Kees Zevenbergen heeft tussen zijn orchideeën veel problemen opgelost GRATIS KRANT WENS DE FEESTDAGEN deurloo hAnse+hAhse ZIERIKZEESCHE If NIEUWSBODE M i Kom kijken intermeubel Nieuw onderkomen Steengoed biedt meer mogelijkheden tot uitbreiding Expositie fotografie en historische beeldvorming Café 't Oekje - Bruinisse BLUESAVOND DANSEN KRAMER showroom modellen AFGEPRIJSD 'Het gaat om het creëren van de juiste omstandigheden' Receptie Goudzwaard Discussies Finale Doorlichting positief TAXATIESBEMDDELING VUURWERKFOLDER Centerpoint dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Deze maand zijn veel van onze Kom snel want op pech. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond RENESSE - Er over uitgepraat raakt hij nooit. Orchideeën vormen zijn lust en zijn leven. Al acht jaar lang probeert hij in zijn kas, achter in de tuin, de meest ideale omstandigheden te creëren om zijn botanische orchideeën tot volle bloei te laten komen. „Je probeert van alles, met water. Licht en temperatuur en wan neer het je dan lukt om een plant in bloei te krijgen, geeft dat een enorme vol doening", legt hij uit. Maar succes is niet verzekerd en niet altijd is hiervan de oorzaak te achterhalen. Maar opgeven doet hij nooit. Door de verkoop van zijn be drijf acht jaar geleden kreeg Kees Zevenbergen door de ver koop van zijn bedrijf meer tijd voor zijn hobby, orchideeën. Deze planten genoten reeds ja ren de interesse van Zevenber gen. ,,Maar door gebrek aan tijd, aandacht en juiste om standigheden kon ik me er maar half in verdiepen", aldus Zevenbergen. Hij ging bij ver schillende specialisten te rade. Via hen kwam hij aan zijn eer ste orchideeën en langzamer hand kreeg hij in zijn kas een bescheiden verzameling. Voor al de woorden van een van deze specialisten heeft hij in de oren geknoopt. ,,Dit was een oude man en hij zei altijd tegen mij: Zorg dat je kas groen is. Al zet je er boerenkool in. Hij noem de zijn kas ook altijd zijn oer woud". Van deze man was Zevenbergen erg onder de indruk en hij be sloot dan ook om samen met zijn vrouw te gaan kijken hoe de orchideeën in de natuur groeien. Samen hebben zij dan ook vele reizen gemaakt naar verre oorden, waaronder Bor neo, Nepal, india en de Caraï- bians. „Tijdens deze reizen kwam ik er achter dat sommi ge soorten maar op één plaats ter wereld voorkomen. En dan is het ook niet verwonderlijk dat sommige exemplaren het bij mij in de kas niet doen", al dus Zevenbergen. Om toch een beetje van de na tuur in zijn kas te kopiëren is deze verdeeld in drie afdelin gen. In de eerste afdeling heerst een zeer hoge luchtvoch tigheid. De temperatuur is er minimaal 21 graden en komt 's nachts niet beneden de 19 gra den. Vervolgens komt men in een iets minder warm gedeelte. Hoewel het in dit gedeelte iets droger is, heersen hier overdag tropische omstandigheden, 's Nachts is het kouder. Deze af deling is volgens Zevenbergen te vergelijken met hoger gele gen regenwouden. Vervolgens is er nog een gedeelte in de kas waar de temperatuur 's nachts zelfs daalt tot acht a tien gra den. De orchideeën in de kas van Ze venbergen hebben totdat ze bloeien geen vaste plaats. Re gelmatig verhangt Zevenber gen de planten om te kijken hoe deze zich onder bepaalde omstandigheden ontwikkelen. Iedere plant heeft dan ook een nummer. Hierdoor is het voor hem mogelijk om een logboek bij te houden van de reacties van de planten. Het ontdekken wat voor een bepaalde plant de beste omstandigheden zijn is volgens Zevenbergen ook de kern van de hele zaak. „Steeds weer vraag ik me af, waarom doet deze plant het wel en deze niet"? Dit vereist natuurlijk de nodi ge kennis van zaken. Behalve uit eigen ondervinding en boe ken haalt Zevenbergen