Schults Schilders laat zijn relaties kennis maken met outillagebedrijf Kerstexpositie in Mondragon Kerstpakkettenactie Polen groot succes Leerlingen Groot Stelle actief voor Rode Kruis KERSTFESflVAL en PASAR MALAM Kerstmarkt in de obs De Meerpaal Bruinisse Opheffing Regionaal Bureau Voorkoming Misdrijven Zeeland Geen actie voor iepen Nederlands dorp voor dakloze ouderen Bloemen veiling Holland Hergeboorte als thema voor workshop Theaterworkshop voor jongeren Kerstviering afdeling NBvP 17 -18 -19 DECEMBER m.m.v. GRANT FORSYTH ANDRES CO. RUDY VAN DALM CIMARON - ROSE VALLEY ZEELANDHALLEN-GOES "SjA i WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 De heer J. L. Schults bij de nieuwe spuitcabine van zijn bedrijf, waarin volgens de mode nieken gewerkt wordt. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vrijdag 17 december nodigt Schults Schilders uit Zierikzee al haar relaties uit in de be drijfsvestiging aan de Deltastraat in Zierikzee. Op deze wijze wil directeur J. L. Schults het einde van het jaar een bijzonder tintje geven. De relaties kun nen kennis nemen van de nieuwste ontwikkelingen en technieken en kennis maken met de nieuwe men sen binnen de organisatie. Bovendien wordt er 's avonds een tiental jubilarissen gehuldigd, waaron der de directeur zelf. Hij is dit jaar namelijk veertig jaar aan het bedrijf verbonden, waarvan vijftien jaar als directeur. In 1946 nam de heer P. Schults, de vader van de huidige direc teur, het schildersbedrijf in de Kinderstraat in Zierikzee, over van zijn oom. Het bedrijf was toen gericht op het werk bij de particulier thuis en werkte doorgaans met drie tot vier personen. Na de Watersnood ramp in 1953 kwam hierin ver andering. Er was ontzettend veel te herstellen en ook de nieuwbouw kreeg door de ramp een enorme impuls. In dit jaar kwam J. L. Schults zijn vader in het schildersbe drijf assisteren. Met een twee jarig LTS-diploma op zak ging hij aan de slag. Hij had wel verder willen leren, maar hier voor bestond toen geen moge lijkheid. ,,De school lag hele maal in puin en de opbouw zou te lang duren. Bovendien k<^n je in die tijd met een twee-jarig diploma aan de slag en er was werk genoeg". In verband met de lange wachttijden werd Schults er al snel alleen op uit gestuurd. Hij herinnert het zich nog goed. Met de handkar en de brommer trok hij er op uit naar iedere uithoek van het eiland waar werk was. Hij was dan een dagje onderweg en als het even kon moesten behalve hijzelf, ook een plaktafel en een laddertje mee de brommer op. Niet vastgeroest Schults haalde de rest van zijn diploma's door avondstudie. Voor het diploma gezel heeft hij samen met een aantal colle ga's een cursus op Schouwen- Duiveland georganiseerd. Zijn andere diploma's haalde hij na het gereedkomen van de Zee- landbrug. Deze cursussen wer den namelijk niet op Schou- wen-Duiveland gegeven en met de boot duurde de reis hem iets te lang. Inmiddels was het schildersbe drijf uitgebreid met een vesti ging in de Meelstraat (1960). Hierin werd ook een winkel in verf en gereedschap onderge bracht. Maar ook het aantal werknemers breidde uit. Deze werden onder meer ingezet bij de nieuwbouw van de 86 va kantiebungalows in Haamste de en bij de woningbouw in de Hoekse Waard. Want Schults zat. zoals hij zelf zegt, niet vastgeroest op Schouwen-Dui- veland. Het bedrijf sloeg zijn vleugels uit. In eerste instantie naar de Hoekje Waard en later ook richting Gorinchem. Hier wordt ongeveer twintig pro cent van de omzet gemaakt en zal naar alle waarschijnlijk heid volgend jaar een nieuw bedrijfspand worden geopend. Na de uitbreiding in de Meel straat kwamen er nog eens twee panden in Zierikzee bij. Eén in de Kinderstraat en één in de Kromme Elleboog. Dit maakte de situatie er niet over zichtelijker op, maar door de toenemende werkzaamheden moest toch voor alles een plaats worden gevonden. In 1980 verliet het bedrijf uitein delijk de binnenstad. Op het industrieterrein vond het een nieuw onderkomen. In eerste instantie dacht Schults dat het pand te groot zou zijn voor zijn bedrijf, maar daar is hij van te ruggekomen. Dit