'Er zijn dagen waarop stuks post sorteren en we 63.000 bestellen' GRATIS ADVERTENTIE GRATIS KRANT WENS DE FEESTDAGEN r Minder geld voor stads- en dorpsvernieuwing in Bruinisse 0 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M J Kerstpost zorgt voor topdrukte in PTT-voorsorteercentrum Verwarring over reservering voor Bruse muziektent 3 O 4 5 9 Verlichtings detector vernield Inbraak Brouws horecabedrijf Zierikzeese rijdt in polder tegen een paal dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25483 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In het PTT-voorsorteercentrum te Zierikzee wordt hard gewerkt om alle poststukken te sorteren. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Peter, die mevrouw uit de Wielingenstraat is die niet naar de Lombardstraat verhuisd?". Tussen de (kerst)muziek op de achtergrond klinkt af en toe dit soort vragen. Verder heerst er concentratie. Terwijl ze naar de stapel post turen, die voor hen in een klem is gestoken, leggen ze de brieven en kaarten razendsnel in een van de vele vakjes van de bruinhouten kasten voor hen. Op een groot deel van die poststukken prijkt de kleurige PTT-kerstzegel. Enkele tienduizenden mensen vanuit heel Nederland en het buitenland sturen in deze periode dagelijks kerstwensen naar iemand op Schouwen-Duiveland. En dat zorgt voor topdrukte in het PTT-voorsorteercentrum aan het Haringvlietplein in Zierikzee. ,,Op sommige dagen is het echt gigantisch, bijvoorbeeld afge lopen maandag. Toen hebben we ruim 63.000 stuks post ge sorteerd en vervolgens besteld op Schouwen-Duiveland", al dus groepsleider Anton van Burg uit Zierikzee. Samen met collega Jaap Stoutjesdijk uit Zierikzee is hij verantwoorde lijk voor de dagelijkse gang van zaken in het PTT-voorsor teercentrum in Zierikzee. Dat houdt onder meer in dat zij al ruim van tevoren regelen dat het gebruikelijke personeels bestand in de kerstperiode wordt uitgebreid met tijdelijke hulpkrachten en deeltijdwer kers en zaterdagwerkers die meer uren draaien. Ook voor de vaste PTT-werkers houdt een werkdag in deze pe riode niet altijd op na acht uur werken. Ook het opnemen van vrije dagen tussen kerst en Nieuwjaar is er voor de PTT- medewerkers niet bij. ,,Daar vragen ze niet eens om. Win tersportvakanties worden in januari gepland. Iedereen weet dat deze weken voor de kerst- post zijn", aldus de groepslei ders. Zij hebben grote waarde ring voor de manier waarop hun collega's zich inzetten om de dagelijkse stapel post weg te werken, die door de kerst- post verdubbeld is. Aan de post die de mensen op Schouwen-Duiveland in de brievenbus gooien heeft men niet zoveel werk. De postzak ken, waarin die brievenbussen worden geleégd, worden direct naar Roosendaal vervoerd. Daar stempelen Brabantse col lega's de post af en sorteren het in grote lijnen voor verder ver voer naar de diverse gebieden in Nederland. Ook de streek- post voor Schouwen-Duive land die normaal gesproken in Zierikzee wordt afgestempeld en verwerkt. In de kerstperio de gaat die streekpost ook naar Roosendaal om, samen met de brieven, pakjes en kaarten vanuit gebieden elders in Ne derland, weer terug naar Schouwen-Duiveland te wor den vervoerd. Er hoeft in de drukke kerstpe riode dus niet gestempeld te worden in het PTT-voorsorteer centrum. Maar er blijft genoeg BRUINISSE - De gemeente Bruinissé krijgt voor 1994 aanmerkelijk minder geld voor stads- en dorps vernieuwing. In plaats van een bedrag van bijna 88.000 gulden is voor 1994 een bedrag van ruim 39.000 gulden beschikbaar. Dat bleek dinsdag tij dens de vergadering van de gemeenteraad van Brui nisse. Tijdens de gemeenteraadsvergadering ont stond enige verwarring over de vraag of men al dan niet stopt met het jaarlijks reserveren voor een op knapbeurt van de muziektent in Bruinisse. Als gevolg van de nieuwe pro- vinciale subsidieverordening dient volgens het college van b en w van Bruinisse ook de ge meentelijke subsidieverorde ning stads- en dorpsvernieu wing herzien te worden. De voorgestelde wijziging houdt in dat mensen alleen nog subsi die krijgen voor zogenaamde casco-bouw en niet meer voor luxe-inrichtingen als keukens en dergelijke. ,,Dit betekent wellicht op jaarbasis een verla ging van de te verstrekken sub sidies", aldus het college. Muziektent Het college stelde de raad voor om het budget voor particulie re woningverbetering te hand haven op 35.000,-Het restant van 4489,- zou dan in de visie van het college in de reserve openbare werken gestort wor den. Een andere consequentie van het veel krappere budget voor stads- en dorpsvernieu wing is dat er voor een volledi ge reservering - afgesproken was een bedrag van 25.000,- per jaar - voor de muziektent geen financiële ruimte meer is. Met het voorstel tot vaststel ling van het verdeelbesluit Stads- en dorpsvernieuwing op zich had de raad geen moeite, zo bleek tijdens de vergade ring. Wel drong SGP/RPF/ GPV-woordvoerder G. E. Hou tekamer aan op goede voorlich ting naar het publiek toe over de nieuwe regels. Wethouder J. Huizer (CDA) zegde toe te zul len bekijken wat wat dat be treft de mogelijkheden zijn. Tijdens de vergadering ont stond de nodige verwarring over de reservering voor de mu- Chr. van den Berge: ,,Niet eer der raadsbesluit terugdraai- ziektent. Lijst van de Veldever- tegenwoordiger Chr. van den Berge stelde allereerst vast dat eerder bij raadsbesluit was vastgelegd dat men jaarlijks een bedrag van 25,000,- zou reserveren voor de muziektent. „Als wij nu dit raadsvoorstel aannemen houdt dat dan in dat we een eerder genomen raads besluit intrekken?", zo wilde Van den Berge weten. Burge meester A. Vogelaar wist uit eindelijk Van den Berge gerust te stellen met de mededeling huisnummer kijkt de volgende groep PTT-medewerkers die om 07.00 uur met de tweede ronde van het sorteerwerk be gint; het instraten. Zij leggen de post volgens straat en huis nummer in de volgorde waarin het wordt rondgebracht. Van wege het verdubbelde postaan- bod duurt dat in deze periode anderhalf twee uur langer dan gewoonlijk. „Soms kun nen we pas om 11.00 11.30 uur beginnen met de post rond te brengen", aldus postbesteller Peter Bevelander uit Zierikzee. Tbch vindt hij in deze periode van het jaar zijn werk heel ge zellig. ,,Er heerst hier op het centrum een goede sfeer omdat je met zoveel mensen werkt en de mensen waar je de post be zorgt zien je graag komen. Ie dereen vindt het leuk om kerst- post te krijgen. De mensen hebben er gelukkig ook begrip voor dat de post wat later komt". Volgens Van Burg en Stoutjes dijk is het de PTT-ers tot nu toe steeds gelukt om het dagelijk se postaanbod te verwerken. Dat houdt in dat bijna alle poststukken, twee dagen nadat ze elders zijn gepost, op het juiste adres op Schouwen-Dui veland worden bezorgd. Voor de zakenpost, die direct aan het loket van een postkantoor- wordt aangeboden, geldt zelfs een termijn van 24 uur. De pe riode die gedurende de rest van het jaar gebruikelijk is voor al le poststukken. Natuurlijk zit ten daar uitzonderingen tus sen. Poststukken die niet voorzien zijn van een postcode bijvoor beeld. Of waarop het adres on volledig is vermeld of zelfs he lemaal ontbreekt „Soms staat er een soort puzzel op: 'tegen over het cafetaria' of 'naast de kerk' bijvoorbeeld". Ondanks die summiere aanwij zingen komen de poststukken op de plaats van bestemming terecht, al is het soms wat later. „Brieven en kaarten zonder postcode of volledige adresse ring worden apart gelegd. Wan neer alle andere post is gesor teerd gaan ze naar een collega die alle postcodes op Schou wen-Duiveland uit zijn hoofd weet. Die legt ze dan alsnog in de juiste vakjes. Soms is dat niet mogelijk omdat het stra ten betreft in Nieuwerkerk aan den IJssel. Het komt nogal eens voor dat ongecodeerde post voor die stad hier terecht komt omdat men denkt dat het naar Nieuwerkerk moet. Die post moet dan weer terug naar het centrale PTT- sorteercentrum in Roosen daal", zo vertellen de beide groepsleiders. Soms gebeurt het dat het adresplaatje van een pakje af raakt zodat helemaal niet is na te gaan voor wie het poststuk is bestemd. Maar zelfs dan komt het, volgens van Burg en Stoutjesdijk, meestal op de plaats van bestemming. „Men sen die een poststuk missen wordt gevraagd via een formu lier gedetailleerde gegevens over het pakje te melden. Aan de hand daarvan kunnen wij bijna altijd nagaan van wie het poststuk zonder adres afkom stig is". In de kerstperiode neemt ook het aantal pakjes dat wordt verzonden toe. De kleurige ver pakking daarvan en de vele kerstwensen die door hun han den gaan brengen de PTT- medewerkers ook een beetje in kerststemming. „Er gaat een bepaalde sfeer van die kerst- post uit. Alleen al de uitdaging om het met zijn allen op tijd op de juiste plaats te krijgen. Tbt nu toe lukt dat aardig, al zijn we soms tot 18.30 uur bezig. Er is een sterk gevoel van saamho righeid en we krijgen regelma tig wat lekkers in de kantine, die ook helemaal in kerstsfeer is gebracht". werk over. Dat begint elke avond om 23.00 uur wanneer enkele tientallen medewerkers in het voorsorteercentrum bij een komen om zich gedurende de nacht door de rijstebrijberg van tienduizenden poststuk ken heen te werken die vanuit Roosendaal wordt aangele verd. Tbt