deze kennis bij de Nederlandse Or chideeën Vereniging. Leden van deze vereniging hebben hem in het begin ook op weg geholpen met het vermeerde ren van de planten door middel van het scheuren ervan. Hier is hij echter mee gestopt. Hij laat nu de planten tot volledige bloei komen. Behalve het creëren van de juiste omstandigheden zijn hiervoor ook andere bijzonde re maatregelen vereist. Zo maakt Zevenbergen bij de ver zorging van de planten uitslui tend gebruik van regenwater. Voordat hij dit doet wordt dit eerst gecontroleerd of dit de juiste hoeveelheid microsimen Ijevat. Wanneer er hiervan een tekort is mest hij het water bij. „In het begin dacht ik uit idea lisme om dit niet te doen net zo min als het gebruik maken van verdelgingsmiddelen. Maar toen kwam er niets van te recht". Op dit moment heeft Zevenber gen ongeveer duizend verschil lende planten in zijn kas. Deze zijn verdeeld over vijftig ge slachten. „Dit lijken enorme aantallen, maar over de hele wereld zijn er 750 verschillende geslachten met in totaal 25.000 soorten, dus wat dat betreft is mijn verzameling bescheiden". Van de soorten die in zijn kas groeien heeft Zevenbergen er ook een aantal meegenomen van zijn reizen naar de regen wouden. „Gemakkelijk is dit echter niet. De markt is enorm beschermd en het is een hele papierwinkel met in- en uit voer voordat alles rond is". Des te meer pijn deed het Ze venbergen toen voor zijn ogen een enorme hoeveelheid orchi deeën verbrand werd. Dit over kwam hem in Thailand. „Ze waren daar een weg aan het aanleggen en tussen de gerooi de bomen had ik wel een auto vracht orchideeën op kunnen rapen. Mijn pogingen om met spoed een vergunning te krij gen strandden echter in de bu Uren kan Kees Zevenbergen uit Renesse doorbrengen in zijn kas vol bloeiende orchideeën. (Foto: Marijke Folkertsma). reaucratie. En het einde van het verhaal was dat alles ver brand werd en dat is natuurlijk zonde". Eindeloos verhaal Zeker voor een perfectionist, die al zijn vrije tijd steekt in een zo mooi mogelijke verza meling. Want Zevenbergen is niet zomaar tevreden. „Het is een eindeloos verhaal. Altijd is er wel iets waar ik vantevoren niet op bedacht was en dan zoek ik toch naar een verkla ring". Om er zeker van te zijn dat hij alle planten regelmatig in handen krijgt werkt hij vol gens een bepaald systeem. „Hier ben ik twee tot drie da gen mee bezig en ik hoop hier mee de bevestiging te krijgen of ik het wel goed doe", zegt hij. Maar hij komt niet alleen in de kas om er te werken. De orchi deeën hebben op hem ook een ontspannende werking. „Uren kan ik er in lopen. Tussen de orchideeën heb ik al wat pro blemen opgelost. Dan kan ik alles gemakkelijk relativeren en kom ik weer als herboren naar buiten". ZIERIKZEE - Onlangs heeft Steengoed, voorheen gevestigd aan de Melkmarkt in Zierikzee, haar nieu we winkel in de Visstraat van dezelfde plaats ge opend. Maria Verboom en Joop Vrohwein beschik ken in dit pand over veel meer ruimte. Behalve een grote collectie keramiek vindt men dan ook een groot aantal Oosterse artikelen, waaronder zich zeer fraai geweven Indiase kelims bevinden. Steengoed is klei dat op een ho gere temperatuur gebakken wordt dan aardewerk. Volgens Joop Vrohwein verenigt Steen goed de voordelige prijs van aardewerk en de kwaliteit van porselein in zich. Hij is het die alles vervaardigt op de draai schijf. Alweer twintig jaar nu, maar een opleiding tot potten bakker heeft hij nooit genoten. „Op een goede dag heb ik een draaischijf gekocht en ben ik maar begonnen. Als je maar genoeg oefent dan komt het vanzelf". Direct betrokken De verhuizing naar de Vis straat stelde het duo in staat om veel meer artikelen dan voorheen te tonen. Een voor beeld hiervan