ÉÉJ Jolien Schraver maakt beste ontwerp club-T-shirt Onderdak Peter de Haan brengt grootste suikerbiet uit regio naar fabriek Erkenning ondiepe verwater- percelen in Oosterschelde wordt ingetrokken Aanbod milieuboxen weer gedaald Annette Verboom start met cursus yoga in CSG-gebouw Zierikzee E s Autoverzekering duurder? Betaal niet meer dan nodig is Verslag reinigingsdienst over het tweede kwartaal 1993 Vanwege foeragerende meeuwen Volleybalsters Brouw in 't nieuw door Bloemenshop Hanse Verbeek schenkt shirts derde elftal Brouw Nieuw tenue tweede elftal Brouwershaven van slagerij SLAGERI J JONKER Buitenland geïnteresseerd in Nederlandse fietskennis Priesterwijding Ben den Boer I WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 3 ;T:$j De negen deelnemers van de ontwerpwedstrijd kregen van de heer P. C. Tieleman (links) het nieu we shirt. Midden achter: de winnares van de ontwerpwedstrijd, Jolien Schraver. ZIERIKZEE - Tijdens het onlangs door Zwemvereni ging Onderdak gehouden zwemfestijn werd het nieuwe clubshirt gepresenteerd. Hiervoor hadden negen leden een ontwerp ingezonden. Winnares van deze ontwerpwedstrijd was Jolien Schraver. Zij kreeg uit handen van de heer P. C. Tieleman van Bu- ro Tieleman Architektuur uit Nieuwerkerk het eer ste nieuwe shirt aangeboden. Het jaarlijkse zwemfestijn trok ruim tachtig kinderen, le den en niet-leden, naar het zwembad. De kinderen werden in groepen verdeeld en moes ten een circuit van vijf spellen afwerken. Per spel waren er punten te verdienen. De afslui ting bestond uit een kleding- estafette waarin alle teams te gen elkaar uitkwamen. De onderlinge verschillen tus sen de ploegen waren niet groot en er ontspon zich een spannende strijd. Na afloop van de wedstrijd konden de le den het nieuwe club-T-shirt ko pen. Vóór aanvang van het zwemfestijn vond de bekend making plaats van het winnen de ontwerp voor het shirt. Deze taak nam de heer P. C. Tiele man op zich. Zijn bedrijf, Buro Tieleman Architektuur, is na melijk de nieuwe sponsor van de Zierikzeese zwemvereni ging- Alle leden van Onderdak kon den deelnemen aan de ont werpwedstrijd. De enige restrictie die gold bij het ont werpen was, dat het logo van de nieuwe sponsor een voor naam plaatsje kreeg op het shirt. Verder kon men doen en laten wat men wilde. Alle ne gen inzendingen waren apart en leuk getekend en dat maak te de keus er niet makkelijker op, volgens Tieleman. Uitein delijk werd gekozen voor het ontwerp van Jolien Schraver. Uit handen van de nieuwe sponsor kreeg zij het eerste shirt aangeboden met daarbij bloemen en een aandenken. ZIERIKZEE - Het is vruchtbare grond in de omge ving van Noordwelle. Dit mag tenminste de conclu sie zijn wanneer we afgaan op het feit dat daar de grootste suikerbiet van de regio uit de grond kwam. Het was Peter de Haan uit Zonnemaire van de firma Van der Wekken Vrachtvervoer uit Zierikzee, die de ze biet naar de fabriek in Stampersgat bracht en hiervoor de wisselbeker kreeg overhandigd. De wedstrijd om de grootste suikerbiet wordt sinds 1988 door de Suiker Unie uitge schreven. Het gaat erom wie de grootste suikerbiet uit Zuid- West Nederland naar de fa briek brengt. De bietencam pagne begon dit jaar op 12 sep tember en tot een week voor Kerstmis zijn er heel wat bie ten de poorten van de fabriek gepasseerd. Zo rijden er van Van der Wekken tien wagens met bieten. Deze rijden iedere dag vijf keer naar de fabriek met per keer zo'n 35 ton bieten. Deze cijfers maken duidelijk dat het ondoenlijk is om de bie ten stuk voor stuk te wegen. De chauffeurs moeten bij de boe ren zelf in de gaten houden of er niet een bijzonder groot exemplaar tussen de suikerbie ten bevindt. De 27-jarige Peter de Haan, die vijf jaar in dienst is bij Van der Wekken, zag een dergelijk groot exemplaar al in het midden van de bietencam