Ondanks activiteiten duren de dagen lang aan boord van Roni Nieuwe glasbakken voor diverse kleuren glas en milieustraten Verkiezings krant Nieuwjaars receptie Meer vrijwilligers nodig voor bezoeken van asielzoekers 1 Vanaf 1 januari 1994 op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 NR 25483 3 ZIER1KZEESCHEP2J NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 1 graad Windkracht noord 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -4 graden Middagtemp. 0 graden Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -3 graden Middagtemp. 1 graad Windkracht noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 dec. Zon op 08.47, onder 16.27 Maan op 13.26, onder 04.10 Volle Maan: 29 dec. (00.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen kouder. Tijdens de kerstdagen ligt de middagtemperatuur rond nul graden en 's nachts vriest het. De kou bereikt Nederland nadat een kleine storing morgen van noord west naar zuidoost over het land is getrokken. Na de passage draait de wind namelijk naar de noordhoek en voert koude lucht uit het zuiden van Scandinavië aan. In deze lucht ontstaan enkele winterse buien, zo dat in de loop van het kerstweekein de de kans op sneeuw toeneemt, vooral in het noorden en oosten van het land. Zoals gezegd trekt morgen een kleine storing over Nederland. Het is daardoor meest bewolkt en van tijd tot tijd vait er regen of natte sneeuw. De middag- temperatuur loopt uiteen van ongeveer 5 graden hier en daar langs de westkust tot om en nabij 2 graden langs de oost grens. Er waait eerst een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. In de loop van de dag waait hij uit noordelijke richtingen en trekt iets aan. ZIERIKZEE - Met het oog op de gemeenteraadsverkiezin gen van 2 maart geeft de ge meente een 'verkiezingskrant uit. Deze wordt in de tweede week van februari huis-aan- huis bezorgd, samen met de oproepkaarten. Via deze krant worden de inwo ners geïnformeerd over de ver kiezingen, de gemeente en de deelnemende politieke partij en. In deze speciale krant staat onder meer een overzicht van de kandidatenlijsten. De vijf politieke parijten die meedin gen voor de in totaal vijftien raadszetels zijn PvdA, CDA, VVD, SGP/GPV/RPF en D66. Zij verzorgen ieder èen eigen pagina. UTRECHT - Een politieman en een verdachte van een overval in Mijdrecht zijn woensdag ge wond geraakt door een schiet partij op het recreatieterrein De Grutto in Kockengen. De politieman werd in de arm ge troffen. een uur in Qnderdak sporten. De meest geliefde activiteit voor de meeste Roni-bewoners is echter de Nederlandse les, want iedereen wil zo snel mo gelijk een mondje Nederlands babbelen. Daarvoor krijgen ze tweemaal in de week anderhalf uur les van vrijwilligers, die hen aan de hand van Tbtal physical response, een speciaal ontwik kelde taalmethode voor bui tenlanders, wegwijs maken in de meest elementaire Neder landse woorden en zinnetjes. Die woorden worden aan de hand van simpele afbeeldingen geleerd. Enthousiast gesteund door een gi-oepje mannen dat een kaartje legt laat de Irakees met enige trots en een apart Arabisch accent horen wat hij sinds eind november, toen hij in Zierikzee arriveerde heeft geleerd. „Lopen, ga zitten, als tublieft, plafond, grond". En ook kan hij al tot tien tellen. Volgens hem moet het toch mo gelijk zijn om in zes maanden aardig Nederlands te leren, al is het onder de knie krijgen van de grammatica wel een he le klus. Gelukkig dat die gram matica niet voorop staat in de ze methode. Voor het snel leren van het Nederlands zijn de les sen in het vroegere CSG- gebouw niet voldoende, maar moet er ook buiten de lessen veel worden geoefend. Een les boek op een van de tafeltjes in de centrale ruimte vormt een stil bewijs voor die leergierig heid van de "meeste asielzoe kers. Contact Minstens zo belangrijk als het vele oefenen zijn de contacten met Nederlanders, waardoor het geleerde in praktijk kan worden gebracht en waardoor de asielzoekers ook eerder be kend raken met de Nederland se gewoonten. Dergelijke con tacten die wat verder gaan dan goedemorgen, tot ziens en dankuwel mist de Irakees een beetje, want afgezien van de vrijwilligers - in totaal zijn dat er vijftien - heeft hij verder niet veel aanspraak. Zeker, komt hij in een winkel of gaat hij (als moslim!) naar de kerk dan groeten ze hem vriende lijk, maar veel verder gaat het niet en dat vindt ie jammer. Wellicht dat de pas gestarte be- zoekersgroep hierin verande ring kan brengen, want die be perkte communicatie met de. Zierikzeeënaren zullen ook zijn medebewoners wel ken nen. Met diè'bezoekersgróep, die op dit moment nog'slechts uit een handjevol mensen bestaat, wordt ervoor