Kerstfeest op Schouwen-Duiveland MAANDAG 27 DECEMBER 1993 NR 25485 Vrede op aarde en in de mensen een welbehagenkrijgt extra dimensie met de vluchtelingen naast onze deur ZIERIKZEE - Kerstmis is een feest van sfeer en gezelligheid, stilstaan bij de geboorte van Jezus en aandacht schenken aan de verdrukten en de eenzamen. Voor sommi gen betekent kerstfeest niet meer dan een fraai versierde kerstboom en een overvloedige maal tijd, voor anderen is het een feestelijke beleving van een blijde gebeurte nis die eeuwen geleden in een armoedige stal in Bethlehem heeft plaats gevonden. Een belofte voor een wereld zonder oorlog, ziekte en honger. De drukbezochte kerstnacht diensten op verschillende plaatsen op Schouwen-Duive land bewijzen dat de kerstge dachte springlevend is. In Haamstede werd de traditione le, interkerkelijke kerstnacht- dienst gehouden in de Her vormde kerk. De voorganger was ds. C. Haasnoot en de zang werd begeleid door de muziek vereniging Witte van Haemste- de en het Interkerkelijk Kerk koor Haamstede. Het orgel werd bespeeld door mevrouw J. Troost. De collecte aan het einde van dienst bracht 2.666,- op en zal worden gege ven aan hulpacties voor de be woners van het voormalige Joegoslavië. In Zierikzee, in de Grote Kerk werd de jaarlijkse volkskerstzangdienst gehou den. De voorganger bij dit eve nement was pastoor A. Ver daasdonk. De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer onder leiding van G. Jordans, orga nist J. N. den Boer en het CJ koor uit Nieuwerkerk zor gen voor de muziek bij deze traditionele zangbijeenkomst. Levende kerststal Op kinderboerderij de Punt in Zierikzee werd op zeer aan schouwelijke wijze aandacht besteed aan het kerstfeest. Het evenemententeam van de boer derij had op tweede kerstdag een levende kerststal ingericht. In de stal zaten Jozef en Maria met het kindje Jezus in het stro, omringd door herders en engeltjes. Er werden kerstlied jes gezongen, begeleid door gi taarmuziek van Ansje van der Panne die zich voor deze gele genheid in passende kledij had gestoken. Schattig om te zien waren de twee Chinese hangbuikzwijn tjes, Engeltje en Duiveltje, die zich bij het tafereel zij aan zij opgesteld hadden en keurig op hun plekje bleven staan, alsof ze begrepen wat er van hen ver langd werd. De werkelijkheid was echter anders volgens één van de organisatoren, Greet Schipper. Greet: „Eigenlijk staan ze een beetje te mokken omdat we de ram op hun plekje achter het hek gezet hebben. Meestal lopen ze buiten maar als het regent zitten ze graag gezellig in hun hokje." De re gen, hoe jammer ook, maakte het gemakkelijker om de kop pige ezel naar binnen te krij gen. Ook de bezoekers trokken zich niets aan van het druileri ge weer. Tot grote tevredenheid van het evenemententeam be zochten 226 mensen de kerst stal op de boerderij en conclu deerde men dat het initiatief voor herhaling vatbaar is. Asielzoekers Het kerstverhaal spreekt altijd tot de verbeelding van kinde ren. Op basisschool de Zonne wijzer konden de leerlingen zich uitleven op het uitvoeren van het kerstspel, Zij Volgen De Ster. Enthousiast zongen en speelden de kinderen het eeuwenoude verhaal van Jozef en Maria. Ook tijdens het fami liekerstfeest op tweede kerst dag in het clubhuis De Licht boei van het Leger des Heils, stond het kerstverhaal centraal in een kindermusical. Vooraf gaand aan de musical werd het kerstfeest gevierd in een bom volle zaal. Bart van Hattum, vrijwilliger op het schip de Ro- ni waar asielzoekers gehuis vest zijn, had bijna alle asiel zoekers zo ver weten te krijgen om mee te gaan naar deze kerstviering. In dat zaaltje aan de Poststraat maakten mensen uit Ethiopië, China, Ghana, Li banon, Bosnië, Hongarije, Al- gerië, Iran, en Irak kennis met ons zeer gewaardeerde Leger des Heils. Acht leden van het korps maakten ook deze kerstnacht weer hun traditionele 'tocht langs de nachtwerkers op Schouwen-Duiveland. Ver deeld in drie gröepjes bezoch ten de heilsoldaten verschillen de sluiswachters, de vuurtoren wachter in Haamstede, dienst doende nachtzusters in de ver zorgingshuizen, de Coraelia- stichting en het Rode Kruis Ziekenhuis en de agenten op het politiebureau. Alle nacht werkers kregen een mandje met wat lekkers en kaarsjes aangeboden. Einde Madeion TEKST MADELON COOMANS FOTO'S JOOP VAN HOUDT en MARIJKE FOLKERTSMA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5