Aandacht gevraagd voor problemen bij aanpassing Laan van St. Hilaire Jubilarissen aannemersbedrijf Bijkerk in het zonnetje gezet Bruse werkgroep maakt 8300 gulden over naar Sri Lanka Verkeersmaatregelen op Bruse raadsagenda ngygnse 'Voor mij wordt het op deze manier veel gevaarlijker Timmerman Leo Fonteine en directeur Bas Bijkerk Dijken van vrijwilligers Lezingenreeks voor senioren Boek over Russische militairen SGP/RPF- lijst voor Duiveland VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 NR 25480 3 ZIERIKZEE - „Dit is uit veiligheidsoverwegingen voor mij onaanvaardbaar. Voor mij wordt het op deze ma nier veel gevaarlijker de weg op te komen". Dat betoogde M. A. Moermond uit Zierikzee gisteravond, don derdag, tijdens een informatie-avond in het Zierikzeese stadhuis over de plannen tot aanpassing van een deel van de Laan van Saint Hilaire. Die aanpassing is volgens verkeersdeskundigen noodzakelijk omdat de verkeersdruk op de Laan van Saint Hilaire steeds groter wordt en bovendien nog een extra impuls zal krijgen als Poortambacht VIII en Poortambacht IX eenmaal gerealiseerd zijn. Het plan betreft het gedeelte van de Laan van Saint Hilaire tussen de Haringvlietstraat en de Nieuwe Kooiweg. Het is de bedoeling dat er ter hoogte van de Zuidwellebrug twee rijba nen gecreëerd worden voor het verkeer dat richting Renesse dan wel richting Rotterdam en Goes wil. Voor het verkeer dat Zierikzee vanaf de Nieuwe Koolwegvia de Laan van Saint Hilaire nadert zou dan één rijstrook beschikbaar zijn. Derhalve ontstaat de wat onge bruikelijke constructie van een weg met drie rijstroken waar bij het 'uitgaande' verkeer twee rijstroken heeft en het 'in komend' verkeer één. Beide rijrichtingen zouden dan door een groenstrook van elkaar ge scheiden moeten worden. Stuk breder Verder wordt het fietspad dat nu nog aan de stadzijde loopt verplaatst naar de overkant van de weg. Dat fietspad sluit dan aai! op het reeds bestaande fietspad dat tot de Hoofd poortstraat doorloopt. Conse quentie van de aanpassing is dat de weg niet alleen breder wordt maar ook iets verlegd wordt. De bewoners van de Laan van Saint Hilaire en de Houwersweg maakten daar eerder in een brief aan het col lege van b en w bezwaar tegen. „De weg komt bij de Laan van Saint Hilaire 2 en Houwersweg 1 veel te dicht langs de wonin gen en bedrijven. Geluidshin der en waardevermindering is het gevolg", aldus de bewoners in de brief. Tijdens de informa tieavond in de Trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis legde C. J. Hanse nog eens uit wat nou precies zijn bezwaar tegen het plan is. ,,Als het plan wordt uitgevoerd zoals het hier op tekening staat verlies ik zeven meter terrein. Ik vind het een prachtig groenstrookje hoor, maar voor mij hoeft het niet", aldus Han se. Hij stelde dat door de ver breding en verlegging van de weg deze veel te dicht op zijn bedrijf komt te liggen. ,,Mijn voorterrein wordt ook een stuk kleiner en dan wordt het voor mij heel moeilijk om daar ma chines en produkten op te slaan", aldus Hanse. Hij deed de suggestie om de groen strook die de rijbanen scheidt te versmallen van de oorspron kelijk ingetekende drie meter naar één meter. Verkeersdes- kundige P. M. Brogt liet weten dat een dergelijke versmalling eventueel gerealiseerd kan worden. ,,Maar we moeten voor die groenstroook wel min stens een meter overhouden", aldus Brogt. Hij legde uit dat de groenstrook op verschillen de plaatsen onderbroken wordt zodat het voor de omwo nenden mogelijk blijft om de weg zowel in de richting van het centrum als in de richting van Renesse of Rotterdam in te slaan. Hanse toonde zich rede lijk tevreden over de antwoor den. Minder te spreken was de heer Moermond. Hij woont aan de Poortambacht-zijde van de Laan van Saint Hilaire en hij moet, zo betoogde hij als hij de Laan