Toppen van in aanbouw zijnde huizen gewaaid 'Sinds tolvrij worden Zeelandbrug steeds meer vrachtverkeer op N59' Twee nieuwe ambtenaren van burgerlijke stand Duiveland Aanrijding op Greve- lingendam Recherche Gemeenteraadsvergadering in gemeentehuis Nieuwerkerk op 16 december Geen dringende behoefte aan concentratie van lawaaisporten Meer rendieren waargenomen rond Poststraat Campagne Gemeenten Schouwen-Duiveland dringen bij ministerie aan op aanpassing Rijksweg N59 en N57 Schade door zware zuidwesterstorm valt op Schouwen-Duiveland mee VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 NR 25476 3 BRUINISSE Donderdag heeft zich rond 17.53 uur een aanrijding tussén een vracht wagen en een personenauto voorgedaan op de Grevelingen- dam. Hierbij vielen geen ge wonden, maar wel was de rava ge dusdanig dat de rijbaan werd versperd. Het ongeval ontstond toen een personenauto vanaf de toerit tot de Philipsdam de N59 rich ting Oude-Tbnge opreed. Op dat moment naderde een vrachtwagen met aanhanger vanuit de richting Bruinisse. Deze „pakte" de personenauto en duwde deze nog zo'n hon derd meter op, voordat beide tot stilstand kwamen. Door de ravage werd de rijbaan ver sperd en bleek de personenau to total loss te zijn. Kort daar op naderde een tankauto, ge vuld met dertig ton raapolie. De chauffeur van deze tank auto maakte vervolgens een in schattingsfout door ervan uit te gaan dat hij de plaats van de aanrijding wel via de berm kon passeren. Dat bleek niet zo te zijn; de combinatie zakte tot aan zijn assen in de zachte berm. Ge volg: een versperde rijbaan, een onbegaanbare berm, kort om een behoorlijke puinhoop, waardoor het verkeer moest worden omgeleid., De politie van Middelharnis en die van Schouwen-Duiveland verleen den samen assistentie bij dit ongeval. AMSTERDAM - De korpschefs van de regio's Noord-Holland Noord, Gooi- en Vechtstreek, Utrecht, Zaanstreek Waterland en Kennemerland willen een nieuw Interregionaal Recher cheteam (IRT) oprichten. |Verwachting t/m dinsdag 14 december WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht noordo. 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 08.37, onder 16.24 Maan op 06.13, onder 14.56 12 dec.Zon op 08.38, onder 16.24 Maan op 07.27, onder 15.45 13 dec.Zon op 08.39, onder 16.24 Maan op 08.30, onder 16.45 Nieuwe Maan: 13 dec. (10.28). HET WEEROVERZICHT DE BILT - We krijgen een guur weekeinde: westelijke winden bla zen koudere lucht naar ons land en er vallen van tijd tot tijd winterse bui en. Vooral zaterdag waait er een ste vige westenwind; boven land be reikt hij windkracht 5, langs de kust windkracht 7 of 8. Verder wisselen zon en wolken elkaar geregeld af. Met name in de noordelijke helft van het land vallen van tijd tot tijd winter se buien, soms vergezeld door fikse windvlagen. De middagtemperatuur loopt uiteen van 3 graden in het noordoosten, tot ongeveer 6 graden in Zeeland. In de nacht van zater dag op zondag vriest het hier en daar licht. Het weer van zondag lijkt in grote lijnen op dat van zaterdag. Een verschil is wel dat het nog iets kouder wordt. Zo komt zondagmid dag de temperatuur op veel plaat sen niet veel hoger dan 3 graden. Ook na het weekeinde liggen de temperaturen iets onder de voor de ze tijd van het jaar normale waarde. Van stabiel winterweer is echter geen sprake; daarvoor blijft de wind teveel uit de zuid- tot zuidwesthoek waaien. ZIERIKZEESCHEil NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11; Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. fnlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W, siever gebruikt, met name door het vrachtverkeer", aldus de colleges. Zij wijzen er op dat de Rijks weg N57 tussen Zierikzee en Haamstede een moeilijk te be rijden traject blijft, met name door het