Zilt zeebanket voor een 'einde jaarspr ijs' ZSG wil vinger in de pap bij uitvoering van Wet voorzieningen gehandicapten Autodiefstallen opgelost Bezwaren tegen regio indeling Arbeids inspectie Vergadering Disk werkgroep in Bruinisse Inbraak woning Nijpels laakt milieubeleid grote partijen Auto beschadigd door krassen Boerenhulp Export mosselen remt af Stille tocht bij voormalig kamp Westerbork Fusie energiebedrijven Zuid-Nederland een feit MAANDAG 27 DECEMBER 1993 NR 25485 3 Vanaf 1 april 1994 krijgen de gemeenten de zorgplicht voor gehandicaptenvoorzieningen. (Foto: Joop van Houdt). GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid heeft in een brief aan de colleges van burgemees ter en wethouders van alle Zeeuwse gemeenten om inspraak gevraagd bij de op 1 april nieuw in te voeren Wet voorzieningen gehandicapten. Deze wet houdt in dat de gemeente de zorgplicht krijgt voor woningaan passing onder de 45.000 gulden, vervoersvoorzieningen en rolstoeltoekenning voor alle mensen met een han dicap. ZIER1KZEE - Het onderzoek door de politie naar ge stolen auto's en onderdelen wat startte in Kwaden- damme is vrijwel afgerond. Vanaf het begin van het onderzoek, op 18 oktober, zijn 20 diefstallen van duurdere personenauto's vast komen te staan. De to tal e waardfe van de ontvreemde auto's is ongeveer 1,8 miljoen gulden. De brief wordt begeleid door een brochure waarin de ZSG haar standpunten en ideeën uiteenzet. Zeeuwse gemeenten zijn op dit moment, al dan niet in regionaal verband, druk be zig met het opstellen van een plan van aanpak en het maken van beleidsnotities, waarop uiteindelijk door de gemeente raad keuzes worden gemaakt. Deze zullen worden neergelegd in een zogenaamde verorde ning. De door de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) en de ZSG ingestelde stuur groep heeft medio juni in het rapport 'Dat zal ons een zorg zijn' talrijke aanbevelingen ge daan voor de wijze waarop ge meenten in Zeeland en op Goeree-Overflakkee de WVG- zorgplicht op een optimale ma nier kunnen uitvoeren. Vol gens de ZSG zou bijvoorbeeld bij de keuze tussen een woning aanpassing of verhuizing geke ken moeten worden naar de so ciale contacten en naar de mo gelijkheden van mantelzorg. Ook zou de gemeente bij over lijden of verhuizen naar een AWBZ-instelling van een ge handicapte huisgenoot, de ach- Op maandag 13 december maakte de handel keuze uit drie partijtjes van 1.373 tonnen bruto. De verantwoordelijke aanvoerders waren de Yese- naars YE 116, YE 156 en YE 16. Zeeuwse Banier en Roem van Yerseke plaatsten de veilklok die dag in de hoogste stand. Op dinsdag waren het dezelfde handelaren die de beste prijzen betaalden voor vier vrachtjes Zeeuws zeebanket. De YE 156, YE 18, YE 20 en YE 82 losten gezamenlijk bijna 1.600 tonnen bruto. Grootste aanvoerder op dinsdag bleek de YE 82 met 603 tonnen uit het Mastgat. Deze mossels kookten bij een stukstal van 148 een vleesge wicht vah 23 kilo. WESTERBORK - Op tweede kerstdag vond bij het vroegere kamp Westerhork in Drenthe vóór de 13e keer sinds kerst 1992 een stille tocht plaats te gen de onmenselijke situatie in het voormalige Joegoslavië. Gelijktijdig werden dergelijke manifestaties gehouden in Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Breda, Den Bosch, Den terblijvende huisgenoot niet zonder meer moeten verplich ten de aangepaste woning te verlaten. Een gehandicapt ge zinslid die woont in een AWBZ- instelling moet bij het gezin kunnen logeren. Vervoersvoorzieningen Op het gebied van vervoer moet volgens de ZSG gestreefd worden naar een goede afstem ming van openbaar en aanvul lend vervoer. Bij de vervoersvoorzieningen