pagne bij een boer in Noord welle. Deze biet heeft hij apart ingeleverd aan de poort van de suikerfabriek. In de fabriek kreeg deze vervolgens een apart plaatsje. Maar liefst 14,44 kilo woog het exemplaar en gedurende de resterende weken van de bie tencampagne werd geen zwaar dere biet ingeleverd. Vrijdag 24 december kreeg De Haan een 'telefoontje of hij naar de fa briek wilde komen om zijn prijs, een wisselbeker, in ont vangst te nemen. Hij was de eerste chauffeur van het be drijf die de beker in ontvangst mocht nemen. Deze heeft in middels een mooi plaatsje ge kregen in het kantoor van Van der Wekken aan de Industrie weg in Zierikzee. De suikerbiet van ruim beertien kilo, die Peter de Haan naar de suikerfabriek bracht, leverde hem een fraaie beker op. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie Neem even kontakt met ons op, clan vergelijken wij de premie die u nu be taalt met de laagste premie die wij u kunnen bieden. Het kan u veel geld besparen! Assurantie- en ntr Financieringskantoor CrCCflSC tSV MOLENSTRAAT 61, BRUINISSE, TEL. 01113-2310 KERKWERVE - Het aanbod Van klein chemisch afval in milieuboxen bij de che mokar was in het tweede kiwartaal van 1993 ruim 700 kg minder dan in de zelfde periode van het vorige jaar. Eveneens werd het zelfde aantal kilo's minder op het depot aan de Hoosjesweg aangeboden. Sinds begin dit jaar is de rege ling in werking getreden dat het aanbod van klein chemisch afval, afkomstig van bedrij ven, apart wordt aangeboden. Voor de maanden april, mei en juni was dit ongeveer 1000 kg. In totaal werd er 14.435 kilo klein chemisch afval milieu vriendelijk verwerkt. On danks dat er dus weer minder milieuboxen werden ingele verd (2771 tegenover 3004 vorig jaar) werd ongeveer dezelfde hoeveel chemisch afval ver werkt. Los chemisch afval werd minder aangeboden. Er werden bijvoorbeeld 270 TL- buizen aangeboden tegenover 325 vorig jaar en 86 spaarlam pen tegenover 92 vorig jaar in dezelfde periode. De plaagdierenbestrijding moest de strijd het meeste aan binden met de wespen. In het tweede kwartaal kwamen maar liefst 57 klachten binnen (vorig jaar 35), op de tweede plaats de ratten met 32 klach ten, evenveel als vorig jaar. Over muggen, vlooien, muizen, mollen en kakkerlakken kwa men 22 klachten binnen, ook evenveel als vorig jaar. Uit het kwartaalverslag blijkt verder dat er vaker grof vuil aan huis opgehaald werd en meer koel kasten aangeboden werden. Op 1600 adressen werd grof vuil aangeboden, tegenover 1300 vo rig jaar. Koelkasten werden er in totaal 379 naar de Hoosjes weg gebracht, 56 meer dan vo rig jaar Aanvoer stort Door de puinbreker werd gedu rende het tweede kwartaal 1993 bijna 3500 kubieke meter puin verwerkt en hergebruikt. De vuilniswagens hebben bij na 18.000 kilometer gereden over Schouwen-Duiveland om rolemmers op te halen en naar de Hoosjesweg te vervoeren en voor het verzamelen van grof vuil nog eens 3800 kilometer. In totaal legde het wagenpark van de reinigingsdienst ruim 32.000 kilometer af. De totale aanvoer op de vuilstortplaats was 25.270 kubieke meter. Dit is bijna 2200 kubieke meter meer dan in 1992. Hieronder valt niet alleen het vuil dat door de vuilniswagens opge haald wordt maar ook het aan bod van landbouwprodukten, huishoudelijk afval en los snoeihout (600 kubieke meter minder dan vorig jaar). Van be- drijfsvuil werd ook minder aangeboden, zo'n 1000 kubieke meter. ZIERIKZEE - Annette Verboom van Centrum Resa in Dordrecht geeft in het multifunctionele gebouw aan de Huybertstraat (het voormalige CSG-gebouw) in Zierikzee cursussen Kundalini-yoga. Vrijdag 14 januari is het open huis van 19.30 tot 21.00 uur. Annette Verboom was jaren ge leden nog afhankelijk van een rolstoel. Zes jaar geleden "be landde zij hierin door een chro nische spierziekte. Haar zenu wen reageerden op