Lekker pittig het nieuwe jaar in met hartige flappen en oliebollen WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier mm Voorbereidingen Passiespelen Tegelen reeds in volle gang Fusie waterschappen ook voor wegschap? Veilig fietsen met hond met Springer aan het frame Nieuwe huisarts Burgh- Haamstede Rona wil geduldig baasje Nieuwe narcotiseur Ooster- schelde- ziekenhuizen Nieuw logo voor zomerschouwspel 1995 .cqESfELEN^fAv. Jaarlijkse donateurs dag Radio Flakkee EFVV naar Bocholz Lofsalade met gebraden varkensvlees Luchtreinigers spelen in op behoefte schoon leefmilieu Roompot Zwemparadijs trekt bijna half miljoen bezoekers WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 Dit jaar doet hij het anders hij maakt zelf een pijl een veel te grote en viert in eigen stijl oudejaarsavond in de straat. Z'n pijl is klaar de spanning is gigantisch aansteken dan maar? Niet alleen z'n vuurpijl ook drie vingers schoot hij weg die vlogen hoog de lucht in z'n pijl schoot in de heg. Langeweg De Springer maakt het uitlaten van de hond met de fiets een stuk veiliger. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het op de fiets uit laten van een hond kan een stuk veiliger met de 'Springer'. Dit is een hulpstuk dat de hond als een soort derde hand geleidt. Dankzij een stevige spi- raalveer wordt de noodzakelijke speling verkregen. De Springer is een Noorse vondst. Hij ziet er uit als een autoradio-antenne, maar dan korter en dikker. De veer ab sorbeert onverwachte bewegin gen van de hond. Hierdoor blijft de fietser beter in balans. De Springer houdt de hond op een soepele maar besliste ma nier op zijn plaats naast het chterwiel van de fiets. Niet te dicht bij het wiel en de pedalen en niet te dicht bij het overige verkeer. De Springer past op vrijwel alle soorten fietsen, zo als stadsfietsen, toerfietsen, AMSTERDAM - De commercië le televisiezender RTL heeft een kort geding aangespannen tegen de Vara wegens het ge bruik van de naam RTL SIX. Het station eist een boete van honderdduizend gulden per overtreding. De rechtszaak, die samen met de moeder- maatschppij CLT uit Luxem burg aanhangig is gemaakt, dient donderdag bij de recht bank in Amsterdam. De Vara heeft dat dinsdag bekendge maakt. racefietsen en ATB's, in zowel heren- als damesmodellen. In Noorwegen en Duitsland is de Springer reeds getest en goed gekeurd. BURGH-HAAMSTEDE - Met ingang van 6 januari 1994 be gint huisarts P. J. E. Keuters zijn werkzaamheden als huis arts in Burgh-Haamstede. Keulers werkt in associatie met huisarts mevrouw G. van Beek-Verbeek, die reeds enkele jaren kern BurghHaamstede actief is als huisarts. Daarmee is Keulers de opvolger van huisarts J. Ph. P. Stenger die zijn praktijk in Burgh Haamstede definitief heeft beëindigd. ZIERIKZEE - De hond Rona uit het Dierenasiel Schouwen-Dui- veland wil een gelukkig 1994. Zij hoopt dan ook dat een aardig haasje haar binnenkort op komt halen. Rona is een Dobermann van bijna vijfmaanden. Dit teefje is black and tan gekleurd. Met katten en soortgenoten kan Rona goed opschieten. Met kinderen kan deze trouwe viervoeter ook goed overweg. Rona wil graag een baasje met veel geduld. Ze moet goed opgevangen worden; Rona is een onzeker type. Wie dit rustige hondje een goed onder komen wil bieden kan contact opnemen met het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee, telefoon 01110-17013. In dit dierenver blijf zitten twintig katten en vier honden. De medewerkers van het asiel hopen dat deze dieren gauw een eigen baasje zullen krij gen en wensen u een diervriendelijk '94 toe. De kater Remi uit de Kattenopvang van de Sophia-Vereeniging in Nieuwerkerk is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). Een hartige hap voor de oudejaarsavond is voor iedereen een heerlijke traktatie. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Wanneer men iets verrassends op tafel wil zet ten dan is voor de oudejaarsavond een lekkere schaal met hartige vleeswaren flappen en oliebollen wellicht een goed idee. Deze traktatie smaakt zowel koud als warm prima en is eenvoudig en snel in eigen keuken te bereiden. Even door het beslag, hup in de pan en smullen maar! Hartige flappen of oliebollen zijn van te voren gemakkelijk te bereiden. Ze zijn lekker van smaak en een originele variant op een zoete appelflap of olie bol. Men bereidt ze met vlees waren. Gerookte en gekookte worstsoorten smaken heerlijk in een hartige flap en oliebol. Maar ook salami, met of zon der een vleugje knoflook, pa lingworst, een pittige grill- worst, rookworst, cervelaat- worst, boterhamworst of bij voorbeeld gekookte worst be horen tot, de mogelijkheden. Maar ook andere vleeswaren zijn lekker als ze even gebak ken worden in een luchtig be slag. Zoals gekookte ham, cas selerrib, gebraden gehakt of gekookte lamsham. Voor de flappen moet men voordat de plakken door het beslag gehaald worden, eerst het 'klokhuis' uit het midden van de vleeswaren gestoken worden of de ham of gebraden gehakt even in een mooie ronde vorm uitgesneden of -gestoken. Vervolgens bakt men deze mooi goudbruin in de hete olie. Vervolgens legt men deze op een grote schaal, strooit er wat zeezout, selderiezout of gebak ken peterselie over en smullen maar! De stukjes vleeswaar die over blijven kunnen gebruikt wor den voor de hartige oliebollen. Met een oliebollenmix maakt men in een handomdraai een luchtig beslag, roert daar de klein gesneden blokjes vlees waren en kruiden door en laat het vervolgens een half uurtje rijzen. Met een kleine ijsknij- per of twee lepels vormt men bolletjes beslag die in plant aardige olie (géén frituurvet) lekker goudbruin en gaar bakt. De bollen kunnen of di rect heerlijk warm opgediend worden, maar smaken ook goed wanneer ze koud zijn. Recept Voor de hartige vleeswaren flappen zijn nodig: 400 gram plakken vleeswaren (zoals ham, gekookte worst, boter hamworst, corned beef, salami, rookworst, palingworst); 300 gram bloem; 1 theelepel mar mite; 1 flesje bier; 1 ei kruiden mix voor speklapjes; wat grof zeezout; en olie. Gebruik plakken van ongeveer een halve centimeter dikte en steek met een rond stekertje een gat in het midden van de plak vleeswaar. Maak een klontvrij beslag van de bloem, marmite, ei en kruiden. Haal de plakken vleeswaar één voor één door het beslag en bak ze in de hete olie aan beide kanten goudbruin. Bestrooi de flap pen met iets grof zeezout. Voor de vleeswaren oliebollen zijn nodig: Overgebleven vlees waren van hartige flappen in heel kleine blokjes gesneden; 1 pak oliebollenmix (500 gram); 1 flesje bier; flesje heet water; 1 theelepel marmite; 12 gram gevriesdroogde provencaalse kruiden; olie; en zeezout. Laat het bier, heet water, vries- gedroogde kruiden en marmite ongeveer 10 minuten rusten in een kom. Roer de oliebollen mix door de vloeibare massa met een garde of mixer tot er een klontvrij beslag ontstaat. Roer de blqkjes vleeswaren er met een spatel door. Dek het geheel af met een vochtige doek of een plastic zak en laat het ruim een uur op kamertem peratuur rijzen. Roer het be slag tijdens het rijzen en bak ken niet meer door. Laat in een diepe pan of frituurpan de olie (bijvoorbeeld sla-olie, géén fri tuurvet) zo heet worden tot er damp vanaf komt. Vomi ver