'Waar je ook staat, als je maar de muziek van het leven blijft horen' Het leven met de liefde voor de toekomst DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 OUDEJAARSBIJLAGE 13 BURGH-HAAMSTEDE - Tegenwoordig is er een grote belangstelling voor allerlei methoden om zich te leren ontspannen. De hedendaagse mens lijkt in deze hectische tijd niet meer in staat om op een ontspannen manier te leven en grijpt veelvuldig naar allerlei middelen, zoals alcohol, drugs en kalmerende middelen om stress de baas te kunnen. Om uiteindelijk tot de ontdekking te komen dat de verslaving hieraan hun leven nog problematischer gemaakt heeft dan het al was. TEKST MADELON COOMANS FOTO'S FAM. MONTEBAN Mevrouw V. Monteban uit Burgh-Haamstede draagt al achttien jaar lang haar steentje bij om mensen te helpen bij hun pogingen een harmonieus leven te leiden_ zonder stress, angsten, ziekten en pijn. Zij doet dit door het geven van Yoga- lessen. Niet alleen in Zeeland maar ook in Rotterdam, Hellevoetsluis en Zwijndrecht. Zij is met yoga in aanraking gekomen door haar man, de heer ing. J. P. H. Monteban. Hij was directeur van een Frans bedrijf in Nederland en kwam derhalve vaak in Frankrijk. Het werk was zeer veeleisend. Meestal sliep hij in het zelfde hotel en door de grote druk die zijn werk met zich meebracht sliep hij vaak slecht. De hoteleigenaar kreeg dit in de gaten en er werd geëxperimenteerd met andere kussens en dat soort dingen. Mevrouw Monteban: ,,Op een dag gaf de hotelhouder mijn man een adres van een Indiase arts die daar vlak in de buurt zijn praktijk had en al veel mensen met allerlei klachten had geholpen. Hij heeft daar een heel goed contact mee gekregen en kwam in aaflraking met Totale Yoga. Ik had zelf eigenlijk nooit zo'n interesse in dat soort dingen, maar toen mijn man, dat is alweer 30 jaar geleden, er zoveel baat bij bleek te hebben ging ik er echter anders tegen aankijken. Ik ontdekte dat er hele spectaculaire veranderingen optraden in zijn persoonlijkheid en hij is toen een heel andere weg ingeslagen in zijn leven. Het echtpaar ging op een verkenningstocht naar de oorsprong van yoga en reisde onder meer naar Amerika en India. Yoga is een complete levenswetenschap die 5000 jaar geleden hoogstwaarschijnlijk in India is ontstaan. Het is het oudste systeem ter wereld dat gericht is op individuele ontwikkeling en daarin zowel het lichaam als de geest en de ziel betrekt. Monteban: „Het woord yoga stamt uit het Sanskriet en het betekent verbinding, en de schakel die deze verbinding tussen lichaam en geest moet vormen is de ademhaling. Dat is dus eigenlijk de basis, de adem. Wij spreken ook altijd van het abc van dé yoga; de A is voor ademhaling, de B is de beweging en de bewustwording, de C is de concentratie en de D is de Dynamiek." Een hele beroemde yogaleraar, Swami Sivananda vergelijkt het lichaam met een auto: ,,Elke auto, of het nu een Rolls Royce is of een roestige oude wagen betreft heeft vijf dingen nodig om goed te kunnen rijden: smering, een koelsysteem, elektriciteit. brandstof en een verstandige bestuurder. Bij yoga zorgen de houdingen ervoor dat de lichaamsverrichtingen vloeiend of 'gesmeerd' verlopen. De verschillende houdingen zorgen ervoor dat de spieren enJgewrichten soepel blijven, versterken de inwendige organen en bevorderen de bloedsomloop zonder enige vermoeidheid te veroorzaken. Het lichaam wordt gekoeld door volledige ontspanning, terwijl de yoga- ademhaling de elektrische stroom doet toenemen. In brandstof wordt voorzien door voedsel en water en door de lucht die je inademt. En tot slot is er meditatie, waarmee de geest, de bestuurder van het lichaam, tot rust.wordt gebracht. Door meditatie leer je je lichaam, je fysieke voertuig onder controle te krijgen en uiteindelijk zelfs te boven te gaan." Dit laatste is uiteraard slechts weggelegd voor de zeer geoefende yogi's. Monteban: ,,Als je de basiselementen van yoga traint vindt er een subtiele verandering plaats en ga je je beter voelen, zowel geestelijk als lichamelijk. Dat is ook bewezen, uit onderzoekingen 'is gebleken, onder meer uit evaluatierapporten van de gemeente Rotterdam waar wij veel lessen geven, dat de verbeteringen vaak heel spectaculair zijn. Vooral op het gebied van stress, hyperventilatie, hoge bloeddruk en slapeloosheid. Het is bekend dat bijna 80 procent van alle klachten waarmee mensen bij de dokter komen psychosomatisch zijn." Door de zoektochten van de Montebans zijn ze erachter gekomen dat de literatuur die over yoga bestaat en in het westen geraadpleegd wordt vaak veel te eenzijdig is. Monteban: „Door de kolonisatie van blanken in India zijn veel boeken over yoga in het Engels vertaald en daardoor makkelijk te raadplegen in het westen. Maar de oude principes zijn uitgewaaierd naar meerdere streken zoals Tibet, Azië en Perzië, en ook daar komt veel literatuur vandaan. In andere streken zijn aspecten aan de technieken toegevoegd en is het verder verfijnd en met deze totale yoga is een systeem opgebouwd waar al deze elementen in verwerkt zijn." Volgens dit systeem geeft