sommige plekken slecht of helemaal niet en de reflexen in haar voeten bleven uit. ,,Ik kon kiezen, of blijven lopen en dan zo moe worden dat ik niets meer van de wereld zag, of in een rolstoel gaan zitten en verder leven", verklaart zij. Ziektebeeld Toen maakte zij kennis met yoga-docent Ruud Hagestein. Deze raadde haar aan aan yoga te gaan doen. Zij gaf gehoor aan zijn advies en nu is zij zo ver dat ze zich beter voelt dan ooit. Dit ondanks een verslech tering van haar ziekte. Samen met Hagestein oefende zij dag in dag uit. „Door technieken, ademhaling en visualisatie kwam het goede deel van mijn lichaam naar voren en kon ik veel beter functioneren", zegt Annette. Zij benadrukt dat Kundalini-yoga het ziekte beeld niet verandert, maar dat door de oefeningen de houding en daardoor het hele lichaam verbetert. Kundalini-yoga vormt de basis voor alle voorkomende yoga- vormen. Daar waar andere yoga-vormen zich beperken tot de fysieke en geestelijke bele ving, voegt Kundalini-yoga het spirituele en mystieke aspect toe. Volgens Annette geeft deze vorm van yoga ontzettend veel mogelijkheden. De Kundalini- yogaleer mag zich verheugen in een groeiende belangstel ling. Tegenwoordig wordt ze gebruikt bij onder meer stress, counseling, drugsverslaving, management-training en atle tiek. Innerlijke rust Voor haar is het belangrijk dat ze door deze vorm van yoga heeft leren omgaan met haar ziekte. Dit wil zij ook op ande re personen overdragen. „In principe geeft yoga door be paalde houdingen en/of oefe ningen een innerlijke rust en maakt het een einde aan span ningen. Energie die door yoga opgedaan word\, kan opgesla gen worden en gebruikt wor den op een moment dat je deze energie ook daadwerkelijk no dig hebt". Nadat zij zelf voldoende voor uitgang bij haar zelf geconsta teerd had, volgde zé een yoga- opleiding. Nu geeft ze sinds an derhalf jaar les en in septem ber van dit jaar opende zij haar eigen Centrum Resa in Dor drecht. De lessen bestaan uit een uur oefenen. Daarna neemt ze een half uur de tijd om na te praten met de cursisten. „Om dat er tijdens de lessen voor ie dereen aandacht is komt er van alles los bij de mensen. En door mijn eigen ervaring kan ik ze ondersteunen", aldus An nette. Annette wil naast de yoga- lessen ook andere cursussen gaan geven in het mfg-gebouw in Zierikzee. Zij denkt hierbij aan intuïtieve ontwikkeling en workshops. „Maar eerst moe ten we bekijken hoe de cursus yoga loopt. Pas dan nemen we een beslissing hoe we dit uit breiden. De lessen worden ge geven op maandagavond van 19.30 tot 21.00 uur en op woens dagochtend van 10.00 tot 11.30 uur. Bij het beoefenen van Kundalini-yoga wordt de zogenaamde lotus-houding aangenomen. ZIERIKZEE - Naar aanleiding van onderzoek naar de oorzaken van de overschrijding van de norm voor faecale coliformen in mosselen heeft het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten een besluit vastge steld, waarin de erkenning van ondiepe verwater- percelen in de Oosterschelde wordt ingetrokken. Overigens heeft de mosselsec- tor, vooruitlopend op de uit komst van genoemd onderzoek reeds in een eerder stadium ac tie ondernomen. Tbt de voor zorgsmaatregelen behoorde on der meer het verplaatsen van de mosselen naar dieper lig gende gebieden. Deze maatre gelen hebben een positief ef fect gehad. Aan het begin van het mossel seizoen 1993-1994 werd in een aantal parlijen mosselen een overschrijding van de norm voor colibacteriën geconsta teerd. De mosselsector zocht zelf de voornaamste oorzaak in de vele foeragerende meeuwen op de ondiep liggende verwa- terpercelen en nam op basis van dit uitgangspunt een aan tal maatregelen. Tbt die maat regelen behoorde het verplaat sen van de mosselen naar die per liggende verwaterpercelen in de Oosterschelde. In augustus jongstleden heeft het Produktschap voor