In Het Oude Anker lijkt de tijd te hebben stil gestaan Het leven met de liefde voor vervlogen eeuwen DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 OUDEJAARSBIJLAGE 11 BURGH-HAAMSTEDE - Even bijzonder als Het Oude Anker in Burgh-Haamstede is de heer J. L. Kristelijn uit Haamstede, de man die zijn naam voor altijd aan dit eeuwenoude huis heeft verhonden. Met pijnlijke nauwgezetheid heeft deze voormalige schoolmeester zijn levenswerk voltooid en in stand gehouden. Een rijzige, statige man die met een ongekende volharding er in geslaagd is zijn liefde voor het verleden vorm te geven en nu al 40 jaar met dagelijkse vreugde in zijn eeuwenoude domein vertoeft. TEKST MADEION COOMANS FOTO'S MARIJKE FOLKERTSMA Iferwijl de moderne tijd voortschrijdt, lijkt dit aan deze een meter negentig lange 86-jarige voorbij te gaan. Alhoewel Kristelijn nog opvallend goed ter been is, ziet men hem zelden op straat. Alleen voor de noodzakelijke boodschappen en soms een wandelingetje. In zijn bijzondere huis voelt hij zich als een vis in het water en vertelt desgevraagd met glinsterende ogen over zijn levenswerk en bijzondere verzameling herinneringen aan vakanties en archeologische activiteiten. Kristelijn: ,,A1 heel jong, op zeventien-jarige leeftijd, tijdens fietstochten had ik het huisje gezien en werd er op slag verliefd op. De vorige eigenaar had het toen net laten restaureren en het was prachtig. Je kunt je voorstellen dat ik er niet van durfde te dromen dat zoiets ooit eens mijn eigendom zou worden, het was zó mooi en ik had nog geen dubbeltje om een ijsje te kopen. Ik weet trouwens niet eens of er toen al ijsjes waren, dat ben ik vergeten." Die fietstochten naar bos en strand getuigen al van zijn vooruitziende blik en liefdevolle belangstelling voor al het moois op Schouwen- Duiveland. In de twintiger jaren maakte nog bijna niemand strand- en boswandelingen. De heer Kristelijn is in 1907 geboren in het stadje Tholen. Na de MULO volgde hij een onderwijzersopleiding aan de Rijkskweekschool, gevestigd in het 17e eeuwse pand De Driekhoek op het Kerkplein in Zierikzee. Kristelijn: ,,Dat was de mooiste tijd in mijn leven, ik was jong en smoorverliefd." Op een meisje... en op een huisje. ,,Het Ankerhuisje heet in de volksmond een sluiswachtershuisje maar dat sta^t niet onomstotelijk vast" aldus Kristelijn alhoewel veel feiten in die richting wijzen." Alleen al het feit dat de straat waaraan het Ankerhuis gelegen is het Sluispad heet, wijst in die richting. Ook de zware fundamenten in de tuin, vlak bij dit op veldkeien gebouwde huis wijzen erop dat het in de Middeleeuwen een belangrijke woning was. De muurankers in de gevel geven als bouwjaar 1617, maar aan de friezen van de dichtgemetselde vensters te zien zou het wel eens veel ouder kunnen zijn. Op de hoek van het Sluispad en het Boomgaardwekken woonde in de 16e eeuw Adolf van Haamstede, een broer van de toenmalige bewoner van Slot Haamstede. Deze stenen woning werd vermoedelijk in het begin van de 17e eeuw afgebroken. Wat wel vast staat is dat noordelijk van deze woning het riviertje de Hamer (of Amer) stroomde. Aan dit riviertje, dat in open verbinding met de Oosterschelde stond, dankt Haamstede zijn naam. Wat nu de Weststraat-Burghseweg is, was vroeger de dijk langs de Amer. Vanuit de zee voeren de schepen de Amer op en konden zo tot vlak bij het dorp komen. Ze hadden dan als ligplaats het Oude Anker. Het zou dus heel goed kunnen, omdat men altijd met eb en vloed te maken had, dat bij het Oude Anker inderdaad een sluis was. Waarschijnlijk waren er zelfs meerdere sluizen rond Haamstede. In het boekje: Schouwens Westhoek Zoals het Was, wordt beschreven hoe het landschap door de voortdurend oprukkende zee en de pogingen van de bewoners zich daar tegen te beschermen voortdurend veranderde. De Amer was oorspronkelijk één van de vele kreken die het landschap kenmerkte. Ook vanaf het Ankerhuis, met de loop van het Sluispad mee tot aan de Plompe Tbren stond een open verbinding met de Oosterschelde. De andere kant op, richting slot Moermond, liep een soort kanaal, De Schelveringe. De kreekjes slibten soms dicht en doordat bij ontwatering de grond buiten de kreken vanwege de samenstelling sterker inklonk dan de grond in de kreken, veranderde het landschap geleidelijk in een gebied met wat hoger gelegen kreekruggen met daartussen de laaggelegen natte poelen. De kreekruggen werden in het algemeen gebruikt voor akkerland en de