GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r 'De enige zekerheid die je daar hebt, is dat je drie keer per dag te eten krijgt' Kinderdagverblijf Beatrixsehool bouwkundig officieel opgeleverd 0 'Jjjkk-Lsj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ober en duizendpoot van Mondragon gaat als VN-militair naar voormalig Joegoslavië Waardevolle CD-speler uit auto gestolen Gereden onder invloed Inbraken Auto-inbraak vonder Heijden 1 dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 27 DECEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25485 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 min, afkomstig uit Benjmel, moest als leerlingkok elk jaar bij een ander bedrijf gaan wer ken om ervaring op te doen. Via, via kwam hij toen bij Mondragon terecht. Dat beviel zo goed dat hij hier alweer twee en een half jaar zit. Van der Zwan: ,,Hij begon inder daad als kok, maar later ook in de bediening en hij staat net zo makkelijk achter de bar als dat hij een decor voor een toneel voorstelling mee helpt opbou wen. Het zal dus geen gemak kelijke taak zijn een vervanger voor Hans te vinden." Zeer Veilig Bergamin werkt nog tot 31 de cember bij Mondragon. Dan vertrekt hij naar het Oplei dingscentrum voor Vredesope raties in Ossendrecht, waar vanaf 3 januari een training van vier maanden voor vredes operaties begint. Daarna ver trekt hij, het is dan mei, voor zes maanden naar voormalig Joegoslavië. Voor de toelating tot de training vond er een zwa re lichamelijke en psychische keuring plaats waar Hans glansrijk doorrolde. Het rap port kon drie verschillende uit komsten geven: Onveilig (het geen betekent dat je afgekeurd bent), veilig (dan ben je goed gekeurd) of zeer veilig. Berga min kreeg de kwalificatie Zeer Veilig. Hij vertelt het alsof dat de normaalste zaak van de we reld is en niet anders verwacht had. Bergamin' wordt inge deeld bij de intendance, verzor ging en voedselverspreiding. Dorpen zijn kapotgeschoten Bergamin: ,,Of dat bij trans port of verbindingstroepen is weet ik nog niet maar het zal er waarschijnlijk "tussen in han gen. Bij de transporten lijkt me wel gevaarlijker, dat hoor de ik tenminste van een fami lielid van me, die zit in Bosnië, je rijdt dan dagenlang langs al lemaal kapotgeschoten huizen, het is muisstil, maar je ziet wel van alle kanten de lopen van geweren op je gericht. Ze rijden dan bijvoorbeeld ruim 400 ki lometer met een watertank naar een dorp waar ze geen wa ter meer hebben en dan ineens, een paar meter voor dat dorp, wordt die tank kapotgescho ten. Bij de verbindingstroepen loop je minder risico's- maar aan de andere kant wil ik wel graag tussen die mensen zitten en ze werkelijk helpen." Echt De 21-jarige Hans Bergamin, ober bij Mondragon, vertrekt 3 januari naar het Opleidingscentrum voor Vredesoperaties in Ossendrecht. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Je kunt twee dingen doen als je in dienst moet, volgens de 21- jarige Hans Bergamin uit Zierikzee: ,,Of negen maanden lang kaarten en auto's poetsen, of je tijd zinvol gebruiken en proberen er iets van te maken." Toen hij na een aantal keren uitstel vragen een brief kreeg van defensie of hij eventueel interesse had in een VN-taak, aarzelde hij geen moment. Zonder erover na te denken of iemand te raadplegen, besloot hij de gok te wagen. Zijn werkgever, de heer N. J. W. van der Zwan ziet hem met le de ogen gaan: ,,Hans is gewoon een perfecte kracht, hij heeft een goede mentaliteit. In een bedrijf als het onze is het fan tastisch als je van alle markten thuis bent en nergens te be roerd' voor bent. Door de Con certzaal is het hier natuurlijk heel anders werken dan in een gewoon restaurant." Berga- bang dat er wat gebeurt is Hans niet: ,,Ik geloof dat er voor ons niet. zoveel gevaar is, je moet gewoon bukken zeggen ze." De vrienden en kennissen van Hans Bergamin zeggen dat hij gek is en niet moet gaan, maar daar laat de vastberaden ober zich niet door van de wijs brengen. Bergamin: „Mijn va der is beroepsmilitair