van Saint Hilaire op wil rijden in de richting van Renes se of Rotterdam eerst een fiets pad en vervolgens nog min stens twee rijstroken overste ken. Moermond voorzag wat dat betreft grote problemen. Brogt bracht daar tegenin dat Moermond weliswaar meer rij banen over moet om de ge wenste richting uit te kunnen rijden, maar dat dat wel op een veilige manier kan. Hij legde uit dat tussen fiets pad en rijbaan richting cen trum een groenstrook ligt die dan ter hoogte van zijn woning onderbroken wordt en waar Moermond veilig met de auto kan wachten tot hij de eerste rijbaan over kan steken. Ver volgens is er weer een moge lijkheid om veilig te wachten tot hij in kan voegen in het ver keer op de twee uitgaande rijstroken. Moermond bleek niet overtuigd door het betoog van Brogt. Noodzaak Burgemeester mr, J. J. P, M. As- selbergs stelde vervolgens dat als er niets aan de situatie ge daan wordt het voor Moer mond over een paar jaar nog veel moeilijker wordt om de weg op te komen. De suggestie van Moermond dat de gemeen te hem weg zou willen pesten wees Asselbergs resoluut van de hand. ,,Dat is zeker niet de bedoeling". Op vragen uit het publiek over mogelijke ge luidsoverlast reageerde stede- bouwkundige P. Driessen dat deze minimaal zo niet te ver waarlozen zou zijn. Het is de bedoeling dat het aan de hand van de opmerkingen van de omwonenden op bepaalde pun ten aangepaste plan in februa ri of maart wordt voorgelegd aan de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Zie rikzee. Voor de omwonenden is er de mogelijkheid om eventue le bezwaren tegen dat aange paste plan in te dienen. Wanneer met de uitvoering van het plan kan worden begonnen is nog niet bekend. ,,Maar dat zal zeker nog wel een paar jaar duren", aldus burgemeester Asselbergs. BURGH-HAAMSTEDE- Zowel timmerman Leo Fonteine uit Zierikzee als directeur Bas Bijkerk van aannemers- en installatiebedrijf Bijkerk BV in Burgh-Haamstedè, zijn donderdagavond in de bloe metjes gezet door respectievelijk de leiding van het bedrijf en de personeelsleden vanwege het feit dat beiden 25 jaar aan deze zaak zijn verbonden. Tijdens een feestelijke avond in Burgh-Haamstede bijge woond door het voltallig personeel, kregen Fonteine en Bijkerk verschillende cadeaus aangeboden. Voor directeur Bas Bijkerk die samen met zijn broer het be drijf sinds vijf jaar leidt, kwam de huldiging overigens als een complete verrassing. Zijn jubileum ging vorig jaar min of meer onopgemerkt voorbij. Het personeel greep Fonteine's jubilieum daarom aan om ook hem te verrassen. Als 16-jarige jongen stapte tim merman Fonteine 25 jaar gele den in het kielzog van zijn va der op zijn klompen het aanne mersbedrijf Bijkerk binnen. Het positieve antwoord op de vraag van Fonteine's vader 'of ze iets met de jongen konden doen', heeft inmiddels gezorgd voor een 25 jaar lange loop-r baan als timmerman bij het'be- drijf. Fonteine maakte in' die jaren drie generaties van de fa milie Bijkerk mee, werkte met talloze verschillende collega's en zag vele veranderingen op het gebied van zijn werk. Over weggaan bij het bedrijf heeft hij nooit gedacht. Fonteine: „Het werk is nooit weken het zelfde. Er is altijd iets anders waar je iets moois van mag ma ken. Verder ben ik zo'n beetje opge groeid met de jongens Bijkerk en hebben we het over en weer altijd goed kunnen vinden. En dat is prettig werken. Ook heb ik hier altijd leuke collega's ge had." Directeur Bas Bijkérk zei de trouw van Fonteine, en ook van andere werknemers die al lan ge tijd aan het bedrijf zijn ver bonden, zeer op prijs te stellen. Bijkerk begon ook op 16-jarige leeftijd in eerste instantie als timmerman, later werkte hij ook als metselaar en op andere vakgebieden, t Lnd,e,zaak,die toen nog door zjjn vader werd geleid. Een zaak die volgens hem in de afgelopen 25 jaar