Duivelandse raadsvergadering met uitsluitend hamerstukken 1993 wordt slecht jaar voor de groothandel De sloop is begonnen ™s,uks 21,95 'Er wordt gewoon te weinig feest gevierd in Zierikzee!' Vergadering in tien minuten afgelopen Omzetgroei slechter dan verwacht Evacuatie Zeeuwse groepen Delta Combo en Magnum organiseren midwinterfeest Schiesser® VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 NR 25480 5 NIEUWERKERK - De Duivelandse gemeenteraad had donderdagavond in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk slechts tien minuten nodig om zich door een gemeenteraadsvergadering van vijftien agendapunten heen te werken. Dat hield in dat alle voorstellen van het college van burgemeester en wethouders zonder op- of aanmerkingen door de raad werden goedgekeurd. Ze werden afgehandeld als 'hamerstukken'. In die luttele minuten werd be- sloten een afzonderlijke com missie in te stellen voor de be handeling van beroep- en be zwaarschriften. Dit als gevolg van de nieuwe gemeentewet en algemene wet bestuursrecht die op 1 januari 1994 van kracht wordt. In die wet wordt voorgeschreven dat de beslis sing van de gemeenteraad over een beroepschrift moet worden voorbereid door een speciale adviescommissie beroep- en bezwaarschriften. Tot nu toe had de gemeente Duiveland twee gemeentelijke adviescom missies: financiën en algemene zaken. Bezwaar- en beroep schriften werden altijd behan deld door de commissie alge mene zaken. In de nieuwe gemeentelijke ad viescommissie beroep- en be zwaarschriften komen de ge meenteraadsleden te zitten die ook deel uitmaken van de com missie algemene zaken. Dit met uitzondering van burge meester A. Bergshoeff. De nieuwe wet schrijft namelijk voor dat noch de burgemeester, noch een wethouder zitting mag hebben in de adviescom missie beroep- en bezwaar schriften. Verder moet er een persoon inzitten die geen lid is van de gemeenteraad. Hoewel al deze verplichtingen van toe passing zijn op de behandeling van beroepschriften, werden de voorwaarden gekoppeld aan de behandeling van bezwaar schriften. Via een hamerklap werden ver der de kosten voor het gebruik van de eigen "auto voor dienst reizen van het gemeenteperso- neel vastgesteld op 52 cent per kilometer. Voor het personeel dat veel korte ritten maakt werd een bedrag van 68 cent per kilometer aangenomen om dat de kosten per kilometer sterk stijgen naarmate minder, kilometers per jaar worden 'ge reden. De heren P. J. van de Panne en A. J. Schiettekatte werden met een hamerklap be noemd tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand Dat houdt onder meer in dat zij huwelijken mogen sluiten. Omdat in Nederland een nieuw reglement verkeersregels en verkeerstekens is ingevoerd, moeten de basisscholen een nieuwe verkeersmethode aan schaffen. Om de basisscholen in de gemeente Duiveland in de gelegenheid te stellen dat te doen stelde de raad een bedrag van 23.500 gulden beschikbaar uit de algemene onderwijsre- serve. De openbare scholen in Duiveland hebben gekozen voor de methode 'straatwerk', de christelijke scholen voor de methode 'verkeersveilig'. Als gevolg van de nieuwe wet Me dezeggenschap 1992 werd de raad gevraagd eën nieuw me- dezeggenschapsreglement voor de openbare scholen vast te stellen. Ook hiertoe werd zon der op- of aanmerkingen beslo ten. Tenslotte besloot men de richt lijnen te onderschrijven die de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) opstelde voor de begrotingen van gemeen schappelijke regelingen waar aan Zeeuwse gemeenten deel nemen. Nadat nog een drietal wijzigingen van de gemeente lijke begrotingen 1993 en 1994 met een hamerklap waren be slist, konden de raadsleden huiswaarts keren. Ook van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. ZIERIKZEE - De werkgelegenheidsontwikkeling