zal niemand bevreemden wanneer men be denkt dat dit jaar (een topjaar voor Schults Schilders) meer dan honderd werknemers in dienst waren van het schilders bedrijf en er zo'n veertig be drijfsauto's rondrijden. Spuiterij Behalve de auto's maken de werknemers tegenwoordig ge bruik van de modernste midde len en apparatuur. Hieronder bevinden zich onder meer een hefsteiger, afschermingsmate riaal en een spuiterij. In de spuiterij wordt voornamelijk kleinmetaal gespoten, waaron der veel apparatuur van Delta Elektronica. Alvorens deze spullen in de spuitcabine van een verflaag worden voorzien, worden ze eerst geconserveerd. Dit doet men door middèl van chromen en teren. Na het spui ten in de overdrukcel worden ze met tientallen tegelijk de oven ingereden waarin ze droog worden gestookt. Vervol gens worden de onderdelen waar tekst op geplaatst moet worden in de spuiterij gezeef drukt. Maar de spuiterij wordt niet alleen voor dit soort appa ratuur gebruikt. Ook de parti culier kan bij Schults terecht. Wanneer hij bijvoorbeeld zijn tafel van een nieuwe verflaag wil voorzien is dat bij het schil dersbedrijf een fluitje van een cent. Naast de spuiterij is ook de af deling beton-renovatie iets wat men niet direct verwacht in een schildersbedrijf. Schults heeft zich voor deze werkzaamheden aangesloten bij de landelijke franchise-organisatie Het Kerssen Betonplan. Volgens de directeur betreft het hier zeer specialistisch werk, waarvoor één van de werknemers dan ook eei\ speciale opleiding heeft gevolgd. De verwachting van Schults is dat de omvang van de betonrenovatie enorm toeneemt. „Door de samenwer king met Kerssen Betonplan zijn wij in staat om de klant een totaalplan aan te bieden", zegt hij. In dit totaalplan wordt een overzicht gegeven van de fouten en de consequen ties ervan. Volgens Schults is dit meestal voldoende om de klant ervan te overtuigen dat reparatie noodzakelijk is. Expositiehal Van deze en alle andere werk zaamheden kunnen de relaties van Schults Schilders vrijdag 17 december kennis nemen. De bedrijfsruimte wordt hiervoor omgetoverd tot een soort van expositiehal, waarin alles overzichtelijk wordt tentoon- gesteld. De werknemers van het bedrijf zijn aanwezig om het een en ander nader toe te lichten. Een aantal van deze werknemers worden 's avonds, tijdens een besloten feest avond, in het zonnetje gezet vanwege hun 25- of 12,5-jarig dienstverband bij Schults Schilders. Hierbij zal directeur J. L. Schults zeker niet vergeten worden. Hij immers is reeds veertig jaar aan het bedrijf ver bonden. In deze veertig jaar is er veel veranderd. Maar één ding is volgens Schults altijd hetzelfde gebleven. Dat is de mentaliteit van de Zeeuwse en Flakkeese schilders. ,,Deze wordt alom geprezen en het is juist daarom dat onze keus voor de Randstad een geslaag de keus geworden is". ZIERIKZEE - Vrijdag 17 de cember van 19.00 tot 21.00 uur wordt in de openbare basis school De Meerpaal te Bruinis se een gevarieerde Kerstmarkt gehouden. Tal van artikelen die door alle leerlingen ver vaardigd zijn, worden te koop aangeboden. Een greep uit het assortiment: wenskaartjes, boom- en raam- versieringen, cadeautjes en vanzelfsprekend kerststukjes. Leerlingen, leraren en leden van de ouderraad presenteren hun zelfgemaakte werkjes in hun eigen klas. Tevens vinden allerlei activiteiten plaats, zo als sjoelen, bijenwaskaarsen maken, loterij, kerstfilm. De kerstman zal acte de présence geven en aan de kleintjes de ge legenheid bieden om te grabbe len. Voor degenen die van spelletjes houden is er een sjoelstand in gericht. Wie het hoogste aantal punten scoort, verdient een prijs. Wie slecht tegen de kou kan, kan zich op deze Kerst markt opwarmen met een heer lijk glas glühwein of een kopje koffie op het overdekt terras. Terwijl de ouders rustig genie ten van hun consumptie is er voor de kinderen een kerstfilm te zien in de gymzaal. Er zijn demonstraties van het maken van kerststukjes en kaarsen. De trekking van de loterij zal plaatsvinden om ongeveer 20.30 uur door de kerstman. De toegang is gratis. Van 19.00 tot 19.30 uur zijn (groot)ouders