'Mensen moeten geld storten voor Bosnië' PvdA-kroonprins Wallage maakt waar waarvoor hij is ingehuurd DEffmüB Algemene Zeeuwse se m\ 'wm Verdachten Olvarit- affaire weer vrij waterstanden Forse accijnsverhoging brandstof is op komst Werk in 42 procent gevallen oorzaak wao Morgen startsein voor nationale actie Positie bewindsman lijkt sterker dan ooit 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZEEUWS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleef pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Vordering tot inbewaringstelling afgewezen DEN HAAG - De eerder deze week aangehouden ver dachten in de geruchtmakende Olvarit-affaire zijn donderdag op vrije voeten gesteld. Dat heeft de Haagse persofficier Slits meegedeeld. De rechter commissaris wees de vordering tot inbewaringstel ling af, aldus de persofficier. Afgelopen maandag en dins dag hield justitie drie directeu ren aan van de vleesverwer kende bedrijven in Gorinchem en Strijen die vlees voor de ge wraakte babyvoeding hebben geleverd. Een 77-jarige ver dachte werd meteen op vrije voeten gesteld. De rechter commissaris in bij de nu vrij gelaten verdachten niet over tuigd van de schadelijkheid van de stof die in de babyvoe ding is aangetroffen. De rechter-commissaris richtte zich bij zijn motivering op arti kel 174 van het wetboek van strafrecht over de verkoop van voor de gezondheid schadelijke waren. Op overtreding van dat artikel staat maximaal 15 jaar celstraf. De rechter commissaris was evenmin overtuigd van eventuele opzet of het, feit dat beiden wisten van mogelijke schadelijkheid. Het voedingsconcern Nutricia, leverancier van Olvarit, wees vorige maand na de ontdek king van een desinfecterend middel in de babyvoeding met de beschuldigende vinger naar de vleesleveranciers. Nutricia moest een miljoen potjes terug nemen. De Hillegersbergsche Vee en Vleeshandel (HVV) in Gorinchem is door Nutricia aansprakelijk gesteld voor de schade. HVV had voor de leve ring aan Nutricia contracten met Uylenbroek Varkensslach terij (UVS) in Gorinchem en de Strijense Vee en Vleeshandel (SVV) in Strijen. De drie man nen blijven overigens verdach ten in de zaak. DEN HAAG - Als het kabinet in de volgende kabi netsperiode onverhoopt mocht besluiten de accijns op benzine met twintig procent te verhogen en de be lasting op LPG eveneens te verhogen, zal een meer derheid in de Tweede Kamer niet dwarsliggen. Dit is donderdagavond voor de NOS-televisie gebleken toen woordvoerders van CDA, PvdA en D66 zich onverbloemd vóór lastenverzwaring voor de auto mobilist uitspraken. Naar ver wachting bespreekt het kabi net binnenkort het nog niet ge publiceerde milieubeleidsplan van minister Alders. In het plan zou het zogenoemde spits- vignet in 1996 worden inge voerd en zou de motorrijtui genbelasting voor LPG met 250 gulden per jaar omhoog wor den gebracht. Volgens PvdA- woordvoerder Van Gijzel moet niet te zwaar worden getild aan de kostenverhogingen voor de automobilist. Het gaat volgens hem immers maar „om een paar centen meer per jaar". Zijn CDA-collega Van Vlijmen vindt dat het eerlijk is dat als de kosten van het openbaar vervoer stijgen, de prijs van het autorijden eveneens stijgt. D66-woordvoerder Wolf- fensperger is het daarmee eens. Volgens hem werken kosten verhogingen remmend op de groei van het autoverkeer, en dat komt volgens hem het mi lieu weer ten goede. De WD is het daarmee niet eens. Woord voerster mevrouw Jorritsma sprak donderdagavond van een ordinaire lastenverzwaring. Zij vindt dat Nederland in de pas moet lopen met de andere Europese landen. De directeur van de ANWB, Nouwen, zei voor de NOS-televisie bang te zijn dat het milieubewustzijn van de burger wordt aangetast Hij is het niet met de PvdA eens dat het maar om een paar centen gaat. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 december 06.35 158 00.05 -105 19.05 166 12.50 -149 19 december 07.10 152 00.45 - 103 19.40 155 13.30 -148 20 december 07.45 142 01.30 -102 20.25 142 14.05 -143 18 december 05.00 162 11.20 -147 17.25 170 23.35 -102 19 december 05.45 152 12.10 - 142 18.15 154 - 20 december 06.30 139 00.25 - 98 19.05 137 13.00 -136 18 december 07.05 166 00.15 J 14 19.25 176 12.40 -157 19 december 07.25 159 00.55 -112 19.55 165 13.25 -155 20 december 07.55 152 01.40 -111 20.30 154 14.10 -150 18 december 06.50 164 00. J0 -111 19.10 174 12.45 - 154 19 december 07.20 158 00.50 -109 19.45 162 13.25 -152 20 december 07.55 149 01.35 -107 20.30 150 14.10 -147 WEMELDJNGE Doodtij: 22 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - In 42 procent van de wao-gevallen kan het werk aangemerkt worden als oor zaak van de arbeidsonge schiktheid. De wao'ers zelf gaven in 55 pro cent van de gevallen het werk als boosdoener op, de GMD kwam op basis van hun dnssiers tot 30 a 34 procent. Uiteindelijk denken de onder zoekers dat 42 procent een reële schatting is. Tijdig aanpassen van het werk is van groot be lang om de toeloop op de Ziek tewet en de wao te voorkomen. DEN HAAG - Minister D'Ancona (WVC) geeft zater dag in Aalten het startsein voor de nationale inza melingsactie voor Bosnië. Dat heeft een woordvoer der van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) donderdag bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking zei dat minister Pronk de start van de hulpactie in Dor drecht zal bijwonen, mits hij op tijd terug is van zijn gesprek bij de Verenigde Naties in Washington. De Nationale hulpactie 'Be scherming en dekens voor Bos nië' van de SHO en het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) moet zoveel geld opleveren, dat naar schatting 3,5 miljoen mensen in Bosnië kunnen wor den geholpen. Deze groep slachtoffers in de oorlogsgebie den,- volgens het Rode Kruis met de omvang van alle inwo ners van de Randstad - dreigt te creperen als er geen hulp wordt geboden. Het landelijk tele foonnummer voor de actie 'Be scherming en dekens voor Bos nië' van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) in Den Haag is donderdag over stelpt met vragen van mensen die willen weten waar zij hulp goederen en dekens kunnen af geven. Dat maakte het secreta riaat van de hulpactie in Den Haag 's middags bekend. Volgens woordvoerster Merel Vierling was deze onvoorziene belangstelling veroorzaakt door het NOS-Journaal, woensdagavond. ,,In het Jour naal werd ongelukkigerwijs de indruk gewekt dat mensen via het secretariaat van de hulpac tie te weten kunnen komen waar zij particulier ingezamel de goederen en dekens kunnen afgeven. Maar juist het tegen deel is het geval. Onze lande lijk actie heeft tot doel handte keningen en geld in te zamelen; geen goederen en zeker ook geen dekens," zo benadrukte zij. Een woordvoerder van de NOS wijst erop dat in de be treffende uitzendingen wel de gelijk is beklemtoond dat de nationale hulpactie zich richt op de inzameling van geld en handtekeningen. Hij zegt dat tegelijk aandacht is besteed aan een particuliere hulpactie in Sliedrecht, waarvoor wel goederen worden ingezameld, maar dat daarmee niet een ver keerde indruk is gegeven. De SHO hebben donderdag niettemin opnieuw een klem mend beroep gedaan op men sen die hun steun aan de slacht offers in Bosnië willen betui gen, om vooral geld te storten op gironummer 107 in Utrecht, hoe goedbedoeld de andere aanbieden ook mogen zijn. „Stomen, repareren en verzen den van ingezamelde dekens is veel duurder dan nieuwe ko pen. Via plaatselijke hulporga nisaties in Bosnië kunnen wij voor 8,50 gulden een deken ko pen bij fabriekjes die nog in bedrijf zijn. Dat is voor ieder een efficiënter en het stimu leert bovendien de lokale eco nomie," verduidelijkt Vierling. Tot dusver hebben ruim drie honderd gemeenten toegezegd zaterdag hun stadhuis te zullen openstellen. Nederland telt in totaal 646 gemeenten. „Met het uur komen er meer bij," zegt Vierling. „We hopen dat zater dag iedere inwoner van Neder land terechtkan op het gemeen tehuis in zijn woonplaats om zich solidair te verklaren met de slachtoffers in Bosnië." In deze verklaring smeken de in woners van Bosnië om meer veilige gebieden, dat de VN- resoluties worden nageleefd en dat Sarajevo en Mostar onder internationaal bestuur komen. In heel Europa worden dezer dagen handtekeningen verza meld. Deze miljoenen steunbe tuigingen zullen woensdag in Brussel worden aangeboden tijdens een bijeenkomst van de Europese Unie en vertegen woordigers van de strijdende partijen in Bosnië. UTRECHT - Ella Vogelaar (43) volgt hoogstwaarschijnlijk Ka rin Adelmund op als vice- voorzitter van de vakcentrale FNV. De kandidatuur van de huidige