Schade door watersnood in Limburg zeker 100 miljoen weet- 'We moeten leren leven met verscheidenheid' Ramptoeristen het grootste probleem Minister Kok zegt meer steun toe waterstanden Dode en elf gewonden door treinongeluk Spoor van vernieling door Limburg Bewoners van Gennep: zitten en afwachten Verstopt Limburg start registratie watersnood- schade Koningin wijst in kersttoespraak op noodzaak van tolerantie IJssel bereikt hoogste punt bij Kampen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Volgens woordvoerder coördinatieteam DEN BOSCH - De problemen met het hoge Maaswa ter in de regio Den Bosch vallen mee, maar de politie heeft erg veel last van mensen die komen kijken naar het hoge water. Dat heeft een woordvoerder van het coördinatieteain gezegd. DEN HAAG - Zuid-Nederland maakt deze dagen de schade op van een ongeken de watersnood. Een week van hoge tot extreem hoge waterstanden heeft een spoor van ravages getrokken door vooral Limburg en Noord-Brabant. Burgemeesters van de Maasge meenten in Brabant is ge vraagd de politieverordening aan te scherpen en meer wegen af te zetten. Op die manier moet worden voorkomen dat er teveel ramptoeristen het ge bied binnen komen. Ook in Limburg heeft de politie de handen vol aan het tegenhou den van dagjesmensen en het terugsturen van ramptoeristen die afzettingen negeren. „Het is lastig en niet leuk," aldus een woordvoerder van de regio politie in Venlo. „Sommige mensen willen per se vooraan staan." Het waterpeil van de Maas in Noord-Brabant valt volgens de woordvoerder lager uit dan verwacht. Bij Hedel wordt zaterdagmiddag om 16.30 uur het hoogste punt ver- wachtmaar vooralsnog levert dat geen problemen op. In Den Hoe groot het uiteindelijke be drag zal zijn dat het kabinet beschikbaar stelt, hangt af van de inventarisatie van de scha de. Daarover zal minister Da- les van binnenlandse zaken zich maandag al gaan oriënte ren. Kok zei zondag bij zijn be zoek als leider van een PvdA- delegatie aan Venlo en Tegelen dat de regering zich niet kin derachtig zal gedragen. „Waar gelapt moet worden zal de rijksoverheid niet flauw zijn." Na afloop van het bezoek ver klaarde de minister dat de aan gerichte schade vele malen gro ter zal zijn dan de aanvankelij ke prognose van 20 miljoen gulden. Zijn overtuiging is dat de door het kabinet toegezegde 15 miljoen gulden niet toerei kend zullen zijn. Rijkswaterstaat liet zondag middag weten dat de hoogste waterstand van de Maas geheel Limburg is gepasseerd. Overal zakt thans het water, zij het De politie stelt een strafrechte lijk onderzoek in naar de 55- jarige bestuurder van de auto. De man uit Zaanstad raakte zwaar gewond. Dat hebben woordvoerders van de politie, de gemeente Zaanstad en de Nederlandse Spoorwegen mee gedeeld. De trein met naar schatting honderd reizigers vertrok om 21.01 uur van sta tion Zaandam voor de reis via Purmerend en Hoorn naar Enkhuizen. Hij omvatte een duwende locomotief en vier dubbeldeks wagons. Op korte afstand vqn het station werd de trein op de overgang met de provinciale weg Zaanstad- Alkmaar aangereden door de auto. Volgens getuigen passeer de het voertuig met hoge snel heid via de linker rijstrook drie auto's die voor de gesloten ROOMPOT BUITEN 28 december Bosch heeft het water volgens de woordvoerder nog niet tot grote overstromingen geleid. Het natuurgebied Het Bossche Broek is afgezet omdat dat stuk land een natuurlijke kwelder vormt en dus onder kan stromen. Rond het Maas ziekenhuis in Boxmeer is Vrij dagavond een tweede nooddijk aangelegd die het wassende water moet keren. Volgens een medewerker van de technische dienst van het ziekenhuis wordt het water buiten gehou den. Er ligt nog wel