moet men uitgaan van de indi viduele beperkingen. Het moet mogelijk blijven een bruiklee nauto te verstrekken of de meerkosten van de aanschaf van een eigen auto te vergoe den en de aanpassingskosten. Het aanvullend collectief sy steem zou openbaar kunnen zijn, dus voor iedereen be schikbaar, maar bij een derge lijk systeem mag de noodzake lijke subsidie maar gedeelte lijk uit WVG-gelden bekostigd worden. Voor de verstrekking van rolstoelen zal door de WVG De volgende dag gingen der tien ladingen onder de hamer, waaronder acht van het Wad. Prins Dingemanse betaalde die dag de hoogste prijs voor de 310 tonnen van dc Bru 6 Ostrea (W. D. van den Berg BV), gevist in het Oosterom. Deze mossels kookten bij een stukstal van 117 een interes sant vleesgewicht van 29,9 ki lo. Murre en Zeeiands Roem be taalden beiden goede prijzen voor een lading van dc Bru 9 Levien (firma De Waal-Stou- ten). Deze aanvoerder loste 1.056 tonnen in twee partijen uit dc Meep. Het stukstal schommel de rond de 140 en het vleesge wicht cirkelde rond 27 kilo. Haag, Eindhoven, Groningen cn Leeuwarden, Rotterdam, Utrecht en Vlissingen gehou den. Aan dc tocht in Wester- bork werd door circa duizend mensen deelgenomen. In totaal kwamen enkele duizenden mensen in actie. De deelnemers aan de tocht in Westerbork werden toegesproken door de Drentse gedeputeerde Marga Kool. Zij pleitte ervoor „alles worden zorggedragen. De ZSG vindt wel dat er dan een sa menwerkingsverband moet ko men met thuiszorgwinkels en de Gemeentelijke Gezond heidsdienst om tot een goede afstemming van de hulpmidde lenverstrekking te komen. Te vens biedt een gezamenlijk hulpmiddelendepot op regio nale schaal de mogelijkheid tot bundeling van kwaliteit en vakkundigheid. Meldpunt Eén van de gevolgen van de WVG is dat er verschillende nieuwe eigen bijdragen voor allerlei soorten voorzieningen worden ingevoerd. De ZSG vindt onder meer dat het niet zo mag zijn dat financiële over wegingen van de gemeente de doorslag moeten geven bij de vraag of een gehandicapte huisgenoot thuis blijft wonen of in een AWBZ-instelling moet worden opgenomen. In ver band met allerlei vragen over aanmeldingen behoefte aan in formatie moet een goed bereik baar en toegankelijk loket in Prins Dingemanse nam ver der een vrachtje van 256 ton nen over van de ZZ 4 Christina (B. W. Schot BV). Bij een stukstal van 143 telden deze schelpdieren een vleesgewicht van 25,5 kilo. De grootste aanvoerder op woensdag 15 december was de YE 157 (Gebr. Nieuwenhuizen BV) met 1.482 tonnen bruto uit de Meep. Prins Dingemanse en Murre sleepten elk een lading met een stukstal van 147 en een vlees gewicht van ongeveer 30 kilo in de wacht. Op donderdag tenslotte meld de het zusterschip YE -57 zich als enige met een ruimpje van plusminus 500 tonnen. op alles te zetten om te voorko men dat de vraag of we wel zo gastvrij moeten zijn voor on derdrukten, straks een centra le rol bij de verkiezingen gaat spelen. Laat dat geen vraag zijn. Niet hoe vol Nederland is speelt een rol, maar hoe kun nen we helpen. Ook als we daarbij soms iets van onze ei gen beschutting en zekerheid moeten prijsgeven". het leven worden geroepen en daarnaast is het wenselijk dat de mogelijkheid geboden wordt om eventuele klachten in te dienen. Dit laatste in ver band met het feit dat de WVG een nieuwe wet is en daarom kinderziekten in de uitvoering ongetwijfeld aan de orde zul len komen. De klachtenopvang plus be middeling zou aangehaakt kunnen worden bij een -be staand gemeentelijk of regio naal meldpunt, zoals bijvoor beeld het Adviesbureau ZSG (voorheen stichting GAZ). In hun contacten met het gemeen tebestuur kunnen