Communicatie verliep niet vlekkeloos, samenwerking wel dichters Twee Bruenaars zestig jaar lid Bouw- en Houtbond FNV Calamiteitenoefening hulpverleners bij Burghsluis: Bruse FNV-afdeling wil zelfstandig blijven Besluit in februari volgend jaar Fusie van de vier waterschappen ook voor het Wegschap Walcheren? Otterstation Tarieven Kijk in Horeca in Concertzaal Bambi The Fugitive Minder plaats 0) (S) Voorlichtingsbijeenkomst Finale Doorlichtings ronde mosselsector Walt Disneys klassieker Bambi in De Concertzaal DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 NR 25483 5 A Slachtoffers moesten uit hun te water geraakte auto worden bevrijd. (Foto: Joop van Houdt). BURGHSLUIS - Uit de calamiteitenoefening van verschillende hulpverleningsinstanties in de regio dins dagavond op het terrein van uiensorteerbedrijf M. P. van 't Hoff in Burghsluis, blijkt volgens N. van de Gruiter, oefenleider en tevens commandant van de brandweer Pechiney NL in Vlissingen-Oost, dat er aan de communicatie, die aan het begin van de oefening niet naar behoren verliep, nog wel het een en ander ver beterd kan worden. Zes van de ongeveer veertig piepers verspreid onder de leden van het brandweerkorps Westerschouwen, weigerden dienst. De verbinding vanuit de centrale in Vlissingen bleek in deze gevallen niet tot stand te komen. Later bleek het per ongeluk verschuiven van de zenders - tijdens werkzaamheden aan de vuurtoren - de oorzaak te zijn. Van de Gruiter stelt echter wel dat de samenwerking tussen de ver schillende deelnemende instanties uit de kunst was en hij daarom de oefening zeker als 'geslaagd' ziet. Volgens plaatsvervangend commandant van het brand weerkorps Westerschouwen W. J. Geleijnse was de oefening, waaraan ruim 50 mensen deel namen, speciaal bedoeld om de samenwerking tussen de ver schillende hulpverleningsdis ciplines te testen en het ge bruik'van Hydraulisch hulpvèr- leningsmateriaal aan de prak tijk te toetsen. Over het ver loop van de oefening zegt hij: „Afgezien van de zes piepers die niet werkten is alles verder prima verlopen. Er zijn wel wat technische foutjes ge maakt die we vanzelfsprekend grondig door zullen nemen. Gemakkelijk werd het de deel nemende instanties in elk ge val niet gemaakt. In totaal ging het tijdens de oefening om vier geënsceneerde ongevallen op het bedrijfsterrein. Een la dende tankwagen met ammo niak raakte lek waardoor de onfortuinlijke chauffeur werd bedwelmd, de chauffeur van een heftruck kwam bekneld te zitten onder kisteri," drië aüto'S van toesnellende werknemers botsten op elkaar met als resul taat twee beknelde personen, en een dieseitank van een an dere toesnellende automobilist viel van de aanhanger, waar door de brandstof in de sloot dreigde te lopen. Aan de oefening namen deel de brandweer Westerschouwen, Zierikzee en Bruinisse, de Re gionale brandweer Zeeland, de Brandweer Pechniney NL, Am bulancediensten Oosterschel- deziekenhuizen, de Rijkspoli tie, gemeentewerken Wester schouwen en de milieudienst uit deze gemeente. Het ongeval met de ammoniak tankwagen vormde'- volgens Geleijnse een belangrijk ele ment tijdens de oefening: „Het vervoer van gevaarlijke stoffen op de route tussen Rotterdam en het Sloegebied loopt name lijk, via de Serooskerkseweg en de Kraaijesteinweg, tevens door de gemeente Westerschou wen. Daarom moeten we ook op dit soort ongelukken zijn voorbe reid". Enkele leden van de brandweer Westerschouwen hebben inmiddels een cursus gevolgd voor het gebruik van gaspakken. Het korps heeft de ze uitrusting echter nog niet in huis. Geleijnse: „Die pakken kosten al gauw zo'n 8000 gul den per stuk. We hebben ze wel op de begroting staan maar de gemeente heeft tot nu toe geen fiat gegeven