zijn de bloemen- ringen die tevens dienst kun nen doen als kaarsenstan daard. Maar behalve keramiek vindt men tegenwoordig ook artikelen uit India bij Steen goed. Deze worden direct van een Indiase inkoper betrok ken, zonder dat er een tussen handelaar aan te pas komt. Volgens Maria is hierdoor de authenticiteit en exclusiviteit gewaarborgd. Met name de kelims vallen op. Een.kelim is een handgeweven tapijt. Het is gemaakt van hon derd procent wol op een katoe nen ketting. De wol die ge bruikt is in de kelims van Steengoed is afkomstig uit Nieuw-Zeeland. In de kleden zijn naast Indiase motieven ook symbolen uit landen als Irak, Turkije en Bolivia ver werkt. De kleuren waarvan men gebruik maakt zijn voor namelijk dieprood, roestbruin, antiek blauw en aardetinten. Volgens Maria zijn de kelims die bij haar in de winkel han gen zonder inzet van kinderar beid vervaardigd. Om dit te ga randeren heeft een aantal han delaren in het Mirzapur dis trict zich verenigd. Verschillen de Indiase niet gouvernemen tele organisaties (NGO's) voeren hier door middel van onaangekondigde bezoeken controle op uit. Informatie Behalve de kelims treft men in Steengoed ook andere Indiase artikelen aan, waaronder sie raden en sjaals. Bij alles wat men kan kopen kan Maria de nodige informatie verstrek ken. „Hier letten wij ook op bij het inkopen van artikelen. We vragen altijd naar achter grondinformatie van het pro- dukt, zoals waar het vandaan komt, hoe het gemaakt wordt en de betekenis dat het pro- dukt in het land van herkomst heeft". Voorlopig beschikken Maria en Joop over voldoende ruimte. Binnenkort wordt ook de eer ste verdieping als winkelruim te ingericht en trekken ze de winkel op de begane grond ver der door naar achteren. Op de ze manier hopen zij nog beter aan de vraag van de klanten te kunnen voldoen naar artikelen uit de Oosterse landen. Want deze was het uiteindelijk die hen deed besluiten naar een grotere ruimte uit te zien. Maria Verboom met een klein deel van de collectie in Steengoed aan de Visstraat in Zierikzee. (Fo to: Marijke Folkertsma). HAAMSTEDE - Vorige week berichtte deze krant over het feit dat de heer en mevrouw W. J. Goudzwaard na 41 jaar de leiding van Het Geschenken huis in Haamstede over doen aan hun zoon en schoondoch ter. De datum van de af scheidsreceptie is hierbij fou tief vermeld. Aangekondigd werd dat deze receptie zaterdag 10 december in Hotel De Zeeuwse Stromen wordt gehouden. Dit had moe ten zijn: vrijdag 10 december. Op deze dag kunnen tussen 16.00 en 18.00 uur alle relaties van de heer en mevrouw Goud zwaard afscheid van hen ne men. ZIERIKZEE/BRUINISSE Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat er onoverkomelij ke knelpunten zijn bij de af wikkelingen van de Finale Doorlichting. Zowel de neuzen van de over heid als die van de mosselsec tor staan nog steeds dezelfde kant op om de Deltaschade en/of natuurschade zo spoedig mogelijk te compenseren. De kwekersverenigingen in Brui- nisse, Yerseke en Zierikzee hebben ondertussen op plaat selijk niveau uitvoerig over de ze materie gediscussieerd, zon der dat daarbij onoverkomelij ke knelpunten aan het licht kwamen. Zoals het zich nu laat aanzien ligt het volgens de Zeeuwse mossel voorman Jan Louwerse niet voor de hand dat ellenlange procedures de af ronding van de Finale Door lichting (na de jaarwisseling) zullen belemmeren. DEN HELDER - Het Openbaar Ministerie in Alkmaar heeft het gemeentebestuur van Den Helder een schikking van tien duizend gulden geboden voor een reeks milieu-overtredin gen. IJMUIDEN - Het bergingsbe drijf Wijsmuller uit IJmuiden probeert voor de kust van de Turkse stad Izmir een omvang rijke olievervuiling te voorko men. Vorige week strandde