mensen met een (verstandelijke) handicap, al of niet verenigd in een plaat selijke of regionale werkgroep WVG, aangeven dat zij het be langrijk vinden dat de politiek eerdergenoemde standpunten meeweegt bij de besluitvor ming over de WVG-uitvoering. Hun betrokkenheid kan een wezenlijke bijdrage leveren aan een goed produkt met een evenwicht tussen de eigen, en de maatschappelijke verant woordelijkheid. ZIERIKZEE - De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging (BZW) heeft bij de minis ter van sociale zaken en Werk gelegenheid bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen nieuwe regio-indeling voor de Ar beidsinspectie. Hierdoor komt het kantoor in Breda te verval len en gaat Zeeland ressorte ren onder het kantoor in Rot terdam. De Arbeidsinspectie is belast met de uitvoering en handha ving van een aantal wetten op het vlak van de arbeidsom standigheden. Volgens het nieuwe voorstel gaan de pro vincies Noord-Brabant en Lim burg in de toekomst ressorte ren onder een nieuw te vormen districtskantoor in Eindhoven. Zeeland wordt dan overgehe veld naar Breda. De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging pleit er bij de minister van sociale zaken en Werkgele genheid voor om het kantoor in Breda te handhaven en om Zee land onder te brengen bij een Brabants districtskantoor. De reden daarvoor zijn de vele be stuurlijke en organisatorische relaties tussen beide provin cies, gezien de oost-west ge richte structuur van het be drijfsleven. Maar ook de vrees dat door de nieuwe regio- indeling een te grote afstand kan ontstaan tussen Arbeidsin spectie en bedrijfsleven speelt herbij een rol. In de brief aan de minister spreekt BZW de hoop uit dat de reorganisatie van de Arbeidsinspectie voor wat Zuid-Nederland betreft in overleg met het bedrijfsleven gebeurt. Op 18 oktober werden in een loods in Kwadendamme een gestolen Mercedes en een ge stolen Porsche aangetroffen. Hierbij werden een 25-jarige inwoner uit Kruiningen, een 24-jarige inwoner uit Waver- veen en een 33-jarige inwoner uit Kwadendamme aangehou den. Laatstgenoemde werd na verhoor in vrijheid gesteld. De beide anderen werden vastge houden door justitie en zullen in januari voor de rechter moe ten verschijnen. Op 20 december werd een 24- jarige inwoner uit Kapelle aan gehouden. In een loods in Baarland, die bij hem in ge bruik was, werden onderdelen aangetroffen van personenau to's die afgelopen zomer wer den 'ontvreemd. Deze verdach te werd voorgeleid aan de rechter-commissaris en in be waring. gesteld. Mede op aanwijzing van een medeverdachte, een 25-jarige man uit Kruiningen, die op 8 december werd aangehouden, werden in het Schelde- Rijnkanaal een gestolen BMW en een gestolen Volkswagen Cabriolet aangetroffen. Deze man werd op 10 december na verhoor in vrijheid gesteld. Vanaf 18 oktober werden bui ten genoemde verdachten nog een 24-jarige man uit 's- Gravenpolder een 39- en een 49- jarige inwoner uit Goes en een 28-jarige man zonder vaste woon of verblijfplaats aange- BRUINISSE - Woensdag 16 fe bruari vergadert de werkgroep Disk Noord-Zeeland. De ver gadering wordt gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Noorddijk in Bruinisse en be gint om 9.30 uur. De werkgroep Disk Noord- Zeeland' werd begin- deze maand in Zierikzee opgericht. De afkorting Disk staat voor Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Kerken. Bij een bedrijfsbezoek aan werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee bleek er nogal wat belangstelling te be staan voorvoortgaande aan dacht voor vragen omtrent werk en baanloosheid en de si tuatie in de agrarische sector. Op uitnodiging van