dus die had niet veel bezwaren, mijn moeder trouwens ook niet." De vader van Hans was kapitein en heeft indertijd het Neder landse leger in Suriname ge leid. Het militair zijn is hem dus met de paplepel ingegoten. Ongelukken Terwijl hij praat wordt ook duidelijk dat hij zich al be hoorlijk heeft verdiept in de si tuatie daar en in de duizenden jaren oude cultuur van het land. Daarnaast is hij van al lerlei andere politieke en mili taire zaken goed op de hoogte. Bergamin: „Er is voor zover ik weet nog niets gebeurd met Ne derlandse VN-militairen en als er wat gebeurt zijn het meestal ongelukken binnen het kamp, bijvoorbeeld iemand die zijn Uzi laat vallen of zo iets. Nou, dat gebeurt in de gewone mili taire dienst ook wel eens." Ook is nog niet zeker of hij naar Bosnië of Hercegovina gaat, waarschijnlijk zal dat op verschillende plaatsen zijn, net waar je nodig bent. Ik hoop ook nog wat van het land te zien, alhoewel, er staat niet veel meer overeind, alles is ka potgeschoten. De enige garan tie die defensie je geeft is dat je drie keer per dag te eten krijgt, meer niet." Verder kijken In voormalig Joegoslavië zit ten VN-militairen uit allerlei landen; Engeland, Frankrijk, Zweden, Denemarken Berga min: „Eigenlijk alle landen be halve uit Amerika. Voor hen is er geen strategisch of econo misch belang om zich ermee te bemoeien. Misschien dat ze wel komen als er een goudmijn ge vonden wordt of olie of zo. Maar nu hebben ze er geloof ik alleen maar een vliegdekschip liggen om het luchtruim te be waken, samen met de Neder landers." Momenteel zijn er zo'n 1100 Nederlandse VN-mili tairen gelegerd in Bosnië/Her- cegovina en in januari gaan er nog eens 1100 man van de Luchtmobiele brigade heen. Bergamin: „Er heb er heel veel zin in om te gaan maar aan de andere kant zal ik Zierikzee erg missen, ik vind het een prachtig stadje en ik heb in middels vrienden en kennissen gekregen. Bovendien deed ik mijn werk hier met veel ple zier. Ze willen me zo terug heb ben maar ja, ik wil ookwel eens verder kijken dan Zierik zee, toch vind ik het rot om weg te gaan." BURGH-HAAMSTEDE - De verbouwingswerkzaamheden aan de Beatrix sehool in Burgh-Haamstede verliepen weliswaar niet zonder de nodige overlast, maar inmiddels is het grootste leed geleden en wordt de laatste hand gelegd aan het schilderen en vloerbedekking leggen. Het kinderdagverblijf, een dependan ce van De Petteflet in Zierikzee, hoopt per 1 februari volgend jaar officieel van start te gaan. De verbouwing van de Beatrixsehool zorgde, onder meer door de slechte weersomstandigheden, voor de nodige overlast. (Foto: Joop van Houdt). Het kinderdagverblijf zal de nieuwe buur worden van de peuterschool, die al ruim 25 jaar gevestigd is in de Beatrix sehool. Van de vier lokalen die de school bezit, werden twee lokalen voor de peuters ge bruikt en de overige twee door diverse andere instellingen, zo als het Rode Kruis, die er bloeddonoravonden in hield. Tevens hebben er een tijdje asielzoekers een onderkomen gevonden. In de gemeenteraad van Westerschouwen zijn de no dige discussies gevoerd over de kosten van de verbouw, met na me toen bleek dat de subsidie van WVC voor kinderopvang niet toereikend bleek te zijn. Maar terecht merkte wethou der G. J. W. van der Salm, tij dens een onlangs gehouden ge meenteraadsvergadering, op dat als het gebouw een andere bestemming had gekregen het toch ook grondig opgeknapt had moeten worden en dus de werkelijke overschrijding van het budget wel meeviel. Oliestank Op de overlast die de verbouw met zich meebracht werd door de een gelaten en door de ander verbolgen gereageerd. Door de tijdsdruk, alles moest vóór 1 januari geregeld zijn anders zou de gemeente de subsidie mislopen, is het rondom de Beatrixsehool een slikkerige bende geweest. Er moest wor den gehakt en geboord, sleu ven gegraven om nieuwe riole ring aan te leggen en wegens de vorst moest dit laatste eerst uitgesteld worden. Tben men eindelijk wel kon gaan graven kwam de regen. Al met al geen ideale