HOEVE DE TERP Amateur Comedie Zierikzee brengt toneelstuk 'Angst' van Bertolt Brecht Erkenning ondiepe verwater- percelen Oosterschelde wordt ingetrokken Geen sluiting van NS- stations voor 1998 streeknieuws Vanwege foeragerende meeuwen Opnieuw brand in Turks- Armeens confectie- atelie Verkiezingen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De Amateur Comedie Zierikzee is al vanaf september bezig met de repetities van een bewerking van het toneelstuk 'Angst en Ellende in het Derde Rijk' van Bertolt Brecht. De regie is in handen van Lies Hanse, Marijke Reuser en Cees Möhlmann. De choreografie is van Anna van den Berg. Brecht schreef dit stuk tussen 1934 en 1938 tijdens zijn ballingschap in het buitenland. Aan de hand van kranteberichten kwamen 24 korte en langere eenakters tot stand, die het dagelijks léven in Hitlerduitsland schilde ren. De ACZ heeft hiervan acht eenakters geselecteerd en voert deze uit in een geheel eigen bewerking. De première van Angst' is zaterdag 29 jdnuari in de Concertzaal in Zierikzee. Daarna is de voorstelling nog te zien op zaterdag 5 februari in het concertgebouw (Arsenaaltheater) in Vlissingen en op vrijdag 25 februari in het Diekhuus in Middelharnis. De aanvangstijd van alle voorstellingen is om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in Zierikzee en Vlissingen en zijn te reserveren bij de VVV's. Of telefonisch: 01110-12450. Of bij de kassa van het theater op de avond van de voorstelling. Reserveringen voor het Diekhuus bij Cees Möhlmann, telefoon 01110- 17149. ZIERIKZEE - Naar aanleiding van onderzoek naar de oorzaken van de overschrijding van de norm voor faecale coliformen in mosselen heeft het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten een besluit vastge steld, waarin de erkenning van ondiepe verwater- percelen in de Oosterschelde wordt ingetrokken. Overigens heeft de mosselsec tor, vooruitlopend op de uit komst van genoemd onderzoek reeds in een eerder stadium ac tie ondernomen. Tot de voor zorgsmaatregelen behoorde on der meer het verplaatsen van de mosselen naar dieper lig gende gebieden. Deze maatre gelen hebben een positief ef fect gehad. tal maatregelen. Tbt die maat regelen behoorde het verplaat sen van de mosselen naar die per liggende verwaterpercelen in de Oosterschelde. Aan het begin van het mossel seizoen 1993-1994 werd in een aantal partijen mosselen een overschrijding van de norm voor colibacteriën geconsta teerd. De mosselsector zocht zelf de voornaamste oorzaak in de vele foeragerende meeuwen op de ondiep liggende verwa terpercelen en nam op basis van dit uitgangspunt een aan- Onderzoek In augustus jongstleden heeft het Produktschap voor Vis en Visprodukten opdracht gege ven aan het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek (Rivo) om onderzoek te doen naar de oor zaken van de verhoging van het aantal colibacteriën in de mos selen. In de periode augustus- nov.ember 1993 werden enkele partijen mosselen gevolgd van af de aanvoer van de kweek- percelen tot het moment waar op ze in de bedrijven werden bewerkt voor verzending. De onderzoeksresultaten bevesti gen de veronderstelling van de sector, 'dat de hoofdoorzaak in derdaad de tienduizenden meeuwen zijn die voedsel zoe ken op de tijdens laagwater voor hen bereikbare verwater percelen. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft op basis hiervan de erkenning van de ondiepe verwaterpercelen in getrokken. Hierdoor mogen deze percelen niet meer ge bruikt worden voor het verwa teren van mosselen. Dit besluit draagt bij aan het omzetten van de tijdelijke maatregelen van de sector in een structureel plan van aanpak, om dit pro bleem in de toekomst te voor komen. Het onderzoek werd begeleid door een projectgroep, waarin vertegenwoordigers uit de mosselsector, de gemeente, de provincie, Rijkswaterstaat, het RIVO, de RVV en het produkt schap zitting hadden. ALMELO - In Almelo heeft maandagochtend opnieuw brand gewoed in een confectie- atelier van een Almeloër van Turks-Armeense afkomst. De brandweer kon door snel in grijpen voorkomen dat de vlammen oversloegen naar an dere bedrijven in het pand. De politie heeft dat bekendge maakt. Het is het vijfde Turks- Armeense confectie-atelier in Almelo dat sinds begin novem ber door brand is getroffen. In de voorgaande gevallen was er