De Meerpaal uit Bruinisse wordt schooldamkampioen R0GRAMMA 'Bowls kan iedereen gemakkelijk leren' Arianne Hanse op kop in de Leeuwen Trofee Boivls-enthousiastelingen willen een vereniging oprichten Daniëlle Geluk, Corné Schilperoort, Ricardo de Winter en Mieke Huizer mogen naar de Zeeuwse kampioenschappen Ben Meziane loopt in Deurne Schaatsèn Uitslagen badminton Schaak competitie Zierikzee Salvatorhoeveloop een strijd tegen de klok VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 NR 25476 9 Roel Saman rolt de ovale kunststofbal naar de Jack. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Een aantal enthousiastelingen heeft het initiatief genomen om op Schouwen- Duiveland een Bowlsvereniging op te richten. Sinds september liggen er twee bowlsbanen in sport- en re creatiecentrum Westerschouwen. Daar wordt al door zo'n vijfentwintig mensen gebruik van gemaakt. Op dinsdag wordt er vrij gespeeld en donderdag zijn er twee instructeurs om de beginselen van het Bowlsspel bij te brengen. De geformeerde werkgroep en de voorlopig Bowlsspelers zijn laaiend enthousiast over de nieuwe sport op Schouwse bo dem. Een sport die is over ko men waaien uit Engeland en vooral van de BBC veel aan dacht krijgt. Ook op Neder landse bodem is in 1992 een NI- OB (Nederlandse Indoor en Outdoor Bowls Bond) opge richt en telt al verschillende verenigingen. In Zeeland zou dan de Bowlsvereniging in Westerschouwen de derde ver eniging worden in navolging van Terneuzen en Oost- Souburg. Bekendheid ,,We hebben een werkgroep ge vormd om deze vereniging op te richten. Wij willen eerst kij ken of er behoefte is en daarbij zullen we zeker de Bowlssport bekendheid moeten geven. Mo menteel zijn er al vijfentwintig leden aangemeld, maar ons streven is het minimale aantal van vijfendertig leden", vertelt Kees Hoorweg uit Burgh- Haamstede en lid van de werk groep. Maarten Speelman denkt dat je eerst de levensvat baarheid van zo'n vereniging moet peilen: „Met een mini maal ledenaantal van vijfen dertig is deze sport financieel te bedruipen. Dan kun je een contributie vaststellen van rond de tweehonderd gulden. Hoe meer leden hoe lager de contributie". Een bedrijf uit Tilburg legde medio september twee bowls- banen in de multifunctionele sporthal Westerschouwen. Een groep mensen maakte toen kennis met deze sport en kreeg gelijk de smaak te pakken. De baan is mobiel zodat deze al leen op dinsdag en donderdag uitgerold wordt. Tussen negen en vier uur kan er op de uitda gende groene mat met haar zwarte ovale ballen gespeeld worden. „Op donderdag wordt er door een instructeur en instructrice les gegeven. Ijjet is een zeer er varen echtpaar van de Bowls vereniging uit Tilburg. Het spel is boeiend, er zit een enorm wedstrijdelement in en als je wilt kan het ook nog wedstrijdspanning geven", ver telt Maarten Speelman enthou siast. Speelman wil aangeven dat er zowel in recreatief als wed strijd vorm gespeeld kan wor den. In de rest van Nederland en op dit moment ook in Wes terschouwen zijn de leden hoofdzakelijk ouder dan vijf tig jaar. „Zeventig procent zijn vijfenvijftig plussers. Maar in Engeland bestaan er ook veel jeugdteams en die mogelijk heid is bij ons ook aanwezig. Alleen wij zitten nu overdag en vooral oudere mensen heeft dan de gelegenheid om te spe len". Bowls is enorm populair in En geland, maar de„groep in Wes terschouwen hebben na een aantal maanden spelen, ook de smaak te pakken. „We moeten voor 31 december beslissen of er een Bowlsvereniging komt. Tbt die datum stelt het bedrijf uit Tilburg de accommodatie beschikbaar. De exploitant van sport- en recreatiecentrum Westerschouwen moet dan overgaan tot aanschaf van de Bowlsbanen. Het is begrijpe lijk dat zij zekerheid willen dat er ook gebruik van ge maakt wordt. Anders is zo'n uitgave niet noodzakelijk", laat Hoorweg