omstandigheden om een verbouwing uit te voeren. Een enkele keer was het zelfs niet mogelijk om de peuters te ont vangen door het stof en het la waai, of omdat het gewoon te koud was ondanks de noodver- warming. „Maar", zo troostte de voorzitster van de Stichting Peuterspeelzaal de leidsters en moeders in de nieuwsbrief: „We houden toch zeker ook voordelen aan de overlast over." Jarenlang probeerde de Stichting namelijk een nieuwe verwarmingsinstallatie los te peuteren bij de gemeente ter vervanging van de oliegestook- te, stinkende oude ketel, echter zonder resultaat. Nu staat er dan een gloednieuwe CVj-ketel en ook de slechte elektrische bedrading is vernieuwd. 0 tot 12 jaar In het kinderdagverblijf is plaats voor 22 kinderen in de leeftijdsgroep van 6 weken tot 4 jaar. Daarnaast zijn er moge lijkheden voor buitenschoolse opvang voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Inmiddels zijn ook de sollicitatieprocedures afgewik keld en zijn voorlopig twee leidsters aangenomen met de kwalificaties voor de leeftijds groepen van 0 tot 12 jaar. Af hankelijk van het aanbod zal bekeken worden of dit uitge breid zal moeten worden want in principe is er plaats voor vijf leidsters. Dinsdag 28 de cember zal begonnen worden met de schoonmaakwerkzaam- heden en zal een deel van de aangeschafte inventaris over gebracht worden. Niets is zeker dan dat niets zeker is. Plinius Vrijwel overal droog HET WEER Wolkenvelden, ook enkele opkla ringen. Vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur rond min 2, mid- dagtemperatuur rond plus 2 graden, 's Nachts weinig wind, overdag zwakke tot matige zuidelij ke wind, rond kracht 3. GEHANDICAPTEN Zeeuwse Stichting Gehandicapten wil vinger in de pap bij uitvoering wet Voorzieningen Gehandicapten. 1 5 KERSTFEEST Het kerstfeest werd op Schouwen-Duiveland op ver schillende manieren gevierd. 6 KINDERZIEKTEN Volgens een rapport van UNICEF zijn de meeste ge vaarlijke kinderziekten op de terugtocht. 9 VOLLEYBAL Volleybalvereniging Grevelingenboys is de glorieuze winnaar van het kersttoernooi afgelopen weekend. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Tussen kerst avond en tweede kerstdag werd in Zierikzee een waarde volle radio/CD-speler uit een personenauto gestolen. Het betrof de auto van me vrouw P. uit Zierikzee. .Het voertuig werd opengebroken tussen 24 december 11.00 uur en 26 december 13.00 uur. De radio/CD-speler die daarbij werd gestolen heeft een waarde van ongeveer duizend gulden. BRUINISSE - In de nacht van 24 op 25 december werd W. uit Bruinisse door de politie aan gehouden voor controle. Daar bij bleek dat hij een personen auto bestuurde terwijl hij on der invloed van alcoholhou dende drank verkeerde. De man werd meegenomen naar het politiebureau te Zie rikzee voor een onderzoek met het ademanalyseapparaat. Dat wees uit dat W. 455 ug/1 alcohol in zijn lichaam had. Hij werd gedagvaard om zich voor de rechter te verantwoorden voor zijn gedrag en kreeg een tijde lijk rijverbod opgelegd. ZIERIKZEE - In de nacht van 23 op 24 december werd in Zie rikzee op vier plaatsen inge broken in garages of schuur tjes die bij woningen horen. De inbraken vonden plaats in de Plevierstraat (twee keer), Caustraat en De Wittestraat. Gestolen werden onder meer een bromfiets, een fiets en ge reedschappen. BRUINISSE - W. uit Alphen aan den Rijn deed aangifte van diefstal uit zijn personenauto. De auto stond op een parkeer plaats aan de Hageweg te Brui nisse toen hij werd opengebro ken. Onbekenden gingen er vervolgens vandoor met de hoedenplank met daarin twee luidsprekers en een aantal ge reedschappen die in de koffer ruimte lagen. Advertentie OFFICIAL DEALER Zierikzee, Havenpark 5 Dirksland, Schelpenpad 26 tel 01110-15202 tel. 01877-1236 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. a f 47,00 a f 49.50 f 177,00 f 187,00 Dhr./mevr.. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3SE Zend de bon in open envelop zonder poslzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1