Matrjoschka-poppen en zeemansknopen op eerste Kerstmarkt in Poortershof Brouws woonzorgcentrum haalt publiek over de drempel Zuivere koffie populair bij de Zeeuwse gemeenten Bekeurd KINDEKE MAANDAG 13 DECEMBER 1993 NR 25477 BROUWERSHAVEN - Niet alleen de centrale recreatieruimte op de eerste verdieping, maar ook de hal van het Brouwse woonzorgcentrum Poortershof was afgelopen vrijdag het decor voor de eerste Kerstmarkt die in het ouderencentrum werd gehouden. Brouwse bedrijven, hobbyisten, organisaties én de inwoners van de Poortershof zelf presenteerden daarbij een veelheid aan kerstartikelen, die zich uitstrekte tot Poolse en Russische matrjoschka-poppen, zilveren sieraden, quilt-kleden en zeemansknopen. In de Poortershof werd druk gesnuffeld tussen de kerststukjes. (Foto: Joop van Houdt). Die laatste werden met veel commentaar aan het publiek getoond door de 72-jarige be woner van de Poortershof, H. P. Sturm. Hij omschreef de knopen, steken en vlechten van touw die hij als hobby maakt als 'schiemannen'. „Vroeger toen er nog niet zulke goede materialen waren, probeerden zeelui met behulp van touw een bruikbaar schip te maken". Maar touw werd ook gebruikt om de verveling te verdrijven tijdens de lange reizen om de Kaap waarbij de zeelui soms wekenlang niets te doen had den. „Dan maakten ze van oud touw nog bruikbare dingen zo als dit allemansendje; een bel- letouw met een dubbele kroon". De fles rum die tussen de werkstukken van Sturm prijkt hoort er volgens hem bij omdat zeelui tijdens het kno pen ook steeds een slokje na men 'voor de gezelligheid'. „Ik doe het door de chocolade melk, die is anders niet te drin ken". Bij een andere stand van de Poortershof staat mevrouw J. C. van de Schelde. Zij is een van de leden van de hobbyclub van het woonzorgcentrum. Bij na een jaar lang waren acht be woners van het ouderencen trum bezig met het maken van de artikelen die nu aan het pu bliek worden gepresenteerd. „Vooral de schaatsjes lopen goed", wijst mevrouw Van de Schelde op de fijne, met zilver draad gehaakte figuurtjes die als broche of als kerstboomver siering worden gekocht. Ook de glazen voorzien van een waxinelichtje met daarover een kleine lampekap vinden gretig aftrek. De ouderen in de Poortershof maakten ook tul pen en boompjes van kleurige voeringstof, gebreide kerstka bouters en denneappels voor zien van een engelenkopje. Bij de stand van mevrouw C. Peter werd de kerstsfeer opge roepen via een aantal quilt- handwerken. Veelkleurige kle den voor op de kersttafel of in een kerstmandje, kerstballen en kerstklokken. Allemaal ge maakt van aan elkaar gezette lapjes die vervolgens werden 'doorgepit'. Want dat is volgens mevrouw Peter de essentie van het quilten, een hobby waar aan ze argeloos begon maar die haar helemaal in beslag heeft genomen. „Het krijgt je hele maal te pakken, ik noem het altijd schilderen met lapjes". Mevrouw Peter kwam met haar artikelen naar" de Kerst markt in de Pöórtershof omdat ze daar via kennissen bekend Een andere hobbyist presen teerde fijn houtsnijwerk en mevrouw *J. van Genderen van Noord wal Kreatief uit Brou wershaven gaf doorlopend de monstraties strovlechten. Le den van de Dorkas Werkgroep Schouwen-Duiveland verkoch ten kerstkaarten en poppen en gaven informatie over hun werkzaamheden. De Welfareaf deling van het Rode Kruis was aanwezig met handwerken. Er was een stand met op zijde ge schilderde werkstukken en Russische en Poolse matrjosch ka-poppen. Holle houten kerst- figuren waarvan minstens vijf, steeds kleinere exemplai^n in elkaar zitten. Verder werd de Kerstmarkt be volkt