ongeveer 07.00 uur is men bezig met de zogenaamde bestelloop. Het sorteren van die post op de eerste letter van de postcode. Die geeft name lijk de wijk of een gedeelte van de wijk aan die een postbestel ler onder zijn hoede heeft. De tweede letter van de postcode geeft de straat of een gedeelte van de straat aan waar de gea dresseerde woont. Naar die tweede letter én het dat instemming met het voor stel tot vaststelling van het verdeelbesluit stads- en dorps vernieuwing niet inhoudt dat gestopt wordt met de reserve ring voor de muziektent. „Maar we hebben voor 1994 ge woon minder te besteden, en daarom is geen ruimte voor een volledige reservering voor de muziektent", aldus Vogelaar. Ook enige discussie ontstond over het voorstel van het colle ge tot het nemen van verschil lende verkeersmaatregelen. Zo wil het college de stopverplich ting bij 'de kruisingen Oude straat-Goudzwaardstraat, Oudestraat-Beursstraat en Oudestraat - ds. Waardenburg straat opheffen. Hierdoor ont staat voor alle genoemde krui singen een gelijkwaardige si tuatie waarbij het verkeer van rechts voorrang heeft. Volgens het college heeft een dergelijke regeling een positief effect op het verlagen van de snelheid van het gemotoriseerd verkeer. Algemeen Belang-raadslid me vrouw M. C. Maaskant-Okker- se bleek daar wat minder ver trouwen in te hebben. „Ik sta niet te juichen om het wegha len van borden en strepen. Ik ben bang dat er ongelukken zullen gebeuren", aldus me vrouw Maaskant. Wethouder W. W. Jumelet zei zich de gevoe lens van mevrouw Maaskant wel voor te kunnen stellen maar stelde wel dat zijns in ziens de verkeersveiligheid er door genoemde maatregelen juist op vooruit gaat. „Ik zou het betreuren als er weer bor den teruggeplaatst zouden moeten worden", aldus Jume let. AURICH - De 29-jarige Georg- Dietrich A. kan de moord op Nymphe Poolman en seksuele misdrijven met twee Neder landse meisjes niet helemaal worden toegerekend. De man is verminderd toerekenings vatbaar en zal lang behandeld moeten worden. Het ongeluk van anderen begrijpen betekent zijn eigen geluk besef- Fliegende Blatter fen. Natte sneeuw HET WEER Veel bewolking en perioden met regen of natte sneeuw. Temp.±3 graden. Wind uit uiteenlopende richtingen, matig, rond kracht 3. In de loop van de dag draaiend naar noord en aan de kust toenemend tot vrij krachtig, 5. GLASBAKKEN In januari 1994 komen in de regio nieuwe glasbaken voor diverse kleuren glas. RESTAURANTIE Gisteren, woensdag, werd een nieuwe mijlpaal bereikt in de restauratie van de Sint Willibrorduskerk. BRANDWEEROEFENING De communicatie tijdens een brandweeroefening ver liep niet vlekkeloos. De samenwerking wel VOETBAL Trainer Kees Hagesteijn en voetbalvereniging Zierik zee gaan uit elkaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Medewerkers van bibliotheek De Stolpe in Zierikzee deden bij de politie aangifte van de vernieling van een verlichtingsdetector aan het bibliotheekgebouw. In de nacht van dinsdag op woensdag werd de detector ter waarde van vijfhonderd gul den door vandalen kapot gesla gen. BROUWERSHAVEN - In de nacht van woensdag op don derdag werd ingebroken in een horecabedrijf in Brouwersha ven. Onbekenden drongen het ge bouw binnen en braken speel automaten en kassa's open. Daarbij werd een aanzienlijk bedrag aan contant geld gesto len en een aantal rookartikelen ter waarde van ongeveer vier honderd gulden. SIRJANSLAND - In de nacht van dinsdag op woensdag om 06.00 uur trof de politie me vrouw L. uit Zierikzee in ver suf te toestand aan in haar auto op de Dillingsweg in de polder nabij Sirjansland. Zij was met het voertuig uit de bocht gevlogen en tot stilstand gekomen tegen een betonnen paal. De politie nam de vrouw mee naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee waar uit onderzoek bleek dat zij niet ernstig gewond was. L. werd vervolgens overgebracht naar het politiebureau te Zie rikzee om via een ademanaly setest de hoeveelheid alcohol in haar lichaam te bepalen. De vrouw weigerde hieraan alle medewerking. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt naar aanleiding van de ze weigering en de aanrijding. NIJMEGEN - De gemeente Nij megen heeft besloten om een gedoogzone voor straatprosti- tuées in te voeren. (Is u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement O jaarabonnement met autom.afschr. jaarabonnement a (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: a f 47,-- f 49,50 a f 177,— a f187,- Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar. Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee ,i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1