dichters Toneelstuk Alle vogels vliegen 'De kerstboodschap heeft waarde voor je thele leven' Minder buitenlandse toeristen naar Nederland ui Een dikke vent Kerstmis Dan schijnen alle lichten Kerstfeest DINSDAG 28 DECEMBER 1993 NR 25486 Een scène uit de musical Alle vogels vliegen. ZIERIKZEE - 'Alle vogels vliegen' is de titel van een jeugdvoorstelling die woensdag 5 januari wordt op gevoerd in De Concertzaal te Zierikzee. Het gaat om een muzikaal toneelstuk van Mies Bouhuys met mu ziek van Joop Stokkermans. De voorstelling is gericht op de groep. Alle vogels vliegen jeugd van zeven tot twaalf jaar speelt op een drukke markt. In maar ook geschikt voor een deze kleine wereld worden meer uit gebreide leeftijds- oliebollen verkocht, feestneu zen en toeters om mee te la chen, machines om het leven gemakkelijker te maken en messen om mee te vechten. Er wordt ook gezongen: 'Kom bin nen in ons wereldje, kom er maar lekker bij. Kom binnen in ons wereldje, als je maar bent zoals wij'. Dan komt een nieuwe koop man op de markt die alleen een lege vogelkooi bij zich heeft. Hij komt uit een gebied waar de mensen niet zoveel spullen hebben en het leven niet zo ge makkelijk is als in de wereld van de feestneuzen en de ma chines. De kale vreemde vogel blijkt iets te bezitten wat de anderen op de markt niet meer hebben: dromen. Hij weet ze nog te verkopen ook. Wanneer de nacht over de markt valt brengt die echter niet de dromen waarop ze had den gehoopt. Bedreigd, opge jaagd en gevangen raken ze verzeild ip een nachtmerrie. De marktkoopmensen veranderen in lompe, bekvechtende vogels die niet van de grond komen en daardoor opgesloten blijven in hun eigen kleine wereldje. Wanneer ze na die nacht terug keren op de markt weten ze hoe dom het is niet verder te kijken dan hun neus lang is. Net als de poppenspeelster en haar poppen, die met heel an dere ogen toekijken bij alles wat op de markt gebeurt, ont dekken ze hoe de wereld zou kunnen zijn wanneer mensen elkaar beter leren kennen en begrijpen en vrij als vogels van hier naar daar konden vliegen in een wereld waar niemand meer is dan een ander. De voor stelling in de Concertzaal be gint om 20.00 uur en wordt uit gevoerd onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland. VOORBURG - Het aantal bui tenlandse toeristen dat in 1993 ons land ibezocht zal uitkomen op 4,5 miljoen, ±12% minder dan vorig; jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft dit toe aan het slechte zomerweer en het ontbreken van grote evenementen, zoals de Floriatle die in 1992 voor veel bezoelcers zorgde. De daling viel nog mee bij de Duitsers (-3 procent), met 1,8 miljoen bezoekers onze belang rijkste gasten. Ook Belgen bleven naar ons land komen (-2 procent). Het toerisme uit verder gelegen landen viel echter over de hele linie fors terug. Hotels en pen sions konden 450.000 buiten landse gasten minder verwel komen: een daling van 14 pro cent. Campings zagen het aan tal buitenlandse bezoekers da len met 141.000 ofwel 15 pro cent. Alleen de bungalowparken konden een stijging noteren van 16.000 (3 procent), hoofdza kelijk dankzij een toenemend aantal Duitsers. ZIERIKZEE Kerstfeestviering van de CPB De dames van de Christelijke Plattelands Vrouwenbond vierden samen kerst in de zaal van de Gereformeerde kerk in Zierikzee. Verschillende men sen van het Leger des Heils ver leenden hun medewerking aan deze avond. De kerstliturgie werd gelezen door de dames Den Boer-Flikweert, Van Damme-Kloet, Simonse-'Mat- thijsse en Zweistra-van der Staay. Met het zingen van Ere zij God werd de avond afgeslo ten. De eerstvolgende vergade ring is dinsdag 11 januari. Ook gezinsvervangend tehuis Schouwenoord levert aan deze avond een bijdrage. BURGH-HAAMSTEDE Nieuwjaarsbijeenkomst ANBO Op zaterdag 15 januari houdt de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, regio Schouwen-Duiveland, haar jaarlijkse nieuwjaarsbijeen komst. In De Schutse te Haam stede, aanvang 14.00 uur. Naast optreden van het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool en een gezellig programma onder leiding van Berg Gebben wordt aandacht besteed aan de afslui ting van het Jaar van de Oude ren. Bij het secretariaat, de heer J. C. A. Koster zijn nog kaarten verkrijgbaar. Tblefoon 01119-1931. Vervoer kan gere geld worden. NOORDWELLE Kerstviering Dorpsgemeenschap