Middenschouwen akkoord met landschapsbeleidsplan Aanbod milieuboxen weer gedaald el IIQVQnSQ Totale aantal leerlingen basisscholen Schouwen-Duiveland al drie jaar stabiel 'Dit mag niet in een la verdwijnen Trekkings avond Bruse ondernemers vereniging Auto gestolen Diefstal Geld voor Bosnië-aktie Nieuwe huisarts Burgh- Haamstede Ramp toeristen Verslag reinigingsdienst over het tweede kwartaal 1993 Uit gegevens rapport basisonderwijs in Zeeland 1993 blijkt: VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 NR 25484 Verwachting t/m dinsdag 28 decembei SCHARENDIJKE - Met algemene stemmen stemde de gemeenteraad van Middenschouwen gisteren, donderdag, tijdens de gemeenteraadsvergadering, in met het Landschapsbeleidsplan voor Midden schouwen. Het is de bedoeling dat met enkele onder delen van het plan al in het voorjaar van 1994 een be gin wordt gemaakt. ,,Dit plan mag niet in een la ver dwijnen", stelde wethouder W. G. Renden tijdens de gemeenteraadsvergadering. Het landschapsbeleidsplan is een sectorplan dat vanuit de in valshoek van natuur en land schap aangeeft hoe de inrich ting en het beheer van het bui tengebied eruit zou moeten zien. Daarnaast vormt het plan een bouwsteen voor de opstel ling van de op handen zijnde herziening van het bestem mingsplan Buitengebied. Om te voorkomen dat het plan een plan voor in de boekenkast wordt stelde het college de raad voor het plan gefaseerd uit te voeren. Allereerst wil het college pro jectvoorstel 2 uitvoeren. Dat plan behelst erfbeplanting, kamperen bij de boer klein schalige natuurontwikkeling. Kern van dat project is om is om de aanpak van twee (boe renerven als voorbeeld te stel len om zodoende meerdere agrariërs bereid te vinden om - met een gemeentelijke bijdra ge hun erfbeplanting op te knappen. De totale uitvoe ringskosten dit projekt worden geraamd op 7500,-. Verder wil het college in 1994 een begin maken met een nadere beleids- en planvorming rondom deel gebied Damaanzet. Een en an der zal dan uiteindelijk moe ten uitmonden in een bestem- vmingsplanmatig vorm te geven visie voor het gebied Zuidelij ke Damaanzet. Een ander speerpunt betreft de kleine kernen. De gemeenteraad reageerde gisteren positief op het lijvige plan. ,,Het is een ambitieus plan, maar wij staan er posi tief tegenover", liet PvdA- raadslid G. A. M. Cobussen we ten. CDA-raadslid C. W. Boot zei in een eerste reactie het plan een 'goede aanzet' te vin den. Hij stelde dat achteraf ge constateerd kan worden dat bij de herinrichting van Midden schouwen na de watersnood ramp van 1953 fouten zijn ge maakt en dat nu gebleken is dat men destijds beter andere keuzes had kunnen maken. VVD-woordvoerder J. M. van Langeraad toonde zich een beertje sceptisch. ,,Het plan komt op mij een beetje onwer kelijk over", aldus de liberaal. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat hij zo zijn twijfels heeft over de bereid heid van agrariërs om geld uit te trekken voor het opknappen van hun erf. Verder pleitte Van Langeraad voor het openhou den van mogelijkheden voor de boeren. ,,In het plan staat dat het pol dergebied een open gebied moet blijven, maar houdt dat dat dan in dat het planten van bomen (waarvoor boeren over heidssubsidie kunnen krijgen. Red) uit den boze is?", zo vroeg Van Langeraad zich af. „Want de boeren zullen het in de toe komst nog heel moeilijk krij gen". Wethouder W. G. Renden kon - Van Langeraad geruststellen met de opmerking dat niet in alle gevallen de natuur boven het economisch belang zal gaan. „Dit plan gaat vooral uit van natuur en landschap, maar afwijken van het plan is moge lijk", aldus Renden. Hij voeg de daar nog aan toe dat boren die