poelen voor wei- en hooiland. In deze bijzondere omgeving stond een huis dat een lange geschiedenis zou krijgen. De vorige eigenaar, de Wassenaarse R. H. van Schaik, de grootste aandeelhouder van de Dobbelman Thbak- en Zeepfabriek in Rotterdam, heeft de schoonheid voor het Oude Anker duidelijk gezien. Hij kwam vaak naar Zeeland omdat hij veel land bezat en graag jaagde. Hij zocht dan ook een jachthuis en op een gegeven moment viel zijn oog op het Ankerhuisje. Dat was in het jaar 1916. Het stond toen al enkele jaren leeg en was een bouwval. De toenmalige eigenaar was de heer C. Bolle. Deze had het verhuurd als knechtswoning aan twee van zijn werknemers. Paul Evertse, de paardeknecht en zijn gezin, bewoonden het voorste gedeelte van de woning en in het achterste gedeelte woonde het gezin Job Beuzenberg- Geleijnse. Beuzenberg heeft tot 1912 bij Bolle gewerkt. Van Schaik is degene geweest die het Anker heeft gemaakt tot wat het nu is. Ongetwijfeld had deze man oog voor de schoonheid van het huis ondanks dat het erg verwaarloosd was. Hij liet de trapgevel restaureren, bouwde er een keuken aan en herstelde het totale aanzien van het huis door de vensters en de voordeur in de oorspronkelijke staat te laten reconstrueren. De schitterende tuinpoort werd in 1920 geplaatst. Van Schaik had deze poort gekocht van de eigenaar van één van de grote patriciërshuizen aan de Oude Haven in Zierikzee, waarvan de tuinen uitkwamen op het Karsteil. Het mooie leeuwekopje boven de Poortdeur is afkomstig van het afgebroken Bouwmanshuis in Brouwershaven. Binnen liet hij een rijk met houtsnijwerk versierde eikehouten lambrizering aanbrengen en een schitterende schouw. Het werd een juweel. En de onderwijzer in spé kon zich er slechts aan vergapen, onbewust van het feit dat het lot hem als nieuwe eigenaar aan zou wijzen. De jaren verstrijken, Kristelijn trouwt, vestigt zich in Renesse en leeft zijn leven als onderwijzer. De heer Van Schaik overlijdt en het jachthuis wordt zelden meer gebruikt. De oorlog komt, eist zijn tol en de mensen ruimen na vijf jaren van verschrikkingen de letterlijke en figuurlijke puinhopen op. Alle huizen aan de Zuidstraat waren verloren gegaan door bombardementen. Het Ankerhuisje werd gespaard (weer een wonder?) maar wel was al het glas gebroken als gevolg van het feit dat er luchtdrukbommen gebruikt werden; "Iben na de oorlog gemeentearbeiders bezig waren om puin en glas te ruimen kwam de dijkbaas van de Westerenbanpolder langs en zag tussen de ravage een paar gave, mooie glas-in- lood wapentjes uit de ramen van Het Anker. Hij vond het blijkbaar zonde om ze weg te gooien en nam ze mee naar huis. Ongeveer tien jaar later volgt een gebeurtenis die deze bijzondere man als een teken interpreteerde zijn intuïtie te volgen: ,,Mijn zwager en ik hadden het wel eens over het Ankerhuis, dat leeg stond, maar hij ging ér nóóit to erg op in. Toen hij op een dag het weekblad Elseviers aan het lezen was, hij woonde niet in Zeeland, deed hij iets wat hij zelden deed, hij ging die bladzijden vol met advertenties lezen. Hij had gewoon een gevoel van, ik moet die advertenties lezen." Dat was in 1954. Kristelijn laat de vergeelde kleine advertentie zien van hooguit drie bij drie centimeter: Te koop: Origineel 17e eeuws huisje. (Monumentenzorg). Fraaie antieke betimmeringen. Haamstede (Z). Het leek te mooi om waar te zijn. Om niet helemaal blind te werk te gaan, vroeg hij advies aan de architekt van Beveren. Deze man had onder meer de restauratie van Slot Haamstede en de abdij van Middelburg op zijn naam staan. De architect ging kijken en kwam toen naar Renesse. Hij zei: ,,Als ik-u was zou ik het nóóit doen." Maar zoals dat meestal gaat met een grote liefde, werd alle goede raad in de wind geslagen. Kristelijn: „Mijn vrouw zei ook, we doen het toch zeker? En de onderwijzer besloot in te schrijven. Het werd een brief waarvan zijn vrouw zei: „Maar Jan, dat is toch geen brief waarmee je een huis koopt?" Kristelijn: „En toch heb ik het Ankerhuis door die brief in mijn bezit gekregen. Enkele weken later kwam er een brief van de weduwe van Schaik met daarin de volgende passage: „Met uitzondering van alle andere, die veel meer geboden hebben dan u, is het huis voor u, want we zijn er van overtuigd, uw brief gelezen hebbende, dat u de ware opvolger bent vanwege de symphatie en liefde die mijn man koesterde voor ons huisje." Twee aspecten gaven de doorslag: Het prachtige interieur was