Bruse hobbybeurs in nieuwe omgeving groots evenement I 1 GRATIS ADVERTENTIE GRATIS KRANT WENS DE FEESTDAGEN fiy Westerschouwen houdt gemeentelijke actiedag voor voormalig Joegoslavië 0 iaa&r, ET r -i ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE II ,iLe - Tachtig hobbyisten en bijna tweeduizend bezoekers Op zaterdag 18 december Diefstal uit auto en gokkast Rijbewijs kwijt Teveel op Berging 5 KERSTMARKT 7 VOETBAL 9 ATLETIEK Auto in de sloot van der Heijden Inbraak in bedrijf van vermiste I dé krant van schouwen - duiveland! ^SEBJBUÖ^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 DECEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25477 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De nieuwe opzet bleek een schot in de roos: Voor zowel standhouders als publiek was er veel meer ruimte. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - 'Lekker veel ruimte. Gezellig, leuk. Gewoon ieder jaar doen. Geweldig, maar ik mis de post zegelclub. Mag ik meedoen?' Uit reacties, die bezoekers van de Hobbybeurs in Bruinisse zaterdag opteken den bleek overduidelijk het enthousiasme voor de nieuwe manier waarop het evenement dit jaar werd ge presenteerd. In het jaar dat de hobbybeurs voor de tiende keer werd gehouden, koos men in plaats van het Bruse dorpshuis de Bruse sporthal De Vanger als lokatie. Dat hield in dat het aantal hobbyisten dat aan de beurs deelnam in één keer verdubbelde van veertig naar tachtig. En dat was ook het geval met het bezoe kersaantal. Bij de ingang van de sportzaal werden bijna tweeduizend mensen geturfd die een kijkje kwa men nemen op de hobbybeurs, die zowel voor de deelnemers als het publiek gratis toegankelijk was. Mede-organisator J. Huizer uit Bruinisse was dan ook zeer te vreden. „Hier in de sporthal komt het evenement schitte rend tot zijn recht, veel ruimte en brede looppaden. Het is heel mooi zo. In het dorpshuis was het echt te klein geworden". Dat bleek onder meer uit de wachtlijst die de organisatoren vorig jaar moesten aanleggen voor hobbyisten die men geen plaats kon bieden. Toch telde die wachtlijst lang niet de veer tig hobbyisten die er dit jaar bijkwamen. ,,Via mond-tot- mond reclame gaat dat razend snel". Huizer was overigens wel van mening dat zich, ook in sportzaal, niet veel meer dan tachtig hobbyisten tegelijk kunnen presenteren. ,,D an wordt het echt te veel". Hij liet blijken het evenement jaar lijks te willen voortzetten zo lang hobbyisten daar het en thousiasme voor tonen. De Bruse hobbybeurs ontstond uit een jubileumtentoonstelling van de postzegelvereniging, die men met postzegels alleen wat te kaal vond. Men vroeg daarom enkele andere hobby isten ook hun zelfgemaakte ar tikelen te presenteren. Een van de mensen die dit jaar voor het eerst aan de hobby beurs deelnam was de echtge note van de Bruse burgemees ter, B. W. C. Vogelaar-van de Doe. Zij presenteerde haar uit gebreide verzameling attribu ten over het Koninklijk Huis. ,,Ik verzamel die Oranjespul len eigenlijk al sinds ik zes a zeven jaar oud was. Dat komt omdat mijn ouders mij de voor namen Beatrix Wilhelmina ga ven. Ik voelde me daarom be trokken bij het Koninklijk Huis. Het was iets van mezelf. Elk jaar schreef ik de koningin een brief voor haar verjaardag. Dan kreeg ik een bedankje te rug. Dat bewaarde ik natuur lijk zorgvuldig en zo is het be gonnen". Het resultaat is vele plakboeken vol ansichtkaarten en knipsels uit kranten en tijd schriften waarop leden van het Koninklijk Huis staan afge beeld. Maar ook boeken, be kers, blikken en platen die het koninklijk huis tot onderwerp hebben. „Ik heb thuis zo'n hon derd boeken. Alles wat op de markt verschijnt koop ik en be waar ik. Je zou me een echte Oranjeklant kunnen noemen". Mevrouw Vogelaar, die vroeger in Den Haag woonde, was in die tijd dan ook aanwezig bij iedere gebeurtenis waarbij het koninklijk gezin in de open baarheid kwam. ,,Toen Juliana nog koningin was gingen wij ieder jaar op 30 april naar het défilé op Soestdijk. Dat was het einde, want dan zag je ze echt". De Bruse eerste burgeres zegt aan de hobbybeurs deel te ne men om meer bekendheid te geven aan haar hobby. ,,Ik hoop op die manier in contact te komen met mensen die op zolder nog Oranjespulletjes hebben liggen en die aan mij willen schenken of verkopen zodat ik mijn hobby verder uit kan bouwen. Ik zoek vooral ou de artikelen". Als pronkstuk van haar verzameling liet me vrouw Vogelaar een uit 1920 daterend koekblik zien waarop de kleine prinses Juliana