Mijlpaal in restauratie HOEVE DE TERP S amenwerking Werkgevers ver eniging Verbond Nederlandse Ondernemingen Veel belangstelling voor kerstconcert Lading buizen vernielt voorruit vrachtauto Vandalisme bij gebouw School met de Bijbel Nieuwerkerk Aanrijding kruising Zierikzee 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - ,,Ik doop u Christoffel en ik wens u een standvastig bestaan in dienst van dit gebouwMet die woorden werd door mevrouw A. Wijsman een officieel tintje gegeven aan het bereiken van een nieuwe mijlpaal in de restauratie van de Sint Willibror- duskerk in Zierikzee. Gisteren, woensdag, werd de eerste van zes nieuwe zuilen geplaatst in het schip van de kerk. ,,Ze hebben om meer ruimte te creëren ooit zes zuilen weggehaald, maar bouwtechnisch was dat niet verantwoord", legt projectleider L. van der Hark uit. Door het weghalen van de steunpilaren werd de druk op de resterende zes steunpilaren groter en op den duur zou dat vol gens Van der Hark een gevaarlijke situatie op kunnen leveren. In 1988 werd met de restauratie van de Sint Willibrorduskerk begon nen en naar verwachting wordt het karwei volgend jaar rond kersttijd afgerond. Tot nu toe heeft de restauratie 1,8 miljoen gulden gekost. Naar verwachting komt daar volgens Van der Hark nog zes a zeven ton bij. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) en het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) hebben een protocol van samenwerking getekend. Dit protocol voorziet in de bundeling van activiteiten op het punt van collectieve belangenbehartiging van BZW, VNO Noord-Brabant en VNO- Zeeland in één zelfstandige regionale werkgeversorganisatie. In het protocol vertrouwt VNO de collectieve behartiging van de belangen van de bij het VNO in Noord-Brabant en Zee land aangesloten bedrijven toe aan de BZW. VNO beëindigt als gevolg van dit protocol haar besturen en secretariaten in Brabant en Zeeland. De BZW, bijna 75 jaar oud, krijgt als ge volg van de overeenkomst naast haar relatie met NCW een relatie met VNO en treedt mede als gevolg daarvan voort aan op als vertegenwoordiger van het bedrijfsleven in Bra bant en Zeeland. VNO en BZW hebben vastge steld dat deze krachtenbunde ling in het belang is van het re gionale bedrijfsleven. De structuur van de BZW met haar regionaal en lokaal netwerk beantwoordt aan de eisen die aan een dergelijke organisatie gesteld mogen worden, aldus VNO en BZW. De besturen van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging (BZW) en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in Noord-Brabant (VNO Noord-Brabant) en het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen in Zeeland (VNO Zeeland) behartigen reeds vele jaren de collectieve regionale belangen van de bij hun orga nisatie aangesloten onderne mers en ondernemingen. De BZW werd opgericht in 1919. Het is een zelfstandige vereniging die zich ten doel stelt om vanuit een christelijke visie op mens en maatschappij de belangen te behartigen van het bedrijfsleven in de provin cies Noord-Brabant en Zeeland in het algemeen en van haar le den in het bijzonder en bij te dragen tot een rechtvaardige sociaal-economische orde met een centrale plaats voor het vrije ondernemerschap. De BZW is vanaf haar oprichting verbonden met het NCW en werkt daarmee nauw samen. De BZW heeft op dit moment 1.940 ondernemers als lid. De taken van de BZW kunnen wor den samengevat als ontmoe ting, voorlichting, bezinning, dienstverlening en collectieve belangenbehartiging. De BZW is decentraal georganiseerd. Er is een algemeen bestuur voor provinciale en bovenprovincia- le aangelegenheden en er zijn negen kringbesturen voor za ken op regionaal niveau. Het VNO, als huidige organisa tie sinds 1968 de rechtsopvolger van voorafgaande centrale werkgeversorganisaties vanaf 1899, is een federatie van een honderdtal bedrijfstakorgani saties en verenigt daarmee on geveer 30.000 ondernemingen, in grote meerderheid middel grote en kleine bedrijven. Hiervan zijn enkele duizenden bedrijven in Noord-Brabant en Zeeland gevestigd. Daarnaast is ook een aantal individuele bedrijven rechtstreeks als lid aangesloten. In 1973 vroeg het toenmalig be stuur van de VNO-kring Zee land de aandacht van het dage lijks bestuur van het VNO in Den Haag voor een meer ge coördineerde belangenbeharti ging voor de Zeeuwse onderne mingen. Dit leidde tot het tot stand komen van VNO Zee land. Bij de samenstelling van het bestuur werd steeds gelet op goede representatie vanuit