De Dorpsgemeenschap Noord- welle hield haar jaarlijkse kerstviering in het dorpshuis. In een sfeervol versierde zaal opende W. Lokker de avond met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Vervolgens werd met muzikale begeleiding van mevrouw J. van Nieuwenhuyze en haar dochter Leonie het lied Komt allen te samen gezongen. Na een declamatie van de heer Lokker zong het koor De Noordzeestemmen enkele lie deren. Na de pauze volgde een muzikaal intermezzo door me vrouw J. van Nieuwenhuyze en haar dochter. De heer A. de Ruiter vertelde een kerstver haal waarna de Noordzeestem men nog enkele liederen ten ge hore brachten. De heer Lokker besloot de bijeenkomst met een dankwoord aan allen die aan deze avond meewerkten. Gezamenlijk werd hierna het lied Ere zij God gezongen. Tbn- slotte was er voor alle aanwezi gen een glaasje warme wijn en kon men nog gezellig wat na praten. BRUINISSE De Pul open op Nieuwjaarsdag Ook dit jaar is de Bruse jeugd soos De Pul geopend voor de viering van het traditionele nieuwjaarsfeest. In dq nacht van oud op nieuw kunnen be langstellenden vanaf 0.30 uur in De Pul terecht om elkaar het beste te wensen en om het jaar feestelijk in te luiden. Op de avond van zaterdag 1 januari is de jeugdsoos geopend vanaf 19.30 uur. MIDDELBURG Nieuwjaarsreceptie voor alleenstaanden Op initiatief van de club voor alleenstaanden Vrij Gezellig wordt op zondag 2 januari een nieuwjaarsreceptie gehouden in het verenigingsgebouw van de club aan de Kerksteeg 5 te Middelburg. Tijdens de bijeen komst wordt aandacht besteed aan het vijf-jarig bestaan van de club in 1994. Aanvang 14.00 uur. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN Bijeenkomst Ypsilon De vereniging Ypsilon heeft voor dinsdag 11 januari een bij eenkomst op het programma staan. Deze wordt vanaf 19.45 uur gehouden in het Heer Hen drikhuis. Meer informatie is verkrijgbaar via 01100-12221. o 0) Oud en nieuw Weer is een jaar vervlogen, Ert staat het nieuwe voor de deur, De tijd werd weer bewogen. Doorgaans was er blijdschap en treur. Veelvuldig was ons streven, In ons, toch maar loos bestaan, Het goede in ons leven, Kleeft ons vergank'lijk aan. Al zetten we onze voeten, Op hét, dat van onszelven is, Éénmaal moeten wij boeten, Als ons pad teneinde is. Wanneer het nieuwe nader komt! En de tijd weer verder gaat, Galmt als vanouds de klokkemond; Weer zijn alledaagse maat. Dat galmgeluid geeft zuiver, zeker, Aan een ieder zijn boodschap mee, Veelal dikwijls een droeve spreker, Over de dood en levens ,,lee". Maar ook klokken houden éénmaal op, Te wijzen wat de tijd aangaat, Voor mens en tijd komt eens de stop, Zegt dit dan voort in het kwadraad. Willem Yzelenberg Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. DEN HAAG - China kreeg bij na zeven miljoen gulden van de Nederlandse staat in verband met de aankoop van drie Fokker-100 vliegtuigen en drie baggerschepen van IHC Hol land. Met deze orders was in to taal een bedrag gemoeid van drie- tot vierhonderd miljoen gulden. DEN HAAG - De deskundigen wagen zich niet aan speculaties over de economische betekenis van een kerst in het weekeinde, maar een van hen aarzelt niet om 1993 een „werkgeversjaar" te noemen. Twee kerstdagen in het weekeinde betekent im mers twee werkdagen meer ten opzichte van andere jaren. Christelijke nationale school De Zonnewijzer ZONNEMAIRE - Het reK waartegen in de zomer de clematis groeit is versierd met dennetakken. In elk lo kaal staat een kerstboom en in de klas van de jong ste leerlingen prijkt een rij donkergroene kartonnen keirstgeveltjes met verlichte raampjes op de venster bank. Op de christelijk nationale school De Zonnewijzer in Zonnemaire is Kerstmis van oudsher een belangrijk feest. „Kerst is niet alleen leuk, maar ook waardevol. De kerstboodschap heeft waarde voor je hele leven", aldus schooldirecteur P. Dekker. De kerstboodschap wordt op de Zonnewijzer ieder jaar verpakt in een kerstliturgie waaraan de leerkrachten in oktober/november al beginnen te werken. Ze schrijven teksten en selecteren kerstliedjes en gedichten vanuit het idee dat elk van de zeventig leerlingen een eigen rol in de kerstliturgie krijgt. „Zodra Sinterklaas zijn hielen heeft gelicht' worden de teksten verdeeld en beginnen we met oefenen". In de loop van de jaren kreeg het uitbeelden van het kerstverhaal een