met haar ouders en haar grootmoe der Emma staat afgebeeld. „Dat heb ik ook gekregen". Embossing is de naam van de techniek die Eline Wiebrens uit Bruinisse aan het publiek demonstreerde. Met behulp van speciale sjablonen drukt zij reliëf in dun karton en be werkt die bollingen vervolgens met lijm en glitterpoeder. „Zo kun je allerlei kaarten en doos jes maken en ideeën opdoen", vertelde ze vol enthousiasme. De Bruse begon met haar hob by nadat ze iemand anders be zig had gezien met de embos- singtechniek. Nu stuur ik al mijn familie en kennissen een zelfgemaakte kaart wanneer ze jarig zijn". Op de hobbybeurs was ook de oudere generatie vertegen woordigd. Onder andere door de 77-jarige C. de Keijzer uit Bruinisse, de vroegere kapi- BURGH-HAAMSTEDE - In reactie op een oproep van de Raad van Europa doet de gemeente Westerschou wen mee aan een gemeentelijke actiedag voor de oorlogsslachtoffers in het voormalige Joegoslavië. de hulporganisaties Mensen in nood en de stichting Oecumeni sche Hulp voert het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid te vens de campagne Dekens en bescherming voor Bosnië. Een actie waarmee men geld inzamelt voor noodhulp aan de vluchtelingen in Bosnië. Dat is hard nodig omdat de sneeuw inmiddels het voormalig Joe goslavië heeft bereikt. Hon derdduizenden mensen zijn nog steeds op de vlucht. Inter nationale hulporganisaties vrezen dat vele duizenden men sen de winter niet zullen over leven. Zeker nu nog steeds geen politieke oplossing in zicht is voor de oorlog. Dat houdt in dat het gemeente huis in Haamstede op zaterdag 18 december wordt opengesteld voor burgers die een solidari teitsverklaring willen tekenen en een financiële bijdrage leve ren voor de slachtoffers in Bos nië. Het gemeentehuis in Haamstede is zaterdag ge opend van 14.00 tot 16.00 uur. Via de solidariteitsverklarin gen wordt ondersteuning ge vraagd om een halt toe te roe pen aan het lijden van de bur gerbevolking in het voormali ge Joegoslavië. Verder wordt in de verklaring gepleit voor het instellen van lokale protectora ten in Sarajevo en Mostar. Bij zo'n lokaal protectoraat komt de stad onder bestuur van de VN en EG. Tijdens de gemeenteraadsver gadering die maandagavond wordt gehouden in het gemeen tehuis te Haamstede vraagt het Westerschouwse college van b en w de gemeenteraad om de actie te ondersteunen. Burge meester en wethouders hebben al eerder laten weten volledig achter de actie te staan. De ver enigingen in de gemeente is per brief gevraagd de gemeentelij ke actiedag te steunen. In de periode tussen 14.00 en 16.00 uur waarbij de solidariteits verklaringen kunnen worden ondertekend, brengt een Joe goslavische vluchteling ge paste muziek ten gehore. Am nesty International, de Werk groep Vluchtelingenwerk en de werkgroep Dorkas geven gedu rende die periode informatie aan het publiek via infostands in de hal van het gemeentehuis. De solidariteitsverklaringen liggen in gemeentehuizen in heel Europa en worden verza meld door de Raad van Euro pa. In Nederland wordt de ge meentelijke actiedag gecoördi neerd door het Platform Ge meentelijk Vredesbeleid (PGV). De Vereniging Neder landse Gemeenten heeft er haar steun aan gegeven. Samen met de Raad van Kerken, Inter kerkelijk Vredesberaad, Pax Christi, Vrouwen voor Vrede en tein van de veerboot die van 1954 tot 1980 (toen de Grevelin- gendam gereed was) op en neer voer tussen Zijpe en Anna Ja- cobapolder. „Toen ik nog werk te had ik al het idee dat ik een model wilde bouwen van het schip". Na zijn pensionering ging De Keijzer aan de slag. Op basis van de originele bouwte kening van de boot waarop hij zo lang voer maakte hij een model op schaal om de 'Zijpe' voor het nageslacht te bewa ren. Het was er twee jaar lang bijna dagelijks mee bezig. „Soms was ik 's morgens ver der dan 's avonds", zo il lustreert hij de moeilijkheden die dat met zich meebracht. Maar desondanks gaf de hobby hem zoveel voldoening dat na de moderne Zijpe ook een schaalmodel volgde van het stoomschip Zijpe dat van 1900 tot 1944 de veerdienst onder hield. En het uit 1915 daterende stoomschip Schouwen-Duive- land waarmee tot de ramp in 1953 tramwagens van de RTM werden vervoerd en suikerbie ten die naar de suikerfabriek in Steenbergen moesten. Ver der toonde De Keijzer een mo del van het stoomschip Minis ter C. Lely dat van Zijpe naar Numansdorp voer. Tijdens de hobbybeurs waren verder veel bijzondere en meer alledaagse hobby's te zien. Veel zelfgemaakte attributen wer den te koop