de in Zeeland actieve branches en op regionale spreiding uit zowel Zeeuwsch-Vlaanderen als uit Midden- en Noord-Zee land. De toenemende regionalise ring van arbeidsvoorziening, onderwijs, vervoer, sociaal- economisch beleid, ruimtelijke ordening en milieu, stelt groei ende eisen aan de besturen en de secretariaten van BZW, VNO Noord-Brabant en VNO Zeeland. Ook neemt op lokaal niveau de behoefte toe aan pro fessionele behartiging van de belangen van ondernemers en ondernemingen. Tevens vereist de grensoverschrijdende sa menwerking met Vlaanderen aandacht van de werkgeversor ganisaties. Die ontwikkelingen zijn van belang voor de huidige en voor al de toekomstige rol van BZW en VNO in Noord-Brabant en Zeeland. Om deze redenen is de laatste jaren de onderlinge sa menwerking op bestuurlijk en secretarieel niveau steeds in tensiever geworden. Deze ont wikkeling wordt mede onder steund door de omstandigheid dat op bestuurlijk niveau, en in belangrijke mate bij externe benoemingen en vertegenwoor digingen, sprake is van perso nele unies. De ervaring wijst uit dat deze hechte samenwer king van BZW en VNO het Bra bantse en Zeeuwse bedrijfsle ven ten voordeel strekt. Im mers, de doelgerichtheid en de doelmatigheid van de collectie ve belangenbehartiging in de regio worden hierdoor bevor derd, mede door de relatie met de centrale werkgeversorgani saties NCW en VNO. Vrijdag 24 december NEDERLAND 1 07.00 uur Journaal. 07.07 uur Alles kits. Geva rieerd kinderprogramma met om: 7.07 uur Black Beauty. 7.35 uur Breakfast club. 8.00 uur Journaal. 8.07 uur Boggle. Spelprogram ma. 8.32 uur I love Lucy. Ameri kaanse comedyserie. 9.00 uur Journaal. 9.07 uur Prettig weekend, Ne derland. 10.00 uur Total work out. Li chaamstraining. 10.15 uur Dynastie. Ameri kaanse serie. 11.00 uur The world of survi val 11.30 uur Veronica film&video 12.00 uur Italiaans voor begin ners, Pronto? 12.30 uur Russisch, taal en volk 13.00 uur Journaal. 13.07 uur Oppassen!!! 13.31 uur Lingo. 13.53 uur Kassa! 14.23 uur De schreeuw van de Leeuw 15.10 uur Sonja op zaterdag 16.00 uur Journaal. 16.09 uur Zingt allen tezamen, koorzang. 16.52 uur Tee vee studio, pro gramma over televisie. 17.39 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.09 uur Nijntje. Tekenfilmse rie. 18.15 uur Sesanjstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Klokhuis. 18.59 uur Dieren in het wild. Natuurfilmserie. 19.26 uur Ambulance, docu mentaireserie over levensve- randerdë incidenten. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Kerstgroeten van.... bekende Nederlanders sturen hun wenskaart naar mensen die bij een bijzonder project behoren. 21.31 uur Reporter. Thema tisch actualiteitenmagazine. 22.06 uur Meeste stemmen gel den. Discussieprogramma. 23.00 uur Kerstnachtdienst 23.58 uur Wilde Ganzen 00.00 uur Nachtmis 01.15 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 en 15.13 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.20 uur Pinkeltje, Neder landse jeugdfilm. 16.46 uur Bassie en Adriaan, serie. 17.23 uur Foreign Affairs, Ne derlandse soapserie. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Kerstfeest op ijs 19.00 uur Natte neuzen, spel- programma. ZIERIKZEE - K. uit Hellevoet- sluis kreeg de schrik van zijn leven toen de voorruit van zijn vrachtauto tijdens het rijden werd vernield door een aantal elektriciteitsbuizen die vanaf een passerende bedrijfswagen staken. Het ongeluk gebeurde woens dag om ongeveer 15.15 uur toen K. met zijn vrachtwagen over de Nieuwe Kooiweg (Rijksweg N57) vanaf Zierikzee in de rich ting Haamstede reed. Vanuit de tegenovergestelde richting kwam een bedrijfsauto waarop een aantal elektriciteitsbuizen was bevestigd. Vermoedelijk door de harde wind staken de ze zodanig uit dat ze tijdens het passeren de voorruit van de vrachtauto van K. kapot sloe gen. De bedrijfswagen reed na het voorval door. NIEUWERKERK - In het afge lopen weekeinde richtten on bekende vandalen vernielin gen aan bij het schoolgebouw van de School met de Bijbel aan de Schoolstraat te Nieu werkerk. Daarbij werden vijf betonnen banken rondom het schoolge bouw omgegooid en een regen pijp vernield, volgens de poli tie vermoedelijk door vuur werk. Ook werden de banden van een achtergebleven fiets lekgestoken. 19.36 uur De leukste thuis. Amusementsprogramma. 20.07 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhui serie. 21.06 uur TROS TV-show. Talkshow. 