door een aantal regionale ondernemers die kerststukjes, versgebakken kerststollen, amandelstaaf en kerstkoekjes en zilveren sieraden presen- teërdèn. Mevrouw T. Heijboer uit Zie- rikzee had zich daarvoor in de zondagse Duivelandse dracht van het Zeeuwse klederdracht kostuum gestoken; een fijne kanten kap met een paarse ja pon. „Dat droegen de jonge meisjes vroeger in Nieuwer- kerk wanneer ze naar de kerk gingen". Het publiek moest nog even wénnen aan de Kerstmarkt in de Poortershof. Maar in de loop van vrijdag kwamen druppels gewijs toch vele mensen een kijkje nemen bij de Kerst markt. Het is de bedoeling om het evenement voortaan jaar lijks te organiseren. ZIERIKZEE Vergadering Philatelica Op maandag 20 december houdt de afdeling Schouwen- Duiveland van de internatio nale vereniging Philatelica een ledenvergadering. De postze gelliefhebbers komen bijeen in de vergaderruimte van het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan 1 te Zierikzee. Op de agenda staat een huishoudelijk gedeelte, een post'zegelveiling en een verloting. De vergade ring begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kerstsfeer in jongerencentrum Big S Het jongerencentrum Big-S is gedurende de kerstvakantie dagelijks geopend van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 uur tot sluitingstijd. Het pas verbouw de gebouw is dan geheel ver sierd met kerstversierselen en er zijn allerlei activiteiten. On der meer flipperwedstrijden en een tafeltenniscompetitie met kleine prijzen. De bezoe kers kunnen poolbiljart spe len, videofilms bekijken of met elkaar praten. Het jaar wordt afgesloten met een discjockey-marathon. Lennart van de Berg en Armand van Dongen doen daarbij een po ging om meer dan zestig uur achter elkaar muziek te draai en. Het evenement begint op maandag 27 december om 14.00 tiur. Het jongerencentrum is gedutende de discjockey- marathon dag en nacht ge opend. HAAMSTEDE Kerst-Sing-ln De gezamenlijke koren van Burgh en Haamstede houden vrijdagavond 17 december een Kerst-Sing-ln in dorpshuis De Schutse in Haamstede. De Kerst-Sing-ln begint om 19.45 uur. Aan het muzikale evene- ment werken mee het Ge mengd Koor Nu met Hope uit Burgh, het Interkelijk Koor Haamstede, dameskoor Ons Schouws koortje uit Burgh- Haamstede, Ouderenkoor Wes telijk Schouwen uit Burgh- Haamstede en muziekvereni ging Witte van Haemstede uit Burgh-Haamstede. ZONNEMAIRE Kerstzanguur Vrijdag 24 december wordt in de Nederlandse Hervormde kerk in Zonnemaire het jaar lijkse Kerstzanguur gehouden. In de regel wordt dat Kerst zanguur in de Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven gehou den maar vanwege de restaura tie kan men nog niet terecht in dit gebouw. Aan het Kerstzan guur werkt mee het Smalstads Gemengd Koor onder leiding van dirigent Bert Gebben. Ds. R. Kamermans verzorgt een korte meditatie. Het Kerstzan guur begint om 19.00 uur. De kerk is open van 18.30 uur. KERKWERVE Oliebollenactie Traditiegetrouw wordt 31 de cember een oliebollenactie ge houden in Kerkwerve. De on- derhoudscommissie van de Hervormde Gemeente tekent ook ditmaal voor de organisa tie. Dit jaar wordt voor het eerst in twee bakken gebakken om aan de nog steeds groeiende vraag te kunnen voldoen. De oliebollen worden op de och tend van oudejaarsdag gratis thuisbezorgd op heel Schou wen-Duiveland. Oliebollen be stellen kan telefonisch bij de familie Van der Have (01117- 1396). De opbrengst van de olie bollenactie gaat in zijn geheel naar het Fonds Nieuw Kerk centrum. De huidige kerkzaal, gebouwd op oude graven, is aan het verzakken en nieuw bouw is - mede