aangeboden en cur sussen aangeboden. Er draaide een rad van avontuur en in de kantine van de sportzaal kon den de bezoekers onder het ge not van een hapje en drankje alles even rustig op zich in la ten werken. ZIERIKZEE/BRUINISSE - B. uit Zierikzee deed bij de poli tie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van B. stond gepar keerd aan de Krabstraat in Zie rikzee. De dieven gingen er vandoor met de luidspreker- boxen van de auto. De totale omvang van de schade is bij de politie niet bekend. H. uit Bruinisse deed bij de politie aangifte van diefstal uit een gokkast in een restaurant aan de Grevelingendam. Door de daders werd een bedrag van ongeveer 1000,- weggenomen. De diefstal is vermoedelijk za terdagmiddag tussen 17.30 en 17.45 uur gepleegd. In Ooster- land werden in de nacht van vrijdag op zaterdag drie vrachtautobestuurders be keurd wegens parkeren binnen de bebouwde kom in plaats van een daartoe aangewezen plaats. RENESSE - Tijdens een rijden de surveillance werd W. uit Westerschouwen gisteren, zon dag, door de politie betrapt op rijden onder invloed. W. werd aangehouden op de Rampweg bij Renesse. Bij alco holcontrole bleek W. 610 ug/1 te blazen. Zijn rijbewijs werd in gevorderd. W. zal zich te zijner tijd voor de rechter voor zijn gedrag moeten verantwoorden. OOSTERLAND - O. uit Zierik zee kreeg in de nacht van zater dag op zondag door de politie een rijverbod opgelegd. O. bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. O. werd aangehouden tijdens een rijdende surveillance op de N59 ter hoogte van Oosterland. Uit de blaastest bleek een alco holpercentage van 445 ug/1. O. zal zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden voor zijn gedrag. IJMUIDEN - Tbchnici van het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden zijn er in geslaagd een omvangrijke olievervui ling van de kust voor de Turkse stad Izmir te voorkomen. De bergers hebben de gestrande Liberiaanse bulkcarrier Calga geborgen die een miljoen liter zware stookolie dreigde te ver liezen. Dat heeft de woordvoer der van het bergingsbedrijf zondag meegedeeld. Het is niet genoeg te willen: men moet ook doen. Goethe Later opklaringen HET WEER In de nacht en ochtend perioden met regen en kans op ijzel. In de loop van de dag opklaringen. Mi- nimumtemp. rond het vriespunt, middagtemp. ±3 graden. Wind draaiend naar noordoost, 4, aan de kust hard of stormachtig, 7 8. JUBILEA Griep sloeg toe onder jubilarissen bij de Wester schouwse brandweer. Matrjoschka-poppen en Zeemansknopen te zien tij dens Kerstmarkt in De Poortershof. DFS behoudt koppositie in tweede klas zaterdagafde ling door winst op Spui. Delta Sport-atleet Rachid ben Meziane wint elfde Sal- vatorhoeveloop in Ouwerkerk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OUWERKERK - Een klap band was de oorzaak van een slippartij met als uiteindelijk gevolg dat D. uit Duiveland met zijn auto in de sloot be landde. D. kwam met de schrik vrij. D. reed met zijn auto plus aan hangwagen over de N59 vanuit Zierikzee in de richting van Ouwerkerk. Toen een band van de aanhangwagen kiapte kon D. zijn auto niet meer onder controle houden. Met behulp van een tractor werd de auto nagenoeg onbeschadigd uit de sloot gehaald. Advertentie O F F 1 C 1 A L DEALER Zierikzee, Havenpack 5 Dirksland, Schelpenpad 26 tel. 01110-15202 tel 01877-1236 SEROOSKERKE - Nadat in de nacht van woensdag op don derdag C. K. uit Westerschou wen op de Noordzee overboord was geslagen van het vissers schip waar hij werkte en sinds dien vermist wordt werd in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken in zijn bedrijf aan de Stolpweg in Seroosker- ke. Er werd niets vermist maar een aantal goederen werd door de daders klaargezet om meege nomen te worden. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek dat G. uit Goes - die leve rancier was geweest van de goederen en nog een vordering had op K. - bezig was geweest om zijn spullen terug te halen. G. werd zaterdagochtend aan gehouden en verhoord. Tegen hem en een mede-dader wordt proces-verbaal opgemaakt. AMSTERDAM - De Nederland se fotograaf Bert Beelen heeft in 1993 de beste dagbladfoto gemaakt. u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,— kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom.afschr. f 177,— jaarabonnement f 187, (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./Mevr... naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening:.. Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1