vierentwintig Slowaakse kinderen uit Namestovo brengen een bezoek aan Westerschouwen. Jongeren uit verschillende culturen kunnen op deze manier kennis met elkaar maken. De contacten komen voort uit de vriendschapsband die Westerschouwen heeft met Namestovo. Wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen gaat in het streekplanoverleg pleiten voor het opstarten van een artikel 19 procedure voor de plaatsing van stacaravans bij boerderij Molenberg in Burgh-Haamstede. De opbrengsten hieruit zijn noodzakelijk om de boerderij als monument en de doorkijk vanaf de Hogeweg richting Krayesteinweg te kunnen behouden. In ieder geval ruim 10.000 mensen in Zeeland leven in armoede. Dat is één van de uitkomsten van een wetenschappelijk onderzoek. Er is een vertrouwenscrisis ontstaan tussen de minima en de maatschappij. ,,De minima herkennen zich niet meer in de solidariteit die de maatschappij hen zegt te bieden", aldus het rapport. „Mannen, hartstikke bedankt. Als jullie niet achter me hadden gestaan was ik niks geweest". Met deze korte maar krachtige toespraak bedankt M. van der Schee zijn medebrandweervrijwilligers voor de hem wegens zijn dertigjarig jubileum toegebrachte hulde. Na drie jaar ziet het er vooralsnog niet naar uit dat de familie M. Kloet snel aan de slag kan met hun camping aan het Eerste Weegje. Op grond van de ingediende bezwaren vindt een meerderheid binnen het Zierikzeese college van b en w dat in dit geval een normale bestemmingsplanprocedure op zijn plaats is en geen snellere artikel 19 procedure. De Stichting Westerschouwen Kultureel heeft een plan ontwikkeld om de Karolingische burcht in Burgh nieuw leven in te blazen. De Karolingische burcht moet in een paar jaar tijd uitgroeien tot een cultuur-historische trekpleister. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een subsidie die de provincie voor dit soort projecten gereed heeft liggen. aangetrokken, niet uitgesloten. De rij-examenplaats Zierikzee wordt nu definitief opgeheven. Zij voldoet niet aan de eisen die worden gesteld aan een rijexamenplaats. Het Haagse Gerechtshof komt in haar vonnis tot eenzelfde conclusie als eerder de Haagse rechtbank. Daarmee lijkt het pleit definitief beslecht. De Hageweg bij Bruinisse wordt na een reconstructie feestelijk in gebruik genomen. Gedeputeerde G. L. M. C. de Kok verzorgt samen met loco-burgemeester J. Huizer (CDA) en wethouder Vorige pagina, linksboven: Paardenmarkt in Zierikzee. Vorige pagina, rechtsboven: Herinrichting Oudestraat Bruinisse. Vorige pagina, rechtsonder: Cebeco verdwijnt uit Zierikzee. Linksboven: Ingebruikname voetpad langs Hageweg bij Bruinisse. Rechtsboven: Boerderij Molenberg. Rechtsonder: Jubileum brandweerman M. van der Schee. Stadsgezicht. In Burghsluis wordt de eerste editie van het Beachpop- festival gehouden; een twaalf uur durend feest met een bezetting van nationale allure zoals onder meer Candy Dulfer, De Dijk, The Scene en Loïs Lane. Dit evenement, dat vlekkeloos is verlopen, wordt als start van de Nationale Aidsweek gehouden. Door toedoen van de VVD die kort voor de raadsvergadering van de gemeente Zierikzee toch voor een artikel 19 procedure kiest is de door Kloet gewenste camping aan het Eerste Weegje weliswaar nog geen realiteit maar komt deze wel een stapje dichterbij. Daar is wel een forse discussie voor nodig waarbij de fracties elkaar niet sparen. De inwoners van de gemeente Brouwershaven moeten met ingang van 1 januari 1994 rioolafvoerrecht gaan betalen. De hoogte van het bedrag en de mogelijke eigen bijdrage in de aansluiting wordt in het najaar vastgesteld. Dit wordt beslist tijdens de gemeenteraadsvergadering in Brouwershaven. De Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland uit Haamstede vreest vopr haar voortbestaan. Per 1 augustus kan de vereniging geen gebruik meer maken van het terrein aan de Hogezoom in Haamstede. Het geld om het alternatieve terrein aan de Armhoeksweg/Omloopsweg te betrekken heeft men niet en de gemeente Westerschouwen is niet bereid om deze kosten te betalen. Middenhoven: Lois Lane in aktic tijdens Bcachpop. Rechtsboven: mooi weer tijdens de Brouwse dag. Linksboven: Natte start Bruse visserijdagen. Daaronder: Icpeziektebestrijding in Westerschouwen. Linksonder: Mosselkoningin Pia Jumelet arriveert per helicopter. Rechtsonder: Opmerkelijke vondst in bodem Manhuisstraat. sluitgewichtje uit de vijftiende eeuw. Bruinisse staat gedux-ende drie dagen in het teken van de mossel. Pia Jumelet, dochter van een mosselkweker, mag zich tijdens de Visserijdagen Koningin van de Mosselrepubliek Bru noemen. Deze dagen beginnen regenachtig, maar