Stoelenactie Gasthuiskerk levert bijna een ton op GRATIS ADVERTENTIE Het echtpaar Groeneveld is vijftig jaar getrouwd UW KRANT VAN SCHOUWEN'OUIVELAND QudejaarsbulagE r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kerk wordt ergens tussen Pasen en Pinksteren" opnieuw in gebruik genomen Q 3 0 4 5 9 déhantvan schouwen -duiveland! j 3%c ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25487 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De buizen voor de vloerverwarming liggen er al. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Trouwe kerkgangers, maar ook mensen die zelden of nooit hun gezicht in de kerk laten zien, ze hebben figuurlijk maar vooral ook letterlijk een duit in het zakje gedaan voor de aanschaf van tweehon derdzestig nieuwe stoelen, die binnenkort een plaatsje krijgen in de gerestaureerde Gasthuiskerk. Onder het motto „Dit is ons aller doel, een poot, een leuning maar 't liefst een hele stoel" werd een totaalbedrag van 95.000,- bijeengebracht. Een opbrengst waarmee de Centrale Kerkvoogdij van de Nederlandse Her vormde Kerk in Zierikzee meer dan tevreden is, temeer omdat dit bedrag door de Generale Financiële Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk wordt verdubbeld. Kort voor de herfstvakantie begonnen Willy de Waal, Co van der Valk en Wim de Ruijter met hun actie om hun Gast huiskerk te voorzien van nieu we stoelen. Behalve dat die ou de banken niet erg fraai en ver re van praktisch waren, bleken deze bovendien behoorlijk door houtrot te zijn aangetast, 't Zag er dan ook naar uit dat deze banken binnen de kortste keren vervangen zouden moe ten worden. Daarom werd be sloten om die aanpassing van het interieur aansluitend op de restauratie te laten volgen, het gebouw stond immers toch leeg. De aanschaf van nieuw meubilair is echter een kostba re zaak en dus deed de Centrale Kerkvoogdij van de Neder landse Hervormde Kerk in Zie rikzee een beroep op de leden van de gewone en buitengewo ne gemeente. Financiële bijdrage Onder het motto Dit is ons al ler doel, een poot een leuning maar 't liefst een hele stoel werd het kerkvolk via een en velop met folder en ant- woordstrook. gevraagd een fi nanciële bijdrage te leveren voor dit stukje interieurverbe tering. Daarvoor werden vele enveloppen verspreid. Maar ook de Generale Financiële Raad van de Nederlandse Her vormde Kerk werd bij de actie betrokken. Deze zegde de Zie- rikzeese kerkgemeenschap toe de opbrengst van de actie te zullen verdubbelen, zodat elke gekochte stoel uiteindelijk twee gloednieuwe zitplaatsen oplevert. Die oproep bleek niet aan dovemansoren te zijn ge richt. Nu na ruim twee maan den alle giften zijn opgeteld blijkt de stoelenactie maar liefst een bedrag van 95.000,- te hebben opgeleverd. Een fors bedrag waarop de Centrale Kerkvoogdij waarschijnlijk niet eens had gerekend, gezien de aanvankelijk wat kritische geluiden van sommige geloofs genoten. Die aanvankelijke scepsis van deze en gene weer hield de hervormden er niet van om met gulle hand te ge ven. Honderd gulden Mensen, waarvan je verwacht had dat die niet meer dan een tientje of een tiende stoel zou- RENESSE - „Het is een beetje raar begonnen, ons huwelijk, maar gelukkig zijn we nog steeds bij elkaar," aldus de 72-jarige mevrouw M. Groeneveld-de Willi gen uit Renesse. Gisteren, woensdag, vierde het echtpaar Groeneveld zijn 50- jarige bruiloft. om te trouwen. Meneer Groe neveld: ,,Dat was niet zo sim pel, ik was afgevoerd naar Duitsland en moest speciaal verlof vragen om te trouwen. Ik kreeg vijf dagen en een Ze trouwden op 29 december 1943, in de woelige oorlogsja ren. Mevrouw Groeneveld: ,,Mijn moeder wilde niet dat ik met hem trouwde omdat hij in Duitsland zat. Ze was bang dat hij niet meer terug zou komen, ik was de enige dochter en ze was zo bezorgd over me." Toch lieten de jonggeliefden zich niet weerhouden. Na zes jaar verkering vonden ze het tijd Het gouden bruiloftspaar. de heer en mevrouw Groeneveld uit Renesse. (Foto: Joop van Houdt). vriend