sprake van brandstichting; er werd gebruik gemaakt van molotov-cocktails! Of de brand van maandagochtend ook is aangestoken moet uit onder zoek van de politie blijken. De schade bedraagt enkele ton nen. Het vuur werd ontdekt door surveillerende politie mensen. In de afgelopen twee maanden waren ook woningen van buitenlanders in Almelo het doelwit van brandstich ting. Toen had hij de tussen het stro liggende vertrapte stukjes hout ook ontdekt. Nog niets kwaads-vermoedend had hij de dieren zolang naar een veiliger box gebracht. Gevaarlijk, die venijnige houtsplinters! Hoe kwamen die nu hier tussen het stro té zitten? Toen hij zich gebukt had om de vloer aan een nadere inspectie te onderwerpen, had hij daar bij onverwacht een nog geheel gaaf houten beestje in de hand gehouden, het direct als een onderdeel van Hans boerderij onderkend. In Arends hart had de twijfel geen en kele kans gekregen, dat het Han zou zijn geweest, die zijn dierbaar speel goed naar hier had meegenomen. Nog minder, dat de jongen, die zo jong als hij was al best begreep hoeveel waarde, welke investering de vier volbloedmer ries voor zijn vader betekenden, een deel ervan opzettelijk op de vloer van de box zou hebben gegooid. Tben Arend het, nog helemaal ontdaan, was komen vertellen had ook Jannie onmiddellijk geweten, dat dit niet Hans, maar vast en zeker Dirk Jans werk moest zijn geweest. Dirk Jan, die op een haast primitieve manier wraak had genomen, omdat zijn jonger broer tje hem nu eens in iets had overtroefd en daar blijk van had gegeven ook. Hij had het allerminst getroffen, dat zijn vader nog o honk was. Tben Jannie hem van het gebeurde op de hoogte bracht, had hij haar nauwelijks laten uitpraten. 'Die drommelse aap! Gisteravond nog braaf meezoeken en nu dit! Maar het zal hem heugen, dat hij de kostbare paarden totaal had kunnen verknoei en!' Ze had niets teruggezegd, al had het antwoord op haar lippen gelegen. Dat het inderdaad had künnen gebeuren, maar dat dat het ergste dan nog niet was. Veel erger woog voor haar gevoel het feit, dat Dirk Jan dit keer wel heel duidelijk blijk had gegeven van twee heel nare karaktertrekken: jaloezie en huichelarij. Het laatste woog verreweg het zwaarst voor haar. Het gebeurde niet zo vaak, dat Jannie een groot deel van de nacht wakker lag. Ze had een druk bezet leven, al liep het meeste voor haar gevoel toch wel gesmeerd. De problemen die er tot nog toe in haar leven waren geweest, had ze stuk voor stuk aan gekund. Misschien had haar tamelijk nuchtere aard daar voor gezorgd. Ze mocht over een geluk kig huwelijk spreken. Ze bezat drie ge zonde kinderen. Het hernieuwde be drijf baarde ook geen niet op te lossen moeilijkheden. Niet op te lossen! In die nacht had ze Deel twee: Elke dag is er één Door MIEN VAN T SANT 47 sterk het gevoel gehad, dat wat nu hun leven was binnengeslopen, inderdaad wel eens niet op te lossen zou kunnen zijn. Hun oudste, Dirk Jan. Nog niet eens zeven, maar in feite al zo door trapt als een veel ouder iemand kan zijn! Een kind mag ondehgend zijn, mag op zijn tijd dolle streken uithalen. Maar je kunt op die leeftijd nog alles zins verwachten, dat het ook schuld wil bekennen; dat het tenminste zijn spijt over iets zal betuigen. Bij Dirk Jan was van dit alles niet dat gebleken. Haar man had zijn oudste niet gespaard. Hij had hem een behoor lijk pak op zijn blote billen gegeven. Dirk Jan had als een speenvarken ge krijst. Maar toen hij even kans had ge zien iets in het midden te brengen, had hij zijn armen om zijn vaders hals geslagen, had hem in het oor gefluis terd: 'Ik wou Hans beesten helemaal niet bij de paarden gooien. Maar Han zei dat het moest, omdat hij dan nieu we kreeg. Dat wou hij wel. Van drie was al een poot af, pappa. Tben ik niet wou. wou hij me slaan. Han slaat me altijd, als ik iets niet wil'. Dirk Jan had tenminste bereikt, dat zijn vader hem niet opnieuw had gesla gen. (wordt vervolgd) Dinsdag 28 december NEDERLAND 1 07.00 uur Journaal. 07.07 uur Alles kits. Kinder programma met om: 07.07 uur Black Beauty 07.35 uur KRO's tekenfilm festival. 08.00 uur Journaal. 08.07 uur Boggle. Spelpro- gramma. 08.32 uur I love Lucy. Ameri kaanse comedyserie. 09.00 uur Journaal. 09.05 uur Terugblik '93. 09.57 uur Uitzending politieke partijen: Groen Links. 10.00 uur Total work out. 10.15 uur De zeven wezen. 