be hoorlijk is gegroeid. Zo'n twaalf jaar geleden ging het bedrijf zich naast de aanneme- rij ook toeleggen op de instal latietechniek. Staalbedrijf Hanse Twee jaar geleden werd het staalbouwbedrijf Hanse uit Sirjansland aangekocht, wat er naar Bijkerk's zeggen toe heeft geleid dat de zaak nu zo goed als alle soorten vakmanschap kan aanbieden. BRUINISSE - 'De Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Bruinisse (WOB) heeft het in het afgelopen jaar heel goed gedaan. Wim en Dineke Mulders-Kik zijn enorm gesteund door de Bruse gemeenschap'. Dit onder meer zei de heer J. J. M. Bergman, voorzitter van de Stichting Prithipura Son (woensdag) nadat hij 8300 gulden van WOB-voorzitter B. W. Smeenk kreeg aangeboden. Voorzitter Bergman reageerde verrast op het prachtige bedrag en bekende eerlijk dat hij nooit op zo veel steun uit Brui nisse had durven rekenen. Als voorzitter van de overkoepe lende stichting heeft hij erva ren dat de praktijk uitwijst dat er altijd nog veel verschil is tussen iets zeggen en het waar maken. Met het medeleven uit Bruinisse is de Stichting Pritu- pura Children Home niet be schaamd uitgekomen. Als ge boren Brabander liet hij uit zijn mond vallen dat zelfs de Brabanders hier nog van kun nen leren. Het afgelopen jaar heeft aangetoond dat de werk groep echt leeft onder de bevol king van het vissersdorp. Dit onder meer heeft volgens Berg man vertrouwen om hoopvol met dit project op Sri Lanka t J. iVfBergman van de Stichting Prithipura Son kreeg uit handen van xverkgroepvoorzitter B. VV. Smeenk een cheque van 8300 gulden aangeboden. (Foto: Joop van Houdt). verder te gaan. ,,U kunt er van verzekerd zijn dat er geen dub beltje aan de strijkstok blijft hangen. Het geld wordt op een goede manier besteed", ver klaarde Bergman, die enthou siast verhaalde over alles wat door toedoen van Wim en Dine ke Mulders werd gerealiseerd, Het Zeeuwse echtpaar heeft in het afgelopen jaar in Ananda-- pura op Sri Lanka veel vrijwil ligerswerk voor lichamelijk en geestelijk'gehandicapte kinde ren gedaan. De Stichting Prithipura Son heeft onlangs op aandrang van Wim en Dineke een bedrag van 9000 gulden overgemaakt om een complete badvoorziening te bouwen. Bergman betrok ook de ouders van Wim en Di neke in zijn toespraak. ,,Nu Wim en Dineke in januari weer terug naar Nederland keren hopen we mensen van hetzelf de soort op die plaats terug te krijgen. Zulke dijken van vrij willigers als Wim en Dineke zijn lotjes uit de loterij", be sloot Bergman. Loftrompet Voor burgemeester AVogelaar bleek deze beeldspraak uit hef hart gegrepen. Nadat de bur gervader fijntjes op de dege lijkheid van de Zeeuwse dijken had geattendeerd blies hij de loftrompet over de verschillen de acties die in Bruinisse wor den ondernomen. De calvi nistische Bruenaar met zijn bourgondische inslag mag dan een bijzonder volkje heten, voor wat betreft de inspannin gen die voor noodlijdende mensen worden ondernomen kan Bru volgens hem voor ie dereen als voorbeeld dienen. Wegens verhuizing naar Baren- d recht droeg voorzitter Smeenk tijdens de bijeen komst de voorzittershamer over aan zijn opvolger me vrouw P. 3. P. Aarnoudse- Geluk. Mevrouw Aarnoudse heeft zich voor 1994 voor deze taak beschikbaar gesteld. Voor diverse kruisingen BRUINISSE - Als het aan het college van b en w van Bruinisse ligt wordt de stopverplichting bij de krui singen Oudestraat-Goudzwaardstraat, Oudestraat- Beursstraat en Oudestraat-Ds. Waardenburgstraat opgeheven. Een en ander blijkt uit de agenda van de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 21 decem ber. De gemeenteraadsvergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Bruinisse en begint om 19.30 uur. Eerder werd de herinrichting van de Oudestraat in Bruinisse al besproken binnen de ver- keerscommissie van de ge meente