fleeee In '95 desnoods milieuheffingen zonder 'de buren' Eén nationale actie voor Bosnië Knotwilg welkom bij de boeren Nederlandse werkgevers willen eenentwintig miljard bezuinigen Weer schip stuurloos op Nederlands deel Noordzee Uitkering vereist een tegenprestatie waterstanden Geheim rapport: Och tendspits: 203 kilometer file Hulp aan daklozen Moskou en Azerbaidjan Vrachtvaarder naar Amsterdam gesleept uieuoM "O &ee£i-'s 3pe, ré waf, pg Étt, ve eve, Kiveevve i Tfte - VJüölft ypu •r/ j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM - Als er in 1994 binnen Europa geen overeenstemming ontstaat over milieuheffingen dan moet Nederland die desnoods alleen invoeren. Dat zei de lijsttrekker van de Partij van de Arbeid en vice-premier Wim Kok zaterdag in een toespraak tot het congres van zijn partij. „Na volgend jaar moeten wij niet langer wachten op de buren", aldus Kok. Kok pleitte op het congres voor een politiek waarbij de lasten voor de bescherming van het milieu worden verhoogd en te gelijkertijd de lasten op arbeid worden verlaagd. ,,Dat is goed voor het milieu en goed voor de werkgelegenheid", aldus Kok. Invoering van milieuheffingen laat in de Nederlandse politiek op zich wachten, omdat bij voorbeeld het CDA vindt dat dat alleen kan als een aantal Europese landen dat gezamen lijk doet. Kok maakte zaterdag duidelijk dat het geduld van de PvdA op dat punt op begint te raken. Kok kondigde zaterdag ook aan dat voor de Partij van de Arbeid de discussie over de invoering van een referendum nog niet gedaan is. Hij verweet CDA en VVD tijdens het recen te debat over politieke en staatkundige vernieuwing geen oog te hebben gehad voor het ontstaan van een politieke onderklasse. „Die klasse moet een stem worden gegeven", al dus de vice-premier. „Wat ons betreft zal het referendum ook bij de komende formatie na drukkelijk aan de orde zijn." Kok liet ook weten zich grote zorgen te maken over de toene mende neiging van Nederlan ders buitenlanders in ons land tot zondebok van onder meer de werkloosheid te maken. „En dan heb ik het niet alleen over skinheads, maar ook over doodnormale mensen zoals oudjes in een bejaardenhuis. Soms krijg ik duidelijk het ge voel dat wij op een vulkaan le ven. Dat vraagt om een krach tig weerwoord: dat nooit meer", aldus de PvdA- lijsttrekker. De vice-premier riep het partijcongres ook op de marathon tot de verkiezin gen „samen te lopen". Volgens Kok zijn er volop mogelijkhe den de Partij van de Arbeid ook na de verkiezingen een hoofdrol in de Nederlandse po litiek te laten spelen. Aan een voorspelling van de verkie zingsuitslag waagde hij zich echter niet. Bescherming en dekens'' DEN HAAG - Onder de naam „Bescherming en dekens voor Bosnië" gaat in de week voor Kerstmis een nationale actie van start voor de slachtoffers van de burgeroorlog in het voorma lige Joegoslavië. Dit hebben een groot aantal instellingen zaterdag besloten. Aanvankelijk dreigden twee acties naast elkaar te gaan lopen, één van de Sa menwerkende Hulporgani saties (SHO) en één van en kele vredesorganisaties. Om dit te voorkomen heb ben zij nu gekozen voor één gironummer: giro 107 in Utrecht met vermelding „Bosnië". Het is niet de be doeling daadwerkelijk kle ding, schoeisel en dekens in te zamelen, zoals minister Pronk van ontwikkelings samenwerking onlangs sug gereerde. Logistiek is dat niet te verwerken. De naam „Bescherming en dekens voor Bosnië" is symbolisch. „De burgerbevolking in Bosnië moet deze winter be scherming krijgen en de de kens zijn daar letterlijk en figuurlijk het symbool voor". De Samenwerkende Hulporganisaties zijn het Nederlandse Rode Kruis, Mensen in Nood, Novib, Stichting Oecumenische Hulp, Unicef, Artspn zon der Grenzen, Memisa, Tbrre des Hommes en Tear Fund. De vredesorganisaties zijn