Filmfree komt op voor met censuur bedreigde filmmakers Watersnood nu, straks verdroging van het land &ee&- Scheepvaartverkeer komt weer op gang Evangelische gemeente 'Hulpverlening in Limburg maakte geen grote fouten' Inhaalverbod Initiatief van Emile Fallaux Vakgroep Waterbeheer TU-Delft Kosto pakt loterij-oplich ters aan Kamer commissie naar Land van Maas en Waal Geen harde toezegging 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 derraad geen enkel bezwaar dat er via initiatieven als het hunne steeds meer verschillen de geloofsgemeenschappen ko men. „Wij geloven in éénheid via verscheidenheid. Het is net als bij een groot gezin. Ieder kind is anders, maar ze horen allemaal bij hetzelfde gezin". Door alleen het bijbels woord, en niet de kerkelijke traditie, als uitgangspunt te nemen den ken de leden van de nieuwe ge meente heel bewust gestalte te kunnen geven aan hun gods dienstige beleving. „Wij ge bruiken bij onze zQndagse bij eenkomsten wel een bepaald patroon, maar niet het keurslijf van een strakke litur gie. Op die manier willen we voorkomen dat het bewust ge loven ondergeschikt wordt aan de vorm". Het bewust geloven komt ver der onder meer tot uiting door dat de Christengemeente Zie- rikzee de kinderdoop afwijst en geen vaste voorganger of ge beden gebruikt. Het contact met God wordt vorm gegeven via eigen woorden en de dien sten worden geleid door men sen uit de eigen gemeente of evangelisten die men uitno digt. Tijdens de eerste dienst op 9 ja nuari en de dienst op 23 janua ri is dat de leider van de bijbelstudie-gespreksgroep waarmee het allemaal begon: R. Pieper. Op zondag 16 janua ri komt C. de Jager uit Sint Philipsland en op 30 januari A. Meinema uit Huizen. De dien sten beginnen steeds om 10.00 uur. Mensen die contact willen opnemen met de nieuwe Chris tengemeente Zierikzee kunnen telefonisch contact opnemen via 01110-15520. Gefaseerd om schade aan dijken te voorkomen ARNHEM - De scheepvaart op de grote rivieren in Gelderland zal in de nacht van maandag op dinsdag weer op gang komen. Dat gebeurt gefaseerd om schade aan de dijken te voorkomen. Rijkswaterstaat heeft dat bekend gemaakt. Om 02.00 uur wordt als eerste de Waal tussen Nijmegen en Zaltbommel opengesteld. Ter hoogte van Nijmegen houden twee schepen van Rijkswater staat toezicht op de vaarsnel- heid. Om 06.00 uur dinsdagoch tend gaan de Rijn tussen Nij megen en Lobith en de Neder- rijn open. De IJssel is dinsdag om 24.00 uur aan de beurt. In de havens liggen veel schepen te wachten. Het water in de Rijn en de Waal zakt flink. Het peil in de Maas daalt minder snel, doordat er nog veel water vanuit Limburg moet worden afgevoerd. Het niveau van de IJssel loopt eveneens langzaam terug. Die rivier voert veel wa ter af van de zijrivieren. De stand in de monding vén 'de IJssel was om 16.30 uur circa 1,90 meter boven NAP. In de provincie Utrecht levert de ho ge waterstand geen problemen meer op, die worden de komen de dagen ook niet meer ver wacht. De brandweer van Deventer is druk doende om onder water gelopen kelders van huizen langs de kade leeg te pompen. In de Deventer wijk De Hoven zijn 180 huishoudens de dupe van een telefoonstoring. In ver band met de hoge stand van het grondwater is het niet moge lijk dat euvel op korte termijn te verhelpen. De gemeente heeft de inwoners laten weten bereid te zijn de door de over stroming veroorzaakte schade te inventariseren. „Dat kan wellicht het rijk en de provin cie ertoe, overreden-financieel te helpen", aldus de gemeente Deventer. Minister Dales: VENLO - Minister Dales van binnenlandse zaken heeft maandag hij haar bezoek aan Venlo gezegd dat de verschillende hulpdiensten goed met elkaar sa menwerken. Er zijn volgens