weten. De werk groep met Kees Hoorweg, Joop van Enoo, Maarten Speelman, Roel Saman en Heppie van Sliedregt willen alles in wer king stellen om de nieuwe ver eniging op te richten. „Wij hadden ook nog nooit ge hoord van Bowls. We spelen het nu al twee maanden en het is een mooie sport die gelijk een stuk ontspanning met zich meebrengt. Het is geschikt voor mannen en vrouwen en je hebt het ook snel aangeleerd. Daarbij zijn we nu binnen be zig, maar de mogelijkheid be staat ook dat je het in de zo mermaanden buiten kan spe len. Misschien kunnen we in de zomer onze doelgroep uitbrei den met recreatiegasten", denkt Maarten Speelman. Kaatsen Bowls wordt gespeeld op een groene mat van dertig meter lang en vier meter breed. Het spel kan gespeeld worden met twee tot acht spelers. Eerst wordt er de Jack (witdoelbal- letje) naar het einde van de mat gegooid. Het spel kan op ver schillende manieren worden gespeeld zoals single-, team- en sidesgames. Afhankelijk van het spelsoort wordt er met 2, 3 of 4 bowls gespeeld. Vanaf een speciaal rubbermatje worden de ovale kunststof ballen ge gooid met een speciaal effect. De bedoeling is dat de Bowls de Jack raakt of zo dicht moge lijk benadert. De spelers mo gen eikaars Bowls kaatsen om zo'n goed mogelijke positie te veroveren. Op deze manier worden er punten verdiend die afhankelijk het spelsoort be palend zijn voor de overwin ning. „Als de vereniging werkelijk heid wordt, maar daar ben ik van overtuigd, is de bedoeling om eerst een interne competi tie op te zetten. Later moeten we kijken of er mogelijkheden bestaan om ook aan de lande lijke competitie deel te ne men", laten de actieve werk groepsleden Hoorweg en Speelman weten. Eén ding is nog niet zeker. Dat is de naam die de nieuwe vereniging moet krijgen. ,,We hebben daar zeker al aan gedacht. We moeten al leen nog een juiste keuze ma ken. We willen een naam die al le inwoners van Schouwen- Duiveland aanspreekt". NIEUWERKERK - Het eerste viertal van de openbare basisschool De Meerpaal uit Bruinisse is winnaar geworden van het kampioenschap voor viertallen van basisscholen van Schouwen-Duiveland. Aan de wedstrijdmiddag in het dorps huis in Nieuwerkerk deden elf viertallen mee en de organisatie was in handen van damvereniging Zierikzee. Vanaf het begin werd er met veel inspanning en plezier ge knokt om de punten en het bleek al spoedig dat diverse viertallen niet veel voor elkaar onderdeden. Uiteindelijk spitste de strijd zich toe tussen De Meerpaal uit Bruinisse en de Jan Wouter van den Doel- school uit Zierikzee, die elkaar in de achtste en laatste ronde zouden ontmoeten. Tot dan toe verloor de school uit Zierikzee slechts één punt door een ge lijkspel tegen Oosterland 2, terwijl Bruinisse al drie ver- liespunten had geïncasseerd. Een verliespartij tegen Ooster land I en een gelijkspel tegen Oosterland 4. In de slotronde moest Bruinis se dus winnen om nog een beslissingswedstrijd af te dwingen. Barrage Na een langdurige strijd won Bruinisse inderdaaad en moest er een barrage gespeeld wor den. Bruinisse nam een 4-0 voorsprong, doordat Daniëlle Geluk en Corné Schilperoort wonnen van respectievelijk Brenda Hallema en Jauke Flikweert. De Jan Wouter van den Doelschool kwam terug op 4-2, omdat de goédspelende Ar- jo Nieuwkoop won van Ricar do de Winter. De slotpartij had een enerve rend verloop; diverse dammen verschenen en verdwenen weer van het bord. Uiteindelijk had den beide spelers nog ieder vijf schijven. Mieke Huizer van Bruinisse won tenslotte op fraaie wijze van Ilse van Ree- nen, zodat De Meerpaal kam pioen werd. Dit viertal zal Schouwen-Dui veland vertegenwoordigen in de Zeeuwse titelstrijd in fe bruari 1993. Het toernooi werd voor de eerste keer in de histo rie gespeeld. Damvereniging Zierikzee hoopt in de toekomst zo'n toernooi weer te herhalen. Uitslag