daar de Liberiaanse bulkcar rier Calga, die een miljoen liter zware stookolie dreigt te ver liezen. MIDDELBURG - De Commis saris der Koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder opent don derdag 9 december de exposi tie Fotografie Geschiedenis Beeldvorming en de Tweede Wereldoorlog. Dit gebeurt om 15.30 uur in de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, waar de tentoon stelling tot en met 15 januari te zien is. Deze expositie is samengesteld door Erik Somers, René Kok en Herman Schier onder auspi ciën van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. De vele foto's waaruit de tentoon stelling bestaat zijn het resul taat van onderzoek naar de verschillende facetten van de fotografie tijdens de bezetting. Met behulp van het medium fo tografie is geprobeerd een nu ancering aan te brengen in het beeld van bezet Nederland. De fotografie in de jaren '40-'45 wordt belicht aan de hand van de persfotografie, illegale foto grafie, vak- en amateurfotogra fie. Daarbij komen zowel typi sche oorlogsfoto's als foto's van gewone, alledaagse zaken aan bod. Een aparte plaats is inge ruimd voor de kleurenfotogra fie. Het zijn vooral de onbekende en visueel verrassende foto's die een plaatsje in de tentoon stelling hebben gekregen. Deze zijn afkomstig uit verschillen de archiefinstellingen, zoals het oorlogsarchief in Brussel. Uit dit archief is een aantal af drukken van tot nu toe onbe kende kleurendia's van de Mei dagen '40 te zien. Een primeur. Naast een algemeen gedeelte bevat de tentoonstelling ook een dertigtal foto's over de oor log op Walcheren. Deze afbeel dingen vormen een klein ge deelte van een schenking van ruim driehonderd negatieven aan het Zeeuws Documentatie centrum. Deze foto's tonen de verwoestingen, de inundatie van Walcheren en het bevrij dingsfeest. Een grote montage foto geeft een goed beeld van ravage die het bombardement op Middelburg (17 mei 1940) veroorzaakte. Oud-Middelbur gers zullen bij het zien van deze foto zeker de vroegere Wal, de Kapoenstraat, de Stroopoort en de Oude Kerkstraat herken nen. Tbt en met 15 januari is de expositie op de volgende tijden voor het publiek toegankelijk: maandag van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 tiur en zater dag van 10.00 tot 13.00 uur. Advertentie vrijdag 10 december m.m.v. THE JUKE JOINTS Aanvang 21.30 uur Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 - Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede QjJ 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 m HM Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 HELMOND - De omleiding van de Zuid Willemsvaart bij Hel mond wordt zaterdag in ge bruik gesteld door minister Maij van Verkeer en Water staat. Dankzij het nieuwe ka naalgedeelte wordt Helmond verlost van de nodige hinder. Advertentie PRACHTIG is de nieuwe LAGERE PRIJZEN BESTEL SNEL BIJ DE SPECIALIST'. Meelstraat 31Zierikzee PARIJS - Voor de eerste keer daalt het analfabetisme we reldwijd. Het aantal mensen dat kan lezen en schrijven, wordt steeds groter. Dat meldt de Unesco, de VN-organisatie die zich onder meer bezighoudt met educatie. Advertentie is plezier voor z dans- en balletschool 01110-13132-17458 Ms u nu een abonnement neemt op de Zierikzeesche Nieuwsbode dan krijgt u dé krant van Schouwen-Duiveland t/m 31 maart 1994 voor de prijs van een kwartaal! JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,- kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom.afschr. f 177.-- D jaarabonnement a f187,— (abonnementsprijzen per 1-1-1994) Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: Ty Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie i GQ Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1