gelet op de groeiende kerkgemeenschap wenselijk. Volgend jaar wordt op 21 mei een grote acti'edag voor hetzelfde doel gehouden. Spullen voor de dan te houden rommelmarkt zijn welkom. NIEUWERKERK Geslaagd De heer A. Boot uit Nieuwer- kerk is aan de Leidse Onder wijsinstellingen geslaagd voor het diploma bouwkundig inge- Lingerie-verkoping In de kerkzaal van de Gerefor meerde Gemeente te Nieuwer- kerk wordt woensdag 15 de cember een lingerie-verkoping gehouden ten bate van Adul- lam, de stichting die zich inzet voor gehandicapten. Verkocht wordt lingerie, keukentextiel en nachtkleding. Het evene ment is van 19.30 tot 21.00 uur. Oud papieractie In Nicuwerkerk wordt zater- Bloeddonors Uw bloed is keihard nodig! Daarom nodigt het Rode Kruis Bruinisse-Duiveland u nog maals uit om bloed af te staan voor uw medemens. U kunt dat doen op woensdag 15 december tussen 18.30 uur en 21.00 uur in het Durpsuus aan de Molen straat in Bruinisse. Alle gezon de mensen vanaf 18 jaar tot en 'met 69 jaar zijn welkom. Ge woon even doen! Voor inlichtin- Igen kunt u bellen met 01113- 1808. KAPELLE Orgelconcert Zaterdag 18 december geeft or ganist Bram Beekman een or gelconcert op het Batz-Witte or gel in de Hervormde kerk van Kapelle. Bram Beekman heeft een programma samengesteld met orgelwerken die betrek king hebben op het thema Ad vent. Naast werken van Guil- mant, Lefébure-Wely en Dupré (Variations sur un Noël) staan er ook improvisaties op het programma en een compositie over Midden in de winternacht van Bram Beekman zelf. Hij studeerde aan het Brabants Conservatorium in Tilburg bij Louis Toebosch. Na het beha len van diverse diploma's - waaronder het solistendiplo ma cum laude - zette hij zijn studie voort bij prof. Anton Heiier in Wenen. In 1975 be haalde hij de Prix d'Excellen- ce. Beekman is als hoofdvakdo cent orgel verbonden aan het Brabants Conservatorium en organist van de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen. Hij geeft vele concerten in binnen- en buitenland en verleent regel matig zijn medewerking aan radio- en tv-opnamen. Het con cert zaterdag 18 december in de Nederlandse Hervormde kerk in Kapelle begint om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. De kerk is verwarmd. MIDDELBURG Kerst-expositie De Zeeuwse Kunstkring houdt van 17 december tot en met 21 januari haar Kerst-expositie in De Vleeshal in Middelburg. De Zeeuwse Kunstkring is een in 1958 opgerichte vereniging van beeldend kunstenaars. De ver eniging heeft ten doel de ont wikkeling van de beeldende kunst in het bijzonder in de provincie Zeeland en de behar tiging van de belangen van beeldende kunstenaars. Tij dens de kerst-expositie is werk te zien van Fred van de Berge, Ad Braat, Tbssa Braat, Miems van Citters, Hans Cool, Leen van Duivendijk, Saskia Eg- gink, Marijke Folkertsma, Hansje den Hollander, Els Hol- lebrandse, Jan Pieter Jong- schaap, Jules Kortekaas, Mar- greet Leij dekker, Renée Mink, Lourens Nieboer, Gerda Rut- ters, Rijnhard Schregardus, dag 18 december een oud-pa pieractie gehouden ten behoe ve van de zending. Er is gele genheid tot het brengen van oud papier van 9.30 tot 11.00 uur bij gebouw Salem aan de Molenstraat. BRUINISSE Bejaardensoos De bejaardensoos van me vrouw IJzelenberg-Olree hield in het verenigingsgebouw een verlate Sinterklaasmiddag. Het mocht de onderlinge pret riiet drukken, ook de opkomst en de sfeer waren prima. Het werd een aangename bijeen komst zoals ook in een van de gedichtjes passend werd ver woord. 