ontbreken van paral lelwegen voor het langzaam verkeer. In de tweede struc tuurnota Verkeer en Vervoer staat de N59 aangegeven als hoofdweg, tevens autoweg en de N57 als een hoofdweg die geen autoweg is. In die struc tuurnota is mogelijke aanpas sing van de N59 en N57 afhan kelijk gesteld van de besluit vorming over de Vaste Oever verbinding over de Wester- schelde; de WOV. Tevens wordt een relatie gelegd met de Zoomweg. De colleges wijzen op een uit 1979 daterende brief waarin het ministerie de problematiek op de N59 (toen nog Rijksweg 18) reeds onderkende en daar om voorstelde regelmatig over leg te voeren met de gemeen ten. Dat had tot gevolg dat een aantal bestuurlijke en ambte lijke werkgroepen werd inge steld. In 1987 werd als resultaat daarvan een verkennende nota uitgebracht. Overleg hervatten Om nu (eindelijk) tot een struc turele oplossing te komen wil len de gemeentebestuurders het overleg met het ministerie hervatten. Men gaat daarbij uit van een verdere aanpassing van het bestaande tracé. „Gelet op de binnenkort te verwach ten besluitvorming over de Vaste Oeververbinding over de Westerschelde kan een en an der hierop wellicht aanslui ten", aldus de colleges. Men laat daarbij nadrukkelijk we ten dat uitstel van een aanpas sing van de Rijksweg N59 en N57 niet langer getolereerd kan worden, ook niet wanneer opnieuw vertraging zou ont staan bij de besluitvorming over de WOV. NIEUWERKERK - Tijdens de gemeenteraadsvergadering, die op dónderdag 16 december wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, wordt aan de Duivelandse gemeenteraad voorgesteld twee nieuwe ambtenaren van de burger lijke stand te benoemen. Het gaat om de heren A. J. Schiettekatte en P. J. van de Panne. De vergadering is vanaf 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Tijdens de gemeenteraadsver gadering wordt ook beslist over de aanschaf van nieuwe verkeersmethodes voor de ba sisscholen in de gemeente. Dat is noodzakelijk vanwege de in voering van het nieuwe regle ment verkeersregels en ver keerstekens. In overleg met al le basisscholen in de gemeente en de schoolbegeleidingsdienst RPCZ (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland) werd beslo ten voor alle scholen gezamen lijk een nieuwe methode aan te schaffen. Aan de gemeenteraad wordt gevraagd daarvoor 23.500,- beschikbaar te stel len uit de algemene onderwij s- reserve. Aan een voorbereidingsbesluit waarmee kan worden voorko men dat zich intensieve vee houderijen in de gemeente vestigen zitten nogal wat ha ken en ogen, zowel juridisch als inhoudelijk planologisch. Dat meldt het Duivelandse col lege van b en w in de stukken van de gemeenteraadsvergade ring. Men heeft daarom geen kans gezien om (zoals was aan gekondigd) in de december- raad met een voorstel voor een dergelijk voorbereidingsbe sluit te komen. Het college laat nu weten dat men wellicht in januari op de zaak terug komt; De agenda van de raadsverga dering meldt verder een wijzi ging van de verordening op* de commissie algemene zaken. Dit in verband met een herzie ning van de gemeentewet en de algemene Wet Bestuursrecht. Verder komt de reiskostenver goeding van het gemeenteper- soneel aan de orde en een wijzi ging van het medezeggen- schapsreglement van de open bare basisscholen, richtlijnen voor de gemeenschappelijke regelingen in de begroting 1995 en een aantal begrotingswijzi gingen. Conclusie provincie Zeeland: MIDDELBURG - In de conceptnota Lawaaisporten concludeert de provincie Zeeland dat er in de provin cie geen dringende behoefte is aan concentratie van lawaaisporten. Het beleid ten aanzien van de toena me ervan blijft terughoudend. Bestaande lawaai sporten dienen vooral een lokaal karakter te heb ben, waarbij met name de gemeenten de planologi sche en