11.52 uur Live-lijn. 13.00 uur Journaal. 13.07 uur Gezellig. 13.22 uur Lolapaloeza 14.08 uur Hoffman's honger 14.58 uur Extreme east. 15.32 uur We zijn weer thuis. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Wildlife internatio nal. Natuurfilmserie. 16.41 uur Reisspecial Austra lië. Reportage. 17.37 uur Boggle. Spelpro- gramma. 18.02 uur Spoorloos. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Klokhuis. 18.59 uur Vinger aan de pols. Medisch magazine. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Spoorloos. 21.22 uur Televizier, actualitei tenrubriek 22.03 uur Rondom tien. 22.49 uur L. A. Law. Ameri kaanse advocatenserie. 23.39 uur Orde op zaken. Maga zine over geld- en beurszaken. 00.08 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.08 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.08 uur Samson. 16.00 uur Als je begrijpt wat ik bedoel. Tbkenfilm. 17.25 uur Foreign Affairs, Ne derlands-Canadees-Argentijnse soapserie. 17.58 uur 2 Vandaag 18.00 uur Journaal. 18.15 uur 2 vandaag. Actualitei ten. 18.41 uur Sportjournaal. 18.51 uur Het weer en de hoofd lijnen uit het nieuws. 19.00 uur Stop de strop met Ro bert ten Brink. Woordspel. 19.30 uur Tootsie. Amerikaan se speelfilm. 21.30 uur Cover girl'92. Ver slag. 22.25 uur In de Vlaamsche Pot. Nederlandse comedyserie. 22.55 uur Married with children. Amerikaanse come dyserie. 23.25 uur Financieel manage ment. 23.55 uur Schoner produceren. Informatie. 00.00 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Schaatsen. 17.30 uur Villa Achterwerk Aansl. Vol gas. 18.00 uur Journaal. 18.19 uur Comedy op 3: All in the Family, Amerikaanse co medyserie. 18.49 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.18 uur Van gewest tot ge west, regionale rubriek. 19.55 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.30 uur Mus, 7-delige serie. 21.04 uur De tovenares. Muzi kaal schouwspel. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.05 uur Roerend goed. Weke lijks cultuurmagazine. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 07.05 uur Pinocchio 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.35 uur Eigen huis en tuin. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.35 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Clip van de dag. 11.30 uur Rad van fortuin. 12.00 uur Telekids 13.00 uur Home Improvement, Amerikaanse comedyserie. 13.30 uur Showtime. 14.00 uur Happy days. 14.30 uur General Hospital, se rie. 15.15 uur RTL shop. 15.20 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.10 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL Zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club. 18.30 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.00 uur Avondnieuws 19.20 uur Weer 19.30 uur The bold the beau tiful, serie. 19.55 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.25 uur Ooggetuige. Informa tief programma. 21.15 uur No small affair. Ame rikaanse speelfilm. 23.05 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 23.50 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 00.45 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 01.20 uur Nachtprogramma. BRT 1 13.00 uur Tartufo. Showpro gramma. 14.15 uur Escape from Fort Bravo. Amerikaanse western. 16.00 uur Jingle bell rap. Cana dese uit korte jeugdfilm. 16.30 uur Samson. 17.30 uur Draaimolen. Kinder magazine. 17.40 uur Van Rom, Sofie en Wannes. Kerstverhaal. 17.55 uur Tik tak. Animatiese rie. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Topscore. Quiz. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programmaoverzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur De drie wijzen. Quiz. 20.35 uur Op de afspraak. Thlk- show. 21.35 uur Cuerteto triangular. Reportage. 22.05 uur IQ. Quiz. 22.40 uur Vandaag en Sport. 23.05 uur Programma van de Liberale Radio- en Televisie- Omroep. 23.30 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.25 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool. 19.55 uur Niveau 4: Cordon bleu. 20.20 uur Kijk uit! 20.25 uur De Poolse keuken. 6- delige serie. 21.25 uur De Poolse keuken. 