nog gaaf en doordat het een beetje op een verhoging ligt had het niet in het zoute water gestaan. In 1954 werd de koop gesloten en er brak een tijd aan van afzien en hard werken. Zeker voor een nauwgezet persoon als de heer Kristelijn met zijn grote liefde voor details. Dat is ook hetgeen wat Het Oude Anker zo bijzonder maakt naast de authenticiteit. De toewijding en het respect voor het verleden straalt er af. Tijdens de restauratie werd door verschillende voorvallen bevestigd wat de kersverse eigenaar van het Anker diep van binnen altijd geweten had: Hij moest het huisje uit de goöt redden en herstellen in zijn oude glorie. Vlak nadat de familie het huisje gekocht had zaten de heer Kristelijn en zijn vrouw op een dag in de bus naar Zierikzee toen hij op zijn rug getikt werd door de passagier achter hem. De man vroeg: „Bent u meneer Kristelijn die het Oude Anker aan het restaureren is?" Iben zijn vraag bevestigend werd beantwoord vertelde de man het volgende: „Vlak na de oorlog was ik op een dag ter plekke toen de rommel en het glas opgeruimd werd bij het Oude Anker. Ik vond toen drie gave glas-in-lood wapentjes, die heb ik bewaard. Wilt u ze misschien graag hebben? Iben de man de wapentjes opzocht bleken het er zelfs vijf te zijn. Tbeval? Volgens de heer Kristelijn niet. Dat moest gewoon zo zijn, dit huis was voorbestemd om het nageslacht te laten zien hoe het vroeger was. Deze wapentjes sieren nu weer de orginele ramen aan de voorgevel van het huis. Ook de architect Van Beveren moest met het schaamrood op de kaken toegeven dat hij niet gezien had hoe authentiek het Ankerhuisje is. Ondanks heftig tegensputteren van Monumentenzorg heeft Kristelijn een stuk aan het huis laten bouwen omdat hij wat meer leefruimte nodig had voor zijn gezin. De heren vielen zowat flauw bij het idee dat er dan een deur in de schitterende lambrizering gemaakt moest worden. Tbch heeft hij het voor elkaar gekregen met het simpele argument dat bij de meeste oude huizen en kastelen in de loop der eeuwen van alles aangebouwd en veranderd is door de wisselende eigenaren. In het nieuwe gedeelte, waar de heer Kristelijn meestal zit, is door de grote glazen schuifpui een wondermooi uitzicht op de tuin, die ieder seizoen met een verrassende kleurenpracht het oog streelt. De onderwijzer is een veelzijdig man. In de kamer hangt een door zijn vrouw geborduurd gobelin van 1,80 bij 1,50 meter. Iben zij bezig was om kussens te borduren voor de stoelen was zij op een gegeven moment genoodzaakt dit werk te staken omdat haar ogen verslechterden. Toen kwam Kristelijn op het idee om zelf de kussens af te maken. Hij ontdekte dat deze hobby hem enorm veel genoegen verschafte en het bleef niet bij de kussens. Als een kunstschilder maakte hij het ene schilderij na het andere. De inspiratie krijgt hij uit alles wat hem aanspreekt. De wanden van Het Ankerhuis worden gesierd met geborduurde afbeeldingen van Slot Moermond, Tholen, landschappen in Zuid-Spanje en ook het Ankerhuis zelf! Met dit borduurwerk heeft hij van het voorjaar een derde eilandelijke prijs gewonnen. Toen de makelaar Hanse hun hoofdkantoor in Zierikzee vestigde schreven ze een wedstrijd uit: Maak uw eigen droomhuis, en Kristelijn besloot zijn borduurwerk in te sturen. Het resultaat was die derde prijs. Uit de manier waarop hij die prijs bewaard heeft (drie briefjes van 25 gulden) blijkt weer zijn onbedwingbare drang tot bewaren en archiveren, de briefjes hangen ingelijst onder het borduurwerk! Bij een door het handwerktijdschrift Ariadne uitgeschreven borduurwedstrijd won Kristelijn, de enige mannelijke deelnemer, een landelijke derde prijs. De opdracht was: Borduur uw droomlandschap. Ook deze droom hing al ingelijst in de hal van zijn huisje. Zijn droomlandschap borduurde hij tijdens een vakantie, zittend op zijn balkon in een hotel in Zuid-Spanje, zoals een schilder zou schilderen. Tbrwijl de dromen van veel mensen onbereikbaar blijven is de droom van Kristelijn uitgekomen. Was het omdat hij de bereidheid bezat om actie te ondernemen en er hard voor te werken en veel voor op te offeren? Of kwam het door zijn onwankelbare zekerheid dat een mens moet geloven in wat hij doet. en het goed is de intuïtie te volgen die ieder mens bezit. Ook het leven van deze markante man is niet zonder tegenslagen geweest maar toch is hij er in geslaagd zijn dromen, samen met zijn gezin, te verwezenlijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11