WEEKEND RECEPT lieve mensen GPdW geeft transportondernemers noodzakelijk geachte rugdekking dier in het vizier Fusie van christelijke mavo Spectrum en christelijke scholengemeenschap Maurits Tholenaar L. J. Verhage wint fotowedstrijd VVV Kerstconcert van de Christelijke Oratorium Vereniging Middelharnis Donja wil ook leuke Kerst! Eén school met 1250 leerlingen ZLM op vorkeerde been over financiering proefboerderijen Kalfsfricandeau in morielje-cognacsaus WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 17 Effe wachten, effe wachten nog effe wachten, effe wachten nog nog effe wachten, effe wachten nog effe wachten nog, effe wachten. Nog effe wachten, effe wachten nog wachten, wachten, effe wachten nog. Effe wachten, effe wachten nog wachten, wachten, wachten, effe wachten nog, effe wachten, laat maar, te laat! Langeweg OUDDORP - Naar aanleiding van de door de VVV-Ouddorp uitgeschreven fotowedstrijd zijn veel mensen erop uit ge trokken. Dat konden de mede werkers van het kantoor ten minste merken aan de vele in zendingen die ze ontvingen. Gedurende de maand novem ber worden de foto's tentoon gesteld in het VW-kantoor aan de Bosweg in Ouddorp. De thema's van de wedstrijd waren natuur of watersport in de gemeente Goedereede. Ama teurfotografen uit het hele land hebben meegedaan. Zij hebben heel wat moois gepro duceerd. De eerste prijs, een VW-bon van honderd gulden, is gewon nen door de heer L. J. Verhage uit Tholen. De betreffende foto prijkt op de voorzijde van de informatie- en accommodatie- gids 1994/95 van de VVV- Ouddorp. Deze gids verschijnt medio januari 1994. Ook voor de tweede en derde plaats wa ren er WV-bonnen. De win naars van de bonnen hebben deze inmiddels per post ont vangen. ZIER1KZEE - Het centraal in nen van gelden voor de regio nale onderzoekscentra (proef boerderijen) door het Land bouwschap blijkt slecht uit te pakken voor de boeren in zuid- Nederland. Zij zullen verhou dingsgewijs aanzienlijk meer moeten gaan betalen. Daarom vindt de ZLM dat het besluit hierover moet worden terugge draaid. Het hoofdbestuur stelde zich achter een brief, die voorzitter H. C. van der Maas inmiddels aan het Landbouwschap heeft geschreven. Volgens Van der Maas blijkt het in de praktijk niet te gaan om het centraal in nen van de benodigde gelden, maar om een landelijke, dus centrale financiering. Het re sultaat hiervan is dat de boe ren, die thans de proefboerde- rij De Rusthoeve in Colijns- plaat en de proefboerderij in Noord-Limburg mede financie ren, via extra opcenten op de Landbouwschapsheffing meer moeten gaan betalen om daar mee exploitatietekorten van andere proefboerderijen te kunnen wegwerken. De ZLM vindt dit onjuist. Ook de NCB wijst deze aanpak af. Van der Maas deelde in het hoofdbe stuur mee in de besluitvor ming over deze kwestie op het verkeerde been te zijn gezet en daarom de brief te hebben ge schreven. Hij wist niet beter dan dat het slechts om centrale inning van de gelden zou gaan. Daarbij zou er of per ROC- regio een gedifferentieerde hef fing worden opgelegd of een basisheffing van ten hoogste 1,- per ha. Dat is gelijk aan het bedrag dat de boeren in het zuidwesten voor de Rusthoeve betalen. Volgens de financie ring die het Landbouwschap vour ogen staat, gaat iedereen een gelijke bijdrage van 2,60 of meer per ha betalen. STELLENDAM - In een hoog tempo is de afgelopen jaren het spreidingsplaatje van het voortgezet onder wijs in Nederland veranderd. Het oude ideaalbeeld dat elke kern met een regionale betekenis een mavo had is verdwenen. Voortgezet onderwijs concentreert zich meer en meer in de grote centra. Ook het christelijk voortgezet onderwijs op Goeree-Overflakkee moet meedoen in de herschikking. Via de constructie van fu sie met nevenvestiging probeert het echter de voordelen van groot en klein samen te voegen. Dat houdt in dat de christelijke mavo Het Spectrum en de christelijke scholengemeenschap Maurits via fusie worden sa mengevoegd met ingang van 1 augustus 1994. