"Ik probeer ze eerlijk mogelijk te zijn" Oudejaarsavond: leest met Paul en Kees John Kraaykamp is 'Het zonnetje in huis' Kuifje-tekenfilm op Eerste Kerstdag 'Het geheim van de Eenhoorn' Koningin werkt mee aan uniek televisieprogramma Voeren dieren ook oorlog? Kats Co spannende Nederlandse krimi-serie rond Limburgse misdaad WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 TOON'S SHOW 'IK HEB JE LIEF' MET KERSTMIS OP DE BUIS Paul de Leeuw en Kees Drie huis presenteren op Oude jaarsavond samen een ruim vier uur durend televisie- leest. Het wordt een gezel-, lig, ongedwongen, opwin dend, gevarieerd, ouderwets, feestelijk Oudejaarsavond programma. Het geheel wordt live uitge zonden vanuit Kasteel de Hooge Vuursche in Baarn. Het programma begint om ongeveer half tien 's avonds en zal na middernacht nog geruime tijd voortduren. De presentatie door Paul de Leeuw en Kees Driehuis staat garant voor een verrassende en opwindende avond. Vast staat dat Paul en Kees zul len zorgen voor een heel bijzonder begin van het nieuwe jaar. - - 'y* VADER EN ZOON KRAAYKAMP VOOR HET EERST IN ÉÉN SERIE Win een Kuifje-pakket Wie het juiste antwoord weet op de volgende vragen maakt kans op een prachtig pakket met Kuifje-artikelen. H Hoe heel de maker van de Kuifje-albums? Wat is het beroep van Kuifje? Hoe wordt Kuifje in de rest van de wereld genoemd? Onder de goede inzendingen wor den tien Kuifje-pakketten verloot (elk ter waarde van ongeveer 120 gulden). In het pakket zitten een Kuifje-agenda 1994, het Kuifje-spel letjesboek, Kuifje's verjaardags kalender en het unieke Kuifje woordenboek 'Van Abdallah tot Zorrino'. Stuur uw antwoord vóór 15 ja nuari naar de VARA, afdeling In- en Externe Betrekkingen, Postbus 175,1200 AD Hilversum. Geen prijs? Geen nood: de Kuifje artikelen zijn ook apart te bestel len door het juiste bedrag over te maken op postgiro 1991 t.n, v. VARA te Hilversum, o.v<v. het gewenste artikel. Voor de agenda betaalt u 25,95, voor het spelletjesboek 19,50, voor de verjaardags kalender 19,95 en voor het woor denboek 56,50. 'Majesteit' is de titel van de laatste aflevering van bet programma Museumschatten. Deze titel is te danken aan het feit dat Koningin Beatrix in deze speciale afleve ring een belangrijke rol vervult. Zij laat persoonlijk aan vaste presentator - en directeur van het Amsterdamse Rijksmuseum - Henk van Os zien wat er zoal te bewon deren valt in de Japanse Zaal in Paleis Huis ten Bosch. Hiermee wordt deze zaal voor het eerst aan het publiek getoond. 'Majesteit' is op Eerste Kerstdag te zien op Nederland 3, na de theatershow van Toon Hermans. Doe mee aan de Kuifje-prijsvraag en win de afgebeelde artikelen: v.l.n.r. de verjaardagskalender, het Kuifje Spelletjesboek, de Kuifje Agenda 1994 en het Registervatt eigennamen uit alle Kuifje-strips. De artikelen zijn eveneens te bestellen! Op Eerste Kerstdag is de Kuifje-tekenfilm 'Het geheim van de Eenhoorn', naar het gelijknamige album van Hergè, in z'n geheel te zien op Nederland 3. Gewoonlijk wordt er van deze prachtige nieuwe tekenfilmserie per aflevering een half album uitgezonden, maar ter gelegenheid van de Kerst gaat een heel stripverhaal de lucht in. In 'Het geheim van de Eenhoorn' koopt Kuifje op de markt een oud scheeps model om aan zijn vriend kapitein Haddock kado te doen. Vanaf dat mo ment wordt de jonge reporter op ver schillende manieren onder druk gezet om het model weer van de hand te doen.Als Kuifje de kapitein het model presenteert