haar geen grote fouten gemaakt. Vorige week uitte landmachtcommandant Van den Nouland nog kritiek op de trage start van de hulpverlening. Bij de evaluatie van deze ramp zal worden bezien hoe het net van de hulpverleningsdiensten nog kan worden verfijnd en vervolmaakt. De commissaris van de koningin in Limburg, B.J. baron van Voorst tot Voor st, sprak de vrees uit dat de uiteindelijke schade de ge noemde 100 miljoen gulden zal overstijgen. De exacte omvang van de schade zal pas over en kele weken bekend zijn. Taxa teurs moeten de particuliere woningbezitters nog bezoeken. Verder zullen de Limburgse Land- en Tuinbouwbond, de Kamers van Koophandel en de Limburgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers nog moeten vaststellen hoe groot de bedrijfsschade is. De vrees voor plunderingen is volgens Van Voorst tot Voorst onge grond gebleken. „Er hebben zich niet of nauwelijks inciden ten voorgedaan." Hij toonde zich verheugd over de bereid willigheid van meer dan hon derd provincie-ambtenaren om vrijwillig hun kerstverlof te onderbreken. Zij bemannen het schaderegistratiebureau in het provinciehuis in Limburg. DÜSSELDORF/ZOETER: MEER - Op een deel van de snelwegen in Nordrhein- Westfalen is maandag een in haalverbod voor vrachtwagens ingevoerd. Het verbod geldt voor de A61 (Venlo-Koblenz), de Al (Bremen-Köln) en de A43 (Münster-Recklinghausen). De Duitse autoriteiten zijn tot de ze maatregel overgegaan we gens het grote aantal ongeluk ken op deze delen van het Duit se snelwegnet. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.vNAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 29 december 03.35 162 09.35 -135 16.00 172 21.45 -124 30 december 04.20 167 10.15 -142 16.40 180 22.25 -123 ROOMPOT BUITEN 29 december 02.00 166 08.15 -136 14.15 180 20.25 -127 30 december 02.35 174 08.45 -145 14.50 192 21.05 -127 BRUINISSE 29 december 03.55 168 09.35 -145 16.25 178 21.50 -133 30 december 04.50 172 10.20 -152 17.10 187 22.30 -132 WEMELDINGE 29 december 03.40 168 09.35 -141 16.05 177 21.50 -130 30 december 04.25 171 10.15 -148 16.55 184 22.30 -129 Springtij 31 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - De schoten die drie jaar geleden in de straten van Buenos Aires op de Argentijnse filmmaker Fernando Solanas werden afgevuurd waren de aanleiding. President Carlos Menem had Solanas juist wegens smaad voor de rechter gedaagd. Het viel Emile Fallaux, direc teur van het Rotterdamse Filmfestival, toen op dat de filmwereld geen georganiseerd protest liet horen. Hij nam daarom het initiatief tot een organisatie die de repressie waaraan filmmakers bloot staan, aan de kaak moest stel len. Het werd Filmfree. De stichting met deze naam werd in september opgericht en op 1 januari start in Amsterdam een klein bureau dat informa tie gaat verzamelen over schen dingen vari de vrijheid van me ningsuiting van filmmakers. Die variëren van van censuur tot fysiek geweld. Op basis van die informatie wil Filmfree ac tie gaan ondernemen. Einde zoek In theorie is het moeilijk een eenduidige norm te hanteren wanneer de vrijheid van me ningsuiting wordt geschonden. „Ik vind dat een film nooit ver boden moet worden, tenzij de wet wordt overtreden. Als je je met de inhoud gaat bemoeien is het eind zoek", zegt Fallaux. Zijn grote voorbeeld is de Ame rikaanse Civil Liberties Orga^ nisation, toen deze groep van vooral Joodse advocaten de mars vari een groep neo-nazi's door Chicago verdedigde. „Hét geeft aan dat minderheden al tijd baat hebben bij open en de mocratische maatschappelijke verhoudingen." Fallaux erkent dat zijn opvatting over vrijheid van meningsuiting en de gren zen die daaraan moeten wor den gesteld, niet overal han teerbaar is. „Dat beginsel