Kinderziekten zijn op terugtocht Reconstructie Weg naar de Val UNICEF-Jacirrapport over de toestand van kinderen in de wereld STOUTE ENGEL Gewijzigde busroute lijn 24-25 van Goes naar Ellewoutsdijk 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Het ziet ernaar uit dat het laatste offensief is ingezet tegen een aantal van de meest voorkomende en gevaarlijkste kinderziekten. Dat is één van de conclusies van het nieuwe UNICEF-rapport 'De Toestand van de kinde ren in de wereld'. „Nog steeds sterven jaarlijks meer dan 8 miljoen kinderen aan een van de vijf meest voorkomende kinderziekten. Dat getal is vele keren hoger dan het aantal kinderen dat omkomt door alle oorlogen en hongersnoden bij el kaar", aldus James Grant, directeur van UNICEF-Internationaal. RENESSE Tbch krijgt de vooruitgang die wordt geboekt in de strijd te gen deze dodelijke ziekten, die de belangrijkste oorzaak zijn van kindersterfte, nauwelijks enige aandacht in de media. Het aantal kinderen dat over lijdt aan mazelen, bijvoor beeld, is sinds het begin van de jaren tachtig gedaald van 2,5 miljoen per jaar tot ongeveer 1 miljoen. Het aantal sterfgeval len onder kinderen als gevolg van diarree is teruggebracht van 4 miljoen tot minder dan 3 miljoen per jaar. Het aantal slachtoffertjes van kinkhoest daalde van 700.000 tot 400.000 per jaar en het aantal kinderen dat overlijdt aan tetanus is te ruggebracht van 1 miljoen per jaar tot ongeveer 500.000. Deze vooruitgang is groten deels te danken aan de wereld wijde immunisatiecampagne van de jaren tachtig die ten doel had tenminste 80% van al le kinderen in de wereld te vac cineren tegen de belangrijkste kinderziekten. Een campagne die volgens Grant „Zonder twijfel een van de grootste suc cessen van de gezondheidszorg is uit de hele geschiedenis". Ook enkele veel voorkomende ziekten en tekorten aan be paalde voedingsstoffen, die er de belangrijkste oorzaak van zijn dat jaarlijks honderddui zenden kinderen doof, blind, verlamd of geestelijk gehandi capt raken, zijn op de terug tocht. Het aantal kinderen dat verlamd raakt als gevolg van polio bijvoorbeeld, is gedaald van ongeveer een half miljoen per jaar in 1980 tot naar schat ting 140.000 in 1992. Ook op het gebied van gezinsplanning meldt 'De Toestand van de Kin deren in de Wereld 1994' gesta ge vooruitgang. Meer dan de helft van de ge trouwde vrouwen in ontwikke lingslanden gebruikt momen teel een of andere vorm van anti-conceptie. Daardoor daal de - in minder dan één genera tie - het gemiddelde kindertal van 6 tot 3.7 per vrouw. Uit de ze successen blijkt dat er wel degelijk vooruitgang wordt ge boekt bij het verwezenlijken van de doelstellingen die wer den vastgelegd op de Wereld top voor Kinderen in 1990. Die doelstellingen voor het jaar •2000 zijn onder meer: de be langrijkste kinderziekten on der controle brengen; de onder voeding onder kinderen met tenminste de helft terugdrin gen; veilig drinkwater voor el ke gemeenschap; primaire ge zondheidszorg en onderwijs voor alle kinderen en ervoor zorgen dat iedereen de beschik king krijgt over middelen voor gezinsplanning. Ongeveer 90% van alle kinderen in de Derde Wereld, leeft in landen die een Nationaal Actie Plan hebben opgesteld om bovenstaande doelstellingen te verwezenlij ken. Haalbaar en betaalbaar „Behalve voor landen, die te lijden hebben onder politieke onrust of een ernstige economi sche crisis, zijn deze doelstel lingen haalbaar en betaal baar", aldus UNICEF-direc- teur Grant. De meeste ontwik kelingslanden proberen een aantal doelstellingen al in 1995 te verwezenlijken. Zoals de sterfte door mazelen verminderen met 95%; het uit bannen van neo-natale tetanus; zorgen dat tenminste 80% van de bevolking ORT (Oral Rehy dration TJierapy) toepast: een eenvoudige en goedkope be handeling die bij diarree uit droging tegengaat, waardoor de meeste sterfgevallen als ge volg van diarree kunnen wor den voorkomen; het uitbannen van polio en van ziekten door een tekort aan bepaalde voe dingsstoffen. UNICEF