De vegetatie van Noord-Zeeland RESERVERINGSBON Elfde Nieuwsbodereis vo 'groen' Siegen in middel; Elfde Nieuwsbodereis voert naar 'groen' Siegen in middelgebergte Andere opzet samen werking intramurale gezondheids zorg Diefstal uit auto Spaarzegels Op het spoor van Nassau en Oranje t v DINSDAG 28 DECEMBER 1993 NR 25486 3 BROUWERSHAVEN - Onlangs bood gedeputeerde G. de Kok het eerste exemplaar van het rapport De vegetatie van Noord-Zeeland aan burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven aan. Het rapport geeft een samenvatting van het vegetatie-onderzoek dat door de provincie Zeeland werd uitgevoerd op Tholen, Sint Philipsland en Schouwen-Duiveland (inclusief het Zeeuwse deel van de Grevelingen). Na de rapporten over Midden-Zeeland (1983) en Zeeuwsch-Vlaanderen (1986) is hiermee een provin- ciedekkend „drieluik" afgerond, waarin de vegeta tie in de gehele provincie wordt beschreven. Zowel andere overheden en instanties als geïnteresseerde inwoners en bezoekers van Zeeland kunnen hiermee op een toegankelijke manier kennis nemen van de resultaten van het onderzoek. In het informatieblad van het provinciaal bestuur van Zeeland, Milieutij dingen wordt aandacht besteed aan het onderzoek. Moeraswespenorchis, een beschermde en bedreigde soort, heeft zich na het droogvallen van de platen in de Grepelingen sterk uitgebreid. De massaal geproduceerde, stof fijne zaden versprei den zich gemakkelijk met de'wind, maar een geschikt kie- mingsmilieu ontbrak lange tijd. Het provinciaal bestuur heeft een belangrijke taak op het ge bied van de Ruimtelijke Orde ning: dat is het op een afgewo gen wijze toedelen van de be perkte ruimte in de prpvincie aan verschillende functies, zo als wonen, recreatie, land bouw, industrie en ook natuur. Voor een verantwoord beleid zijn gegevens nodig, en het ge bruik in de vorm van bevol kingsprognoses en landbouw- statistieken is al lang vanzelf sprekend. Een goed overzicht moet gebiedsdekkend zijn en systematisch, zodat verschil lende gebieden met elkaar kunnen worden vergeleken. Het moet zowel bruikbaar zijn voor grootschalige plannen, als ook voldoende gedetailleerd zijn voor beslissingen op plaat selijk niveau. Daarom is het belangrijk basisgegevens te verzamelen, dat wil zeggen: ge gevens die al naar gelang doel en schaal steeds opnieuw te in terpreteren zijn. In 1976 werd besloten tot inven tarisatie van de wilde planten groei in geheel Zeeland. De ve getatie is als onderzoeksobject zeer geschikt, omdat ze niet ai- leen een belangrijke natuur waarde op zich vormt, maar Siegen ligt in het geografische centrum van de Duitsland. Als economisch centrum, con- gresstad, inkoopsstad, maar ook als universiteitstad en vooral als middelpunt van een regio met ongeveer 600.000 mensen wordt Siegen steeds belangrijker. Daarnaast wordt Siegen gezien als bakermat van het Huis Nassau. Wie in het genealogisch handboek van de adel inlichtingen in wil wirt- nen omtrent het Koningshuis der Nederlanden ziet dat daar Otto I, graaf van Nassau- Siegen als stamvader genoemd wordt. Verschillende histori sche gebouwen herinneren aan het Huis Nassau. Martinikerk In Siegen en omgeving vinden de Nieuwsbodereizigers onder meer de 1000 jaar oude Marti nikerk, het Middeleeuwse Bo- venslot en het uit 1695 dateren de Benedenslot. Het laatste slot was van 1781 tot 1815 ook residentie van de Siegense landsheren uit het huis Oranje- Nassau-Dietz. De stad Siegen ook veel informatie geeft over het milieu (voedselrijkdom, zoutgehalte, grondwater) en al lerlei ecologische processen (onder meerandere verrui ging). Daarnaast vormt de planten groei zelf weer een milieu waarin allerlei andere orga nismen (vogels, kleine zoogdie ren, insecten) een plaats vin den. Bovendien zijn planten re latief goed en snel te inventari seren over een groot gebied. Waarvoor te gebruiken Zoals gezegd zijn de onder zoeksresultaten op veel ver schillende manieren te gebrui ken, en in de loop van de jaren werden ze ook al veel gebruikt (ook die uit het nu verschenen rapport). Op provinciale schaal kunnen we denken aan groot schalige plannen als streek plan, provinciaal waterhuis houdingsplan en milieube leidsplan, en de Zeeuwse uit werking van het natuurbe