mevrouw Monteban lessen: De totale yoga volgens de methode Monteban. ,,Er is rekening gehouden met het feit dat de Oosterse mentaliteit en lichaamsbouw afwijken van de westerse mensen, aldus de yogalerares „Elementen van de yoga die ongeschikt zijn voor ons in het westen zijn eruit gelaten. Het resultaat is een didactisch onderbouwd systeem waarbij effectief en intelligent met de oosterse kennis wordt omgesprongen." Dat zij hierin geslaagd is blijkt uit de erkenning die zij inmiddels uit verschillende hoeken krijgt en het feit dat steeds meer artsen en specialisten patiënten met de meest uiteenlopende klachten naar deze cursussen verwijzen van De Academie voor Totale Yoga Monteban. De meeste mensen, of ze nou zoekende zijn naar hoger sferen of dat juist niet doen beseffen dat er iets ontbreekt in hun leven. Ieder individu probeert op zijn of haar manier dat ontbrekende stukje van de puzzel te vinden. Het kan zijn het najagen van liefde, succes, aanzien en rijkdom maar vaak is het een rusteloos zoeken. Denk maar aan beroemde filmsterren of de zeer rijken. Vaak gaan ze gebukt onder een rusteloos verlangen naar iets wat ze niet kunnen omschrijven. In de yogaleer is de werkelijkheid als bewegingloos en onveranderlijk gedefinieerd. Hoe werkt dit nou in de praktijk? Monteban: „In zo'n les moet je gewoon plaats nemen, dat klinkt misschien gek, maar als je dat gedaan hebt is het de bedoeling dat je in absolute stilte de aandacht moet richten op de leerkracht. Deze geeft dingen aan die je moet doen. Die dingen zijn een combinatie van bewegingen, ademen en concentratie en dat leidt tot een bepaalde bewustwording. Nou, wat wordt je je dan bewust? Dat zijn je zwakke punten. De westerse mens is namelijk helemaal geblokkeerd en dat merk je meestal niet totdat je instort of ziek wordt. Je leert dus om dingen in jezelf waar te nemen, die zwakke puntjes en daar ga je dan aan werken. Je waarnemingsvermogen wordt op allerlei manieren getraind, door de aandacht en de beweging en de aanraking want het blijkt dat iedereen, werkelijk iedereen of het nou kinderen zijn of oudere mensen, geblokkeerde nekken hebben. Als je nou alleen al die blokkades in de nek en in de schouders op gaat heffen dan merk je ook dat je helderder gaat denken. Want als die blokkade weg is, is ook de zuurstoftoevoer naar de hersenen beter en datzelfde geldt voor alle delen van het lichaam, die worden één voor één aangepakt. Je merkt dan als mensen zo'n les achter de rug hebben dat ze zich energieker voelen. Vaak zijn de lessen 's avonds en dan komen de mensen moe van hun werk en ze ervaren dan dat ze na de les zich niet alleen ontspannen voelen maar dat ook de energiebalans hersteld is. Ze hebben dan zin om nog allerlei dingen te gaan doen. We hebben zelfs om die reden de lessen die om kwart voor tien 's avonds begonnen geschrapt-omdat je anders gewoon te laat naar bed gaat en je dag- en nachtritme verstoord wordt. Eén les kan wel dagen doorwerken en als je regelmatig oefent dan verander je gewoon. De stichting Yogacentrum houdt regelmatig enquêtes onder de deelnemers. Na twaalf lessen wordt de deelnemers gevraagd een formulier in te vullen met vragen over hun beleving van de yogalessen. Monteban: „Heel vaak blijkt dat men zich beter kan ontspannen en beter slaapt. Nieuw in de lessen is het maken van Haiku's. Een haiku is een kort gedicht dat meestal uit drie regels totaal bestaat, waarvan de eerste regel vijf, de tweede 7 en de derde regel weer vijf woorden of lettergrepen bevat. Dit is ook een vorm van yoga, een expressiemiddel van wat je van binnen voelt. Bijvoorbeeld je emotie, verdriet of vreugde." Ze laat een foto zien van twee handen met een Haiku: „Kijk naar mijn handen, weg de verkramping de pijn, tranen van vreugde." Monteban: „Deze Haiku werd gemaakt door een oudere vrouw die al jarenlang verkrampte en pijnlijke handen had door de reuma. Eerst had ze er niet veel hoop op dat de lessen zouden helpen maar op een gegeven moment ging ze haar benen masseren met die verkrampte handen en langzaam maar zeker ging ze zich beter voelen, dat is toch fantastisch?" Wat de yogalerares ook zo belangrijk vindt is dat men weet dat yoga geen theorie is of een soort godsdienst maar een manier van leven en een weg tot zelfkennis. En als die weg bewandeld wordt krijg je innerlijke rust en worden ook die onderliggende zintuigen, die iedereen in aanleg bezit ontwikkeld. Je intuïtie krijgt de kans zich te manifesteren en men kan ontdekken welke specifieke gaven en talenten men heeft en die zijn voor iedereen anders want ieder mens is uniek. In de oosterse filosofie wordt de stroom van het leven vaak vergeleken met een stromende rivier. Het kan een woeste kolkende rivier zijn maar ook een beekje. De nieuwjaarswens die mevrouw Monteban voor ieders leven dan ook toe wil wensen is de volgende: „Of je leven nou een stilstaande poel, een kabbelend beekje, of een klaterende waterval is, waar het werkelijk om gaat is dat waar je ook staat, je altijd de muziek van het leven kan horen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 13