'Men kan elkaar veel geven, een beetje liefde, een beetje vreugde en wat ontspan ning er bij. Dat maakt de mens tevreden en blij'. Verschillende spelletjes werden gedaan. Voor de jarigen werden enkele lied jes gezongen en men had een gezamenlijke maaltijd. Sint Nicolaas trakteerde de aanwe zigen op een zakje speculaas en een mandarijn. De helpsters en het bestuur kregen een mooie plant aangeboden. Ook me vrouw Kok-Kik werd in de lof tuitingen niet vergeten. Tbt slot zong men enkele verzen uit het danklied Gezang 280. Op 22 december komen de Bruse be jaarden weer bijeen voor de viering Van het kerstfeest. Kerstfeest Helpt Elkander De dames van de vrouwenver eniging Helpt Elkander in Bruinisse komen op dinsdag 13 december bijeen om het kerst feest te vieren. De aanvang is 18.00 uur in het verenigingsge bouw aan de Deestraat. Ook gasten zijn van harte welkom. Pluim voor Brouwershaven en Zierikzee ZIERIKZEE - Onderzoek van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland (COS) heeft uitgewezen dat er in twee van de drie Zeeuwse gemeenten Max Havelaar-keurmerk koffie in de kopjes gaat. Zeeland scoort wat dat betreft hoger dan het landelijk gemiddelde dat volgens informatie van de Stichting Max Have- laar en SOS-Wereldhandel op ongeveer 45 pro cent zit. Een pluim wordt uitgedeeld aan Brou wershaven en Zierikzee omdat deze gemeenten niet alleen zuivere koffie schenken maar ook nog eens een gulden per inwoner besteden aan ontwikkelingssamenwerking. Het COS vindt het opmer kelijk. dat het percentage gemeenten dat zuivere kof fie drinkt de afgelopen ja ren nauwelijks is gestegen. In 1990 werd Max Havelaar- koffie al in negentien ge meenten gedronken en in de periode tot 3,993 is daar slechts één gemeente bijge komen. Landelijk steeg het gemiddelde van 30 procent in 1989 naar 45 procent op dit moment. Verder heeft COS-Zeeland'in zijn inven tarisatie ook geconstateerd dat een gemeentelijk beleid ontwikkelingssamenwer king niet meteen naar het lokaal niveau wordt- ver taald. Derde Wereld- Beleid Volgens het COS wordt in vier gemeenten die wel een Derde Wereld-beleid voeren (Aardenburg, Bruinisse, Middelburg en Temeuzen) geen zuivere koffie geschon ken. „Daar staat tegenover dat zeven gemeenten zonder een beleid ontwikkelings samenwerking (Axel, Dom burg, Hontenisse, Kortgene, Mariekerke, Middenschou- wen en Westkapelle) wel via de koffie een aantal projec ten van kleine boeren in de Derde Wereld steunen", al dus het COS in een persbe richt. Volgens het COS staan er in Zeeland zes gemeenten langs de zijlijn te kijken. „Geen zuivere koffie en geen beleid ontwikkelings samenwerking: Arnemui- den, Hulst, Sas van Gent, Sluis, Sint Philij^sland en Westerschouwen. Hierbij dient overigens wel aange tekend te worden dat Hulst en Westerschouwen wel ooit het besluit tot het schenken van Max Havelaar-koffie hebben genomen", aldus het COS. De gemeente Goes geeft volgens het COS na een 'minder zuivere' perio de inmiddels weer uitvoe ring aan het raadsbesluit om Max Havelaar-koffie te schenken. „In Kapelle, waar op dit moment Max Havelaar op proef is, wordt zo goed als zekér zuivere koffie definitief binnen ge haald", aldus het COS. Fransje van der Zwan en Anne ke Schenk. De expositie is da gelijks van 11.00 tot 17.00 uur toegankelijk. Rozenkruisers genootschap Op initiatief van het Rozen- kruisersgënootschap wordt maandag 20 december in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een lezing gehouden met de titel 'De geboorte van de innerlijke Christus in de stal van het hart'. Hierbij wordt de gnostieke visie met betrekking tot het kerstmyste rie uiteen gezet. De bijeen komst begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. EINDHOVEN - De 30-jarige Eindhovenaar M. Samuels is in de nacht van zaterdag op zon dag in zijn woonplaats dood gestoken. Dat gebeurde tijdens een vechtpartij tussen twee groepen in de Eindhovense bin nenstad. Het slachtoffer is vrij wel onmiddellijk overleden. DRIEBERGEN - De politie heeft zaterdag 56 vrachtwage- nen buschauffeurs geverbali seerd wegens overtreding van de rijtijdenwet. Dat gebeurde tijdens controles op zwaar ver voer in de omgeving van Am sterdam en tussen Venlo en Eindhoven. 