volgens met twee lepels of een ijslepel bolletjes beslagen laat deze in de olie glijden. Dompel het bolletje even onder, dit voorkomt een te grote vetopna- me. Bak de vleeswarenoliebol- len in. ongeveer 2 minuten rondom goudbruin en gaar. Neem de oliebollen inet een. vork uit de pan en laat ze in een vergiet of op keukenpapier uit lekken. Serveer de oliebollen bestrooid met een klqin beetje grof zeezout. Smakelijke oudejaarsavond I ZIERIKZEE - Het Wegschap Walcheren heeft te ken nen gegeven bereid te zijn om mee te fuseren met de vier waterschappen van Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Woens dag 9 februari 1994 valt hierover een besluit. De Stuurgroep die de fusie van de waterschappen voorbereidt heeft vastgesteld dat het on- derhoudsniveau binnen de vier waterschappen grote onderlin ge verschillen vertoont. Een in haaloperatie om dit op een lijn te krijgen is dan ook niet no dig. Volgens de Stuurgroep hebben de vier waterschappen zich zorgvuldig van hun taak -gekweten, hetgeen een fusie in elk geval niet bemoeilijkt. Woensdag 26 januari overhan digt drs H. Eversdijk, voorzit ter van de Stuurgroep het eind rapport aan de dijkgraven van de vier Waterschappen. De voorwaarden waaronder het wegschap mee kan doen aan de fusie moeten nog wor den vastgesteld. Of het weg schap inderdaad kan fuseren met de vier waterschappen hangt in feite af van de betrok ken gemeenten op Walcheren en het Waterschap Walcheren. ZOETERMEER - Frauderende examenkandidaten in het voortgezet onderwijs worden ongelijk behandeld bij het opleggen van strafmaatrege len. Dit staat in Examens 1993 getoetst, het verslag van de on derwijsinspectie over de eind examens in het voortgezet on derwijs, dat dinsdag naar de Tweede Kamer is gestuurd. ZIERIKZEE - Vanaf 1 januari is in de ziekenhaizen te Zierik zee en Goes een nieuwe anes thesioloog werkzaam. Het is de heer B. E. Timmerman. Ter gelegenheid daarvan houdt de directie fan de Stichting Oosterscheld?ziekenhuizen Goes/Zierik:ee op dinsdag 11 januari in aet ziekenhuis in Goes een köinismakingsrecep- tie waarbij de nieuwe narcoti seur wordt voorgesteld. TEGELEN - Het echte Schouwspel laat nog even op zich wachten, maar de voorbereidingen van de Pas siespelen '95 in het Limburgse Tegelen zijn reeds in volle gang. De zestiende editie van de Passiespelen wordt in de periode van half juni tot eind september 1995 iedere zondagmiddag opgevoerd. Al meteen na de laatste voor stelling van het speelseizoen 1990 heeft de organisatie van de Tegelse Passiespelen zich ge bogen over de vraag hoe een volgende serie nog aantrekke lijker voor publiek en spelers kon worden gemaakt. De zestiende editie wordt dan ook volgens de organisatoren nóg indrukwekkender, dramati scher, indringender, massaler, aangrijpender, roerender, spec taculairder, maar vooral nóg boeiender. Massa-scènes Om deze doelstellingen te kun nen verwezenlijken onderging de tekst een grondige bewer king, waardoor deze aan dra matiek en zeggingskracht wint. Ook werden enkele mas sa-scènes toegevoegd. Hierdoor wordt het spel levendiger. Daarnaast wordt het schouw toneel van het openluchtthea ter De Doolhof opnieuw ingc richt om de mogelijkheden voor speciale effecten en massa-scènes te vergroten. En ook de accommodatie voor de toeschouwers zal onder handen worden genomen en verbeterd. Het bestuur van de Stichting Passiespelen Tegelen heeft on langs een nieuw logo gepresen teerd. Dit is speciaal vervaar digd voor het speelseizoen 1995. In het ontwerp fungeert een gestileerd detail van de doornenkroon, het symbool van lijden en triomf, als blik vanger. Het in zo'n