vooraankoop." De brandweer van Pechniney NL in Vlissingen-Oost heeft een afspraak hiet de regio dat in geval van ernstige calamitei ten hun ploeg gaspakdragers inzetbaar is. Aan de oefening nam een viertal van deze men sen deel. Pechniney beschikt in Vlissingen-Oost in totaal over 40 gaspakdragers. BRUINISSE - FNV-districtsbestuurder G. van der Wal heeft de heren C. Hoogerwerf (91) en S. Moelij- ker (79) uit Bruinisse de goud/briljanten speld op de revers gehecht. Samen met vertegenwoordigers van het plaatselijke afdelingsbestuur bezocht Van der Wal de beide jubilarissen thuis, en stond stil bij het zestigjarig lidmaatschap van de Hout- en Bouwbond FNV. In en toespraakje roemde Van der Wal de beide jubilarissen voor hun inzet. Tot vandaag de dag plukken de bejaarden .in Nederland de vruchten van de sociale voorzieningen die door toedoen van de ouderen zijn ge realiseerd. „U heeft veel mee gemaakt in uw leven. De crisis jaren, de oorlog en de vele sta kingen die er geweest zijn. Des tijds was het niet zomaar lo gisch dat je lid van de bond werd, want dan was je een' rooie. U heeft pal gestaan voor een zaak waar iedereen nu pro fijt van heeft. Denk aan uw 'Drees', daar hebben jullie voor geknokt", verklaarde Van der Wal. Activiteiten Hoogerwerf (die vanwege zijn hardhorendheid alles niet exact kon volgen) vertelde hel der van geest dat hij verschil lende werkzaamheden in zijn leven heeft verricht. Niet al leen in de landbouw (onder meer bij de Scheldemonde) maakte Hoogerwerf zich ver dienstelijk, ook in de bouw was hij jaren actief, tijdens het bouwen van de 'oude nieuw bouw' in Bru-oost droeg Hoo gerwerf zijn steentje bij. Daar naast vervulde hij samen met zijn vrouw 30 jaar lang een taak als weger op de weegbrug aan de Noorddijk. Indrukwek kend blijkt ook het aantal van 870 overledenen dat in 30 jaar tijd mede door Hoogerwerf grafwaarts werd gedragen. Van deze 30 jaar was Hoogerwerf 15 jaar lijkdienaar en de overige jaren drager. Moelijker verdiende de eerste jaren van zijn loopbaan de kost als losse werkman in de land bouw. Op verschillende plaat sen op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland was hij actief. Vanaf 1954 werkte Moelijker zeventien jaar in vaste dienst op proefboerderij De Schelde monde. Tenslotte pendelde hij dertien jaar heen en weer naar de reinigingsdienst in Rotter dam. Doofpot Namens de FNV-afdeling in Bruinisse overhandigde voor zitter Jan de Hertogh de beide heren een enveloppe en een bos bloemen. De Hertogh noemde zestig jaar een helë ruk en sprak de hoop uit dat hij dit soort jubilea nog vele keren als plaatselijke voorzitter zal kun nen meemaken. Reorganisaties die het voortbestaan van de kleine plaatselijke FNV-afde- lingen bedreigen kunnen wat De Hertogh en de zijnen betreft in de doofpot verdwijnen. De Bruse afdeling met 75 leden kan haar eigen boontjes dop pen en wil daarom zelfstandig blijven. Van der Wal attendeer de fijntjes dat achter de scher men aanstalten zijn gemaakt om binnen drie jaar naar nieu we afdelingen van minimaal 200 leden te streven. Het afde lingsbestuur in Bruinisse is unaniem van mening dat het FNV-bondsbestuur deze plan nen wel kan staken. De Bruse FNV-ers hebben republikeins bloed in de aderen en zijn mans genoeg om hun belangen te be hartigen. Van der Wal wist dit volgens zijn zeggen al jaren. ZIERIKZEE - Het Wegschap Walcheren heeft te kennen gegeven bereid te zijn om mee te fuseren met de vier waterschappen van Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Woensdag 9 februari 1994 valt hier over een besluit. De voorwaarden waaronder het wegschap mee kan doen aan de fusie moeten nog wor den vastgesteld. Of het weg schap inderdaad kan fuseren met de