scholenkampioenschap De Meerpaal, Bruinisse 113 pnt Jan Wouter van den Doelschtpol, Zierikzee 13 pnt Oosterburcht, Oosterland 1 10 pnt De Klimop, Dreischor 10 pnt De Meerpaal, Bruinisse 28 pnt Oosterburcht, Oosterland 2 8 pnt Oosterburcht, Oosterland 3 6 pnt Oosterburcht, Oosterland 4 4 pnt Zonnewijzer, Zonnemaire 1 4 pnt Zonnewijzer, Zonnemaire 2 3 pnt Oosterburcht, Oosterland 5 1 pnt Het was spannend in het dorpshuis in Nieuwerkerk. (Foto: Marijke Folkertsma). DEURNE - Tijdens een inter nationale cross in Deurne is Rachid ben Meziane op een veertiende plaats geëindigd. De Delta Sport atleet had op het tien kilometer lange zande rig parcours een tijd nodig van 43.47 minuten. De Ethiopiër Woldermarin werd eerste in 32.23 minuten. Zijn landgeno ten Woldermessa en Attenfu werden respectievelijk tweede en derde. Jan Kloet uit Burgh- Haamstede werd op het 7800 meter lange parcours vierde bij jie veteranen 2 in 38.04 minu ten. DEN HAAG - De tijd van Jo- hann Olav Koss op de 3000 me ter zal niet worden erkend als wereldrecord. De Noor noteerde zaterdag tij dens wereldbekerwedstrijden in Hamar op de vijf kilometer een tussentijd van 3.55,88. Dat is 28-honderdste seconde snel ler dan het wereldrecord, dat sinds 1992 in het bezit van Tho mas Bos. ZIERIKZEE - In de districts- badmintoncompetitie Zeeland heeft het tweede team van bad mintonvereniging Zierikzee met 0-8 gewonnen van Smash 2. De overige uitslagen van de teams van badmintonvereni ging Zierikzee: Tbrneuzen 4 - Zierikzee 3 7-1. Zierikzee 3 - Den Ossaert 1 3-5. Zierikzee 5 - Avanti 8 3-5. Zierikzee 6 - Avan- ti 7 8-0. Zierikzee 7 - Astroïden 8 2-6. Zierikzee 8 - Astroïden 9 3-5. Sinar 2 - Zierikzee 10 2-6. ZIERIKZEE - De krachtsver schillen tussen de spelers in de huishoudelijke schaakcompe titie Zierikzee waren in de laatste speelronde erg groot. Boersma, Aangeenbrug, Van der Veken en Krijger wonnen allemaal op een vrij gemakke lijke manier van hun tegen standers. Uitslag J. Verduijn den Boer- O. Boersma 0-1 H. Aangeenbrug-J. Bom 1-0 R. v. d. Veken-J. Baris 1-0 J. Hoogstrate-J. Krijger 0-1 A. v. d. Westen-J. Verkerk 1-0 J. van Dalsen-C. Poldermanl-0 A. Bloom-S. Stoel 0-1 A. de Jonge-T. Brouwer 0-1 P. Legerstee-H. Bremer Vfc-'/i C. van Eldik-J. Philippo 1-0 P. Kramer-D. Doeswijk 1-0 J. Dopper-E. de Jonge 1-0 Afscheid Flakkeese atleten OUWERKERK - Zaterdag 11 december zal het in en op de polderwegen rond Ouwerkerk weer een drukte van belang zijn. Veel atleten strij den dan tegen de klok om het twintig kilome ter lange parcours zo snel mogelijk af te leggen. Atletiekvereniging Delta Sport staat dan weer garant voor de organisatie van de 11e Salvatorhoeveloop. Een wedstrijd die de laatste ja ren is uitgegroeid tot een waardig evenement op de nationale atletiekkalender. De marathonloper John Vermeule uit Middelburg stelde in 1989 het parcours- record op 1.03.52 uur. Afscheid Vele winnaars van de afge lopen edities zoals Kim Reijnierse, Jan Hoek, Si mon Blom, Jan de Wilde, René Evers, Jan Hoek en Rachid ben Meziane bleven verwijderd van deze snelle tijd. De atleten zijn zeer af hankelijk van de weersom standigheden. Wind, regen en soms een modderig par cours oefenen hun invloed uit op de klok van de jury. Zaterdag 11 december star ten vanaf 14.30 uur op de Ring in Ouwerkerk, waar tevens de finish is, weer ve le atleten voor de monster- tocht. Deze leidt hen over de polderwegen richting Oos terland via de buitendijk langs de Oosterschelde en De Vier Bannen richting Ouwerkerk. De wedstrijd zal ook in het teken staan van afscheid van Flakkeese atleten. Sinds kort is er een Flakkeese atletiekvereni ging opgericht waardoor een aantal inwoners van Goeree-Overflakkee, die lid waren van Delta Sport, voor de laatste keer onder de naam Delta Sport in ac tie komen. Paarden-indoorwedstrijd VLISSINGEN - Vijf