Bruinisse. Door de stopverplichting voor genoem de kruisingen af te schaffen wordt - zo stelt het college in een toelichting op het voorstel - voor alle kruisingen een gelijk waardige situatie gecreëerd waarbij het verkeer van rechts voorrang heeft. „Een dergelij ke regeling heeft eveneens een positief effect op het verlagen van de snelheid", aldus het col lege. Legesverordening Op de agenda van de gemeente raadsvergadering verder onder meer het voorstel tot vaststel ling van de nieuwe tarieventa- bel Legesverordening. Vorig jaar zijn van alle leges in de ge meente Bruinisse kostendek kende tarieven berekend. Be sloten is toen om in principe gefaseerd toe te werken naar kostendekkende tarieven. De eerste fase is in werking getre den met ingang van 1 januari 1993. Het is de bedoeling dat de volgende fase per 1 januari 1994 van start gaat. Tijdens de gemeenteraadsvergadering wordt ook aandacht gevraagd voor het verdeelbesluit stads en dorpsvernieuwing. Bij het opstellen van het meer jarenprogramma stads- en dorpsvernieuwing werd door het college uitgegaan van een sleutelbedrag van 87.912,-. In middels is gebleken dat dat sleutelbedrag een stuk lager uit zal vallen. De bijdrage wordt teruggeschroefd naar 39.489,-. Dat houdt in de prak tijk in dat er voor de gemeente Bruinisse minder geld beschik baar gesteld kan worden voor particuliere woningverbete ring. „Een gevolg is ook dat er voor een volledige reservering voor de muziektent geen ruim te meer is", aldus het college. Het is de bedoeling dat als ge volg van de bezuinigingen de subsidieverordening stads- en dorpsvernieuwing wordt aan gepast. MIDDELBURG/VLISSIN- GEN - De Hogeschool Zeeland verzorgt voor de Stichting Zeeuwse Senioren vier lezin genseries. Deze worden in de maanden januari en februari op verschillende lokaties in Middelburg en Vlissingen ge houden. De eerste reeks lezingen (serie A) is gebaseerd op het thema in de koetssporen van Mozart. Vier middagen lang (woensdag 26 januari, 2, 9 en 16 februari) krijgen de senioren informatie over het fenomeen. Mozart als t rgizjger en de invloed van zijn reizen'op zijn muziek." Óök dé achttiende eeuwse reiscultuur, de zogeheten Mozartsteden en - lokaties komen aan bod. De bijeenkomsten beginnen steeds om 14.30 uur en worden geleid door W. H. de Lange, do cent kennis cultureel.en maat schappelijk leven en pedago giek aan de Pedagogische Aca demie Basis Onderwijs. Deze lezingen worden gegeven in het gebouw van de PABO in Mid delburg. De "tweede serie behandelt het thema Vlissngen in document en monument. Deze lezingen worden op donderdag 20 en 27 januari en 3 februari gegeven in het gemeente-archief in Vlis singen. De bijeenkomsten be ginnen steeds om 14.00 uur. De ze serie laat de senioren ken nismaken met de geschiedenis van de Scheldestad aan de hand van archief, topografie en gebouwde omgeving. Deze cy clus wordt begeleid door waar nemend gemeente-archivaris A. Meerman en bouwkundige R. J. W. den Broeder. Dosto- jewski en de hedendaagse wijs begeerte is het thema van de derde serie lezingen. Deze serie is gepland voor dinsdagmid dag 25 januari, 1 en 8 februari. De bijeenkomsten beginnen steeds om 15.00 uur in het ge bouw van de Hogeschool Zee land aan de Edisonweg in Vlis singen. De bijeenkomsten wor den geleid door drs Th. W. van der Velden, docent ethiek en verpleegkunde aan de Hoge school Zeeland. De laatste serie betreft het the ma vergrijzing in de gezond heidszorg. Deze wordt even eens gegeven in het gebouw van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg en wel op don derdag 10, 17 en 24 februari. De bijeenkomsten, die steeds om 15.00 uur beginnen worden ge coördineerd door drs J. G. M. Manuhutu, docent verpleeg kunde aan de Hogeschool Zee land. Senioren kunnen zich voor een of meerdere reeksen inschrijven. De lezingen