en de omzetgroei van de Nederlandse groothandel wa ren in 1992 slechter dan verwacht. De groei bleef toen steken op circa 1%. Voor 1993 wordt een verdere verslechtering verwacht. De exporterende groothan del heeft in 1992 duidelijk de negatieve gevolgen on dervonden van de vraaguitval en krimpende marges op de markten in de ons omringende landen. Met na me de ontwikkeling op de Duitse markt is zorgwek kend. De situatie op de binnenlandse markt verslechterde als gevolg van'-de - krimpende handel in machihesvPas inr 1994 wordt enige verbetering van de eco nomische situatie van de groot handel verwacht, wat betreft omzet en winst. De groei van de werkgelegenheid zal hierbij achterblijven. Een en ander blijkt uit het Jaarboek Groot handel 1993. In dit jaarboek zijn de meest recente ontwik kelingen binnen de groothan delssector weergegeven. De kar pitaalgoederengroothandel -be* leefde in 1992 een moeilijk jaar. De exportgroei bleef onder de maat en de binnenlandse afzet van machines liep terug. Ook bij de groothandel in non-food consumptiegoederen was de si tuatie zorgelijk. Op de binnenlandse markt was nauwelijks sprake van groei, alleen de afzet op de buiten landse markten zorgde voor een matige groei. De groothan del in consumptiegoederen is veel minder conjunctuurgevoe lig dan andere sectoren. In deze sector kon derhalve nog een re delijke groei worden gereali seerd. De groothandel in bouw materialen realiseerde de grootste stijging van de omzet. De omzet nam hier toe met bij na 3%. Hiermee klimt de bbuwmaterialengroothandel uit het dal van 1991, toen''de; groei onder het gemiddelde van de groothandel lag. Dé om zetgroei kan vooral worden verklaard door de groei van de afzet van de bouwnijverheid. Door de zachte winter van 1992 zijn hier minder dagen uitge vallen dan aanvankelijk werd voorzien. Wanneer het GATT-akkoord wordt afgesloten, zal dit vol gens het EIM leiden tot een toe name van de wereldhandel. De Nederlandse groothandel zal hiervan profiteren. De export en de transitohandel van de Nederlandse groothandel kan daardoor in 1994 groeien met 5 tot 6%. Dit levert binnen de groothandel een toename van de werkgelegenheid op van cir ca 5.000 arbeidsjaren. ZEIST - De politie in Zeist heeft woensdagmiddag 70 in woners geëvacueerd omdat aan de Kortebergweg in de gemeen te een vliegtuigbom is aange troffen. Het Explosieven Opruimingscommando onder zoekt hóg'öf dé borrt onschade lijk kan woïden gemaakt. De bom is tijdens graafwerkzaam heden langs' de openbare weg gevonden' Het is nog niet be kend om welk soort het gaat. De geëvacueerde buurtbewo ners zijn door de politie onder gebracht in een sporthal. Tfenslotte maak je altijd wel wat kosten. Maar verder heb ben we alles voor niks kunnen regelen, de posters, de bloemen en daar zijn we erg blij mee. Maar wat er over blijft gaat naar een goed doel." Burgemeester Zoals dat gaat als je eenmaal enthousiast bent kwamen er meerdere ideeën. De vrienden besloten een derde band te en gageren, het Cocktail Combo. En nog waren de heren niet te vreden, het moest een bruisend feest worden. Mario de Goo chelaar werd bewerkt en liet zich ompraten. Ook dansschool Kramer werd bereid gevonden het ongetwijfeld toestromende publiek een demonstratie ball- roomdansen te geven. Roel: ,,Een programma hadden we dus en nu nog een begin en een eind. We besloten om aan bur gemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs 'te vragen of hij de avond wilde openen en of hij een idee had naar welk goed doel het geld, dat eventueel over zou zijn, heen zou kunnen. Hij schreef ons een brief waarin hij toezegde de avond te komen openen en stelde voor het geld aan de ziekenomroep Nomen Nescio te geven. Dat vonden we een prima idee. Het program ma ziet er nu dus