voorzitter van de on derwijs vakbond Abop wordt in ieder geval ondersteund door de twee belangrijkste FNV-bonden. Er zijn nog geen tegenkandidaten DEN HAAG - Het moet ook hemzelf een beetje heb ben verrast. Jacques Wallage, amper een half jaar staatssecretaris van sociale zaken, begon maandag immers aan een hele moeilijke week. Drie zware „dossiers" over het ziekteverzuim, de ww en de hij stand stonden op de parlementaire agenda en van al le drie werd vooraf voorspeld dat het voor de staats secretaris niet gemakkelijk zou worden. Dat viel nogal mee, zo blijkt, nu die week voorhij is. En voor alsnog liep Wallage geen krasje op. Integendeel, zijn positie als kroonprins van de PvdA lijkt sterker dan ooit. Dinsdag presenteerde hij zijn voorstellen voor verdere bezui nigingen in de ww. Die waren nodig omdat eerder aangekon digde maatregelen om de toe gang tot de ww te beperken, te weinig geld bleken op te leve ren. Wallage's ambtenaren had den zich, zo werd twee weken geleden duidelijk, op verkeer de cijfers gebaseerd en kwa men uiteindelijk een slordige 360 miljoen gulden tekort. Die moesten dus extra worden be zuinigd. Niet eenvoudig Geen eenvoudige zaak, omdat met name Wallage's eigen PvdA daar weinig voor voelde. Eerst maar eens afwachten of er elders in de sociale zeker heid geen meevallers optreden, zo luidde het standpunt van de PvdA-fractie die met de vorige ww-bezuiniging immers ook al zoveel moeite had gehad. Het CDA eiste daarentegen onmid dellijke compensatie voor het besparingsverlies en vond dat in ieder geval een substantieel deel daarvan opnieuw in de ww zou moeten worden gevon den. Wallage stelde dinsdag een prachtige gulden midden weg voor. Door een verdere aanscherping van de toegang seisen voor de ww wist hij als nog een bezuiniging van 230 miljoen te realiseren. Restte een bedrag van 130 mil joen, die echter ruimschoots wegviel tegen een meevaller van 340 miljoen die dit jaar bij de wao gerealiseerd werd. In een toelichting op zijn voorstel len zette hij vervolgens de ar gumenten van CDA en PvdA keurig naast elkaar. Zijn par tijgenoten moesten tevreden zijn met het feit dat er niet in de duur en de hoogte van de ww-uitkering werd ingegre pen; het CDA kreeg op zijn beurt toch de genoegdoening van een fikse extra bezuini ging. Bovendien, zo liet de staatssecretaris weten, was er eigenlijk geen sprake van een extra bezuiniging; in feite ging het alleen maar om extra maat regelen waarmee een reeds aangekondigde bezuiniging moest worden gehaald. Die verpakking deed zijn werk ver volgens uitstekend. Hoewel zo wel CDA als PvdA nog een slag om de arm hield tot het defini tieve wetsvoorstel verschijnt, staat inmiddels wel vast dat er uit die ww-bezuiniging geen politiek bloed meer zal vloei en. Spanning Met nog grotere spanning werd een dag later de behandeling van Wallage's brief over de her ziening van de bijstand tege moet gezien. Over dat schrij ven was drie weken geleden immers een felle interpretatie- strijd tussen de beide rege ringspartijen uitgebroken. Ook daar ging het om de vraag of de hoogte van de bijstands uitkering zou worden gehand haafd, zoals de PvdA wilde, of dat de gemeenten een grote vrijheid zouden krijgen de uit keringshoogte zelf te bepalen, zoals het CDA de brief uitleg de. In het debat in de Tweede Kamer slaagde Wallage er don derdag ook hier weer in beide partijen het gevoel te geven dat zij hun zin hebben gekregen. Met een doordacht gekozen ci taat van oud-KVP-minister Marga Klompé, die aan de wieg stond van de huidige Bij standswet, overtuigde hij de PvdA dat iedere rechthebben de „met opgeheven hoofd." aanspraak kan blijven maken op het huidige sociaal mini mum van 70 procent van het minimumloon. Tegelijkertijd wist hij het CDA duidelijk te maken dat de gemeenten via het nieuwe toeslagensysteem voldoende mogelijkheden krij gen de fraudeurs uit de bij stand te zeven. Andermaal plaatste Wallage de aanvanke-- lijk tegengestelde argumenten weer netjes naast elkaar Rest nog het wetsvoorstel Terug dringing Ziekteverzuim (TZ) dat Wallage dinsdag in de Eer ste Kamer verdedigde. Dat voorstel wil werkgevers ver plichten hun werknemers bij ziekte de eerste zes weken zelf het loon door te betalen. Een flink deel van de Senaat vreest dat de werkgevers, die de ziekte van hun