kun je bijvoor beeld niet op China toepassen, waar wetten bestaan die zelf een inbreuk vormen op die vrijheid van meningsuiting." Uitgangspunt is dan ook arti kel 19 van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens, waarin de Verenigde Na ties in algemene termen heb ben vastgelegd dat er vrijheid van opvattingen en meningsui ting moet bestaan. „In de prak tijk komt het overigens vrijwel niet voor, dat niet duidelijk is of we met een inbreuk daarop te maken hebben. We zijn nog niet echt met twijfelgevallen geconfronteerd", aldus Fal laux. Hij schat het aantal film makers dat wegens hun werk in de gevangenis zit op tachtig, terwijl het aantal gevallen van censuur, bedreiging, het onmo gelijk maken van produkties en vertoningen jaarlijks op rond vijftig wordt geraamd. Het Rotterdamse filmfestival kent sinds enkele jaren een vast onderdeel waarop films worden vertoond die aan een of andere vorm van censuur on derhevig zijn geweest. Dat on derdeel, The Limits of Liberty (de grenzen van de vrijheid) ge titeld, zal vanaf het komende festival (26 januari tot 7 fe bruari) onder de naam Film free door het leven gaan. Daar hoopt de festivaldirecteur bij voorbeeld „Ttestament" van Lordan Zafranovic te vertonen. Deze drie uur durende docu mentaire gaat over de banden van Kroatië met de Nazi's. Hoewel de film volledig uit ar- chiefmatriaal is samengesteld, willen de Kroatische autoritei ten zich niet aan deze zwarte bladzijde uit de geschiedenis laten herinneren. Smokkelen Een ander voor beeld. Fallaux hoopt „Please forgive me" van de Vietnamees Luu Trong Ninh in aanwezigheid van de filmer te kunnen brengen. „We zijn er in geslaagd de ongecensureer de kopie van de film in delen het land uit te smokkelen. Als het doorgaat zullen we de reis en de verblijfskosten van de filmmaker betalen", zegt Fal laux. Het veiligstellen van een filmprint, het financieel steu nen van een filmmaker of van zijn familie als hij is opgepakt, handtekeningenacties, protest- bijeenkom'sten, het uitoefenen van druk via diplomatieke ka nalen, het zijn mogelijkheden voor actie die Filmfree kan on dernemen. Daarnaast zal een aantal filmfestivals (Venetië, Nantes, Jeruzalem, New York, Sundance) op een soortgelijke manier als Rotterdam een vas te plaats voor door censuur ge troffen filmmakers inruimen. De opzet van het Filmfree- bureau (een vaste kracht en en kele vrijwilligers) is met opzet klein gehouden naar het voor beeld van het Writers-in- Prison-project van de schrij versorganisatie PEN Interna tional. Ook zal Filmfree nauw samenwerken met andere orga nisaties op het gebied van men senrechten. Naast PEN zijn dat onder meer Amnesty Interna tional, Index on Censorship en de internationale organisatie van filmcritci Fipresci. Film free zal van het corresponden- net van deze organisaties ge bruik kunnen maken om cen suur en respressie op het spoor te komen. Ook zal de organisa tie, waarvan het kantoor in De Balie wordt gevestigd, toegang hebben tot IFEX, de databank van de belangrijkste interna tionale mensenrechtenorgani saties. Dat moet snelle actie mogelijk maken. Tbt nu toe heeft het Rotterdamse Filmfestival voornamelijk de activiteiten van Filmfree gefinancierd, al dus Fallaux, die penningmees ter van de stichting is. Voor het nieuwe bureau denkt hij jaar lijks zo'n 150.000 gulden nodig te hebben. Voorlopig is er voor een half jaar geld. Bestuurs voorzitter Bessel Kok, direc teur van het Belgische staatste- lecommunicatiebedrijf Belga com en jurist die de belangen voor veel filmmakers heeft be hartigd, fourneerde 30.000 gul den en het Rotterdamse festi val 10.000 gulden. Daarnaast is Filmfree afhankelijk van an dere particuliere donaties en zullen er sponsors moeten