'Morgen, meneer!' Steunend op haar wagen tje komt ze de zaal binnen schuifelen. Hoe is het ermee, mevrouw De Boer? 'Gaat wel, meneer, m'n stem is niet zo goed, maar ja, ik wil niet achter raken, hoor'. Vierennegentig jaar is ze en bijna nooit heeft ze verzuimd op het koor van het verpleeghuis. Eén keer bleef haar stoel leeg. Ze kon niet bij 'zusje'weg. Ze beschouwde de kleine oude vrouw op haar afdeling als haar eigen zusje. Zusje wilde niet eten dus moest zij er bij blijven.De andere kéren kwam ze altijd zingen. Over de leliën op het veld, de veldmuis in het beukenbos en het angelus dat klept in de verte.'Grootmoeder bidt: Onze Vader...' zongen we en bij het laatste woord kwamen de tranen. 'M'n vader is gestorven. Ik heb het pas nog meegemaakt.'D.e tranen kunnen on verwachts verschijnen, maar meestal is ze opgeruimd en doet ze haar best om mee te zingen.'Ik ben nog maar een leerling,' zegt de vierennegentigjarige dan. Na een paar maanden oefenen hebben we de eerste uitvoering van het koor. Het publiek be staat uit andere bewoners van het huis die door vrijwilligers zijn binnengebracht of bin nengereden. Een uur voor het begin zingen we de liedjes nog een keer door. Er zijn koorleden bij voor wie alles maar een moment is. Al zou den we elke week hetzelfde zingen, zij zouden het niet merken. De generale repetitie is voor al voor mevrouw De Boer bedoeld, want zij zal als soliste optreden. Hoewel er in haar map, voor de woorden 'Er is een Kindeke geboren op aard' met grote letters 'mevrouw De Boer' is geschreven blijft het tot het laatst toe onze ker of het wel zal lukken of dat ze op het be slissende moment zal afhaken. Om half acht begint de uitvoering. Het is spannend. De leden voelen aan dat er vanavond iets bijzon ders aan de hand is. Ergens aan het einde staat 'Er is een Kindeke geboren op aard' op het programma. Er volgt een lang voorspel. Het geeft de vrijwilligers de tijd de eerste woorden van het lied in de map aan te wijzen. Met alle toverkunsten van de mimiek probeer ik de overige koorleden aan te geven dat niet zij, maar mevrouw De Boer het lied zal inzetten. Ik zie haar, vanaf haar stoel, met ogen vol spanning, mij aankijken. En dan klinkt er, een oktaaf lager dan genoteerd, half gezongen, half gesproken: 'Er - is - een - Kin - de - ke- ge - bo - ren - op aard'.'Ja!' juich ik geluidloos en gebaar dat het goed gaat.Terwijl het koor de regel herhaalt blijft mevrouw De Boer me strak aankijken. De tweede regel begint. En dan klinkt haar lage, door het leven gegroefde stem: 'Kwam - op - de- aar- de - voor - ons - al - Ie - maal...' .Na afloop van de uitvoering wordt ze aan alle kan ten omringd. 'U heeft het geweldig gedaan, mevrouw De Boer!"Ja reageert ze 'het was heel moeilijk, want ik moet het nog leren, hè. Mevrouw De Boer straalt. Ze straalt zoals een kerstengel in het veld van Efratha. En nog da genlang blijft ze stralen. Geen engel kon haar boodschap verbeteren en ik zag dat het kerstlicht in het verpleeghuis helderder straalt dan in de mooiste kerk. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5