van me moest borg staan voor mijn terugkeer, je kent dat wel." Een dag voor kerst arriveerde de aanstaande bruidegom in Nederland en drie dagen na het trouwen ver trok hij weer naar Duitsland. Groeneveld: ,,Je had weinig keus als ze iemand borg stel den, dan ga je gewoon. Toen ik terug kwam bleek dat hij kans had gezien om te vluchten maar bij de grens weer opge pakt was." Het duurde nog tot mei 1945 voordat het jonge echtpaar een echt huwelijksle ven kon gaan leiden. Het bruidspaar Groeneveld heeft niet altijd in Renesse ge woond. Beiden zijn van oor sprong afkomstig uit Vlaardin- gen waar ze een aannemersbe drijf hadden. Dertien jaar gele den besloten ze het bedrijf te verkopen en zich in Renesse te vestigen. Daar kwam de fami lie al tien jaar lang iedere va kantie naar hun stacaravan op camping de Oase. Het is ze niet allemaal voor de wind gegaan sinds hun vertrek naar Zee land. Mevrouw Groeneveld: ,,Mijn man heeft problemen ge had met zijn gezondheid, maar gelukkig zijn we nog samen." Meneer is graag in de tuin be zig en mevrouw is al 37 jaar en thousiast heilsoldaat. Met veel plezier zingt ze in het koor en is lid van de Bezoek Voor U (BVU) van het leger. Het was al vroeg dag vandaag voor het bruidspaar want jongste zoon Hugo uit Maassluis en zijn echtgenote zorgden voor een kant en klaar ontbijt met alles erop en eraan. De heer en mevrouw Groene veld hebben twee zoons, die al lebei getrouwd zijn, en twee kleinkinderen, een jongen en een meisje. Ze vierden hun 50- jarig huwelijk met een receptie en een etentje in Rietnisse in Renesse. den betalen, gaven rustig hon derd gulden of zelfs meer. Er zijn er die een bedrag goed voor de aanschaf van twee stoe len hebben geschonken" aldus Co van der Valk van de Centra le Kerkvoogdij. Stoffen zitting Die opbrengst van zo'n 95.000 gulden is meer dan voldoende voor de aanschaf van in totaal tweehondetdzestig stoelen van 370,- per stuk. Niet de traditi onele kerkstoelen met rechte leuning en biezen zitting zoals een enkeling binnen de Centra le Kerkvoogdij het liefste had gezien, maar stoelen met een stoffen zitting en leuning. Dit omwille van het zitcomfort. De circa drieduizend gulden die na de aanschaf van de stoelen overblijft wordt gebruikt voor de aanpassing van de vloer, want ook dat is een onderdeel van het herinrichtingsplan, dat opgesteld is door architecten bureau Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft. Hiervoor moet een deel van de plavuizen worden vernieuwd en moet er vloerver warming worden aangelegd. Daarnaast moet het nieuwe in terieur in ieder geval ook vol doen aan de eisen inzake de brandveiligheid. Dat betekent dat de stoelen in ieder geval aan elkaar gekoppeld moeten zijn, zodat de kerkgangers in geval van nood niet over omge vallen stoelen zullen struike len. Vrijwilligers Dit plus de aanschaf van brandblussers, haspels en ver lichte bordjes bij de uitgang maken dat nog eens tiendui zend gulden extra moet worden 'uitgegeven, waardoor de herin richting alles bij elkaar al gauw een slordige 265.000 gul den kost. In dit bedrag zijn ook de kosten van een nieuwe ge luidsinstallatie en nieuwe gor dijnen inbegrepen. Dat bedrag had nog hoger kunnen- zijn als de Centrale Kerkvoogdij geen gebruik had gemaakt van de bereidwilligheid en ijver van vrijwilligers. Die hebben zich zelf letterlijk ,,in het stof ge werkt" bij het uitbreken van de oude vloer. En nu de vloerverwarming er ligt zullen vrijwilligers deze week het elektra in orde bren gen. Daarmee wil de Centrale Kerkvoogdij de kosten zoveel mogelijk drukken, want kos ten heeft de Hervormde kerk gemeenschap sinds augustus '92, het begin van de restaura tie toch al genoeg gehad. Een restauratie die door de aanwezigheid van de bonte knaagkever aanmerkelijk duurder uitviel en die uitein delijk zo'n 1,25 miljoen zou kosten. Met subsidies van Mo numentenzorg, provincie en ge meente Zierikzee, het Prins Bernhardfonds, het Hendrik Muller Vaderlandsch Fonds, de Gravin van Bylandtstichting en