vin den alleen doorgang bij mini maal tien inschrijvingen. Meer informatie over de lezingen en de aanmelding daarvoor is ver krijgbaar bij het Bedrijfsbu reau HZ-Transfer (mevrouw M. J. Sandker-Bosch) telefoon 01184-89230. MIDDELBURG - 'Osttruppen in westelijk Nederland: Sov jetmilitairen en Panjepaardjes in Zeeland 1943-1944'. Zo luidt de volledige titel van het boek van J. N. Houterman uit Mid delburg dat deze week op de markt komt. Het boek handelt over Russische militairen die, eenmaal door de Duitsers krijgsgevangen genomen en door de omstandigheden daar toe gedwongen, dienst namen bij de Duitse Wehrmacht. Deze 'Duitse' Russen werden in de periode 1943-1945 groten deels ingezet voor kustbewa king langs de Westeuropese kust. Het boek van Houterman gaat specifiek over de vier ba taljons die verspreid over Zee land werden ingezet. Na een inleiding over het feno meen Osttruppen wordt nader ingegaan op de Russische mili tairen in Zeeland. Van een van de 'ost bataillone' is een dag boekachtig verhaal bewaard gebleven. Daarmee wordt een duidelijk beeld gegeven van de inzet van zo'n militaire eenheid in Zeeland (Sluis en omgeving en Veere/Vrouwënpolder). In het boek wordt verder aan dacht besteed aan de manier waarop de Zeeuwse bevolking de Osttruppen ervoer. Hier voor hield de schrijven tiental len interviews met Zeeuwen die de Russen meemaakten. Een apart hoofdstuk wordt ge wijd aan de zoektocht van de zoon van de Armeense militair Hans Koster, die jarenlang bij instanties en personen langs ging om zijn Armeense familie terug te vinden. Het boek wordt afgesloten met een kort overzicht van de overi ge eenheden Osttruppen die in Nederland waren gelegerd. Als losse bijlage is de originele tekst toegevoegd van een in Duits gesteld document over de inzet en behandeling van Ost truppen. Het geheel wordt op geluisterd met ongeveer veer tig foto's. De Middelburgse auteur publi ceerde eerder de boeken Zee land 1940-1945, Atlantikwall in Zeeland en Vlaanderen. Buffa loes bevrijden Middelburg en Deutsehland verovert Zeeland. Advertentie Verwachting t/m dinsdag 21 decembe WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht wes! 7 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 6 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 18 dec. Zon op 08.43, onder 16.25 Maan op 11.22, onder 22.38 19 dec. Zon op 08.44, onder 16.25 Maan op 11.41, onder 23.45 20 dec.Zon op 08.45, onder 16.25 Maan op 12.00, onder Eerste Kwartier: 20 dec. (23.27). HET WEEROVERZICHT DE BILT - We komen de komende nacht in erg zachte en vochtige lucht terecht. De temperaturen gaan oplopen en komen morgeno- verdag uit op ongeveer 10 graden. Vannacht passeert het slechtweer- gebied dat ons deze zachte oceaan- lucht brengt. Dat geeft aanleideling tot wat regen die nu en dan valt. Za- terdagoverdag is het op de meeste plaatsen droog. Het is bewolkt en er valt een enkele spat regen of motre gen. De wind is uit het zuidwesten en boven land overdag meest ma tig, rond kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard, 6 a 7 Bft. De wind neemt flink toe en wordt in de avond stormachtig, 8. DUIVELAND - L. Meerman uit Oosterland voert bij de ko mende gemeenteraadsverkie zingen de SGP/RPF-lijst aan in Duiveland. Op de lijst ont breekt de naam van het raads lid K. Hendrikse. Zijn plaats wordt ingevuld door L. de Bruine uit Oosterland. Op de tweede plaats van de lijst staat de huidige wethou der C. W. Flikweert. L. de Brui ne staat op drie en het raadslid J. A. van den Berge staat als vierde genoteerd. Hij vertegen woordigt de RPF. A. H. Goud zwaard uit Nieuwerkerk ziet zijn naam terug op de vijfde plaats. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur R Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17W% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3