22.01 uur Volkskerstzang uit Amsterdam 22.56 uur The Mitch Snyder story, Amerikaanse tv-film. 00.24 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Villa achterwerk. Potje Sport II 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Comedy op 3: Een schone heks, Amerikaanse co medyserie. 18.45 uur Uitzending politieke partijen: Groen links 18.54 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.21 uur Binnenland, magazi ne over mensen in het Neder land van nu 19.55 uur In mijn ogen, talk show. 4 20.20 uur Leonard Bernstein: The gift of music, portret van deze dirignt, pianist, leraar, schrijver en componist. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Nova, actualiteiten programma. 22.45 uur uur Trekking dage lijkse lotto. 22.46 uur Borek Sipek en de moeder der kunsten, portret van deze architekt. 23.31 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 07.05 uur Pinocchio. 07.30 uur Nieuws kranten- overzicht. 07.35 uur Eigen huis tuin. 08.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie (deel 1). 09.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 09.10 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie (deel 2). 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop. 11.25 uur Clip van de dag. 11.30 uur Rad van fortuin. Spelprogramma. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur The upper hand, co medyserie. Het programma was evenwich tig samengesteld. Enerzijds op tredens van de fanfare en het koor, anderzijds samenzang van de aloude kerstliederen zo als 'Nu sijt wellecome' en lied 143, 'Stille nacht, heilige nacht'. Het Zeeuws Mannen koor is onder leiding van Dirk Biesemans duidelijk verder op weg zich te scharen onder de landelijk belangrijke koren. En het is opmerkelijk hoe hij kans ziet een kleine honderd man een kerstliedje als 'Susa nine' (B. Diamant) met grote te derheid voor het voetlicht te brengen. Een koor sterk in zijn pianissimo met enkele opmer kelijke tenoren. Samenzang Dirigent J. Knuist leidde uiter- ZIERIKZEE Op de kruising Grachtweg/Jannewckken/ Schuurbeque Bocycstraat in Zierikzee vond woensdag avond een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's waren betrokken. Het ongeluk gebeurde om on geveer 19.45 uur toen B. uit Bruinisse met zijn auto vanuit de richting rotonde over de Grachtweg reed. Op de krui- 13.30 uur My two dads, come dyserie. 14.00 uur Home Improvement 14.30 uur General Hospital. Amerikaanse soapseri^. 15.15 uur RTL 4 shop 15.20 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.10 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club. Magazine. 18.30 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.00 uur Avondnieuws. 19.20 uur Weer. 19.30 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse soap. 19.55 uur Goede tijden, slechte tijden, Nederlands dramaserie 20.25 uur Disney special, kerstspecial vanuit Euro Dis ney. 21.25 uur Klasgenoten. 22.25 uur The other side of the mountain, Amerikaanse speel film. 00.10 uur Casey's shadow, Amerikaanse speelfilm. 01.45 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.00 uur The light brigade, Canadese jeugdfilm. 17.25 uur Ieder zijn verhaal, jeugdserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 358. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 18.35 uur Topscore. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Kerstboodschap door Zijne Majesteit de Koning Aansl. Journaal en Sport. 20.10 uur Kerstspecial 21.00 uur De jonge Jezus, Ita liaanse tv-film. 22.40 uur De wereld zoals hij is volgens Van Daele Maurice. Informatie voor en door de ge wone man. 22.45 uur Tura in symfonie 00.00 uur Middernachtmis 01.00 uur Coda BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Kerstboodschap door Zijne Majesteit de Koning 19.40 uur Het capitool 19.50 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland.», 20.40 uur Tea for two, Ameri kaanse musical 22.15 uur Couleur locale 22.30 uur Het meisje van de lu cifersfabriek. Zweeds-Fins sociaal-drama. 