Mogelijk toekomstige recreatie in open poldergebied stuit op verzet GRATIS ADVERTENTIE GRATIS KRANT WENS DE FEESTDAGEN r Politiemensen nemen afscheid van de groep Schouwen-Duiveland rijkspolitie 0 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Commissie ro achter grote lijnen Regiovisie Schoutven-West Groepscommandant M. P. Lenselink wordt chef politiële bedrijfsvoering van district Oosterscheldebekken 3 3 4 9 Zeventien bekeuringen Auto in de sloot bij Nieuwerkerk Diefstal uit twee telefoon cellen m L dé krant van schouwen - du weiand! i •yi LS - n 63 ZIERIKZEESCHE S* NIEUWSBODE DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25479 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Volgens de regiovisie is alleen in de omgeving van boerderij Molenberg de overgang van duin-naar polderlandschap nog intact. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - ,,Een ramp voor de Westlandpolder in Schouwen-West". Zo omschreef A. Wiggers uit Westenschouwen de suggestie - gedaan in de Regiovisie Schouwen-West - om eventueel mogelijkheden voor recreatie te scheppen in het open poldergebied tussen Westenschouwen en de Schelphoek. Wiggers bleek niet de enige die verontrust is over die suggestie. Dat bleek tijdens de hoorzitting over de Regiovisie Schouwen-West dinsdagavond in Burgh-Haamstede. In de Regiovisie Schouwen- West wordt een aantal knel punten op een rijtje gezet, wor den oplossingen aangedragen en ontwikkelingsperspectie ven geschetst. Herstel en ont wikkeling van natuurwaarden is een belangrijke doelstelling van de regiovisie. Verder wor den ook suggesties gedaan voor de oplossing van ver keersknelpunten. Cruciaal wat dat betreft is het creëren van een recreatie-verdeelweg die er dan voor zou moeten zorgen dat het drukke recreatiever- keer niet meer door maar langs de kernen geleid wordt. Het college van b en w van Wester- schouwen kan - zo bleek uit de toelichting dinsdagavond van wethouder ir. C. W. Veerhoek - zich wel vinden in de grote lij nen maar heeft op detailpun ten kritiek. In de Regiovisie Schouwen- West wordt volgens Veerhoek te weinig rekening gehouden met het eerder door de gemeen te ontwikkelde Verblijfsre- creatie Ontwikkelings Pro gramma (VOP). Uitgangspunt van het VOP was, en is, verbe tering van de kwaliteit van de voorzieningen voor verblijf sre- creatie. ,,Maar die kwaliteits verbetering is op de tocht ko men te staan en dat is jam mer", aldus Veerhoek. Verder zei Veerhoek het zeer te betreu ren dat in de reèiovisie wel ge sproken wordt over herstel en ontwikkeling van natuurwaar den maar dat met geen woord gerept wordt over de iepziekte en de kosten die de aanpak daarvan met zich meebrengt. ,,Ik vind het heel gek dat de provincie daar niets aan doet", aldus de wethouder. Vervolgens kreeg het publiek tijdens de hoorzitting gelegen heid om de regiovisie te becom mentariëren. Het commentaar van de heer Wiggers uit Westenschouwen spitste zich toe op de mogelijk toekomstige functie van het open polderge bied. In de regiovisie wordt dat gebied aangeduid als mogelij ke lokatie voor campings dan- wel recreatieve faciliteiten. ,,Wij hopen van harte dat het gemeentebestuur van Wester- schouwen en de fracties in onze gemeenteraad er rekening mee zullen houden dat praktisch de hele bevolking van Westen schouwen handhaving wenst van een open poldergebied met vrij uitzicht. Zonder campings of bossages", aldus Wiggers. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat het gebied in kwestie - inclusief de inlagen - per slot van rekening ook een trekpleister is voor zowel inwo ners van Westerschouwen als toeristen. ,,Die hier graag en veel wandelen en die alleen aan de ontwikkeling van deze regio hebben .bijgedragen". Een soortgelijke reactie kwam van de heer De Hoop. Recrea tie hoort in mijn visie niet thuis in het open polderge bied", aldus De Hoop. De heer Hoek stelde in een eer ste reactie op de regiovisie be zwaar te hebben tegen het voorgestelde tracé van de re- creatieverdeelweg. ,,Dat is voor ons als landbouw onaan vaardbaar", aldus Hoek. Re creatieondernemer Van Oost schaarde zich achter de conclu sie van wethouder Veerhoek dat het jammer is dat in de re giovisie aandacht voor het Wes- terschouwse VOP ontbreekt. ,,Ik ben een beetje teleur gesteld over het feit dat de pro vincie de lessen uit het VOP weer terzijde schuift", aldus Van Oost. Ook hij sprak zich uit voor een ander tracé van de recreatie- verdeelweg. Wethouder ir. C. W. Veerhoek haastte zich in een eerste reactie op het commen taar vanuit de bevolking te zeg gen dat het open poldergebied alleen wordt