Pax Christi, IKV en het Platform gemeentelijk vre desbeleid. De laatste drie willen vooral politieke druk uitoefenen op de stij- dende partijen in ex- Joegoslavië. De andere zien het als hun taak fondsen te verwerven en directe hulp te bieden aan de slachtof fers van het conflict. In het kader van de actie zullen ruim 180 Nederlandse ge meenten de burgers oproe pen om 18 december naar het gemeentehuis te komen. Zij kunnen daar een solida riteitsverklaring met de slachtoffers tekenen en geld geven. Verdere plannen, ook voor een speciale tv-uitzending, worden woensdag bekend gemaakt. UTRECHT - Bij het Landelijk Overleg Natuur- en Land schapsbeheer (LONL) hebben zich 300 boeren aangemeld die op hun land knotwilgen willen laten aanplanten. De boeren hebben zich aangemeld in het kader van de zes weken gele den gestarte actie Knotten voor Knotten. Het LONL begon de actie om de knotwilg weer toekomst te geven in Nederland. Landeige naren, vrijwilligers, bedrijven en particulieren werden ge vraagd mee te werken aan het behoud van de boom. In alle provincies, Flevoland uitge zonderd, werden de afgelopen weken in totaal 2.000 wilgen aangeplant. Zaterdag wordt in Zwolle de slotmanifestatie van de actie gehouden. Volgens een woord voerder van het LONL kunnen bij de 300 boeren 5.000 wilgen worden aangeplant. De actie heeft tevens 350 nieuwe vrij willigers opgeleverd, die wil len helpen bij het aanplanten en het onderhouden van de bo men. Financieel was de actie wat minder succesvol, aldus de woordvoerder. Tbt nu toe werd 10.000 gulden binnengehaald. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 14 december 03.50 167 09.40 -139 16.15 182 21.55 - 122 ROOMPOT BUITEN 14 december 02.00 179 08.20 -145 14.20 195 20.35 -129 BRUINISSE 14 december 04.25 177 09.40 -149 16.50 194 22.00 -133 WEMELDINGE 14 december 04.10 172 09.40 -145 16.30 187 22.00 -129 Springtij 15 december Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De werkgevers willen in de volgende kabinetsperiode 21 miljard gulden bezuinigen. Dit blijkt uit een nog geheime notitie die vrijdagavond openbaar werd gemaakt in het RTL Nieuws. Een woordvoerder van het VNO heeft de cijfers bevestigd. Het is een notitie van de RCO, waarin de werkgevers zijn verenigd. Voorzitter Rinnooy Kan van de ondernemersorganisatie VNO verklaarde op 13 oktober al dat er 21 miljard zou moeten wor den bezuinigd. Dit bedrag is nu door alle werkgevers overgeno men. De RCO-notitie wordt de inzet van de werkgevers voor het middellange termijnadvies van de Sociaal Economische Raad (SER). De bezuinigingen zijn volgens de werkgevers no dig om de concurrentiepositie en het vestigingsklimaat voor bedrijven te verbeteren en de werkgelegenheid te bevorde ren. In een eerste reactie noem de cao-coördinator De Waal van de FNV de voorstellen on haalbaar. „Als alle bezuini gingsplannen van de werkge vers worden opgeteld, kom je op een bezuinigingsbedrag van 40 miljard. Dat leidt tot een so ciale woestenij. Vooral de men sen met lage inkomens zouden zware aanslagen te verduren krijgen, met grote sociale ge volgen vandien", aldus De Waal. Aangezien de vakbewe ging niet meer dan vijf miljard wil bezuinigen, lijkt het vrij wel onmogelijk dat de SER volgend jaar met een eenslui; dend advies naar buiten komt. Subsidies De bezuinigingsplannen van de werkgevers zien er als volgt uit: Op de rijksbegroting in to taal 10,5 miljard. Onder meer 4,75 miljard op subsidies voor onder meer woningbouw en vervoer; 2,5 miljard op de kin derbijslag; 1,5 miljard op de rijksuitgaven door onder ande re meer efficiency en afslan- kmg en 750 miljoen op de lage re overheden. Op de sociale verzekeringen bezuinigingen van in totaal 7 miljard, onder meer door aan passing van de wao en de ziek tewet. Verder zou in de gezond