constateert in zijn jaarlijkse rapport dat sommi ge landen op een aantal gebie den hun beloften al hebben waargemaakt. Het meest op vallend is de vooruitgang die is geboekt in de strijd tegen ma zelen. Sinds voor het eerst be gonnen werd kinderen tegen deze ziekte te vaccineren, is het aantal sterfgevallen door ma zelen met 90% gedaald. Ook het aantal ziektegevallen zon der fatale afloop - die er echter wel toe kunnen leiden dat kin deren ondervoed raken of blind worden - is teruggebracht van ongeveer 75 miljoen tot ca. 25 miljoen per jaar. Globaal ge zien heeft men het succes van de immunisatiecampagne we ten te handhaven of zelfs ver beteren. Achttien ontwikke lingslanden, waaronder China, Indonesië, Maleisië, Mexico en de Filippijnen, hebben zelfs al het doel voor het jaar 2000, een vaccinatiepercentage van 90, bereikt. De gezondheidszorg structuur die werd opgezet ten behoeve van de vaccinatiecam pagne, wordt nu ook gebruikt om vitamine A- capsules te ver spreiden. Door een gebrek aan vitamine A in de voeding worden jaar lijks 25.000 kinderen blind en lopen miljoenen kinderen een grotere kans op allerlei andere ziekten. Bangladesh en India zijn er tot dusver in geslaagd 25% van alle kinderen regel matig te voorzien van vitamine A-capsules. Ook ziekten door een tekort aan jodium kunnen binnenkort tot het verleden be horen. Een gebrek aan jodium in de voeding leidt tot een ach terstand in de geestelijke en li chamelijke ontwikkeling van tenminste 50 miljoen kinderen per jaar en is er de oorzaak van dat er jaarlijks meer dan 100.000 zwakzinnige kinderen worden geboren. Inmiddels zijn 24 landen begonnen met een nationaal programma om jodium toe te vpegen aan,con- sumptiezout. Tbt die landen be horen Bangladesh, China, In dia en Pakistan. Dat betekent dat meer dan de helft van alle kinderen uit ontwikkelings landen straks beschermd zal zijn tegen ziekten door een te kort aan jodium. Polio In een aantal landen zijn de re sultaten van nationale pro gramma's om zout te joderen al zichtbaar, zoals in Bolivia, Bhutan en Ecuador, waar bijna geen gevallen van jodiumte- kort meer voorkomen. De strijd tegen polio lijkt bijna ge streden. De afgelopen twee jaar hebben zich op het hele Amerikaanse continent geen nieuwe gevallen van polio meer voorgedaan. Door inen tingscampagnes in Afrika en het Midden-Oosten worden ook daar polio-vrije gebieden gecreëerd. In het UNICEF-rapport wordt er echter voor gewaarschuwd dat vaccinatiepercentages in een aantal landen sinds 1990 licht gedaald zijn. Sommige landen hebben ook enorme in spanningen geleverd om de he le bevolking te voorzien van veilig drinkwater; iets dat nog weinig bekend is. Zo heeft in Bangladesh en In dia inmiddels 80% van de plat telandsbevolking de beschik king over veilig drinkwater vlakbij huis. Op andere gebie den wordt er volgens UNICEF te weinig vooruitgang geboekt. Met name tegen longontste king wordt nog veel te weinig gedaan, hoewel deze ziekte jaarlijks aan meer dan 3 mil joen kinderen het leven kost. Uit onderzoeken in een twaalf tal landen blijkt dat het aantal sterfgevallen door longontste king met tenminste 50% kan worden teruggedrongen, wan neer gezondheidswerkers leren omgaan met antibiotica. Maar hoewel 60 landen plannen heb ben gemaakt om longontste king te voorkomen, wordt er volgens UNICEF in de prak tijk nog veel te weinig tegen deze ziekte gedaan. „In ont wikkelingslanden worden in elk dorp en elke wijk nog steeds dure, maar waardeloze medicijnen verkochten, aldus Grant, „terwijl goedkope anti biotica die echt helpen tegen longontsteking niet of nauwe lijks te krijgen zijn." Ook sterven nog steeds 3 mil joen kinderen per jaar aan ziekten die gepaard gaan met diarree, hoewel de meesten van deze kinderen gered zouden kunnen worden door de een voudige ORT-techniek toe te passen. Je kunt je toch haast niet voorstellen dat er jaarlijks in zo groten getale kinderen zouden sterven aan een ziekte waartegen al 25 jaar een effec tief en goedkoop