vroeg stadi um presenteren van het nieuwe logo ligt in de lijn met het be sluit van het bestuur zo vroeg mogelijk met een informatie campagne van.start te gaan. Met deze campagne wil het stichtingsbestuur nog meer toeschouwers naar Tegelen trekken dan in 1990 het schouwspel bijwoonden. Naast koningin Beatrix en andere hoogwaardigheidsbekleders waren dit er meer dan 50.000. Volgens het bestuur is het mo gelijk het bezoekersaantal nog te laten stijgen. Zo verwacht men onder meer toeristische organisaties, touroperators en busbedrijven te motiveren meer werk te maken van de Passiespelen en ze op te nemen in hun programma's. V Het nieuwe 'gezicht' voor de Passiespelen Tegelen. MIDDELHARNIS-Vrij- da}1 31 december is Ra- di» Flakkee in de lucht mk de inmiddels tradi tionele donateursdag. Vb'n 10.00 tot 18.00 uur worden de donateurs vAn de omroep opge leid. En wee diegene die ie hoorn opneemt met ie eigen naam. Wanneer men gebeld wordt en opneemt met de nieuwe slogan van de lokale omroep: „Radio Flakkee, daar hoort u meer van", hoeft men slechts een eenvoudige vraag te beantwoorden om in de prijzen te val len. Deze prijzen zijn door het eilandelijke be drijfsleven beschikbaar gesteld. Donateurs opge let dus; voor één dag in het jaar kan het gebruik van de eigen naam fataal zijn! MIDDELHARNIS - Het be stuur van dc Eerste Flakkcesc Vogel Vereniging uit Middcl- harnis houdt op zaterdag 29 ja nuari een bustocht naar dc COM-wcrcldtentoonstcIIing in Bocholz, Duitsland. Gegadigden voor dit reisje, zo wel leden als niet-lcden, kun nen zich voor 29 december op- gevbn bij de secretaris, de heer B. Drooger. Telefoon 01877- 3208. U heeft nodig voor 4 personen: 400 gram gebraden varkens vlees (rollade of fricandeau) 4 plakken bacon 3 struikjes witlof 1 struikje roodlof 1 sinaasappel 1 kopje gewelde rozijnen 50 gram gehakte walnoten 3 eetlepels notenolie sap van 2 citroenen 1 theelepel mosterd 1 fijngesneden ui zout peper snufje suiker 1 eetlepel fijngehakte peter selie of tuinkers Snijd het gebraden varkens vlees en de bacon in reepjes. Bak de bacon en laat hem afkoelen. Was het lof en snijd het in reepjes. Besprenkel het lof met het sap van de citroenen. Maak de sinaasappel schoon en snijd hem in stukjes. Ver meng de stukjes sinaasap pel met de rozijnen, walno ten en het gesneden lof. Maak een dressing van de olie, citroensap, ui, mos terd, zout, peper en een snufje suiker. Vermeng de dressing met de lofsalade en voeg de gebraden reepjes vlees en de bacon toe. Laat alles circa vijf minuten in trekken. Schep de salade tussentijds nog een keer om en garneer het met de peter selie of tuinkers. Lekker met pistolets of stokbrood. Voedingswaarde per portie: Energie: 1960 kJ (470 kcal) Eiwit: 35 gram Vet: 26 gram Koolhydraten: 25 gram ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De één jaar gele den geïntroduceerde Philips luchtreinigers zijn bij de consument goed aangeslagen. Ze bleken in te spe len op de toenemende behoefte aan een schoon leef milieu. Een schone omgeving is voor iedereen van belang, maar voor cara- en allergiepatiënten uiter ste noodzaak. Deze groep blijkt dan ook zeer gebaat bij de luchtreinigers. Een consumentenonderzoek heeft aangetoond dat vrijwel alle Nederlanders hun gezond heid een belangrijke zaak vin den en ervan overtuigd zijn dat een luchtreiniger daaraan een positieve bijdrage kan leveren. Een goede luchtreiniging mag niet onderschat worden als men bedenkt dat negentig pro cent van de tijd binnenshuis, waar de lucht 65 keer erger ver ontreinigd kan zijn dan buiten, wordt doorgebracht. Door een betere isolatie van huizen en