leidsplan. Regionaal zijn er de vele landinrichtingsprojecten, (inter)gemeentelijke land schapsbeleidsplannen enzo voorts. Meer lokaal bijvoor- voert nog steeds met trots de oudste Nassause leeuw in zijn wapen. Door de kleuren van de stad - blauw en oranje - wordt de historische verbondenheid met de Huizen Nassau en Oran je bewezen. Jaarlijks komen hier tienduizenden bezoekers uit Nederland, België en Luxemburg. In deze stad, de geboortestad van de Vlaamse meester Rubens, zijn ook acht originele werken van de be roemde schilder te zien. Volop interessante bezienswaardig heden dus in Siegen. Als overnachtingsplaats voor de Nieuwsbode-reizigers is ge kozen voor het Queens-hotel, midden in het oude centrum van Siegen. Het hotel beschikt over een zwembad op de bo venste verdieping. Vanuit het zwembad heeft men een fraai uitzicht over het oude stadje. Verder beschikt het hotel over een sauna, kegelbanen en een gezellige bar en lounge. Alle kamers beschikken over bad kamer, radio, kleurentelevisie, hroekenpers, mini-bar en tele foon. Het hotel heeft een rusti ge ligging in een park. Na ver beeld ontgrondingen, wegen aanleg en bestemmingsplan wijzigingen. Natuurbeheer ders kunnen er een overzicht mee vormen van de waarde van en samenhang tussen gebie den. (Amateurs)onderzoekers kun nen de verspreidingsgegevens gebruiken voor lopende onder zoeken, of er onderzoeksdoelen mee bijstellen of uit afleiden. En elke geïnteresseerde kan er een beter begrip voor zijn na tuurlijke omgeving mee op doen. trek uit de diverse opstap plaatsen op Schouwen-Duive land voert reisleider/chauffeur Rinus van der Voorden de Nieuwsbodereizigers naar Weert voor de koffiepauze. De rit wordt vervolgd door het heuvellandschap van Zuid- Limburg over de beroemde 'holle' wegen. De lunch wordt gebruikt op Nederlands hoog ste punt bij Vaals. Vervolgens gaat het verder langs Keulen en door de bergen van het Ber- gisch Land naar het hotel in Siegen waar men uit kan puf fen van de reis. De tweede dag gaat van start met een uitgebreid ontbijtbuf fet. Voor de ochtend is geen vast programma dus ieder kan doen waar hij of zij zin in heeft. Genieten van de luxe van het hotel of een 'Einkaufsbummel' maken in het oude centrum van Siegen. De liefhebbers kunnen langs de vele monumenten van de oude Duitse stad dwalen, en voor de kooplustigen zijn er verkeersvrije winkelstraten waar men in alle rust kan kie zen en keuren. Na de lunch in het hotel maakt het gezelschap De gegevens die bij een groot schalig onderzoek als dit be schikbaar komen, zijn zeer om vangrijk: honderdduizenden soortswaarnemingen, gebun deld op duizenden terreinbe- schrijvende lijsten en versprei- dingskaarten, em daarnaast tientallen vegetatiekaarten. Het is niet mogelijk-, en ook niet zinvol, om al deze basisge gevens te willen publiceren. Van belang is het een overzicht te bieden van wat er is, zodat niet alleen potentiële be- in de middag een excursie naar het 'Oranje'stadje Dillenburg. In de 16e eeuw was Dillenburg één van de middelpunten van de Europese geschiedenis met onder meer het stamslot van Wilhelmus van Nassauen, in Nederland beter bekend als de stamvader van ons vorsten huis. Willem van Oranje. In Dillenburg zijn de resten van het slot te zien. Het dagpro gramma van de tweede dag wordt afgesloten met een ge combineerd warm en koud buf fet in het hotel. Natuurgebied Op de derde dag staat de reizi gers een rit door fraaie natuur te wachten. De bus rijdt door het dal van de Wied en over de bergen in het Westerwald naar 1. roepsmatige gebruikers als be leidsmedewerkers en beheer ders zich een indruk kunnen vormen, maar ook de in de Zeeuwse natuur geïnteresseer de liefhebbers en amateurs. Om die reden is de serie van drie rapporten uitgebracht, waarvan De vegetatie van Noord-Zeeland het laatste is. Het belangrijkste onderdeel vormt een gekleurde kaart met vegetatie-complexen, schaal 1:50.000. Samen met de kaarten uit de andere twee rapporten is hiermee een kaart van heel Zeeland, met dezelfde kaartle- genda, beschikbaar. Van de qua vegetatiepatroon zeer in gewikkelde Kop van Schouwen is een meer gedetailleerde kaart (schaal 1:25.000) bijge voegd. Het tekstgedeelte van het rap port bestrijkt 155 