wor den gevonden, aldus Fallaux. DELFT - De watersnood waarmee het grote rivieren gebied van ons land te kampen heeft, betekent nu grote overlast en schade voor het boerenbedrijf. In de zomer van het komende jaar zullen diezelfde boe ren als gevolg van de snelle afvoer van grote hoeveel heden water door de rivieren te maken kunnen krij gen met een verdroging van het land. Dat zegt P. Huisman van de vakgroep Waterbeheer van de Tech nische Universiteit in Delft. Door het ingrijpen van de mens in de natuur en de verstedelij king is het bergingsvermogen van de Rijn, Maas en andere grote rivieren sterk afgeno men. Dit betekent dat het wa ter langs de oevers niet meer voldoende in de grond wordt vastgehouden. Het gevolg is dat het vele water nu sneller naar de rivieren wordt afge voerd. Daardoor ontstaan in korte tijd grote hoeveelheden water, en dan treedt de rivier buiten de oevers. Verdroging Omdat er nu te weinig water in de grond langs de rivieren wordt vastgehouden en snel naar zee wordt afgevoerd, kan het land in de zomermaanden uitdrogen. Dat is vooral het ge val bij onvoldoende neerslag. Het bergingsvermogen van de grote rivieren is de afgelopen decennia voornamelijk bo- venstrooms afgenomen door onder meer het rechttrekken van beken en andere waterstro men. Daardoor komt het aan gevoerde water sneller in de grote rivieren terecht. Ook de inpoldering van stukken grond langs de oevers is er de oorzaak van dat de rivieren veel meer water te verwerken krijgen. Vroeger kon het water de pol ders in lopen. Het werd daar een tijdje vastgehouden alvo rens het bij laag water lang zaam de rivier in liep. Ook de bouw van steden, de aanleg van wegen en vliegvelden en de vestiging van industrieën langs de rivieren zijn er de oor zaak van dat grotere hoeveel heden water door de beddingen stromen dan vroeger het geval was. Door de bestrating en as faltering loopt het regenwater nu direct de rivier in. Voorheen duurde het een tijdje voordat het hemelse nat via de grond de rivieren in stroomde. Het slechten van hellingen ten behoeve van de woning- en be drijf sbouw en het verkeer werkt mee aan een snelle af voer van regenwater naar de ri vierbeddingen. „We zitten nu met het probleem van de over stromingen, maar straks is ie dereen de narigheid vergeten en gaat men op de oude voet rustig verder. Er zullen echter ingrijpende maatregelen geno men moeten worden om dit soort overstromingen en ver droging van het land in de toe komst te voorkomen", zegt de waterdeskundige uit Delft. Hij stelt voor stukken gebied langs de rivieren aan de natuur terug te geven. „Het water van de ri vier moet bij grote afvoer over kunnen lopen." Bovendien zul len de in de loop der tijd recht getrokken beken en andere stroompjes weer hun oude slin gerpatroon moeten krijgen, zo dat het water niet zo snel wordt afgevoerd en het omliggende land natter blijft. Tbvens moet bij de aanleg van wegen, woon gebieden en industrieterreinen rekening worden gehouden met de afvoer van het regenwa ter. Maatregelen Huisman schat dat, als men vanaf nu het probleem op deze wijze gaat aanpakken, het nog wel dertig tot vijftig jaar zal duren voordat het bergingsver mogen van de grote rivieren op een normaal peil belandt. Hij denkt dat de verantwoordelij ke ministers van de Duitse deelstaten bereid zijn dergelij ke maatregelen te nemen. „Maar zij stuiten daarbij op weerstand van de lokale auto riteiten en het bedrijfsleven". DEN HAAG - Justitie heeft stappen ondernomen tegen de organisatoren van een loterij waarbij het goklustigen bij zonder duur komt te staan als zij een buitenlands nummer draaien en minutenlang aan het lijntje worden gehouden. Het gaat om een telefoonnum mer op de Britse Maagdenei