gezorgd dat de asielzoekers eens per week be zoek krijgen van een Zierik- zeeënaar. Meer vrijwilligers zijn echter dringend nodig om alle asielzoekers op zijn tijd te kunnen bezoeken. Tfen einde onaangenamever rassingen en misverstanden te voorkomen krijgen deze bezoek-vrijwilligers vooraf in formatie over wat ze wel en niet kunnen verwachten en eens per maand komt de groep bijeen om alle ervaringen te bespreken. Gezien de andere culturele achtergrond en alles wat de asielzoekers hebben meegemaakt - niemand laat voor zijn lol huis en haard ach ter - kunnen er weieens mis verstanden ontstaan en ook op overdreven uitingen van liefda digheid zit niemand te wach ten. Misschien dat de Nieuwjaars receptie op zaterdag 1 januari nog aarzelende Zierikzeeëna ren over de streep halen om zich bij de bezoekersgroep aan te sluiten. Tussen 11.00 en 12.30 uur kunnen Zierikzeeënaren en asielzoekers aan boord van de Roni elkaar het beste voor '94 toewensen en kan de Zierik- zeese bevolking zien hoe het le ven aan boord verloopt. In die beperkte ruimte brengen 64 uiteenlopende mensen, in leef tijd variërend van dertien tot zestig jaar, de dag door met Ne derlands leren, lezen, kaarten en dammen en vooral met wachten op het moment dat ze te horen krijgen dat ze of naar een asielzoekerscentmm of naar een ROA-woning kunnen. Wachten duurt voor iedereen lang en dus duren ook de dagen lang, ondanks de onderlinge solidariteit op de Roni en alle activiteiten waarvoor per asielzoeker vijftig cent per dag beschikbaar is.. „Als de dag weer voorbij gegleden is zon der dat ik eigenlijk iets heb ge daan, dan ben ik 's avonds triest" bekent de Irakees. ZIERIKZEE - Maandag 3 ja nuari biedt de gemeente Zie rikzee haar inwoners en verte genwoordigers van verenigin gen en organisaties de gelegen heid om elkaar het beste te wensen tijdens de gebruikelij ke Nieuwjaarsbijeenkomst. Deze wordt tussen 20.00 en 22.00 uur in de Vierschaar van het stadhuis gehouden. Advertentie Drie bewoners van de Roni in hun 'slaapkamer'. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Zierikzee vindt hij een aardig- plaatsje en over zijn verblijf aan boord van de Roni heeft hij geen klachten. Afgezien van een wat krappe slaaphut die hij deelt met nog drie andere lotgenoten is hij best tevreden over zijn tijdelijk onderkomen en het eten, dat is prima.. ,,Ik voel me hier gelukkig en vrij" zegt hij. Alleen....de dagen waarop hij niet naar Nederlandse les gaat duren zo lang. Dat gevoel van een dag die zomaar voorbij is gegleden zonder dat hij iets wezenlijks heeft gedaan maakt hem treurig, zo bekent hij. De vroegere leraar Engels en Arabisch uit Irak is een van de 64 asielzoekers, die tijdelijk (tot 1 mei) bij wijze van nood oplossing zijn ondergebracht op het passagiersschip Roni dat sinds een maand afge meerd ligt aan de Vissersdijk. Een wit schip, waarop je eerder uitgelaten vakantiegasten en feestvierders verwacht dan mëh&ep uit"alle 'wihdsttèk'en, die om wat voor reden dan ook op de vlucht zijn gegaan. Uit gelaten is de sfeer op die gure dinsdagochtend zeker niet. In de ontmoetingsruimte, die met wat slingers in kerstsfeer is ge bracht, zitten verspreid een paar groepjes asielzoekers te kaarten. De andere wereldbur gers zijn of naar Nederlandse les of bevinden zich beneden- deks om hun was te wisselen. Wekelijks terugkerend Het verwisselen van wasgoed is op dinsdag altijd vaste prik, vertelt Vincent Groen, in dienst van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en belast met het coör dineren van de activiteiten. Het programma dat wekelijks wordt opgesteld vermeldt meer van dergelijke wekelijks terugkerende bezigheden, zo als de wekelijkse meldings plicht bij de vreemdelingenpo litie. Die komt elke dinsdagmiddag" aan boord voor het zetten van het vereiste stempeltje op de- groene kaart. Diezelfde mid dag krijgt „de bemanning" van de Roni ook het zakgeld 20,- per week) uitgekeerd. Daarvan moeten ze hun persoonlijke uitgaven zoals toiletartikelen, shag en dergelijke betalen. Maar ook moet dat zakgeld worden gebruikt voor het nu en dan aanvullen van de garde robe. Behalve dit zakgeld krij gen de wereldburgers daarvoor ook honderdvijftig gulden kleedgeld per kwartaal. Veruit het grootste gedeelte van hét zakgeld gaat op aan telefone ren. Bellen naar het buiten land mag dan aanmerkelijk goedkoper worden, wie naar het andere eind van de wereld wil bellen is gauw door die twintig gulden heen. Spreekuur Het spreekuur van de verpleeg kundige is eveneens een vast onderdeel invhet. pfogramma. Tweemaal per weëk r.stapt-ze aan boord van de-Roni om te zien of er zieken zijn en hoe die het beste behandeld kunnen worden. Zij is het die