steeds een draaiboek klaar om de onge veer 170 patiënten te evacueren mochten de dijken het alsnog begeven. De energievoorzie ning van het ziekenhuis staat in de kelder en de stroom zal uitvallen als het water het zie kenhuis instroomt. langzaam. In de kop van Noord-Limburg moeten moge lijk nog mensen geëvacueerd worden. In grote gebieden kun nen evacués weer terugkeren naar hun woningen. Dat is het geval in Ottersum (gemeente Gennep), maar in Middelaar (gemeente Mook) kan daar nog beslist geen sprake van zijn. Daar zullen de gedupeerden nog een paar dagen moeten wachten voordat ze weer naar hun huizen kunnen terugke ren. De hulpverlenende instan ties waarschuwen de getroffe nen niet al te'snel hun onderge lopen kelders leeg te gaan pom pen, daar dan verzakkingen kunnen optreden. Ook is grote voorzichtigheid geboden met gas- en elektriciteitskasten. Wanneer daar defecten aan worden geconstateerd, dienen de betrokkenen de deskundi gen van de Nuts-bedrijven te waarschuwen. spoorbomen wachtten. De be stuurder zou pas op enkele me ters vóór de overgang krachtig hebben geremd. Zijn auto gleed onder de spoorbomen door en ramde met hoge snel heid de voorzijde van de eerste wagon waardoor die ontspoor de. Volgens de Nederlandse Spoorwegen had de trein op dat moment al een snelheid van 60 a 70 kilometer per uur. De massa van de rijdende trein drukte vervolgens twee rijtui gen uit de rails. De automobi list moest zwaargewond uit zijn voertuig worden gezaagd. Bij hem is een bloedproef afge nomen. Door het ongeval ont stond een ravage. Het eerste rijtuig draaide bijna 180 graden en ramde bij die zwaai de pijler van een via duct. De hoogte van de schade lijkt nog nauwelijks vast te stellen, maar toch gaat de provicie Limburg in een eerste progno se uit van zo'n 100 miljoen gul den. Maar niemand zal vreemd opkijken als het bedrag nog ho ger uitvalt. Tbrwijl in Limburg de eerste evacués weer terugke ren naar hun woningen, wordt in Midden-Nederland nog steeds gewerkt aan het verster ken van zwakke plekken in wa terkeringen. De waterschap pen in het Brabants, Gelderse en Utrechtse gebied van Maas en Waal hebben goede hoop dat het waterpeil niet teveel meer zal stijgne en al te grote proble men dus uitblijven. Wind De waterbeheerders langs de IJssel daarentegen houden niet alleen het water maar ook de lucht in de gaten. Als de wind met kracht (7 a 8) uit het noord westen gaat waaien, dreigen met name bij Kampen begin deze week grote problemen. In die stad wordt de hoogste stand van het water maandag ochtend vroeg verwacht. Dan moet ook duidelijk zijn of de beperkte dijkbewaking en - versterking op sommige plek ken in de omliggende gebiden, noodzakelijk'is geweest. In ie der geval werd zondag uit voor zorg een crisiscentrum in Kam pen ingericht. De grootste pro blemen kende in het kerstwee keinde Gennep. Zo'n 1400 hec- GENNEP - De bewoners van het Brabantse dorp Gennep maken zware tijden door. Eerst werd hun hele bezit be dreigd door het wassende wa ter van de Maas. Toen dat ge vaar voor de meesten met een sisser afliep, werden zij gecon fronteerd met een aantal gebo den door de gemeente. Eerst werd hun meegedeeld dat ze^zuinig met water moes ten omspringen omdat de rio len al te zwaar belast werden. Daarna werd hun meegedeeld dat de feestelijke, officiële ope ning van de nieuwe sporthal letterlijk en figuurlijk in het water was gevallen. Zondag avond kregen zij een derde boodschap: als uw kelder volstaat, pomp hem dan nog niet leeg. De bewoners van de kern Ottersum kregen zelfs een verbod tot pompen opgelegd. De gemeente deed die waar schuwing uitgaan omdat de stand van het grondwater nog steeds stijgt. Als dan kelders worden