gezien als een mo gelijke lokatie voor recreatie. Er staat - zo betoogde Veerhoek - nog helemaal niets vast. ,,We maken wat dat betreft nog pas op de plaats. In ieder geval is het niet de bedoeling dat er echt campings komen in de Westland-polde2'. U moet meer denken aan een recreatief uit loopgebied", aldus wethouder Veerhoek. Bedenkingen De PvdA-fractie toonde zich tijdens de op de hoorzitting volgende vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning (RO) sceptisch over be paalde onderdelen van de regi ovisie. Ook de PvdA ziet niet zo bijster veel in ontwikkeling van recreatie in het open pol dergebied. Hendrikse waar schuwde het college dat als er campings verplaatst moeten worden men vaak meer stand plaatsen terug wil op de nieu we lokatie. Volgens de PvdA hangt daar niet alleen voor de gemeente maar ook voor de re creant een prijskaartje aan. De aanpak van verkeers- en ver voersproblemen zoals aange dragen in de regiovisie kon wél de goedkeuring van Hedrikse wegdragen. CDA-woordvoerder A. J. Pad mos kraakte een aantal kriti sche noten. ,,Wat meer realisme zou op zijn plaats zijn. Er wordt gedaan alsof er geen ruimte meer zou zijn voor de natuur in ons gebied. De sa menhang tussen duin en polder zou verloren zijn gegaan door de recreatieve verdichting. Je zou ook kunnen zeggen dat de ze terreinen een andere be stemming hebben gekregen". Met hetgeen in de regiovisie ge zegd wordt over het landschap is Padmos het volstrekt on eens. ,,Je zou de conclusie kun nen trekken dat er nog nauwe lijks sprake is van enig land schappelijk schoon in dit ge bied. Dan spreek ik in de zo mermaanden zeker steeds de verkeerde mensen", aldus Pad mos. In de regiovisie is sprake van een integratie van het mo biliteitsplan. Volgens Padmos dient voorzichtigheid bij de uitvoering hiervan geboden. Terugdringen van de automo biliteit moet niet betekenen te rugdringen van de recreanten. Dat gevaar zit er levensgroot in", aldus Padmos. Hij sprak zich niet uit tegen een mogelijk vervolg pagina 2 BURGH-HAAMSTEDE - De benaming 'groep Schouwen-Duiveland van de rijkspolitie' is verleden tijd. De ongeveer veertig politiemensen die op Schouwen-Duiveland werkzaam zijn maken sinds kort onderdeel uit van het district Oosterscheldebekken van de Regionale Politie Zeeland. Een nieuwe indeling waarbij de di verse gemeente- en rijkspolitiekorpsen in Zeeland werden samengevoegd. In de praktijk houdt dat voor Schouwen-Duiveland in dat de groepsleiding en het administratieve politie-personeel voortaan actief zijn vanuit Goes en dat men over iets meer politiemensen beschikt die 'op straat' werkzaam zijn. Groepscom mandant M. P. Lenselink is benoemd tot chef politiële bedrijfsvoering van het district Oosterscheldebek ken. Hij leidt de politiemensen op Schouwen-Duiveland (en nu ook de andere gebieden rondom de Ooster- schelde) voortaan vanuit Goes. Vanwege al die veranderingen kwamen de politiemensen van Schouwen-Duiveland woens dagmiddag bijeen in het ge meentehuis te Haamstede om op informele wijze afscheid te nemen van 'de groep Schou wen-Duiveland van de rijkspo litie'. Daarbij waren ook de burgemeesters van de zes ge meenten op Schouwen-Duive land aanwezig, die uit hoofde van hun functie 'hoofd van de politie' zijn in hun bestuursge bied. Als nestor van dit gezelschap keek burgemeester W. den Boer van de gemeente Midden- schouwen terug op de periode waarin Schouwen-Duiveland een zelfstandige politie-een- heid was. Die periode duurde vijftien jaar. Voor die tijd wa ren op Schouwen-Duiveland zelfs drie verschillende politie- groepen actief. ,,In de beginpe riode van de groep Schouwen- Duiveland van de rijkspolitie had elke burgemeester nog zijn eigen postcommandant die als aanspreekpunt fungeerde. In elk dorp woonde wel een poli tieagent die als een soort veld wachter werd gezien en in elke kern was een klein politiebu reau waar de mensen binnen konden lopen om wat te vragen of te vertellen", herinnerde Den Boer zich. Die voorzieningen werden in de loop van vijftien jaar terug gebracht tot twee politiebu reaus (Zierikzee en Renesse). Het contact tussen de gemeen ten en de politie werd onderge bracht in het 'lokale driehoeks overleg', een groep bestaande uit de burgemeesters, de groepscommandant en de offi cier van justitie. En onder meer vanwege het personeelsverloop is er al lang geen sprake meer van dat in el ke kern politiemensen wonen. Volgens Den Boer was de sterk te van de politiegroep in relatie tot de werkdruk ook kenmer kend voor de afgelopen perio de. ,,A1 onze inspanningen om meer politiemensen te krijgen bleven zonder