combinaties van de Schouwse Ruiters startten op de eerste indoorwedstrijd van de landelijke rijvereniging De Scheldestad in Vlissin- gen. Een serie van drie wedstrijden waar gestreden wordt om de Leeuwen Trofee. Arianne Hanse met Gentleman was sucsesvol in de M2-klasse. De instructrice reed met 124 punten naar de eerste plaats. Ook met haar nieuwe zwart/ bruine paard Invincible, die als vader de hengst Animo heeft, presteerde ze goed in de L- klasse. Daar kreeg de combina tie de rode rozet (2e plaats) voor de 127 punten die de jury hun toebedeelde. Gerard de Ruiter uit Middel- &r- v harnis, maar lid van de Schouwse Ruiters, reed met Honest Girl in de L2-klasse in de prijzen. Hij reikte tot 120 punten wat goed was voor een derde plaats. Met zijn ander paard Eugenie K verdiende hij maar 105 punten in de M- klasse. Corry Krabbe kon met de ruin Gargar geen potten bre ken in de L-klasse. Slechts 109 punten kende de jury de combi natie uit Sirjansland toe. ZIERIKZEE - Het uur van de waarheid is aangebro ken voor trainer John Jansen en zijn spelers. Zondag 12 december staat de hoofdmacht van handbalver eniging ZHV/Delta Sport voor een zeer belangrijke wedstrijd. In de le divisie B wordt er aangetreden tegen Groene Ster uit Zevenbergen. Als dëze wed strijd wordt gewonnen is er nog enige hoop voor be houd in de één na hoogste competitieklasse van Ne derland. Atletiek Zaterdag 11 december houdt at letiekvereniging Delta Sport voor de 11e keer haar Salvator hoeveloop in en rond Ouwer kerk. Een loop over twintig ki lometer. Kleed- en dochegeje- genheid is bij het voetbalveld van Ouwerkerk. De start is om 14.30 uur op de Ring in Ouwer kerk. Badminton De hoofdmacht van badmin tonclub Zierikzee speelt zon dag 12 december tegen Bavel 4 in Bavel. Deze competitiewed strijd in de vierde klasse lan delijk begint om 13.00 uur. Pro gramma districtscompetitie: Wissenkerke 1 - Zierikzee 6 (10/12). Biljarten De biljartbond district Schou wen-Duiveland houdt in sa menwerking met biljartvereni ging d'Eule op donderdag 9, vrijdag 10, en zaterdag 11 de cember de finale le klas libre. De wedstrijden worden gehou den in café Neffen d'Eule in Oosterland. Deelnemers zijn: W. Hanse, W. Remeeus, R. C. de Bruin, K. P. de Koning, L. van Oudenaren, H. Reede, P. Ver schuren, J. C. Goudzwaard. Bowling Zaterdag 11 en zondag 12 de cember wordt er in het bow linghuis Renesse een kerstbow- lingtoernooi gehouden. Duivensport Postduivenvereniging Duive- land houdt zaterdag 11 decem ber een duivententoonstelling in het dorpshuis van Nieuwer kerk. De toegang is vrij vanaf 15.00 uur tot 23.00 uur. Handbal De hoofdmacht van handbal vereniging ZHV/Delta Sport speelt zondag. 12 december in sporthal Onderdak tegen Groe ne Ster uit Zevenbergen. Het betreft een competitiewed strijd in de le divisie B. De wedstrijd begint om 13.15 uur in sporthal Onderdak in Zie rikzee. Het tweede team speelt zondag een uitwedstrijd tegen Witte Ster in Waspik. Hockey Het eerste herenteam van hoc keyclub Schouwen-Duiveland speelt zondag 12 december in en tegen Oudenbosch om 14.30 uur. Het eerste damesteam is vrij van competitieverplichtin gen. Korfbal Zaterdag 11 december speelt de hoofdmacht van korfbalvereni ging All-Ready een zaalcompe titiewedstrijd in de 3e klasse district. In de sporthal Kruit- molen in Middelburg wordt vanaf 18.30 uur de strijd aange bonden met ONDO. Paardensport De ruitervereniging De Zilve ren Trens houdt op zondag 12 december indoordressuur- wedstrijden in manege Lisidu- na in Burgh-Haamstede. Volleybal Het eerste herenteam van vol leybalvereniging Kwiek speelt zaterdag 11 december een uit wedstrijd tegen Ekspalvo 4 in Dordrecht. Aanvang 19.00 uur. Het eerste damesteam Kwiek gaat op bezoek bij Volley Voor- ne 2 in Viorpolders. Aanvang 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 9