is deze bijzonder verrast. Kaj^iteinHaddocksleeptKuifjemeenaar zijn huis waar hij een schilderij laat zien met daarop een van zijn zeevarende voorvaderen, Ridder Haddoque, met op de achtergrond het schip dat Kuifje op de markt heeft gekocht: 'De Eenhoorn'. Als Kuifje thuiskomt blijkt het model te zijn gestolen. Kuifje gaat er naar op zoek. Hij begint zijn zoektocht bij verzame laar Ivan Ivanovich Sakharine. Bij de verzamelaar in de kamer staat zowaar een model van 'De Eenhoorn', maar is het wel het model van Kuifje? Intussen heeft Kapitein Haddock in de nalatenschap van zijn voorvader een dagboek gevonden dat een klein beetje licht werpt op 'Het geheim van de Een hoorn'. Eén vraag blijft aan het eind van 'Het geheim van de Eenhoorn' onbeant woord. Het antwoord op deze vraag wordt gegeven in het volgende Kuifje-verhaal dat op Nieuwjaarsdag wordt uitgezonden. In hoeverre verschilt de ge boorte van een gorilla-baby van die van een mensenbaby? De bekende bioloog Midas Dekkers kijkt in het televisie programma /Midas/ op een eigenwijze manier naar die ren en mensen. Op Oudejaars avond gaat de uitzending van Midas over 'geboorte'. Vanuit een gezellig café in de Ooijpolder praat Midas elke week overeen nieuw onderwerp. Zo heeft hij het al eens gehad over 'kanniba lisme'. Een typische Midas-verge- lijking is dan dat je jezelf opeet als je aan het lijnen bent: vlees en bloed worden verbrand tot koolzuurgas en w"ater: als je drie kilo afvalt (een hele arm) zweef je ergens in de lucht waar je bijdraagt aan het broeikaseffect. Nieu ws gierig Dieren op zich zijn volgens Midas Dekkers niet interessant. De infor matie móet met mensen te maken hebben, vindt hij. "De mens be hoort tot de aapachtigen, dat zijn de nieuwsgierigste dieren, en daar onder is de mens dan nog de meest nieuwsgierige soort. Helaas wordt de nieuwsgierigheid al vroeg dood geslagen of in slaap gesust. Kinde ren krijgen antwoorden op vragen Paul de Leeuw (boven )en Kees Driehuis (onder) luiden het jaar op bijzondere wijze in. FOTO S ClEMET r, PIKKEN EN BE END ROUABHI John Kraaykamp senior, Johnny Kraaykamp junior en Martine Bijl spelen de hoofdrollen in de nieuwe comedy-serie 'Hef zonnetje in huis'. Volgens Kraaykamp senior is 'Het zonnetje in huis' één van de leukste series waaraan hij ooit heeft meegewerkt. Voor het eerst speelt John Kraaykamp senior in een Nederlandse comedy samen met zijn zoon. Heel levensecht spelen zij in do serie een vader en zijn zoon. De echtgenote van junioren dus de schoondochter van senior wordt gespeeld door Martine Bijl. Zij is te vens verantwoordelijk voorde bewer king van deze van oorsprong Engelse comedy. De serie begint met de begra fenis van de vrouw van Piet Boven kerk (gespeeld door Kraaykamp sr.). Geen begrafenisstemming bij Piet. Integendeel, een schrikbewind van veertig jaar is in één klap van de baan. Piet verlaat Harderwijk en trekt in bij zijn zoon en schoondochter die als tweeverdienende yuppies een fraai appartement in Amsterdam bewonen Hoofdrolspelers in dc nieuwe spannende Nederlandse politickmni zijn de Nederlandse acteur Cocn van Vtijbcrghc de Koniugh en de 'Vlaamse Ruiger Hauer<Bcn van Ostade). In Toon's nieuwste shozv 'Ik heb je lief vervult het thema liefde weereen belangrijke rol. Liefhebbers van deze grote artiest kunnen met Kerst genieten als 'Ik heb je lief door de VARA op televisie wordt uitgezonden. FOTO: DE TELEGRAAF regelmatig op, maar bij hen zie je toch veelal een herhaling van oude