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 18 december (aan vang 20.15 uur) verzorgt de Christelijke Oratorium Vereniging Middelharnis, onder leiding van Rinus Verhage haar jaarlijkse kerstconcert in het kerkge bouw van de Hervormde Gemeente te Sommelsdijk. Aan dit muzikale evenement werken mee Myra van Groenendael (viool), Agnes Voerman (viool). Geertje Kramer (cello), Frans Berens (contrabas) en Paul Kieviet (kistorgel en hoofdorgel). Vorig jaar stond het kerstcon cert in het teken van de Engel se Christmas Carols. Dit jaar is gekozen voor een meer Weih- nachtliche opzet met composi ties uit Duitsland. Het progra- ma heeft twee invalshoeken. Aan de ene kant het goed in het gehoor liggende kerstlied en aan de andere kant de meer concerterende cantates voor koor en kleine, instrumentale bezetting. De kerstkoralen worden gezongen en gespeeld in zettingen van Chr. Graupner (1683-1760) en J. S. Bach (1685- 1750). Onder meer liederen als Wie soil ich dich empfangen en Wie schön leuchtet den Mor genstern. Ook speelt Paul Kie viet de bewerkingen van Bach, die bij sommige van deze kora len horen, op het historische Meere-orgel. Naast deze com posities is het orgel; ook nog te besluisteren in de vierdelige Pastorale in F, eveneens van Bach. Het concert begint met de fees telijke cantate Willkommen süsser Brautigam voor driestemmig koor, strijkers en continuo van V. Lübeck (1654- 1740). Lübeck, die een belang rijk deel van zijn leven verbon den was aan de Nicolaï-kerk te Hamburg, kan beschouwd wor den als een vertegenwoordiger van de Noordduitse traditie. Van Buxtehude staat de ko- raalkantate In dulci jubilo op het programma. Gelardeerd door tegenstem en afgewisseld met tussenspelen van de violen zingt het koor de vier couplet ten van dit lied. Naast psalm 117 van G. Th. Telemann, kent het programma als hoogtepunt het indrukwekkende Te Deum Laudamus van Mozart. Met de ze compositie wordt het pro gramma afgesloten. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij WV Over- flakkee, Boekhandel Van der Boom, de koorleden van de COV ,Middelharnis en aan de kerk. De kerk is open van 19.30 uur. Hoogtepunt van het kerstconcert is de uitvoering van het Te Deum [Mudamus van Mozart. DELFT - Het is concertorgani sator Mojo gelukt de Spaanse grooep Heroes Del Silencio als nog voor een concert haar Ne derland te halen. Het concert is op 24 januari in Paradiso in Amsterdam. Een eerder con cert van de Spaanse groep, in Roxy, moest worden afgelast omdat de zanger zijn stem was kwijtgraakt. Mensen die in het bezit zijn van een kaart voor dat concert kunnen die aan de kassa's van Paradiso omruilen. Enkele jaren geleden werd de opheffingsnorm van scholen voor voortgezet onderwijs drastisch verhoogd. Zo kunnen nu zelfstandige scholen voor voortgezet onderwijs onder de 240 leerlingen niet langer blij ven bestaan. Een vbo-school van 150 leerlingen kan niet meer alleen verder, of een ma vo van 210. Dit heeft in de regio al forse gevolgen gehad. De Ihno Westvoorn te Ouddorp, de christelijke mavo/lhno te Zie- rikzee zijn verdwenen, de mavo De Komeet te Oude-Tbnge is aan het afbouwen, de beide zelfstandige lhno's te Middel harnis zijn gefuseerd. Ontwik kelingen die grote gevolgen hebben voor het leerlingenpu- bliek en voor verkeersstromen. En ook voor de overblijvende scholen. Want gelijktijdig met de ver scherpte opheffingsnorm be vorderde de overheid de tot standkoming van scholenge meenschappen, die zoveel mo gelijk onderwijssoorten in huis hebben, de zogenaamde brede scholengemeenschap pen. Waar die ontstonden, wer