medicijn be staat, als de slachtoffers de zoons en dochters waren van rijkere en meer invloedrijke ouders", aldus Grant. Door het hoge percentage vroegtijdige schoolverlaters dreigt de doel stelling, om in het jaar 2000 ba sisonderwijs beschikbaar te maken voor alle kinderen, niet gehaald te worden. Meer dan 90% van alle kinderen in ont wikkelingslanden gaat naar de eerste klas van het basisonder wijs, maar slechts ongeveer 60% volgt tenminste vier jaar onderwijs. De tol van het talen Naar schatting is jaarlijks een bedrag van 25 miljard dollar (circa 45 miljard gulden) extra nodig om alle doelstellingen van de Wereldtop voor Kinde ren te verwezenlijken. „Dat is een lage prijs", meent UNI- CEF-directeur Grant, „voor verbetering van de levens- en ontwikkelingskansen vjm de overgrote meerderheid van de kinderen in ontwikkelingslan den - en alles wat dat zou bete kenen voor de toekomst van hun land." Dat al deze proble men niet sneller worden opge lost, aldus het UNICEF-rap port', komt niet doordat het een te moeilijke of te kostbare op gave zou zijn, maar omdat het welzijn van kinderen niet vol doende prioriteit krijgt. En de reden daarvan is dat de men sen die het meest te lijden heb ben onder ziekten en ondervoe ding behoren tot de armste be volkingsgroep met de minste politieke invloed ter wereld.". UNICEF schat dat op dit mo ment slechts 10% van de over heidsuitgaven in ontwikke lingslanden - en slechts 10% van alle internationale ontwik kelingshulp - wórdt besteed aan basisvoorzieningen: vol doende voedsel, veilig drink water, primaire gezondheids zorg, onderwijs en gezinsplan ning. „Dat percentage moet heel snel worden verhoogd tot 20% van de overheidsuitgaven en 20% van de hulp", meent Grant. Deze structurele proble men, waar vooral de armen on der te lijden hebben, hebben nooit erg hoog genoteerd gestaan op nationale en inter nationale politieke agenda's. Maar wanneer men de ergste aspecten van armoede blijft ne geren, aldus het UNICEF- rapport, dan zullen deze op den duur leiden tot een steeds gro tere sociale ongelijkheid, poli tieke instabiliteit, milieude gradatie en het teloorgaan van de huidige kansen op democra tisering. „Geen enkel land - in het Noorden of het Zuiden, arm of rijk - zal immuun blijken te zijn voor de gevolgen van dat falen", aldus het UNICEF- rapport. Najaarstafeltennis- competitie De tafeltenniscompetitie die werd gehouden in de obs 't Staepel'of in Renesse werd ge wonnen door Esmée Hogen- doorn. Zij won de finale van Fi ona Kroon met 21-11, 21-12 en kreeg daarmee de wisselbeker in bezit. Marieke'Werry werd derde door te winnen van Renske Boerkoel. Bij de jon gens versloeg Sjoerd van de As sem met 21-11, 25-23 Maarten Kempen, ook hij kreeg de wis selbeker. Jochem werd derde door te winnen van Robert Kranendonk. De winnaars ver dedigen in het voorjaar hun ti tel tijdens de voorjaarstafel- tenniscompetitie die dan wordt gehouden in de school. SEROOSKERKE Bingo-dansant In samenwerking met de Dorpsgemeenschap Seroosker- ke houdt de sportvereniging Velocitas op zaterdag 22 janua ri een bingo-dansant in het Dorpshuis te Serooskerke. Er is live muziek van de Party band. Het evenement begint om 20.00 uur. Nieuwe voorzitter nodig De Stichting Dorpshuis Se rooskerke is op zoek naar een nieuwe voorzitter. De stichting is belast met de exploitatie en het beheer van het Dorpshuis Serooskerke. De huidige voor zitter H. Schreurs treedt af. Be langstellenden kunnen zich melden via telefoonnummer 01117-1565. ELLEMEET Kerstviering NBvP De Nederlandse Bond van Plattelansvrouwen afdeling Noord welle en omstreken hield haar kerstviering in het dorpshuis van Ellemeet. De bijeenkomst werd bijgewoond door ongeveer zestig dames, die werden verwelkomd door de presidente J. Mooyaart. In haar openingswoord stond zij stil bij de oorlog, de honger en kou in Bosnië en de omliggen de landen. Na haar inleidend praatje las de presidente voor uit Lucas 2. Tijdens de maal tijd werd gedeclameerd door de dames