werknemers dan zelf mogen controleren, het niet zo nauw zullen nemen met de privacy van de betrok ken werknemer, omdat zij er immers alle belang bij hebben deze zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. Wallage stond voor de taak de senato ren duidelijk te maken hoe hij de werknemers tegen die al te grote nieuwsgierigheid wilde beschermen. Dat was boven dien geen vrijblijvende klus, omdat er bij verwerping van het wetsvoorstel nogal wat geld op het spel staat. De werk nemerspremies voor de Ziekte wet zijn vooruitlopend op het wetsvoorstel per 1 januari aan staande immers alvast ver laagd. Lukt het niet die in gangsdatum te halen, dan drei gen enorme financiële tegen vallers. Lastige senatoren Deze week gaven de tegenwoor dig voor iedere bewindsman even lastige senatoren zich nog niet gewonnen. Aanstaande dinsdag moet blijken, of Walla ge's politieke vindingrijkheid ook op dit punt groot genoeg is. Niet alleen de ervaringen in de Tweede Kamer deze week moe ten hem daarbij vertrouwen hebben gegeven. Ook in de Se naat stond Wallage al enkele keren zijn mannetje. Als staatssecretaris van onderwijs haalde hij al eens de Wet op de basisvorming op het droge en net op Sociale Zaken wist hij van de uiterst kritische senato ren het fiat voor de fel omstre den wao-voorstellen te verwer ven. Vriend en vijand moeten inmiddels dan ook erkennen dat de door PvdA-leider Kok in juni dit jaar als „kwaliteitsim puls" geafficheerde Wallage die kwalificatie ruimschoots waar weet te maken. De be trekkelijk onopvallende rol die Wallage het afgelopen week einde op het PvdA-congres speelde, valt in het niet bij de politieke stuurmanskunst die de bewindsman aan het Bin nenhof ten toon spreidt. OJ zou Wallage's succes van deze week toch meer te maken hebben met de omstandigheid dat die andere kroonprins. CDA-frac- tievoorzitter Brinkman, deze week op werkbezoek in Israël was? door Mare Legendre Haamstede Kerst-Sing-in in dorpshuis De Schutse, m.m.v. diverse koren. 19.45 uur. Nieuwerkerk Districtsvogeltentoonstelling. Dorpshuis. 12.00 tot 22.30 uur. Bruinisse Kerstmarkt OBS De Meerpaal. 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 18 december Zierikzee Vergadering én kerstviering van ANIB in kantine Zuid hoek. 10.30 uur. Ars Musica kerstconcert bij kaarslicht. Lutherse kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentelijke actiedag ten be hoeve van voormalig Joegosla vië. Gemeentehuis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Balletuitvoering leerlingen balletschool Joke Zuyderwijk. De Schutse. 20.00 uur. Kerstvoorstelling balletschool Joke Zuyderwijk in dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Renesse Playbackwedstrijd. Dorps huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Oud papieractie ten behove van de zending. Papier inleve ren tussen 9.30 en 11.30 uur bij gebouw Salem. Districtsvogeltentoonstelling. Dorpshuis. 12.00 tot 18.00 uur. Oosterland Autopuzzelrit. Vanaf café Nef- fen d'Eule.- Van 13.30 tot 14.30 uur. Kerstzangavond. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Kerstzangdienst in Hervormde kerk. 19.30 uur. Maandag 20 december Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Vergadering Philatelica. Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 21 december Zierikzee Schrijf avond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school. Van 19.00 tot 20.30 uur. Claire Obscure met Ellen Vogel en Henk van Ulsen in Concert zaal. 20.00 uur. Kerstviering NVvH. Gerefor meerde kerk. 16.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfbij eenkomst Amnesty International. Dokter Wort- manstraat 23. 10.00 tot 12.00 uur. Dreischor Kerstavond NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 22 december Zierikzee Kerstfeest. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Kerstbijeenkomst NCVB. Zaal Nederlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Donderdag 23 december Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kerstviering. Kerk Gerefor meerde Gemeente, Molen straat. Deuren open om 18.45 uur. 19.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Vrijdag 17december Zierikzee s Christmas Carpls in Nieuwe Kerk. 20.30 uur. (Kerkdeuren vanaf 19.45 uur open).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2