den zij al snel groter naarmate de kleine scholen opgeheven werden. Ook hier ontstonden fricties: klein, soms gloednieu we scholen, kwamen leeg te staan; grotere, soms toch al krap in hun ruimte zittende scholen kwamen nog krapper te zitten.... Ook de christelijke mavo Het Spectrum te Stellendam is op basis van de normen van de overheid geen school die zelf standig kan voortbestaan met zijn 180 leerlingen. Hoewel het onderwijs volledig voldoet, het gebouw goed is, docenten vol doende aanwezig zijn, de schoolgrootte te gering. De oplossing is gevonden via fu sie. Sinds 1970 gaan zowel de christelijke mavo Het Spec trum als de christelijke SG Prins Maurits van hetzelfde be stuur uit. De fusiepartner was dus gauw gevonden. Dc gefu seerde school zal zo'n 1250 leer lingen tellen. De bekostiging door de overheid wordt uitge voerd alsof het één school is: de leerlingen worden gewoon bij elkaar opgeteld. Wanneer een bestuur van dat bekostigings- gedrag denkt twee scholen in stand te kunnen houden, mag dat van de overheid. Het zal Jan Hage is gespecialiseerd in het vervoer van brandstoffen, maar is ook regelmatig te vinden in auto's van regionale transportondernemers, waaronder Rademaker uit Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Hou.dt). t SEROOSKERKE/GOES - In 1989 werd door de CAO-partijen in het beroepsg-oederenvervoer de stichting Gemeenschappelijke Personeelsdienst Wegvervoer (GPdW) opgericht. De GPdW stelt chauf feurs op basis van het uitzendprincipe ter beschik king aan vergunninghouders in het beroepsgoede- renvervoer. Het biedt daarmee rugdekking aan de ondernemingen. Deze kunnen adequaat reageren op de wisselende markt en kunnen hun chauffeurs bestand flexibel houden zonder zich voor lange tijd te binden aan vaste werknemers. De GPdW heeft in totaal negentien vestigingen verdeeld over het land. Jan Hage uit Serooskerke (S- D) is een van de drie chauffeurs die deel uitmaken van de zoge naamde arbeidsreserve van de GPdW Goes. Chauffeurs in de arbeidsreserve zijn in vaste dienst van de GPdW. Zij wor den tijdelijk uitgezonden naar ondernemers in het beroeps- goederenvervoer. Een aantal jaren geleden heeft hij reeds op uitzendbasis gewerkt voor de GPdW. Vervolgens kwam hij in een vast dienstverband bij een bedrijf in Barendrecht dat zich bezig hield met staaldistribu- tie. Vorig jaar bood de GPdW hem een vast dienstverband aan in de brandstofdistributie. In verband met de onzekere vooruitzichten in de staal- distributie nam hij het aanbod aan en sinds anderhalf jaar rijdt hij nu voor de GPdW. Geen verschil Naast de arbeidsreserve maakt de GPdW gebruik van uitzend- chauffeurs. Voor de onderne mer maakt het geen verschil of hij een chauffeur uit de ar beidsreserve of een uitzend- chauffeur inschakelt. Voor de chauffeur in kwestie maakt echter wel verschil. De chauf feur uit de arbeidsreserve heeft een gegarandeerd salaris van een veertig-urige werk week. De chauffeur die op uitzendba sis werk, krijgt daarentegen slechts de uren uitbetaald die hij gewerkt heeft. Omdat ook zij werken volgens de CAO- Beroepsgoederenvervoer krij gen ze echter wel uitbetaald volgens deze CAO en niet op de manier zoals dat bij reguliere uitzendbureaus het geval is. De totale werkzaamheden wor den in het oosten van Neder land uitgevoerd door uitzend bureau Start en in het westen door Randstad Uitzendbureau. Wanneer men zich dus in wilt schrijven moet zich tot een van deze kantoren wenden. Voor Zuid-West Nederland is dit in Goes. Met het oprichten van de GPdW wilden werkgevers en werknemers in het beroepsgoe- derenvervoer een oplossing bieden voor dé groeiende-be hoefte aan tijdelijke opvang in de sector. Veel oudere chauf feurs stapten in die tijd uit de bedrijfstak en de jongeren die instroomden waren vaak on