milieuhygiënische randvoorwaarden stellen. Deze conclusie betekent dat een streekplanuitwer king gericht op concentratie van lawaaisporten niet meer aan de orde is. In de nota Lawaaisporten gaat de provincie nader in op het Zeeuws Milieubeleidsplan Ke rend Tij en het Streekplan Zee land. Hierin wordt de gedachte geopperd eventueel tot concen tratie van lawaaisporten te ko men. In de nota wordt gekeken naar de mogelijkheden ten aanzien van het verplaatsen van lawaaisporten naar in dustrieterreinen en naar ande re lawaaiige lokaties. Lokaal van aard Alvorens tot conclusies te ko men heeft de provincie Zeeland de lawaaisportactiviteiten in Zeeland geïnventariseerd. Daarnaast zijn de gemeenten gevraagd om inzicht te geven in de mogelijke behoefte aan uit breiding van faciliteiten. Uit de inventarisatie blijkt dat veel lawaaisportactiviteiten lo kaal van aard zijn. In veel ge vallen is bovendien Sprake van een incidentele activiteit. Waar dit niet zo is, zijn de activitei ten meestal geregeld door mid del van vergunningverlening. De bestaande regelgeving biedt hiertoe voldoende moge lijkheid. Geen uitbreiding Volgens de gemeenten is er geen behoefte aan uitbreiding van het aantal lokaties waar geluidrijke sporten worden be oefend. De gemeenten zien hiertoe ook geen mogelijkhe den. Het maatschappelijk draagvlak voor de vestiging van nieuwe lawaaisportterrei- nen is zeer gering. Dit tonen studies in andere provincies aan. Zware claim Wat betreft het verplaatsen van lawaaisportactiviteiten naar industrieterreinen concludeert de provincie Zeeland dat deze terreinen op economische rede nen zeer belangrijk zijn voor de industrie. Lawaaisporten leggen een zware claim op de geluidsruimte van industrie terreinen. Daardoor blijft er voor de overige braakliggende gronden geen of nauwelijks ge luidsruimte over. De verdere ontwikkeling van bedrijvig heid op deze terreinen zou dan te zeer beperkt worden. „Dit is ongewenst", aldus de nota. Een aantrekkelijke optie is de lawaaisport te concentreren op terreinen die reeds geluidbe last zijn. Een strook grond die direct grenst aan een drukke weg is een zo'n optie volgens de nota. Hier kan het verkeersla waai camouflerend werken ten aanzien van het sportlawaai. In Zeeland komt alleen een strook grond die direct grenst aan de A58 hiertoe in aanmer king. Maar het motorcrossla- waai blijft het verkeerslawaai veelal overstemmen. Dit heeft als gevolg een extra belasting voor mogelijk aanwezige wo ningen in dat gebied. Snelheidsbeperking De situatie ten aanzien van la waaisporten blijft dus zoals die is. Voor de Grevelingen houdt dit in dat snelle motor boten hier gelokaliseerd wor den. Twee lokaties bieden de gelegenheid om met hogere snelheid dan 20 km/u te varen. Op de Oosterschelde blijft een algehele snelheidsbeperking van 20 km/u gelden. Wel zal bij de minister van verkeer en wa terstaat aangedrongen worden op formele regelgeving gericht op het beperken van geluids hinder vanwege vlieglawaai boven dit kwetsbare gebied. (Advertentie) ZIERIKZEE - Na het inci- dent vorige week met de schimmel en het rendier lijkt de rust nog niet weer gekeerd in de Zierikzeese binnenstad. Onze verslagge ver ter plaatse meldt ver hoogde activiteiten van ren dieren in en rond de kado- winkel van Goudswaard. DEN HAAG - Het Rijksmu seum Meermanno-Westreenia- num/Museum voor het Boek in Den Haag is een campagne ge start om geld bij elkaar te krij gen voor de aankoop van de omvangrijke collectie exlibris- sen van ir Eugène Strens (1899- 1980). Het museum heeft hier voor 750.000 gulden nodig. Advertentie ontstond in het nieuwbouwge- bied Riekusweel. Van de in aanbouw zijnde ouderenge- schikte woningen van de Chris telijke Woningbouwvereniging waaiden de onlangs gemetsel de toppen van huizen af. Ook