vier waterschappen hangt in feite af van de betrok ken gemeenten op Walcheren en het Waterschap Walcheren. De Stuurgroep die de fusie van de waterschappen voorbereidt heeft vastgesteld dat het on- derhoudsniveau binnen de vier waterschappen grote onderlin ge verschillen vertoont. Een in haaloperatie om dit op een lijn te krijgen is dan ook niet no dig. Volgens de Stuurgroep hebben de vier waterschappen zich zorgvuldig van hun taak gekweten, hetgeen een fusie in elk geval niet bemoeilijkt. Woensdag 26 januari overhan digt drs H. Eversdijk, voorzit ter van de Stuurgroep'het eind rapport aan de dijkgraven van de vier Waterschappen. LEEUWARDEN - In het ot terstation Aqud Lutra in Leeu warden is woehsdagmiddag de eerste otter uitgezet door staatssecretaris Van Rooy (Eco nomische Zaken). UTRECHT - In de gezondheids zorg gaan per 1 januari voor verschillende hulpverleners nieuwe tarieven gelden, zo blijkt uit een overzicht van het Centraal Orgaan Thrieven Ge zondheidszorg (COTG). De hoogten ervan zijn aangepast aan de voor ,1994 verwachte ontwikkeling van lonen en prijzen. ZIERIKZEE - Wat komt er al lemaal bij kijken voordat het varkenshaasje, tongetje of ba- varoitje wordt opgediend? Wie een antwoord op deze vraag wil hebben moet zaterdag 15 januari tussen 11.00 en 15.00 uur eens een kijkje in restau rant Mondragon en de Concert zaal in Zierikzee gaan nemen. Daar wordt de eerste Kijk in de Horeca-nieuwe stijl gehou den. Was het voorheen zo dat enkele horecabedrijven hun bedrijf gedurende een dag openstelden voor het publiek, dit jaar is ge kozen voor een andere opzet. Een groot aantal horecabedrij ven presenteert zich nu zater dag 15 januari in de Concert zaal. Dit zijn Auberge Mariti me (Zierikzee), de Zeeuwse Stromen (Renesse), restaurant Aquamarijn (Bruinisse), res taurant De Grevelingen (Greve- lingendam), Hotel Bom en Ho tel Haamstede (Haamstede), De Waag en de Schelphoek (Se- rooskerke), Beau Rivage (Brouwersdam) en Port Zélan- de (Ouddorp). Daarnaast zijn deze dag ook de keuken en het restaurant van Mondragon opengesteld. Behalve horeca bedrijven dragen ook enkele horecaleveranciers, het Ar beidsbureau, de vakbond en het Leerlingwezen hun steentje bij aan deze Kijk in de Horeca. De bedoeling van deze mani festatie is niet alleen om jonge ren te motiveren voor een be roep in de horeca maar ook om herintreders en andere belang stellenden te informeren over het reilen en zeilen binnen de horeca. Die kunnen deze dag naar hartelust een blik achter de schermen werpen en even tueel zelf even de handen uit de mouwen steken. Daarnaast wordt ook getoond hoe men aan tafel kan flamberen en hoe van een huis tuin en keuken servet een fraai kunstwerkje kan worden gevouwen. Onder het genot van een kopje koffie, een drankje en een hapje kan men al die professionele foef jes eens van nabij bekijken. Advertentie l De Concertzaal te Zierikzee 2e kerst 26-12 15.00 uur dinsdag 28-12 15.00 uur 2e kerst 26-12 20.00 uur dinsdag 28-12 20.00 uur HELLEVOETSLUIS - Het aan tal plaatsen voor asielzoekers op de hotelboot „Ibis" in Hel- levoetsluis wordt met 30 of 40 verminderd. Dit is besloten na de zelfmoord van een bewoner van het schip maandagavond. 