leeggepompt, komt een huis „als het ware te drijven", aldus de gemeente. De druk op de kelderwanden kan dan zo groot worden, dat de construc tie van het huis blijvend wordt aangetast. Pas als het grond waterpeil zakt, en daarvoor dient de waterstand in de na bijgelegen rivier danwel sloten drastisch te dalen, kan even tueel tot het leegpompen van de kelders worden overgegaan. SCHIPHOL - Een DC10 van de KLM heeft donderdag ruim drie uur vertraging opgelopen door een verstopt toilet. Het toestel had een vlucht achter de rug van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos naar Amster dam. Oorzaak van de verstop ping bleek een hoeveelheid verscheurde paspoorten, die onderweg in het toilet waren gedeponeerd. tare land tussen de gemeente en Mook kwam onder water te staan. Het oude centrum ont kwam maar net aan de vloed golf. Voor de bewoners van Gennep en Ottersum waren de proble men toen nog niet voorbij. "Iben zij weer thuiskwamen en hun huis wilden schoonmaken, kregen.ze te horen dat ze zuinig met water moesten zijn om overbelasting van de riolen te voorkomen. Voor de sporters maakt het allemaal niet zoveel uit dat ze niet mogen douchen. De officiële opening van de nieuwe sporthal, en alle andere festiviteiten in de werk daar na, werden voor onbepaalde tijd uitgesteld door de over stromingen. Op veel plekken in het door de watersnood ge troffen gebied, werden dijken afgesloten voor verkeer. Niet alleen om het zogenaamd ramptoerisme tegen te gaan, wat niet echt nodig was omdat de mensen toch gewoon kerst thuis vierden, maar meer om er voor te zorgen dat de waterke ringen niet bezweken onder de druk van het verkeer. Terugkeer De ruim 12.000 geëvacueerde bewoners uit het stroomgebied van de Maas in Limburg wacht bij thuiskomst een onbeschrij felijke bende. Dat was in de Maastrichtse kerkdorpen Borgharen en Itteren, die vori- In de overwegend in ernstige en af en toe sombere toon ge zette toespraak stond de ko ningin stil bij de mondiale ver anderingen en de vluchtelin gen die hun heil zoeken in Ne derland. „Vanuit landen waar nood heerst en ontbinding in treedt, kloppen mensen met andere levensstijlen en ge- woönten bij ons aan en vragen om een plek. Onze spankracht, openheid, geduld, verdraag zaamheid en creativiteit wor den op de proef gesteld. Wij kunnen ons niet afwenden." MAASTRICHT - Het provin ciaal bestuur van Limburg be gint vandaag, maandag met de registratie van de schade die particulieren door de water overlast hebben geleden aan onverzekerde eigendommen. Op alle raadhuizen van de door watersnood getroffen gemeen ten in Zuid-Limburg kunnen vanaf die dag, en wat Midden- en Noord-Limburg betreft van af dinsdag, formulieren wor den afgehaald. ge week als eersten onderlie pen, dit weekeinde goed te zien. Bij terugkeer moet met van al les rekening worden gehouden. In Venlo mogen de bewoners overigens pas woensdag terug naar hun huizen. Maandag komen de burge meesters van de Maas gemeenten en provinciale auto riteiten van Limburg bijeen om te praten over het opruimen van de troep. Daarbij beraden ze zich ook over de eventuele inzet van militairen, zoals door landbouwminister Bukman bij zijn bezoek aan Limburg werd gesuggereerd. Het leger, met 1.000 man in het zuiden actief ter bestrijding van de overlast, weert zich goed, zo constateer de staatssecretaris Frinking van defensie zondagmiddag te vreden. De da^na kerst wordt ook een begin gemaakt met het opmaken van de, onverzekerde, schade. Provinciale autoritei ten lieten minister Kok, als lei der' van een PvdA-delegatie zondag op bezoek in Venlo en Blerick, weten dat die schade in hun provincie zeker 100 mil joen gulden is. Het kabinet, dat al 15 miljoen