heidszorg ook nog eens 3,5 mil jard moeten worden bezuinigd. Een woordvoerder van het VNO w)lde verder geen com mentaar geven, omdat het stuk eerst binnen de SER moet wor den besproken. Woordvoerders van de regeringspartijen CDA en PvdA vinden het bezuini gingsbedrag veel te hoog. De fi nancieel woordvoerder van de CDA-fractie, het Kamerlid Terpstra, stelt vast dat de werkgevers bezuinigingen wil len op dezelfde terreinen als zijn partij. Ook het CDA vindt dat het mes moet in de subsi dies en de social^ zekerheid. Maar bij deze constatering houdt de overeenkomst wel op. Terpstra vindt 21 miljard gul den wel erg veel van het goede. De grootste partij van Neder land wil dat de volgende rege ring zich 13 miljard gulden aan bestedingsbeperkingen oplegt. Aanvankelijk was dat 10 mil jard, maar het CDA heeft daar inmiddels 3 miljard bij gedaan met het oog op de tegenvallen de economische ontwikkelin gen. Tbrpstra beschouwt de 21 miljard van de werkgevers als een onderhandelbaar bedrag. Volgens hem zullen zij nog wel bereid zijn om te zakken in een poging om met de vakbewe ging tot een eensgezind advies te komen aan het kabinet. De financieel specialist van de PvdA-fractie, Melkert, vindt het plan van de werkgevers „onverantwoord en natte- vingerwerk", „De werkgevers willen te veel tegelijk". De bezuinigingen op de overheidssubsidies met 4,75 miljard leiden volgens hem tot enorme ingrepen in het open baar vervoer, het onderwijs en de sociale werkplaatsen. Be zuinigen op de gezondheids zorg met 3,5 miljard, zoals de werkgevers willen, kan alleen maar met eigen bijdragen van ongekende omvang, aldus Mel kert. De ondernemers bijten zich met hun plan in de staart, omdat ook zij er onlangs voor hebben gepleit eerder meer dan minder te investeren in het onderwijs, zei de PvdA-er. Zijn collega De Korte van de VVD is aanmerkelijk positiever in zijn reactie. De liberale woordvoer der vindt dat het werkge verspakket dezelfde trend ver toont als het verkiezingspro gramma van zijn partij. Daarin staat dat in de volgende kabi netsperiode 17 miljard moet worden bezuinigd. Eigenlijk moet daar volgens De Korte nog 5 miljard gulden worden bijgeteld, omdat minister Kok van financiën aangekondigde besparingen ter hoogte van dit bedrag nog niet heeft ingevuld. „Dan komen we dus op 22 mil jard en is het verschil met wat de werkgevers willen zeer ge ring." DRIEBERGEN - De och tendspits heeft maandag ge leid tot een extreme drukte in het verkeer. Volgens de meld kamer van de landelijke poli tiediensten waren errond half negen files met een totale leng te van 203 kilometer. „Een on gehoorde drukte voor een nor male maandagochtend", aldus een woordvoerder. De langste file stond tussen Breda en Utrecht en was 11 kilometer lang. Over de oorzaak van de drukte kon de zegsman van de meld kamer moeilijk iets zeggen. „Wellicht dat het regenachtige weer mensen de auto in heeft gejaagd", dacht hij. Op de we gen waren volgens de meldka mer niet meer ongelukken ge beurd dan anders. DEN HAAG - Het Nederlandse Rode Kruis heeft van minister Kooijmans van buitenlandse zaken 500.000 gulden gekregen voor de opvang van daklozen in Moskou. Tevens heeft hij bijna 1,3 miljoen gulden uitge trokken voor een project van Artsen zonder Grenzen in Azerbaidjan. Dat geld komt uit een begro tingspost van de minister die bedoeld is voor noodhulp aan landen die op grond van inter nationale normen niet in aan merking komen voor noodhulp uit de fondsen van Ontwikke lingssamenwerking. Bij het Moskouse project werkt het Rode Kruis samen met het Le ger des Heils, volgens Buiten landse Zaken een van de weini ge internationale organisaties die aandacht schenkt aan de daklozen in de Russische hoofdstad. De hulp aan de gos- republiek Azenbaidjan is voor al bedoeld voor de vluchtelin