0) Molen „De Hoop" Zodra de stad komt in 't vizier 1 i ziet ge zijn armen, alle vier. De één voor de ander op de loop: de wieken van Molen ,,De Hoop", De één jaagt de ander achterna, maar komt zijn voorganger nooit te na. Zo zijn ze gebouwd voor het zware werk; de wieken zijn samen sterk. Het graan van het schouwse land gehaald, het is de Molen die het maalt. Dan knarsen de stenen, rond en zwaar, tot vreugde van de molenaar. Het fijngemalen meel, zo zacht, wordt bij de bakkers rondgebracht. Zij bakken daarvan voedzaam brood. Zo dient de Molen klein en groot. Maar hebt u wel eens nagedacht Wie de wieken in beweging bracht? De wind - de adem uit Gods mond, die doet ze draaien in het rond. Zonder Zijn adem staan wieken stil. Dan leren we - wie 't leren wil! - dat zonder Gods hulp geen werk zal gaan. Ook Molen „De Hoop" herinnert daaraan. Kijk naar de wieken en leer en leer, zij wijzen naar boven, keer op keer, en geven ons beurtelings onderricht: houdt steeds uw Hoop op God gericht. Cor Vink Kerkwerve Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Woensdag 22 december wordt op uitnodiging van directeur Visserijen drs. P. H. Draaisma in dorpshuis De Zaete in Yerseke een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de zoge naamde Finale Doorlichtingsronde. Met deze bijeen komst wordt de afwikkeling voor de finale eindron de in het kader van de Deltaschadewet op de rails ge zet. In de 'eindronde' worden mos selkwekers gecompenseerd, die als gevolg van de Deltawer ken achteruitgang op de Zeeuwse kweekpercelen heb ben opgelopen. Het indienen van aanhoudend nieuwe scha declaims heeft de uiteindelijke afronding verder op de lange baan geschoven dan aanvanke lijk de bedoeling was. Zo de vlag er nu bijstaat lijkt het er op dat de betrokken kwekers op korte termijn nieuwe- kweekpercelen krijgen aange boden. Waar en van wie die vervangende percelen vandaan moeten komen is tot vandaag de grote vraag. Op het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij werd in de laatste maanden een procedure ontwikkeld die de basis moet vormen voor een correcte uitvoering van de doorlichtingsronde. De leden van de plaatselijke vissersver enigingen in Bruinisse, Zierik zee en Yerseke hebben onder ling reeds over deze zaken ge debatteerd. Mosselsectorvoor- zitter Jan Louwerse uit Yerse ke reageerde onlangs in het vakblad Visserijnieuws posi tief over de manier waarop de discussies over deze gevoelige materie tot nu toe werden ge voerd. In de vergadering wor den de hoofdlijnen van de te volgen procedures nader toege licht. Tevens wordt de waarde- beoordeling van de percelen en de uitvoering van de procedure in de praktijk uit de doeken ge daan. In de pauze krijgen de kwekers gelegenheid tot het schriftelijk indienen van vra gen. Daarna is er anderhalf uur gereserveerd voor een fo rumdiscussie onder leiding van L. P. van Duyn, hoofd van de hoofdafdeling Kust, Bin nenvisserij en Cultures van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Kerstfilm op tweede kerstdag en 28 december ZIERIKZEE - Het levensverhaal van het hertje Bam bi kreeg via de verfilming van Walt Disney wereld bekendheid. Op tweede kerstdag en 28 december is deze klassieke tekenfilm te zien in bioscoop De Con certzaal te Zierikzee. De tekenfilm werd met Neder landse stemmen nagesynchro niseerd door Metasound. De Amerikaanse regisseur van de film is David D. Hand. De te kenfilm laat zien hoe het hertje Bambi opgroeit en uiteindelijk de machtige prins van het woud wordt. Men ziet hoe Bambi leert lopen en praten en bevriend raakt met alle dieren van het woud. Zo maakt hij kennis met het ei genwijze konijn Stampertje en het stinkdier Bloempje. Van hen leert hij hoe hij zich in het woud moet gedragen. In de len te is Bambi uitgegroeid tot een volwassen hert en wordt hij verliefd op Feline. Hij redt haar van een meute wrede hon den en wordt daarbij zelf ver- wond door de mens. Hij ontsnapt ternauwernood aan een bosbrand die werd ver oorzaakt door een kampvuur. Maar er komt weer vrede in het woud en Bambi neemt zijn plaats in als machtig prins van het woud. De tekenfilm wordt op zondag 26 en dins 28 decem ber vertoond om 15.00 en 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5