als volgt uit: De pianist Maarten Bruynes uit Bruinisse zal de spits afbij ten en vervolgens, na het ope ningswoord van de burgemees ter, zal M&gnum het program ma vervolgen. Voor de afwisse ling komt dan Mario de Goo chelaar ten tonele met een ver rassende act en daarna is het Delta Combo aan de beurt. Hierna zal dan iedereen wel moe zijn van het dansen en kan het publiek kijken naar Dans school Kramer die eens zal la ten zien hoe je eigenlijk moet dansen. Tenslotte kunnen de beentjes weer van de vloer op de muziek van het Cocktail Combo. De avond zal besloten worden met een Grande Finale van alle muzikanten bij elkaar. Wie zin heeft in een gezellige avond kan vanaf januari kaart jes kopen voor dit midwinter feest bij de VW in Zierikzee en op 5 februari aan de kassa van de Concertzaal. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de aan vang is om 20.00 uur. DREISCHOR - In november kwam het gebouw leeg te staan en nu wordt al druk gesloopt. Niet zon der weemoed werd door de vrijwillige medewerkers vorige maand afscheid genomen van het oude schoolgebouw waar het Landbouwmuseum in Dreischor vele jaren in gehuisvest was. Zoals bekend mag worden verondersteld is het Streek- en landbouwmuseum nu gehuisvest in boerderij Goe- manszorg aan de Molenweg. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE Geslaagd Onlangs is cum laude afgestu deerd aan de Technische Hoge school in Utrecht, de 24-jarige Marcel Liplijn uit Renesse. Marcel is ir. in de Scheikundige 'Technologie. DREISCHOR Kerstavond Op dinsdag 21 december houdt het bestuur van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Noordgouwe de jaarlijkse kerstavond in het dorpshuis van Noordgouwe. De avond wordt opgeluisterd door het dames-barbershopkwartet Quadrophenia uit Goes. Aan vang 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. BRUINISSE Kerviering Helpt Elkander Tijdens de kerstviering van de Hervormde vrouwenvereni ging Helpt Elkander in Brui nisse sprak mevrouw J. Stou- ten-Bevelander een welkomst woord. Na de samenzang uit psalm 78 werd onder leiding van ds. J. Smit een broodmaal tijd genuttigd. Mevrouw A. Smit-Thhapary las na de schriftlezing en zang een prachtig kerstverhaal. Daarna eindigde zij met dankgebed. Tot slot zong men gezamenlijk het Ere zij God. Blocdplasma-avond Met de opkomst van 92,6 pro cent van de ingeschreven perso nen werd woensdagavond in het dorpshuis van Bruinisse bij 137 personen een half litertje bloed afgetapt. De bloedplas- ma-avond werd door de Rode Kruis afdelingen Bruinisse en Duiveland in samenwerking met het Centraal Laboratori um voor Bloedtransfusie (CLB) in Amsterdam gehouden. De organisatie verliep perfect en op een enkeling na lieten de meeste vrijwilligers het ge bouw even fit achter zich als dat zij er heen gegaan waren. Het is de bed®cling om over een half jaar in Bru nogmaals de gelegenheid te bieden om bloed af te staan. De organisa tie vraagt degenen die het nu lieten afweten de volgende keer niet te aarzelen. De sfeer is er gezellig en ook uw bloed kan men immers keihard ge bruiken. In memoriam Na een langdurige ziekte over leed in Bruinisse de heer Piet Willemse op de leeftijd van 72 jaar. Iedereen kende Piet Wil lemse wel, sinds hij als ge meentewerkman 20 jaar tussen de Bruse bevolking verkeerde. Naast zijn dienstbare taak bij de gemeente diende Willemse de Hervormde Kerk in ver schillende functies. Piet was nog maar zeven jaar toen zijn vader overleed. Als weduw vrouw had zijn moeder het met een rijksdaalder „steun" in die tijd niet breed. Op 13-jarige leeftijd begon Piet als koeie- wachter en werd zijn moeder voor de helft op haar schamele inkomen gekort. Later werkte hij jarenlang bij de familie Lemson op boerderij Zelden- rust. De laatste periode in de agrarische