22.45 uur When Harry met Sal ly, Amerikaanse speelfilm. aard enthousiast de samenzang die hij met de fanfare begeleid de. Maar ook de fanfare zelf had weer een aantal sterke nummers op haar programma. De akoestiek van de Hervorm de kerk met zijn lange nagalm- tijd is met name voor fanfare orkesten niet altijd even een voudig. Maar deze keer vorm den de vele aanwezigen met hün winterkleding een aardige akoestische correctie. Er was zelfs nog één echte Zeeuwse klederdracht aanwezig, Zuid- Bevelands, weekse dracht met protestantse kap.' Willy van Schelven hield een korte doch treffende kerstmeditatie op ba sis van het Kerstevangelie vol gens Lucas. Voorzitter J. P. Schout van het Zeeuws Man nenkoor sprak het slotwoord. sing van de Grachtweg met het Jannewekken zou hij geen voorrang hebben verleend aan B. uit Kapelle die met zijn auto het kruispunt naderde vanuit het Jannewekken. Er ontstond een aanrijding die zo hard aankwam dat beide voertuigen total loss moestefi worden weggetakeld. De inzittenden liepen geen noe menswaardige verwondingen op. Deel twee: Elke dag is er één Door MIEN VAN 'T SANT 45 Arend had hem in de stijgbeugels ge holpen, was niet helemaal gerust ach ter paard en berijder mee naar buiten gelopen. Eenmaal in de afgepaalde ruimte gekomen, had Arend Diana een paar keer laten rondstappen. Toen dat goed ging, had Han de ander opnieuw te beduiden gegeven, dat hij nu alleen wilde rijden. Juist toen hij zijn dier wilde aanmanen wat sneller te lopen, was Dirk van tus sen het snel opgeschoten hout naar vo ren gesprongen en had wild met zijn armen gezwaaid. En of dat voor een toch al nerveus paard niet genoeg was, had hij de meest woeste Indianenkre- ten geslaakt. Net iets te veel voor een paard van klasse. Diana was op haar achterbenen gaan staan, had ook nu weer gepro beerd haar berijder af te werpen. Dirk Jan had het toen maar gauw op een lopen gezet. Als er iets met Han zou gebeuren, moest hij liefst niet in de buurt te vinden zijn. Zo slim was hij al wel. Liever maar naar huis gaan; wat gaan spelen. Arends voeten daarentegen schenen als aan de plaats, waar hij stond vastgena geld te zijn. Lijdelijk moest hij toezien hoe het paard met het leven van zijn jonge berijder speelde. Een sterk jong weliswaar, maar bij lange na nog geen partij voor een opgeschrikt dier van het formaat van Diana. Maar toch! Han liet zich eenvoudigweg niet afwerpen. Met zijn sterke knuist jes hield hij de teugels in, klemde zich zonder die los te laten aan Diana's ma nen vast. Eén moment leek het erop of het paard er met zijn berijder vandoor wilde gaan. O, Arend moest er niet aan den ken wat daarvan de gevolgen zouden kunnen zijn. Als het de kant van de oprijlaan nam Het grote hek stond wagenwijd open Han scheen tegen het dier te praten. Zeker wist hij het niet, maar hij meen de het te horen. Even daarna stond Di ana, weliswaar over haar hele lichaam trillend, weer op haar vier benen. Tben pas greep Arend in. Hij had zijn klom pen uitgeschopt, liep op kousevoeten naar de plek, waar het dier blijkbaar aarzelde wat het zou doen. Direct had hij Diana toegesproken, haar op haar flanken geklopt. Maar toen hij Han omzichtig van de paarderug wilde ne men, had die op een toon, die voor een ventje van nog geen vijf bijna als vol wassen aandeed, gezegd: 'Ik wil op Di ana blijven. Diana is lief. Help nu maar!' Arend, die zelf door het gebeurde da nig ondersteboven was, had Han zijn zin gegeven. Rechtop, maar de ogen groot in het in- witte gezichtje, had Han de teugels weer gevierd. Arend was toen niet meer van zijn zijde geweken. Zo had den ze samen de korte weg naar de stal afgelegd. Eerst toen nam Han er genoe gen mee, dat Arend hem van Diana's rug had getild. Vlug had Arend Han zijn klontjes ge geven. Een voor hemzelf; het andere voor Diana. Maar dit keer had Han ze alle twee aan Diana opgevoerd, had daarna, zijn lippen stijf op elkaar, mee geholpen, zoals hij altijd deed, als hij had gereden. Pas toen hij de stal uit liep, waren de eerste woorden over zijn lippen gekomen: 'Ik wil morgen weer op Diana. Niets aan mamma vertellen'. Het was de eerste, maar ook de laatste keer geweest, dat Diana zich op zo'n onwaardige manier had gedragen. Arend hoefde nu heus niet meer be zorgd te zijn. Als Diana hem het zadel zag pakken, als Han zich, op zijn tenen stond uitrekte om het dier op zijn neus te aaien, boog ze haar hoofd omlaag. Soms even hinnikend van blijdschap, omdat de kleine man haar ondanks haar kuren toch nog zijn vertrouwen schonk. (wordt vervolgd) Met Zeeuws Mannenkoor en Oosterlands Fanfare DREISCHOR - Het gestaalde kader van vrijwilli gers was zaterdagmorgen al vroeg begonnen met he- te-lucht-kanonnen de Hervormde kerk in Dreischor warm te stoken. Met succes. Kerstdecoraties geheel in stijl van de, bijna geheel gevulde, kerk maakten hét decor compleet voor een succesvol optreden van het Zeeuws Mannenkoor samen met Oosterlands Fanfare, afgelopen zaterdagavond in Dreischor. Een initiatief van Musi Voca.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4