landen dat al gauw zes gulden per minuut kost. Staatssecretaris Kosto van justitie plaatst die praktijken in de sector oplichting. Hij heeft dit de Tweede Kamer la ten weten in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA'ers De Jong en Zijlstra. De loterij vertoont associaties met de huisstijl van Lotto, Cij- ferspel en Rad van Fortuin. DEN HAAG - De vaste Kamer commissie voor verkeer en wa terstaat brengt morgen, woensdag 29 december, een be zoek aan het door de water overlast getroffen Land van Maas en Waal en aan een deel van Noord-Limburg. De commissie, die vorige week al Roermond bezocht, zal zich ter plekke op de hoogte stellen van de door het water aange richte schade en de gevolgen er van. De commissie staat onder voorzitterschap van de CDA'er Biesheuvel. VENLO - Tijdens haar bezoek aan het watersnoodgebied in Venlo heeft minister Dales van binnenlandse zaken maandag niet toegezegd dat er meer geld zal komen voor Limburgers die schade hebben geleden door de wateroverlast. In na volging van minister Kok van financiën zei Dales wel dat de regering op dit punt „niet kin derachtig" zal zijn. Het kabinet moet de schade- inventarisering afwachten waarmee maandag is begon nen. Op dit moment weten de gemeenten niet precies hoe groot de schade is. Wel rekende burgemeester Houben van Maastricht voor dat in zijn ge meente de schade aan 1500 wo ningen wordt geraamd op min stens 30 miljoen gulden. Dales liet in Venlo weten dat zij zich in het kabinet sterk zal maken voor fiscale maatregelen die het mogelijk moeten maken ook deze vorm van waterscha de te kunnen verzekeren. Na de aardbeving van 1992 in Lim burg is daar ook al eens over gesproken. door Mare Legendre T/m zondag 9 januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum (met uitzondering van nieuwjaarsdag); dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Woensdag 29 december Burgh-Haamstede Oudejaarsdisco Delta Sport. Zaal Mulockstraat. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 30 december Bruinisse Vergadering Schippersvereni ging Schuttevaer. Restaurant De Meeuw. 20.00 uur. Vrijdag 31 december Kerkwerve Oliebollenactie onderhouds- commissie Hervormde Ge meente Kerkwerve. Bruinisse Oliebollenverkoop door en voor de CJV Bruinisse. Het is ook mogelijk om oliebollen te kopen in het clubgebouw aan de Molenstraat. Vanaf 09.00 Zaterdag 1 januari Bruinisse Nieuwjaarsbijeenkomst. Jeugdsoos De Pul. 00.30 uur. Dinsdag 4 januari Kerkwerve Soosmiddag. porpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie NBvP af deling Noordwelle en omstre ken. Apollo Hotel. 10.00 uur. Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 5 januari Bruinisse Vergadering adviescommissie OW. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 21.00 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst ZOC, VW en Zierikzee Aktief. Con cordia. 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 januari Burgh Concert viool en alt-viool. Ne derlandse Hervormde kerk. 16.00 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Vergadering CPB met Schou- wenoord. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vrijdag 28 januari Brouwershaven Familie-avond CPB, CBTB en CPJ. 19.45 uur. Dinsdag 1 februari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud ènde 14.00 uur Zaterdag 5 februari Zierikzee Midwinterfeest. Concertzaal. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Ars Musica concert met clave- cimbel en piano. Zeeuwse Mu ziekschool. 20.00 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Figuurzagen. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Dinsdag 15 februari Zierikzee Jaarvergadering CPB. Zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2