in de gelegenheid om de pro- dukten van hun eigen (klein)- kind te kopen. Daarna start de vrije verkoop. ZIERIKZEE- In het Zierikzeese restaurant Mondragon is tot en met eind januari een expositie van recente schilderijen van de kunstenaar Ad Zuiderent uit Den Haag. De kunstenaar laat zich inspi reren door de impressionisten uit de vorige eeuwMonet. Sisley en Renoir. Schilders (lie niet afwe ken van de natuurlijke vormen en die aandachtig het licht bestudeerden. Ook voor Zuiderent bete kent schilderen een dialoog met de natuur. Kinderen, Jonge vrouwen, dansers, bloesems en tuinen zijn onderwerpen waarvoor hij vaak kiest. Ze worden geschilderd met grote penselen in ruwe ver fstructuren. Volgens de schilder is dat niet in tegenspraak tot elkaar. „In de natuur gaan ruigheid en liefelijkheid ook samen, kijk maar naar de donkerbruine, hoekige takken van een pereboom en naar de tere bloesems ervan". De expositie is gratis toegankelijk. MIDDELBURG - Als gevolg van dé reorganisatie bij de po litie wordt het Regionaal Bu reau Voorkoming Misdrijven Zeeland (RBVMZ) in Middel burg met ingang van 1 januari 1994 opgeheven. Dat komt omdat de criminali teitspreventie volledig wordt geïntegreerd in het totale be leid voor openbare orde en vei ligheid zoals dat wordt gevoerd door de drie districten van de politieregio Zeeland. Ondersteuning Tbr ondersteuning van de ba sispolitiezorg en het uitvoeren van het beleid voor openbare orde en veiligheid zijn per dis trict drie veiligheidsfunctiona rissen, twee bestuursadviseurs en drie medewerkers bestuurs zorg benoemd. Deze functionarissen worden geleid door het districtshoofd politiële bedrijfsvoering. DEN HAAG - De Rotterdamse werf RDM krijgt van defensie een order voor het onderhoud en de modernisering van 126 M- 109-houwitsers. De RDM zal daarbij samenwerken met een aantal kleinere defensiebedrij ven. Bij de order gaat het om 106 miljoen gulden. WESTERSCHOUWEN - De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) Groei en Bloei is ge schrokken van de omvang van de zo langzamerhand alom be kende iepziekte. Hoewel plan nen in voorbereiding waren om een actie te voeren tenein de de ziekte een halt toe te roe pen ziet de vereniging zich he laas genoodzaakt het landelijk onderzoek af te wachten. Er is inmiddels gebleken dat de eilandbewoners weinig of niets kunnen doen om deze ramp te keren. Daarnaast is het voor hen financieel even eens ondoenlijk om deze ziekte uit te bannen. Toch is de KMTP zeer begaan met het lot van de iepen maar heeft noch de beno digde kennis, noch de man kracht in huis om een actie op te starten. Zij ziet zich dan ook genoodzaakt het landelijk on derzoek af te wachten. GOES - Mieke Koole en Miranda Castel, leerlingen van de afdeling consumptieve techniek van scholen gemeenschap Groot Stelle overhandigden een che que van vijfhonderd gulden aan de voorzitter van het Rode Kruis afdeling Goes-Borsscle, de heer A. J. Vleer. Het aanbieden van de cheque vond plaats vlak voor de sluiting van de Beroepen Manifestatie Zeeland in de horeca-stand in de Zeelandhallen in Goes. Zo'n veertig leerlingen van Groot Stelle waren tijdens de Beroepen Manifestatie actief bij het koken en serveren in de horeca-stand, waar de beroe pen in beeld werden gebracht. In totaal werd een bedrag van vijfhonderd gulden, bijeenge bracht door de gasten, opge haald. Voorzitter A. J. Vleer bedankte alle leerlingen en docenten na mens de afdeling voor de finan ciële bijdrage. De afdeling Goes-Borssele bestaat uit een colonne van 55 man. Deze is in zetbaar bij de opvang en ver zorging ten tijde van rampen. Tévens verleent het Rode Kruis regelmatig assistentie bij acti viteiten zoals de Beroepen Ma nifestatie, de Ronde van Mid den Zeeland, wandeltochten en house party's. De afdeling Wel fare is met zo'n 45 man actief in vele tehuizen met handwerk- cursussen en bezigheidsthera pie. Tevens stelt men tweeën twintig bejaarden jaarlijks in 1 'de gelegenheid om op vakantie te gaan met de Henry Dunant. Enige tijd geleden nog nam men de verzorging op zich van het vervoer per trein van Vluchtelingen uit het