een aantal particuliere wonin gen die in Riekusweel in aan bouw zijn werden beschadigd, doordat er stukken afwaaiden. Omdat de harde wind uit het zuidwesten kwam was er voor Rijkswaterstaat geen aanlei ding om de schuiven in de Stormvloedkering in de Oos terschelde te laten zakken. „Er was wel veel wind, maar van wege de richting waaruit die kwam, werd het zeewater niet in de richting van de Ooster schelde gestuwd, maar er langsheen in noordelijke rich ting", aldus coördinator Oos- terscheldekering, M. Haze. Dat had tot gevolg dat het water peil van de Noordzee voor de kering woensdag om 21.00 1,54 meter boven NAP was en don derdag om 9.00 uur 2,30 meter boven NAP. Een stuk lager dan de het peil van 3,00 meter bo ven NAP waarbij de schuiven in de kering worden gesloten. De windmeters op Neeltje Jans registreerden gedurende de stormperiode een windkracht van maximaal tien Beaufort. Een stevige wind die tot gevolg had de weg over de Storm vloedkering werd gesloten voor vrachtverkeer en auto's met caravans of aanhangwa gens. De maximumsnelheid voor het overige verkeer werd van honderd kilometer per uur terug gebracht tot zeventig ki lometer per uur. Een en ander werd op de kering aangegeven mbt verlichte verkeersborden met variabele cijfers. Ook de Zeelandbrug werd ver boden voor vrachtwagens en auto's met caravans. Bij de po litie kwamen vanwege de storm vele vals-alarmmeldin- gon binnen en her en der sneu velden de nodige dakpannen. Aan het eind van 'donderdag ochtend begon de storm wat af te nemen. Behalve toeristen maken ook steeds meer vrachtwagenbestuurders gebruik van de Rijksweg N59. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De zes gemeenten op Schouwen-Duiveland hebben via een gezamenlijke brief aan de directie Zeeland van het ministerie van verkeer en waterstaat aangedrongen op aanpassing van de Rijksweg N59 tussen Bruinisse en Zierikzee en de Rijksweg N57 tussen Zierikzee en Haamstede. De colleges van de zes gemeenten willen het overleg met het ministerie hervatten om tot een definitieve oplossing te komen voor de problemen op de weg. In hun brief wijzen de gemeen tebestuurders er op dat het ver keer op de N59 en N57 de laat ste jaren zo is toegenomen dat het wegentraject tussen Brui nisse en Haamstede tot één van de drukste in Zeeland kan wor den gerekend. Dat komt onder meer omdat de functie van de Rijksweg N59 (tussen Bruinis se en Zierikzee) in het kader van de noord-zuidverbinding door Nederland steeds belang rijker werd. „Sinds het tolvrij worden van de Zeelandbrug wordt deze route steeds inten- De zware zuidwesterstorm maakte korte metten met de toppen van in aanbouw zijnde woningen in Bruinisse. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - In het nieuwbouwgehied Riekusweel II in Bruinisse zijn door de zware storm de toppen van een aantal in aanbouw zijnde woningen afgewaaid. Dat was de belangrijkste scha de die op Schouwen-Duiveland werd aangericht door de zware zuidwesterstorm die geduren-, de woensdagnacht en een be langrijk deel van donderdag woedde. Volgens de comman dant van het brandweerkorps Westerschouwen, S. L. de Fei- ter bleef de schade beperkt om dat de storm vanuit het zuid westen waaide. „Harde wind uit die richting geeft nooit zo veel problemen. Wanneer de storm vanuit het noordwesten komt is dat wel het geval om dat hij dan precies op de bo menrijen staat". Het Wester- schouwse brandweerkorps hoefde niet in actie te komen, evenmin als de korpsen in de gemeenten Brouwershaven, Middenschouwen en Zierikzee. De Duivelandse brandweer rukte donderdagmorgen uit vanwege een omgewaaide boom die de Molenweg in Oos- terland versperde. In Bruinisse konden de brandweermensen weinig doen aan de schade die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3