centrale plaats in de jaarlijkse kerstviering. Met kaarsenspel, muziek, zang, kostuums en toneel geven de kinderen vorm aan de tocht van Maria en Josef naar Bethlehem en het goddelijk kind dat daar in een stal werd geboren. Omdat veel inwoners van Zonnemaire belangstelling hebben voor deze kerstviering, werd die tot nu toe in het dorpshuis gehouden. „Dit jaar zijn we uitgeweken naar het schoolgebouw omdat vol gens planning in december de verbouwing van het dorps huis bezig zou zijn", aldus directeur Dekker. Dat beteken de dat de kerstviering dit jaar niet kon worden bijge woond door publiek. Het kerstverhaal werd gepresen teerd in drie gedeelten, waarbij de leerlingen om beurten te gast waren in eikaars lokalen. De kerstviering begon in het lokaal van de kleuters (de groepen 1 en 2) die het kerstverhaal inleidden met een kaarsenspel. In het lokaal van de middenbouw (groepen 3 tot en met 5) werd vanuit de belevenissen van een kleine herder getoond hoe de engelen de .herders opriepen omdat het kind was gebo ren. Toneel werd daarbij afgewisseld door kerstliedjes en groepsteksten. 'Zij volgen de ster' was het thema waarmee de oudste groepen van De Zonnewijzer lieten zien hoe de wijzen uit het Oosten de ster volgden (die door meester Dekker via een nylondraad langs het plafond werd bewogen). De ster leidde de koningen via Herodes naar Jeruzalem (aan de andere kant van het lokaal) waar Maria, Jozef en he^kind in de stal zaten. „We zoeken het koningskind. Dat moet hier zijn want de ster bleef stilstaan boven dit huis". De kerstviering werd volgens traditie afgesloten met een maken van een kerstwens voor elkaar. Een van de leer krachten las een kerstverhaal voor en iedere leerling kreeg een boek als kerstcadeau. Ook dat laatste is een oude traditie die volgens meester Dekker voortkomt uit de vroegere zondagsschoolvierin gen. „De kinderen vinden de kerstviering altijd heel leuk. Via de teksten en de liedjes van de liturgie proberen we ook over te brengen dat Kerst niet alleen gezelligheid, lek ker eten en cadeautjes betekent. Dat het wordt gevierd omdat toen een kind werd geboren dat als volwassene heeft laten blijken dat hij er is voor de mensen. Dat men sen zich nooit alleen hoeven te voelen maar met hun pro blemen bij hem terecht kunnen. Dat geeft een gevoel van veiligheid en geborgenheid dat wij als schoolteam over willen brengen op de leerlingen". Kerstmis is leuk als je ook kadotjes kryg maar als je geen kadotjes krijg is kerstmis ook niet leuk. De kerstman is een dikke vent met een lange baard en als de kerstman geen kadotjes mee neemt dan duw ik een mijn in de schoorsteen dan blaas ik hem via de schoorsteen naar de maan. Robin Wenmenhoven, 11 jaar Kerstmis is de geboorte van het kindeke Jezus. Maar een heleboel mensen denken daar niet meer aan. Die zetten een kerstboom neer met kerst maar weten niet meer wat het kerst betekent. Het kindeke Jezus werd in Betlehem geboren in een kribbe omdat er geen plaats in de herberg was. In Engeland vieren ze kerst met de kerstman net zo als wij Sinterklaas vieren. Johan Paauwe, 11 jaar Kerstmis vind ikzelf een gezellig feest. Vooral le kerstdag dan is 's ochtends heel de tafel gedekt met vanalles. En dan schijnen alle lichten. En dan gaan we 's avonds gezellig een film kijken, met alle kaarsen aan. Se Kerstdag slaap je dan leker uit en staat weer de tafel gedekt' Meetal gaan we dan naar oma. En dan 's avonds alle cadeautjes. Op school vieren we 23 december kerstmis, dan treden we op met een toneelstuk. Ik ben Maria. Verder is er nog een Jozef, drie wijzen, koning Herodes, schriftgeleerden en novelingen. Jeannette Goudzwaard, 11 jaar Op school doen wjj een toneelstuk over de wijzen uit het Oosten. We doen het op school, in de klassen. Eerst gaan wij (groep 6, 7, 8) en de klas van juf Tinneke (groep 3, 4, 5) by de kleuters kijken. Zy doen een stuk over kaarsen. Dan gaan de kleuters en wü bjj groep 3, 4, S kijken. En als laatst komen ze allemaal bij ons. Vrijdagochtend gaan we kerst stukjes maken en 's middags hebben we vrij. Normaal doen we het in het verenigingsgebouw. Maar dat moet worden verbouwd dus doen we het op school. Chariot Audier, 10 jaar De kerststal getekend door Esther Audier, 6 jaar. Herders en schapen, getekend door Ivan Capelle, 4 jaar. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5