voormali- fee Joegoslavië. ZIERIKZEE - Ruim 1 miljoen gulden is nog nodig wil het Fa mily Help Programme Sri Lanka een opvangtehuis voor dakloze bejaaren in Sri Lanka kunnen realiseren. Dit Neder landse Welkom Dorp kost in totaal 2,5 miljoen gulden. De afgelopen dertien jaar heeft het Family Help Programme Sri Lanka, een geregistreerde organisatie die hulp verleent aan de allerarmsten, allerlei ontwikkelingsprojecten op po ten gezet in het voormalige Ceylon. Naast de gebruikelijke projecten van financiële adop ties van alleenstaande moeders met kinderen en bejaarden zonder kinderen wil de organi satie nu een compleet dorp gaan bouwen voor dakloze be jaarden. In een land zonder so ciale voorzieningen zijn die vaak aan hun lot overgeleverd en die wil de organisatie nu een waardige oude dag bezor gen. Vijf autochtone architecten zijn op dit moment druk bezig met de voorbereidingen van dit dorp, waar vierhonderd daklo ze bejaarden een thuis kunnen vinden. In eerste instantie Wordt gedacht aan de bouw van honderd huisjes. Aan dit project hangt een prijskaartje van 2,5 miljoen gulden. De helft daarvan is inmiddels bij eengebracht. Ook de grond is inmiddels verworven, terwijl twintig gediplomeerde ver pleegkundigen zich ny reeds bereid hebben verklaard om op vrijwillige basis in dit Neder landse Welkom Dorp te gaan werken. De bedoeling is om be gin '94 met de bouw van het dorp te beginnen. De opening zal dan begin augustus volgen. Wat de organisatie nu nog no dig heeft om het plan te realise ren is een bedrag van ruim een miljoen gulden. Daarvoor doet Family Help Programme een beroep op de Nederlandse be volking. Om het plan uit te kunnen voeren zijn giften meer dan welkom op het gironum mer van de organisatie, 5583116. GOES - Bloemenveiling Hol land zal ook dit jaar deelne men aan de Infomarkt Nieuwe Teelten. Deze markt is georga niseerd door de Stichting Sti mulering Plantaardige Pro- duktie. Gedurende de infomarkt zul len er inleidingen gehouden worden in het kader van het thema De marktpositie van Agrarische Produkten. Ing. Th. de Groot, hoofd produkt- managament bij Bloemenvei ling Holland zal een inleiding houden over de marktkundige aspecten van de teelt en de af zet van bloemen. De infomarkt vindt plaats op vrijdag 17 de cember van 14.00-21.00 uur in de schouwburg Prins van Oranje in Goes. Relatiebeheer der Koos Vijverberg zal tijdens de infomarkt in stand nummer 20 aanwezig zijn. Iedereen is van harte welkom. Voor infor matie: telefoon 01740-33432. KAPELLE - Van 26 december 12.00 uur tot en met 29 decem ber 17.00 uur geeft Irene Roo- zenburg een vierdaagse work shop onder de titel 'Herge boorte'. De workshop vindt plaats in Namaskara aan de Waardekensstraat in Kapelle- Biezelinge. Eind december is volgens Roo- zenburg, gecertificeerd psycho motorische en neo-hypnothera- peute, een mooie tijd om even stil te staan bij het verleden en hier afscheid van te nemen. Zo kan men in 1994 een nieuwe start maken. De workshop be staat uit lichaamswerk, rebir- thing, holotropic breathing en evenementen uit de neo-hypno- therapie en meditatie. Deze elementen beogen een herinter pretatie op de geboorte. Volgens Roozenburg kan dit er toe leiden dat emotionele of psycho-somatische spanningen van de geboorte of daarna, in tens gevoeld en vervolgens los gelaten worden. Hetgeen in de praktijk veelal leidt tot verrui ming van adem- en bewegings ruimte. Advertentie Voor al uw tuinaanleg en onderhoud HOVENIERSBEDRIJF STOUTJESDIJK In Zierikzee tijdens de kerstvakantie ZIERIKZEE - Jongeren die belangstelling hebben voor theater kunnen in de kerstvakantie in Zierik zee deelnemen aan een vier dagen durende theater? workshop. Hér thema van de workshop is 'Niet zeuren, veel doen. Het gaat om een initiatief van de Stichting tot Behoud van Roodkapje en de Boze Wolf. Dat houdt in dat de workshop onder leiding staat van Reint Laan uit Oosterland, bekend van het duo Rijn en Trijn en als leider van de Zierikzeese thea- terSportGroep Kiekieres. Twee jaar geleden organiseer de hij tijdens de krokusvakan tie ook een dergelijk initiatief. Het enthousiasme