sector stond Wil lemse ongeveer zes jaar bij boer Kik aan de Dorpsweg op de loonlijst. Op 1 juni 1966 zei Willemse de landbouw vaarwel en begon in vaste dienst bij de gemeente Bruinisse. Ruim vier jaar later werd hij (eerst tijde lijk) tot voorman benoemd. We gens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd kreeg Willemse op 1 maart 1986 eer vol ontslag. Verschillende peri odes vervulde Willemse een ambt in de kerk. In 1958 werd hij voor een periode van vier jaar als ouderling-kerkvoogd bevestigd. Van 1962 tot en met 1967 diende hij de Hervormde Gemeente in het ambt van ou derling. Tenslotte vervulde hij tussen 1970 en 1976 de taak van diaken. Bovendien was Wil lemse het grootste deel van zijn leven een trouw lid van het Hervormd kerkkoor. GOES Vliedberg wordt lid van Zeeuwind Leerlingen van de Goese school voor voortgezet speciaal onder wijs De Vliedberg zijn lid ge worden van de vereniging Zeeuwind. Zij deden dit via het bedrag van 750 gulden dat zij de afgelopen drie jaar bijeen brachten via het inzamelen van oud papier. De leerlingen wil den dat geld besteden aan een milieu-vriendelijk project. Het uitlenen van het geld aan Zeeu wind vonden zij tevens een goe de belegging omdat het meer rente oplevert dan bij een bank. De vereniging Zeeuwind is een coöperatieve vereniging waarvan de leden gezamenlijk windmolens aanschaffen. Deze windmolens' worden in Zee land geplaatst en leveren de stroom die zij opwekken aan het openbare net. DEN HAAG - Nederlandse bos bouwers willen het volgend voorjaar in Den Haag een zoge naamd Binnenhofbos aanplan ten. Advertentie deurloo mode Singlet en slip, 100% katoen in diverse kleuren Onder andere Magnum treedt op tijdens het 'dansfeest' in Zierikzee. ZIERIKZEE - Dansen, zingen en lachen, oftewel gewoon lekker feesten. Volgens Frans van Aken en Roel Jansen uit Zierikzee wordt dat veel te weinig gedaan en zeker in de winter. Daar moet, volgens de enthousiaste muzikanten verande ring in komen. Ze voegden de daad bij het woord en begonnen aan de organisa tie van een groots feest dat op zaterdag 5 februari in de Concertzaal in Zierikzee gehouden zal worden. Een plannetje hebben is één ding, maar de uitvoering van dat plan zijn een heleboel din gen. Dat hebben de initiatief nemers ondervonden maar des ondanks zijn ze nog steeds laai end enthousiast nu alles, op wat kleine dingetjes na, gere geld is. Frans: „Het idee ont stond eigenlijk toen ons oudste bandlid vertelde dat er vroeger weieens zomeravondfeesten in Zierikzee waren met muziek en dans en dat soort dingen. Nou, dan ga je daar eens over door- kletsen en dan krijg je idee tjes." De vijfmans-band waar Frans van Aken de basgitaar speelt, het Delta Combo, is een amusementsband die veel op bruiloften en feestjes speelt, evenals Magnum, een vier- mans-formatie waar Roel Jan sen de basgitarist is. 'Frans: „Toen we het er over eens wa ren dat het een leuk idee was om een gecombineerd feest te geven werd besloten om dat in de vorm van een midwinter feest te gieten. Ja, en toen kwam natuurlijk de prakti sche invulling om de hoek kij ken." Roel: „Het eerste pro bleem was natuurlijk: Waar? Nou, toen 2ijn we eens met de heer Van der Zwan gaan pra ten, de beheerder van de Con certzaal maar die stond er nog al sceptisch tegenover." Het tweetal kreeg de gebruikelijke argumenten te horen als, zou'er wel genoeg belangstelling zijn, hoe wil je dat dan gaan doen en hoe Weer je ongewenste figu ren? Frans lacht: „Maar na een uurtje praten was hij zo en thousiast dat we de Concert zaal voor noppes konden ge bruiken! Ons doel was eigen lijk om alles voor niks gere geld te krijgen, dat is ook ge lukt, maar we hebben besloten om toch een, weliswaar lage, entreeprijs te vragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5