zich bereid tonen hun erf op te knappen op financiële steun van de gemeente kunnen reke nen. BRUINISSE - De Onderne mersvereniging Bruinisse no digt haar wijd verspreide klantenkring uit om maandag 27 december in het Hervormd verenigingsgebouw de grote trekkingsavond bij te wonen. In totaal zullen deze avond on geveer tachtig prijswinnaars van de gehouden winkelweek acties uit de bus komen. Het af gelopen jaar werd de Bruse winkelweek over twee ver schillende periodes uit gesmeerd. Tijdens de inkopen voor Sipt Nicolaas kreeg elke klant bij een besteed bedrag van vijf gulden een lot. Voor de kerstdagen verstrekten de Bru se ondernemers nogmaals elf dagen een kans op een van'de vele geldprijzen. De prijzen va riëren vanaf een tientje tot de hoofdprijs van vijfhonderd gulden. Op de trekkingsavond worden als vanouds weer enke le spelletjes bingo gespeeld waarbij interessante levens middelenpakketten zijn te ver dienen. ZIERIKZEE - W. uit Zierikzee kwam tot de ontdekking dat zijn personenauto, een blauwe Golf was gestolen. Het voertuig stond geparkeerd bij de Hoofdpoortstraat in Zie rikzee. Tussen woensdag 23.00 uur en donderdag 06.00 uur werd de auto ontvreemd. Het kenteken is RD-10-XN. Mensen die de auto ergens zien kunnen via telefoon 01110-14055 contact opnemen met de politie. BRUINISSE - Donderdag avond werd vanuit een vakan tiewoning aan de Hageweg in Bruinisse een onbekend be drag aan geld gestolen. Van W. uit Amersfoort deed aangifte van de diefstal. Tus sen 19.00 en 20.15 uur drongen onbekenden het huis binnen en gingen er vandoor met een por temonnee met inhoud en een fototas. SCHARENDIJKE - Dc op brengst van de landelijke aktie Hulp en Dekens voor Bosnië wordt op Schouwen- Duiveland nog duizend gul den hoger. De gemeente raad van Middenschouwen besloot gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergade ring een bedrag van 1000,- te schenken. De gemeente Middenschou wen was de enige gemeente op SchouwenDuiveland die géén actief aandeel had in de landelijke aktie. Toch wil men, zo bleek tijdens de gemeenteraadsvergadering, niet achterblijven. Het ini tiatief voor de schenking kwam van de kant van PvdA-raadslid G. A. M. Co- bussen die de kwestie tij dens de rondvraag aan de orde stelde. BURGH-HAAMSTEDE - Met ingang van 6 januari 1994 be gint huisarts P. J. E. Keulers zijn werkzaamheden als huis arts in Burgh-Haamstede. Keulers werkt in associatie met huisarts mevrouw G. van Beek-Verbeek, die reeds enkele jaren kern BurghHaamstede actief is als huisarts. Daarmee is Keulers de opvolger van huisarts J. Ph. P. Stenger die zijn praktijk in Burgh Haamstede definitief heeft beëindigd. DEN HAAG - Het ministerie van defensie heeft met Fokker overeenstemming bereikt over de aanschaf van vier Fokker- 60-Utilty-toestellen. Het zijn militaire transportvliegtuigen die zijn ontwikkeld op basis van de Fokker-50. Advertentie WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht noord 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 dec. Zon op 08.47, onder 16.28 Maan op 13.58, onder 05.15 26 dec. Zon op 08.47, onder 16.29 Maan op 14.37, onder 06.17 27 dec. Zon op 08.47, onder 16.30 Maan op 15.26, onder 07.14 Volle Maan: 29 dec. (00.06). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tijdens de kerstdagen val len winterse buien en het wordt ge leidelijk wat kouder. Vanavond en vannacht overheerst de bewolking en er vallen enkele buien, soms met sneeuw. Tijdens opklaringen daalt landinwaarts het kwik plaatselijk tot iets onder nul, aan zee blijft de tem peratuur boven het vriespunt. De wind waait uit noordelijke richtingen en is zwak tot matig, rond kracht 3. Aan de kust is de wind eerst nog krachtig, 6. Morgen overdag is er af en toe wat zon, maar er ontwikkelen zich boven het relatief warme zee water ook buien, die naarmate de dag vordert een meer winters karak ter krijgen. Deze buien drijven de kustprovincies binnen, verder land inwaarts is de kans op droog weer tamelijk groot. De temperatuur ligt in de middag rgnd 2 graden, aan de kust is het wat zachter. De noordelij ke wind is zwak tot matig, rond windkracht 3. In de nacht van eerste op tweede kerstdag valt de wind grotendeels weg. Bovendien klaart het op zodat het vrijwel overal enke le graden vriest. Overdag ligt het kwik iets boven nul en waarschijnlijk vallen in het hele land enkele sneeuwbuien. DEN BOSCH - In Brabant zijn alle dijkwegen in de regio-Den Bosch afgesloten. .Dat is don derdagmiddag bekendge maakt door het coördinatie team. Volgens de woordvoer der gaat de politie optreden te gen mensen die toch de dijken opgaan om het hoge water te bekijken. Advertentie ZIERIKZEESCHEtëfï NIEUWSBODEÜJI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. openbare basisschool in Burgh-Haamstede. Uit het rapport blijkt dat het aantal leerlingen op de Zeeuw se basisscholen de afgelopen jaren vrij stabiel is gebleven. Sinds 1989 is het leerlingen aantal per saldo met ongeveer 0,3 procent verminderd tot 35.192 in januari van dit jaar. In Schouwen-Duiveland bleef dat aantal de afgelopen drie jaar zeer constant met 2996 leerlingen in 1991, 2995 (in 1992) en 2991 in 1993. Het grootste deel daarvan (950) gaat in Zie rikzee op school, terwijl de ge meente Duiveland 716 basis schoolleerlingen heeft. Daarna komt de gemeente Wester- schouwen met 437 basisschool leerlingen, Brouwershaven met een aantal van 353, Brui nisse met 330 leerlingen en ten slotte Middenschouwen waar 205 kinderen naar de basis school gaan. Uit de publikatie blijkt verder dat het gemiddeld aantal leer lingen per basisschool in Zee land de afgelopen vijf jaar is gestegen van 121 naar 123. On derscheiden naar de richting van de scholen blijkt dat de schoolgrootte nogal uiteen loopt. Zo telt de gemiddelde openbare school 108 leerlingen, terwijl het gemiddeld aantal leerlingen op een bijzondere of reformatorische school met ge middelden van 140 en 176 dui delijk hoger ligt. De gemiddel de schoolgrootte van prote stants-christelijke en rooms- katholieke scholen wijkt wei nig af van het totale gemiddel de. Op 1 oktober 1992 bedroeg het aantal allochtone leerlingen 1759, ongeveer vijf procent van het totale aantal basisschool leerlingen. Ruim de helft daar van zit op basisscholen op Wal cheren. Voor heel Zeeland is de afgelopen twee jaar sprake ge weest van een lichte teruggang van het aantal basisschoolleer lingen met een allochtone af komst. In de regio's Tho- len/Sint Philipsland en de Be velenden is daarentegen spra ke van een stijgende tendens. Uit het rapport blijkt tenslotte dat uit bevolkingsprognoses valt af te leiden dat ook de ko mende drie a vier jaar met een stabilisatie van het leerlingen aantal rekening moet worden gehouden. Vanaf 1995 of 1996 wordt een lichte stijging voor zien. TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Het aantal basisschoolleerlingen stabiliseert. Het zal naar verwachting pas in 1995 of 1996 weer wat stijgen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het totale aantal leerlingen op de basisscholen op Schouwen-Duiveland is al drie jaar stabiel. Van de 28 basisscholen in de regio'hebben de openbare basisschool in Sirjansland, Noordwelle en Seroos- kerke te weinig leerlingen om zelfstandig te kunnen blijven bestaan. Van de 287 basisscholen die Zeeland in januari van dit jaar