van de vijf tien deelnemende jongeren was daarbij zo groot dat zij de vierdaagse workshop afsloten met een presentatie in de Con certzaal. Nu de Stichting tot Behoud van Roodkapje en de Boze Wolf een studieruimte heeft betrok ken in het multifunctionele ge bouw aan de Huijbertstraat (de voormalige CSG) heeft Reint Laan opnieuw het initia tief genomen om een workshop te houden. Aan het evenement kunnen maximaal vijftien jon geren deelnemen die niet jon ger dan veertien a vijftien jaar mogen zijn. Op basis van allerlei improvi saties geeft Reint Laan hen tij dens de workshop op speelse wijze de gelegenheid om zich op theatraal gebied te ontwik kelen. Zoyvel mensen die nog nooit iets aan theater hebben gedaan als meer ervaren men sen kunnen zo een flinke stap verder komen. De theaterworkshop wordt ge houden van maandag 27 tot en met donderdag 30 december van 10.00 tot 13.00 uur. Op don derdag 30 december om 20.00 uur is een presentatie gepland. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmel ding contact opnemen via tele foonnummer 01114-1639. BRUINISSE - De kerstpakkettenactie voor Polen die de laatste maanden in diverse kernen op Schouwen-Duiveland werd gehouden is een groot succes geworden. Evenals in voorgaande jaar kwa men de pakketten uit alle hoeken van het eiland bin nen. De goederen werden door Els en Rens Bal in Bruinisse verza meld en met behulp van vrij willigsters voor het transport naar Polen verzendklaar ge maakt. Onlangs zijn alle be schikbaar gestelde pakketten onder arme gezinnen en tehui zen uitgereikt. In Colijnsplaat werd de actie (naast de op brengsten van de pakketten) op een geweldige wijze ge steund door het actiecomité van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Het comité heeft er namelijk voor gezorgd dat bij na 2.000 gulden aan levensmid delen in een kindertehuis in Debno kon worden afgeleverd. Een gehandicapte jongeman kreeg daar bovendien een elek trische rolstoel aangeboden. Met de financiële bijdragen wil men (als er voldoende geldmid delen verzameld zijn) een fat- soenlijké was- en toiletruimte in een kindertehuis in Debno inrichten. Om dit te kunnen realiseren is echter een aan zienlijk bedrag nodig. Tijdens de vijfdaagse reis naar Polen hebben Els en Rens Bal weer video-opnames gemaakt. Ie dereen die hiervoor belangstel ling heeft kan deze film afha len op Steinstraat 14 in Brui nisse. Ook voor het nieuwe jaar hou den de vrijwilligers en vrijwil ligsters op de aanname-adres sen in Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk en Ellemeet zich weer warm aanbevolen voor al lerlei levensmiddelen, goede ren en giften. Els en Rens Bal bedanken (namens de Poolse burgers en kinderen) iedereen voor de ontvangen goederen en de verbazingwekkende inzet die het in het afgelopen jaar mogelijk heeft gemaakt om volle vrachtwagens over de grens naar Polen te transporte ren. ZIERIKZEE - Op woensdag 22 december houdt de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar jaarlijkse kerstviering. Het evenement wordt gehouden in de foyer van res taurant Mondragon en begint om 19.30 uur. De kerstviering wordt inge vuld met een diapresentatie over de Sint Janskerk in Gou da die de titel draagt 'Het evan gelie in glas'. Toelichting De heer A. Katsman uit Wol- phaartsdijk geeft daarbij een toelichting op de gebrandschil derde ramen, die verband hou den met de gebeurtenissen rond de geboorte van Christus. De bijbehorende teksten wor den gelezen door de dames C. M. Vis-de Reus en T. A. Vos- Panjer. Mevrouw J. van Kooten draagt gedichten voor en vertelt een modern kerstverhaal. Ook het koor van de afdeling werkt mee aan de kerstviering. Het wordt op piano begeleid door mevrouw M. Vis. Advertentie Ruim 100 standhouders met o.a.: exotische restaurants, Oosterse food- en non-food artikelen, traditionele dansen, kerststal, kerstman, kinderattracties, modeshows, mini-playbackshow, etc. Openingstijden: vrijdag 12.00-23.00 uur zaterdag 12.00-23.00 uur zondag 10.00-20.00 uur Toegang: 10,-p.p.; 6-12 jaar 3,50 Tel. 01100-21020

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3