het Bouw- en Cultuurfonds van aannemers in Zuid- Nederland werd voor deze in grijpende restauratie een be drag van in totaal 1.240.000 gul den binnengehaald. Maar ook r zelf moest de kerkgemeen schap diep in de geldbuidel tas ten om in totaal 2,6 ton op tafel te kunnen leggen. Met zestig duizend gulden eigen kapitaal, de opbrengst van de stoelenac tie en de bijdrage van de Gene rale Financiële Raad is het grootste gedeelte hiervan bij eengebracht. Het gedeelte dat nog ontbreekt hoopt de Centra le Kerkvoogdij via collectes en giften bijeen te krijgen, maar ook het geld dat jaarlijks opzij wordt gelegd voor onderhoud kan hierbij van dienst komen. Ingebruikname Door de herinrichting, waarbij niet alle werkzaamheden ge lijktijdig kunnen worden uit gevoerd, zal de ingebruikname van de Gasthuiskerk nog wat op zich laten wachten. Van der Valk en Willy de Waal verwach ten ,,dat dit ergens tussen Pa sen en Pinksteren" zal gebeu ren. Daarvoor wordt een spe ciale bijeenkomst voor geno digden gehouden en wordt voor deze heringebruikname een speciaal boekje over de ge schiedenis van de Gasthuis kerk samengesteld door Betty Blikman en Joop van Loo. Wel licht ook dat die besloten bij eenkomst een dag later gevolgd wordt door een open huis. Maar tot die tijd moet er nog het nodige gebeuren, al was het alleen maar om het gebouw te ontdoen van stof- en gruis- resten en om de luchters te poetsen. Een werkje waarvoor nog een ploeg van poets- en boengrage vrijwilligers nodig Het oude wordt nooit oud; oud wordt alleen het nieuwe. Rückert Wisselvallig HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral in de ochtend buien, mogelijk met hagel en onweer. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Zuid westenwind, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig, 7 of 8. PRIESTERWIJDING Zierikzeeënaar B. den Boer wordt binnenkort tot priester gewijd. 1 THEATERWORKSHOP Reint Laan verzorgde een meerdaagse theaterwork shop voor jongeren in zijn nieuwe studio. VUURWERK Vuurwerkverkoper Kik uit Haamstede ergert zich aan verschil in regelgeving. TRAININGSSTAGE Danny Blind en Peter van Vossen verzorgen een trai ningsstage voor jonge voetballers. Dit nummer bestaat uit 46 pagina's 1 993 ZIERIKZEE - Vandaag een extra dikke krant in de bus. De normale editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode gaat vergezeld van een 36 pagina's tel lend Oudejaarsbijlage. Tal van onderwerpen komen aan de orde. Er wordt vooruit gekeken, maar ook te ruggeblikt. Uiteraard wordt stilgestaan bij het feit dat met het verstrij ken van het jaar 1993 het Euro pees Jaar van de Oudere voor bij is. Verder wordt de schijn werper gericht op twee mensen die de politiek verlaten en is er een interview met een vrouw die zich inzet voor de strijd te gen fascisme en racisme. Schrijver Loek van Kesteren komt aan het woord, evenals Yoga-lerares mevrouw V. Mon- teban uit Haamstede. J. L. Kristelijn vertelt over zijn lief de voor zijn huis. Breda, voetballer Peter van Vossen, korfbalster Debbie Voshart en handballer Peter Lefèvre wat voor hen het mooiste moment uit 1993 was. Verder komen de veterinnen van hockeyclub Schouwen-Dui- veland aan het woord en is er aandacht voor ballet. Ook in het sportkatern wordt, zij het zeer kort, stilgestaan bij enke le (sportieve) hoogtepunten van 1993. Jaaroverzicht Redactiesecretaris Martin Gle- rum is in het afgelopen jaar ge doken en stelde een overzicht samen waarin de belangrijkste gebeurtenissen op Schouwen- Duiveland in het afgelopen jaar nog eens de revue passe ren. De foto's zijn van Joop van Houdt en Marijke Folkertsma. Sportverslaggever Kees Ver- kerke vroeg aan atleet Rachid ben Meziane, amazone Arianne Hanse, volleyballer Tbnie van Advertentie wij wensen u een jaar zonder zakkers en bladders de graaf-stoutjesdijk schilders 01110 15356 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CU Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. i— zzn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1