Nel van Oosten en Li- neke Quist. Nel de Hamer las een kerstverhaal, een Bretonse legende geschreven door Ruth Fawyer. Verder werd de avond opgeluisterd door het eigen af delingskoor de Noorzeestem- men onder leiding van Jaan Houtman. Zoals gebruikelijk werd de kerstviering afgeslo ten met het zingen van Ere zij God. Op 4 januari houdt de af deling een nieuwjaarsreceptie in het Apollo Hotel in Renesse. ZONNEMAIRE Hekwerk school In januari wordt een gedeelte van het hekwerk bij de christe lijk nationale school De Zonne wijzer in Zonnemaire vervan gen. Het gaat om het hek naast het schoollokaal waarin de kleuters lés krijgen. Men wil het hekwerk vervangen door een degelijker exemplaar zodat de kleuters niet meer ongezien de Zuid weg op kunnen lopen. Wanneer de geplande bouw van woningen naast de school gereed is zal ook het hekwerk aan die kant van De Zonnewij zer worden vervangen. GOES SGP/GPV/RPF- kandidatenlijst Tijdens de gemeenteraadsver kiezingen op 2 maart 1994 ko men de politieke partijen SGP, GPV en RPF in Goes weer uit met een gecombineerde lijst. Hiermee wordt de samenwer king die vier jaar geleden be gon voortgezet. De lijst wordt aangevoerd door de huidige fractievoorzitter van de SGP, C. F. Möhlmann uit Goes. MIDDELBURG Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland houdt de jaar lijkse Nieuwjaarsbijeenkomst op maandag 10 januari. Deze bijeenkomst begint om 15.30 uur met het uitspreken van de Nieuwjaarsrede door drs C. Hartog. Aansluitend wordt de Prijs voor Creatief Onderne merschap '94 uitgereikt. Om 16.00 uur houdt professor A. Cornelis een inleiding over „de communicatieve ondernemer in de volgende eeuw." Tussen 16.45 en 18.30 uur bestaat de ge legenheid om elkaar tijdens een receptie de hand te druk ken en het beste te wensen. GOES - Met ingang van 27 de cember dit jaar wijzigt de rou te van buslijn 24 en 25 van Goes naar Ellewoutsdijk, vice versa. Vanaf die datum rijdt de bus, komend vanaf het NS-sta- tion Goes, tijdelijk niet meer via de Van de Spiegelstraat maar rechtstreeks via de M. A. de Ruytcrlaan naar Gocs-Zuid. Met deze tijdelijke wijziging wordt het kruispunt Van de Spiegelstraat/Piet Hein- straat/Weslwal gemeden, het geen veel tijdwinst oplevert. Binnen enkele maanden zullen er verkeerslichten op het kruis punt worden geplaatst, waar door de bus sneller over kan steken. In Goes-Zuid volgt de bus voortaan de Beukenstraat. Na bij de Popuherenstraat wordt een vervangende halte in ge bruik genomen, de Hervormde Kerk. De halten Populie renstraat en Sint Joanna ko men in beide richtingen te ver vallen. Tévens wordt de halte De Schakel verplaatst naar de Beukenstraat. De vertrek- en aankomsttijden van de meeste ritten van lijn 24 en 25 zijn drie minuten verlaat. De aansluitingen tussen de di verse buslijnen blijven daar door bestaan. De overstaphalte is het NS-station. De reden voor de wijziging is een hogere garantie voor het halen van de dienstregelingtijden. De afgelopen tijd kwamen de bussen regelmatig met vertra ging in Goes aan. Men hoopt daf hiet bovenstaan de maatregel dit euvel verhol pen zal zijn. Een kerstengel heeft niet meegezongen. De koorleden van het Corneliakoor hebben af en toe zo hun eigen mening. De engel wilde niet- meezingen in het kerstkoor. Dus ontbrak er een rolstoel tijdens de feestelijke kerkdienst op eerste kerstdag. Jammer eigenlijk, want- meestal is het een hele vrolijke engel die met haar kleine donkere oogjes alles terdege in zich opneemt. Dus ook die man die voor het koor staat te zwaaien. Woensdag was de generale repeti tie voor het eerste optreden van het koor in een Cornelia-kerkdienst.'Wat heeft die man een rare trui aan' zegt ze tegen de vrijwilligster die steeds bijwijst welk couplet we gaan zin gen. 'Met van die gekke strepen'. De engel vindt het maar niks. We zingen 'Stille nacht'. En het gaat zelfs driestemmig. Maar de engel zingt niet mee. Ze kijkt maar naar die man met die rare grijze trui endie gekke strepen. Dan draait ze zich om naar de vrijwilligster die het dichtst bij haar zit. 