bladzijden. Het grootste deel daarvan vormt de beschrijving van de vegetatietypen van de kaart. Per type wordt systematisch aangegeven hoe het er uit ziet, uit welke plantensoorten het voornamelijk is opgebouwd of welke er bijzonder kenmer kend voor zijn, waar het voor komt, wat de natuurwaarden ervan zijn en hoe het beheer zou moeten worden uitgevoerd. Dit wordt geïllustreerd met tientallen verspreidingskaart jes, schema's en foto's. Voor de kenners is een bijlage opgeno men met alle waargenomen plantensoorten en hun ver spreiding over de vegetatiety pen. De inleidende hoofdstukken geven een beschrijving van het (ontstaan van het) landschap, begrippen en de onder zoeksmethode. Het laatste hoofdstuk biedt een ruimtelijk totaalbeeld van het onder zoeksgebied. Het rapport is te bestellen bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, telefoon 01180-31400 of via de boekhan del. Ook de voorgaande delen zijn nog verkrijgbaar. Voor meer gedetailleerde informa tie: W. van Wijngaarden, tele foon 01180-31205. Neuwied. Daar wordt gestopt voor een koffiepauze. De reis wordt vervolgd via een fraaie brug over de Rijn bij Ander- nach en voert naar Maria Laach waar de lunch wordt ge bruikt. In de middag gaat de reis verder over de Linksrhei- hischer autobaan via Mönchen- gladbach terug naar Neder land. Na de middagpauze bij Venlo wordt koers gezet naar Zevenbergschenhoek waar het afsluitende diner wordt ge bruikt. De ervaring heeft ge leerd dat de belangstelling voor de Nieuwsbodereis altijd groot is en daarom wordt uitge gaan van drie reizen. De eerste reis gaat van start op donderdag 17 maart. De rei zigers zijn terug in Nederland op zaterdag 19 maart. De tweede groep reizigers ver trekt op donderdag 24 maart en komt zaterdag 26 maart weer thuis. De derde en laatste reis gaat van start op maandag 28 maart. De reizigersworden woensdag 30 maart terugver wacht. Op bijgaande reserve ringsbon kan men aangeven aan welke van de drie vertrek data men de voorkeur geeft. Is de reis inmiddels volgebofekt dan wordt contact met u opge- DEN HAAG - Vijftig Hage naars die zich afgelopen jaar wisseling hebben misdragen, moeten deze week met oud en nieuw binnen blijven. ZIER1KZEE - Met ingang van 1 januari krijgt de samenwer king in de intramurale gezond heidszorg in Zeeland een ande re opzet. Als direct gevolg van de organisatiewijzigingen bij de Nederlandse Zorgfederatie en de verzelfstandiging van de verschillende sectoren is beslo ten de samenwerking binnen de Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) op te heffen. Dit betekent dat ook het PZR- kantoor in het Jan Matenshuis te Middelburg zal worden op geheven. Daarvoor in de plaats komt per sector een provin ciaal directieberaad, te weten: Het Zeeuws Directeurenberaad Ziekenhuizen; het Provinciaal Directieberaad Verpleeghuizen Zeeland (PDVZ) en de Directie Overleg Instellingen van Intra murale Gehandicaptenzorg. In het navolgende overzicht wordt aangegeven op welke wijze men na 1 januari de ver schillende sectoren in de intra murale gezondheidszorg in Zeeland kan bereiken. Het Zeeuws Directeurenberaad Ziekenhuizen, via de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen, te lefoon 01100-34000. Het Provinciaal Directieover leg Instellingen voor Intramu rale Gehandicaptenzorg te Goes via Huize Den Berg, tele foon 01100-46800. Sector Geestelijke Gezond heidszorg, Directie Stichting AZZ te Middelburg, telefoon 01180-35510 en de Directie Stichting PZZ te Goes, telefoon 01100-37000. nomen om te bezien of een an dere datum soms soelaas kan bieden. De prijs van de reis komt op 375,- per persoon. Abonnees van de Zierikzeesche Nieuwsbode krijgen korting. Zij betalen 350,- De reis is geheel verzorgd, dus vanaf de lunch op- de eerste dag tot en met het afsluitend diner op de laatste dag. Voor éénpersoons- kamers geldt «een toeslag van 70,- per kamer voor de gehele reis. Er bestaat de mogelijk heid tot het afsluiten van een reis-, bagage-, en ongevallen verzekering. Dat kost 8,- per persoon. Hoewel vaak overbodig is het toch raadzaam om aan familie of kennissen het adres van het Queens-hotel in Siegen door te spelen. Zo kan men u altijd be reiken en kunt u met gerust hart het thuisfront verlaten. Het