gen en ontheemden. Hun aan tal beloopt naar schatting 700.000. IJMUIDEN - Op het Nederlandse deel van de Noord zee heeft tijdens het weekeinde opnieuw een schip te maken gekregen met uitgevallen motoren. Een sleepboot van het IJmuidense bergingsbedrijf Wijsmuller heeft de vrachtvaarder naar Amsterdam gesleept. Dat heeft een woordvoerder van Wijsmul ler zondag meegedeeld. Het was het derde zeeschip binnen een maand dat in Nederlandse wateren plot seling stuurloos raakte. De Cypriotische chemicaliën- tanker Lotus voer in de nacht van vrijdag op zaterdag in har de wind op circa 65 kilometer ten westen van IJmuiden toen alle systemen uitvielen. Het 98 meter lange schip vervoerde grote ladingen tolueen en acry- lonitril. Beide stoffen zijn ex plosief en zeer brandgevaar lijk. Acrylonitril is bovendien bijtend, giftig en onder om standigheden kankerverwek kend. De Lotus werd op sleep touw genomen door de Wijsmüller-sleepboot Simson. De tanker kon pas zondagmid dag de haven van IJmuiden worden binnengesleept omdat er door de harde wind geen loods aan boord kon komen. Het schip was gezien de gevaar lijke lading verplicht een loods aan boord te nemen. Het schip is van IJmuiden verder gesleept naar de Coenhaven in Amsterdam. Daar wordt het gelost en worden de motoren gerepareerd. Het was de derde maal binnen een maand dat een schip nabij de Nederlandse kust werd getroffen door een volledige „blackout". De 337 meter lange Griekse mam moettanker Olympic Breeze dreef na een storing op 15 no vember enkele dagen stuurloos rond op ruim 130 kilometer ten noorden van Terschelling. Het schip had 250.000 ton ruwe olie in de tanks. Per helikopter aan gevoerde technici wisten de motoren weer op gang te tjren- gen. In de avond van 24 novem ber raakte de 263 meter lange Cypriotische bulkcarrier Ma- cleader op ruim 40 kilometer ten westen van IJmuiden stuurloos. Het Kustwachtcen trum zond toen speciale waar schuwingen uit, omdat het zeer grote schip zonder enige ver lichting in het duister rond dreef. In dit geval kon de eigen bemanning de motorstoring binnen enkele uren verhelpen. In scheepvaartkringen circule ren al maandenlang geruchten dat de kwaliteit van stookolie te wensen laat. Milieugroepen hebben daarover hun ongerust heid uitgesproken. Zij vrezen ongevallen met grote milieu vervuiling door vleugellam ge raakte schepen. Het is onbe kend welke rol inferieure stookolie heeft gespeeld bij de storingen op de Olympic Bree ze, de Macleader en de Lotus. De rederijen van de betrokken schepen willen daarover geen mededelingen doen. Staatssecretaris Wallage: AMSTERDAM - Mensen met een uitkering moeten in de toekomst een tegenprestatie leveren. In de maatschappij is nog ontzettend veel te doen. Dat zegt staatssecretaris Wallage van sociale zaken en werkgelegenheid zaterdag in een vraaggesprek met de Volkskrant. De PvdA-bewindsman vindt het onvermijdelijk dat inactie ve burgers iets terugdoen voor de uitkering die de gemeen schap voor hen opbrengt. „Dat gaat absoluut komen. Ik ben daar echt van overtuigd", aldus Wallage. Hij benadrukt dat het niet de bedoeling is om werklo zen turf te laten steken zoals in de crisisjaren dertig. Maar de PvdA moet in de komende ja ren volgens hem wel „intelli gent omgaan met de miljarden van de uitkeringen". Wallage onthult in het dagblad dat hij bijna had besloten om Den Haag te verlaten na de verkie zingen in mei 1994. Hij be schouwde zijn werk op het mi nisterie van onderwijs als een mooie afronding van zijn poli tieke loopbaan. Tben hem in het voorjaar werd gevraagd om staatssecretaris Ter Veld op te volgen bij Sociale Zaken, heeft Wallage zijn hang naar een nieuwe carrière laten varen. De sociaaldemocraat is nu de nummer twee op de PvdA-lijst voor de kamerverkiezingen. Wallage haalt in het interview- fors uit naar het CDA. Hij he kelt de houding van de grootste regeringspartij jegens het ka binet. Hij wijst erop dat frac tieleider en lijsttrekker Brink man geen gelegenheid voorbij laat gaan om zijn ongenoegen te uiten over Lubbers/Kok. „Het CDA staat al zeventig jaar in de keuken en doet alsof het menu niet te eten is. Dat deugt niet. Laten ze vooral doorgaan met deze houding. Ik ben ervan overtuigd dat ze hun nek erop breken", aldus Walla ge. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft vrijdag avond een 33-jarige man cn een vrouw aangehouden bij wie 's middags in een garage in Amsterdam-Noord een partij van 300 kilo illegaal vuurwerk werd aangetroffen. oi/wes MceiuiKÉ s. UUHe^-KixM-Z door Mare Legendre Dé ASfe, P6 iX£, Maandag 13 december Kerkwerve Ledenvergadering CDA. Zaal Hervormde Gemeente. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie be zwaar- en beroepsschriften in het gemeentehuis. 14.00 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Renesse Kerstconcert gemengd zang koor Dordrecht. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur, aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Oosterland Regionaal overleg platte- landstoerisme. Restaurant De Blauwe Keet. 20.00 uur. Dinsdag 14 december Zierikzee Kerstavond CPB met Leger des Heils. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Kerstmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Voorlichtingsbijeenkomst borstkanker-onderzoek in De Schutse. Van 14.00 tot 15.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening in het gemeen tehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 december Zierikzee Kerstknutselmiddag. Buurt en clubhuis De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Kerstviering NCVB. Christelij ke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Advent koor- en samenzang. Grote Kerk. 20.00 uur. Mini-instuif 5 tot en met 7 jaar. CJV-gebouw De Driehoek. 14.00-16.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Oosterland Kerstavond NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 19.30 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoping. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Overhandiging van bedrag voor kindertehuis in Sri Lan ka. Gemeentehuis. 20.00 uur. Afsluiting jaar door werk groep Ontwikkelingssamen werking. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 16 december Nieuwerkerk Districtsvogeltentoonstelling. Dorpshuis. 19.30 tot 22.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 17 december Zierikzee Christmas Carols in Nieuwe Kerk. 20.30 uur. (Kerkdeuren vanaf 19.45 uur open). Haamstede Kerst-Sing-in in dorpshuis De Schutse, m.m.v. diverse koren. 19.45 uur. Nieuwerkerk Districtsvogeltentoonstelling. Dorpshuis. 12.00 tot 22.30 uur. Zaterdag 18 december Zierikzee Are Musica kerstconcert bij kaarslicht. Lutherse kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentelijke actiedag ten be hoeve van voormalig Joegosla vië. Gemeentehuis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Balletuitvoering leerlingen balletschool Joke Zuyderwijk. De Schutse. 20.00 uur. Kerstvoorstelling balletschool Joke Zuyderwijk in dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Nieuwerkerk Oud papieractie ten behove van de zending. Papier inleve ren tussen 9.30 en 11.30 uur bij gebouw Salem. Districtsvogeltentoonstelling. Dorpshuis. 12.00 tot 18.00 uur. Maandag 20 december Zierikzee Vergadering Philatelica. Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Dinsdag 21 december Haamstede Kerstviering NVvH. Gerefor meerde kerk. 16.00 uur. Nieuwerkerk Keretmiddag voor ouderen in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 22 december Zierikzee Kerstfeest. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2