de aanwezigheid van air-conditioning in de meeste kantoren komt er steeds min der verse buitenlucht de wo ning of het kantoor bjnnen. Vooral in de winter waait nog maar zelden een frisse wind door deze ruimtes. Luchtreini gers kunnen ook hun toepas sing vinden in vertrekken waar stofgevoelige apparatuur staat, zoals doka's en video ruimtes. Veel mensen lijden - vaak zon der dat zelf te beseffen - onder een vervuilde woonomgeving. Dat cara- en allergiepatiënten gevoelig zijn voor huisstof is evident, maar veel 'gezonde' mensen hebben wel eens last van plotselinge niesbuien, tra nende ogen of loopneuzen zon der duidelijke oorzaak. De schuld ligt dan meestal bij het in de lucht zwevend huisstof, dat voor dit soort irritaties ver antwoordelijk is. In gezinnen met huisdieren - waarvan de huidschilfers allergische reac ties kunnen opwekken of in ka mers waar rokers en niet- rokers samen zijn, hebben luchtreinigers hun nut bewe zen. Ondanks goed poetsen en vaak stofzuigen (de eerste wapens in de strijd tegen huisstof) blijven er nog altijd minuscule deel tjes rondzweven en liggen, die niet te vangen zijn. Huisstof bestaat namelijk uit compo nenten, die vrijwel onzicht baar zijn. Rookdeeltjes, ge woon stof, katte- en hondeha ren, huidschilfers van huisdie ren, stuifmeel en uitwerpselen van de huisstofmijt zijn een voortdurende bron van irrita tie. Vooral de laatste drie cate gorieën behoren tot de veroor zakers van allergieën. Stuif meel en de daardoor opgewek te hooikoorts zijn bekend, maar ook onze huisdieren en vooral de huisstofmijt kunnen een plaag zijn voor cara- en al- lergiegevoelige Nederlanders. De Philips luchtreinigers dan ken hun succes aan een drie voudig filtersysteem. De lucht, passeert eerst een kunststoffil ter dat de grote deeltjes vangt. Daarna volgt een dubbele fil terset: het eerste filter is ge maakt van Filtrete, een spe ciaal geweven materiaal. Dit zig-zag gevouwen filter is elek trostatisch geladen en geeft zelfs het allerkleinste vuiltje geen enkele kans. Een tweede filter van actieve koolstof ver wijdert de laatste ongerechtig heden. Daarna passeert de lucht nog een ionisatiekamer die molecuulgrote deeltjes met negatieve ionen laadt en ze daarmee doeltreffend uit de leefomgeving bant. De resultaten mogen er zijn. Het grootste model, de HR 4385 die geschikt is voor ruimtes tot 120 kubieke meter, zuivert een kamer in acht minuten voor ne gentig procent van stuifmeel en in twaalf minuten voor ne gentig procent van stof en ta baksrook. Zelfs de kleinste, de HR 4381 voor ruimtes tot veer tig kubieke meter, speelt dit binnen een half uur klaar. Ook het derde type, de HR 4383 voor ruimtes tot 75 kubieke meters, paart een goede presta tie aan degelijkheid. KAMPERLAND - Donderdag 27 december verwel komde Roompot Zwemparadijs in Kamperland de 450.000ste bezoeker van 1993. Dit is 100.000 bezoe kers meer dan het vorig jaar. Toen werd op 21 decem ber de 350.000ste bezoeker begroet. Dit jaar was mevrouw Dinge- mans-Simons uit Stabroek (België) de gelukkige. Zij be zocht met haar moeder en haar vijfjarig dochtertje het zwem paradijs. Zij was blij verrast dat zij naast het boeket bloe men een lang weekend als gas ten van de Roompot in een luxe bungalow mogen verblijven. Volgens de heer P. A. Hame link, bedrijfsleider Roompot Recreatie, was het grote bezoe kersaantal mede te danken aan de minder zonnige zomer van dit jaar. Maar er was dit seizoen ook een grote toename tc constate ren van bezoekers uit de regio. Met name het aantal abonne menthouders is de laatste maanden gegroeid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11