resultaat. De werkdruk bleef vaak onaan vaardbaar hoog". Hij omschreef het wel als een voordeel dat gemeenteraden en adviescommissies de afgelo pen jaren meer werden betrok ken bij het politiewerk. De burgemeester prees tenslotte de politiemensen vanwege de grote betrokkenheid waarmee zij hun werk verrichtten. ,,Ook wanneer dit niet zo gemakke lijk was, onder meer vanwege de reorganisatie bij de politie die zich de afgelopen jaren af tekende en zijn beslag kreeg". Groepscommandant Lenselink was vanwege die reorganisatie de afgelopen twee jaar al zeer regelmatig in Goes en Middel burg. Ook hij haalde in een korte toespraak herinneringen op aan het verleden. Bijvoor beeld de jaren zestig waarin het aantal misdrijven op Schouwen-Duiveland zich nog beperkte tot 'enkele honderden per jaar'. ,,De criminaliteit heeft zich inmiddels uit gestrekt over de grenzen van Schouwen-Duiveland, van de provincie Zeeland, de lands grenzen en zelfs die van Euro pa. De politie moet daarop in spelen". Hij omschreef het project 'Re- nesse' waarin politie, horeca, bedrijven en taxichauffeurs in 1985 begonnen samen te wer ken om de criminaliteit in die kern te verminderen als een succes. Ook de recente aanpak van de illegale recreatie is vol gens Lenselink een succes van het beleid in de afgelopen pe riode. Evenals de verschuiving van verantwoordelijkheid van uit de groepsleiding naar wachtmeesters, die onder meer deel gingen uitmaken van ge meentelijke adviescommissies. Tenslotte noemde hij het initia tief van de gemeenten Zierik zee en Brouwershaven om ei gen controle-ambtenaren in diepst te nemen. ,,Op die ma nier groeide het volume aan controleurs. Ik wou dat dat ini tiatief verder werd doorgetrok ken naar andere gemeenten". Lenselink benadrukte dat in de toekomst nog veel geregeld moet worden. ,,Ik hoop dat de goede dingen die wij de afgelo pen periode hebben ontwik keld daarbij behouden blijven, ook in het district Oosterschel debekken". Hij benadrukte dat hij vanuit Goes voor de politie mensen op Schouwen-Duive land dezelfde politiechef wil blijven die hij in het verleden was. De kunst van de politie bestaat hierin, niet te zien wat nutteloos is, dat zij ziet. Napoleon Guur HET WEER Half tot zwaar bewolkt en in de ochtend enkele buien. In de mid- en avond mogelijk opnieuw regen. Minimumtemp. ±3, middag- temp. ±6 graden. Wind aan de kust hard tot stormachtig, 7 a 8, in de loop van de dag afnemend. BESCHERMDE MONUMENTEN Zierikzee krijgt er een aantal beschermde monumen ten bij. STEUN Ouders van drugsverslaafden vinden steun bij elkaar via een praatgroep. NEDERLANDSTALIGE ROCK De regionale popgroep BW maakt Nederlandstalige rocknummers. TURNKAMPIOENE Nynke Botterweg uit Zierikzee werd in Beverwijk Nederlands kampioen turnen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Dinsdag hield de Politie Schouwen-Duiveland een algemene controle. In to taal werden zeventien procesj senverbaal opgemaakt. Van 11.00 tot 12.00 uur contro leerde men voertuigen die over de Weg naar de Val reden en van 14.00 tot 16.00 uur werd ge controleerd langs de Lange Blokweg bij Zierikzee. Daarbij werd vooral gelet op het ge bruik van de autogordels. NIEUWERKERK - Na een slippartij gisteren, woensdag, belandde S. uit Bruinisse met zijn auto in de sloot. S. kwam met de schrik vrij. S. reed met zijn auto over de parallelweg langs de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. Mo gelijk door aqua-planing raak te S. in een slip en de auto gleed uiteindelijk achter waarts de sloot in. Op het strand bij Renesse werd door de politie eén groen beroeps- vissersnet van ongeveer 20 vierkante meter gevonden. Voor nadere informatie kan men terecht bij ,de politie in Zierikzee (01110-14055). BRUINISSE/BURGH- HAAMSTEDE - Bij de politie kwamen twee meldingen bin nen van opengebroken tele fooncellen en diefstal van een onbekend geldbedrag uit de cassettes in deze cellen. Een telefooncel werd maandag tussen 9.30 en 19.00 uur openge broken aan de Molenweg te Bruinisse. Mevrouw Van de V. uit Bruinisse deed aangifte van de inbraak. Een dag later, dins dag tussen 01.00 en 13.00 uur werd een telefooncel aan de Hogeweg te Burgh opengebro ken. Ook hier werd een onbe kend geldbedrag gestolen. B. uit de gemeente Westerschou wen deed aangifte van de dief stal. \ls u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom.afschr. a jaarabonnement a (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: f 47, f 49,50 f177,- f187," 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie CQl Antwoordnummer 12 4300VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1