succes sen. Wat dat betreft is Toon Hermans ook internationaal een uniek verschijn sel. 1 Hoe maakt Toon een theater show? Een toneelstuk is af als het ingestu deerd ivordt en is klaar op de dag van de première. Een show van Toon niet Pas nu die op de televisie komt, kun je zeggen dat hij klaar is. Hoe begint het? Toon Hermans (77) is iemand die altijd graag bezig is in zijn hoofd. Hij verwondert zich voortdu rend en mag graag filosoferen over alledaagse dingen. Er wellen bij hem voortdurend gedachten op die hij no teert in de tientallen notitieboeken'die hem omringen. Soms zijn dat bouw steentjes voor zijn dagboeken, soms zijn het versjes en als hij het niet onder woorden kan brengen dan tekent hij het. Invallen kunnen leiden tot confe rences ot tot liedjes. De mensen in zijn buurt hébben hem vaak door de lanen zien banjeren, totaal in gedachten ver zonken, af en toe stilstaand om éen opwellende gedachte in té "spreken in een klein bandreeordertje. Dat zijn de grondstoffen van wat later programma's worden. Het gebeurt wel dat hij in de auto zo een liedje dicteert alsof het hem wordt aangereikt. Maar net zo vaak moet hij lang en nauwgezet zwoe gen voordat hij tevreden is. Als Toon begint te repeteren dan re peteert hij vooral de liedjes. De confe rences veranderen sterk tijdens de voorstellingen en Toon gaat graag in op wat er op een avond in de zaal gebeurt. Pas in de samenwerking met het publiek voelt hij of een conference lang of kort zal worden. Toon Her mans heeft zijn inspiratie altijd ge zocht in de wereld van de fanfare, het circus en het carnaval. Dat klinkt door in zijn war me muziek en de warme kleuren van het licht laten het zien. Toon Hermans is de warmste artiest van Nederland. Toon over zijn show 'Ik heb je lief' "Ik probeer zo eerlijk mogelijk te zijn. Ook in het weergeven van m'n gevoe lens. Ik wil niet door het leven gaan als een leugenaar. En ik zou gelogen hebben als ik m'n verdriet niet aan bod had laten komen." Toen Toon Hermans de opname van zijn show zag, stond hij versteld. "Ik zag nu pas hoe vreemd en ook aan grijpend die show is. Het publiek is diep betrokken bij een man die z'n liefde en het verdriet over de dood van zijn liefde bezingt. En even later lacht hef zich te barsten om allerlei rare fratsen. Lachen en huilen liggen toch heel dicht bij elkaar. In mijn le ven, maar ook in mijn theatershow. Ik had geen uitgebreide plannen gemaakt. Ik liet het maar komen. Er kwamen alsmaar liedjes bij me boven. Anders dan ik ooit geschreven had. Zelf vind ik ze misschien wel de bestedie ik ooit geschreven heb. Mijn shows gaan al tijd over mezelf, zomaar iets fantase ren kan ik niet. Iets van een ander doen, heb ik nog nooit gedaan. Het moet helemaal van mezelf zijn. En dit ben ik helemaal." "Het is jammer dat het uiteindelijk toch te zwaar werd om te spelen, maar dat is het risico als je zo persoonlijk durft te zijn. Alles wat je zegt of zingt dat vormt een beeld. Bij het publiek, maar nog sterker bij jezelf natuurlijk. De beelden die zo'n liedje opriepen begonnen te zwaar te worden. In het begin ben je nog erg met de muziek bezig, met het vakmatige, maar de beelden en de herinneringen werden steeds sterker. Als je een gevoelig ie mand bent, kun je je daar ook niet goed voor afsluiten. Dat wil ik ook niet. Ik heb eerlijk gezegd: ik stop het wordt me te zwaar. Maar ik ben blij dat hij nog op tijd is opgenomen en met de kerst wordt uitgezonden. Heel eervol vind ik dat om op zo'n bijzon