adres van het hotel is: Queens Hotel am Kaisergar- ten, 5900 Siegen, Kampenstras- se 83, Deutschland. Het hotel is vanuit Nederland telefonisch te bereiken via nummer 0049 271 50110. De Nieuwsbodereis is een initiatief van de Zierik zeesche Nieuwsbode in samen werking met Tburingcarbedrijf Van Oeveren uit Zierikzee. Geb. datum Man /Vrouw WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 4 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 5 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 dec. Zon op 08.48, onder 16.31 Maan op 17.31, onder 08.47 30 dec. Zon op 08.48, onder 16.32 Maan op 18.44, onder 09.23 Volle Maan: 29 dec. (00.06) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Geleidelijk aan wordt het vrij zacht en regenachtig weer. De overgang vindt morgen plaats; tot die tijd stroomt nog koude lucht over ons land. Vanavond en vannacht gaat het op de nadering van de zachte lucht regenen, het eerst in Zeeland. Ver der landinwaarts valt de neerslag in de vorm van natte sneeuw en in het noordoosten kan de sneeuw zelfs enige tijd blijven liggen. Daar daalt de temperatuur plaatselijk tot iets on der het vriespunt, in het westen komt het kwik niet onder de plus 3 graden. De zuidelijke wind is matig, kracht 3 4, langs de kust en op het IJssel- meer krachtig 6. De eerste poging van de zachte lucht om de kou te ver drijven lukt niet helemaal, een twee de storing heeft echter meer succes. Deze bereikt ons land morgen later op de dag. Morgenochtend is het be wolkt, maar vrijwel overal droog. In de middag gaat het van het westen uit regenen. De wind waait uit zuid tot zuidwest en neemt nog wat toe, land inwaarts tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer mogelijk tot hard, 7. De temperatuur loopt op naar een graad of 6. Na morgen is het meest bewolkt en regenachtig weer bij maxima van ongeveer 7 graden. ZIERIKZEE - K. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn personenauto. De auto stond geparkeerd aan de Keetenstraat in Zierikzee. Ontvreemd werd de hoorn van een autotelefoon. R. uit Zierik zee deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn fiets. De fiets stond - afgesloten - aan de Grachtweg in Zierikzee. ROTTERDAM - Van Nelle stopt vanaf 1 april met spaarzegels op zijn pakken koffie en thee. Volgens het bedrijf, dat onder deel uitmaakt van het Douwe- Egbertsconcern, heeft de con sument nog maar weinig be langstelling voor de spaarze gels. Op de produkten van Douwe Egberts blijven de ze gels wel. ZIERIKZEESCHE EU NIEUWSBODE Bi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv le Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van. 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 1730 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, fnfevertfjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. voor de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik meld mij aan als deelnemer aan de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode: Het Middeleeuwse Bovenslot in Siegen. ZIERIKZEE - Nadat vorig jaar het Duitse Cochem in het Moezeldal met een be zoek werd vereerd is nu het in het middelgebergte gelegen stadje Siegen het reis doel van de elfde Nieuwsbodereis. In maart 1994 staan weer drie vertrekdata ge pland voor deze geheel verzorgde driedaagse reis. Wie mee wil moet zich snel op geven, want vol is vol. Reserveren kan middels de bon op deze pagina. Ik kies voor de reis van: donderdag 17 t/m zaterdag 19 maart 1994 donderdag 24 t/m zaterdag 26 maart 1994 maandag 28 t/m woensdag 30 maart 1994 Ik ben wel /geen*) abonnée van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal de reissom vooraf na ontvangst van een acceptgirokaart. De reissom bedraagt 350,- p.p. (niet-abonnees 375,-). Correspondentie-adres: Naam: Straat: Woonplaats: Postcode: Telefoonnummer: Ik wens wel/geen*) éénpersöonskamer (beperkte mogelijkheid, toeslag 70,-). Ik wens wel /geen*) reisverzekering af te sluiten. Doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reserveringsbon zenden aan: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee, of afgeven aan de receptie van de krant aan het Jannewekken 11 te Zierikzee. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3