eindigen zonnig en warm met een enorme publieke belangstelling. De burgemeester van Westerschouwen, H. Tees, geeft in Burgh-Haamstede het startsein voor de bouw en verkoop van 120 vakantievilla's. De woningen maken deel uit van villapark Burgh-Haamstede, een nieuw complex dat wordt gerealiseerd naast het voormalige sportcentrum Krayestein langs de Krayesteinweg en Daleboutsweg. De gemeenteraad van Westerschouwen besluit 120.000,- uit te trekken voor de iepziektebestrijding. Voortaan moeten particulieren die zieke iepen op hun terrein hebben staan zelf de kosten van het rooien betalen. De gemeente zorgt nog wel kosteloos voor de afvoer van het besmette hout. Deze maand wordt al gestart met een grootscheepse rooi- actie. In Burgh-Haamstede wordt een Boerenmarkt gehouden. De belangstelling voor deze eerste Schouwse Boerenmarkt is boven verwachting. ,,Wat wij willen is de afstand tussen producent en consument verkleinen", aldus J. de Koeyer van het Organisatiecomité Boerenmarkt. Met algemene stemmen gaat de gemeentei-aad van Middenschouwen akkoord met het voorstel van het college om 477.500,- uit te trekken voor de reconsti'uctie van de Kuijerdamseweg en het Dorpsplein in Ellemeet; voor de Kuijerdamseweg worden snelheidsremmende maatregelen getroffen en het Dox-psplein wordt afgesloten voor doorgaand verkeer. Wat het weer betreft ziet het er niet goed uit voor de maand juli. Hoewel nog geen sprake is van eeix massale uittocht keren de eerste vakantiegangers op de campings het voormalige eiland voortijdig de rug toe. Bijna nergens op Schouwen- Duiveland zitten de campings helemaal vol, terwijl dat in juli wel gebruikelijk is. De heer M. J. van den Houten uit Zierikzee keert terug van een verblijf in de Roemeense stad Sibiu, waar hij als vrijwilliger meewerkte aan de verbouwing van een tehuis voor ouderloze kinderen. De toestand in het Oost-Europese land maakte grote indruk op de Zierikzeeënaar: „Alles is zo armoedig, grauw en verwaarloosd". Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee krijgt haar eigen elektriciteitscentrale. Op initiatief van Delta Nutsbedrijven wordt naast het ziekenhuis een kleine, gasgestookte elektriciteitscenti'ale gebouwd die is bestemd voor de energievoorziening van het ziekenhuis zelf. De bouw begint nog deze maand. In Zierikzee wordt de afscheidnemende technisch hoofdambtenaar van het Watei*schap Schouwen- Duiveland, J. de Wilde benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Loco-bux-gemeester mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter speldt de bij de onderscheiding behorende versierselen op bij De Wilde, die veertig jaar in overheidsdienst is geweest. De kop van het toeristenseizoen is eraf. In Zierikzee wordt de eerete Zomeractiviteit gehouden met onder meer een Oosterse kunstenmaker, springkussen en terrasjes. In dit monumentenstadje volgen dit seizoen nog drie Zomeractiviteiten. Er staan deze zomer tevens vier Toeristendagen op stapel. Bij de waterzuiveringsinstallatie van het Waterschap Schouwen- Duiveland in Burgh- Haamstede is een voor Europese begrippen unieke proef gedaan. Met een mobiele drooginstallatie kan het slib dat wordt afgevoerd worden teruggebracht tot een kleine hoeveelheid droge stof. Hierdoor worden de stortkosten van dit slib op de stortplaats teruggebracht. In Brouwershaven wordt de Brouwse Dag gehouden. De veertiende editie van het jaarlijkse evenement wordt gekenmerkt door wisselvallig weer en veel bezoekers. En ook het aantal kramen is ten opzichte van vorig jaar nog verder gegroeid. Een kleine 250 muzikanten doet mee aan de Muziek Play-in. In het stukje Zierikzeese bodem dat komt bloot te liggen bij de afbraak van het schoolgebouw aan de Manhuisstraat doet men een opmerkelijke vondst. Archeoloog dr. R. M. van Heeringen stuit bij het onderzoeken van de verschillende bodemlagen op een kadebeschoeiing uit ongeveer 1400 en een bronzen De provincie wil hard werken aan een goed milieubeleid, maar zonder de medewerking van de gemeenten in Zeeland lukt dat niet. Dat is de boodschap van gedeputeerde ing. J. L. Hennekeij in zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële opening van de expositie in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede over afvalpreventie. moeten de deelnemers laten zien hoe zo'n gebouw er in hun visie uit zou moeten zien, er daarbij rekening mee houdend dat het Kraanplein valt onder het Bescherind In het kader van de Dag van de Architectuur ontwerpen vijftien Zeeuwse architecten een café-paviljoen voor het Kraanplein in Zierikzee. Via tekeningen en maquettes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 21