dere avond bij de men sen binnen te komen en ze te zeggen: ik heb je lief." EIGENZINNIGE MIDAS DEKKERS ANTWOORDT De eigenzinnige bioloog Midas Dekkers praat elke week vanuit een cafe in de Ooijpolder over de verhouding tussen mens en dier. Op Oudejaarsavond gaat hij in 'Midas' in op liet thema 'geboorte'. FOTO. KIPPA die ze nooit hebben gesteld, terwijl ze wèl vol vragen zitten waar ze geen antwoord op krijgen. En dan zijn er ook nog vragen die, als iemand an ders ze stelt, wèl interessant zijn. Die vragen moet je bij mensen oproepen je moet hun nieuwsgierigheid niet be vredigen, maar juist prikkelen. Vra gen als 'komen poezen in de hemel?' of 'voeren dieren ook oorlog?' zijn aardig want die hebben met mensen te maken". In alle vragen van Midas speelt de mens zo een rol: pas als de mens er mee te' maken heeft vinden mensen dieren echt interessant. Maar tegelijk daagt bij het bekijken van 'Midas' het besef dat de mens eigen lijk altijd met het dier heeft te maken en wel om een eenvoudige reden: hij is er zelf één. Paul Kats en zijn jongere Vlaamse assistent Harry Klein vormen samen een recherche-duo in de stad Maastricht. Vanaf zaterdag 1 januari worden zij in de nieuwe Nederlandse krimi-serie 'Kats Co' wekelijks gecon fronteerd met een misdrijf. Coen van Vrijberghe de Koningh en de Vlaamse acteur Ben van Ostade spelen de hoofdrollen in deze spannende en prachtig gefilmde serie op de zaterdagavond. Coen van Vrijberghe de Koningh, bekend van de serie 'Flodder' en van 'The Shooting Party', speelt de rol van Paul Kats. Aan zijn zijde staat de Vlaamse acteur Ben v an Ostade als zijn assistent Harry Klein. Deze laatste naam verwijst naar de collega van de bekende Duitse televisie-rechercheur Derrick die ook Harry Klein heet. De-verhalen van 'Kats Co' zijn gebaseerd op de oorspronkelijke scripts van Derrick- auteur Herbert Reinecker. Die scripts zijn voor 'Kats Co' intensief bewerkt naarde Nederlandsesituatie, om precies te zijn naar die in Maastricht en de grensstreek. Paul Kats, het belangrijkste personage, is voornamelijk in zijn functie 'als rechercheur te zien. Hij is erg gesloten en laat niets over zijn privéleven los Maar in zijn werk geef t hij zich helemaal en voelt hij zich persoonlijk betrokken bij de slachtoffers van de misdaden waar hij mee te maken krijgt. Pas de deux Zo leeft Paul Kats in de eerste aflevering, getiteld 'Pas de deux', mee met balletdanseresCarine,diéin haar benen is geschoten en nooit meer zal kunnen dansen. Ben van OStaide, ook wel de Vlaamse Rutger Hauer ge noemd, speelt de rol van Harry Klein. Harry is jonger dan Paul en helpt hem met het oplossen van de misdrijven. Samen vormen ze een goed op elkaar Hij stort zich als een waanzinnige in het uitgaansleven van Amsterdam: gezellig dronken komt hij elke nacht luid zingend binnenvallen Voor zoon Erik en schoondochter Catharina is er geen ontkomen aan, vader terugsturen naar Harderwijk kan niet meer omdat hij zijn huis daar heeft verkocht. Erik en Catharina kunnen voortaan niets meer doen zonder dat pa zich er moe bemoeit. Zoonlief probeert de goede vredete bewaren, maar Catharina wordt steeds cynischer. Voor het eerst samen in een Nederlandse comedy: raderen zoon Kraaykamp, links Martine Bijl. ingespeeld team. In dc BMW, waarvan Paul Kats nooit het wiel uit handen geeft, rijden ze van de ene misdaadplek naar de andere. Elke aflevering van Kats Co vormt een verhaal op zich. In 'Pas de deux' maken we kennis met Carine, een