Vis en Visprodukten opdracht gege ven aan het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek (Rivo) om onderzoek te doen naar de oor aken van de verhoging van het aantal colibacteriën in de mos selen. In de periode augustus- i november 1993 werden enkele partijen mosselen gevolgd van af de aanvoer van de kweek- percelen tot het moment waar op ze in de bedrijven werden bewerkt voor verzending. De onderzoeksresultaten bevesti gen de veronderstelling van de sector, dat de hoofdoorzaak in derdaad de tienduizenden meeuwen zijn die voedsel zoe ken op de tijdens laagwater voor hen bereikbare verwater percelen. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft op basis hiervan de erkenning van de ondiepe verwaterpercelen in getrokken. Hierdoor mogen deze percelen niet meer ge bruikt worden voor het verwa teren van mosselen. Dit besluit draagt bij aan het omzetten van de tijdelijke maatregelen van de sector in een structureel plan van aanpak, om dit pro bleem in de toekomst te voor komen. BROUWERSHAVEN - Het dames-volleybalteam vanASV Brou wershaven heeft onlangs nieuwe shirts gekregen van sponsor Bloemenshop Krokus uit Brouwershaven. Rianne Kaspers (rechts) overhandigde de shirts aan het team. De Brouwse dames draaien op dit moment mee in de bovenste regionen van poule DA-2 van de recreatie-volleybalcompetitie. BROUWERSHAVEN - Het derde elftal van ASV Brouwershaven is onlangs door Hanse Verbeek Verzekeringen Makelaardij og uit Brouwershaven voorzien van nieuwe shirts. Voor deze gele genheid wilden de spelers zich wel even verplaatsen naar de Ha ven Noordzijde om voor het kantoor te poseren voor de foto graaf. BROUWERSHAVEN - De dames van Slagerij Jonker uit Brou wershaven hadden de eer het nieuwe wedstrijdtenue uit te rei ken aan de spelers van het tweede elftal van ASV Brouwersha- 'ven. Trots gingen de sponsors van het elftal met de voetballers op de foto. AMSTERDAM - Buitenlandse politici, beleidsvoor- bereiders, actievoerders en adviseurs raken in toene mende mate geïnteresseerd in de in Nederland aan wezige kennis en ervaring op fietsgebied. Vanuit het buitenland is er vraag naar specialisten op fietsgebied en waardering voor het huidige Nederlandse fiets- beleid. Regelmatig krijgt het ministerie van verkeer en wa terstaat verzoeken om infor matie. Ook komen groepen be langstellenden uit alle hoeken van de wereld op werkbezoek om te zien hoe in ons land fiets- voorzieningen worden gereali seerd. Ook de Wereldbank heeft oog gekregen voor de fiets. De bank beseft dat vooral de fiets als vorm van niet-gemotori- seerd transport de mobiliteit zal vergroten en kan helpen ar moede te bestrijden. Ook kan de positie van de vrouwen in Derde Wereldlanden door fiets gebruik worden verbeterd. Energiebesparing Tbt voor kort was de Wereld bank alleen geïnteresseerd in auto- en railverkeer ter uitbrei ding van de infrastructuur en als middel om het wel vaartspeil in arme landen te verhogen. Daarvan is men nu enigszins teruggekomen met het oog op energiebesparing en milieubescherming. Op dit mo ment zijn Nederlandse advi seurs onder meer betrokken bij fietsprojecten van de bank in Peru en Oost-Afrika. ZIERIKZEE - Op zaterdag 15 ja nuari 1994 wordt Ben den Boer, oud-inwoner van Zierikzee, tot priester gewijd. De viering is in de kerk van On ze Lieve Vrouw op Zee in Burgh- Haamstede. Celebrant is mgr. H. Ernst. Ben den Boer heeft een studie filosofie en theologie gevolgd aan de congregatie Is Joseph's society for foreign mis sions. beter bekend onder de naam missionarissen van Mill Hill. Momenteel werkt Ben in een centrum voor daklozen in Lon den en op zondag helpt hij mee in een parochie in Londen. Na de priesterwijding gaat Ben naar Brazilië, waar hij inmid dels een benoeming voor heeft gekregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3