gulden toezeg de ter leniging van de nood, zal zich nader moeten beraden, meende Kok. De regering zal zich, zo zei hij, niet kinderach tig gedragen: „Waar gelapt moet worden, zal de rijksover heid niet flauw zijn." Geld is verder toegezegd door de pro vincie Limburg (1 miljoen gul den) en het Rampenfonds dat De vele veranderingen doen een indringend beroep op ons aller bereidheid tot aanpas sing, zei ze. „We staan waar schijnlijk nog maar aan het be gin van een grote culturele om mekeer. Ontwikkelingen, ver van ons vandaan, beïnvloeden steeds meer het leven hier." Verandering maakt onzeker en angstig, aldus de vorstin. „We hunkeren naar veiligheid en bescherming, maar dat mag geen afscherming worden, geen terugtrekken op de vier- KAMPEN - Het peil van de IJs sel ter hoogte van Kampen was vanochtend, maandag, om 08.00 uur 1,91 meter boven NAP. Omdat dit niveau al en kele enkele uren stabiel is, gaat het Waterschap IJsseldel- ta ervan uit dat de hoogste stand in de riviermonding is bereikt. Voorspeld was dat het niveau van de IJssel bij Kam pen op 2,03 meter zou uitko men. Nu die stand niet wordt gehaald, ondervindt de kade langs de IJssel geen waterover last. Het waterschap gaat ervan uit zich garant stelde voor 3 mil joen. Het fonds heeft de wa tersnood in Limburg inmid dels tot nationale ramp ver klaard. Onder de naam „De overstroming" kan geld wor den overgemaakt op giro 777 van het Rode Kruis. Benefietconcerten Ook de Europese Commissie stelde geld beschikbaar; 1,1 miljoen gulden die beschik baar komt voor de slachtoffers in Nederland, Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Luxemburg. Geld kan er ook nog komen uit de in het weekeinde ijllings ge organiseerde benefietconcer ten op 12 janauri in Geleen (rock en roll) en 24 januari in Maastricht, waar onder ande ren Pierre Cnoops en het Maastrichts Salon Orkest zul len optreden. Als de gedupeer den in Limburg de bewindslie den mogen geloven die naar het getroffen gebied afreisden, hebben zij weinig te vrezen voor de toekomst. Bukman liet vrijdag weten dat geen bedrijf kapot mag gaan als gevolg van de situatie. Ook minister Maij liet bij haar bezoek aan Lim burg weten dat 15 miljoen niet genoeg zou zijn, zonder daar overigens een nadere toezeg ging aan te koppelen. Bij het opmaken van de schade weten Limburgse agrariërs zich ver zekerd van de hulp van de Lim burgse Land- en Tuinbouw- bond die speciale registratie formulieren in omloop brengt. Niet alleen particulieren en agrariërs hebben forse schade geleden. Ook het bedrijfsleven werd flink getroffeiu kante centimeter van het eigen sentiment. Wanneer we ons naar binnen keren en onze in spanningen richten op louter groepsbelang en zelfbehoud, raakt de maatschappij in ont binding en wordt de kwaliteit van het bestaan aangetast." Es sentieel voor een leefbare ge meenschap zijn ook verdraag zaamheid en saamhorigheid, aldus de koningin. Ook weees ze op het verantwoordelijk heidsgevoel jegens onze naaste. „In onze tijd is dat een des te grotere opgave, nu individuali sering dreigt te ontaarden in individualisme - een 'ieder voor zich'. Die neiging zich van anderen af te sluiten en alleen voor zichzélf te zorgen is heil loos." We moeten ons openstel len voor veranderingen en onze verantwoordelijkheid daarin aanvaarden, anders wordt de wereld onleefbaar, aldus ko ningin Beatrix. dat de IJssel het huidige peil een paar dagen houdt, doordat de rivier de grote hoeveelheden water moet afvoeren. Op dit moment stroomt het water vol gens de woordvoerder van het waterschap snel het IJsselmeer in. Sterke wind Een sterke wind uit het noord westen kan dat proces on gunstig beïnvloeden. In dat ge val wordt water uit het IJssel meer de IJssel ingestuwd, ter wijl de rivier veel water af voert. Er kunnen zich dan over stromingen voordoen. T/m zondag 9 januari Zierikzee Openstelling Maritiem Mu seum (met uitzondering van nieuwjaarsdag); dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Maandag 27 december Burgh-Haamstede Discjockey-marathon. Jonge rencentrum Big S. Vanaf 14.00 uur. Woensdag 29 december Burgh-Haamstede Oudejaarsdisco Delta Sport. Zaal Mulockstraat. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 30 december Bruinisse Vergadering Schippersvereni ging Schuttevaer. Restaurant De Meeuw. 20.00 uur. Vrijdag 31 december Kerkwerve Oliebollenactie onderhouds- commissie Hervormde Ge meente Kerkwerve. Bruinisse Oliebollenverkoop door en voor de CJV Bruinisse. Het is ook mogelijk om oliebollen te kopen in het clubgebouw aan de Molenstraat. Vanaf 09.00 liur. Dinsdag 4 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie NBvP af deling Noordwelle en omstre ken. Apollo Hotel. 10.00 uur. Oosterland Nieuwjaarsreceptie NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 5 januari Bruinisse Vergadering adviescommissie OW. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 21.00 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst ZOC, WV en Zierikzee Aktief. Con cordia. 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 januari Burgh Concert viool en alt-viool. Ne derlandse Hervormde kerk. 16.00 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Vergadering CPB met Schou- wenoord. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Maskers maken. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vrijdag 28 januari Brouwershaven Familie-avond CPB, CBTB en CPJ. 19.45 uur. Dinsdag 1 februari Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud ènde. 14.00 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Midwinterfeest. Concertzaal. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Ars Musica concert met clave- cimbel en piano. Zeeuwse Mu ziekschool. 20.00 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Figuurzagen. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk' centrum. 14.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur Tijden en standen volgens getijdelafel Hydro-metcocentrum Zeeland l.o.v. NAP BRUINISSE WEMELDINGE 28 december 28 december Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 02.55 155 08.55 -128 15.15 161 - 21.05 - 124 01.25 155 07.35 - 126 13.40 164 19.50 -125 02.55 163 08.55 -137 15.30 167 21.10 - 133 02.55 161 08.55 -134 15.20 167 21.10 - 130 Springtij 31 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre Voor leniging van watersnood VENLO - Minister Kok van financiën meent dat de regering een nieuwe afweging moet maken over de rijkssteun aan de door watersnood getroffen gebie den in Zuid-Nederland. Die schade bedraagt alleen voor Limburg al 100 miljoen gulden, zo lieten de pro vinciale autoriteiten zondag weten. ZAANSTAD - Door een botsing vrijdagavond tussen een personenwagen en een trein vlak bij station Zaandam is één treinpassagier om het leven geko men en raakten elf mensen gewond. Door het onge luk ontspoorden drie wagons. Het treinverkeer op de lijn Zaandam-Enkhuizen was één dag gestremd. DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft er in haar kersttoespraak op gewezen dat het streven naar een éénvormige maatschappij geen zin heeft. „Verschil den moeten we niet bestrijden; we moeten leren le ven met verscheidenheid. Dat vraagt tolerantie en het vermogen eigen beperkingen te overwinnen", zei ze op eerste kerstdag in haar traditionele kerst toespraak die op de radio werd uitgezonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2