jonge balletdanseres, die net geslaagd is voor een belangrijke auditie. Als ze met haar vriend naar huis rijdt en bij een tankstation haar moeder het goede nieuws wil doorbellen, komen ze in een overval terecht. Bij de schietpartij die volgt wordt haar vriend gedood en Carine voor het leven verminkt: ze zal nooit meer kunnen dansen. Na haar revalidatie herkent ze bij het bekijken van de foto's op het politiebureau dc moordenaar. Die is er inmiddels achter gekomendat Carine nog leeft. Een ontmoeting lijkt onafwendbaar. Paul Kats en Harry Klein proberen te voorkomen dat er nieuwe ongelukken gebeuren. Succesvolle regisseurs De bijzondere kwaliteit van 'Katk Co' is voor een groot deel te danken aan de medewerking van een aantal succesvolle regisseurs. Ben Verbong deed de regie van 'Pas de deux' gn 'De De show van Toon Hermans 'Ik heb je lief' wordt op 25 december door de VARA uit gezonden. Het is een grootse hommage aan de liefde. Na het overlijden van zijn vrouw Rietje begon Toon Hermans weer snel aan een nieuwe show. Hij had haar be loofd door te gaan met zijn werk. Na tuurlijk had haar dood hem veran derd. Natuurlijk was zijn verdriet te bespeuren, in de show. Maar het ver driet om Rietje betekende ook een nieuwe koers in zijn carrière. Voor het eerst liet hij gevoelens toe in zijn pro gramma die tot dusverre nog niet aan bod gekomen waren. Dat maakt dit programma waarin humoren tragiek hand in hand gaan, tot een hoogte punt in zijn loopbaan. Een artiest die zijn wel en wee zó op het toneel weet te verwerken zonder dat het publiek zich ongemakkelijk gaat voelen, dat is een unicum in de wereld. Daar is al leen een artiest toe in staat die ons zo dierbaar is als een familielid. Toon is al weer bezig met de volgende show Al 77 jaar en nog zo vitaal en actief: Toon Hermans ten voeten uit. FOTO DE TFlEGPAAF TWEE JONGE RECHERCHEURS VORMEN INGESPEELD DUO Wie van ons kent uit zijn omgeving mensen die op hun 77ste jaar nog zo actief en vitaal zijn? Toon Hermans denkt weinig na over zijn leeftijd. In zijn gedachten is hij lang een kind gebleven. Pas nu laat hij ook het ver driet en het verlangen toe in zijn lied jes. Welke artiest weet zich op latere leeftijd nog te vernieuwen? Frank Sinatra en andere grootheden treden ook nog Toon Hermans zoals het publiek hem graag ziet: filosoferend, hartstochtelijk, vol overgave en expressie, FOTO' DE TELEGRAAF kleine Angela', de eerste en derde aflevering van Kats Co. Hij is tevens creatief supervisor voorde hele reeks. Verbong is bekend van films als 'Het meisje met het rode haar' en 'De onfatsoenlijke vrouw'. Momenteel is hij bezig met een nieuwe film met Renée Soutendijk in de hoofdrol. Ben Somboogaart Ook Ben Somboogaart regisseerde twee afleveringen van 'Kats Co' 'De onverschilligheid van de moordenaars' en 'De moordenaar geeft een feest'. In oktober won hij tijdens de Filmdagen in Utrecht heft Gouden Kalf voor de beste regie voor 'Het Zakmes'. Een maand later werd 'Hel Zakmes' in New York bekroond met de prestigieuze Emmy Award. Somboogaart is tevens bekend als regisseur van 'Mijn vader woont in Rio'. De overige twee afleveringen van 'Kats Co' werden geregisseerd door Pieter Walthcr Boer en door Ine Schenkkan, Gouden Kalf- winnares met de film 'Vroeger is dood' Alle regisseurs maakten in de vorm van 'Kats Co' voor het eerst een krimi. Zij hopen mei deze reeks het genre van de Nederlandse policierte hebben neergezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 19