22.25 uur Blue thunder. Ameri kaanse speèlfilm. DEN HAAG - Voormalig VVD- leider Wiegel ziet het er nog van komen dat CDA-premier Lubbers na de verkiezingen van mei 1994 alsnog opteert voor een continuering van zijn gezaghebbende rol in de vader landse politiek. Wiegel zei vrij dag voor de TROS-radio een politieke wending bepaald niet uit te sluiten, waarbij Lubbers opnieuw premier wordt in plaats van zijn gedoodverfde opvolger Brinkman. MIDDELBURG - De Nederlandse Spoorwegen heb ben aan het dagelijks bestuur van de vervoerregio Zeeland meegedeeld dat tot 1998 geen verandering komt in het aantal NS-stations in Zeeland. ZIERIKZEE Nieuwjaarsreceptie De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC), de VW Zie rikzee en de organisatie Zierik zee Aktief houden op vrijdag 7 januari een gezamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst in res taurant Concordia aan het Ha venplein in Zierikzee. De bij eenkomst is van 20.00 tot 22.00 Kerstviering NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen hield onlangs haar kerstviering in de foyer van restaurant Mondragon. De pre sidente, mevrouw S. de Boer- van Schelven opende de avond met een welkomstwoord waar in zij de toestand in de wereld centraal stelde. In de pauze werd een collecte gehouden voor de actie Vrouwen op de vlucht. Deze bracht het bedrag op van 300,-. De heer AKats- man maakte het kerstverhaal aanschouwelijk door dia's te tonen van de gebrandschilder de ramen uit de kerk van Gou da en de dames T. Vos-Spanjer en T. Vis-de Reus zorgden voor de begeleidende tekst. Me vrouw S. van Kooten las een kerstverhaal en droeg enige ge dichten voor, onder meer Kerstfeest van Kuitenbrouwer In de jongste versie van plan Rail 21 van NS wordt de huidi ge situatie gehandhaafd, wat neerkomt op een uurverbin ding Vlissingen-Amsterdam en Vlissingen-Roosendaal. Voor de situatie per 1998, het tijd stip waarop NS zelfstandig zonder rijksbijdragen voor de exploitatie moet zorgen, wordt voor Zeeland een voorbeeld project opgezet. De NS heeft de commissie Brokx Openbaar Vervoer gevraagd hiervoor zorg te dragen. Als blijkt dat de stations Arnemuiden, Krab- bendijke en Rilland niet renda bel zijn, is het niet uitgesloten dat deze na 1998 moeten wor den gesloten. Ook handhaving van het station Kapelle staat niet bij voorbaat vast. Het sta tion Kruiningen-Yerseke blijft wel in bedrijf. Midden-Zeelandroute Het dagelijks bestuur van de Vervoerregio heeft in zijn ver gadering van 22 december vast gesteld dat sluiting van sta tions niet past binnen het re gionaal verkeers- en ver voersplan Zeeland. Het zal bin nenkort de commissie Brokx benaderen om in een zo vroeg mogelijk stadium bij de plan nen te worden betrokken. Vooruitlopend op de definitie ve vaststelling van het regio naal verkeers- en vervoersplan heeft het dagelijks bestuur van de Vervoerregio besloten zich de eerste tijd toe te leggen op enkele prójecten: Verkeersvei ligheid, recreatieverkeer, toe gankelijkheid binnensteden van de vier grote gemeenten en verbetering van de Midden- Zeelandroute. Verder werd be sloten om aan het algemeen be stuur voor te stellen voortaan in het openbaar te vergaderen. De vergaderingen van het da gelijks bestuur blijven beslo ten maar de agenda zal open baar gemaakt worden. en De Vrouw van de herbergier van M. van der Plas. De muziek werd verzorgd door het eigen koor onder leiding van me vrouw B. van der Linde- Florusse met aan de piano me vrouw M. Vis. De avond werd besloten met het lied We wish you a merry Christmas and a Happy New Year. RENESSE Kerstviering De bejaardensociëteit van Re- nesse vierde het kerstfeest in het dorpshuis in Renesse. De bijeenkomst werd geopend door L. van de Houten-Fontei- ne, die een bijzonder woord van welkom richtte tot ds D. Stap en afgevaardigden van de kerkeraad en de Hervormde Vrouwenvereniging Martha. Voor de pauze werd de viering ingevuld met een kerstliturgie. Vervolgen lazen de dames Oosterling, Lorenz en Van Hou ten kerstverhalen voor en me vrouw Dalebout een kerstge dicht. Ds Stap sprak een korte overdenking uit. Na de kerstli turgie genoten de soosleden ge zamenlijk een kerstbrood maaltijd. VLISSINGEN Geld voor Bosnië Vierdejaars studenten van de afdeling HTS/HLO van de Ho geschool Zeeland hebben tij dens hun laatste lesdag voor de vakantie via de verkoop van eten, drinken en allerlei activi teiten bijna 1300 gulden ingeza meld voor de actie Bescher ming en dekens voor Bosnië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4