Disk Midden-Zeeland overlegden af gevaardigden van kerkeraden en parochieraden in Noord- Zeeland over het oprichten van een werkgroep voor de regio. De belangstelling was ruirrt voldoende om aan de slag te kunnen gaan. Op de agenda van de eerste werkvergadering van Disk Noord-Zeeland staat het opstellen van een plan van werkzaamheden. Daarbij denkt men aan bedrijfsbezoe ken aan industrie en land bouwbedrijven. Verder wil men aandacht schenken aan de problematiek van armoede, WAO en dergelijke. Het is de bedoeling dat er vier keer per jaar vergaderd wordt De overeenkomst houdt in dat de vier bedrijven nauwer gaan samenwerken bij de ontwikke ling van een gezamenlijk be leid voor de energievoorzie ning in Zuid-Nederland. Voorts is door de ondertekening dc oprichting van BV Energie Zuid-Nederland een feit. Bin nen de EZN worden de krach ten gebundeld voor dc inkoop van energie en de levering aan grote afnemers. De BV Energie Zuid-Nederland wordt in eer ste instantie een organisatie van ongeveer 20 medewerkers en gaat op 3 januari van start vanuit een kantoor in Tilburg. Drs. A. Kloczen is als interim manager benoemd om dc lei ding van het kantoor op zich te nemen. Holding Dc ondertekening van de over eenkomst was mogelijk door de positieve besluitvorming in de Raden van Commissarissen houden. Deze verdachten zijn allen na verhoor heengezon den. Verder werden tijdens het onderzoek in het gebied tussen Rilland-Bath en de Belgische grens een „uitgeklede" BMW 730 aangetroffen en in de bos sen nabij Steenbergen een uit gebrande Porsche 911. Tijdens het onderzoek zijn er aanwij zingen verzameld waaruit blijkt dat de verdachten die momenteel nog in verlopige hechtenis zitten, in wisselende samenstelling betrokken zijn bij 20 diefstallen van personen auto's. Dit betroffen vier Mer- cedessen, vijf Volkswagen Golf, acht BMW's, één'Ford en twee Porsches. Ook werd nog een loods in Krabbendijkje ontdekt die door de verdachten was gebruikt om gestolen auto's te stallen. De auto's waren op één na alle maal eigendom van Duitse toe risten en waren meestal voor zien van extra accessoires. Ze werden ontvreemd in de perio de van juni tot en met oktober van dit jaar op Walcheren en Noord-Beveland. Met uitzonde ring van de Porsche en de Mer cedes bij de aanhoudingen in Kwadendame op 18 oktober, werden er geen komplete auto's meer aangetroffen. Van de voertuigen waren het inte rieur, de wielen, de portieren en accessoires er uitgehaald. De onderdelen werden vervol gens doorverkocht. BRUINISSE - Vrijdag in de na middag werd ingebroken in een woning aan 't Hoefje in Bruinisse. Tussen 16.15 en 20.15 uur ver schaften onbekenden zich door middel van braak toegang tot de woning. Gestolen werd een aantal sieraden waarvan de waarde onbekend is. Mevrouw M. uit Bruinisse deed aangifte van de inbraak en diefstal. HILVERSUM - Voormalig VVD-milieuminister Nijpels heeft er geen goed woord voor over dat de grote politieke par tijen hun concept-verkiezings programma's niet laten door rekenen op hoe het uitgestip pelde beleid uitpakt voor het milieu. De huidige burgemees ter van Breda en voorzitter van de Raad voor het Milieube leid spuide die kritiek zondag voor de AVRO-radio. Allen D66 en GroenLinks heb ben hun concept-programma's ter doorrekening voorgelegd aan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). CDA, PvdA en Nijpels' eigen VVD hebben die moeite niet genomen. „Zeer be denkelijk, het stelt mij buiten gewoon teleur, een zwakte bod," aldus Nijpels daarover. en de positieve adviezen van de ondernemingsraden. Als de huidige ontwikkelingen op de Europese energiemarkt door zetten zal de EZN over een