'Moetje die man toch 's zien met dat struuk- gewas onder an z'n kinne!'. Ze schudt mee warig het hoofd. We gaan het volgende lied opzoeken; O kindeke klein, o kindeke teer. Maar de engel heeft de aandacht er niet bij: 'k Vind het niet mooi hoor!' De dirigent speelt al vast de eerste tonen van het oude kerstlied. 'Hij zou vast liever boven op z'n hoofd wat meer haar willen hebben' gaat ze door. Het voorspel is bijna afgelopen, maar de engel weet van geen ophouden. 'Het wordt na een poosje zo glad als een biljartbal!'. De dirigent hoort er niets van, maar merkt toch dat er bij de alte niets aan de hand is. De vrijwilligster heeft het nu voor de arme diri gent opgenomen. 'U heeft gelijk' zegt ze, 'maar hij is wel aardig, hoor.' Maar de engel heeft meteen door dat dit een afleidings manoeuvre is. 'Nee, daar hebben we het nu niet over. het gaat nu om dat hoofd van hem'. Het 'O kindeke klein' laat nog even op zich wachten, want een twee devrijwilligster gaat zich nu met het gesprek bemoeien.'Maar ik ben met hem getrouwd' zegt ze tegen de engel 'en ik vind het fijn om zo af en toe eens lekker aan die baard te kunnen trekken. Op dat antwoord heeft de engel niet gerekend. Ze begint te lachen en dan zegt ze; 'Jij bent een gekke meid, hoor!' Toen gingen we met elkaar het lied zingen. De dirigent zag de twee donkere kraaloogjes naar hem kijken. Ze zong weer als een engel. En je schrijft het met de letter B. Aan het einde van de dienst zingen we het 'Ere zij God'. Onder het voorspel krijg ik een vreemd idee. Zou het echte engelenkoor veel gerepeteerd hebben in de hemel? En wat was de reaktie van de engelen toen ze van organisator Gabril hoorden dat het mooi ste concert op aarde gegeven zou worden voor een paar arme sloebers meteen heleboel struukgewas an hun kinne in de velden van Ef- ratha? Een ding weet ik zeker: als er ooit eens een herhaling van dit concert plaats vindt -we gens succes geprolongeerd - dan vindt het niet plaats in een van de Zierikzeese kerken, maar wel in de velden van de Cornelia. De mensen in hun rolstoelen deinzen verschrikt achteruit. 'Wees maar niet bang. Ik ben de engel Gabril de Grote. Die naam moeten jullie toch in de Cornelia wel eens gehoord hebben Ik verkondig jullie grote blijdschap.'En dan klinkt buiten weer een hemels gezang. De rol stoelen worden naar het raam gebracht. En ie dereen zingt mee. Ook de stoute engel. Nie mand in Zierikzee ziet 's nachts de merkwaardige optocht die door de straten trekt. Men heeft het te druk met kerstfeest vie ren. Het voorspel is afgelopen. Met bevende en krakende stemmen klinkt het Ere zij God in de kerkzaal van de Cornelia. En engelen luisteren toe en neuren zachtjes mee. MARZAS ZIERIKZEE - Langs De Weg naar de Val bij Zierikzee zijn de werkzaamheden begonnen voor reconstructie van het kruispunt Weg naar de Val/Julianastraat en de aanleg van twee parallelwegen langs de Weg naar de Val. Via de reconstructie wordt het kruispunt voorzien van verkeerslichten en voorsorteervakken. Op de parallelwegen komen de Platteweg en de Gouweveerseweg/Gouweveer- sezeedijk uit. Fietsers die de Weg naar de Val willen oversteken zullen daarvoor een tunneltje door moeten dat is gepland op de plaats waar tot voor kort een Shell tankstation stond. De Weg naar de Val krijgt via de reconstructie de status autoweg. De weg sluit daar mee (in het kader van de noord-zuidroute door Zeeland) aan op de Rijksweg N59 tussen Zierikzee en Bruinisse, die dezelfde status heeft. De werkzaamheden worden uitgevoerd in opdracht van de provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat. Ook de kosten van de reconstructie worden door het provinciaal bestuur en de rijksoverheid gedragen. De gemeente Zierikzee trekt 88.000 gulden uit om aansluitend op de werkzaamheden een fietspad te laten aanleggen langs de Julianastraat. De werkzaamheden daarvan begin nen volgens plan in april 1994. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6