telde, zaten 64 scholen (22 procent) onder de opheffingsnorm. Dat blijkt uit het rap port Basisonderwijs in Zeeland 1993, waarin de Zeeuwse Raad voor Volksgezondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur (VMC-Zeeland) een aantal statistische overzichten heeft opgenomen over scholen en leerlingen in de periode 1989-1993. De meest recente gegevens die in het rapport werden gebruikt dateren van januari 1993. Meer dan de helft van de met ophef fing bedreigde scholen is een openbare school. Driekwart van deze 'te kleine' scholen ligt in de grotere Zeeuwse steden Middelburg, Vlissingen, Goes en Temeuzen. Door leerling- toename (die inmiddels heeft plaatsgevonden) of door aller lei schaalvergrotingsmaatrege len, zoals fusies of het verder gaan als nevenvestiging van een andere school, is het moge lijk het voortbestaan van een aantal bedreigde scholen na 1995 enigszins veilig te stellen. Zo is inmiddels overeenstem- ining bereikt over een fusie van de openbare basisschool te Sir jansland met de openbare ba sisschool De Dobbelsteen te Nieuwerkerk met ingang van augustus 1995 en gaan de basis scholen in Serooskerke en Noordwelle samen met de KERKWERVE - Het aanbod van klein chemisch afval in milieuboxen bij de che mokar was in het tweede kwartaal van 1993 ruim 700 kg minder dan in de zelfde periode van het vorige jaar. Eveneens werd het zelfde aantal kilo's minder op het depot aan de Hoosjesweg aangeboden. Van de milieuboxen wordt, tegen de verwachtingen in, steeds minder gebruik gemaakt. (Foto: Joop van Houdt). Sinds begin dit jaar is de rege ling in werking getreden dat het aanbod van klein chemisch afval, afkomstig van bedrij ven, apart wordt aangeboden. Voor de maanden april, mei en juni was dit ongeveer 1000 kg. In totaal werd er 14.435 kilo klein chemisch afval milieu vriendelijk verwerkt. On danks dat er dus weer minder milieuboxen werden ingele verd (2771 tegenover 3004 vorig jaar) werd ongeveer dezelfde hoeveel chemisch afval ver werkt. Los chemisch afval werd minder aangeboden. Er werden bijvoorbeeld 270 TL- buizen aangeboden tegenover 325 vorig jaar en 86 spaarlam pen tegenover 92 vorig jaar in dezelfde periode. Wespen De plaagdierenbestrijding moest de strijd het meeste aan binden met de wespen. In het tweede kwartaal kwamen maar liefst 57 klachten binnen (vorig jaar 35), op de tweede plaats de ratten met 32 klach ten, evenveel als vorig jaar. Over muggen, vlooien, muizen, mollen en kakkerlakken kwa men 22 klachten binnen, ook evenveel als vorig jaar. Uit het kwartaalverslag blijkt verder dat er vaker grof vuil aan huis opgehaald werd en meer koel kasten aangeboden werden. Op 1600 adressen werd grof vuil aangeboden, tegenover 1300 vo rig jaar. Koelkasten werden er in totaal 379 naar de Hoosjes weg gebracht, 56 meer dan vo rig jaar Aanvoer stort Door de puinbreker werd gedu rende het tweede kwartaal 1993 bijna 3500 kubieke meter puin verwerkt en hergebruikt. De vuilniswagens hebben bij na 18.000 kilometer gereden over Schouwen-Duiveland om rolemmers op te halen en naar de Hoosjesweg te vervoeren en voor het verzamelen van grof vuil nog eens 3800 kilometer. In totaal legde het wagenpark van de reinigingsdienst ruim 32.000 kilometer af. De totale aanvoer op de vuilstortplaats was 25.270 kubieke meter. Dit is bijna 2200 kubieke meter meer dan in 1992. Hieronder valt niet alleen het vuil dat door de vuilniswagens opge haald wordt maar ook het aan bod van landbouwprodukten, huishoudelijk afval en los snoeihout (600 kubieke meter minder dan vorig jaar). Van be- drijfsvuil werd ook minder aangeboden, zo'n 1000 kubieke meter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3