aan tal jaren uitgroeien tot een hol ding waarin de vier bedrijven worden opgenomen. De krach tenbundeling is noodzakelijk om in de veranderende energie markt van de Europese Unie een sterke positie in te kunnen nemen. De energiesector zal zijn monopoliepositie meer en meer verliezen onder invloed van de Europese Commissie, de industrie en de energiesector zelf. Concurrentie onder de energiebedrijven zal een steeds grotere rol gaan spelen. De vier bedrijven die in dc EZN sa menwerken hebben in totaal bijna 8000 medewerkers en een geconsolideerde omzet van 4.5 miljard gulden. De bedrijven hebben 1.4 miljoen klanten voor elektriciteit en 900.000 voor gas. Daarnaast levert Del tan aan bijna 200.000 klanten water. Verwachting t/m vrijdag 31 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 5 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 dec. Zon op 08.48, onder 16.30 Maan op 16.24, onder 08.05 Volle Maan: 29 dec. (00.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is morgen rustig weer ia Nederland. Actieve storingen lig gen te ver van ons land verwijderd om een stempel op ons weer te drukken. Dit gaat trouwens wel ver anderen, vanaf woensdag dringen frontensystemen door tot Neder land. Het gevolg is dat het later deze week van tijd tot tijd regent en dat de zuidwestenwind aan de kust nu en dan hard is. De temperatuur ligt tijdens de nacht en vroege ochtend rond 3 en 's middags circa 6 gra den. Het weer van morgen lijkt in grote lijnen op dat vandaag. Het is een meest bewolkte dag en het waait nauwelijks. Toch zijn er ook wel enkele verschillen. Viel er van daag hier en daar nog wat regen of motregen, morgen is het bijna over al droog. Verder is er een kleine kans dat morgenmiddag vanuit het zuiden de zon nu en dan door breekt. Het wordt ongeveer 2 gra den. De komende nacht ligt de tem peratuur iets onder nul, vooral op plaatsen waar het tijdelijk opklaart. BURGH-HAAMSTEDE - Van de V. uit de gemeente Wester- sehouwen deed bij de politie aangifte van beschadigingen die werden aangebracht op zijn geparkeerd staande auto. Terwijl de auto in de Noord straat te Haamstede stond wer den diepe krassen gemaakt op de motorkap en de linkerzijde van het voertuig. Het vanda lisme gebeurde tussen 25 de cember 17.00 uur en 26 decem ber 11.00 uur. De schade be draagt ongeveer 1500 gulden. DEURNE - Boeren in Brabant stellen stallen beschikbaar voor geëvacueerd veé uit Lim burg. Ze doen dat op initiatief .van de Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond (NCB). Dat heeft algemeen directeur Van den Boomen van de NCB in Deurne bekendgemaakt. Z1ERIKZEESCHEO NIEUWSBODE Bil Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers 1 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11X30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2o/0 BTW. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 13 december tot en met 18 december gingen op de veiling in Yerseke drieëntwintig ladingen mossels in andere han den over, met een totaal gewicht van 8.389 ton. De handelaren betaalden de kwe kers een gemiddeld bedrag van 89,34 per ton. De verzendcijfers waren volgens opgave: België 3.165 ton, Frankrijk 2.570 ton, binnenland 1.662 ton en onder de noemer diverse landen verdwenen 226 mosseltonnen van 100 kilo. MIDDELBURG - De directies van NV Delta Nutsbe drijven, NV Elektriciteit-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ), NV MEGA Limburg en de NV Provinciale Noord-Brabantse Energie Maat schappij (PNEM) hebben de beoogde bundeling van krachten gestalte gegeven door een samenwerkings overeenkomst te tekenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3