adviseert of een asielzoeker naar de huis arts moet. Vanuit het Asielzoekerscen trum in Burgh, waaronder de Roni ressorteert, kan ook de hulp worden ingeroepen van het maatschappelijk werk in geval zich bij iemand post traumatische stoornissen voor doen. De meeste bewoners van de Roni zijn op een enkele Chi nees en Palestijn na afkomstig uit Iran, Irak, Bosnië en Sri Lanka, stuk voor stuk gebie den waar repressieve overhe den orde en rust met bruut ge weld proberen te bewaren of waar ooi-logsgeweld diepe wondezi heeft geslagen. Dei-ge lijke ervaringen schud je bij aankomst in Nederland niet zomaar even van je af, dat draag je voor je hele leven met je mee. Sporten De'leraar uit'frak is 'daar een tr'effend voorbeeld van. Mee doen aan het wekelijkse voetbal- of volleybaluurtje is er voor hem niet bijEen gebro ken nek, een erfenis van een verblijf in een Iraakse gevan genis maakt sporten voor hem onmogelijk. Hij houdt het maar liever bij een wandelin getje door Zierikzee. Veel van zijn medebewoners daarente gen kijken uit naar dat uurtje sport, waarvoor ze eens in de week een uurtje in de gym nastiekzaal in de Raamstraat terecht kunnen. Dankzij een fi nanciële bijdrage van. het Zie- rikzeese bedrijfsleven kunnen de asielzoekers sinds vorige week ook eenmaal per week potten waarop geen statiegeld zit, worden in de glasbak ge gooid. De Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland heeft tot nu toe de glasbakken nooit zelf aan gekocht. Men kreeg er tie be schikking over via een huur contract dat stëeds voor een pe riode van vijf 'jaar werd afge sloten. Omdat die periode eind 1993 weer afliep besloot het be stuur van de reinigingsdienst via het nieuwe huurcontract in te spelen op. de komende ont wikkelingen. Men sloot daarom een nieuwe overeenkomst af voor de huur van glasbakken waarin de ver schillende kleuren afvalglas apart kunnen worden gedepo neerd. Het betreft de Bauer GC-3K; een witte, vierkante container met Nederlands op schrift per imvorp-opening voor groen glas, bruin glas en wit glas. In Zierikzee worden groene containers geplaatst. Milieustraten In januari worden op Schou- wen-Duiyeland ook de eerste milieustraten in de kernen neergezet. Voorlopig op zeven lokaties, later naar verwach ting op meerdere plaatsen in de regio. De milieustraten om vatten containers waai-in het publiek blik, plastic, papier en de diverse soorten glas kan de poneren. Deze afstoffen wor den dan gebruikt als grondstof voor hergebruik. Wellicht wordt de milieustraat later nog aangevuld met een container voor tweedehands kleding. De milieustraten worden ge plaatst op de Gasthuisboom gaard en in Poortambacht te Zierikzee. Verder in de kernen Brouwershaven, Renesse, Scharendijke, Nieuwerkerk en Bruinisse op centrale lokaties. De Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland loopt met deze initiatieven vooruit op de af spraken die minister Alders met de gemeenten heeft ge maakt. Die houden onder meer jin dat in 1995 tachtig procent van het eenmalig glazen ver pakkingsmateriaal via de glas bak wordt ingezameld weer wordt verwerkt tot grondstof voor de glasindustrie. Van die tachtig procent moet in datzelf de jaar de helft op kleur wor den gescheiden aan de bron, dus via de glascontainer. Op die manier probeert men de af valberg te verkleinen en zoveel mogelijk grondstoffen op nieuw te gebruiken, te recy clen. Het is inmiddels ruim tien jaar geleden dat op Schouwen-Dui- veland de eerste (geelkleurige) glasbakken werden geplaatst. Die werden ongeveer vijf jaar geleden vervangen door de bol vormige, groene exemplaren, die inmiddels op ongeveer vijf tig lokaties in de regio staan. Het gebruik ervan is inmiddels goed ingeburgerd van debevol- De nieuwe glasbakken hebben verschillende compartimenten voor diverse kleuren glas. (Afbeel- king. Veel glazen flessen en ding Reinigingsdienst Schouwen-Didveland). Een miliev^straat omvat diverse containers voor verschillende soorten afval. (Afbeelding Reini gingsdienst Schouwen-Duiv eland). ZIERIKZEE - Alle glasbakken op Schouwen-Duiveland worden in de eerste week van januari vervangen door niéuwe exemplaren die het publiek de moge lijkheid bieden om de verschillende kleuren glas soort bij soort in de glasbak te deponeren. De mogelijkheid om afvalglas te gebruiken als grondstof voor de produktie van nieuwe artikelen wordt hierdoor belangrijk vergroot. In januari worden op zeven lokaties op Schouwen-Duiveland ook milieustraten geplaatst. Dat houdt in dat een rij bakken naast elkaar wordt geplaatst waarmee blik, plastic, papier en verschillende kleuren glas apart worden ingezameld voor her gebruik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3