voldoende op de praktijk voor bereid. Het gevolg was een aan zienlijk -tekort aan goede chauffeurs. De situatie in de markt is nu precies omgekeerd. De vraag dringt zich dus op of de GPdW op dit moment geen sta-in-de- weg is voor werknemers die aan de slag willen. Juist nu is de vraag naar tijdelijke arbeid groot. Werkgevers bedenken zich misschien wel drie keer voordat ze iemand in vaste dienst aannemen. Volgens Joop. van Gijs, van de GPdW Goes, is dit echter niet het geval. ,,Het is nooit de be doeling geweest dat GPdW'ers het werk van vaste chauffeurs over nemen. De praktijk wijst dit ook uit. De gemiddelde uit zendduur is zeer kort, tussen de één en anderhalve week", aldus Van Gijs. Hij is dan ook van mening dat de GPdW zeker geen concurrent is van de werknemers in het beroepsgoe- derenvervoer. Opleiding De GPdW heeft zich wel op een aantal punten aangepast aan de gewijzigde situatie. Behalve het uitzenden van chauffeurs leidt het ook chauffeurs op. Het aantal hiervan is de laatste jaren gedaald. Volgens Van Gijs zou het ook van de zotte zijn wanneer dit niet het geval was. ,,De opleiding is geen doel, maar een middel om in bepaalde tekorten te voorzien. Op dit moment zijn er echter geen tekorten en op korte ter mijn zien wij hierin geen ver andering in optreden. De oplei dingen gaan wel door, maar staan tegenwoordig op een laag pitje". Daar komt bij dat het op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee wel mee valt met de overschotten. ,,De positieve kant van het ver haal is, dat ervaren chauffeurs die ontslagen worden, op uit zendbasis werkzaam kunnen zijn en op deze manier op peil blijven", aldus Van Gijs. Daar komt bij dat het volgens hem niet met alle transportbedrij ven slecht gaat. Het GPdW kan voor chauffeurs een goede in gang zijn om bij een van deze bedrijven in vaste dienst te ko men. Overigens zijn er ook chauf feurs, zoals Jan Hage, die be wust kiezen voor een betrek king bij het GPdW. Volgens Ha ge is het werken voor het GPdW afwisselend. Want ook al is hij gespecialiseerd in het brandstof vervoer; regelmatig rijdt hij met andere vracht van onder meer regionale onderne mers. „Wanneer je altijd met dezelfde soort lading rijdt wordt je op den duur steeds minder alert en ga je sneller fouten maken. En met brand stof is dit natuurlijk uit den boze. Daar moet je voor hon derd procent mee bezig zijn", zegt hij. Basisbereiding braden: Schroei het vlees in licht ge bruinde, uitgebruisde boter aan alle zijden dicht. Voeg vervolgens iets boter toe en temper het vuur. Keer het vlees regelmatig en overgiet het af en toe met de braad boter. Bij het braden in een braadpan het deksel goed schuin op de pan plaatsen. Na het braden het vlees uit de braadpan of -slede halen. Voor het verkrijgen van de jus de braadboter afblussen met water of ander vocht. Vlees circa vijf minuten la ten rusten voordat het wordt aangesneden met een niet gekarteld mes. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram kalfsfricandeau 4 plakjes bardeerspek (vers vet spek) 60 gram boter of margarine 12 (kegel)morieljes of shi-i- take (champignonsoort) V2 borrelglas congnac v5) liter slagroom zout peper nootmuskaat bloem 4 toefjes peterselie Week de morieljes in water. Zeef het week water in ver band met eventuele zand- deeltjes. Kook de morieljes circa vijf minuten. Haal de morieljes uit het kookvocht en laat het vocht tot de helft inkoken. Wikkel de kalfs fricandeau om met plakjes bardeerspek en bind dit vast met een touwtje. Peper royaal de kalfsfricandeau en strooi er nootmuskaat over en bebloem het vlees. Schroei de kalfsfricandeau in niet te hete boter aan weerszijden dicht en laat het vlees in circa 35 a 40 mi nuten gaar (rosé) braden. Neem de kalfsfricandeau uit de pan en houd hem warm. Blus de braadboter met de cognac en het mo- rieljekook vocht. Voeg de slagroom toe en laat dit zachtjes doorkoken tot er een licht gebonden saus ont staat. Voeg tot slot de morieljes en een beetje zout toe en laat de saus nog even doorko ken. Doe de morieljesaus over de kalfsfricandeau. Garneer het gerecht met een toefje peterselie. Lekker met lintmacaroni en kleine bolletjes komkom mer en stoofpeertjes. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1790 kJ (425 kcal) Eiwit: 29 gram Vet: 34 gram Koolhydraten: 3 gram UTRECHT - Vanuit strikt me disch oogpunt gezien is het be ter als vrouwen voor hun der tigste levensjaar zwanger wor den. Daarna stijgt de kans op een ongezond kind, en daalt de kans op zwangerschap. Tegen woordig krijgen steeds meer vrouwen pas na hun dertigste een kind. Omdat dat medisch gezien dus ongunstig is, moe ten vrouwen de kans en de mo gelijkheid krijgen kind en werk te combineren. duidelijk zal dat het financieel vrijwel niet haalbaar is, ware het niet dat er een mogelijk heid is: gezien de afstand tus sen Middelharnis en Stellen dam kan de mavo na fusie met de Prins Maurits blijven be staan als een zogenaamde ne venvestiging met spreidings- noodzaak. Dat betekent dat de overheid toch, al is het maar heel beperkt, bijdraagt in de extra kosten voor het in. stand houden. Zo zal er bijvoorbeeld een locatiedirecteur op Het Spectrum kunnen blijven. Al met al een ontwikkeling waar beide scholen zich binnen de gegeven omstandigheden gelukkig mee voelen. De moge lijkheid van christelijk voort gezet onderwijs op de kop van het eiland blijft voluit aanwe zig: dus dicht bij huis en klein schalig. De werkgelegenheid voor het personeel blijft be staan. De levendigheid van een vo- school in de kern van Stellen dam blijft. Nu beide scholen per 1 augustus 1994 één zijn, kan ook de ruimte van beide scholen waarschijnlijk optima ler benut worden. Hoewel er nog de nodige fusie voorbereidingen te treffen zijn, werkten beide scholen al jaren onder één bestuur intensief sa men en kenden eikaars regels en eikaars cultuur. Er zal dan ook voor de ouders en leerlin gen niet zoveel veranderen. De belangrijkste officiële regels (toelating, bevordering, etc) zullen met ingang van 1 augus tus 1994 gelijk moeten zijn. Zo dient de aanmelding van nieu we leerlingen centraal te ge beuren, waarbij ouders van kinderen met een vbo/mavo-, mavo- of mavo/havo-indicatie van de Kop van Goeree- Overflakkee hun vodrkeur voor een locatie kunnen ver melden. Een plaatsingscom missie beslist uiteindelijk op welke vestiging de leerling de lessen zal gaan volgen. Vanaf 1 augustus 1994 heet Het Spectrum christelijk SG Prins Mauris, nevenvestiting Het Spectrum. De directeur van de gefuseerde school wordt J. Boot, rector van de Prins Mau rits, de locatiedirecteur van Stellendam wordt A. C. Baas, de huidige directeur van de mavo. ZIERIKZEE - Een leuke Kerst, dat willen we allemaal. Dat geldt ook voor Donja, een Mechelse herder van twee jaar oud. Dit teef je zou het bijzonder Jeuk vinden als ze nog voor de kerstdagen een eigen baasje heeft, dat haar een goed onderkomen biedt. Nu zit ze (nog) in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zand weg in Zierikzee. Donja woont het liefst in een 'gewoon' huis, geen boerderij. Met soortgenoten, katten en kinderen kan ze goed opschieten. Deze lieve hond luistert uitstekend. Donja is een actief beestje dat het leuk vindt om haar baasje te vergezel len tijdens een fietstochtje. Wie belangstelling heeft voor deze leuke hond, kan voor verdere inlichtingen terecht bij het Dieren asiel Schouwen-Duiveland, telefoon 01110-17013. De katers Smokey en Chico uit ditzelfde asiel zijn geplaatst. Er verblijven achttien katten en vier honden. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 17